Restauratie Laurenskerk nu of nooit Paniek in vervoerregio's over 'eigen bijdrage' 'Een kijkje nemen op de asielboot' Sliedrechts theater ziet af van optreden hypnotiseur Mojo ziet dolgraag zaal naast de Kuip pmmmprp Rouwadvertentie voor aardige gedetineerde Koninginnebrug open op verzoek Wanhoopsdaad om eigen kind Celstraf voor bedrog pastoor Groenlinks wil kerk redden Thermometer op de Euromast Verbod geëist op landbouwgif Rotterdam - De vaste openings tijden van de Koninginnebrug zijn vanaf maandag verleden tijd. Met' uitzondering van de spits uren wordt de brug op aanvraag van schippers geopend. Nu nog gaat de Koninginnebrug op vaste tijdstippen op. Deze tijden waren afgestemd op de dienstregeling van de NS en het opengaan van de naastgelegen Hef, Nu het spoorverkeer gebruik maakt van de tunnel zijn vaste openingstij den voor de brug onnodig. Rotterdam - Een 29-jarige man is gisteren spoorloos verdwenen, nadat hij zijn 4-jarige kind had meegenomen uit het huis van zijn ex-vriendin. De man ging 's mid dags naar haar woning aan de Hendrikstraat. Hij trof haar daar niet aan, maar wei haar zus en het kind. Nadat hij de vrouw een paar klappen had gegeven, ging hij er met het kind vandoor. De zus schakelde daarop de politie in. De man liet weer van zich horen, toen hij het beveiligingsbedrijf belde waar zijn ex-vriendin werkt Vervolgens ging het personeel van het beveiligingsbedrijf zich met de zaak bemoeien en speurde de man met het kind op in een wo ning in de Spiegelmsserstraat in Crooswijk. Tijdens een vechtpar tij werd een van de personeelsle den in zijn bil gestoken. De man maakte van de verwarring ge bruik om er vandoor te gaan. Het kind liet hij in de woning achter, waarna de politie het weer terug bracht naar zijn moeder. De man bleef echter spoorloos. Den Haag - Wegens het oplichten van een pastoor uit Delft heeft de Haagse rechtbank gisteren een 44-jange Rotterdammer veroor deeld tot twee jaar celstraf. De man hing tweeenhalf jaar lang zielige verhalen op tegen de gees telijke die zich in de schulden stak voor zijn 'beschermeling'. Collega's van de geestelijke merkte dat deze in een isolement geraakte door zijn schulden en beten hem aangifte doen. Door Jan Rozendaal Rotterdam - Herman Meijer(GroenLinks) heeft aangekondigd dat hij dinsdag tijdens de behandeling van de gemeentebegro ting voor 1994 een motie in gaat dienen om geld vrij te maken voor het onderhoud van de Grote of Sint Laurenskerk. In een re actie stelde Ruud van Middelkoop {PvdA) dat wanneer de ge meente geld (twintig miljoen) aan een voetbaltempel geeft,we ook wel geld kunnen overhebben voor een werkelijke tempel." Drie ton per jaar, dat geld is nodig van de gemeente om de Laurens kerk gezond open te houden. Driehonderdduizend gulden. Komt dat geld er niet, dan gaat de Grote Kerk volgend jaar dicht. Ook op zondag. Die sombere toekomst voor Rot terdams bekende monument schetst Karei van Lynden. De voorzitter van het stichtingsbe stuur van de kerk luidt de klok ken, enkele dagen voordat de Rotterdamse gemeenteraad aan de behandeling van de nieuwe be groting begint. Want burgemees ter en wethouders hebben tot nu toe geen geld toe willen zeggen. Het afgelopen voorjaar heeft wet houder Yvonne de Rijk (Kunstza ken en Financien) voor de tweede keer het subsidieverzoek in het college ter sprake gebracht, maar het kon ook toen niet op sympa thie rekenen. Uitgeput De financiële reserves van de Stichting Laurenskerk raken uit geput. Er is nog honderdduizend gulden in kas. „En met een jaar lijks tekort van 150.000 gulden op de exploitatie en het