15 'Die schitterende panden mogen nooit weg' 'CDA heeft eindelijk de kans de PvdA opzij te schuiven' Beroemd aan de Waterweg - igenda Jeneverschilderij onthuld Marrokkaanse middag in wijkcentrum Nieuwland Bloemschikken en sjoelen in Oost Autodidakt exposeert Mini-expositie in sleepvaartmuseum Speel-o-theek blij met nieuwe behuizing Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Pieter Vermaas stude.ert af op coflegêvorming in Schiedam 1 Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 oktober 1993 'Schiedam, méér dan jenever' is de titel van het schilderij dat zondag 24 oktober in café van Diggelen aan de Grote Markt wordt onthuld. Maker is de kun stenaar Jeroen Bosehma, die in Rotterdam de voor pui van café Le Vagebond aan de Nieuwe Binnenweg siert met een vijf meter hoog schilderij. Ook in galeries in Berlijn en Los Angeles zijn werken van Bosehma te zien. De schilder werkt zonder sub sidie maar dat weerhoudt hem er niet van grote schilderyen te vervaardigen. Liefliebber Hoe zijn kunstwerk in het onlangs geopende Schiedamse horeca-etablissement er u.itziet wordt pas komende zondag om 15.00 uur duidelijk. Dan wordt het schilderij onthult door journalist en jene- verüéfhebber- en kenner Kor Kegel. Het geheel wordt muzikaal omlijst door de Rotter damse formatie Het Herenakkoord. Wijkcentrum Nieuwland staat zaterdag 30 oktober in het teken van Marokko. Die dag wordt in het gebouw aan het Dr, Wibautplein dooreen groep Marokkaan se vrouwen in samenwerking met de stichting Talia een ontmoetingsmiddag voor vrouwen gehouden. Op die manier willen de Marokkaansen in contact komen met andere vrouwen die in Schiedam wonen. Leeftijd en achtergrond spelen geen rol. Tijdens de middag wordt traditionele Marokkaanse kleding ge showd en kan men zien hoe die wordt gemaakt. Er is volop muziek en dans en tegen sterk gereduceerde prijzen kan kennis worden gemaakt met de Marok kaanse keuken. De bijeenkomst begint om 12.00 uur. Aangezien de stichting Talia geen subsidie ontvangt is de organi satie gedwongen ƒ2,50 te rekenen voor een toegangs kaartje. Zeg het met bloemen is een bekende slogan die elke donderdag in Kluphuis Oost wordt gehanteerd. Tus sen 14.00 en 15.00 uur komt daar een bloemschik- groep bijeen die graag nieuwe gezichten wil verwel komen. De nieuwe deelnemers kunnen rekenen op een pro fessionele begeleidster die hen leert hoe met bloe men en diverse hulpmiddelen een mooi stukje in elkaar kan worden gezet. Meedoen kost vijf gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, telefoon: 4735435. In het clubhuis worden ook nog eens tal van andere activiteiten gehouden.. Sjoelen is er één van. Om zowel kinderen als volwassenen kennis te laten ma ken met het spel wordt woensdag 3 november een open sjoeldag op poten gezet. Geroutineerde beoefenaars van het spel met de houten schijven demonstreren tussen 10.00 en 16.00 uur hun kunnen en geven hun taktiek prijs. Deelna me kost slechts één piek. Voor de beste sjoelers van de dag zijn prijzen weggelegd. Vlaardingen In galerie 't Podium aan het van Schravendijkplein is vanaf 31 oktober tot en met 20 november een expo sitie te zien van Karla Geiens. Zij toont tekeningen en aquarellen. Karla Gelens is autodidakt en heeft mede daardoor een eigen stijl ontwikkeld. De tekeningen die ze maakt, gaan over een andere wereld en hebben iets mystieks over zich. Soms speelt alleen vorm, schoonheid of een bepaald gevoel een rol bij de ver vaardiging van tekeningen maar veelal komt in de werken tot uiting