9 Kllpi* Amateurclubs zijn niet gelukkig met komend theaterloos tijdperk Diamanten bruidspaar heeft geen zitvlees Verenigingen willen geld om in Vlaardingen op te kunnen treden De Fakkel speelt hedendaags sprookje 'Zó, moetje dat kapsel van die namaakvrouw zien' Over de kop bij achtervolging J^jgenda Man in huis neergestoken Vrouw (74) op straat beroofd Dierenvriend redt duif Overval op bakkerij Politie druk met arrestaties Man pakt dief' Hardrijder uit de bocht Geldloper overvaiien Kunstzinnige impuls komt uit Rotterdam Frauderende boekhouder veroordeeld Rotterdams Dagblad Maandag 25 oktober 1993 Vlaardingen - In zijn woning aan de Professor Rutgersstraat in Vlaardingen is gisteravond een 25-jarige man met een mes in zijn schouder gestoken door zijn oom, een 39-jarige Rotterdammer. Een woordenwisseling lag ten grond slag aan de steekpartij. De Rotter dammer is ingesloten. Het slacht offer is na behandeling in het Ho ly Ziekenhuis weer naar huis ge- Een 74-jarige vrouw uit Maassluis is zaterdagmorgen beroofd van haar tas. Dat ge beurde op de Einthovendreef waar zij fietste. Een jongen rukte haar tas weg en ging er vandoor. In verband met de beroving is la ter op de dag een 15-jarige jongen uit Maassluis aangehouden. De politie zoekt getuigen. Vlaardingen - Een 23-jarige Vlaar- dinger heeft zaterdagmiddag een duif gered uit de Oude Haven. De man bedacht zich geen moment toen hij het dier in het water te recht zag komen en redde het beest van de verdrinkingsdood. I Vlaardingen - In een bakkerswin- i kei aan de Van Hoger.dorplaan in Vlaardingen is vrijdagavond een overval gepleegd. Een onbekende f man eiste onder bedreiging van I een mes geld van de verkoopster, j Toen dat niet werd gegeven griste hij het zelf uit de kassa. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie is dit weekeinde druk in de weer geweest met arrestanten. Zaterdagavond waren dat een 17- jarige en een 18-jarige Vlaardin- ger. Eén van hen had zich ver dacht opgehouden in de Profes sor Rutgersstraat en was er van door gegaan toen de politie hem wilde oppakken. Later werd hij gevonden bij vrienden en meege nomen, evenals zijn 18-jarige vriend die zich ook tegen de p;li- tie keerde. Zondag kreeg de politie drie ar restanten overgeleverd van Rot terdamse collega's. Dit drietal, een Rotterdammer, Schiedam mer en Hagenaar, had in Vlaar dingen een auto gestolen. Zaterdagochtend rond half drie werd een 34-jarige Vlaardinger aangehouden omdat hij een auto had opengebroken aan de Schim- melpenninckstraat. Vrijdagmid dag werden wegens winkeldief stal een 28-jarige vrouw uit Den Haag en een 22-jarige Vlaardinger opgepakt. Maassluis - Een bewoner van de Piersonstraat heeft zondagmor gen rond negen uur een 2G-jarige Belg in de kraag gegrepen omdat deze in zijn schuur had ingebro ken. De Maassluizer trof de dief aan op een gestolen fiets, from melde hem in zijn auto en droeg hem over aan de politie. De Maassluise politie kon in de nacht van zaterdag op zondag nog twee jongens insluiten wegens vernieling van enkele auto's op het Fenacoliusplein. Schiedam - Een 22-jarige Vlaar dinger is zaterdagochtend om half tien aan de Havendijk uit de bocht gevlogen. De man reed met een te hoge snelheid, verloor daardoor de macht over het stuur en boorde zijn auto, een Kever, in een muur. Omdat de bestuurder geen autogordel droeg raakte hij bekneld en liep hij verwondingen aan zijn gezicht, hoofd en knie op. Schiedam - Een