15 WN-afdeling Schiedam maakt vliegende start AKTIE ogentest Papieren oorlog kost veel bomen 'Zwaartepunt van voorlichting zal liggen bij de jeugd' genda Drie komplimentjes en een zoen Elke dag een referendum Rietzeilers zoeken gratis artiesten Kunstwerk te kijk Open dag Kerk van de Nazarener 'Belle' uitverkocht Tekenwedstrijd met expositie Kattententoonstelling in de Hoekstee rv |j| Ram verlaat koor Orpheus Rotterdams Dagblad Woensdag 20 oktober 1993 Wat is dat toch, dat gezeur van D66-VIaardingen om een referen- ij-dum? "Vier jaar geleden pleitte deze partij voor een plaatselijke Volksraadpleging, dit jaar staat het wijkreferendum en een tweejaar lijkse enquête hoog op het verlanglijstje van de Democraten. En wat •krijgen we overjrier jaar: iedere straat een eigen referendum, ieder huis, elke kamer? Een referendum hebben we inmiddels in Vlaardingen gehad. De be volking kreeg de vraag voorgelegd of ze wat in het referendum zag. De meerderheid antwoordde'ja', maar sindsdien staat het democra tisch stokpaardje op stal. Heeft de burger inmiddels meer invloed gekregen, komt de inspraak beter tot haar recht, wordt er door inwo- ners en bedrijven beter geparticipeerd, om maar eens wat van de hol- le D66-kretologie te citeren? Nee, want wat is het geval? De D66- raadsleden zitten, net als al die andere stadsbestuurders, met hun j vergaderbillen vastgeplakt aan het pluche in het stadhuis. Ze zijn in slaap gesukkeld boven nota's, notities, beleidsschetsen en toekom- stscenario's. Ze leggen hun oor niet te luister op 'de markt, bij Albert Heijn en in het Koffiehuis. Ze komen niet op de jaarlijkse uitvoering van de vereniging 'Singhende Dans' en ze halen hun neus op voor de - creatieve uitspattingen van Opa De Boer, die zeilloggers bouwt van luciferhoutjes. Vlaardingen telt 35 raadsleden en zo'n 70.000 inwo- - ners. Volgens de wet van Posthumus is 25 procent tevreden en 25 procent onverbeterlijk. Blijven over 35.000 Vlaardingers, wier me- ning de moeite waard is om te peilen. Dat zijn 1000 Vlaardingers per li raadslid. Raadslid ben je vier jaar. Dat zijn 1460 dagen plus één extra schrikkeldag. Wanneer alle raadsleden dus van elke drie dagen er twee met een stadgenoot praten, krijgt iedereen een beurt Dat noem ik nog eens een referendum. DICK VAN DER LÜGT Kif is het gekkengetal dat dan ook vanzelfsprekend iwordt gehanteerd door carnavalsvereniging De Riet- «zeilers. Omdat de Schiedamse club van zotten en zot tinnen 22 jaar bestaat wordt er een jubileum gevierd. T)e seniorencommissie van De Rietzeilers heeft een ^speciaal programma afgestemd op de ouderen die in Verzorgingstehuizen wonen. Zij kunnen in februari naast de Raad van Elf ook diverse artiesten verwach tten. Wie dat zijn is nog niet bekend want ze moeten jzich nog aanmelden. Om de kosten 2e laag mogelijk :.te houden in verband met de donatie die De Rietzei lers elk jaar schenken aan een goed doel, worden ar tiesten uit de regio opgeroepen gratis optredens te verzorgen. Voor inlichtingen en/of aanmeldingen kunnen zij zich wenden tot Herman Noiman, tele foonnummer 4707117. De optredens staan gepland op 5,8,9 en 10 februari. Vlaardingen Voorafgaand aan de 'dag van de kunstuitleen' op za terdag 6 november toont de Artoteek vanaf vrijdag 22 oktober op verschillende plaatsen in Vlaardingen 'diverse werken. Kunstliefhebbers kunnen terecht in ide Stadsgehoorzaal, het Stadsarchief aan Plein (Emaus en de bibliotheek aan de Waalstraat. Daar 'worden onder het motto'Hedendaags Realisme' een 'selectie Vanftè'té lenen figuratieve kunstwerken uit de Artoteek getoond. De Artoteek is.6 november al vanaf 10.00 uur open. De Kerk van de Nazarener houdt zaterdag 23 oktober open huis voor belangstellenden uit Vlaardingen en omgeving. Die dag wordt het nieuwe gebouw aan de Zwanensingel 1 officieel in