dat Gelens worstelt met goed en kwaad. De aquarellen zijn gebaseerd op tekeneingen en voe gen daar kleur en meer betekenis aan toe. Tijdens de opening van de expositie op zondag 31 oktober om 14.00 uur is de kunstenares zelf aanwezig om een toelichting te geven op baar werkwijze. Galerie 't Podium is elke zaterdag (14.00-17.00 uur), zondag (14.00-15.00 uur) en woensdag (10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur) geopend. Het Nationaal Sleepvaartmuseum aan de Hoogstraat besteedt de komende maandag met een minbi-expo- sitie aandacht aan de sleepvaartrederij T. Muller uit Dordrecht. De tentoonstelling wordt ingelast naar •aanleiding van het 75-jarig jubileum van het bedrijf. De expositie bestaat uit een reeks foto's en scheeps modellen die de geschiedenis van de sleepvaartrede rij weergeven. De in 1738 geboren Teunis Muller was de eerste telg uit het geslacht die zich met de scheep vaart bezighield. Vijf generaties later was er weer een Teunis Muller die in 1918 in Dordrecht de basis legde voor de rederij. Inmiddels heeft het bedrijf ook een vestiging inTerneuzen. Op de foto's is te zien welke karweien door de jaren zoal zijn verricht. De expositie begint op woensdag 27 oktober en is te zien tot en met 20 februari. Hoek van Holland Ruim zeven jaar heeft het geduurd voor de speel-o- theek 'De Speelhoek' in Hoek van Holland een eigen behuizing in gebruik kon nemen. Sinds de oprich ting was de organisatie, die speelgoed uitleent aan een honderdtal gezinnen, inwonend op diverse adressen. Maar eindelijk werd dan toch het eigen on derkomen in gebruik genomen. Extra stukje Aan het gebouw van de Peuterspeelzaal, waar ook het kinderdagverblijf en het Kreatief Centrum on derdak vinden, is voor despeeluitleen een extra stukje gebouwd. Deze week werd de ruimte officieel geopend. In het lokaal is speelgoed voor verschillen de leeftijden voorhanden. De hoeveelheid werd vori ge week extra uitgebreid door een gift van de dieren bescherming die, hoe kan het anders, speelgoed ca deau deed dat met dieren te maken heeft. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Naam: Riet Immerzeel Woonplaats: Schiedam Beroep: Medewerkster Jeugdland Andere functies: Voorzitter stichting Viering Nationale Feest en .Gedenkdagen Hobby: Tennis, als ik er tijd voor heb Leeftijd: Verklap ik niet Politieke partij: Houd ik liever voor me Riet Immerzeel werkt bij Jeugdland, het vakantiespektakel voor de Schiedamse jeugd dat deze week weer volle zalen en pleinen trok. 1). In welk huis in uw stad zou u het liefst willen wonen? „Mijn eigen huis buiten beschouwing gelaten: het panne- koekhuis in het Beatrixpark. Dat ligt daar zó schitterend. 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? „Gerard Eove. Ik lees geregeld in zijn boeken omdat zijn stijl me zo aanspreekt." 3). Wat moet er op milieugebied in uw stad anders? „Er moeten meer afvalbakken bij en die moeten vaker wor den geleegd. Er staan er nu veel te weinig. Hetzelfde geldt voor de glasbakken. Die zijn altijd overvol, er staan honderden fles sen naast en op." 4). Wat vindt u Schiedam voor een plaats? „Ik ben er geboren en getogen. Die stad trekt me wel." 5). Blijft u altijd in hier wonen? „Dat denk ik wel, ja. Als ik ergens anders heen wil, doe ik dat voor een dagje, hoog uit een weekje." 6). Wie vindt u de mooiste man/vrouw in uw stad? „Mooi, dat weet ik niet. Ik heb we? bewondering voor ie mand. Voor Guus Klepke. Dat vind ik een goudeerlijke vent, die heel actief is en die je overal tegenkomt. Een prachtkerel met een heel positieve inslag." 