werkneemster van een winkel in het centrum van Schiedam is zaterdagmiddag rond half zes beroofd van een geldcassette met daarin de dagop brengst van enkele duizenden gulden. Toen ze de cassette in de nachtkluis van de ABN-bank aan de Gerrit Verboonstraat wilde de poneren, werd ze bedreigd door een man meteen mes. Die ging er rennend in de richting van de Griffioenstraat vandoor. IBLF Stofzuigen isdehobbyvande81-jarigeJoVink.Alshijdaarmeebezigis gaan regelmatig de voetjes van de vloer, Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Werken. Keihard werken. Dat is voor de 78-jarige Jannie Stuijfzand en haar drie jaar oudere echtgenoot Jo Vink altijd het motto geweest. Stil zit ten hebben ze nooit gedaan. En ook nu ze zestig jaar zijn ge trouwd, hebben ze nog altijd geen zitvlees. Zaterdag hebben ze hun diamanten huwelijk uitbundig gevierd maar vandaag moest er weer gewerkt worden. „Ik stap nog elke dag op de fiets om boodschappen te doen." zegt vader Jo met enige trots. Het paar woont nog zelfstandig. „En als ik terugkomen ga ik in het huis aan het slag. Hobby's heb ik niet. Ja, 'stofzuigen. Bij mijn vrouw is het al niet anders. Het huishouden is haar alles. Dat neem je haar niet af." Een lui leventje hebben de jubile rende Vlaardingers nooit gehad. Jo Vink was werkzaam in de zee visserij en daarom veel van huis. Moeder Jannie, die afkomstig was uit een gezin met achttien kinde ren en er zelf zeven kreeg, stond er vaak alleen voor. Als er even geen geld genoeg was ging ze er ook nog eens bij werken. „We hebben het niet makkelijk gehad. De meest ruwe zeeën heb ben we bevaren," kan ze er nu om lachen. „Maar we hebben het schip altijd drijvende kunnen houden. Alles over hebben voor ons gezinnetje, geven en nemen en een behoorlijke dosis liefde. Dat heeft er voor gezorgd dat we het zo lang bij elkaar hebben uit gehouden." „En," wijst Jo in de flatwoning aan de Zwaluwenlaan in het rond, „we doen alles nog samen. We zit ten er pico bello bij en het is alle maal nog schoon ook. Zo hopen we het voorlopig nog even te hou den. Uit Vlaardingen gaan we nooit weg. We zijn echte haring koppen." Schiedam - De Schiedamse amateurverenigingen voor toneel, zang en muziek hebben bij het gemeentebestuur aangedron gen op een volwaardig theater ter vervanging van het Passage Theater, dat in februari zal worden gesloopt. De amateurverem- gingen stellen enkele harde eisen aan de nieuwbouw op het Stadserf. Gepleit wordt vooreen zaal met minimaal vijfhonderd stoelen, goede technische voorzieningen en vooral een goede akoestiek. Atos. Azos en Amos (respectieve lijk de koepelorganisaties van de Schiedamse toneel-, zang- en mu ziekverenigingen) spreken in hun brieven aan burgemeester en wethouders ook hun ontevreden heid uit over het feit dat zij vooraf niet zijn geraadpleegd over de nieuwbouwplannen. Daardoor waren zij niet in de gelegenheid hun wensen kenbaar te maken. „In feite zijn wij voor een fait ac compli geplaatst," stellen de ama teur-kunstenaars teleurgesteld vast. De toneelclubs voegen daaraan toe dat zij problemen vrezen in de twee tot drie jaar dat Schiedam geen grote zaal beschikbaar heeft. „Een en ander zal grote ge volgen hebben voor de mogelijk heden die d^ amateur tor,,"'ver enigingen ten Jferrtc aiaan om de burgerij kennis te laten nemen van hun culturele vruchten," schrijft het Atos. De toneelclubs vrezen dat De Teerstoof, het zoldertheater aan de Nieuwstraat met slechts 