gebruik genomen. De open dag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De Kerk van de Nazarener is een evangelische kerk. Het Nederlandse district, waarvan de Vlaardingse kerk deel uitmaakt, telt negen gemeenten. Door de sterke groei bleek het voormalige gebouw aan de Emmastraat voor de 350 leden tellende gemeente te klein geworden. Daarom werd besloten tot de reali- satie van een groter kerkgebouw. Maassluis (Hoewel de videoband van de Walt Disney-tekenfilm •'Belle en het Beest' in talloze winkels verkrijgbaar is, heeft theater De Schuurkerk niet te klagen over ani- mo voor de vertoning van de film. Toegangskaarten voor de filmvoorstelling van vandaag zijn volledig uitverkocht. Om belangstellenden in staat te stellen alvast kaar ten te bemachtigen voor andere kindervoorstellin gen, gaan de kaartjes daarvoor in de voorverkoop .over de toonbank. Voor Kindertheater Burpp -(woensdag 27 oktober, 14.00 uur), Damiët van Dal- sum met Kleine Federik (woensdag 17 november) en het Muziektheater van Cees Brandt op woensdag 15 december zijn nu al toegangsbewijzen verkrijgbaar, r Bij De Schuurkerk en in de bibliotheek is een gratis programmafolder af te halen met daarin alle voor stellingen die het komende jaar staan gepland. Hoek van Holland De teken- en schilderwedstrijd met als thema 'Hoek van Holland en de zee', die door do gemeentebiblio- theek in samenwerking met hei Kreatief Centrum was georganiseerd, is een groot succes geworden. Op zaterdag 23 oktober om een uur 's middags zal de tentoonstelling van de inzendingen officieel worden geopend door deelraadsvoorzitter W. Doorn-van der Houwen. Zij zal tevens de prijsuitreiking verrichten. De ten toonstelling 'Hoek van Holland en de zee' kan tot en met 30 november 1993 tijdens de openingsuren van de bibliotheek worden bezichtigd. Mensen met een allergie voor katten kunnen wijkgc- bouw de Hoekstee zondag 24 oktober maar beter mij- - den. Die dag wordt daar de tiende Internationale Kattententoonstelling gehouden. Kattenliefhebbers kunnen zich vergapen aan de meer dan 250 poezen die meedingen naar een prijs. Aan het evenement wordt deelgenomen door fok kers uit Duitsland, Frankrijk, België en Nederland. Het publiek is van 10.30 tot 17.00 uur welkom. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 DoorLoesElshof Schiedam - MarmaHeigwein timmert aardig aan de weg met de Schiedamse afdeling Veilig Verkeer Nederland (VVN), die on langs werd opgericht. De Schiedamse rijschoolhoudster heeft de afgelopen tijd veel steun voor haar initiatief gevonden. Ze weet het dan ook zeker: „Dit gaat lukken." „Het idee is ontstaan uit ergernis over het weggedrag van vele ver keersdeelnemers," vertelt ze. Uit de dagelijkse praktijk als rij schoolhoudster kent ze legio voorbeelden. Voetgangers die het bestaan van zebra's schijnen te zijn vergeten. Automobilisten die totaal onbekend blijken met het inhaalverbod dat geldt bij het na deren van zebra's. Automobilis ten die bij het afslaan richting vergeten aan te geven. Bromfiet sers die met de benen opgetrok ken zitten. „Een steentje op de weg, en je gaat onderuit." Ingeslo pen gedragspatronen, onoplet tendheid. Onbewust dan wel be wust. Achterrem Hoe het ook zij, Marina Reigwein besloot hiertegen iets te onderne men. Niet alleen bij degenen die een autorijbewijs willen halen, maar bij alle verkeersdeelne mers. Al eerder was de Schiedam se actief voor de Rotterdamse af deling van deze organisatie, maar besloot dat ze ook wat voor haar 'eigen gemeente' wilde gaan doen. Nog geen half jaar nadat ze werk ging maken van haar plan nen, is de vereniging een feit. Reigwein: „Een belangrijke doel stelling van het WN is het veran deren van de houding van ver keersdeelnemers. Dit zal gebeu ren door middel van verkeerse- ducatie. Een zwaartepunt in de voorlichting