12 erdam Regio wil zelf beslissen over metro Moeders rug favoriet bij mantelbaviaantje 'Haal drugshoertjes van straat' 'Nu laten we het rijk beslissen en zijn we allemaal ontevreden' Kladderaar C srschie: 'CP'86 is mij** partij' Regio-verkiezingen in najaar 1996 «fa m Werkgevers tegen nieuw plan voor allochtonen 'Laat Betuwelijn varen' Kansen voor 'medisch pretpark' nihil Gevaarlijke diefstal van spoorbrug m n De spoorweg staking van 2003 Donderdag 28 oktober Rotterdams Dagblad RW RV RZ Rotterdam - De werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn faükant tegen de plannen van de gemeen te Rotterdam voor extra maatregelen ter bestrijding van langdurige werkloosheid onder allochtonen. De werkgevers vinden hun huidige inspanningen op dit terrein voldoende. De grote werkloosheid onder al lochtonen zou verder moeten worden aangepakt door middel van uitvoering van CAO-afspraken hier over. scholing van werkzoekenden en verlaging van de arbeidskosten. De Rotterdamse plannen omvatten een pakket maatregelen. Vooral de gedachte om door de ge meente te verlenen opdrachten mede te gebruiken als instrument voor verbetering van de positie van achterstandsgroepen, valt bij VNO en NCW ver keerd. De werkgevers betogen dat de gemeente bij de aanbesteding van opdrachten alleen ter zake doende verschillen tussen bedrijven in aanmerking behoort te nemen, zoals de prijs van het produkt als mede de kwaliteit en snelheid van oplevering. Rotterdam - 'Laat de Betuwelijn varen'. Dat is het motto van een campagne van de Socialistische Partij (SP) tegen de aanleg van de Betuwespoorlijn, die gis teren in Rotterdam van start is gegaan. Volgens be stuurslid Remi Poppe van de SP kan de goederen stroom het beste worden vervoerd over het Neder landse vaarwegennet. „De vraag in politiek Den Haag is inmiddels: hoe leggen we 1m aan, niet meer of het eigenlijk wel noodzakelijk is." zegt Poppe, die de omstreden goederenverbinding tussen Rojer- dam er- het Duitse achterland als een prestige-pro ject beschouwt. „We hebben die lijn niet nodig, de binnenvaart kan de extra stroom goederen best aan. Er liggen sche pen met veel laadruimte werkloos tegen de wal te wachten. De binnenvaartsector is flexibel en soepel genoeg om op de nieuwe ontwikkelingen te kunnen inspelen," zegt de SP-voorman, die grote verwach tingen heeft van het systeem van de evenredige vrachtverdeling. „Het kan via de beurs allemaal goed worden geregeld." Volgens Pop* rijn in de Rotterdamse haven en aan de vaarwegei. geen grote investeringen nodig om de goederenstroom over het water te kunnen verwer ken. Volgens de SP gaat het dan eerder om miljoe nen dan om miljarden guldens. „Echt, er is capaciteit genoeg, kijk naar de vierbaksduwvaart Bovendien, Rotterdam is toch groot geworden dankzij de Waal. Daarom luidt ons motto: laat de Betuwelijn varen, voordat }ie in het water valt." Te*' ondersteuning van de SP-campagne voer giste re. vanaf de Wilhelmïnakade voor Hotel New York een met goederen geladen actieschip, dat over de door de SP gewenste variant (water) naar Duitsland zal varen. Ook rijdt er vanaf gisteren een bus langs het door het kabinet voorgestelde spoortracé langs alle getroffen gemeenten. Rotterdam - De kans dat Rotterdam over een paar jaar beschikt over een 'medisch pretpark' is heel erg klein geworden. De gemeenteraad voelt er niets voor een bedrag van twaalf miljoen gulden voor het As- klepion-project beschikbaar te stellen, terwijl maar moet worden afgewacht of het een succes zal zijn. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen toon den zich gisteren tijdens een presentatie van het plan in de raadscommissie Volksgezondheid en Maatschappelijke Dienstverlening uitermate kri tisch. Een definitief besluit valt over twee weken bij de vaststelling van de gemeentebegroting. Wethou der Van der Schalk' „Als dan blijkt dat vrij het niet wiL'dan moet het maar in Maastricht gebeuren." In Limburg werkt de medicus C. Greep aan een met Asklepion te vergelijken project, Corpus genaamd. De voormalige chirurg haalde onlangs fel uit naar Rotterdam, dat de plannen zou hebben afgekeken. Asklepion is bedoeld als een 'educatieve publieksat- tractie gericht op preventieve gezondheidszorg': een vier verdiepingen tellend gebouw in de vorm van het menselijk lichaam. De commissieleden konden zich er gisteren niet goed een voorstelling bij maken. Volgens wethouder Van der Schalk gaat het om een attractie die inspeelt op de grote belangstelling voor de gezondheid, waar mensen graag, blijkt in het bui tenland, meermalen een bezoek aan brengen. De commissieleden vonden de omschrijvingen veel te vaag. Ze zetten ook vraagtekens bij de betekenis er van voor de volksgezondheid en betwijfelen of er een preventieve werking van zal uitgaan. Zij zien zich hierin gesteund door de GGD. Met de realisatie van Asklepion is naar verwachting een bedrag gemoeid van circa 65 miljoen gulden. Burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn be reid daarvan een kwart betalen: twaalf miljoen 'in contanten' en het voor een symbolisch bedrag be schikbaar stellen van een 'toplocatie' (feitelijke waarde geschat op vier miljoen). De rest moet uit het bedrijfsleven komen. Toezeggingen zijn er nog niet. Rotterdam - Politie en particuliere bewakers sur veilleren sinds enige tijd extra bij de toegangen naar de in onbruik geraakte de Willemsspoorbrug. In de achterliggende weken hebben dieven vele meters elektriciteitskabel gestolen uit de etemietleidingen aan de buitenzijde van de brugbogen. „Los van dat het levensgevaarlijk is, is het cok niet zo gezond voor de dieven zelf," waarschuwt Bert Middelbos van de aannemerssloopcombinatieRomers/Schotte. „In etemiet is asbest verwerkt, waarvan bekend is dat het kankerverwekkend is. Onze specialisten ver wijderen het alleen als ze zijn gestoken in speciale, beschermende pakken." Hoewel al tientallen meters kabels van polsdikte zijn gestolen, heeft de politie nog niemand op heterdaad betrapt. Remi Poppe in Rotterdam met het af schieten van een vuurpijl net officiële startschot voor de cam pagne van de Sociaiisti sche Partij Laat de Betu welijn varen Foto Nieis Hoeven/ Rotterdams Dagblad Door Peter Louwerse en Kees Jonker Rotterdam - Maarliefst twee miljard gulden krijgt de regio Rot terdam-Rijnmond van het rijk voor het openbaar vervoer. Twee miljard gulden, daar kunnen leuke dingen mee worden gedaan. Er is echter één probleem: het rijk stelt per 1 januari de voor waarde dat de gemeenten zelf twintig procent bijdragen aan die projecten. Zo komen de metrolijnen naar Schiedam, Ridderkerk en de Noordrand in gevaar, want Rot terdam, Ridderkerk en Schiedam kunnen die twintig procent on mogelijk opbrengen. Vandaar dat de Ridderkerkse wethouder Jos Wienen het liefst zou zien dat de vervoerregio Rijnmond zelf mag besluiten hoe het geld hier wordt verdeeld, zonder dat minister Maij-Weggen steeds streng over de schouder van de Rijnmond-be stuurders meekijkt. „Een goed denkbare variant," zegt Wienen, tevens dagelijks bestuurder van de vervoerregio, .Als je consta teert dat je niet alle plannen kunt betalen, dan word je gedwongen om prioriteiten te stellen." Nu kan dat nog niet, omdat het rijk stringente voorwaarden ver bindt aan de subsidies voor open baar vervoer. „Daarom hebben we als vervoerregio nooi4 