104 stoelen, het grote aanbod in de overbruggingsoeriode niet aan zal kunnen. Behalve voor het pro fessionele theateraanbod, moet De Teerstoof de komende jaren ook de voorstellingen van de ama teurclubs in het programma zien te proppen. Volgens de toneelclubs „kan het eigenlijk niet" dat in een stad met 70.000 inwoners culturele voor stellingen voor een langere tijd aan beperkingen zijn gebonden. Zij hebben de gemeente om extra subsidie verzocht, waardoor het mogelijk wordt voor uitvoeringen uit te wijken naar Vlaardingen, Rotterdam, Delft of het Westland. Ook het Amos (Algemeen muziek overleg Schiedam) betreurt het ten zeerste dat er tot aan de ople vering van de nieuwe schouw burg, vermoedelijk in 1996, geen goed alternatief is voor uitvoerin gen. De muziekverenigingen zijn „niet gelukkig" met de situatie. Het enige redelijke alternatief is de Margriethal. maar dan moet de gemeente wel de hogere kosten van zaalhuur subsidiëren, zo stel len de harmonie- en drumvereni gingen. Het Amos dringt aan op een bete re akoestiek in de nieuwe schouwburg, want die in het Pas sage Theater is 'belabberd'. Ook de bij zusterorganisatie Azos (Al gemeen zang overleg Schiedam) leven klachten over de akoestiek in het huidige theater. De plaatse lijke zangkoren spreken de wens uit dat er bij de bouw van het theater op het Stadserf scherp ge let zal worden op de kwaliteit van de akoestiek. Vanwege het slech te geluid in het Passage Theater wijken veel koren uit naar kerk en, wat weer gevolgen heeft voor de repertoirekeuze. Door Carel van der Velden Schiedam - De heldere kleuren geven het schilderij een vrolijke, bijna Spaanse sfeer. „Maar zie ik dubbel, of is het driedubbel?" zal de kijker zich af kunnen vragen. Tussen de vijf afgebeelde molens zijn vier manen aan de hemel te ontwaren. De liggende figuur op de voorgrond zou een Don Qui- chotte kunnen zijn, die de ongelij ke strijd tegen zijn drankzucht heeft verloren. Hopelijk bevat de blauwe straal die zijn mond be reikt slechts water, anders zou het nog wel eens slecht met hem kunnen aflopen. 'Schiedam méér dan jenever', heet de wandschildering van kun stenaar Jeroen Boschma, die gis teren in café Van Diggelen aan de Grote Markt werd onthuld. Mis schien worden dergelijke werken nog wel eens mode in Schiedam, want in café De Buurvrouw is al een groot schilderij van de hand van kunstenaar Martin Moesman onthuld. Illustrator Harr Wiegman, die sa men met journalist Kor Kegel de opening verzorgde, roemde het initiatief-van kunstenaar Bossch- ma en café Van Diggelen. Zowel de initiatiefnemers van het café als Jeroen Boschma hebben een Rotterdamse achtergrond. Wieg man zei dat Schiedam al vaker leuke culturele impulsen uit de grote buurstad heeft gehad. „Café de Quibus en het Paard zijn ook door Rotterdammers opgezet. Daar heeft de Schiedamse kunst veel aan gehad. Dit initiatief hier is zeer welkom, zeker nu het voor kunstenaars moeilijker is gewor den om te exposeren." Kegel zei dat de muren van de ca fés in Hasselt, het jeneverstadje dat als de Belgische evenknie van Schiedam wordt beschouwd, juist altijd maagdelijk worden gehou den. Volgens hem is dat een bete re stimulans voor de fantasie van de caféganger. „Maar wellicht is dit beter voor de volksgezond heid. Er is minder drank nodig om iets moois te zien." Kunstenaar Jeroen Boschma is bezig met het opzetten van een galerie aan de Lange Haven. De opening is gepland voor mei 1994. Door Mariëtte Olsthoorn Na twee weken gaf de regisseur er de brui aan. Met de spelers van de Vlaardingse amateurtoneelgroep De Fakkel viel niet te werken. Van wat de schrijver bedoeld had als een realistisch sprookje in een volwassen wereld bleef niets meer over dan mooispelerij. Gedurende de voorstelling in de Stadsgehoorzaal stormt hij tot vervelens toe het toneel op. Waar is de moraal gebleven? Een echt paar levert commentaar vanuit het publiek. 