11 Verstandhouding in college bekoeld Rotterdams Dagblad Reinigingsactie bij autosloopbedrijven m m - Ag ^18 Jonge inbreker heeft heft in eigen handen Welzijn '90 blijft als koepel bestaan Werken aan het Emmaplein Sneï duidelijkheid over ziekenhuisfusie Uitbreidingen Spaland nopen tot nieuwe kaart wii§êM:: Duidelijkheid over wethouder Bestolen onder zonnebank Rotterdammers aangehouden Sportieve dief Inbreker fietst tegen de lamp Inbreker gepakt D66 denkt aan wijkreferenda Partijen vinden dat wethouders in Vlaardingen niet genoeg hebben bereikt mmSmÊ SbwWtoSB SGP/RPF/GPV: van ons mogen vrouwen Dronkemans- rit eindigt in sloot ssEmaa Donderdag 23 oktober 19S3 Waterweg I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.4349754 Schiedam De gemeenteraad van Schiedam zal antwoord moe ten geven op de vraag of de door het definitieve vertrek van wet houder Hans van Kleef ontstane vacature in het college moet wor den vervuld. Burgemeester Scheeres heeft dit geantwoord op vragen van fractievoorzitter Daan Baart van het CDA. Baart stelde de kwestie aan de or de bij de bespreking in de ge meenteraad van de ontslagbrief van Van Kleef. De CDA'er ver weet het college dat zij geen offi ciële mededeling heeft verspreid over het vertrek van de PvdA-wet- houder en de consequenties hier van. Baart gaat er overigens zelf van uit dat er geen opvolger komt voor Van Kleef als PvdA-wethou- der. Joop de Jong zal volgende maand wel de leeggekomen raadszetel bezetten. Schiedam - Een 37-jarige Schiedamse is gisteravond het slachtoffer geworden van een brutale diefstal. Terwijl de vrouw in een sportschool aan de Jacob Bijsterstraat onder de zonnebank lag, werden haar trouwring en horloge op de stoel naast haar ge stolen. Later op de avond werd in dezelfde sportschool een jas ge stolen. Vlaardingen - De politie heeft gis teren een 32-jarige vrouw en een vijf jaar oudere man uit Rotter dam aangehouden omdat ze in een winkel aan de Korte Hoog straat hadden betaald met gesto len girokaarten. Het personeel tipte de politie die het stel aan de Westhavenkade in de kraag vatte. Schiedam - In het Hargapark is gisternacht een inbreker actief geweest. Er werd ingebroken in het complex van de voetbalver eniging Schiec' Boys. Uit het materialenhok 'IVB-club werden vijf wedsti. -ien weg gehaald; Schiedam - De verscherpte con trole op verlichting van brom mers en fietsen heeft gisteravond een opmerkelijk resultaat opgele verd. Tijdens de actie aan de Parkweg werd een 26-jarige Belg aangehouden omdat hij zonder licht fietste. De man had een boormachine en een decoupeer- zaag bij zich, die door hem in Delft waren gestolen. Schiedam - Een 24-jarige Schiedammer is vanochtend om streeks twee uur op heterdaad be trapt tijdens een inbraak in een pand aan de Van Swindensingel. De verdachte had al enkele goe deren klaar gezet om in te laden. Schiedam - De gemeentvraads- fractie van D66 Schiedam wil dat in haar stad de mogelijkheid komt om bewoners bij referen dum te raadpleger» - ?r eer. voor genomen raadsbZij heeft een initiatiefvoorstel ingediend voor een verordening, die één en ander regelt. Uit het voorstel blijkt dat de Schiedamse democraten zich wil len beperken tot een raadgevend referendum, waarvan wel bij voorbaat door de gemeenteraad is vastgesteld hoe ze 2al omgaan met de uitslag. Het kan alleen gaan over zaken, die binnen de gemeenteraad zijn besproken en waarvan een voorgenomen be sluit is geformuleerd. De raad be paalt zelf wanneer zij een referen dum wenselijk acht Aan de bevolking zal in zo'n geval de vraag worden voorgelegd of men voor of tegen het voornemen van de gt. eenteraad is. Referen da hoeven niet altijd door de ge hele stad gehouden te worden. D66 denkt ook aan wijkreferenda, De mogelijkheid wordt namelijk opengelaten om de bevolking van een deel van de stad te raadple gen. Vlaardingen - De verstandhouding tussen met name D66 en PvdA, coalitiegenoten in het Vlaardingse college, is danig be koeld. D66 verwijt de PvdA nooit enig initiatief te hebben ge toond voor behoorlijk overleg. Er bestaat bij die partij ergernis over het feit