15 aterweg 'Verschrikkelijk, overal die vuilcontainers' A Lau van den Hamer gek van muziek die krast en kraakt Great spectacle at New Bassy's Fashion!!! 49! O^ÉVÉRMANS )rQ Beroemd genda Vlaardingen: Stinkstad niet herrie Verhuizing lindebomen naar Laan van Bol'es Interculturele week in wijkcentrum de Erker Lezingen over Grote Kerk Premieregeling oud papier vervalt Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws aan de Waterweg 2 voor oUa* JEANSSHIRTS 2 «0,49.90!!! VISCOSE SHIRTS 90 OOK JIJ BENT VERK(N)OCHT, ALS JE BIJ BASSY'S HEBT GEKOCHT New ,2. TWEEW1ELER SPECIALIST 010-471 63 60 Vrijdag 15 oktober 1993 Rotterdams Dagblad Een week of drie geleden: Op het stadhuis komt een geselecteerd ge zelschap m Vlaardingen wonende en aan Vlaardingen verdienende mannen en vrouwen bijeen. Een soort herhaiingsoifenine met ser geant-majorette Agues. Onderwerp van gesprek is: 'hot taago onze.staq Een jaar of drie geleden: De kersverse wethouder Van Ardenne-van der Hoeven praat met verkopers, reclame-boys, image-builders, pu- hlic-relatioDS-officers, ambtenaren en andere netwerkbreisters Zii moeten haar vertellen hoe het 'vernieuwende Vlaardingen' aan de toerist gebracht kan worden. De conclusie luidt beide keren- Vlaar dingen staat bekend als stinkstad. Een decennium of drie geleden: Geboren in Rotterdam opgegroeid "f intussen getrouwd en inwonend in Schiedam knjg ik de kans met vrouw en kind een benedenwoning met tuin te betrekken in Vlaardingen, In de Vettenoordsepolder On der de rook van de als Super bekend staande ENCK Deltachemie en Levers Zeep m Vlaardingen, de Shell en andere luchtverontreini gende bedrijven aan de Rotterdamse kant van de rivier We ruiken bij zuiden- en zuidwesten wind meemde luchtjes en op het wasgoed aan de lijn zitten vaak spikkels van roetdeeltjes. Gelukkig voor ons is de wind zuidoost als na ontleding van mengmesten in een lood' bij Deltachemie giftige dampen vrijkomen. Verhuisd z«n we al naar een eengezinshuurwoning in Hbly-Zuid als in 1970 na een brand uit de kunstmestfabriek het levensgevaarlijke chloorgas zich over de grond verspreidt. Een grote plof bij Shell, die slachtoffers maakt en in de Vettenoordsepolder ramen iaat sneuve len, horen we ook op afstand. Een lustrum of drie geleden: We worden ingeloot (ja toen ook al) voor 'een ktwphuis aan de uiterste noordrand van de stad. Met onze (dan) vier kinderen trekken we naar deze weer wat verder weg gelegen dreven. Een maand, een week en een dag of drie geleden: Ik rij over de spoor wegovergang in de Maassluissedijk en draai vlak voor de ENCK (nu Hydro Agn) de Deltaweg op, passeer het vroegere tankopslagterrein van Shell en ruik telkens dezelfde vreemde stank. Nog geen drie dagen geleden: In het Feyenooidstadion verslaat het Nederlands Elftal het Engelse nationale voetbalteam. Tot half twee ,'s nachts denderen chariervliegtuigen vol teleurgestelde Britse sup porters langs mjjn slaapkamerraam. Ik hoor de motorherrie door de ruiten van dubbelglas. Vlaardingen is en blijft een stinkstad, waar je ook de herrie hoort van toestellen die naar en van .Rotterdam Air port vliegen en van auto's die over rijksweg 20 scheuren. Toch blijf ik er wonen en me velzetten tegen buren die herrie en ..stank verspreiden. Pas over een lustrum of drie wil ik weer verhui zen. Naar een appartement in de buurt van de Oude Haven. Ik mag •toch zeker aannemen, dat de opvolgers van Agnes tegen die tijd de ..stank- en herriemakers aan banden hebben gelegd. BEN VAN HAREN Schiedani Een negental, ongeveer twintig jaar oude, lindebo men op het Johan Straussplein in Groenoord staat een verhuizing te wachten. Door de naderende her inrichting van het plein moeten de bomen verdwij nen. Omdat, het: fraaie exemplaren zijn worden ze verplant naar de.Laan.van Bol es. De boomstructuur op de Laan van Bol'es bestond oorspronkelijk .uit linden.