zal bij de jeugd lig gen, zoals middelbare scholieren. Gedragsbeïnvloeding begint im mers aan de basis." Reigwein haalt het voorbeeld aan van jeugdige bromfietsers, bij wie het nogal eens ontbreekt aan technische kennis en vaardighe den: „De meesten remmen alleen op de achterrem, omdat ze door op het voorwiel te renimemover de kop zouden vliegen. Dat is niet waar. Het gevolg is wel dat hun remweg veel te lang is. Dat, ge combineerd met te hard rijden, kan ongelukken veroorzaken. Je moet jongeren dus de techniek van het remmen bijbrengen." Novotel Veel bromfietsers weten volgens haar niet dat een helm met een deuk altijd moet worden vervan gen. En dat gebeurt veelal niet. „Een verkeerde vorm van zuinig heid," meent Reigwein. „De ruimte tussen de binnen- en bui tenhelm vangt de klappen op. Als er na een val een deuk in is geko men, is dat beschermende effect verdwenen." Vanaf volgend jaar wordt een the orie-examen verplicht voor brom fietsrijders. WN in Schiedam zal daar op inspelen met gecombi neerde theorie- en praktijkcur sussen voor bromfietsers, die zijn toegepast op de plaatselijke situ atie. Het aandringen op verbeteringen in de infrastructuur is een tweede doelstelling van de vereniging. Marina Reigwein haalt het voor beeld aan van de verkeerssituatie bij het Novotel in Schiedam: ,.Het hotel is officieel niet per fiets te bereiken, maar enkel via een voetgangersbrug. Als een fietser - want die komen er toch wel - het terrein wil verlaten stuit hij op een verbodsbord voor (brom Met sers. Een hele rare situatie." Vliegende start Van een onmiskenbaar gevaarlij ke situatie is volgens haar sprake bij de voetgangersoversteekplaat sen op de Burgemeester Van Haarenlaan. Sommige zijn bevei ligd, andere niet. „Als een auto in de buurt van een oversteekplaats remt voor een voetganger, ziet een andere auto op de tweede rij baan niet dat er iemand over- Marina Reig wein: op de bres voor ver keersveilig heid, Foto Roei Dijkstra _r steekt.Versmalling van twee rij banen tot één bij deze zebra's zou den de risico's aanmerkelijk kun nen verminderen. Voor haar bestuur heeft mevrouw Reigwein 'kopstukken' uit het plaatselijke politieke en maat schappelijke veld en het bedrijfs leven gecharterd. Vervolgens is een sponsor gevonden, die het be nodigde beginkapitaal fourneer de, waardoor de WN-afdeling naar haar zeggen een 'vliegende start' heeft gemaakt. Voordat de vereniging half sep tember officiéél werd opgericht, was al met voorlichtingsactivitei- i-- ten begonnen. Marina Reigwein: „Vorige maand is een lesbrief naar alle basisscholen en middel bare scholen in Schiedam gegaan rond het thema verlichting, met de centrale boodschap 'zorg datje gezien wordt'." Auto te water Verder zal dit jaar in de kersttijd nog een plaatselijke actie komen rond het thema alcohol in het ver keer. In een zwembad zal de cur sus 'auto te water* worden gege ven, waarvoor al veel belangstel ling is. Verder belooft WN opfris cursussen voor onder meer men sen die al jarenlang autorijden, mensen in het bedrijfsleven en ouderen. Marina Reigwein bezit een gezon de ondernemersgeest: haar zorg vuldig samengestelde bestuur en steun uit verschillende maat schappelijke geledingen moet WN in Schiedam een breed draagvlak geven. „Hierdoor zal meer financiële steun vanuit het bedrijfsleven komen en het aan tal leden toenemen," schetst ze. „Op die manier kunnen we weer meer dingen tot stand brengen. Een actieve vereniging werkt echt. Ik geloof er in." vroeger was dat anders. Maar sinds m'n nieuwe bril zie ik er veel leuker uit. Je merkt het overal. Vandaag 3 komplimentjes en een zoen. Ik geniet. Een nieuwe bril? Had ik veel eerder moeten doen. MET OOGDRUK-KOMTROIE In onze moderne afdeling oogmeting wordt uw gezichtsvermogen met de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kontroleren