13 Nieuwe woontoren naast Vaartland Schiedams bier krijgt nieuwe naam Dertien verdiepingen voor zelfstandig wonende ouderen 'Pelmolen mag niet verdwijnen' Goof zeer trots op zijn vier sterren P^tterdams Dagblad Hele Waterweggebied kan RTL 3 on .vangen O I'/, Poiitie vindt weedplanten Controle op licht scherper Inbreker aan praat gehouden Auto's gestolen Jongens stelen auto-emblemen Kaasdief aangehouden Schip Greenpeace naar Maassluis -Woensdag 29 September 1893 j Waterweg I Regio Waterweg Westhavenpïaats 22 3131 BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Henk Post, eigenaar van tapperij 't Weeshuis en sinds kort ook brouwer van het Sehiedamse Sint Jan-bier, moet een andere naam voor zijn pro- dukt verzinnen. De naam en het etiket vertonen te veel gelijkenis sen met die van Hertog Jan-bier dat al vijftien jaar op de markt is. Dat vindt brouwerij De Kikvors in Deest (Noord-Brabant), de produ cent van Hertog Jan. „Het gaat," legt directeur van de Kikvors P. van der Burgt uit, „om de naam Jan en het lettertype op het etiket van de flesjes. De goti sche letters sluiten bijna naadloos aan bij de onze. Voordat we vijf tien jaar geleden begonnen met Hertog Jan is er veel tijd en geld besteed aan het vinden van een goede naam en het ontwerpen van een bijpassend etiket. Het mag niet zo zijn dat iemand zo eventjes het een en ander over neemt. Daarom is ons merk gede poneerd bij bureau Markgraaf in Amsterdam. Het merk laten re gistreren kost alleen al zo'n ze ventienduizend gulden. Dat doe je niet voor niets" Aanvankelijk voelde Post er wei nig voor zich bij het verzoek van De Kikvors neer te leggen maar de duizenden guldens die de strijd voor het behoud van zijn produkt zou kunnen gaan kosten, deden hem daarvan afzien. De ad vocaat van Interbrew Nederland, de overkoepelende organisatie van De Kikvors, dreigde Post met het opleggen van een dwangsom als hij het schuimend vocht onder de huidige naam blijft verkopen. Zo ver zal het niet komen want de Schiedame horeeabaas heeft zich bij de situatie neergelegd en het probleem wordt volgens Van der Burgt in goed overleg opgelost. „Ik mag het Sint Jan-bier blijven verkopen totdat het op is," zegt Post. „Daarna mag het alleen nog onder een andere naam en met een ander etiket de markt op. Ook de voorraden die bij de slijters lig gen, mogen nog over de toon bank, Ik zal dus een nieuwe naam moeten verzinnen en een ander etiket laten ontwerpen. Aan het bier wordt niets veranderd. Daar is niks mis mee." Ondanks alles wordt het 'bier-im perium' van de Schiedammer binnenkort zelfs nog uitgebreid. In oktober brengt Post, ook de geestelijk vader van de likeur 'Weeskind', zijn eigen bokbier op de markt. Schiedamsche Bok gaat het heten. Post lachend: „Aan die naam zal toch niets ver keerd zijn?" S^edam/Maaj^ute^^de&fe, Ié zender vanaf dé start aan de 1 Sehiedamse kijkers;moet- wor- den doorgegeven, j RTL 5 neemt de plaats in van TV PLus, het net voor bezitters van|; breedbeeld-televisie. f. Daarvan'' rijmer naar een schatting van héh Openbaar. Nutsbedrijf SduèdahVf .twintig^iniA Schiedam. "Die kijkers worden opgeroepen "zich te melden bij het nutsbedrijf, zodat ér wat aam/b passingen aan het kabelkastje in.^ y hun straat verricht kunnen uw-; - ...den Waardoor zij TV Plus kunnen^ blijven.ontvangen.. ;schap ^voetbal in de Verenigde Öok Maassluis gaai de program maplan RTL 5 doorgeven. He*/ formélè.besluit moet nog geno men vnrden, maar het is ook hier de bedoeling het aantal; mders uit te breiden. De raadscbminis--:; maandag over het voorstel van b, enw voor het "doorgeven van/ RTL.5. Maassluis hoeft er geëh - kanalen voor te laten' vémUehi; Er is nog ruimte voor nieuwe sta- - tions op het net - - Vlaardingenbesloot eerder al om.