onderhoud betekent dat, dat ergens in het na jaar van 1994 het geld op is," re kent Van Lynden voor. De Stichting Laurenskerk nam in 1989 het gebouw van de Hervorm de Gemeente over. Daarvoor werd één gulden overgemaakt. Dat wa ren de kosten niet, maar die zaten wel in het onderhoud en de ex- Een kolossale thermometer In neon siert sinds gisteren het be tonnen gedeelte van de Euromast. De thermometer, die met stalen banden is aangebracht, is be doeld als aandachtstrekker voor de Postcodeloterij en geeft aan wat dc stand is van dc jackpot die bij dit spelletje groter en groter wordt. Volgens de organisatoren moet die pot een omvang van zeven miljoen gulden kunnen bereiken. De Euromast wordt een terug kerend gegeven in het TV-programma 'Postcodebingö', waarin de stand met zekere regelmaat zal worden getoond. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad ploitatie van de kerk de jaaren daarna: op elke begroting 525.000 gulden. De inkomsten die terug komen uit onder meer de verhuur aan de Hervormde Gemeente (90.000 gulden). Monumenten zorg (die zestig procent van de kosten voor wind- en water- dichtonderhoud achteraf betaalt) en de opbrengsten van de keu ken, winkel en beleggingen man keren dus anderhalve ton. Daarnaast komt het bestuur 140.000 gulden tekort op de be groting van de Stichting Culture le Manifestaties. Die stichting is in het leven geroepen om van de Laurenskerk een maatschappe lijk en cultureel ontmoetingscen trum voor Rotterdam te maken. Podium Van Lynden denkt daarbij aan een functie die De Balie en De Ro de Hoed in Amsterdam hebben: een podium voor lezingen en fo rumbijeenkomsten over actuele en controversiële thema's, ten toonstellingen en muziek. Óm de kerk aan te passen voor die activi teiten wordt met behulp van be drijfsleven en particulieren geld ingezameld. Dat moet worden ge bruikt om het vervangen van de kerkbanken door stoelen (die makkelijker zijn te verwijderen), betere verwarming, nieuwe ge luidsinstallatie en dergelijke. Met Heineken is al een overeenkomst dat er in het voorjaar een groot terras naast de kerk komt. Het is volgens Van Lynden de enige manier om de Laurenskerk te verzekeren van 'een gezonde toekomst'. Anders blijven we doormodderen." Een onderzoek van de Erasmus Universiteit heeft uitgewezen dat de Laurens kerk onmogelijk kostendekkend is te exploiteren. Komt er geen subsidie, luidde de conclusie van het onderzoek, dan moet de kerk enkele maanden per jaar worden gesloten. De Rotterdamse kerk is geen uit zondering: ook in andere steden zoeken kerken naar neven-activi teiten om de exploitatie rond te krijgen. Of worden met behulp van subsidies (de Nieuwe Kerk in Amsterdam, de Grote Kerk in Breda) overeind gehouden. De Nieuwe Kerk in Amsterdam krijgt vier ton per jaar van het Rijk omdat het de kroningskerk is en de Grote Kerk in Breda hoeft de GEB-rekening met te betalen en mag de personeelskosten van de kosters by de gemeente decla reren. „De gemeente Rotterdam heeft nog nooit wat hoeven te betalen," zegt Van Lynden. „De Laurens kerk is na de verwoesting in de oorlog hersteld met geld van het Rijk en van particulieren. En als er nu niks gebeurt, dan kost het later nog veel meer geld." Herman Meijer zegt zich nog met te hebben verdiept m de hoogte van het bedrag dat hij zal voor stellen om de Laurenskerk te sub sidiëren. Maar hij denkt in ieder geval aan de kosten die nodig zijn voor exploitatie en onderhouden. Het raadslid zegt te verwachten dat er een brede steun is in de raad voor dat voorstel. Werkendam - Het Waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch heeft minister Bukman van Landbouw gevraagd het gebruik van het onkruidbestrijdingsmid del diuron te verbieden. De Bra bantse Biesbosch heeft deze zo mer zes weken lang het innemen van Maaswater in zijn bekkens gestaakt toen een te hoog gehalte van het bestrijdingsmiddel werd gemeten. Daardoor slonk de voor raad water tot een derde van de gebruikelyke hoeveelheid. De le vering van water aan Rotterdam is niet in gevaar gekomen. ïV v J y Er moet nog het een en ander gebeuren aan boord van deTals, het Asielzoekerscentrum Hellevoetsluis, maar het schip Is goeddeels Waar voor de opvang. Foto Niels va n d er H oeveiVtf otterda ms Dagbla d Door Stéphan Reket Hellevoetsluis - Het hotelschip De Tais kan smds kort ook anders genoemd worden. De nieuwe naam is het Asiel Zoekers Centrum (AZC) Hellevoetsluis. Maandag worden in deze plaats zestig - van de in totaal driehon derd-asielzoekers verwacht. De voorbereidingen op hun komst waren gisteren tijdens de open dag nog in volle gang. Een schoonmaakploeg was bezig de recre atiezaal te boenen, werklieden waren volop aan het tim meren in de eetzaal. Een paar wasmachines, droogtrom- mels en grote hoeveelheden brood stonden aan dek te wachten op een bestemming. De Hellevoeters mochten gisteren een kijkje nemen op de boot. De Tais is van Russische makelij. De Cyrillische letters op de muren zijn daarvan nog steeds het bewijs. Speciaal voor de asielzoekers staat in het Nederlands ge kalkt wat de nieuwe functie is van de talloze kajuiten. Zo kan iemand terecht bij het bureau Rechtshulp wanneer er problemen ontstaan over de asielprocedures. Het probleem is echter dat het bureau Rechtshulp op dit moment niet méér is dan een lege ruimte. Volgens de di recteur van het AZC Hellevoetsluis, Jack Burger, wordt dit tijdig opgelost. „Het wordt dit weekeinde, maandag of dinsdag ingericht. Bovendien verwacht ik niet dat de mensen al in de eerste week gebruik zullen maken van het bureau. Op zich is het schip gewoon klaar voor de op vang," zegt Burger. Sober De asielzoekers worden gehuisvest in meer dan honderd kamers. Kajuit 345 is geschikt voor twee personen, Het is ongeveer twee bij drie meter en sober ingericht. Een stapelbed staat langs de muur. Verder staan een kleren kast, een tafel, een stoel en een bank op elkaar gepropt in de ruimte. Aan de muur hangt alleen een spiegel. Het raam biedt een mooi uitzicht op het water. André de Groot zou niet graag willen wonen op de boot. Hij kwam uit nieuwsgierigheid 'effe kijken' op de boot. „Ik vind de kamers een beetje klein, Ik heb respect voor die mensen, want het is nogal benauwd om te wonen," meent hij. Hij verwacht dat de komst van de asielzoekers enige problemen zal opleveren. „Ik hoop het niet, maar ik verwacht toch racisme van de jeugd," legt hij uit. „Kijk, de mensen zitten hier op een boot. Ze vervelen zich dood, dan gaan ze toch wat zoeken. Ik ben bang dat er dan onenigheid zal komen." De tijdelijke bewoners mogen het schip verlaten wan neer ze willen. Er zal geen speciale controle zijn of ieder een aan boord is. „Het is nooit precies bekend hoeveel mensen op het schip zijn. Bewoners hoeven niet te mel den als zij ergens heen willen, behalve als dat voor een langere periode is. Wij zorgen in feite alleen voor de huisvesting en de medische voorziening," zegt Burger, „Wat er gebeurt als iemand wegloopt? Dat is een zaak voor justitie. Voor ons geldt dan: opgestaan, plaatsje ver gaan." Het AZC Hellevoetsluis heeft permanent medische ver zorging aan boord. Mocht er een ongeluk gebeuren, dan staat er een vijf man en vrouw teUend