ook uw oogdruk. Adviseurs voor briimode ROTTERDAM-OOST - Oudedijk 141 -143 Telefoon 010-412.23.27 SCHIEDAM - Passage 18 - Tel. 010 - 426.64.54 Optometrist - Contactlensspecialist ANVO Door Peter de Lange Schiedam - De PTT vaart er wel bij, maar de bossen zijn de dupe. Tot andere resultaten heeft de kribbige correspon dentie tussen wethouder Chris Zijdeveld en Schiedammer Jaap Verweij niet geleid. Een forse sta pel post, vooral verzonden door Verweij, heeft de twee geen millimeter dichter tot elkaar gebracht. Toena dering, zo valt uit het geschrevene op te maken, zit er ook in de toekomst niet in. Met als onvermijdelijk ge volg dat nog veel meer bomen in hun voortbestaan worden bedreigd. Verweij ligt al jaren met Zijdeveld overhoop. Hij bewoont één van de door Zijdeveld geroemde minimum-energiewo ningen in Woudhoek en heeft zich meermaals beklaagd over de gebrekkige werking van de geavanceerde technische ap paratuur die de temperatuur regelt. Daarnaast maakt Ver weij in zijn vrije tijd schilderijen die hij bij Zijdeveld, sinds die portfeuillehouder cultuur is, onder de aandacht probeert te brengen. Maar in beide gevallen heeft hij bitter weinig Verweij voelt zich miskend en schrijft, om uiting te geven aan zijn grieven, de ene brief na de andere. Hij beperkt zich allang niet meer tot zijn woning en zijn kunst, maar schrijft over de meest uiteenlopende actualiteiten: het milieu, de nieuwe treinverbinding, de bouw van Spaland-Oost, rijks weg 19. Zijn toon is onveranderlijk kritisch, cn iedere brief bevat tenminste één schimpscheut aan het adres van Zijde veld. De pers ontvangt geregeld afschriften van Verweij's missieven. Meestal met het verzoek die als ingezonden brief te plaatsen. Dat gebeurt zelden, want iedere briefis een her haling van de vorige, Zijdeveld ziet het nutteloze van de briefwisseling drommels goed in. maar Verweij peinst er niet over zjjn geschrijf op te geven. Integendeel, hij kondigt aan nog heel vaak naar de pen te zullen grijpen. Want de verkiezingen zijn in aantocht, en Jaap Verweij wil voor de verkiezingsdag Zijdeveld (en liefst heel Schiedam) hebben bekeerd. „Daarna heb ik de mijzelf opgelegde taak volbracht en moeten de Schiedam mers 't zelf maar weten," schrijft Verweij in één van zijn re cente brieven aan de wethouder. Zijdeveld liet Verweij begin deze maand weten dat hij geen heil meer ziet in verdere communicatie. Toen Verweij niet inging op de uitnodiging voor een persoonlijk gesprek was voor de wethouder de kous af. „Sinds die tijd dragen de ber gen fotocopieën die u rondstuurt slechts bij aan de verdere ontbossing van onze aarde en daarna aan de toenemende af valberg," aldus Zijdeveld. Dat was koren op de molen van Verweij. Hij een papierver spiller? En Zijdeveld dan? Er volgde prompt een nieuwe brief. „Wat betreft de ontbossing en mijn papierverbruik kan ik uw voorsprong nooit inhalen, ook al omdat u indertijd een complete boom die in uw tuin stond door de Plantsoe nendienst 'per ongeluk' hebt laten omzagen," slaat Verweij terug. Bovendien wil de wethouder huis aan huis in Schiedam een voorlichtingskrant over de metro verspreiden en dat kost volgens Verweij ook weer een paar bomen het le- Kortom, als Zijdeveld papier mag verspillen, mag Verweij dat ook. Verweij schrijft niet met een pen, maar met een zaag. Woensdag 20 oktober SCHIEDAM Schieland-galerie. Expositie Jaap van der Gaarden (zeefdrukken), t/m 15 november. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Het Zakmes (jeugdfilm), 14.00 uur. Nusijtwelle- come (komedie), 20.15 uur. Trian gel. Dennis de Menace, 10.30 en 13.30 uur. Harmonie. Mortu nega (film), 20.30 uur. Ba r-danctng Hal lo. Worstelparty. 