dat de sociaal-democraten al meerdere malen ver trouwelijke informatie naar buiten hebben gebracht. Het CDA heeft zich ook geërgerd aan uitlatingen van met name PvdA-wethouder Ranshuijsen die zijn collega Van Ardenne „naar status hunkerend" noemde. Ook bij de confessionelen is er ver baasd gereageerd op he* naar bui ten brengen van vertrouwelijke informatie. De PvdA vindt op haar beurt dat het college te weinig voor elkaar krijgt. Tijdens de begrotingsbe handeling, die gisteravond is be gonnen, heeft fractieleider Kan del verklaard met gemengde ge voelens terug te kijken op de af gelopen vier jaar. „Wij zijn niet echt ontevreden, maar ook niet echt tevreden." Kandel kondigde eerder bij een begrotingsbehandeling aan met de wethouders te zullen 'afreke nen'. Nu constateert hij dat zaken toch moeilijker uitvoerbaar zijn dan ze op papier lijken. Hij meent dat het woord vernieuwing te vaak is gebruikt. De WD constateerde al vaker dat het collc-_ niet homogeen is in het optreden. „Wij beginnen ons zo langzamerhand voor uw ge drag te schamen," verwoordde fractieleider Zonne de kritiek van de liberalen. Als voorbeeld noemt hij „het gestuntel van het college in de raad bij het debat over de woonruimteverdeling. De SGP/GPV/RPF-fractie was met name ontevreden over wet houder Van der Steen (Stadsont wikkeling) omdat deze nagenoeg geen eigen bouwplannen heeft ontwikkeld en tot uitvoering ge bracht. Dat leidde tot een motie waarin het hele college op die na latigheid wordt aangesproken. Het college kreeg meer moties voorgeschoteld. De PvdA vroeg om een alternatief voor de voorge stelde bezuiniging van 250,000 gulden bij de stadsreiniging, die als gevolg daarvan met twee in plaats van drie mannen op een vuilnisauto moeten gaan rijden. De partij vindt dat. als het bedrag al op tafel moet komen, dit uit een tariefstijging moet worden be taald. In de raad werd vier ton gevraagd om het te bouwen zwembad tus sen de Va art. de Westlandssweg en Burgemeester Heusdenslaan milieuvriendelijker te maken. D66 wil middels een motie de bus baan Korhoenlaan/Parijslaan open krijgen en ook de afsluiting aan. één zijde van de Schiedamse- weg ongedaan maken. De VVD wil structureel geld voor archeologisch (bodem)onderzoek en vroeg via amendementen om de problematiek rond het open baar groen, waarvoor nu teveel door huurders moet worden be taald, op te lossen. Verder wil de ze partij dat het voorgestelde schrappen van een vijfde wethou- derspost in het nieuwe college on gedaan wordt gemaakt. Schiedam - Met een ingrijpende reinigingsactie aan de Schiekade is gisterochtend de eerste aanzet gegeven voor een beter auto- sloopbeleid in Schiedam. De openbare weg en de berm waren verontreinigd met afgewerkte olie en ander afval afkomstig van de daar gevestigde autosloopbe drijven. Medewerkers van het ONS hebben met groot materieel de troep opgeruimd en spuiten vandaag het riool door. Van de zes aanwezige autoslopers moeten er vijf verdwijnen. Eentje, Kees Wolters, mag er blijven zit ten. Zijn bedrijf wordt opgeknapt en krijgt een aantal nieuwe voor zieningen om aan alle milieu-ei sen te kunnen voldoen. Omdat hij dé man is die straks alle Schiedamse autowrakken gaat verwerken, wordt niet alleen door hem maar ook door de gemeente in zijn bedrijf geïnvesteerd. Er moet onder meer een olie- en wa terscheiding worden aangelegd. Ook is een speciale opslagruimte voor chemicaliën, waar stoffen als afgewerkte olie, koelvloeistof en accuzuur apart opgeslagen moe ten worden, verplicht. „Aan. dit soort eisen," zegt Beit Lankester van de politie, „heeft het bij een aantal autoslopers ge mankeerd." Hjj kwam tot die con clusie tijdens het Autoslooppro ject waarmee begin dit jaar in sa menwerking met de Milieudienst Rijnmond DCMR werd begon nen. AI gauw bleek dat verschil lende sloopbedrijven de openbare weg gebruikten als opslagplaats voor wrakstukken, auto-onderde len en vaten met olie. „Er zijn di verse waarschuwingen en bekeu ringen uitgedeeld," gaat Lankes ter verder. „Vijf van de zes auto sloopbedrijven verdwijnen. Of met een premie óf omdat ze nog altijd niet