11 wil alternatieven voor metro Ruim een half miljoen voor het goede doel Op ieder kaartje voor Visserijmuseum moet 41 gulden worden toegelegd 'Gemeenteraad kan nu geen zorgvuldige afweging maken' Toth rekent op intrekking voorbereidingsbesluit Rotterdams Dagblad Dertig bonnen voor slecht licht Man valt vro.uwen lastig Snackbar geplunderd Aanranding in fietsenstalling Kelderinbraken 'Gemeente slecht bereikbaar' Getrokken vuurwapens na wilde achtervolging Personeel van Passage komt in opstand Donderdag 7 oktober 1993 i Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Naar aanleiding van het verlichtingsproject waarmee de politie van Schiedam in sep tember is begonnen, zijn dertig bekeuringen uitgedeeld. Vorige maand kregen verkeersgebrui* kers van wie de verlichting niet in orde was, nog een waarschuwing. Sinds 1 oktober kent de politie geen pardon en trekt het bonnen boekje. In september is op scho len voorlichting gegeven over de juiste verlichting. De Schiedam mers konden de verlichting van hun tweewielers en auto's gratis laten keuren bij rijwielhandela ren en garages. Daar is slechts mi nimaal gebruik van gemaakt. Tijdens de actie wordt onder scheid gemaakt in leeftijd. Weg gebruikers tot twaalf jaar krijgen de eerste keer een waarschuwing. Aan de ouders wordt een brief ge stuurd. Personen tussen de twaalf en achttien jaar krijgen een be schikking. Ze kunnen hun ver lichting van brommer of fiets la ten maken en dat laten zien op het bureau. Als de verlichting in orde is wordt de beschikking in getrokken. Verkeersgebruikers boven de achttien jaar krijgen zonder pardon een bon. De eerste week waarin de politie overging tot het 'schrijven', is naast de dertig bekeuringen aan vier mensen een beschikking uit gedeeld. „De resultaten tot nu toe bekijkend," zegt projectleider Oudshoorn, „is er meer geschre ven dan werd verwacht." Vlaardingen - De politie heeft vanochtend een man aangehou den die ervan wordt verdacht gis terochtend in het park aan de Zwaluwenlaan schennis te heb ben gepleegd. Naar aanleiding van de aangiften die door ver schillende vrouwen werden ge daan, werd het park vanochtend nauwlettend in de gaten gehou den. Toen daar een man werd ge zien die voldeed aan het signale ment werd hij opgepakt en voor verhoor meegenomen naat het bureau. Hij heeft nog geen beken tenis afgelegd. Schiedam - Inbrekers hebben vannacht de eigenaar van een snackbar aan het Rubensplein be hoorlijk gedupeerd. Er werd een hoeveelheid geld en sigaretten weggenomen en ook verdween een scanner. Een groot deel van de voorraad etenswaren is on: bruikbaar geworden omdat de vrieskisten open werden gezet. Bij een inbraak in een café aan de Singel werd vannacht een ruit van de deur vernield om binnen te komen. Men ging er vandoor met een flink aantal flessen ster ke drank. Vlaardingen - Dc politie van Vlaardingen is op zoek naar een man die gisteravond in de fietsen stalling van een school aan het Kruidenpad een vrouw heeft aan gerand. Dat gebeurde rond half negen. Doordat de vrouw het op een gillen zetten ging de dader er vandoor. Schiedam - Aan de Toon Verhey- straat en Professor Treubiaan zijn gisteren kelderboxen opengebro ken. Er werden een bromfiets, da mesfiets, gereedschapskist, een naai-, boor- en schuurmachine, een acculader en een grasmaai- maehine gestolen. Door Jan Booister Vlaardingen - Bij de gemeente Vlaardingen gaat jaarlijks 330 miljoen gulden om. Geen katte- pis. Het merendeel van dit geld betreft salarissen voor de ge meenteambtenaren. Daar heeft de gemeenteraad niets over te vertellen. Over veel andere za ken trouwens ook niet Ook in de Vlaardingse politiek geldt dat er slechts smalle marges zijn waar binnen invloed kan worden uit geoefend. En dan nog, daar waar formeel wel zaken zouden