-Door allerlei oorzaken is daar in dë loop dér jaren een gemengde boombeplan- ting ontstaan. Hetis de bedoeling daar verandering in te brengenden de oorspronkelijke lindenstructuur aan te vuüen. Ms'inde toekomst in andere delen van stad linden vrijkomen, worden ze ook naar de Laan van Bol'es verplant. Grenzeloos. Dat is het thema van de interculturele week die van zondag 17 toten met 24 oktober in wijk centrum De Erker wordt gehouden. Het doel is om de autochtone en allochtone bevolking met elkaar in contact te brengen en kennis te laten nemen van de verschillende culturen. De week begint zondag om 18.00 uur met optredens van Griekse muziekgroepen en gerechten, 's Mid dags om 13.00 uur gaan de activiteiten voor kinderen van start. De dagen erna zijn er internationale work shops en woensdag 20 oktober wordt om 19.30 een bingo gehouden ten bate van Artsen Zonder Gren zen. Voor donderdagmiddag {13.30-15.30 uur) staat een ouderentriddag met als thema 'muziek over de grens' op het programma. Het geheel wordt zondag 24 oktober afgesloten met een manifestatie van 12.00 tot 22.00 uur. Voor het slotfeest staan optredens van dans-, zang- en mu ziekgroepen uit verschillende landen gepland. Oök zijn er allerlei vreemde gerechten verkrijgbaar. Vlaardingen In samenwerking met leden van de archeologische vereniging Helinium verzorgt de Historische Ver eniging Vlaardingen dinsdag 19 oktober een lezing avond in en over de Grote Kerk. Tijdens de avond ko men twee sprekers aan bod. 'De geschiedenis van de Grote Kerk in kleine voor werpen is de titel van de lezing door Joop van Dorp waarbij liefhebbers van kerkelijke voorwerpen hun hart op kunnen halen. Piet Heinsbrock vertelt over de sarcofaag van depriester Tibaldus die in de jaren '60 tijdens restauratiewerkzaamheden in de kerk werd gevonden. Verder zal Heinsbroek, die een spe ciale studie maakte naar de grafstenen in de kerk, zijn bevindingen onder de aandacht brengen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Hoek van Holland Omdat het inzamelen van oud papier de deelge meente te veel geld gaat kosten en over de toekom stige prijs nogal wat onduidelijkheden zijn, wordt de subsidieregeling voor clubs met ingang van het nieuwe jaar niet voortgezet. Wel wordt een aantal ex tra papierbakken geplaatst zodat de scheiding van afval kan worden voortgezet. Een flink aantal verenigingen die papier verzamelen raakt door voornoemde maatregel een deel van de inkomsten kwijt De prijsvoorstellen van rie Rofpb en AVK kunnen daar niets aan veranderen. De kos ter. komen ver boven de twaalfduizend gulden te lig gen. Dat bedrag had de deelgemeenteraad in 1993 beschikbaar willen stellen voor de subsidieregeling van oud papier. Dat is de oorzaak van het stopzetten van de subsidies. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Oarel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4O08 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac- Donald Bax Telefoon Naam: Jan C. Abraham se Woonplaats: Vlaardingen Beroep: Scheikundig ingenieur Andere functies: Voorzitter WD Hobby: Golf Leeftijd: 65 Politieke partij: WD Jan Abrahamse presenteerde de ze week het verkiezingsprogram ma van de WD 1) In welk huis in uw stad zou u het liefst willen wonen? ,.Ik heb geen bepaald huis op het oog. Ik prefereer de Holywijk. Het moet een vrijstaand huis zijn met een redelijke tuin, niet al te groot, zolang je er maar met z'n tweeën comfortabel in kunt wonen." 2) Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? „Ik denk een politieke tegenspeler: Remi Poppe. Let wel, ik onderschrijf z'n politieke denkbeelden niet, maar ik heb wel grote waardering en bewondering voor wat hij allemaal aanpakt." 3) Wat moet er op milieugebied in uw stad anders? „Ik vind het een verschrikkelijk idee dat straks overal van die betonnen vuilcontainers komen te staan. Die dingen zijn zó ontsierend, zo storend in het stads beeld! En er is nog niet eens capaciteit om het gescheiden huisvuil te verwerken. Dus het is gewoon geldverspilling." 4) Wat vindt u Vlaardingen vooreen plaats? „Ik woon hier nou 35 jaar, Indirect is dat een bewijs datje het wel naai je zin hebt. Ondanks dat je wat ruikt, af en toe. Maar daar leven we van, daar moet je niet over zeuren." 5) Blijft u altijd in Vlaardingen wonen? „Nee, niet altijd. Maar wanneer ik verhuis, weet ik niet." 6) Wie vindt u de mooiste man/vrouw in uw stad „Ik denk dat er niet echt mooie of lelijke mensen zijn. Ik heb dus geen voorkeur." 7) Aan wat of wie ergert u zich in uw woonplaats? „Waar ik me verschrikkelijk aan erger, dat is de manier waarop sommigen zich in het verkeer gedragen. Deze week zag ik iemand drie keer door rood licht rijden. Da's niet ty pisch Vlaardings, da's waar. Als er wel typisch Vlaardingse dingen waren om me aan te ergeren, woonde ik hier allang niet meer." 8) Wat is het dierbaarste plekje in uw stad? „Wij hebben op drie verschillen de adressen ge woond: de Paral lelweg, een fiat in de Westwijk en nu hier. Onze dochters zijn daar geboren. Aan die huizen hebben wy dus heel bijzondere herinneringen." 9) Wat is het le lijkste plekje in uw stad? „Die rotzooi te genover dc Pel molen, aan de an dere kant van de haven. Die bedrijfspanden heb ik altijd heel lelijk gevonden." 10) U moet een miljoen gulden in uw stad besteden. V/aar- aangaat dat op? „Er zijn nogal wat open plekken in onze stad. Ik ben er geen voorstander van datje alles voldouwt met woningen. Ik zou dat geld uitgeven aan het aanleggen van parken op die open plekken. Groen is van groot belang in een stad." Door Mariëtte Olsthoorn Schiedam - Op dinsdagavond tussen acht en tien moet je Lau van den Hamer niet storen. Dan zit hij aan de radio gekluisterd, af gestemd op het Avro-programma Album waarin presentator Gerrit den Braber op verzoek muziek met een herinnering draait. Al vanaf de start in 1989 neemt de Schiedammer het twee uur du rende programma op en bewaart het zorgvuldig op de band. Het heeft hem de afgelopen vier jaar 232 afleveringen en een uitgebrei de verzameling oude muziek op geleverd. Drie a vier keer in de week bellen luisteraars van Album hem op en vragen om een specifiek num mer. De 53-jarige Van den Hamer kan dan in een mum van tyd ach terhalen wanneer de muziek is uitgezonden. Alle liedjes heeft hij op alfabet gezet met daarachter genoteerd de datum van uitzen ding. Binnen een paar dagen valt het cassettebandje met het ver zoeknummer bij .de gelukkige op de mat. Daar heeft hij heel leuke contac ten aan overgehouden, zegt de Al bum-fan. Met Gerrit den Braber persoonlijk en met andere mu ziekliefhebbers, Er is zelfs een club uit voortgekomen -'Ruis geen bezwaar' - met ruim drie honderd Album-luisteraars als lid. Onderling worden liedjes uitge wisseld en mocht hij zelf eens een aflevering missen, dan is een tele foontje naar een mevrouw in Am sterdam genoeg om zijn