aan de eisen voldoen." Toekomstig 'alleenheerser' Kees Wolters ziet de toekomst zonnig tegemoet. Hij heeft zich geprofi leerd als de schoonste en meest vakbekwame autosloper. „Wol ters is de enige die de auto's hele maal stript. Elk onderdeel wordt er af gesloopt," aldu; Lankester. Daarom is hij uitverkoren als eni ge de stroom autowrakken in Schiedam van de weg te mogen halen. Nu gebeurt dat nog door het ONS. „In mijn ogen is er altijd te weinig gecontroleerd," meent Wolters die sinds acht jaar aan de Schie kade is gevestigd. „Ik heb ook een keer een bekeuring gehad," geeft hij toe. „Daarna heb ik me wel precies aan de regels gehou den. Het is hier langs d° weg al- Niet alleen de ONS-medewer- kers waren gisteren druk in de weer met het schoonmaken van de Schiekade. Autosloper Kees Wolters (rechts), de eni ge die er mag blijven zitten, hielp een handje. Foto Roel Dijkstra tijd een zooitje. Zo staan er bij voorbeeld al vier jaar een paar va ten met olie. Het hoeft hier echt geen rommeltje te zijn. Maar omdat verschillende bedrijven te weinig ruimte hebben, verplaat sen ze hun rommel naar de weg. Als mijn bedrijf straks wordt uit gebreid heeft het naast de milieu aspecten ook nog voordien voor mij. Dan kan je de wrakken laten staan tot je er een betere prijs voor krijgt. Bovendien kunnen dan ook bruikbare onderdelen worden opgeslagen voor de ver koop." Overigens is nog niet elke onge wenste autosloperij van de Schie kade verdwenen. Met een enkele sloper moet nog een regeling wor den getroffen. Het bedrijf van Wolters moet in de nieuwe vorm begin volgend jaar van start gaan. Vlaardingen - De vier leden van de Vlaardingse raadsfrac tie van SGP, GPV en RPP be treuren het dat vrouwen geen lid kunnen worden van de SGP. Fractieleider Lensveli zei dit gisteren tijdens de be grotingsbehandeling. „Wij hadden graag gezien dat de vrouwen meer bij de SGP zou den worden betrokken," ver klaarde hij. Gevolgen voor de samenwer king in Vlaardingen hebben de recente ontwikkelingen in de SGP niet. De fractie zegt ver der alle commotie rond de in terne problemen van de SGP te betreuren. De vier raads' den menen dat er zelden objec tief over de affaire is gesehre- Schiedam - Van bouwactiviteiten is op het Emmaplein nog niets te zien maar toch wordt er al ge werkt aan de gedaantewisseling van het parkeergebied. Geduren de zo'n vijf weken ligt daar aan de kant van de Singel de grond open om een nieuwe riolering aan. tc leggen. Naast de parkeerplaats worden ri oolbuizen met een diameter van anderhalve meter aangebracht. De riolering dient als vervanging van het bestaande systeem onder het Emmaplein dat door de ge plande bouwactiviteiten komt te vervallen. Het gaat om een h ifd- riool dat het water van he* en trum en een groot deei van Schiedam-Oost naar het gemaal aan de Marconistraat afvoert. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Beseffend dat de officier van justitie hem met de uih-A milde strafeis nog één keer .ans wilde geven zijn leven anaers in te richten, schud de hij zijn raadsman de hand. „Als ik weer achter de tralies zou moeten," sprak de 21-jarige ver dachte M. M. na afloop van de zit ting .opgelucht, „zou ik ik gek worden. Ik wil werken." „We hebben het hier over een aantal behoorlijke inbraken," had het even daarvoor dreigend ge klonken uit de mond van recht bankpresident mr. J. I. Buchner. „Niet bepaald kwajongenswerk." „Ik," voegde officier mr. A.M. Zwaneveld er aan toe, „wordt niet vrolijk van mensen die niet met hun fikken van andermans spul len af kunnen blijven. Deze jon geman heeft heel wat in zijn mars maar is kennelijk hardleers. Hij is al een paar keer eerder bestraft, éénmaal zelfs met zes maanden cel. Ik zou nu eindelijk wel eens de garantie willen hebben dat het écht is afgelopen. Noch de maat schappij, noch M. is er bij gebaat als hij het hok ingaat. Daarom eis ik een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Die andere zes maanden mogen van mij worden omgezet in dienstverlening." De door de jongeman aangetoon de bereidwilligheid zijn leven drastisch te willen veranderen, moet