21.00 uur. MAASSLUIS De Schuurkerk. Belle en het beest (film), 14.00 uur. ROTTERDAM The Act. Jamsessie, 20.00 uur. Theater Zuidplein. Don Pasquaie, 20.15 uur. Zaal De Unie. Artificial: Remko Scha, 20.30 uur. De Tudor. Huisband 2,21.00 uur. Luxor Thea ter, Sweeney Todd, 20.15 uur.- Theater Zuidplein. De Serpanties, 20.30 uur. Lantaren/Venster. De Zelfmoordenaar. 21.00 uur. Rotter damse Schouwburg. Stars of Ame rican Ballet, 20.15 uur. De Rotter damse Dansgroep, 20.30 uur. Cor rect Studio Café. Open Talenten Podium, 21.00 uur. Donderdag 21 oktober SCHIEDAM Sporthal Maregriet. School se haaktoemooi, 9.00-16.00 uur.. De Ark (Hargplein 101). Ledenver gadering CNV, 19.45 uur. Gebouw De Ark (Hargplein 101). Bijeen komst Nederlandse Christen Vrou: wen beraad over depressies, 19.45 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Purper, 20,15 uur. Rose R/ A brief awakening (dans en mimiek), 20.30 uur. Kleine blon de dood (film), 14.00 en 20.30 uur. Grote Kerk. Lunchconcert. 12.45 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bridge, 19.45 uur. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Lunchconcert, 12,45 uur. De Doelen. Rotterdams Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Correct Studio Café. finale Mista ke, 20.30 uur. Zaal De Unie. Het Pianokabinet, 20.30 uur. Tejatro Popular. De Rotterdam Popkwis, 21.00 uur. Rotterdamse Schouw burg. Bagasi, 20.15 uur. De Rotter damse Dansgroep, '20.30 uur. Luxor Theater. Sweeney Todd, 20.15 uur. Theater Zuidplein. De Serpanties, 20.30 uur. Lantaren/ Venster. De Zelfmoordenaar, 21.00 uur. Plan C. Crème Fraïche, 21.30 uur. De Evenaar. Vakantie Jeugdprogramma, 11.00 en 13.00 uur. Bibliotheektheater. Mesjokke Klokken, 15.00 uur. Bicfecopen ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Beetho ven' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Inde cent proposal' (al) dag. 6,45-9.30. Calypso 1: The firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Fïorile' (16) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lypso-3; 'The Piano' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cinerama 1: ''Jurassic Park' (a!) dag. 1.15-4-. 6.45-9.30. Cinerama 2: The Va nishing' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'Cliffhanger' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Guilty as sin' (16) dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Hot Shots' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: TheFugtive' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Jtnax Theater: 'Sharks' (al) vr. 2-8.30. Lantaren/ Venster 1: 'Trois couleurs: bleu' dag.8-10. Venster 2: 'Accatone' dag. 'Medea'dag. 9.30. Venster 3: 'Autumn Moon' dag. 8-10. Venster 4: 'Nord' dag. 8. 'Bad Lieutenant' dag.10. Lumière 1: 'Jurassic Park' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 2: 'In the line of firer' (16) dag. 1.15-4-6.45.9.30. Lumière 3: 'Sliver* (16) dag. 1.15-4-6,45- 9.30. Lumière 4: 'Last Action Hero' (al) dag. 6.45-9.30, Rex: 'Shacking Lip' (18) dag. 12. doorl.voorst. Tha lia: 'Angie' (16) dag.1.15-4-6.45- 9.30. Kindermatinees: Alhambra 2: 'Bambi' dag. 1.15-4, Cinerama 4: 'Dennis the Menace' dag. 1.15-4. Schiedam - Het Schiedamse mannenkoor Orpheus moet op zoek naar een nieuwe dirigent. Na vjjftien jaar het dirigeerstokje te hebben gehanteerd neemt Ri chard Ram aanstaande vrijdag in De Ark in Kethel afscheid met een 'spontaan en gezellig af scheidsconcert'. Het concert aan het Hargplein begint om acht uur. Peter Beijersbergen van He negouwen begeleidt het koor aan de vleugel. Een kaartje kost tien gulden. Dc 37-jarige Ram gaat zich aan andere facetten van de toonkunst wijden. Tot dusver combineerde Ram zijn werkzaamheden voor Orpheus met de functie van dlri- genVorganist van de Rooms Ka tholieke kerk van de Martelaren van Gorkum in Den Haag. Boven dien is hij als freelancer verbon den aan het Residentie-orkest.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1