verzame ling weer compleet te maken. Gerrit. den Braber heeft het hem ook weieens gevraagd: wat bezielt je nou om alle Albums op te ne men? Volgens Van den Hamer is het net als met een boek: je leest het en doet er verder niets meer mee. Maar met het oog op zijn ou de dag zegt hij: „Als ik nou een jaar of zestig, zeventig ben en in een bejaardenhuis zit, dan kan ik nog eens terugluisteren naar wat ik toen heb gehoord." „Het is nostalgie, de hang naar toen," verklaart hij zijn liefde voor muziek uit vervlogen tijden. Vaak doet een liedje hem herin neren aan een speciaal moment uit zijn leven. „En ja, daar ga je dan voor rennen en vliegen." Met de intrede van de pick-up in huize Van den Hamer kreeg de muziek zoon Lau, die toen een jaar of zestien was, in haar greep. Dat was in de tijd van Rock around the clock van Bill Haley. Zijn eerste kennismaking met Billy Vaughn, de in 1991 overle den Amerikaanse orkestleider, staat de verzamelaar nog helder voor de geest. Het is 1958. een cafeetje ergens in Wageningen. Vader Van den Ha mer en zoon Lau zijn op fietsva kantie en strijken even neer voor een bak koffie. De juke-box speelt Sail along silv'ry moon van Billy Vaughn en een nieuwe wereld gaat open voor de 18-jarige Lau. Die middag bleef het vrij eento nig wat muziek betreft. „Ik vond het zo fantastisch dat ik al mijn muntjes erin gooide en Silv'ry moon een stuk of vier keer achter elkaar liet spelen." Na zijn mili taire dienst slaat Lau van den Ha mer aan het verzamelen. De Schiedammer, die zichzelf een echte radio-freak noemt, beschikt over alle top honderdlysten vanaf 1890 tot op heden. Van 1956 tot 1965 heeft hij ze trouwens ook al lemaal op band staan. Verder heeft hij bijna het gehele oeuvre van Billy Vaughn, die hij Dit sch terende ledikant, gemaakt van puur smeedijzer maakt uw slaapkamer tot een waar droompaleis. Het geheel heeft een geraffineerde finish met gepatïneerde schaduwkleuren zoals: zwart, groen, blauw en crème. Leverbaar in de maten: 90, 140, 160,180 en 200 cm breed en 200, 210 en 220 cm lang. Waai eens aan rr-rnanfTirflnaOf Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Lau van den Hamer: 'Het is oud, dus het mag ook een beetje oud klinken.' Foto Roei Dijkstra altijd is blijven bewonderen en met wie hij zelfs heeft gecorres pondeerd. in de kast staan. Dat zijn 128 LP's. Eén plaat ontbreekt echter nog, eentje die alleen in Amerika is uitgebracht, maar daar heeft hij onderhand de hoop voor opgegeven. „Natuurlijk blijft bet altijd in je achterhoofd zitten en zeker op beurzen kijk ik altijd nog even tussen de platen. Maar helaas, die vind ik waarschijnlijk nooit meer." Compleet telt zijn LP-verzame- ling zo'n drieduizend exempla ren, van klassiek tot pop met de nadruk op muziek uit de jaren '50. Van Pat Boone heeft hij bijna al les en met de muziek van de Mills Brothers en de Andrew Sisters komt hjj ook een heel eind. Te genwoordig mag hij graag luiste ren naar Nederpop: Normaal, De Dijk, Doe Maar en de Amazing Stroopwafels. „Grandioos," vindt hij ze. Vroeger had hij er alles voor over om iets in handen te krijgen. „AI moest ik er voor naar Groningen, ik moest het hebben. Dat heb ik nu niet meer. Een hoop oude mu ziek, waar je vroeger niet meer aan kon komen, komt nu trou wens weer uit op CD." Mooi geluid hoor, zegt hij over het digitale plaatje. Toch gaat er vol gens Lau van den Hamer niets bo ven de charmes van de oude zwarte schijf met een tik en een ruis. Vorige week heeft hij nog een stapel 78-toeren platen voor de dag gehaald. Die heeft hij toen allemaal gedraaid op een oude