^terweg 15 Eerste paal Stadserf volgend jaar zomer Bodemschatten van Vlaardingen vertellen oudste geschiedenis van west-Nederland ml f genda Derde Goodwill-krant over Turken verschenen Naschoolse opvang in buurthuis Nieuwland Teerstoof exposeert grafische kunst Nieuwe speeltoestellen voor jeugd geplaatst 3200 Bezoekers voor expo 'regenwoud' Schilder Jan van Reeven exposeert Diverse straten worden opnieuw bestraat Ouderenmanifestatie in De Hoekstee Projectontwikkelaar: Honderd belangstellenden voor vijfentachtig winkels Minister Alders naar Schiedam Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 november 1993 Het is de derde alweer, meldt bet comité Schiedam mers van overal en nergens over de Turkse Good will-krant, die tot doel heeft Schiedammers meer be kend te maken met in hun stad levende migranten. Daarom wordt de krant huis aan huis verspreid. De uitgave, verzorgd door de Turkse Werknemersver eniging, bevat veel achtergrondinformatie en ge sprekken met Schiedamse 'Darken. De .vereniging houdt van 10 tot 27 november de ten toonstelling Schiedam-Karaman. Karaman is de Turkse stad waar de meeste Turkse Schiedammers vandaan komen. De expositie is, behalve 's zondags, te zien in de Grote Kerk. In buurthuis Nieuwland wordt deze week gestart met naschoolse opvang. Dit jaar gebeurt dat alleen nog op dinsdag van 15.15 tot 17.45 uur, vanaf 1994 wordt dat ook op donderdag gedaan. De opvang staat onder deskundige begeleiding en is alleen bestemd voor kinderen van wie de ouders na schooltijd niet thuis zijn. Voor de opvang is Guy Demol van het buurthuis op zoek naar vrijwilligers die de activitei ten willen begeleiden. Ook voor een helpende hand bij de computercursus op donderdag (18.30-20.00 uur) wordt hulp gezocht. Belangstellenden kunnen zich aanmelden door Guy Demol (4738671) te hellen. Naast de voorstellingen die in De Teerstoof op de planken worden gebracht is vanaf half november tot eind december in het theater ook een tentoonstelling te zien. Bdy Casper exposeert er grafisch werk. Na als interieuradviseuze werkzaam te zijn geweest heeft ze zich de afgelopen vijfjaar volledig toegelegd op grafische technieken. Daartoe volgde zij opleidin gen aan de vrije Academie in Vlaardingen en Rotter dam. Hebresultaat, hoofdzakelijk landschappen en Scan dinavische rotstekeningen, is te bezichtigen in de foyer vanaf één uur voor de voorstellingen. Vlaardingen In de afgelopen weken zijn speeltoestellen geplaatst in het Mamixplantsoen, de Richard Holstraat en de Van Maerlantiaan. In het Mamixplantsoen is er een drie meter hoge klimtoren bijgekomen en bij de Ri chard Holstraat is onder meer een zogeheten hoela- brug geplaatst, oftewel een constructie van gebogen buizen. Voor de kleintjes is er een personenauto ge komen, Aan de Van Maerlantiaan zijn onder meer opstaptorens en een glijbaan gerealiseerd. De tentoonstelling 'Tropisch regenwoud' in het na tuur- en milieucentrum 't Hof aan de Hofsingel heeft in oktober 3200 bezoekers getrokken. De expositie is gehouden in het kader van de campagne 'Hart voor hout', die tot doel had Vlaardingers te laten 2ien wat er met de regenwouden gebeurt. Van de 3200 bezoe kers waren er 1200 leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen. Vafi'de 52 tentoongestelde foto's van Fred Hooger- vorst van het regenwoud worden er 25 opgehangen in de bibliotheek in De Loper; van maandag 8 tot en met zaterdag 19 november. Schilder Jan van Reeven exposeert tot en met 27 no vember in de Galerie/Artoteek in het Hollandia-ge- bouw aan de Oosthavenkade. Hij toont een groot aantal kleurige aquarellen en gouaches, gemaakt in '91 en '92 en ontstaan na een reis naar Italië. Van Ree ven is onder meer de maker van de muur schildering op de wand van de Lijnbaanhal. De gemeente is gestart met het herbestraten van het Da-Costaplein. de Staringstraat en de Tollensstraat. In maart zijn in deze straten de rioolbuizen vervan gen en is een noodbestrating aangelegd. Die wordt nu weer op peil