14 Rotterdam Samenwerking havens noodzakelijk Edit Hallensleben gaat niet concurreren Winkelcentrum Zuidplein nadert voltooiing 'hi r'bb i i Wrgwi 'm ii 'm Experiment Thuiszorg Rotterdam geslaagd Waarschuwing voor beller Treinen weer volgens boekje Team aan de slag met naturalisatieverzoeken Dino-gekte' valt mee in Rotterdam 'Rotterdam, Vlissingen en Moerdijk en Terneuzen onder één bestuur' ai iglaiiig "sm 'ttffif'iï m :.rw imri-üi ;g"8M:s;'i"iï"i»s 'ia in Wm1 s "m ft "ss i Fijnmazig vervoersnet voor gehandicapten Piet Hoogendoorn: 'Tot veel bereid' 'Simons en Kombrink vormen een perfecte combi, met gigantische kwaliteiten' Rottenberg vindt het 'prima' als oud PvdA-kader opstapt K>.~ Dinsdag 28 september 1993 Rotterdams Dagblad RW RV RZ Rotterdam - Het experiment van Thuiszorg Rotter dam om mensen met een lichamelijke handicap geld te geven in plaats van hulp, is geslaagd- Dit blijkt uit een rapport dat gisteren is verschenen. In het kader van dit experiment, dat een jaar heeft geduurd, kre gen 25 mensen met een lichamelijke handicap geld in plaats van hulp. Met dit budget konden ze zelf huishoudelijke en verzorgende hulp 'inkopen1. Het zelf organiseren van hulp is goed bevallen. Door zelf te bepalen wie de hulp geeft en wat er wanneer moet worden gedaan, voelen de klanten zich zelf standiger en minder maatschappelijk geïsoleerd. Ze zijn tevreden over de kwaliteit van de hulp. Thuiszorg Rotterdam stelde de budgetten vast aan de hand van de indicatiestelling. De klanten kochten vooral hulp in van bekenden, buren en familie. Ze deden geen beroep op de thuiszorg of commerciële organisaties. Thuiszorg Rotterdam is ook tevreden, maar vindt wel dat meer toezicht nodig is op de kwa liteit van de geboden hulp. Rotterdam - De afdeling Jeugd- en Zedenzaken van het regiokorps Rotterdam-Rijnmond waarschuwt vrouwen niet in te gaan op een telefonische enquête, waarbij namens Durex (London Rubber Company) allerlei intieme vragen worden gesteld. In de afgelo pen weken beklaagden tientallen vrouwen in Rotter dam en omgeving zich erover door onbekenden voor een dergelijk 'vraaggesprek' te zijn benaderd. Durex laat weten nooit op deze wijze enquêtes over con dooms te houden, Rotterdam - De treinen door de nieuwe Willemss- '"poortunnel rijden volgens het boekje. De aanvangs- problemen met de beveiliging van de Willemsspoor- tunne) in Rotterdam zijn vannacht opgelost. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Dordrecht liep gisteren op de eerste dag van het gebruik grote vertragingen op, omdat de afstelling van de beveili ging niet goed werkte. Vanmorgen reed eerst een lege trein door de tunnel om te zien of alles functioneerde. Rotterdam - Eenspeciaalteam vanvertegenwoordi- gers van het ministerie van Justitie en van de afde ling Burgerzaken van het Rotterdamse stadhuis is gisteren aan de slag gegaan om de grote achterstand in de afhandeling van verzoeken tot naturalisatie weg te werken. Sinds 1 september liggen er 3.189 aanvragen voor naturalisatie klaar om te worden be handeld. Verwacht wordt dat daar dit jaar nog 3.Q0Ö aanvragen bijkomen. Bedoeling is het aantal terug te brengen tot een normale werkvoorraad van zo'n 500 aanvragen per één twee maanden. Intussen werkt een projectteam van mensen van het ministerie van Justitie, van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) en vertegenwoordigers van verscheidene gemeenten aan een voorstel dat moet leiden tot een algemene vereenvoudiging van de ingewikkelde naturalisatie-procedures. Rotterdam - De Dino-gekte lijkt in Rotterdam pas in het weekeinde te gaan toeslaan. De première van .Steven Spielbergs Jurassic Park op donderdag is na melijk nog niet uitverkocht. Sjouke Mulder van bio scoop Cinerama verwacht