13 D66 wil Holy Ziekenhuis handhaven ■Bk PCiSTJ ".v- J 'Slibstort in Lickebaert is geen serieuze optie' Fietsen bindt, doch maakt niet eensgezind Rotterdams Dagblad ÉIS Vragen over bouwplan wethouder Van der Steen Oost krijgt wijkcentrum Maassluis legt bom onder Streekmuziekschool Arrestatieteam pakt dieven Bestelbus in beslag Overval mislukt Botsing met onbekende Fietsendief uit Brussel Gevaarlijk pand snel gesloopt I V/oensdag 13 oktober 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel: 010-2340055/fax,: 4349754 Door Jan Booister Vlaardingen - „Moetje elke mogelijkheid om de Broekpolder te bebouwen vooraltijd uitsluiten? Als je dat al zou doen danmoet je dat voorleggen aan de burgers." D66-fractieleider Wil van Rijn verklaart waarom zijn partij in het verkiezingsprogramma uitspreekt dat er een referendum moet komen over woning bouw in de Broekpolder, zonder dat de partij zelf zegt of ze voor of tegen woningbouw in dit groengebied is. Gisteren is dat pro gramma gepresenteerd. Van Rjjn: „Als het aan D66 ligt, Jeggen we: niet bouwen. Maar we moeten ook kijken naar de uit- straling naar "Vlaardingen als geheel. Wij vinden dat de stad op 75.000 inwoners moet uitkomen. En er zijn technische en financië le mogelijkheden voor de bouw." Zo'n dertig D66-leden, verdeeld over diverse werkgroepen heb ben zich over de onderwerpen voor het beknopte verkiezings programma gebogen, Het staat in concept op papier. Op 2 november moet de ledenvergadering het vaststellen. D66 wil niet alleen een referen dum. over de Broekpolder. Het stelt ook de invoering van wijkre- ferenda voor, die bijvoorbeeld over de toekomst van de Westwij k zouden kunnen gaan. Wethouder Ton van der Steen in een toelich ting: „Het zal ze in Holy weinig interesseren wat er in de West- wijk gebeurt." Opvallend is dat D66 in het ver kiezingsprogramma vastlegt dat het Holy Ziekenhuis gehand haafd moet worden. Er wordt al zo'n twee jaar aangestuurd op fu sie met het Sehieland Zieken huis. „Een stad van 74.000 inwoners be hoort gewoon een eigen zieken huis te hebben," meent Van der Steen. „Het is ook kapitaalvernie tiging om, vooruitlopend op zo'n fusie, ongeveer tien miljoen gul den in het Holy Ziekenhuis te in vesteren en dertig a veertig mil joen gulden in het Sehieland Zie kenhuis. Ik denk overigens dat een eventueel nieuw ziekenhuis pas na het jaar 2000 zal zijn gerea liseerd." D66 is ook uit tegen een slibstort in het Lickebaert-gebied, al staat dat niet in het programma. Ster ker nog, de Democraten nemen die optie niet eens serieus. Van der Steen: „Ik weet dat het een proefballonnetje is van gedepu teerde Van der Vlist. Die heeft dat idee niet eens in het college van Gedeputeerde Staten doorgespro ken." Van Rijn, in dit verband: „Wij zijn Door Ben van Heren Vlaardingen - De drdköp wethou der Van der Steen om met concre te plannen te kbmen voor het ge bied tussen Dijksteeg, Maasluis- sedijk, Sclaavehbtirg en West- nieuwland in Vlaardingen neemt dagelijks toe, De .raadscommissie voor Stadsontwikkeling heeft gis teren gezegd op korte termijn duidelijkheid te verwachten. Ver der zijn er vragen gerezen over de verplichtingen, die de D66-wet- houder is aangegaan. Verschillen de raadsleden, maar ook PvdA- wethouder Ranshuijsen (o.a. Fi nanciën), vraagt zich bijvoorbeeld af op welke gronden de Zoeter- meerse project-ontwikkelaar en aannemer Slokker een schade vergoeding van 'enkele tonnen' zou kunnen claimen, Akkoord, moreel ben je als fat soenlijk bestuur verplicht Slok