gebracht. Tijdens het werk zal het verkeer moeten worden omgeleid. Het werk kan on geveer acht weken in beslag nemen. Ook het deel van de Lijsterlaan tussen de Kwartel laan en de Nachtegaallaan wordt herbestraat. Het verkeer zal worden omgeleid. Het werk zal de hele maand november duren, is de verwachting. Hoek van Holland De deelgemeente Hoek van Holland organiseert in samenwerking met een aantal instellingen op vrij dag 12 en zaterdag 13 november een ouderenmarkt in wijkgebouw De Hoekstee. Tijdens deze dagen kunnen 50-pIussers informatie krijgen over allerlei zaken die te maken hebben met ouder worden Overigens zijn niet alleen ouderen welkom. Voor jongere generaties kan het heel interessant zijn om te weten wat voor hun ouders de mogelijkheden zijn en hoe zij zelf daar een bijdrage in kunnen leveren. In een groot aantal stands za! aandacht besteed wor den aan speciale woonvoorzieningen, technische hulpapparaten, maatschappelijke dienstverlening, arbeidsplaatsen voor 50'plussers, belangenvereni gingen en dergelijke. Ook het 'probleem' vrijetijds besteding en ontspanning komt om de hoek kijken. Daarom wordt veel informatie gegeven over de mo gelijkheden van sport, spel en andere ontspanning en zijn er demonstraties, lezingen en optredens. Schiedam - De eerste paal voor het gemeentelijk deel van het Stadserf (theater, bibliotheek, raadszaal) gaat naar alle waar schijnlijkheid in het derde kwartaal van 1994 de grond in. En kele maanden eerder, in april of mei, begint ontwikkelaar Am- stelland met de bouw van woningen en winkels op het Em- maplein. Het doortrekken van de Passage naar de Hoogstraat en het bouwen van woningen rond dit nieuwe winkelcentrum zal in het vroege voorjaar van 1994 begin nen. De oplevering wordt verwacht eind 1995. Over de start van de bouw van een supermarkt aan de Buitenhavenweg bestaat nog niet veel duidelijkheid. De gemeente Schiedam denkt dat daarmee 'met enig geluk' eind 1994 gestart kan worden. Dit hebben burgemeester en wet houders van Schiedam laten we len in antwoord op vragen van de WD en het CDA bij de behande ling van de begroting. Het bouw rijp maken van het Emmaplein zal volgens B en W zo lang moge lijk worden uitgesteld, in verband met het grote aantal parkeer plaatsen dat dan vervalt. De ge meente wil de parkeerdruk op vangen met een tijdelijke voorzie ning aan het Spinhuispad en par- keermeters op het Stadserf. Veel problemen zullen zijn opgelost als in het derde kwartaal de par keergarage van het ABC-waren- huis aan de Lange Kerkstraat wordt geopend, verwacht het col lege. Wat er met het terrein waar nu de Hema staat zal gebeuren als de winkel m het vooraar van 1996 wordt verplaatst (naar de nieuwe Passage) is nog niet helder. Het plan is op die plaats kantoren, wo ningen en winkels te bouwen, maar concrete ideeen zijn er nog niet. Wel toont het bedrijfsleven al be langstelling voor die plek, laten B en W weten. Maar verder dan ver kennende gesprekken gaan de contacten nog niet. Grote belangstelling is er ook voor de winkels en woningen in en rond de vernieuwde Passage. Projektontwikkelaar MAB deelt mee dat zich voor de 85 beschik bare winkels al zeker honderd ge- interesseerde ondernemers heb ben gemeld. Ook voor de 55 wo ningen zouden zich al enkele tientallen kopers hebben gemeld. De WD maakt zich zorgen dat in woners van de Schiedamse bin nenstad veel overlast zullen on dervinden van de bouwactivitei ten. De liberalen hebben de indruk dat de gemeente daar onvoldoen de rekening mee houdt en heb ben om maatregelen gevraagd om de overlast te beperken. Door Ben van Haren Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - De ontdekking van een nederzetting uit het Nieuwe Steentijdperk in de Vlaardingse Westwijk zette aan het eind van de jaren '50 alle bestaande theo rieën over de onbewoonbaarheid van de Rijndelta vóór de Romein se tijd volledig op losse schroe ven. Inmiddels is wetenschappe lijk over de volle breedte erkend dat gedurende 250 jaar hier in een aantal