- RTL 5 met ingang van 2 oktober op de kabel t* *ctiea in deze ge- meente moet^^Se«Ioten.:wor-, - 'den vèlke'zehdermoet l hebbers kijkeniilt naar de kom st - van RTL. 5.omdat op dit net op' woensdag il^öktoberi: de{$e<fo stryd ./^hNeaöland-ErigSahdv woMt uitzondehi is belangrijk wait betreft dë.kwaÏÏfi- catiè;yóor het wei^dkampioen- 5 pïn Schiedam was al besloten de ^uitbreiding van hét aantal zerid- huren van KinderNet door te ge-' veri. Deze zender gaat op zater- filSajg.èh zondag twee uur langer h;de lucht in en wel tot twaalf uur, Doordeweeks zendt KinderNet A van zeven tot tien uur. uit. Dat blijft zo, evenals de regeling dat ':„de uitzendingen vervallen als AÖHrëuitzendt.:: KinderNet is de enige groten- deels Nederlandstalige satelliet- televisiezender voor kinderen. V'De uitzendingen zijn gericht op :{een leeftijdsgroep van drie tot //dertien jaar. Daarbij is een /marktaandeel van rond de veer- /tig procent bereikt. Vlaardingen - In een woning aan de Van Aerssenstraat te Vlaardin gen heeft de politie gistermiddag ruim zestig marihuanaplanten aangetroffen. Ook werd apparatuur gevonden om de planten te kunnen kwe ken. De goederen zijn in beslag genomen. Toen de. politie het pand betrad, was er niemand aanwezig. Schiedam - De Sehiedamse poli tie gaat scherper controleren op de verlichting van voertuigen. Na 1 oktober komt het bonnenboekje eraan te pas als de verlichting niet in orde is. Jongeren tot twaalf jaar krijgen de eerste keer nog een waarschu wing, maar bij de groep van twaalf tot achttien jaar volgt een schikking. Die houdt in dat men later de verlichting kan laten con treien op het bureau waarna de bon kan vervallen. Van personen boven de achttien jaar wordt verwacht dat zij weten dat de verlichting in orde moet zijn. Zij krijgen meteen een prent. Schiedam - Een 34-jarige Rotter dammer is dinsdagnacht aange houden nadat hij had geprobeerd in te breken bij een winket in huishoudelijke artikelen in het Hof van Spaland in Schiedam. De man wilde met een trottoirte gel de toegangsdeur verbreken, maar werd aan de praat gehouden door getuigen. Daardoor kon de gewaarschuwde politie hem aan houden. Met de arrestatie werd ook duide lijk dat de man een in Rotterdam gestolen auto bij zich had. Een inbraak in een kantoorpand aan de Valeriusstraat lukte wel in *de nacht van maandag op dins dag. Onder meer een faxapparaat, een antwoordapparaat, een mag netron, een computer en een tele foon werden meegenomen. Niet duidelijk is nog hoe de die ven binnen hebben kunnen ko- Vlaardingen - In de Burgemees ter Albert van Walsumlaan te Vlaardingen is gisternacht een Ford-bestelauto gestolen. Uit de Dijksteeg werd een grijze Opel gestolen. Deze is later in Maasland teruggevonden. Schiedam - Op het Schubert- plein in Schiedam zijn gisteren twee jongens van veertien en vijf tien jaar aangehouden omdat zij in de buurt bij vier auto's de em blemen hadden weggenomen. Ze zijn voor een alternatieve straf doorverwezen naar het Buro Halt. Schiedam - De Sehiedamse poli tie heeft gistermiddag een 38-jari- ge Dordtenaar op heterdaad be trapt bij de diefstal van acht pak ken kaas uit een supermarkt aan het Broersveld. De man werd al enige tijd in de gaten gehouden door een project team van de politie. De man kreeg nog een bon we gens zwart rijden in de tram. Éis! - Dertien of veertien verdiepingen krijgt de woontoren naadt verzorgingstehuis Vaartland. Foto's Roei Dijkstra Vlaardingen - Naast verzorgingstehuis Vaartland in Vlaardin gen wordt volgend jaar een woontoren van dertien of veertien verdiepingen gebouwd. In het flatgebouw moeten naast het kruispunt Dillenburgsingel/Holysingel in totaal honderd zelf standige woningen voor ouderen verrijzen. De bewoners kun nen op geheel vrijwillige basis gebrui k gaan maken van de faci liteiten van Vaartland. De Stichting Rusthuizen der Hervorm de Gemeente gaat het plan in eigen beheer ontwikkelen. Directeur P- van Woerden van Vaartland rekent er vast op dat de streefdatum wordt gehaald. Van Woerden, die zeven jaar geleden de aanzet voor het plan gaf, moet alleen nog enkele zaken regelen met de gemeente Vlaardingen. „Men is enthousiast over dit plan," zegt hij. De belangrijkste