7). Aan wat of wie ergert u zich in uw woonplaats? „Niet aan iemand, wel aan iets. Aan de hondepoep die op zo vreselijk veel plaatsen ligt. Je kunt nooit eens gezellig door het gras lopen. En aan het kleine vandalisme. Aan bescha digde bushokjes en zo." 8), Wat is het dier baarste plekje in uw stad? ..Het Julianapark. Als kind woonde ik daar vlakbij. Ik heb daar heel erg veel ge speeld. Een heerlijk plekje." 9). Wat is het lelijkste plekje in uw stad? ..Momenteel het cen trum. Dat is ontzet tend rommelig en onaantrekkelijk, ook om te wankelen. De winkeltjes verande ren voortdurend." 10). moet een miljoen gulden in uw stad besteden. Waaraan gaat dat op? „Ik zou het uitgeven om historische gebouwen te handha ven. Om te voorkomen dat alles tegen de vlakte gaat. En dan voornamelijk panden aan de havens. Die zijn gewoon weg schitterend, die mogen nooit weg." Door Carel van der Velden Schiedam - De bierviltjes voor de neus van Pieter Vermaas in café't Vierkantje zijn onbeschreven. Het verhaal wil dat op dergelijke onderzettertjes in het roerige be gin van de jaren zeventig de na men van de wethouders werden opgevoerd, gewogen, geschrapt en vervolgens definitief werden ingevuld. De doctorandus in de politieke wetenschappen meldt niets over dit merkwaardige ritueel in zijn doctoraalscriptie. Toch gaat hij sinds 15 oktober door het leven als expert op hét viak van de colle gevorming in Schiedam tussen 1962 en 1990. Wellicht is er sprake van een minpuntje, maar een we tenschapper. kan ook niet alles weten. De afgestudeerde is er in zijn honderd pagi na's tellende doctoraalscriptie in teder geval in geslaagd de ontwikkelingen in Schiedam helder te schetsen te gen de achtergrond van de colle gevorming ir. de rest van Neder land in diezelfde periode. Pieter Vermaas beseft terdege dat hij ondanks zijn langdurige be moeienis met het onderwerp lang niet alle facetten in kaari heeft gebracht. Hij deed een literatuur studie naar de naoorlogse ge meentepolitiek, worstelde zich door raadsnotulen en las honder den vergeelde kranteberiehten uit Het Vrije Volk en met name het Rotterdams Nieuwsblad. Verder interviewde hij de hoofd rolspelers van het vierjaarlijkse spel om de macht. „Maar ik weet natuurlijk niet precies wat er alle maal in het café en in de achteraf- kamertjes is gebeurd. Je moet er eigenlijk bij zijn geweest om alles te begrijpen," zegt de 24-jarige Schiedammer. „Jan Simons heeft mij veel verteld, maar ik weet na tuurlijk niet wat hij denkt." Simons Met Jan Simons noemt Vermaas direct de belangrijkste factor in de collegevorming in de door hem bestudeerde periode. Zelf was de oud-senator nooit wethouder, maar achter de schermen tim merde de PvdA'er menig college in elkaar. Alleen, in de coUege-on- derhandeüngen van 1990 speelde hij geen rol van betekenis. Schiedam is in het gemeentelijke landschap op het vlak van de col legevorming in de laatste drie de cennia altijd een vreemde eend in de bijt is geweest, zegt Vermaas. .Groningen wordt altijd genoemd als de eerste stad waar een links programcollege aan de macht nam," zegt de politicoloog. „Dat was in 1972. Maar Schiedam was eerder. Toen de WD in 1971 uit het college stapte, ging de PvdA verder met de CPN. En op dit mo ment heeft Schiedam met de PvdA, D66 en Groen Links het enige linkse college van Neder land." Afspiegelen In Schiedam houdt men niet van 'afspiegelen', heeft Vermaas ge concludeerd, Afspiegelen is een vakterm voor de oude