onze priori teiten gesteld," zei* Wienen. Maar stel dat de vervot rregio wél zelf zou mogen beslissen, zou dat dan niet tot grote ruzies leiden tussen de verschillerde betrokke nen? „Dat zou kunnen," erkent hij. „Nu laten we het rijk beslis sen en zijn we allemaal ontevre den. Maar als we gedwongen wor den om zelf t hesluiten, kunnen we niet voor ze verantwoorde lijkheid weglopen." De vier grote gemeenten en de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) hebben in een bo ze brief aan minister Maij-Weg gen laten weten dat ze het niet eens zijn met haar plan om vanaf 1 januari 1994 de gemeenten twintig procent te laten meebeta len aan grootschalige projecten. ,Als vervoerregio Rijnmond heb ben wij twee weken geleden een soortgelijke bnef gestuurd aan de minister, met afschrift aan de Tweede Kamer," zegt Wienen, „De metro naar Ridderkerk is van levensbelang voor de hele regio. Let maar eens op hoe vaak er files staan bij Ridderkerk." Woordvoerder Dolf van de Winckel van de gem^f" «tter- dam sympathiseert met Wienens ideeën. „Als het rijk ons twee mil jard gulden geeft met de medede ling dal we onze eigen prioritei ten kunnen maken, dan doen we dat. Graag." Wethouder Chris Zijdeveld van de gemeente Schiedam ziet in het nieuwe kabinetsplan nog geen bedreigmg van de geplande me trolijn die van Marconiplein via Schiedam naar Hoogvliet moet lo pen. „Die lijn moet al in 1S95 wor den aangelegd," zegt de wethou der. „Ik hoop dat wij nog onder het oude regime vallen." Overigens is de vraag of het plan doorgaat, want in de Tweede Ka mer is er grote weerstand tegen. De woordvoerders van de grote politieke partijen achten de kans groot dat daardoor grote projec ten in het geheel niet kunnen doorgaan. Groenlinks-fractie voorzitter Lankhorst: „Dit is na tuurlijk een ramp. Als inderdaad zo'n forse bijdrage van de regio wordt verwacht, dan gaat het he lt laai de verkeerde kant op." Het is volgens hem onmogelijk de voorwaarde te stellen dat de lage re overheden een deel van de fi nanciering van grote infrastruc tuurprojecten voor hun rekening moeten nemen. „Waar zouden ze dat vandaan moeten halen?" Bijpassen Ook vice-fractievoorzitter Wolffensperger van D66 voorziet en Rodenrijs Huidige RET rrwtnMWt n uitvoering vereed mei '34 Bergscfienhoek IS^pooriljn Zwljndrecht Rrrtterdims DsgbliKlFS/BrDn dat elk groot project in het water valt, als de lagere overheden twin tig procent moeten bijpassen. Wolffensperger laat echter niet na mee te delen dat hij bij Maij de be reidheid heeft bespeurd om niet in alle gevallen vast te houden aan de 'twintig-procents-meebe- taal-eis'. Coalitiepartijen CDA en PvdA zijn ook van oordeel dat het kabinet veel te veel verlangt van gemeenten en regio. Volgens PvdA-Kamerlid Van der Vaart is het dan ook terecht dat VNG en grote vier steden moppe ren dat het kabinet van de ge meenten zo'n groot aandeel vraagt. Maar, voegt hij daar in één adem aan toe: „Ik wijs niet af dat gemeenten een bepaald deel van de kosten betalen." WD-Kamerlid Jomtsma veroor deelt het kabinetsplan om ge meenten en regio voor megapro jecten van nationaal belang voor eenvijfde in de kosten te laten meebetalen. „Bij kleine projecten moeten de gemeenten wel een deel voor hun rekening nemen. Maar voor de grote metro- en rail projecten kun je uiteraard geen bijdrage van twintig procent vra gen." Tweeëneen- halve week geleden werd deze kleine mantelbavi aan in Dier gaarde Blijdorp - in de koude bui tenlucht - ge boren. Nadat het dier de eerste tijd hangend aan moeders buik heeft doorge- örficht heeft hij nu haar rug als favoriete plek. Foto Jasper Juinen Rotterdam - Spijt heeft hij niet, alhoewel'ie