pick-up. „Het krast en het kraakt, maar dat hoort erbij," vindt hij. „Het is oud dus mag het ook een beetje oud klinken." Vrijdag 15 oktober SCHIEDAM Bachplein. Circus Renz, 19.30 u. Filmhuis. Daens, 21.30 u. Buurt huis Nieuwland. House-party, 20.00 u. De Teerstoof. André Ma nuel (cabaret), 20.30 u. VLAARDINGEN Harmonie. Kommil Foo (muziek theater), 20.30 u. ROTTERDAM De Doelen. Kamerorkest Pardubi ce, 19.30 u. Theater Zuidplein. Si- kulu the Warrior, 20.15 u. Tejatro Popular. Dissidenten, 20.30 u. Schouwburg. Hamlet, 19.30 u. Luxor. Sweeney Todd, 20.15 u. Lantaren/Venster. Klaar voor mis bruik, 21.00 u. Zaterdag 16 oktober SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland. Rommel markt. 10.00 u. Nieuwe Water wegstraat 14, Rommelmarkt, 10. OOu. Voormalig politiebureau. Opening expositie Seven crimes - one case, 15.00 u. De Teerstoof. Melodie Menagerie (kindertheater), 14.00 u. Amovan der Heyden (caba ret), 20.30 u. Grote Kerk. Concert Holy-koor, 15.00 u. Passagethea ter. Jaarconcert Harpe Davids, 20.00 u. Stedelijk Museum, Orgel concert, 16.00 u. VLAARDINGEN Stichting Coerke. Openingschilde rijen-expositie, 14.30 u. Triangel. Honey, 1 blew up the kid (film), 13.30 en 19.30 u. Leger des Heils. zelfde film, 14.30 u. Stadsgehoorzaal. Dansspektakei, 20.00 u. I! ladro di bambini (film), 20.30 u. MAASSLUIS Schuurkerk. Good Time Revival, 20.30 u. Zondag 17 oktober SCHIEDAM De Teerstoof. Musical Toffe Tom mie Zorgenloos door Nederlands Kinder Theater, 14.00 u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Dans, 14.00 u. MAASSLUIS Schuurkerk. O'Mamaree, 20.30 u. Maandag 18 oktober VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Bassie Adriaan, 13.30 u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Beetho ven' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Inde cent proposal' (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cal-2: 'Fiorile' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30, Cine 2: The Vanishing' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine 3: 'Ciiffhanger' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cine 4: "Guilty as sin' (16) dag. 6.45-9.30. Corso: 'The Fugitive' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumïère 1: 'Jurassic Park' dag.1.15 4-6.45-9.30. Lum 2: 'In the line o: hre' (16) dag. 1.15-4- 6.45.9.30, Lum 3: 'Sliver' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lum 4:'Last Ac tion Hero'(al) dag. 6.45-9.30. Tha lia: 'Angie' dag.1.15-4-6.45-9.30. HdSaas mogen we A geen itsmen noemeit] £fder« 149.- per stukl Bif New BOtssfs JJg of 59.90 per stuk i blue - black - indigo - usod j Eiders 109.. BBU/r/ts;, Jij wilt toch ook wet eens iets „anders"? Als enige in Rotterdam heelt New Sassy's da „Short Story's ol London j collectie. Te gekke kofberts eng UU loch maar I of 29.90 per stuk Oft doet niemand ons naffl j 1 (Mallen printen Elders89.90 M Bij New Bassy's R.s. zondag, 17 oktober, van 11-5 hup geopendü -En dattnakcnwegezellig;- Bjj aankoop van een kolbert of kostuum een „Jurassic Park" stropdas of dasspeld t.w.v. 29.90 cadeau!! Zie ook onze etalage op nr. 21!! fashion 1e Middellandstraat 7a, Rotterdam. Tel. 010-4134668 fiesitiedj w,; 48 jaar Voor race-, trim- of ATB fietsen, van alle bekende merken. Meer mans op een fiets van Koevermans Het adres voor div. merken ATB fietsen. Grote keuze in gerangschikte kleding voor alle type fietsen onder alle weersomstandigheden. - naar van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen nabij benzinestation Vi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2