en nog steeds in zwang zijnde gewoonte, dat in ieder geval de grootste poli tieke partijen in een gemeente raad een plaatsje in het college van B en W krijgen. In het dage lijks bestuur moet volgens deze filosofie het geluid van alle be langrijke stromingen in de raad tot uitdrukking komen. Slachtoffer Nog immer worden in driekwart van de gemeenten volgens dit systeem gewerkt, maar met name in de grote steden sloegen linkse partijen in de jaren zeventig een andere weg in. Als machtigste partij koos de PvdA in veel steden voor uitsluiting van partijen waarmee men te veel compromis sen zou moeten sluiten. Door gaans waren de WD en/of de christelijke partijen het slachtof- fer. In voormalige linkse bolwer ken als Rotter dam en Am sterdam is de PvdA inmid dels - noodge dwongen door flink stem menverlies - op deze strate gie teruggekomen, maar in Schiedam heeft de PvdA het nog immer niet op afspiegelingscolle ges begrepen. Volgens Pieter Ver maas is dat echter niet omdat de sociaal-democraten zich op pro grammatische gronden van ande repartijen afkeren. „Beleid speelt hoegenaamd geen rol in de Schiedamse college-on derhandelingen," meent hij. „Neem 1990. Programmatisch stonden PvdA en CDA heel dicht bij elkaar, maar toch gaat men in zee met Groen Links en D66, par tijen waarmee voorheen veel con flicten waren. In de afgelopen twintig jaar heeft de PvdA boven dien met alle belangrijke partijen wel eens in het college gezeten. Het lijkt vooral om de personen te gaan." CDA Wie niet afspiegelt, maakt slacht offers. In Schiedam zijn vooral het CDA en haar confessionele voorgangers het slachtoffer ge worden van hetonderhandelings- spel. De partij kan van oudsher op een sterke vertegenwoordiging in de raad bogen, maar in het college komen de confessionelen er ei genlijk sinds 1970 niet meer aan te pas. „Ik ben niet politiek gebonden," zegt Vermaas. „Ik heb ook geen oordeel over de betrokkenen val len vellen. Maar tijdens het wer ken aan de scriptie krijg je onbe wust sympathie voor het CDA Ai is het vooral uit medelijden. Neem CDA-onderhandelaar Van Lingen. Hij wordt nog kwaad als je met hem over de onderhande lingen van 1982 praat." Uit dat jaar stamt een mooie anec dote. door Pieter Vermaas opgete kend uit de mond van Jan Si mons. De PvdA verloor een zetel, maar was met veertien vertegen woordigers in de raad nog steeds de party om wie alles draaide. En net als in de jaren zeventig wilde de partij niets van een afspiege lingscollege weten. Om de eigen positie in het college zo sterk mogelyk te houden, wil de de partij alleen het CDA of de WD een post in het college gun nen. Dat was een probleem, want die partijen hadden volgens CDA'er Van Lingen besloten al leen samen het college in te gaan. Al meldde de krant dat PvdA en CDA samen onderhandelden. Informeel bleek de WD echter Pieter Ver maas: 'CDA heeft ein delijk de kans de PvdA een schop te geven.' Foto Roel Dijkstra wel degelijk bereid alleen met de PvdA te praten. Met dat doel reis de PvdA-onderhandelaar Jan Si mons af naar het huis van VVD- nieuwkomer Cor van Tilborg. Het onderonsje kwam uit doordat Si mons zich vergiste, bij de buurman aanbelde en toen oog- in-oog stond met... CDA-afde- lingsvoorzitter Prins. Oppositie Pas in een later stadium, na een wethouderloze periode van tien dagen, breekt de WD eenzijdig het verbond met het CDA en gaat met de winst strijken. Van de ze ven raadsleden worden er twee (Luub Hafkamp en Cor van Til borg) tot wethouder gekozen. De WD zou acht jaar in