wél bereid is de schade, die door zijn gekladder is veroorzaakt, te vergoeden. Vier dagen nadat de 16-jarige jongen Overschie deed op schrikken door een serie racisti sche leuzen, teksten en tekens, liep hjj tegen de lamp. „Hij heeft," zegt een woordvoerder van de politie, „alle bekladdin gen in Overschie bekend. Hij verklaarde ook te sympathise ren met de Centrumpartij '86 en de knaap vindt dat Nederland overvol is." De jongeman had er aan toegevoegd dat hij, als hij achttien is, hoe dan ook. lid wordt van zijn favoriete, ex treem-rechtse partij. Meteen na het ontdekken van de kreten, hakenkruizen en ru netekens-naast muren en per sonenauto's werd een monu ment op het Saenredamplein besmeurd - formeerde de politie in het district Overschie een speciaal rechercheteam. Na technisch onderzoek en buurt; onderzoek leidde het spoor vrij snel naar de gistermiddag aan gehouden verdachte. In overleg met de moeder van de jv.T- stratenmaker werd een maatschappelijk werker inge schakeld. „Politie en Justitie zijn van mening dat je bij men sen met dit soort rare ideeën niet alleen repressief maar ook preventief moet handelen," ver telt A Zijlmans, hoofd van de basiseenheid Overschie van de regiopoütb Rotterdam-Rijn mond. „Wij hopen dat hij, ook al gezien zijn leeftijd, op andere gedachten kan worden gebracht en zal inzien wat voor teksten hij verspreidt." Volgens Zijlmans rekent de po litie niet op rapportage van de maatschappelijk werker. „Die heeft zijn eigen verantwoorde lijkheid. Niets staat ons als poli tie in de weg om deze knaap over enkele maanden nog eens op_ te roepen om te kijken hoe hij zich ontwikkelt AI is het al leen maai- om hem nadrukkelijk het gevoel te geven clat hij door ons goed in de gaten wordt ge houden. Want één ding is duide lijk: de bevolking van Overschie vindt dit absoluut niet leuk en de politie zeker niet." Als een paai boven water staat dat de jongen op eigen houtje handelde, ofschoon, hij onver bloemd z'n sympathie voor de CP'86 toegaf. De politie maakte gisteren proces-verbaal op en stuurde hem weer weg. De rech ter moet beslissen of hij wordt vervolgd. Het is de eerste aanhouding in verband met de golf van racisti sche uitingen in Rotterdam en omstreken. In Rotterdam-zuid speurt nog een team naar de mensen die de bekladdingen in de Tarwewijk en op Voorne Put ten op hun geweten hebben. Op meer 'losse' basis wordtin ande re delen van de stad, onder meer in Kralingen-west, jacht ge maakt op kladderaars. Margriet Maris van Radar, de Rotterdam se anti-discriminatie actie raad, zegt niet geschrokken te zijn van dc beweegredenen van de in Overschie opgepakte jongen. „We weten dat dit soort typetjes rondloopt in de stad, 2c 'Pnn zich op een manier uite. ren mensen te shockeren v ou daar ook het bekladden van dat monument Dat het om één indi vidu gaat, en geen georganiseer de club, is een pluspuntje." De rug van z'n moeder is deze da gen de favoriete plek. De eerste tijd na zijn geboorte bracht dit mantelbaviaantje hangend aan moeders buik door. Tweeëneen- halve week geleden werd'ie in Diergaarde Blijdorp - in de koude buitenlucht - geboren. Mantelba vianen -in Blijdorp leeft een groep van 20 familieleden- ko men voor in Oost-Afrika en Saoe- dié-Arabiè, waar zij rotsachtige streken bewonen. Blijdorp is de afgelopen weken ook verblijd met de geboorte van tien Kongopauwen. De Büjdorp- duectie begroet de jonge pauwen met enthousiasme, omdat het tus sen het oorspronkelijke Kongo- pauw-paar allerminst wilde klik ken. Nadat Blijdorp vorig jaar een ander paartje in 'fokleen' kreeg van Antwerpen Zoo, kwam er schot in de voortplanting en lo pen er regelmatig