hobbel die nog genomen moet worden vormt de zogenoemde artikel 19-procedu» re. Het bestemmingsplan ter plaatse voorziet niet in de bouw van een dergelijke toren. De ge meente Vlaardingen zal een vrij stelling moeten verlenen. Dit biedt omwonenden in principe de kans tegen het plan in het geweer te komen. Het bouwplan wordt zaterdag middag 2 oktober toegelicht op een open dag van Vaartland aan de Dillenburgsingel 9. Volgens Van Woerden vormt de lage rente stand een belangrijke steun bij de ontwikkeling van het miljoenen- projecZ „Mensen moeten er met huursubsidie kunnen wonen," legt hij uit. „Dat betekent dat de maandelijkse huur maximaal 850 gulden mag zijn. Nu geld lenen goedkoper wordt, is dat haal baar." De woonvorm wordt door Van Woerkom omschreven als 'zorg- woningen-plus'. Het concept is vergelijkbaar met dat van de aan leunwoningen, waar mensen eveneens zelfstandig wonen en gebruik kunnen maken van een nabijgelegen verzorgingstehuis. Volgens de directeur zijn er ech ter verschillen. „Het pakket wat wij bieden is veel uitgebreider. Een kerngezonde vrouw van ne gentig jaar zal nergens gebruik van maken. Maar iemand met kwalen kan een uitgebreid ser vicepakket bij ons inkopen. Dat kan variëren van maaltijdservice tot complete verzorging." De thuiszorgorganisaties zijn op dit moment veruit de belangrijk ste aanbieder van verzorging van ouderen in hun éigen woonomge ving. „Wij willen de concurrentie graag aangaan," zegt Van Woer kom. „Nu is er een soort monopo lie, maar in de nieuwe flat krijgen bewoners de keus. 2e kunnen kiezen voor thuiszorg, maar ook voor het uitgebreide pakket dat Vaartland te bieden heeft." Servicepakket Vooruitlopend op de bouw van de woontoren werkt Vaartland op dit moment aan andere vernieuwin gen in de ouderenzorg. Het huis met 134 bewoners springt in op de ontwikkeling om als verzorgings huis service te bieden aan zelf standig wonende ouderen. „We hebben daarvoor een service pakket ontwikkeld," zegt de di recteur. „Mensen kunnen zich voor 25 gulden per maand op dit systeem abonneren. Dan kunnen ze zich laten aansluiten op onze oproepcentrale, waardoor ze in noodgevallen 24 uur per dag op hulp kunnen rekenen." Verder gaat Vaarland middels het abonnement zaken aanbieden als hulp en advies bij het verkrijgen van thuiszorg en deelname aan ontspanningsactiviteiten. Daar naast krijgen abonnees de kans op proef in Vaartland te komen wonen. „Veel mensen vinden een verzorgingstehuis een grote stap," verklaart Van Woerden. „Zonder verplichtingen kunnen ze een maand in het huis komen wonen. Bevalt het niet, dan kun nen ze zonder problemen naar de eigen woning terug." Door Ben van Haren Vlaardingen - Sloop van het ge bouw De Pelmolen aan de West- havenkade stuit op breed verzet in Vlaardingen. Het gemeentebe stuur moet alles in het werk stel len om de eigenaar CSM (Centra le Suiker Maatschappij) van haar sloopplannen af te houden, want het gaat om een beeldbepalend pand in de stad. Zo luidt de rede nering van velen, CSM wil af van het gebouw, dat niet meer in ge bruik is en waar geen koper voor is. Voorzitter Wou: den Breems van de Historische Vereniging Vlaar dingen zegt: „De Pelmolen mag niet verdwijnen uit het stads beeld. Zo'n karakteristiek pand moeten we behouden. Enkele ja ren geleden, toen het bedrijf stil kwam te liggen, heeft onze werk groep Industrieel Erfgoed alles over dit pand al beschreven en op foto vastgelegd. Nu doen we er al les aan om het pand te redden." Mar de Baan van de commissie Stad Monument deelt die me ning. „Zo'n markant gebouw, van meer dan honderd jaar oud en wat je direct ziet als je op het station van Vlaardingen aankomt, dat moet blijven. Het is net zo'n her kenningspunt als de molen en de kerktorens." Beaty Czetö, beeldend kunstena res en lid van de Culturele Raad, is geschrokken van de sloopplan nen. „Drie jaar geleden beb ik voorgesteld om er een groot cul tureel centrum van te maken. Vlaardingen was toen op zoek