13 Samenwerking nutsbedrijven Schiedam en Rotterdam Vier arrestaties voor vernielingen Krentenmik 21 Li I I Rotterdams Dagblad Schoenmaker in clinch met gemeente over schade na sloop mBSSi Onenigheid over vergoeding commissarissen nutsbedrijf ONS verwacht over paar jaar voordeel van miljoenen guldens College negeert uitspraak raad over groenonderhoud RïRSêsS Overval bij Eurotax Mam in pan gehaktballen Vouwwagen gestolen Dertig auto's gestolen Man steelt scheermesjes Buizenopslag blijft Werkwinkel actueler Dinsdag 28 september 1993 Waterweg 1 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax: 4349754 Schiedam - Het Rotterdamse Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) en het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) gaan nauw samenwerken op het vlak van automatisering, kabeltele visie en de verspreiding van gas, wateren licht. Het Schiedamse bedrijf verwacht vanaf 1997 4,5 miljoen gulden per jaar aan de samenwerking te verdienen. De winst moet behaald worden door het boeken van schaalvoordelen. De Schiedamse raadscommissie voor financiën en nutsbedrijven is gisteren ingelicht over de aan staande samenwerking met het veel grotere GEB. Middels een aandelenruil gaan het GEB en het ONS in eikaars bedrijfsvoering participeren. Het ligt in de bedoe ling dat het GEB dertig procent van het aandelenpakket van het Schiedamse bedrijf overneemt. Op dit moment is het ONS voor honderd procent het eigendom van de gemeente Schiedam. In ruil neemt het ONS een belang in het GEB. De transactie gebeurt met gesloten beurzen. Het is nog niet bekend hoeveel procent van de aandelen GEB Schiedam in handen krijgt. De colleges van b en w van Rotter dam en Schiedam nemen ver moedelijk in oktober een beslis sing over deze vorm van samen werking, die half november defi nitief zyn beslag zou moeten krij gen. Volgens de Schiedamse wet houder Aad Wiegman (nutsbe drijf) staat voorop dat beide be drijven ook op de langere termijn hun zelfstandige positie behou den. Gaat de samenwerking door, dan wordt het verzorgingsgebied van het ONS flink vergroot. Op dit moment beheert het bedrijf in Schiedam 35.000 aansluitingen voor gas, water en licht. Dat moe ten er 10.000 meer worden. Het ligt in de bedoeling dat de Rotter damse wijk Overschie ook wordt bediend vanuit het kantoor van het ONS aan de Schiedamse Van Heekstraat. In dit scenario verkassen 140 me dewerkers van het GEB naar het ONS-comp!cx in Schiedam. Deze mensen kunnen terecht in een af gestoten gebouw van de vroegere TOOM, direct naast de ONS. Voor het GEB is het voordeel dat deze medewerkers vanuit Schiedam veel dichter bij hun verzorgings gebied zijn dan in de bestaande situatie. Nu wordt Overschie be diend vanuit een rayonkantoor in Crooswijk. Omgekeerd verliest het Schiedamse bedrijf haar eigen automatiseringscentrum. Deze taak wordt in de toekomst ver zorgd door het GEB in Rotter dam. Wethouder Wiegman ver wacht met deze maatregel een half miljoen gulden per jaar te kunnen verdienen, „We stonden net op het punt om enorme investeringen in onze au tomatisering te doen. Dat is nu niet meer nodig. Rotterdam heeft de expertise en een breed draag vlak." Op het vlak van de kabeltelevisie wordt er ook een vorm van sa menwerking voorbereid. Het Schiedamse kabelstation op de Beethovenflat krijgt op dit mo ment een deel van de tv-beelden aangevoerd met een straalzender vanuit de Waalhaven. Deze ver binding wordt vervangen door een glasvezelkabel, die door het Schiedamse en Rotterdamse be drijf worden betaald. Valt de installatie in Rotterdam uit, dan treedt in de toekomst in Schiedam een reserve-ontvangst- station in werking, waardoor in omgekeerde richting Rotterdam van beelden wordt voorzien. Naar buiten toe gaan het ONS en het GEB in