ongetwijfeld debet zijn ge weest aan de strafeis. Evenals het reclasseringsrapport, dat eerder dit jaar naai aanleiding van een inbraak in Middelburg werd op gemaakt. Uit de rapportage bleek dat M. graag de handen uit de mouwen steekt en momenteel be zig is met vervangende arbeid. „Hoe kan iemand met zo veel mo gelijkheden de verkeerde kant opgaan?" reageerde de officier na het rapport tijdens een korte schorsing te hebben doorgeno men. Alle ellende begon toen M„ die vanwege een slechte verstand houding met zijr. stiefvader op zijn zeventiende het ouderlijk huis verliet, werd ontslagen. Hij was opgeleid tot schilder maar verloor zijn baan omdat er geen werk meer was. Financiële pro blemen staken de kop op toen bleek dat de uitkering van de jeugdige Schiedammer hoger was dan waar hij ree t op had. De zaak moest metteru ^verkende kracht gelijk worden g etrokken, maar M. stond bij de Postbank in het rood. Om aan geld te komen sloeg hij, soms alleen en soms met vrien den, aan het inbreken. De eerste stap op het verkeerde pad leidde in februari van dit jaar naar de Albert Heijn-vestiging in het Hof van Spaland in Schiedam. Daar werd een partij sigaretten en shag ter waarde van 18.000 gulden gestolen. Nadien volgden inbraken in verschillen de Schiedamse, Vlaardingse en Rotterdamse bedrijven en een aantal autokraken waarbij onder meer computers, printers, boor machines, fax-apparatuur en au to-radio's buit werden gemaakt. „Een baan," toonde de verdachte aan af te willen rekenen met zijn verleden, „kan mij in het gareel houden. Dat betekent voor mij een regelmatig leven." M, werkt inmiddels bij de Stich ting Eigen Werk in Schiedam waar hij zijn alternatieve straf 'uitzit'. Omdat er louter lovende kritieken over zijn huidige le venswandel worden geuit, bleek dat de officier wel heil zag in een volgende periode van vervangen de arbeid. De raadsman, mr. B. B. Rietbergen sloot zich daarbij aan. „Zorg dat je je werk goed doet," sprak hij zijn cliënt vaderlijk toe, „dan zit er misschien v n vas te baan voor je in." Uitspraak volgt over urn- weken. Een 34-jarige Vlaardinger, die gisteravond behoorlijk diep in het glaasje had gekeken, heeft zijn overmatig drankge bruik moeten bekopen met een nat pak, flinke schade aan zijn auto en inname van zijn rij bewijs. De man reed vanuit Maassluis met een te hoge snelheid zijn woonplaats binnen maar ver loor door vermoedelijk een te hoge snelheid de macht over het stuur. Daardoor reed hij aan de Van Boenda leweg in de Westwijk tegen een boom en belandde hij met zijn auto in de sloot. Toen de politie en brandweer daar arriveerden, bleek de bestuurder te zijn verdwenen. Later meldde de man zich op het politiebureau. Een blaastest wees een alco holpromillage uit van 1,55. Bij 0,51 promille is men al straf baar Foto Roel Dijkstra VIaardingen/Schiedam - De directies en besturen van het Holy Zie kenhuis en het Schieland Ziekenhuis horen in de tweede helft van november wanneer kan worden begonnen met de bouw van het nieuwe ziekenhuis nabij het NS-station Nieuwland in Schiedam. Dan wordt ook bekend of er geld voor vrijkomt. Er is ongeveer 240 miljoen gulden nodig om het nieuwe ziekenhuis te kunnen realise ren. De ziekenhuisdirecties zijn in juli bjj staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) geweest om wat nadere vragen aan te horen. Die zijn in middels beantwoord, zodat eind november uitsluitsel wordt ver wacht. De directies hebben geen aanwijzingen dat de bouw niet doorgaat. In de Vlaardingse gemeenteraad is gisteravond de vrees uitgesproken dat het ziekenhuis wordt geschrapt omdat de uiteindelijke beslis sing zo lang uitblijft. Staatssecretaris Simons heeft beloofd een beslissing te zullen ne men voordat hij naar Rotterdam gaat om zich voor te bereiden op het wethouderschap. Schiedam - Schiedam krijgt een nieuwe plattegrond. Het college van B en W heeft opdracht gege ven om de inmiddels verouderde derde druk van de plattegrond te laten vervangen door een nieuwe versie. De nieuwe kaart wordt op nieuw gemaakt door de firma Falkplan-Suurland De kosten van de actuele plattegrond