jonge Kongo- pauwtjes in de diergaarde rond. Vorige maand werden ook vier Cubaanse boa's geboren, waarvan er één door onbekende oorzaak is overleden. Een volwassen Cu baanse boa kan een lengte berei ken van 4 tot 4,5 meter. De slan gen z(jn in de Rivièrahal voor het publiek te zien. Andere geboor ten: eind vorig maand kwam een tweelingnijlgau ter wereld. De wijfies en jongen zijn bruin van kleur en dragen geen hoorns; de mannetjes zijn blauwgrijs Het ouderpaar, Beppie en Frans, bracht vorig jaar ook al een gezon de tweeling op de wereld. Rotterdam - Staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) vindt dat minderjarige heromehoertjes met 'dwang en drang' van straat gehaald moeten worden om af te kicken. Hij zei dat gisteravond tij dens een werkbezoek aan Rotter dam. Simons, beoogd PvdA-lijst- trekker en wethouder in Rotter dam, bezocht onder meer de pro jecten van dominee H. Visser, waaronder het verslaafdenproject Perron Nul. Simons zei het jammer te vinden dat de publieke discussie over dit onderwelp in de jaren '80 is ver zand. Hij noemde het 'godge klaagd' dat 14-jarige meisjes avond aan avond hun lichaam verkopen om aan drugs te komen, zoals op de Rotterdamse tippelzo ne bij de G. J. de Jonghweg. Si mons wil snel 'het pad verken nen' dat tot concrete opvangpro- jecten leidt. Tijdens de discussie in de Paulus- kerk waarschuwde de staatsse cretaris voor zelfgenoegzaamheid over het Nederlandse drugsbe leid. Dat gevaar ligt op de loer nu omringende landen, waaronder Duitsland, steeds meer belang stelling tonen voor elementen van de Nederlandse aanpak. De Amerikaanse president Clinton stuurt binnenkort zelfs twee advi seurs naar Nederland. Simons stelde dat met tevredenheid vast, maar voegde er in één adem aan toe dat er geen enkele reden is om achterover te leunen. Rotterdam - Als alles volgens plan verloopt, worden in het na jaar van 1996 de verkiezingen voor het regiobestuur gehouden (formeel: de Provinciale Staten van Rotterdam). Op 1 januari 1997 gaat dan de pro vincie Rotterdam officieel van start. De speciale wet (lexspeciahs), die de regiovorming mogelijk moet maken, wordt half november door de ministerraad gepresenteerd. Het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR) hoopt dat het wetsontwerp qua taakverdeling als twee druppels water lykt op de gisteren uitgebrachte nota 'Het profiel II', maar gevreesd wordt dat minister Dales en staatssecre taris De Graaff-Nauta (Binnen Iandse Zaken) op onderdelen zul len afwijken. Verantwoordelijkheid In de nieuwste OOR-nota is vast gesteld dat gronduitgifte, ver werving van gronden, verkoop en erfpacht ook na 1997 gemeentelij ke taken blijven, maar voor een deel wordt de verantwoordelijk heid overgenomen door het toe komstige regiobestuur. Voor de grote woningbouwprojecten en bedrijfsterreinen zal de provincie Rotterdam een eigen grondbe drijf nodig hebben. Ook de ge beenten kunnen hun grondbe drijf in stand houden, maar als zij dat verkiezen, kunnen zij die ta ken ook uitbesteden aan het re gionale grondbedrijf. Het streven is dat het kabinet- Lubbers nog in zijn nadagen de wet voorlegt f aan de Tweede Ka mer. 1 Na de gemeenteraadsverkiezin gen komt er een nieuw OOR, waarin niet meer de burgemees ters zitting hebben, maar afge vaardigden van de politieke par tijen in de Rijnmond. Deze gaat zich verder met het regionale be leid bezighouden. „Beleid is moeilijk, omdat je tege lijk dingen moet doen, die met elkaar in tegenstrijd lijken." (Prof. dr. Wil Albeda) Het ging over de tweedeling van Rotterdam. Het congres op de Coolsingel ging over de maat schappelijke tweedeling: de groeiende afstand tussen arm en