ker als eerste de kans te geven het te kiezen plan te bouwen omdat je .ze voor dit project ingeschakeld hebt. Zakelijk hebben ze volgens mij echter geen enkel recht. In ie der geval heb ik me daar nooit aan gebonden," reageert wethou der Ranshuijsen. Hij zegt dat hij en zijn partijgenoot Van der Windt destijds in het college hun steun hebben onthouden aan de plannen van aannemer Slokker en architect Ger Vermeer, die Van der Steen voorstelde. „Wij zijn voor het behoud van wat er nu nog staat. Er is al genoeg verdwe nen uit de binnenstad, Toen dus uiteindelijk Van der Steen met een voorstel van Slokker kwam waarin alles werd gesloopt maar bovendien de gemeente ook nog eens drie miljoen gulden moest toeleggen, hebben wij tegenge stemd. Ik heb gezegd dan zelf een beter plan te hebben." „Voor een derde van dat gemeen tegeld kan je de nog aanwezige panden aan de Maassluissedijk opknappen. Dan heb je nog ruim te over om ten gerieve van mijn naar status hunkerende collega Van Ardenne langs het West- nieuwland een aaneengesloten rij -eengezinswoningen te bouwen. De meerderheid van het college koos echter voor het plan van Slokker (met de sloop). Gelukkig kwam vlak daarna de Historische Vereniging Vlaardingen met een plan waarin de bestaande panden worden gespaard. Wij, de PvdA- wethouders, hebben met genoe gen voor dit alternatief gekozen, wat later dus door de commissie Stadsontwikkeling ook is om armd." Dat Van der Steen dit plan, De Nieuwe Tuinen, zonder sloop en met veel meer woningen, aan de raadscommissie Stadsontwikke ling heeft voorgelegd noemen de leden Kcnk Royers (WD), Cor de Jonge (SGP/RPF/GPV), Remi Poppe (SP) en Van der Velde (GL) nog steeds merkwaardig. „Hij verzekerde ons toen, dat dit geen problemen zou geven met "Slok ker." Inmiddels heeft "Werner, de be oogde bouwer van het alternatie ve plan, zich onder gemeentelijke druk teruggetrokken en heeft Slokker gewaarschuwd voor een claim van 'enkele tonnen' voor het geval zij als projectontwikke laar en bouwer buiten de boot valt. Remi Poppe van de SP noemt het „onzin" om Slokker geld te betalen als hij niks doet. „Projectontwikkelaars werken op een basis van no cure-no pay. Als ze jaren werken aan een plan voor Saudie Arabiè, maar de sheik uit eindelijk kiest voor het plan van een Engelsman dan krijgen ze ook niks." Wil den Hartogh, hoofd Ruimte lijke Ordening van de Dienst Stadswerk, echter: „De gemeente heeft, overigens voor mijn tijd, zelf Slokker gevraagd het project uit te werken, dat in gemeentelij ke opdracht door architect Ger Vermeer voor dit gebied is ont worpen. Ik kan me dus voorstel len, dat ze bij het mislopen van de klus naast alle gemaakte kosten ook hun winstderving in reke ning brengen en dan zitje by zo'n project gauw aan enkele tonnen." Volgens Van der Steen zal het al lemaal zo'r. vaart niet lopen „Vrijdag presenteert architect Wijnand Houdijk mij het uitge werkte plan van de HVV, waarna het op financiële, stedefcouwkun- dige en markttechnische haal baarheid wordt getoetst. Een on afhankelijk bureau zal een en an der controleren. Slokker heeft zich in principe bereid verklaard het uit te willen voeren, dus van een claim hoeft helemaal geen sprake te zijn. Alleen moeten wij de kosten van de ontwerper van het oude plan» architect Vermeer, betalen." Cor de Jonge (RPF): „Het is voor Van der Steen te ho pen dat dit plan volgend jaar van de grond komt. Immers, als dat niet gebeurt dan heeft hij in zijn vier jaar wethouderschap alleen plannen van zijn voorganger