medisch team klaar. Een huisarts uit Hellevoetsluis heeft de eindver antwoordelijkheid over dit team, Vier keer per weck houdt hij een spreekuur op het schip. De beveiliging is in handen van een bedrijf uit Vianen. Twee beveiligings agenten zullen het schip 24 uur per dag bewaken. De asielboot zal tot 1 april 1994 blijven liggen in Helle voetsluis. Het is nog niet bekend of de mensen op de Tais definitief in Nederland mogen blijven. Burger: „Normaal is het zo dat ongeveer 70 procent van de men sen uit een AZC statushouder wordt, dus dat ze in Neder land mogen blijven.". Sliedrecht - De directie van het cultureel centrum De Bon- kelaar in Sliedrecht heeft een optreden van de omstreden hypnotiseur Rasti Rostelli afgezegd. Rostelli zou op 18 no vember optreden in het theater, maar directeur H. Staal van De Bonkeiaar is bang voor commotie en negatieve pu bliciteit. Rostelli brengt tijdens zijn show mensen onder hypnose en laat ze allerlei dingen doen, zoals huilen en citroenen eten Vorig jaar vilde hij geblinddoekt door Rotterdam rijden, maar de politie stak daar een stokje voor, Rostelli trekt vol le zalen in het land, ondanks de kritiek dat hij volstrekt on verantwoord met zijn „slachtoffers" omgaat. Directeur Staal zegt dat hij in eerste instantie een fout ge maakt heeft door akkoord te gaan met een boeking van een managementbureau. Pas later kreeg hij door dat het om een optreden van Rostelli ging. Op advies van de culturele raad in Sliedrecht besloot hij het optreden af te gelasten. Rostelli, de artiestemaam van Roland van den Berg, heeft 8.000 gulden schadevergoeding gekregen. Van den Berg is verontwaardigd over het afzeggen van het optreden. Volgens hem is de directie van De Bonkeiaar on der druk gezet door mensen die vinden dat hij met Satan werkt. „Volslagen onzin," aldus directeur Staal. Hij vindt Van den Berg een slappeling die nu de martelaar uithangt, maar woensdag wel met enige gretigheid de schadevergoe ding kwam afhalen in Sliedrecht. Rotterdam - De vier vervoerre gio's in de Randstad hebben de Tweede Kamer gevraagd te voor komen dat zij 20 procent van de kosten moeten betalen van nieu we grote projecten als het door trekken van metrolijnen in Am sterdam en Rotterdam. Het in voeren van een eigen bijdrage strookt volgens hen met met het beleid dat het Rijk dergelyke gro te, dure projekten volledig finan ciert. In een bnef aan de vaste kamer commissie voor Verkeer en Wa terstaat wyzen de vier regio's er op dat het invoeren van een eigen bijdrage de gemeenten voor on overkomelijke problemen stelt. De gemeenten beschikken niet over voldoende eigen inkomsten Ook is er sprake van scheve ver houdingen, omdat de bijdrage van het Rijk aan het spoorwegen net wèl honderd procent is. Minis ter May van Verkeer en Water staat wü een eigen bijdrage vra gen. De Kamer behandelt volgen de week de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1994. De com missie praat maandag met de mi nister over het meerjarenpro gramma infrastructuur en trans port. De vier regio's, de vier grote ste- dpn pn omstreken, vrezen dat zy een bijdrage moeten betalen van 1 007 miljoen gulden de komende vier jaar, wanneer de grote projec ten tn het meerjarenplan worden uitgevoerd. De kosten zullen nog aanmerkelijk hoger komen omdat gemeenten voor kleine projecten een eigen bydrage op tafel moeten leggen van 45 pro cent, Voor kleine gemeenten die deelnemen in een vervoerregio is dit nauwelijks op te brengen. In Rotterdam was uitgerekend dat de gemeente alleen al voor het doortrekken van de metro naar Schiedam en vervolgens door de