kunnen wor den gewijzigd, wordt in de prak tijk veel meestal ongemoeid ge laten. Welke gemeenteraad durft het Visserijmuseum te stuiten? Of de Muziekschool? Toch worden ook daar jaarlijks flinke bedragen voor uitgetrok ken. Niemand kende ze echter. In de gemeentebegroting voor 1994 zijn ze, door een andere sys tematiek van begroten, dit keer wel ie vinden. Het is aardig leesvoer. Want wie staat er bij stil dat de gemeente op elk kaartje voor het Visserij museum 41 gulden toelegt? En op elke voorstelling in de Stads gehoorzaal 12.867 gulden? Zo wordt inzichtelijk gemaakt wat de gemeente over heeft voor cultuur. Want aan elke filmvoor stelling in de Harmonie woFdt ook nogeens 1033 gulden meebe taald. En elk uur dat er les wordt gegeven aan de Muziekschool gaat er 1253 gulden naar dat in stituut. Natuurlijk gaat er ook geld naar andere zaken. De kinderboerde rij bijvoorbeeld kost de gemeen te per openingsuur 192 gulden. En voor elke ligplaats in de ha ven moet Vlaardingen 432 gul den ophoesten. Niet mopperen op de bootbezit- ters, want parkeren kost ook geld. Per jaar betaalt de gemeen te voor elke parkeerplaats 1483 gulden. Sporters kosten de ge meente ook geld. Voor elk sport veld moet jaarlijks 45,750 gulden op tafel worden gelegd. En op elk zwemkaartje moet 5,57 gulden worden toegelegd. En school zwemmen (is dat sport?) kost de gemeente jaarlijks 117 gulden per leerling. Schiedam - De keuze van het tracé voor de nieuwe metro verbinding met Rotterdam en Spijkenisse is geen aangele genheid van wethouder Chris Zijdeveld alleen, maar van de voltallige Schiedamse ge meenteraad. Naast het tracé dat Zijdeveld en de Dienst Ge meentewerken hebben voor gesteld, moeten de raad twee of drie alternatieven worden voorgelegd. Dat heeft de Schiedamse fractie van D66 vandaag laten weten aan het college van burgemeester en wethouders. De Democraten vin den het „beneden alle peil" dat voor een zo uiterst belangrijk pro ject als'de metro slechts één tracé is gepresenteerd. Volgens D66- fractievoorzitter Marcel Hout kamp heeft wethouder Zijdeveld (Verkeer en Vervoer) bovendien onvoldoende gemotiveerd waar om zijn voorkeur juist naar dit ontwerp uitgaat. „Op dit moment is volstrekt on duidelijk welke afwegingen heb ben plaatsgevonden, zowel over het - kennelijk - gekozen tracé en zijn vormgeving, als over denkba re varianten," aldus Houtkamp. Zijn conclusie: „De raad dreigt te worden gepasseerd." De nieuwe metroverbinding tus sen Vijfsluizen bij deBeneluxtun- nel, station Schiedam/Rotterdam- West en het Mareoniplein zal wat het westelijk gedeelte bedtreft dwars door de wijk Nieuwland lo pen. In die wijk staat een groot scheepse stadsvernieuwingsope ratie op stapel, en juist daarom moei \olgens Houtkamp de me troverbinding uiterst zorgvuldig wordeïï ingepast. Op een hoorzit ting onlangs in de wfjk lieten Nieuwlanders ook al weten dat zij graag alternatieven hadden ge zien, in plaats van een schijnbaar al kant en klaar plan. In de raadscommissie voor Wo nen, Wijk- en Buurtbeheer maak te Marcel Houtkamp gisteravond ook bezwaar tegen het voorne men van Zijdeveld en de Dienst Gemeentewerken om binnenkort een speciale 'metrokrant' huis aan huis te bezorgen i» Schiedam. D66 is daar op tegen, zolang niet door de raad uitge breid is gediscussieerd over ande re mogelijke tracé's. De Democra ten hebben het college van burge meester en wethouders met klem geadviseerd de krant voorlopig niet te drukken en af te zien van een „eenzijdige informatiever strekking." Eerst moet volgens Houtkamp een „open en even wichtige besluitvorming" plaats vinden, Vlaardingen - De afdeling aanpassing woningen voor gehandicapten van de gemeente Vlaardingen is sinds de reorganisatie van het amb telijk apparaat slecht bereikbaar geworden