in uitvoering genomen." tegen elke vorm van ruilhandel, chantage." En van der Steen nog maals: „Het is geen serieuze op tie." D66 spreekt in het verkiezings programma uit dat er een „ver antwoorde" hoeveelheid eenge zinswoningen moet komen, maar hoeveel dat er dan zyn staat er niet bij. Van Rijn: „We hebben als fractie en bestuur besloten vanaf november per wijk instellingen uit te nodigen om informatie te geven aan de hand van ons ver kiezingsprogramma, Je kan het allemaal net als de PvdA op an derhalf A4-veIletje zetten, maar dan blijf je vragen stellen. Wij zoggen in ons programma wat on ze intentie is en dat willen we toe lichten." D66 spreekt verder uit dat buiten landers die zich hier (tijdelijk) vestigen, de Nederlandse taal „dienen" te leren. Maar sancties hebben ze niet. „Er staat geen straf op als ze het met doen," al dus Van der Steen. „Wij dienen als gemeente een aanbod te doen als ze zich hier vestigen." Het verkiezingsprogramma van D66 onderscheidt zich van dat van vier jaar geleden onder meer door een wijziging van de grond- politiek. D66 keurt nu de verkoop van grond door de gemeente wel goed. Verder wordt meer aan dacht gevraagd voor de particu liere woningverbetering. De D66-wethouder verwacht niet dat er problemen zullen zijn als er onderhandelingen moeten wor den gevoerd met andere partijen over een nieuw college. Maar Van Rijn sluit niet uit dat de Broekpol der een knelpunt wordt. „Daar moeten we eerlijk in zijn. Ik heb overigens op inspraakavonden over de structuurschets voor Vlaardingen weinig gehoord over de Broekpolder. Ik bedoel daar mee te zeggen dat het onjuist is als de PvdA zegt dat de bevolking van Vlaardingen tegen woning bouw in de Broekpolder is. Ik heb het althans niet geconstateerd." Enkele andere punten: De burger moet zich veiliger voelen. Meer wijkagenten, met spreekuren. Surveillance uitbrei den. Zoveel mogelijk mensen met cultuur in aanraking laten ko men. Verzelfstandiging Stadsgehoor zaal en bibliotheken, Auto's in centrum dienen zoveel mogelijk uit het zicht te verdwij nen, dus de parkeergarages in. Langs rijksweg een carpoolter rein Openstelling busbaan Korhoen- laan en Europaboulevard. Invoeren treintaxi in Vlaardin gen. Schiedam - Het nieuwe wijk centrum in Schiedam-Oost gaat verrijzen op het Van 't Hoff- plein, aan de kant van de Boer- haavelaan. De deuren van het onderkomen, dat wordt om schreven als een 'paviljoen in een groene omgeving', moeten in 1995 voor het eerst opengaan. Het college van B en W heeft de gemeenteraad gevraagd 2,6 mil joen gulden voor de wijkvoorzie- ning beschikbaar te stellen. Het wijkcentrum gaat het ver ouderde Kluphuis Oost aan de Galilelstraat vervangen. Dit vooroorlogse schoolgebouw is te klein en voldoet niet aan de ei sen van deze tijd. De Bewoners- vereniging Schiedam-Oost krijgt een eigen kantoor in het wijkcentrum. Verder worden er cursusloka len, een gymnastiekzaal en een ruimte voor jongeren, inclusief repetitieruimten voor popmu ziek ingericht. Het wijkinforma- tiepunt krijgt ook een stekje in het wijkcentrum. Ook komt er een zaal voor grootschaliger evenementen en een peuter speelzaal. Met de bouw van het wijkcentrum gaat een oude wens van verschillende wykor- ganisaties in vervulling. Zij kla gen al jaren steen en been over de'slechte voorzieningen in de wijk. Met de nieuwbouw hoopt wethouder Bart de Leede (Wel zijn) de achterstand in één klap in te lopen. De wijkorganisaties spiegelen de te bouwen voorzie ning graag aan De Erker, het