bedra gen 20.000 gulden. De vorige stadskaart verscheen drie jaar geleden. Door de snelle stadsuitbreiding in Spaland is de publicatie niet meer compleet. Ook de in voorbereiding zijnde wijkjes op het HoHandiaterrein en het Bols/Lanvassterrein zijn niet ingetekend. Op de nu in gebruik zijnde kaart zyn in Spaland wel reeds straten als de Vlasakker, de Roggeakker en de Koolzaadakker ingetekend. De later gebouwde buurt Vlinder hoven, aan deze en gene zijde van de Kerkweg, ontbreekt echter vol ledig. Alle tot dusver aangelegde stra ten komen in elk geval op de nieuwe plattegrond, zegt voor lichter Sjaak Poppe van de ge meente Schiedam. Er wordt nog bekeken of de in de toekomst aan te leggen wegen reeds in het stra tenplan kunnen worden ver werkt. Voor de in aanleg zijnde verbindingsweg tussen de wijk Spaland en de 's Gravenlandse- pólder, die over de Poldervaart en onder de spoorlijn Schiedam- Delft gaat lopen, geldt dat in elk geval. Toch is het te verwachten dat de nieuwe stadskaart binnen twee a drie jaar opnieuw verouderd zal zijn. Voor de komende jaren is de bebouwing van Spaland-Oost ge pland. Dit is het nu gedeeltelijk beboste gebied tussen globaal de Slimme Wetering, de Joppelaan, de Groeneweg en de grens van het beschermde gebied Midden- Delfland. Hier wil Schiedam de komende jaren 1700 huizen bouwen. Het is nog niet zeker of dat lukt, want onder meer het mi nisterie vanVROM heeft bezwaar aangetekend tegen het ontwerp- bestemmingsplan in dit gebied. De nieuwe stadskaart verschijnt in het begin van het volgend jaar in een oplage van tienduizend stuks. De gemeente Schiedam neemt van de tctale kosten 8500 gulden voor haar rekening. Het resterende geld moet komen uit de verkoop van de plattegrond en advertenties op de uitgave. Vlaardingen - De stichting Wel zijn '90 blijft een overkoepelende organisatie voor het sociaal-cultu reel werk in Vlaardingen. Burge meester en wethouders hebben - besloten de stichting niet te ont mantelen. Wel wordt de werkwij ze van de stichting aangepast. In de toekomst willen B en W een zo groot mogelijke zelfstandig heid voor de organisaties die bij Welzijn '90 zijn aangesloten. Dat zijn onder meer de club- en buurt huizen in Vlaardingen. Het bu reau van Welzijn '90 krijgt een on dersteunende functie en verzorgt verder de personeelsadministra tie en het beheer en onderhoud van de gebouwen. Het bestuur van de stichting krijgt een coördi nerende rol en onderhoudt, net als voorheen, de relatie met de ge meente Vlaardingen, de subsidie gever. Onder voorzitterschap van wet houder John Ranshuijsen heeft de politiek een klankbordgroep samengesteld die interim-mana ger De Pagter van Welzijn '90 zal begeleiden. De SGP/GPV/RPF- fractie in de Vlaardingse raad heeft voorgesteld burgemeester Stam voorzitter te maken van die groep. De Pagter blijft voorlopig in dienst tot 1 januari 1994. Een van zijn taken is het 'invullen' van een bezuiniging van 100.000 gul den en het samenstellen van een nieuw werkpakket. De Pagter moet ook een nieuwe coördinator/ directeur zoeken. De vorige coör dinator is onlangs door het be stuur uit zjjn functie ontheven. Deze maatregelen zijn genomen als vervolg op een onderzoeksrap port van organisatiebureau ODRP. Dal constateerde enkele maanden geleden dat Welzijn '90 bar slecht functioneerde. Ver schillende, inmiddels op non-ac tief gestelde personeelsleden drukten een te zwaar stempel op de sfeer en zorgden voor een ver stoorde werkrelatie met de aange sloten organisaties. Daarnaast ontbrak het volgens ODRP aan duidelijke taakomschrijvingen voor het bestuur. Het onderzoeks bureau stelde tevens vast dat zowel sommige gemeenteraadsle den als wethouderRanshuijsen te nauw bij het reilen en zeilen van de stichting Welzijn '90 waren be trokken. Gepleit werd voor meer afstand. Een van de mogelijke oplossin gen van de problemen was vol gens ODRP de stichting in zijn geheel op te doeken. Burgemees ters en wethouders hechten blij kens hun besluit echter grote waarde aan het voortbestaan van een stedelijke welzijnskoepel;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2