voor invaliden. De afde ling is namelijk verhuisd van het secretariegebouw bij het stadhuis naardeHoflaan. Daar moet een rolstoelgebruikers eerst de aandacht zien te trekken van de telefoniste/receptioniste die zich achter een draaideur en ach terin een hal bevindt. Als dit lukt moet de telefoniste de invalide de -weg wijzen, wat er, volgens de Socialistische Partij, die schriftelijke vragen over deze zaak aan het college van B en W heeft gesteld, op neer komt dat de telefoniste beter even mee kan gaan. Want er moet naar de achterkant van het gebouw worden gegaan, een fietsertkel- der worden doorkruist en vervolgens een lift "*zocht Al die tijd is de afdeling telefonisch niet be.■*- Het SP-raadslid Joke Fousert heeft het college gevraagd dez. - „atie te verbeteren. Door Carel van der Velden Schiedam - Verheugd toont het meisje haar aanwinst aan haar koffiedrinkende vriendin. Mooie peddels hè, ze kosten maar een knaak." De vriendin vraagt direct of er nog meer attri buten voor de kano of roeiboot te koop zijn. „Ik geloof het wel. We gaan zo direct nog maar even kij ken." Woensdagmiddag, half drie. In de gereformeerde Magnalia Del- kerk bevindt het duo zich tussen honderden kooplustige belang stellenden op de 46e SISQ-bazar. Dat de jaarlijkse tweedehands markt een begrip vormt in Schiedam, wordt vandaag weer eens bewezen. Vooraf is het evenement slechts wereldkundig gemaakt met een kleine annonce in het huis-aan- huisblad. De talrijke Schiedamse koopjesjagers weten op basis van deze summiere mededeling blijkbaar al genoeg. Amper een half uur na het ope nen van de voordeur worden de bestelbusjes roet de zojuist aan geschafte waren al ingeladen. De kopers stonden in veel gevallen al ruim voor de opening te trap pelen op de stoep. - Andere belangstellenden lopen op dat moment langs het preek- gestoelte, dat voor de gelegen heid is ingebouwd tussen talrijke meubelstukken. Ze zien een knap eetkamerameublementje, een nostalgische schilderijenlijst of een koperen kroonluchter. Maar een klein, gemeen sticker tje met het opschrift 'verkocht' staat een transactie zelfs in dit prille stadium van de bazar al re gelmatig in de weg. Maar gelukkig is het gehele kerkgebouw volgestouwd met kleding, meubelen, schoenen, ra dio's, televisies, boeken en ga zo nog maar even door. „De spullen worden geschonken door deniet- arme kant van Nederland," zegt een medewerker van de bazar. „Mensen kopen vaak een nieuwe inboedel, De oude komt hier te recht." De bazar vormt het jaarlijks hoogtepunt van het SISO. Deze Terwijl buiten de veroverde koopwaar In gereedstaande busjes wordtgeladen, proberen massa's nieuwsgierigen In de Magnalia Deïkerk nog koopjes te Jbemachtlgen. Foto Roei Dijkstra. handwerkclub telt -welisWaar ruim honderd leden, maar los van de bazar leidt de vereniging 1 toch een tamelijk anoniem be staan. SISO staat voor Samen In spannen, Samen Ontspannën. „In deze dagen is het 'samen overspannen'," grapt Riet Plai- sier, presidente van de in 1946 door een domineesvrouw opge richte dub. „Maar we doen dit heel graag. We werken deze da- - gen met 160 vrijwilligers, zonder wie dit evenement absoluut on mogelijk zou zijn." Komen de bezoekers schier van zelf, de club heeft ook nooit moeit om aan spullen voor de ba zar te kopen. „Een paar weken vantevoren doen we een oproep in het kerkblad," schetst Plaisier het scenario/ „Verder denken mensen het hele jaar aan ons. Met vier vrachtwagens en twee bussen hebben we vantevoren 57 adressen bezocht. Maandag en dinsdag is de boel ingericht." De bazar vormt het levendige be wijs dat de SISO allerminst een duf naaikrange is. Ook om half vier worden de verkoopsters wel haast omver gelopen door het koopgrage publiek, De meeste handelaren hebben zich dan al lang teruggetrokken