drukbezochte wijkcentrum aan de Aleidastraat in West. De bouw aan de zijde van de Boerhaavelaan zorgt ervoor dat het resterende deel van het Van 't Hoffplein, in tegenstelling tot nu, een gesloten karakter krijgt. Dit plein moet groen en ver keersluw worden. Voordat de bouw een feit is, moet de ge meente eerst een zogenoemde artikel 19-procedure doorlopen. Het bestemmingsplan voorziet niet in bebouwing van een deel van het Van 't Hoffplein. V 'Wr ifr'A \ykkró filter^ Leden van D66 en de fietsersbond ENFB onderzochten gisteren hoe gevaarlijk de polderwegen tussen Schiedam en Delft zijn voor fietsers. Tijdens de spits wil het nogal eens voorkomen dat fietsers worden gesneden door gehaaste automobilisten. Foto Roel Dijkstra. Door Carel van der Velden Schiedam - Op het eerste gezicht oogt ze zo vriendelijk, die dame in de klassieke Alfa Romeo op de uiterst smalle Kan- delaarweg. Een paar seconden later blijkt ze echter onge duld te koppelen aan slechte manieren. Als twee naast elkaar rijdende fietsers naar haar zin niet snel genoeg in de berm duiken, steekt ze demonstratief haar middelvinger de lucht in. „Zo nu en dan gedragen die automobilisten zich wel erg grof," meent Marcel Houtkamp. De bedreigde fietsers behoren tot een clubje dat op deze dinsdagochtend op uitnodiging van de Fietsersbond ENFB door de polders tussen Schiedam en Delft fietst. De gasten van de vier ENFB'ers zijn drie fractieleden van D66- Schiedam. Het tochtje vloeit voort uit een dispuut over de polderwe gen. Vindt de ENFB dat de polder het domein van fietsers moet worden, D66 meent dat de smalle wegen onmisbaar zijn voor de ontsluiting van Schiedam-Noord. Zoals even na achten blijkt, gebruiken veel automobilisten de Harre- weg om snel hun werkplek in Delft of verder te bereiken. Dit tot verdriet van Jan Timmer en vele andere fietsers, die als forens de Harreweg of de Kandelaanveg dagelijks ge bruiken „Als fietser heb je een goede taktiek r.odig," zegt hij voordat het tochtje op de Harreweg begint. „Ik rij nooit te dicht langs de berm. Gemiddeld word je door een op de twintig passerende auto's afgesneden. Zo voorkom ik dat ik niet in de sloot beland." Marcel Houtkamp behoort zelf tot de stoet automobilisten. Woonachtig in Woudhoek en werkzaam in Voorburg rijdt de D66er bijna dagelijks over de Harreweg. Wordt deze pol derweg afgesloten, dan moet hij net als veel forensende buurtgenoten enorm omrijden. Die omtrekkende beweging voert dan langs een woud van stoplichten naar de oprit van de A20 bij Novotel. Het filege- voelige ritje wordt dan vervolgd richting het Kleinpolder- plein, waarna de automobilist pas na het invoegen op de A13 op de gewenste noordelijke koers belandt. „Ik ben ervoor dat fietsers in de polder voorrang krijgen," poogt Houtkamp de beschuldiging dat hij een representant van de autolobby is van 2ich af te schudden. „Maar dan moet er wel een volwaardig alternatief voor de automobilist komen. En dat is er voorlopig niet." Met de wind in de rug verloopt de heenweg richting Delft zonder problemen. De frequent passerende auto's vormen een aanslag op de rust en het fietsplezier, maar een directe bedreiging voor dc twccvieler vormen ze nu ook weer niet bepaald. Jan Timmer heeft er een verklaring voor. „In kolonne fiet sen is altijd veiliger," meent hij. .Automobilisten vinden dat niet leuk, maar ze kyken in ieder geval een beetje uit. Als eenzame fietser ben je veel kwetsbaarder." De enorme stadsuitbreidingen in Schiedam en Delft heb ben voor meer