Beneluxtunnel naar Hoogvliet (totale kosten één miljard gulden) een bedrag van 200 miljoen gul den zou moeten neertellen. De verwezenlijking van andere, ver gevorderde plannen om metrolij nen aan te leggen naar andere windstreken, zoals naar Ridder kerk en naar de Noordrand, zou daardoor helemaal onbetaalbaar worden. De maatregel, die eind oktober bekend werd gemaakt, zorgde voor grote onrust by de Rotterdamse plannemakers. Rotterdam - Het komt niet zo vaak voor dat bewaarders en mede-ge vangenen. een rouw-advertentie plaatsen als een mede-gedetineerde overlijdt. Maar deze week gebeurde het. „Een gewaardeerde mede gedetineerde" werd de man genoemd in een rouwbericht in een krant van vrijdag. De annonce was ondertekend door alle gedeti neerden, personeel en directie van de D-sectie van het Rotterdamse huis van bewaring De Schie. „Een uitzonderlijke situatie, zo'n advertentie," bevestigt een woord voerster van Dc Schie. „Het gaat hier om een zeer gewaardeerd per soon, die veel sympathie had bij het personeel en de mede-gedeti neerden." De man zat in De Schie een straf van acht jaar uit. Het Haagse Ge- reehtshnf veroordeeldp hpm m 1991 vnnr drugshandel Hii is overle den aan een hartaanval. Rotterdam - Diverse by de ingrij pende verbouwing van de Kuip betrokken instanties dringen by de gemeente Rotterdam aan op de bouw van een multi-functio- neel sportcentrum in de directe nabijheid. In de plannen die voor het gebied Stadion-driehoek cir culeren geldt zoiets nog altyd als een serieuze optie, maar m de meerjarenbegroting, o e volgen de week door de ge' ieenteraad wordt vastgesteld, 'c er voor een dergelijke voorziening nog geen extra geld voor beschikbaar. Vanuit de sportwereld is al eerder op het belang van een overdekte accommodatie gewezen. Ook Mo jo, het organisatiebureau van popconcerten, hecht er grote waarde aan. Peter van Gend, als projectleider van ontwikkelings maatschappij Mabon nauw be trokken by dc plannen in en rond het Feyenoord-stadion, beaamt dat Mojo garant zou willen staan voor 25 concerten per jaar in de nieuwe zaal. waar tussen de drie- en vierduizend mensen in terecht kunnen. „Je moet dan denken aan optredens van artiesten, die het clübuiuiu zijn uüigiueid maar nog met groot genoeg zijn voor Ahoy'." Volgens hem hoeft Ahoy' niet bevreesd te zijn voor daarmee is uitstekend. Je praat over optredens die anders aan Rotterdam voorbij zouden gaan. Het versterkt de functie van Rot terdam als pop-stad." Bij het ontwikkelingsbedrijf Rot terdam (OBR) ligt momenteel een aantal scenario's om het gebied rond het Feyenoord-stadion nieu we bestemmingen te geven. Uit gangspunt hierbij is dat het moet vallen onder de noemer 'thema gericht vnjetydspark geschikt voor toeristisch en recreatief ge bruik'. „Zo'n centrum past daar uitstekend in. wij zijn er groot voorstander van," aldus de pro jectleider, die er vanuit gaat dat er nog dit jaar meer duidelijkheid is over de diverse plannen. De ver wachting is dat er in de driehoek in ieder geval ruimte beschikbaar komt voor een nieuw honkbalsta- dion voor Neptunus. dat nu nog aan de Abraham van Stolkweg is gevestigd. In de gemeentebegro ting is daar al geld voor gereser veerd De aanpassingen in de Kuip-drie- hoek vormen een essentieel on derdeel van het Olympus-project, dat voorziet in een verbetering van het gebied tussen de Van Bnenenoordbrag en de Kop van Zuid Belangrijk aspect van het Olympus-project is ook de bebou wing van het voormalige Piet -mil terrein. Het is de bedoeling dat daar woningen en kantoren komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1