met hun nieuwe koopwaar. Maar in hun haast hebben ze toch nog veel leuks achtergelaten. Wat te denken van een exemplaar van Het Parool uit de oorlog? Of een fris glimmende bontjas? De laat ste gaat voor twintig gulden voor de hand. De mythe dat een bazar voor ar me mensen zou zijn, wordt van daag geloochenstraft. Alle ran gen en standen zijn vertegen woordigd, In de menigte beweegt bij voorbeeld een Afrikaans echt paar met de vluchtelingenstatus. Met de onderwijzeres, de tekst schrijfster, de postbode, de klein- kunstenares en het gemeente raadslid hebben ze de volle tas sen onder de arm gemeen. Verleden jaar bracht de SISO-ba- zar ruim 23.000 gulden op. Daar mee is het evenement met voor sprong de grootste fancy-fair voor het goede doel in Schiedam. „Vanaf de start hebben we ruim _een half miljoen gulden opge haald," zegt een trotse Riet Plai sier. De opbrengst van dit jaar wordt verdeeld over verschillende pro- jecten. Op het lijstje van het SISO staan onder andere hulp aan gehandicapten in Tsjechië, vakanties voor Noordierse kinde ren in Nederland en een ontwik kelingsproject in Sumatra, Indo nesië. Vanavondiussen 19 en 21 uur be leeft de SISO-bazar aan de Al- bardastraat haar slot Door Sander Sonnemans Schiedam - De strijd tussen Schiedamse ondernemer George Toth en de gemeente Schiedam met als inzet het Sportfondsen- bad is in volle gang. Toth heeft het bad gekocht maar kan er niets mee omdat de gemeente een voorbereidingsbesluit heeft geno men. Daarmee is het bestem mingsplan voor het gebied waarin het zwembad ligt, bevroren. De Schiedammer pikte dat niet en schakelde een advocate in. Haar lijvig bezwaarschrift werd eerder deze week door de Commissie voor de beroep- en bezwaarschrif ten behandeld. Dc gemeente zegt het voorberei dingsbesluit te hebben genomen om ongewenste ontwikkelingen in het gebiedje achter de Burge meester Knappertlaan te voorko men. Raadsvrouwe Dorine Cleton voerde tijdens de behandeling van het bezwaarschrift aan dat het voorbereidingsbesluit onno dig is. Zij meent dat het uit 1944 daterende bestemmingsplan niets anders toestaat dan de ge realiseerde bestemming: het zwembad. Het in 1934 gebouwde zwembad valt onder de over gangsbepalingen. Een verbou wing van het bad zou volgens haar alleen tegengegaan kunnen worden als daarbij wordt afgewe ken van de situatie die in het be stemmingsplan is vastgelegd. Voorbereidingsbesluit „Daartoe is dus geen voorberei dingsbesluit nodig," vmdt Cleton. „Het beantwoordt niet aan het doel waarvoor het is genomen en kan daarom niet in stand worden gehouden." Voorts is Cleton van mening dat haar cliënt George Toth gedwarsboomd wordt door het voorbereidingsbesluit. „Als het besluit achterwege was gela ten, zou Toth de zekerheid heb ben gehad dat het zwembad niet alleen gehandhaafd maar ook nog eens versterkt zou kunnen wor den door het uitvoeren van reno vatiewerkzaamheden. Nieuwe plannen met betrekking tot het betreffende deel van het bestem mingsplan waren niet bekend en hoefden niet bekend te zijn omdat simpelweg geen beleids plannen bij de gemeente Schiedam aanwezig zijn, In die si tuatie had Toth eenvoudig een bouwvergunning kunnen aanvra gen op basis van de Woningwet die, nu handhaving van het be stemming niet in strijd is met het bestemmingsplan, verleend had moeten worden." Cleton en Toth voelen zich ge sterkt door de uitspraak die de af deling Rechtspraak van de Raad van State betreffende een andere gemeente deed. Die verklaarde dat B W niet bevoegd waren op basis van een dergelijk voorberei dingsbesluit een bouwvergun ning te verlenen en zich met aan de wettelijke eisen te hebben ge houden. Ook in dit geval zou een bouwvergunning met kunnen worden verleend en bevriest het besluit de hele situatie. Het tweetal