sommige gevallen als eenheid optreden. Hierdoor zijn onder meer minder contributies verschuldigd aan het provinciale energiedistributienet. Naast financiële - ziet Schiedam ook andere voordelen. „In Schiedam hebben we veel erva ring opgedaan met energiebespa ring en ander milieubeleid. Mocht het nodig zijn, dan kunnen we die boodschap in het vervolg ook in Rotterdam uitdragen." Wethouder Wiegman heeft nog geen bestemming voor de eventu ele winst van de samenwerking. Mogelijk wordt het gebruikt om de reserves van het ONS te ver groten. In het andere geval wordt het bedrag uitgekeerd aan de aan deelhouders. „Het is in beide ge vallen goed voor de gemeente Schiedam," zegt hij. Vlaardingen - Het Vlaardingse college van b en w negeert de wens van dc gemeenteraad om h<»t Groenonderhoud geril'kor aan huurders van het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWB) door te be rekenen. Er is in de begroting voor 1994 geen geld voor gereser veerd. ..Dat is er niet." beweert wethouder Ranshuijsen (finan cien). Grote groepen huurders betalen via de servicekosten voor het on derhoud van openbaar toeganke lijke stukken groen in de ge meente. Ze vinden dat onterecht en strijden al jaren tegen deze kosten. Dat leidde er dit voorjaar toe dat de gemeenteraad uitsprak dat een en ander moest worden rechtgetrokken. De WD diende daarvoor een motie m, die onder meer door de collegepartijen D66 en CDA werd gesteund. Volgens Ranshuijsen betekent uitvoering van de motie dat de ge meente jaarlijks voor drie a vijf miljoen gulden nieuwe dekking moet gaan zoeken. „En het kost al veel moeite om de begroting slui tend te krijgen," aldus de wethou der. „Het is niet mogelyk een der gelijk bedrag structureel te vin den." Ranshuijsen zegt ook de nodige vraagtekens te zetten bij de bere keningen die de bewonersorgani saties hanteren. „Je moet het to taal van de problematiek bekij ken," aldus de wethouder. „Maar hoe dan ook, ik heb dat geld niet." WD-fractieleidcr Zonne verbaast zich over de opstelling van het college. Hij zegt er begrip voor te hebben dat het moeilijk is drie miljoen gulden te vinden in de be groting, maar vindt dat het colle ge bij monde van wethouder Ranshuijsen zich nu te gemakke lijk afmaakt van de materie. Zonne: „De motie was goed on dersteund. Dat is een politiek in teressant feit. Het is verwonder lijk dat deze opstelling van het college kan, in de wetenschap dat CDA en D66 de motie Lcuben ge steund." De WD'erwil van het college een goede uitleg over het negeren van de raadsmeerderheid. Hij noemt het te simpel dat er alleen gezegd wordt dat er geen geld voor is. „Ik denk dat er een degelijke uitleg nodig is. Van ons hoeft de zaak ook niet ineens geregeld te wor den. Dat kan over een langere pe riode. Maar de raad is wel duide lijk geweest. De zaak van het groenonderhoud moet worden rechtgetrokken." Het college kan ook op tegenvuur van de WD rekenen waar het de vermindering van het aantal wet houders van vijf naar vier betreft. Volgens het huidige college kan het nieuwe college, dat volgend jaar wordt gevormd, met een wet houder minder toe. Zonne noemt het „gek" dat dit college bepaalt hoe het volgend college gaat wer ken. „Eigenlijk is het politiek on gehoord, dat dit gebeurt. Mis schien kan het wel met vier, maar dat moet gewoon door de nieuwe gemeenteraad bepaald worden." Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vier arrestaties verricht in verband met de ravage die is aangericht in het kinderdagver blijf De Krentenmik. Daar werd in het weekeinde van 28 en 29 au gustus ingebroken en een enor me ravage aangericht. Veel spul len waren vernield, er was met eten gegooid, met een brandspuit gespoten en van alles overhoop gehaald. De leiding van de Kren- temik verwacht maanden nodig te hebben om alles te herstellen. De oplossing van de zaak werd de politie aangereikt toen een 20-ja- rige Vlaardinger spijt kreeg van zijn daden. Hij stapte, samen met familie, op 22 september bij de po litie naar binnen en meldde twee dagen eerder een auto te hebben gestolen. Die was ontvreemd uit de Goudsbloemstraat en ver kocht. De opbrengst was opge gaan aan gokken en verdovende middelen. Tijdens het verhoor kwam naar voren dat de Vlaardinger ook be trokken was bij de inbraak en de vernielingen in de Krentenmik. Dat was allemaal in groepsver band uitgevoerd. Zijn verklaring leidde ertoe dat er op de 23ste een tweede en een derde en op de 24ste nog een vierde verdachte is aangehouden. Na enkele dagen te hebben vastgezeten zijn ze in middels weer vrijgelaten in af wachting van hun proces. Uit de verklaringen maakt de po litie op dat de groep groter is. Daarom worden er nog arrestaties verwacht. Hoe groot de groep was, wil de politie niet zeggen. In teder geval waren het met meer dan tien jongens. Uit de verkregen informatie blijkt dat de groep, allen Viaardingers en in leeftijd variërend van 13 tot 21 jaar, op een zaterdagavond heeft ingebroken. Er is een ruit naast de voordeur ingeslagen om binnen te kunnen komen, Er is niet alleen vernield, er zijn ook te lefoontjes naar het buitenland ge pleegd en er zijn spullen gestolen, waaronder een schrijfmachine, ventilatoren en etenswaar. De verdachten hebben bekend. Ze geven baldadigheid op als ver klaring voor hun vernielingen. Door Sander Sonnemans Schiedam - Werken gaat nog net in de schoenmakerij van Wim Tetteroo. Wonen in de daarboven gelegen woning Lo echter een kwelling. De 45-jarige Schiedammer over drijft niet als hij zegt dat zijn pand aan de Lange Kerkstraat op zijn grondvesten schudt als er een vrachtwagen een stukje verder vanuit de Kreupelstraat de Grof- baan inrijdt. In het kantoortje achter de winkel zijn duidelijk trillingen te voelen en de muren kraken onheilspellend. Tettero is ziedend. Op het sloop bedrijf Bik en de gemeente. Want geen van beide is bereid de schuld op zich te nemen van de schade die het pand heeft opgelo pen als gevolg van de sloopwerk zaamheden die er vlakby zijn uit gevoerd. Omdat de schoenmaker zijn ei gendom niet voor een 'weggeef- prijs' wilde verkopen, verwierf de gemeente het pand van de slage rij er naast om het ie kunnen slo pen en zodoende een verkeers- route door het centrum te kunnen realiseren. Toen Bik deze zomer het pand tegen de vlakte haalde begonnen bij Tetteroo de proble men. Er ontstonden scheuren in balkons en muren, raamkozijnen kwamen uit het lood te staan, steunbalken begonnen te wijken en het pas vernieuwde dak lekt sindsdien als een zeef. Instorten „Toen Bik begon te slopen ben ik drie keer mijn zaak uit gerend. Ik dacht dat het hele pand zou in storten," zegt Tetteroo getergd. „En volgens een rapport van de gemeente dat voor de sloopwerk zaamheden naar aanleiding van een onderzoek is opgemaakt, zou er geen verslechtering in de toe stand van het pand ontstaan. Nou, dat hebben de heren mooi mis gehad." De schoenmaker stelde zowel Bik als de gemeente aansprakelijk voor de erbarmelijke staat waarin het uit 1906 daterende pand mo menteel verkeert. Het sloopbe drijf zegt dat het probleem bij de gemeente thuishoort en de ge meente beweert dat de verzeke ringsmaatschappij van Bik de zaak in orde maakt. In de ogen van de verontruste schoenher steller treft ook de gemeente blaam. „Want die geeft de sloop vergunning aan de aannemer." Tetteroo liet een aantal noodzake lijke reparaties uitvoeren en be taalde die zelf. Kosten: ruim 2700 gulden. Vooralsnog is niemand bereid gevonden dat bedrag te vergoeden. „Er moet nog veel meer gebeu ren." zegt hij. „Maar dat betaal ik niet zelf. Ik