echter wel een stormloop in het weekeinde. G. Poot van bioscoop Lumière, evenals Cinerama on derdeel van het MGM-concern, heeft dezelfde ver wachting: „In Rotterdam is er vaak sprake van im pulsaankopen. Mensen besluiten op het laatste mo ment een kaartje te kopen. We verwachten wel dat er dan een flinke rij zal staan." Dranghekken zullen volgens Poot niet nodig zij n. „We kunnnen de drukte wel aan, we zijn er op voorbereid." Om de bioscoop bezoekers op te vangen staan er op zaterdagochtend en nacht en op zondagochtend extra voorstellingen op het programma. Voor donderdag staat overigens niks feestelijks gepland m Rotterdam. „Het grote ge beuren is al in Amsterdam geweest en er wordt al zo veel aandacht aan de film besteed," aldus Mulder. In Lumière zal er evenmin sprake zijn van een feestelij ke opening. Wel zijn er 'enkele aanverwante dingen'. Poot: „Buttons, T-shirts en eetwaren. Bijvoorbeeld 'wine-gums' in de vorm van een dinosaurus of een lolly voor de kinderen." Jurassic Park gaot donderdag in 98 bioscopen in rou latie en onder metr in Utrecht en Eindhoven zijn de eerste dagen al uitverkocht. Spielbergs Amerikaan se kassucces over de exentricke miljardair die op een klein eiland dinosaurussen tot leven laat wekken met behulp van genetische manipulatie, zal naar verwachting zeker tot de kerstdagen draaien. De film Turks Fruit uit 1972 is nog steeds de onbe twiste koploper wat betreft het aantal bezoekers. Turks Fruit trok destijds 3.5 miljoen bezoekers. Hel aantal bezoekers op jaarbasis lag in de beginjaren ze ventig echter wel tussen de 25 en 30 miljoen. De laat ste jaren schommelt het aantal bezoekers rond de vijftien miljoen. De top vijf van de afgelopen tien jaar wordt aangevoerd door Flodder 1 met 2,3 mil joen bezoekers. De grote stormloop op Jurassic Park wordt in Rot terdam het komend weekeinde pas verwacht. Archieffoto SijthoffPers Rotterdam - De havens van Rotterdam, Moerdijk, Vlissingen en Terneuzen moeten onder één bestuur worden gebracht: het Schelde-Maas Havenbedrijf. Op die manier kunnen de havens zich specialiseren, waardoor hun sterke punten beter worden benut. Vooral de Zeeuwse havens laten wat dat betreft nu kost bare 'punten' liggen. Het Rotterdamse adviesbureau Plimsoll komt met deze suggestie in een artikel in het Nieuwsblad Transport. Aan dit idee ligt geen opdracht van enige officiële in stantie ten grondslag. Daarom reageren de betrokken havenbe drijven en bestuurders nog zeer terughoudend. Een woordvoerder van het gemeentelijk Havenbe drijf van Rotterdam zegt dat di rectie „met interesse" kennis heeft genomen van de gedachte maar voorlopig nog niet meer dan dat. Gedeputeerde en voorzitter van de Zeeuwse havenschappen D.J.P. Bruinooge reageert het zelfde. „Ik kan er weinig gewicht aan hechten." meent hij. „In het algemeen geldt dat wij vanuit een zelfbewuste positie bereid zijn met iedereen tot afspraken over samenwerking te komen. Boven dien moeten beide partijen daar voordeel bij hebben." De redenering van Plimsoll (dat zich richt op de haven-, scheep vaart- en transportbranche) is dat Moerdijk, Vlissingen en Terneu zen in tegenstelling tot Rotter dam nog de ruimte hebben voor expansie, 's Werelds grootste ha ven doet er volgens het bureau verstandig aan een deel van haar activiteiten naar andere havens in Zuidwest-Nederland over te hevelen. Dat levert twee voorde len op. Een taakverdeling voor komt dat vrachtstromen, naar oui- tenlandse havens wegvloeien. Ook ontstaat zo in Rotterdam ruimte voor bijvoorbeeld woning bouw in oude havengebieden. Plimsoll beschouwt Vlissingen als een goed alternatief voor Rot terdam en Antwerpen in de sector van de middelgrote zeescheep vaart, Behalve de ligging biedt Vlissingen nog een belangrijk