verkeer gezorgd in de polder. Die nieuwe huizen staan echter in diezelfde polder, waardoor het onbe schermde fietsritje door het vlakke land tegenwoordig nog maar heel kort duurt. Zelfs de ongeoefende fietser Marcel Houtkamp, met boodschappenmandje aan het stuur en. een kinderzitje achterop, legt de vier kilometer door het resterende groene buffertje in een kwartiertje af. Terug naar Schiedam gaat de nt langs de Schie, over de Kandelaarweg. Deze weg is de laatste jaren spectaculair drukker geworden. Na afloop van het uitstapje fietst ENFB'er Timmer met een kompaan vanaf het startpunt direct weer naar Delft, nu om aan het werkte gaan. Ook Marcel Houtkamp rijdt even la ter weer door de polder, al is het dit keer in de vertrouwde automobiel. Maassluis - De toekomst van de Streekmuziekschool in haar hui dige vorm is onzeker. De ge meente Maassluis overweegt se rieus om de gemeenschappelijke regeling voor het muziekonder wijs in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op te zeggen. Direc te aanleiding vormt de over schrijding van het exploitatiete kort van de Streekmuziekschool over 1992. Maassluis wenst niet langer met dergelijke tegenval lers te worden geconfronteerd. De Streekmuziekschool heeft het jaar 1992 afgesloten met een ex ploitatietekort van 1.994.000 gul den. Het- tekort pakt daarmee 173.000 gulden hoger uit dan vooraf was begroot. Volgens de afgesproken verdeelsleutel tus sen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis moet de eerste stad aan de Waterweg 437.000 gulden bijdragen in het tekort over 1992. Dat is byna dertigduizend gul den méér dan vooraf was afge sproken. Ook in de voorafgaande jaren moesten de drie steden langs de Waterweg achteraf geiö bijpas sen bij de Streekmuziekschool. Maassluis is deze ontwikkeling nu beu. „Het mag niet zo zijn dat we geld in deze bodemloze put blijven storten," meende PvdA'er Hans de Bruijn. Keer op keer worden we met zeer hoge kosten geconfronteerd. Het wordt tijd om de consequenties te onder zoeken van het breken mf t deze regeling." Wethouder Leny Wese ■'hagen (WD, cultuur) zegde te-a een eventuele uittreding te or ierzoe- ken op de financiële gevolgen. Mocht Maassluis de regeling wil len verlaten, dan geldt een op 'eg- termijn van vijf jaar. In de tus senliggende periode is de ge meente verplicht het afgespro ken aandeel van twintig procent van het jaarlijkse exploitatiete kort van de Streekmuziekschool voor haar rekening te nemen. Uittreden is bovendien alleen mogelijk als de provincie Zuid- Holland er mee instemt. Volgens Wesenhagen heeft de Streekmuziekschool nog één kans om het opblazen van de ge meenschappelijke regeling te voorkomen. „De school heeft een nota aangekondigd waarin wordt aangegeven hoe in de toekomst overschrijdingen kunnen wor den voorkomen. Die notitie zul len we uiteraard in onze besluit vorming betrekken." De overschrijding op de begro ting 1992 bij de Streekmuziek school wordt grotendeels ver klaard door de salarisontwikke ling. Vooraf was rekening gehou den met een gemiddelde verho ging van het salarisniveau van 1,7 procent. In werkelijkheid was er sprake van een verhoging van 3,4 procent. Verder blijkt er on voldoende te zijn gereserveerd voor zwangerschapsverlof, ziekte endeVUT-regeling. Maassluis wil de Streekmuziek school voor 1994 vooraf confron teren met een bezuiniging van 76.000 gulden op haar bijdrage, -Vermoedelijk is deze bezuiniging onhaalbaar omdat Maassluis vooralsnog vastzit aan het con tract met Schiedam en Vlaardin