rijk. Uiteraard was er alleen een publiek dat aan de fortuinlijke kant van de tweedeling staat, want armen congresseren niet, wat zonde is omdat je dan gratis koffie en broodjes krijgt. Het was Bram Peper die enige nuance in het begrip 'tweedeling' placht te brengen, omdat Tijk' maar be trekkelijk is. Rijk bestaat in veel gradaties. Je hebt de modale in komens, de redelijk welgestel- den, dezeergefortuneerden en de stinkend rijken, die zo astrono misch veel verdienen dat hun vul pen leeg is als ze klaar zyn met het schrijven van het bedrag dat ze aan de belasting afdragen. Zo kom je wel uit op een tiendeling van de maatschappij. Maar zoals de burgemeester kan weten: arm is gewoon arm. Daar valt niet mee te sjoemelen. Wat ik van het congres geleerd heb, is dat er bij ongewijzigd be leid een nieuwe armenparüj zal opstaan. Zo ongeveer rond het einde van het millennium. Een eeuw nadat de spoorwegstaking uitbrak en wijze figuren streef den naar emancipatie van de ar beidersbeweging. De SDAP heeft zich in honderd jaar tamelijk overbodig gemaakt, watje aan de val van de PvdA kunt aflezen. De oorspronkelijke doelgroep is net aan de goeie kant van de tweede ling in de samenleving beland, qua inkomen. Maar er is een nieuwe onderkant gevormd:nitkeringsgerechtig- den, mensen zonder baan en zon der perspectief. Ais dat zo door gaat, richten ze straks een nieuwe sociaal-democratische partij op. En dan denk ik niet aan Jaap van de Scheur. De nieuwe partij zal uit allochtonen bestaan. Want als de tweedeling zich doorzet en het bedrijfsleven het potentieel on der de migranten over het hoofd blijft zier komt het er zowat op neer dat het vooral de allochtonen zijn die we in de laagste klasse te-£ genkomen. Dat doet me iets te veel denken aan de slaventijd, met dat verschil dat de slaven thans nog niet eens werk krijgen. De oud-minister van Sociale Za ken en Werkgelegenheid, prof. dr. Wil Albeda, tegenwoordig een succesvol organisatie-adviseur te Rotterdam, koos een goede in valshoek. Het werkgelegenheids- vraagstuk moet worden benaderd vanuit de werklozen: waar liggen hun onvervulde behoeften? Valt - er daarvoor iets te orgamseren? Die benadering moet veel meer aandacht krijgen, zei hij, al moet ondertus sen ook het bedrijfsle- ven het probleem helpen oplos sen. Albeda sprak van diverse beleids- lijnen, die elkaar kruisen, soms par JUel lopen, en tegenstrijdig kunnen lijken. Een mooi voor beeld daarvan zien we in Rotter- dam. Het beleid is om geen aparte - gebouwen voor minderheidsgroe- pen meer te subsidiëren, omdat ze uit oogpunt van integratie be ter gebruik kunnen maken van algemene voorzieningen, terwijl het tegelijk nuttig kan zijn om aparte gebouwen voor minder heidsgroepen te subsidiëren, omdat zo de kans groter is dat ze emanciperen om uiteindelijk van de algemene voorzieningen ge bruik te maken. Een paradoxale kwestie, maar zeer verklaarbaar. Zoals het tevens oirbaar en so ciaal is om allochtonen toe te staan hun gezin naar Nederland te laten overkomen, omdat ze zich dan beter nestelen in de maat schappij terwijl het tegelijk ook waar is dat als ze trouwen met au tochtonen, dat misschien nog wel meer de integratie versnelt. En nog zo'n schijnbare tegenspraak is het, als je in een markt met veel laaggeschoolden toch investeert in werk voor hoger opgeleiden, omdat als dat er niet is, er ook geen werk voor lager opgeleiden ontstaat. Dat vergroot niet per se de tweedeling. Dat gebeurt echter wel, als de hoger opgeleiden ver- volgens de laaggeschoolden in de kou laten staan. Dat de sociale ze kerheid zo duur is, komt voor hun rekening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3