'Schat, hou jij mijn bontje evèn vast?' Irritant? Jawel, maar het hoort erbij. Het is to neel. Origineel Een enthousiaste groep Fakkel acteurs heeft met de jubileum voorstelling De gelaarsde kat een originele produktie neergezet. De Haagse Komedie speelde het stuk van Ludwig Tieck, Watze Tisema en Guido de Moor al eerder. Re gisseur Huib Petersen bewerkte het tot een vorm van totaaltheater met toneel, zang en dans. Een wat trage voorstelling maar dankzij de steeds wisselende decors en de fabelachtige kostuums van In.a Busker leverde dat zaterdag een amusant kijkspel op. Het sprookje kennen we allemaal. Een molenaarszoon (Ralf van Rees) erft van zijn vader een kat, laat hem een paar laarzen aanme ten en het beestje blijkt waarde voller dan hij denkt. De kater, een overtuigende rol van Ine Rooden- burg. versiert het landgoed van de potentaat en de prinses (Cok- kie Kraaijeveld) voor hem. Aan het eind zien we een zielsgeluk kig bruidspaar. Mis Het is echter niet allemaal roze- geur en maneschijn wat we voor geschoteld krijgen. Het stuk biedt meer dan de titel doet ver moeden. Al vanaf het begin gaat er van alles mis. Het storende echtpaar uit het publiek beklimt het podium en belandt middenin het sprookje. Het verwisselen van de decors verloopt niet altijd even gladjes en de sprookjesfiguren vallen geregeld uit hun rol. Waar dit alles toe moet leiden wordt echter niet duidelijk. Spiegel Volgens regisseur Huib Petersen, werkzaam in het jeugdtheater, ging het de schrijvers van het stuk erom het zogenaamd cultu reel hoogstaande publiek dat in die tijd de schouwburg bezocht, een spiegel voor te houden, ze in de maling te nemen. „Het publiek van toen kwam naar het theater om gezien te worden, om kun nen zeggen: ik doe aan cultuur. Als er op een gegeven moment iets fout gaat in de voorstelling, zegt de dame uit het publiek bij voorbeeld tegen haar man: 'nee joh, dit is stil spel, dat hoort erbij', terwijl dat niet zo is. Er gaan ge woon dingen verkeerd op het to neel." Bij kapsalon Silvia mochten de kinderen alleen krulspel den indoen in een pruik. Het werk was anders dan ze had den verwacht. Foto Roel Dijkstra Na een achtervolging door zo'n beetje heel Schiedam is zondagochtend tegen half drie een Rotterdammer in een gestolen auto op de afslag Vlaardingen-Holy over de kop geslagen. De man viel op door zijn rijgedrag en negeerde het stopteken van de politie. Op de rijksweg A 20 werd hij gedwongen de afslag te ne men waar hij door de hoge snelheid van de weg raakte en een buiteling maakte. De auto kwam tegen een boom tot stii- standenvloogin brand.De be stuurder werd via de voorruit bevrijd. In de auto, een Opel Senator, werd een gestolen kassa aangetroffen. Foto Roe) Dijkstra Schiedam - Wat is leuker dan al les doen waar je normaal gespro ken met je handen vanaf moet blijven en bovendien cadeautjes krijgen? De 250 kinderen die za terdag op de Jantje Beton Roe- feldag kennis maakten met het 'grote mensenwerk' popelden om te gaan werken. Want