voordeel. „Arbeidsvoorwaarden en arbeidsmotivatie zijn daar niet zo'n probleem als in Rotterdam,"' stelt het bureau droogjes vast. De ze omstandigheid maakt de Vlis- singse haven geschikt voor stuk- goedpakketten als hout, papier en cellulose, voedingsmiddelen, non-ferrometalen. chemicaliën en koel- en vrieslading. Het adviesbureau is van mening dat de mogelijkheden van de Vlis- singse haven onvoldoende wor den benut door versnippering van belangen, te weinig bestuur lijke daadkracht en gebrek aan deskundigheid. Dat zou alleen al blijken uit het grote aantal stu dies naar de toekomst van de ha- Gedeputeerde Bruinooge is van plan deze week bij de Botterdam- se havenwethouder Smit te infor meren of het idee van het Schel de-Maas Havenbedrijf Plimsoll misschien door het gemeentebe stuur of het havenbedrijf van Rot terdam is ingefluisterd. „Het oor deel over gebrek aan daadkracht en deskundigheid werp ik verre van me," aldus Bruinooge. Als het adviesbureau zich op de ze manier in de kijker probeert te werken, dan moet ik toch consta teren dat dit bureau zijn huiswerk niet goed heeft gedaan," Rotterdam - De uitbreiding van het winkelcentrum Zuidplein na dert z'n voltooiing. Het hoogste punt is al bereikt en het panne bier heeft dan ook al gevloeid. Winkelcentrum Zuidplein - mo dern, fraai en eigentijds van vormgeving - wordt het grootste overdekte winkelcentrum van Nederland. Ruim achtduizend vierkante meter is aangebouwd en daarmee is het winkelopper vlak gekomen op ruim 52.000 vierkante meter. Bijna de helft van het nieuwe ge deelte wordt op 9 december ge opend als superwinkel van Albert Heijn. Ook andere grote winkel bedrijven hebben een huurcon tract getekend. „Er is nog dui zend vierkante meter beschik baar, maar ik verwacht dat bij de officiële opening in maart 1994 die ruimte is gevuld met luxe mo- mat»» COC: 2; ra:.'*: ZfKSCiatBren C3T1 dewinkels," sprak G.J. Joudze, adjunct-directeur van opdracht gever Maatschappij voor Bedryfs- objecten (MBO) uit Amsterdam tijdens het feestje rond het berei ken van het hoogste punt. Naast de winkeluitbreiding bouwt MBO aan de Strcvelsweg-zyde ook 72 appartementen, waarvan er reeds zeventien zijn verhuurd. Ook aan de zuidkant van het winkelcen trum wordt achtduizend vierkan te meter winkelvloer met extra parkeerruimte bijgebouwd op de plaats van het gedeeltelijk ge sloopte Zuiderterras. Deze ver nieuwing is omstreeks 1995 klaar. Rotterdam - Het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET heeft samen met vrijwilligers van wijkbussen en met taxicentrales een fijnmazig net van openbaar vervoer voor ouderen en gehandi capten opgezet. De gemeentelijke commissie verkeer en vervoer be spreekt de voorstellen donder dag. Binnen de Rotterdamse deelge meenten komt binnen die opzet deur-tot-deur vervoer. Aan de grenzen van de deelgemeenten komen overstapplaatsen waar via een vaste route en op vaste tijden de bus naar andere deelgemeen ten rijdt. De bussen en busjes die worden gebruikt zijn aangepast aan de doelgroep. Een kleine groep gehandicapten krijgt nog de mogelijkheid om door de hele stad te worden vervoerd. De organisatie van het netwerk komt in handen van de RET. Daar komt een centraal meldpunt waar cliënten hun ritten kunnen be stellen. De RET neemt alleen het vervoer tussen de deelgemeenten voor zijn rekening, het aanvul lend transport is de verantwoor delijkheid voor twee gespeciali seerde taxi-organisaties en orga nisaties van wijkbussen. Het systeem is opgezet in het ka der van de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG). Ongeveer 27.000 Rotterdammers zouden van deze mogelijkheid ge bruik kunnen maken. De RET gaat ervan uit dat 14.000 het ook werkelijk zullen doen. Daar is elk jaar 19 miljoen gulden voor nodig. Dat geld komt voor het grootste deel uit het WVG-budget en wordt aangevuld met de gemeentelijke subsidies voor de wijkbussen. Het uit uiteenlopende delen bestaande winkelcentrum Zuidplein is straks het grootste van Nederland. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam - De gekoppelde kandidatuur van Hans Si mons en Hans Kombrink voor de eerste twee plaatsen op de PvdA-kandidatenlijst in Rotterdam, heeft wethou der Piet* Hoogendoorn (Ge meentebedrijven) nog niet van zijn twijfels afgeholpen of hij zich herkiesbaar zal stellen. „Ik ben er nog niet uit," zegt wethouder Hoogendoorn, Hij begrijpt de stap van zijn col- léga'''Hallènsleben om het veld te ruimen voor het duo Simons/Kombrink, maar heeft nog geen conclusie ge trokken over zijn eigen posi tie. Wel laat hij doorscheme ren niet per se aan een wet houderszetel vastgebakken te zitten. „Ik ben tot veel be reid. Daar wil ik heel ver in gaan," zegt Hoogendoorn. Maar hij vraagt zich af of dat voldoende is. Al enkele ma len heeft hij binnen de party laten weten te twijfelen over zij n kandidatuur voor de vol gende gemeenteraad, en hy kreeg niet werkelijk het ge voel dat het bestuur aan hem hangt.Het is toch een baan die je alleen doet, als je weet datje een breed mandaat van deachterban hebt Nou, daar van is me nog weinig geble ken," zegt Hoogendoorn. Er zijn ook nog andere functies in de maatschappij, die hij leuk zou vinden, en waar zijn gezin minder onder te lijden heeft dan van het wethouder schap, voegt hy eraan toe. Door Kor Kegel Rotterdam - Nee, zelf had zenadrukkelijk geen lij sttrekkerwil- len worden. Zevoeltzich dusniet gepasseerd. „Ik heb van dezo- mer al aangegeven, dat ik vond dat de PvdA in Rotterdam een lijsttrekker van buiten de huidige fractie moet halen. En ik zie dat dat aan het lukken is." Edit Hallensleben, 42 jaar, wet houder voor Onderwijs, Culturele Minderheden, Emancipatie en Sociale Zaken (dat laatste sinds Johan Henderson zich gedwon gen zag af te treden), zal niet prij ken op de kandidatenlijst van de PvdA voor de gemeenteraadsver kiezingen in Rotterdam. Het feit dat afdelingsvoorzitter Chris van Hoeve twee landelijk bekende fa vorieten heeft voor de eerste twee plekjes op de PvdA-lijst, houdt voor Hallensleben in dat zij pas op de plaats maakt. „Ik zie een be weging in de partij, waarbij een herhaling van de Kombrink-affai re van vier jaar geleden mij niet uitgesloten lijkt. Dat zou ik heel onterecht vinden, als dat zou ge beuren, voor de partij, maar ook naar Hans Simons en Hans Kom brink toe. Ik heb besloten dat ik daar niet aan mee wil doen," zegt Hallensleben. Had zij zich kandidaat gesteld, dan was het denkbaar geweest dat zij als tegenkandidate van Hans Kombrink was ingezet, en vervolgens Yvonne de Rijk en Piet Hoogendoorn enzovoorts, waardoor Kombrink opnieuw zou duikelen. „Ik heb er geen vertrou wen in, dat dat iets positiefs zou opleveren," zegt Edit Hallensle ben. „Het moet van tevoren hel der zijn dat ik zoiets niet wil. Daarbij komt, dat ik afgelopen zo mer al twijfelde over we! of niet doorgaan. De PvdA zakt in de pei lingen, en een evaluatie van de bestuursstijl van de PvdA levert vooral op dat het zich om de wet houders in de grote steden con centreert. Ik dacht: tja, dan is het misschien wel goed om terug te treden. Per slot van rekening zit ik ook alweer vijftien jaar in het openbaar bestuur, mijn deel raadsvoorzitterschap van Over- schie meegerekend." Geen kwaad woord over Simons en Kombrink. Integendeel, ner gens blijkt uit dat Hallensleben zich opzij gemanoeuvreerd voelt. „Die twee moeten de ruimte heb ben," zegt zc. „Hans Simons is een man die kan overtuigen. Hij kan de mensen enthousiasmeren. Het is een perfecte combi. Met elkaar kunnen