reageert wel verbaasd op het feit dat het zwembad in eens aan een aantal eisen, onder andere die van de brandweer, moet voldoen. Dat bhjkt al vanaf 1991 zo te zijn maar er is nooit iets aan gedaan. Het is zelfs zo dat To th extra vluchtuitgangen moet realiseren. Daar is weer een bouwvergunning voor nodig. En die kijgt Toth niet zolang het voorbereidingsbesluit van kracht is. Dorine Cleton is vrij zeker van haar zaak. „Het zou me verbazen als we deze zaak zouden verlie zen En Toth," voegt ze er aan toe, „rekent op intrekking van het be sluit om het bestemmingsplan te bevriezen." Frida Waardenburg, secretaris van de Commissie voor beroepen en bezwaarschriften, wil niet op de zaak ingaan. „De partijen heb ben hun standpunten. Zodra er iets bekend is, worden beide par tijen daarvan op de hoogste ge steld," is het enige dat ze kwijt wil. Schiedamse en Rotterdamse politiemensen speuren in een klemgereden auto naar aan wijzingen die richting bestuur ders kunnen wijzen. Die gin gen er vannacht rond één uur op de Moerbijgaarde, na een achtervolging, vandoor. De wagen was op Rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam ge signaleerd terwijl er 180 kilo meter per uur mee werd gere den. De bestuurder negeerde een stopteken bij de afslag voor de Churchillweg en schoot Schïedam-Noord in. Op de Moerbijgaarde kon de wagen niet verder omdat een hek de doorgang blokkeerde. Daarop sprong een inzittende uit de auto en ging er richting Zwaluwlaan vandoor. De be stuurder verliet de auto ook, maar hij pakte een vuurwa pen. Daarop gingen agenten In dekking en trokken hun wa pens. De bestuurder stapte daarop weer in de auto en pro beerde het hek te rammen. Dat lukte niet, waarna de man er hollend ook richting Zwa- luwiaan vandoor ging. Een zoekactie leverde niet meer op dan een vuurwapen op het wegdek. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het personeel van het Passage Theater en theater De Teerstoof in Schiedam protes teert tegen het dreigende vertrek van hun directeur Carel Beke. Het zegt „verbijsterd" te zijn dat het bestuur van de Stichting Schiedamse Theaters het ver trouwen in hem heeft opgezegd en zyn ontslag heeft aange vraagd. Het personeel is ook boos omdat hen de reden voor het na kende ontslag niet is meegedeeld. In een verklaring zegt het perso neel het „absoluut niet eens" te zijn met de beslissing van het be stuur. „Carel is jarenlang een van de drijvende krachten in het thea ter geweest, en juist in de romme lige periode die voor ons ligt, is zijn kennis en ervaring essentieel om de dienstverlening naar ons publiek op peil te houden." Het Passage Theater wordt ge sloopt om plaats te maken voor parkeerruimte, die nodig is als in de directe nabijheid een modern koopcentrum is gerealiseerd. Vol gens de planning komt er eind 1996 een nieuw theater nabij het stadskantoor. Het personeel is ge vraagd. een overbruggingsplan voor die periode te maken. Daar bij is men ervan uitgegaan dat het nieuwe theater gelijkwaardig zal zijn aan het oude. Het personeel is er intussen met gerust op dat dit ook inderdaad het geval zal zijn. Ze verwijzen daarvoor naar wethouder Aad Wiegman (Financiën) die zou hebben gesuggereerd dat in plaats van een volwaardig theater een klein muntifunctioneel cen trum voldoende zou kunnen zyn. Dat zou dan gebruikt kunnen worden voor amateur-voorstellin gen en kleine professionele pro- dukties. Het personeel vraagt zich nu verbaasd af of Schiedam mers voor Tineke Schouten, Youp van 't Hek en andere popu laire artiesten voortaan naar Rot terdam of Vlaardingen moeten. Volgens het bestuur van de Stich ting Schiedamse Theaters doet Carel Beke zijn werk met goed. De theaterdirecteur is met voor commentaar bereikbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1