het college blijven. Met negen raadszetels valt het bedrogen CDA weer eens uit de boot. Net als in 1982 werd het CDA ook in 1970, 1974, 1986 en 1990 in de oppositierol gedwongen. Alleen Riet Taverne kon tussen 1978 en 1982 namens de christelijke par tijen plaats nemen op het pluche. Het rendement van het CDA in de college-onderhandelingen steekt schril af bij partijen als de VVD en de kleine linkse partijen. Met ge middeld tien raadszetels blijft het CDA steken op één wethouders- post. De WD, gemiddeld half zo klein, bezette vier wethouders- posten tussen 1970 en 1992. En zelfs PPR en CPN en de opvolger Groen Links bezetten in de ge noemde periode vier wethouders- «81 BpeasSII !IaggiÉ»ia MassgsaM 1 posten. Dat terwijl deze partijen gezamenlijk nog niet eens een ge middelde van drie raadszetels ha len. Verwijten Toch valt de CDA-onderhande- laars zich volgens Pieter Vermaas niet zoveel te verwijten. „De par tij is altijd groot geweest, maar tot dusver waren ze door de krachts verhoudingen altijd afhankelijk van de PvdA Ze konden nooit te rugslaan. In 1982 had de partij misschien wat minder netjes moeten zijn of zich niet moeten binden. Maar in 1990 zijn ze ge woon gepasseerd en in 1974 wa ren ze het slachtoffer van de machtspolitiek van de PvdA. Hen werd een zetel aangeboden, ter wijl ze zeker recht hadden op twee wethoudersposten." Voorspellen is moeilijk, maai' Pie ter Vermaas acht het niet onwaar schijnlijk dat de coHege-onder- handelingen na de verkiezingen in 1994 heel anders zullen lopen dan de afgelopen dertig jaar ge bruikelijk was. In de naoorlogse periode was een college zonder PvdA tot dusver ondenkbaar. De andere partijen moesten met name vanaf 1970 maar afwachten hoe na de verkiezingen de wind bij de sociaal-democraten waai de. Door de wijzigende krachts verhoudingen is het in 1994 ver moedelijk wel mogelijk de PvdA buiten spel te zetten. „Het CDA heeft voor het eerst de kans de PvdA een schop te geven." Als dat gebeurt, zorgt Schiedam wellicht opnieuw voor een novum. In dat geval zet Schiedam wellicht als enige de traditie van niet-afspiegelen voort zonder de uitvinder ervan, de PvdA. Maar toch moeten de confessio nelen uitkijken, geeft Veiynaas gratis advies. „De partijen zijn wederzijds afhankelijk. Daarom is het vermoedelijk niet verstan dig vooraf partijen uit te sluiten. Met een deal vooraf sta je sterk, maar zoals in 1982 bleek kan dat ook tegen je werken. Misschien moet het CDA het eens met nieu we mensen proberen. Over de huidige club lijken dc andere par tijen niet enthousiast te zijn." Vrijdag 22 oktober SCHIEDAM Teerstoof. Othello Toneel, 20.30 uur. Buurthuis Nieuwland. Herfst- disco. 20.00 uur. Filmhuis. Gas. food, lodging, 21.30 uur. Passage theater. Remco Campert en Jan Mulder. 20.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Mirandolina (ko medie). 20.15 uur. Kleine blonde dood (film). 20.30 uur. Harmonie. Marijke Boon (levensliederen), 20.30 uur. ROTTERDAM De Doeten.The YoungTchaikovsky, 20.15 uur, Theater Zuidplein. Job Schuring, 20.15 uur. Maarten Span- jeren Bart Chabot, 20.30 uur. Luxor Theater. SweeneyTodd. 