heb er het geld niet voor. Intussen wordt de schade al leen maar groter en groter. Het pand is niet op het geweld van het bouwverkeer berekend. Door de sloopwerkzaamheden is mijn ma chine. en die weegt toch zo'n tweeduizend kilo, van zijn rub bers gegleden. Door de trillingen die ontstaan als er een vrachtwa gen voorbij komt, kan ik niet fat soenlijk werken. En boven is het nog erger. Ik hoef niets aan de m Schoenmaker Wim Tettero toont een deel van de schade die zijn pand tijdens de sloopwerkzaamheden heeft opgelopen. De scheu ren in de voorpui worden alsgevolgvan het passerend vrachtverkeer tot zijn ergenis alleen maar groter. Foto DennesvanderWet'Roei Dijkstra muur te hangen. Soms lig je ge woon in je bed te schudden. En de gemeente wast haar handen in onschuld." De heer DA.. Zweijtzer, hoofd bouw- en woningtoezicht van de gemeente, wil niet veel over de zaak kwijt. „In principe ligt de aansprakelykheid bij de aanne mer. De door Bik ingeschakelde verzekeringsmaatschappij moet uitmaken of de schade daadwer kelijk is ontstaan door de sloop. Maar zo lang de situatie nog in een onderhandelingsfase is wil ik geen verdere uitspraken doen," aldus Zweijtzer. „Ik heb het idee dat de gemeente wacht tot het pand in elkaar don dert," is Tettero's commentaar. Schiedam - De wethouders De Leede (Groen Links) en Reijn- hout (D66) vinden het onzin dat de commissarissen van het Open baar Nutsbedrijf (ONS) een jaar lijkse vergoeding van 9600 gul den moeten krijgen. In het colle ge van B en W hebben zy echter het onderspit gedolven tegen de PvdA-wethouders Wiegman en Zijdeveld en burgemeester Scheeres. De aandeelhoudersver gadering moet het besluit van de kleinst mogelijke meerderheid in het college nog goedkeuren. De vergoeding komt er op initia tief van wethouder Aad Wiegman (onder meer verantwoordelijk voor de nutssector). De NV Open baar Nutsbedrijf is na de privati sering zeer goed vergelijkbaar met andere bedrijven, luidt zijn redenering. Net als in de private sector is het daarom volgens Wiegman gepast dat de commissarissen, die zijn ingehuurd om de directie van het nutsbedrijf te controleren en van advies te dienen, een behoorlijke vergoeding voor hun werkzaam heden krijgen. Wiegman is voorzitter van het ad viesorgaan. Verder zyn CDA- raadslid Daan Baart, PvdA'er Jan Simons en Ulfert Bruseker (Groen Links) commissaris. Het gezelschap wordt gecompleteerd door de vroegere Maassluise wet houder Izaak van der Knaap. De voorgestelde jaarlijkse bruto- vergoeding van 9600 gulden is ge baseerd op honderd uur werk per commissaris per jaar. Verder wordt de aandeelhoudersverga dering voorgesteld de mogelijk heid te scheppen dat de commis sarissen naast hun advieswerk voor incidentele klusjes bij het nutsbedrijf worden ingehuurd. In dat geval is volgens Wiegman een vergoeding van duizend gulden per dag op zyn plaats. Met name wethouder De Leede is fel gekant tegen de regeling. „Ik vind niet dat een semi-overheids- bedryf dit soort vergoedingen moet bieden. De privatisering van het nutsbedrijf is een noodsprong geweest in een wijzigend krachtenveld. Dat is echter niet gebeurd vanuit de filosofie dat dat op zich een goede ontwikke ling is. Gezien de aard van het werk van de commissarissen is zo'n vergoeding niet op zijn plaats. Er zijn best goede mensen te vinden die deze gemeen schapstaak zonder salaris willen vervullen." Wat De Leede betreft kunnen commissarissen alleen aanspraak maken op een maandelijkse on kostenvergoeding van vyftig gul den per maand. Met D66 valt wel te praten over een salaris voor de commissarissen, alleen vinden de democraten de voorgestelde ver goeding van 9600 gulden veel te hoog. D66 en Groen Links denken wel hetzelfde over het plan de raadge vers in te huren voor incidentele