ze goed werken. En ik heb echt het idee dat zij als wethouders wat kunnen bereiken voor deze stad. Ze hebben gigan tische kwaliteiten. Ook daarom: wat er vier jaar geleden gebeurde, moet niet nog eens." Hallensleben zegt begrepen te hebben dat Simons en Kombrink aehter het concept-verkiezings program staan, „Het afdelingsbe stuur zal echt wel wat draagvlak- onderzoekjes hebben gedaan en zich hebben verzekerd van kandi daten die het program onder schrijven." Zij betreurt het vertrek van wet houders Pim Vermeulen en Joop Linthorst uit de Rotterdamse po litiek. maar relativeert: „Ik word heen en weer geslingerd tussen enerzijds het gevoel van: o, wat Edit Hallens leben: 'Ik ben toen ook maar toeval lig in de poli tiek gerold. Waarom zou ik er nu niet uit rollen?' Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad een ramp voor de stad dat Ver meulen en Linthorst weggaan, en anderzijds: wat een geluk dat Si mons en Kombrink er zijn, want die kunnen het net zo goed. Ik vind het vreselijk jammer dat Pim en Joop ermee stoppen, maar dat Hans en Hans hun gemis zul len kunnen compenseren, bete kent in feite een luxe voor de PvdA." Fantastisch Als Simons terugkomt naar Rot terdam, komt er in Den Haag een staatssecretariaat vrij... Hallens leben: „O nee, dat is niks voor mij. Kyk, ik vind besturen leuk en Rotterdam is een fantastische stad en die combinatie was voor mij een heel gelukkige, maar be sturen op landelijk niveau ligt me gewoon niet. Ik weet wel dat ik genoemd werd toen Roei in 't Veld al snel opstapte, maar je kunt beter genoemd worden dan voorgedragen. Ik zie in de lande lijke politiek niet die verbonden heid met de mensen, die je in de Rotterdamse politiek meemaakt. Als wethouder Onderwijs kom ik nog wel eens op een school. Maar in Den Haag... nee, die wereld zou me niet liggen." „Trouwens, er is meer dan poli tiek, meer dan openbaar bestuur. Als ik na de verkiezingen stop, ben ik 43 jaar, dat is nog een mooie leeftijd om aan iets anders te beginnen. En als ik uit het openbaar bestuur ga, is het dus duidelijk dat ik ook niet gok op een burgemeestersfunctie in één van de toekomstige gemeenten van het huidige Rotterdam. Maar je weet nooit hoe de dingen lopen. Laten we daar niet al te overspan nen over doen." „Ja, joh," zegt ze gemoedelijk, ,.ik ben toen ook maar toevallig in de politiek gerold. Waarom zou ik er nu niet uit rollen? Zo gaat dat." Rotterdam/Den Haag - Het is 'pri ma' als PvdA-wethouders na twaalf jaar opstappen. Het breekt de hiërarchie af en doorbreekt de 'kliekvorming'. Bovendien ont staat er meer roulatie in het open baar bestuur en dat is broodno dig. Dat zegt PvdA-voorzitter Rotten berg in het PvdA-blad Lokaal Be stuur. Hij verwijst naar ontwikke lingen binnen de PvdA in Rotter dam en Amsterdam waar het ou de kader nu plaats maakt voor an deren. In het blad haalt Rottenberg fel uit naar de huidige PvdA-mensen in de Tweede Kamer en de ge meenten. Volgens hem zijn be trokkenen verstrikt geraakt in beleidsprocedures en is hun taal gebruik ontoegankelijk gewor den. De burger wordt door hun gedrag afgestoten. Er is geen con tact meer. Rottenberg meent dat de sociaal democraten te veel de neiging hebben zich naar binnen te ke ren. De buitenwereld moet zich maar aanpassen. Wie wil meepra ten over een onderwerp moet maar aanschuiven bij de PvdA. lid worden van de partij. „Dat werkt niet," stelt Rottenberg. Rottenberg erkent in het blad dat de politici die hy wenst nog nau welijks bestaan. Hij wil dan ook dat PvdA-afdelingen zelf op zoek gaan naar mensen, ook buiten de PvdA. „Talent wordt dikwijls bij toeval ontdekt," meent Rotten berg. Om eraan toe te voegen: „Je moet het toeval organiseren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2