20.15 uur. Rotterdamse Schouwburg. Ne derlands Dans Theater 1,20.15 uur. Zaterdag 23 oktober SCHIEDAM Grote Kerk. Piano-concert, 15.00 uur. Teerstoof. Othello Toneel, 20.30 uur. Passagetheater. The Rosenberg Trio, 20.15 uur. VLAARDINGEN Lijnbaanhallen, Vlooienmarkt, 10.00 uur. Harmonie. Banda 4 Cantos (Braziliaanse mu2iek), 20.30 uur. Stadsgehoorzaal. Kleine blon de dood (film), 20.30 uur. MAASSLUIS De Schuurkerk. A few good men (film), 20.30 uur. ROTTERDAM Oude Kerk Delshaven. Concerto Rotterdam, 20.15 uur. Harbour Jazzclub. The Kitty Friends Swing band, 21.30 uur. Luxor Theater. SweeneyTodd, 20.15 uur. Theater Zuidplein. Tineke Schouten, 20.15 uur. Maarten Spanjer& Bart Chabot, 20.30 uur. Rotterdamse Schouw burg. Nederlands Dans Theater 1, 20.15uur. Jeugdtheater Hofplein Kruimeltje, 19.00 uur. Zondag 24 oktober SCHIEDAM Passagetheater. Orgelconcert, 11.00 uur. VLAARDINGEN Lijnbaanhallen. Militariabeurs, 10.00 uur. Dienstencentrum West. Dra-middag over China, 14.00 uur. MAASSLUIS Grote Kerk. Zang. 19.00 uur. Maandag 25 oktober SCHIEDAM De 4Molens. Koersbal, 13.30 uur. vlaardingen Stadsgehoorzaal. Golden Earring, 20.15 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbroscoop: 'Boome rang' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Inde cent proposal' (al) dag. Calypso 1: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Fiorile' (16) dag. 1.15- 4-6,45-9.30. Calypso-3: The Pia no' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Ci nerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, zo.ook 10.30. Cinerama 2: The Vanishing' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 3: 'Cliffhanger* (16) dag. 1.15-4- 6,45-9.30. Cinerama 4: 'Guilty as sin' (16) dag, 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Hot Shots' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: The Fugitive' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) do.t/m zo. 2- 4-8.30. 'Antarctica' (al) do.t/m zo. 12. 'Het Grote Barriere Rif' (ai) do.1/ mzo, 1-3-7.30. Lantaren/Venster 1: 'Trois couleuis: bleu' dag.8-10. Venster 2: 'Epido Re' zo.ma. 7.30, vr.za. 9.30. 'When the tenth month comes' vr.7.30. 'Goldseeker' za.7.30. 'Marcel Hanoun' zo.7.30. 'L'arbre qui gemit' en 'Le Regard' zo.9.30. 'Une simpte histoire' ma.9.30. Venster 3:'Het schaduw rijk' dag. 8-10, ma.alleen 8. 'Sneak Preview' ma.10. Venster 4: 'Au tumn Moon' dag. 8. 'Bad Lieutenant' dag. 10. Lumière 1: "Jurassic Park' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30, zo.ook 10.30. Lumière 2: 'Sliver' (16) dag. 1.15-4-6.45.9.30. Lumière 3: 'An gle' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Last Action Hero' (al) dag. 6,45-9.30. Rex: 'The stimula tors' (18). 12. door!. Thalia: 'In the line of fire(16). 1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Jurassic Park'(16) vr.za. 00.15. Lu mière 2: 'Sliver' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'In the line of fire' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'Betty Bleu' vr.za.24. Venster 2: Time will tell' - vr.za. KLAAS KERSTSHOPPING Du vsyldcrt of Dortmund 31.00 Bn.gge 2S.00 Po»..$ 49.50 G-Doagse mim-cruiie nocr Huil. „Shoppen" m Sheffield ...145.00 EVEN ER TUSSEN UIT Antwerpen. kerst* c? vogeltjesmarkt. 12/12/93 17.50 fivvlensoeatoch'. 04/11/93 40.50 Sinlciklouslochi. 05/12/93 49.50 Kersrocht. 26'12'9399.75 WINTERSPORT Reisburo SEAC reizen is het odres voor alle wintersportbeslemmin. gen. Nu ook de nieuwe bestemmingen zoals Tsjechie, Bulgarije, Slo* wakije, Ardorro en natuurlijk Colorado V.S. Zie ook pagina 49) sta-dsleleleksi Schiedam. Reisburo SEAC reizen SGR Burg. v. Haarenloon 782, 3119 GV Schiedam, 010-4716777/4716822 23.30. Venster 3: 'The best thing in live' vr.za. 24. Kinder matinees: Alhambra 2: 'Bambi' dc /try zc Cinerama 4: "Dennis the Mena ce" do.tfm zo. Lumiè re 4: 'On gelooflijke reis'do.t/m zo.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1