werken is toch veel leuker dan school? Veel bedrijven namen deel aan de actie. Winkeliers, maar ook grote bedrijven en gemeentelijke in stellingen als bet Novotel, Stede lijk Museum, Radio Schiedam en het Openbaar Nutsbedrijf. De kinderen maakten een keuze uit tientallen bedrijven waar zij een kijkje konden nemen, rnaar er waren er niet veel bij die wisten wat zij later wilden worden. Ze wilden eerst eens rondkijken om te zien wat de mogelijkheden zijn. Bij sommige vakken zoals bakker of verkoper hadden de kinderen snel door wat de bedoeling van het weide is, maar er waren ook va gere beroepen. Vooral reclame studio Pepijn had het moeilijk met het uitleggen van het vak. Il lustrator Ron vroeg de kinderen bij binnenkomst direct al of zij wisten wat reclame is. Een van dc antwoorden was. „Ja. dat weet ik, RTL4." Om dat misverstand uit de weg te helpen gaf hij de kinderen een pakje chocomel en liet hij zien hoe dat pakje gemaakt werd. Werktekeningen werden naar de zogenaamde klant gefaxt en in de doka zagen kinderen hoe je een foto afdrukt en tekeningen kunt vergroten en verkleinen. Bij kap salon Silvia was het allemaal wat concreter. Daar kwamen ook re delijk veel kinderen - vooral meisjes - die later kapster wilden worden. Ook de 6-jarige Salima. „Als ik groot ben word ik kapster. Ik was welccns bij dc kapper ge weest, maar ik had er nog nooit gewerkt. Ik vind het nog steeds leuk, maar het werk is wel anders dan ik gedacht had." Hoewel de kinderen het liefst ha ren knipten, hielpen zij de kap sters met het wassen van haren van klanten, met afgeknipte ha ren aanvegen, permanentrollen sorteren en het kappen van een pop. Zij mochten rolletjes indraai en. Dat was natuurlijk heerlijk fröbelen. Toen de pop ingedraaid was, riep een van de toekomstige kapstertjes: „Zó, moetje dat kap sel van die namaakvrouw zien!" Kapsalon Silvia krijgt over een paar jaar waarschijnlijk veel as sistentie. Maar ook chocoladema ker Kees van de Bonte Koe zit over een paar jaar niet om perso neel verlegen. Watertandend en geboeid keken de kinderen hoe de chocolademaker een eikel maakte. „Zien jullie wat dit wordt? Ja. gelukkig. Want het is heus wel moeilijk om te werken met chocola. Elke vinger zie je. Je moet dus in zo weinig mogelijk handelingen iets maken. Want zo als je ziet maken wij niet alleen bonbons, maar ook cadeautjes van chocola. Hier bijvoorbeeld een piano." De kinderen waren diep onder de indruk en terwijl zij op de Lange Haven genoten van een heerlijk stuk chocolade, overwogen zij sterk om later als ze groot zijn, chocolademaker te worden. Maandag 25 oktober VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Golden Earring, 20.15 uur. ROTTERDAM Ahoy'. Eros Ramazotti, 20.00 uur. De Doelen. Gr.z. Mercedes Sosa. 20.15 uur. St.Laurenskerk. Nazo merconcert, 20.15 uur. Rotown. Fons Friends, 22.00 uur, Theater Zuidptein. Gr.z. Tineke Schouten, 20.15 uur. Rotterdamse Schouw burg, Kl.z. Nieuw Amusement! 20.30 uur. Dinsdag 26 oktober SCHIEDAM Dienstencentreum De 4Molens. Ruilbeurs, 13.30 uur. Passage theater. ServaesCursters (muzikaal cabaret), 20.00 uur. VLAARDINGEN De Hoogkamer. Dia-avond NIVON over IJsland. 20.00 uur. Stadsge hoorzaal. Golden Earring, 20.15 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bingo, 20.00 uur. ROTTERDAM Ahoy'. Eros Ramazotti, 20.00 uur. De Doelen. Gr.z. Freiburger Barock Orchester. 20.15 uur. Rotown. 