klusjes. „We begrijpen de nood zaak niet," zegt Marcel Hout kamp (D66). „De werknemers van het bedrijf kunnen best hun ei gen boontjes doppen. Commissa rissen moeten zich beperken tot hun taak van toezichthouder." De aandeelhoudersvergadering - in de praktijk zijn dit uitsluitend vertegenwoordigers van de enige aandeelhouder, de gemeente Schiedam - praten binnenkort over het vergoedingenstelsel. Wordt het collegevoorstel overge nomen, dan zuUen in de praktijk alleen de commissarissen Bruse ker, Simons en Van der Knaap ge bruik maken van de vergoedin genregeling. Als vertegenwoordi gers van de gemeente storten Daan Baart en Aad Wiegman hun vergoeding terug in de gemeente kas. Schiedam - By Eurotax aan de 's- Gravelandseweg in Schiedam is gistermiddag rond drie uur een werknemer overvallen. De dagop brengst van het taxibedrijf werd gestolen. De werknemer, een 40- jarige man uit Zoetermeer, is met een onbekend voorwerp op het hoofd geslagen en moest in het Schieland Ziekenhuis worden be handeld. Daar zijn een hoofd wond en oogletse! geconstateerd. De overval is uitgevoerd door twee daders. Zij maakten daarbij gebruik van een blauwe Honda- motorfiets (ZL-68-54), die in de nacht van 23 op 24 september was gestolen in de Prof. Kamerlingh Onneslaan. Na de overval werden omliggende korpsen gealarmeerd om de daders te kunnen pakken. Dat leidde niet tot airestaties. De politie zoekt getuigen van de overval. Schiedam - In een woning aan het Lorentzplein in Schiedam is gisteren brand geweest. De vlam sloeg in een pan met gehaktbal len en daarna in de afzuigkap. Een bewoonster deed de deksel op de pan en bracht die naar bui ten. Ook de brand in de afzuigkap kon ze zelf doven. Schiedam - Aan de Rietkraag in Schiedam is een vouwwagen ge stolen. Gisteren is daar aangifte van gedaan. Volgens de melding moet het disseislot zijn gefor ceerd. Campingspullen verdwe nen ook uit een woning aan de Broersvest. Twee slaapzakken en campingbestek worden vermist. Schiedam/Vlaardingen jn Schiedam zijn in de afgelopen week dertien auto's gestolen, in Rotterdam-West zeventien. Vijf zyn er weer in Schiedam terugge vonden. In Rotterdam-West is ook een aantal wagens opgedui keld. Beide politiekornsen werken sa men by de bestrijding van auto diefstallen. Die samenwerking leidde ertoe dat er zeven arresta ties zijn verricht. In Vlaardingen is gisteren een au to gestolen aan de Dijksteeg. Vlaardingen - De politie heeft gis termiddag een 34-jarige Vlaardin ger gearresteerd op verdenking van winkeldiefstal. De man was door personeel betrapt in een winkel aan de Van Hogendor- plaan toen hy bezig was met de diefstal van scheermesjes. Maassluis - Het oostelijk van Maassluis gelegen opslagterrein van het failliete Key Kramer wordt niet aan het aanpalende oe- verbos toegevoegd. Het blijft op slagterrein voor buizen. Conline BV heeft de boedel en het terrein overgenomen en wil de opslagmo- gelijkheden op peil houden. Van de zestig ontslagen werknemers zijn er twintig by Conline in dienst getreden, acht zijn er her plaatst in vergelijkbare branches en voor de rest is een sociaal plan in werking getreden. Hoek van Holland - Met de inge bruikneming van Spirit, het ge automatiseerde banenzoeksys- teem, is de Werkwinkel Hoek van Holland up-to-date. Totnutoe liep de informatie over beschikbare banen in het Rijnmondgebied achter bij de rest van de regio omdat nieuwe vacatures, evenals de banenkrant, via de post naar de Werkwinkel werden gestuurd, Met vooral de medewerking van het arbeidsbureau in Schiedam waaronder Hoek van Holland valt, kan men nu in Hoek van Holland via een videotexterminal direct de beschikbare banen op roepen. Hoek van Holland heeft iets meer dan honderd werklozen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1