gen. De drie gemeenten stellen samen de begroting op. Vervol gens is Maassluis verplicht twin tig procent van het tekort op te brengen, plus eventueel achteraf eenvijfde van de tegenvallers. Schiedam - Een arrestatieteam heeft gistermiddag in Schiedam een man en een vrouw uit een wo ning aan het Land van Ris ge haald. De man (25) en de vrouw (20) waren de woning van een moeder met drie kinderen bin nengedrongen om zich daar te verstoppen voor de politie. Het tweetal werd achtervolgd omdat zij uit een huis aan de Delflandse- weg een videorecorder hadden gestolen. De moeder en haar kin deren zagen, nadat zij enige tijd door de indringers waren vastge houden, kans het huis te verlaten. De politie zette de straat af en het arrestatieteam ging de woning binnen. Zij vonden de vluchtelin gen uiteindelijk in de kruipkel- der. De videorecorder werd terug gevonden bij het Proveniershuis. Vlaardingen - Op rijksweg 20 heeft de Vlaardingse politie gis terochtend een bestelbus in be slag genomen. De auto was te zwaar en verkeerd geladen, de APK-keuring ontbrak en vermoe delijk had de wagen ook techni sche mankementen. Het voertuig trok de aandacht van de politie omdat het behoorlijk achterover helde. De bus was geladen met stenen. Een technisch onderzoek moet uitmaken wat er aan het voertuig mankeert. Vlaardingen - Een café aan de Westhavenplaats kreeg gister avond twee vreemde bezoekers binnen. Het duo trachtte om streeks zeven uur het café te over vallen, maar de overval zat zo slecht in elkaar "dat er niets van terecht kwam. De twee mannen mompelden bij hun binnenkomst iets onverstaanbaars, waarna één van hen een mes tevoorschijn haalde. Blijkbaar maakte dit wei nig indruk De overvallers verlie ten het cafe zonder buit. Vlaardingen - Een onbekend ge bleven automobilist heeft afgelo pen nacht in de Markgraaflaan verschillende auto's beschadigd. De man veroorzaakte een ketting botsing toen hij omstreeks twee uur tegen een geparkeerde auto aanreed. Twee andere auto's wer den eveneens beschadigd. De be stuurderdie hiervoor verantwoor delijk was, reed door. Vlaardingen - Op het Vlaardingse politiebureau wordt een man uit Brussel vastgehouden op verden king van fietsendiefstal. De 26-ja- rige inwoner van de Belgische hoofdstad werd gisteravond gear resteerd op de Wilhelminasingel. Hij zou daar gepoogd hebben een rijwiel te stelen. Vorige week zou hij ook al een fiets hebben gesto len uit een schuurtje aan de Lijs- tcrlaan. Schiedam - De afdeling Bouw-en Woningtoezicht van de gemeente Schiedam heeft gistermiddag een pand aan de Buitenhavenweg naast café 't Sterretje op stel en sprong laten slopen. Het perceel stond op instorten en leverde ge vaar op voor de omgeving. Tot deze maatregel werd overge gaan omdat 's middags enkele brokstukken naar beneden waren gekomen. Omwonenden reageer den opgelucht. „Het was gewoon gevaarlijk," zegt een bewoner. „Er is al eens meer wat naar bene den gekomen. Dat zich nooit on gelukken hebben voorgedaan, is mij een raadsel." Ook de eigenaar van het aanpa lende café was met de sloop m zijn nopjes. Dat een deel van zijn zaak tjjdens de sloop lichte scha de opliep, leek hem niet te deren. „Van dit pand," zegt sloper G. de Jong, „viel niets meer te maken. Alles was verrot." De bouwval is al enkele jaren de inzet van onderhandelingen tus sen de eigenaar en de gemeente. De gemeente wil het pand hebben in verband met de bouw van een supermarkt met parkeergarage.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2