naar aleUerruimte voor kunste naars, oefenruimte voor toneel clubs en muziekgroepen. Maak de verdiepingen hiervoor ge schikt en richt, om het geld, de begane grond in voor horeca en winkeltjes, heb ik toen gezegd. Dan krijgt Vlaardingen een punt waar kruisbestuivingen tussen de verschillende artistieke groepen kunnen plaatsvinden zoals je dat in Den Haag hebt met het Psyeho- polis. De gemeente dacht toen echter meer aan een woonbe stemming. Sloop zou zonde zijn." Directeur J. Treurniet van het Vlaardingse architectenbureau Geluk Treurniet, die in 1990 met uitgewerkte plannen kwam voor een verbouwing tot apparte mentengebouw met horecavoor- ziening, reageert op de sloopplan nen: „Iedereen zou het jammer vinden als dit beeldbepalende ge bouw in Vlaardingen zou verdwij nen. Het is erg mooi en construc tief heel goed. Het is voor alle be stemmingen goed te gebruiken." Ook Jan Anderson van het Streekmuseum hoopt op behoud van De Pelmolen. Hy heeft be middeld tussen een pas afgestu deerde architect en de Gemeente bibliotheek Vlaardingen om daar volgende week het ontwerp ten toon te stellen, dat deze architect heeft gemaakt voor de 120jaarou- de meelfabriek. Dat behelst een jeugdhotel, een architectuurop leiding en een verzamelaarsmu seum. Het gemeenteraadslid Cor de Jonge (SGP/RPF/GPV) heeft wet houder Ton van der Steen per brief verzocht om de eigenaar te vragen zijn sloopaanvraag uit te stellen en een plan voor woonbe stemming van het gebouw en de naastliggende grond in te dienen bij Gedeputeerde Staten. „Mijns inziens is dit, gelet op de ontwik keling in de regelgeving voor de geluidhinder, mogelijk," schrijft hij tevens. Zie ook pagina 15 Schiedam - Goof Hendriks Is zo trots als een pauw. Vorige week werd de roerganger van de Sehiedamse watersportvereni ging De Vrije Liggers verblijd met de mededeling dat de jacht haven van de club in de Schie ter hoogte van de Overschieseweg het 'vier-sterrenpredikaat' krijgt. Hendriks beschouwt het als een bijzondere eer, want de Vrije Lig gers zijn de eersten in Zuid-Hol land die deze oorkonde in de wacht slepen. Het bijbehorende schild wordt aanstaande zaterdag 2 oktober om twaalf uur in de jachthaven onthuld door wethouder Aad Wiegman (havenzaken). Het pre dikaat is uitgereikt door de Stich ting Classificatie Waterrecreatie- bedrijven. In deze club werken onder andere de ANWB, de Hiswa en het Nederlands Bureau voor Toerisme samen. De opstallen van de Vrije Liggers werden in augustus gekeurd door een vertegenwoordiger van de stichting. Deze persoon is aange steld om de voor de watersporter getroffen faciliteiten in de ver schillendejachthavens te testen. De Vrije liggers behoren nu tot het selecte clubje van tien havens dat de vier sterren mag voeren. In theorie kan een jachthaven ook vijf sterren krijgen, maar dat is tot dusver nog nooit gebeurd. Bij de beoordeling van de ver schillende havens wordt onder meer gekeken naar de kwaliteit van ligplaatsen, de toiletten, de douches en de wasplaatsen. Com fort en veiligheid tellen voor de keurders zwaar. Op al deze pun ten scoren de Vrije Liggers zeer hoog. Slechts hel ontbreken van zaken als een benzinepomp, een winkel en een reparatiewerf heb ben er toe geleid dat de Vrije Lig gers voorlopig slechts kunnen dromen van de vijfde ster. Maassluis - Het actieschip Si- rius van Greenpeace komt naar Maassluis. Het vaartuig maakt een tocht langs de Noordzeekust en het IJssel- meer en ligt van 30 september tot en met 3 oktober in de ha ven van Maassluis. Op het schip is dagelijks van 10-30 tot 17.00 uur een tentoonstelling te bezichtigen over de Noord zee. Met de Sirius voert Greenpea ce al jarenlang acties tegen on der meer de zeehondenjacht en het dumpen van chemisch en radioactief afval in zee. Het schip lag voor die tijd al vaak in Maassluis omdat het een voormalige loodsboot is. In 1981 werd het eigendom van Greenpeace en vervolgens ver bouwd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1