22 Pistepirkko, 22.00 uur. Rotterdam se Schouwburg. Gr.z. Duifje Klok, 20.15 uur. Kl.z. Nieuw Amusement! 20.30 uur. TheaterZuidpleïn.Gr.z. Tineke Schouten, 20.15 uur. Kl.z. Tristan en Isolde, 20.30 uur. Lanta ren/Venster. De Zelfmoordenaar, 21.00 uur. Wintergasten, 19.30 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Boome rang' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Inde cent proposal' (al) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Calypso 1: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Calyp- so-2: 'Fiorile' (16) dag. 1,15-4- 6.45-9.30. Calypso-3: The Piano' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cine rama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, zo.ook 10.30. Cinerama 2: The Vanishing' (16) dag. 1.15-4-6.45-.9.30. Cinerama 3: 'Cliffhanger' (16) dag. '1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Guilty as sin' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Hot Shots' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cor so: 'The Fugitive' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) do.t/m zo. 2-4-8.30, di.wo.2- 8.30. 'Antarctica' (al) do.t/m zo. 12. 'Het Grote Barrière Rif (al) do.t/m zo. 1-3-7.30, di.wo. 3-7.30. Lantaren/ Venster 1: Trois couleurs: bleu' dag.8-10. Venster 2: 'Epido Re'do- .zo.ma. 7.30, vr.za. 9.30. 'L'odeur de la papya verte' do.9.30. 'When the tenth month comes' vr.7.30. 'Goldseeker' za.7.30. 'The light in dream' wo.7.30. 'Marcel Hanoun' zo. 7.30. 'L'arbre qui gemlt' en 'Le Regard' zo.9.30. 'Une simple histoi- re' ma.9.30. 'Brief Encounter' di.9.30. 'Schatten' wo.9.30. Ven ster 3: 'Het schaduwrijk' dag. 8-10, ma,alleen 8. 'Sneak Preview* ma.10. Venster 4: 'Autumn Moon' dag. 8. "Bad Lieutenant" dag. 10. Lu mière 1: 'Jurassic Park' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30, zo.ook 10.30. Lumière 2: 'Sliver' (16) dag. 1.15-4-6.45.9.30. Lumière 3: 'An- gie' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Last. Action Hero' (al) dag. 6.45-9.30, ma.di.o'ok 1.15-4. Rex: The stimulators' (18) dag. 12. doorl.voorst. Thalia: 7n the line of fi re' (16) dag.1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorsteilingen: Lumière 1: 'Jurassic Park' (16) vr.za. 00.15. Lu mière 2: 'Sliver' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'In the line of fire' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'Betty Bleu' vr.za.24. Venster 2: 'Time will tell' vr.za. 23.30. Venster 3: 'The best thing in live' vr.za.24. Venster 4: 'Verführung: die grausame Frau' vr.za.24. Kindermatinees: Alhambra 2: 'Bambi' do./tmzo.en wo.1.15-4. Ci nerama 4: 'Dennis the Menace' do .t/mzc.enwo. 1.15-4. Lumière 4: 'De ongelooflijke reis' do.t/m zo.en wo.1.15-4. Venster:'Rode laarsjes' do.2.30. 'Yaaba' do.2.30. 'No wor ries' vr.2.30. 'Waar staat het huis van mijn vriend' vr.2.30. Vlaardingen/Den Haag - De Haag se rechtbank heeft de 47-jarige Vlaardinger, die als boekhouder van het Wateringse autobedrijf Autoservice van der Goes twee ton van zijn baas achteroverdruk- te, veroordeeld tot achttien maan den cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Dat was overeen komstig de eis. De man nam twaalf jaar lang elke maand zo'n driehonderd guldon weg. De Vlaardinger had een koophuis met een te zware hypo theek. Een accountant ontdekte de fraude. Tijdens het voorwaar delijke gedeelte van de straf moet de gewezen boekhouder zich on der toezicht van de reclassering stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1