verspreid staan de huizen op de oevers van een getijdenkreek mensen hebben ge woond. Sinds de vondst, bij de aanleg van de Maas vlakte, van honder den benen spitsen van ongeveer ne genduizend jaar oud gaan archeo logen er zelfs van uit, dat al kort na de vorming van de Noordzee in het ge bied, wat nu Vlaardin gen heet, nederzettin gen zijn ontstaan. Spo ren van wie daar woon den en hoe zij leefden lig gen waarschijnlijk goed geconserveerd in de bo dem van de Oostwijk. Van de vuursteenbewer kers uit de Westwijk, de oudst bekende Vlaardin gers tot nog toe, weten we van alles. Zij leven behalve van jacht (op onder meer edel hert, ree en wild zwijn) en vis vangst (steur), ook van geringe veeteelt en uit de omliggende bossen verzamelde appels en hazelnoten. Ze gebruiken al vuursteen uit de mijnen vanz uid-België en noordwest- Frankrijk als grondstof voor hun gereedschap zoals bijlen, priemen en pijlpunten. Maalstenen en graan zijn ook op de kreekoever gevonden, maar de archeologen geloven niet in grote akkerbouw op deze plek in Vlaar dingen. De materialen zijn er ver moedelijk terecht gekomen door ruilhandel. Hun overledenen hebben deze Steentijd-Vlaardin- gers in de meeste gevallen gecre meerd en bijgezet in de nederzet ting. De Calais IV-kreek, zo genoemd naar de fase van kleiafzetting tus sen 1800 en 2700 voor Christus, die zich in het Lickebaertgebied, langs de Zuidbuurtseweg en Geert Grootelaan waarschijnlijk onder de gehele Westwijk door naar de Ary Koplaan slingert, is van monumentaal belang omdat vondsten in dit gebied meer dui delijk kunnen maken over de ver dere ontwikkeling van West Ne derland. De vanuit het oosten op rukkende veengroei heeft ver moedelijk in de Bronstijd een be staan in deze streek onmogelijk gemaakt. In ieder geval ontbre ken sporen van nederzettingen uit die tijd. De ongeveer 43-jarige man uit ongeveer 1500 v.Chr., van wie schedel en botten zijn gevon den bij het graven van de surf- plas, woonde vermoedelijk elders en zal zijn omgekomen tijdens jacht of visvangst. Boerderijen Pas in de Vroege Ijzertijd (600 v.Chr.) komen in het moeilijk be gaanbare veengebied weer pio niers wonen. In de Holierhoekse Polder en in de Aalkeet Buiten- polder zijn resten van huizen aan getroffen van deze boeren. Het gaat om woningen met stallen, waarin het vee 's winters verblijft, gebouwd van tussen houten pa len gevlochten wanden. De mu ren zón met klei en mest afgestre ken. Ze hebben neten daken en vloeren. Op een ondergrond van klei is, in het midden, een vuur plaats aangelegd om te koken maar hij zorgt tevens voor verwar ming en verlichting van het geheel. Uit de Midden en Late IJ- De jonge Vlaardingse archeologen Jeroen ter Brugge (links) en Jorien Moree. Foto Dennes wan der Wel Bureau Roet Dijkstra zertijd zijn vele van dergelijke boerderijen gevonden in het oude veengebied van wat nu beter be kend is als Holy. Broekpolder en Lickebaert. De Hogewerff, op de hoek van Markgraaflaan en Van der Drift straat/Van Schravendijkplein is tot nog toe de enige uit die tijd, welke op een harde kleirug van een kreekoever is aangetroffen. Haar positie op stevige bodem en langs een waterstroom maakt De Hogewerff belangrijk, wat later in de geschiedenis ook zal blijken. Behalve landbouw en veeteelt, is in de laatste eeuwen voordat onze jaartelling begint, ook het winnen van zeezout nog een bezigheid, die naast wat huisnijverheid pro- dukten oplevert voor ruilhandel van de Vlaardingse boeren met langstrekkende kooplui. Als de Romeinen in deze streek heersen en hun legers statione ren langs tii1 lOude) Rijn, de grens met het vnje Germania. komt Vlaardingen in de invloedsfeer van het bij Voorburg teruggevon den centrum van de Cananefaten. Er heeft, naar het zich laat aan zien met vee) cnntact bestaan met de bestuurders uit die tijd. Stijging van de waterspiegel en politieke problemen leiden m de derde tot de zesde eeuw na Chris tus tot leegloop van deze uithoek van het Romeinse rijk. Een uit de Oude Haven opgebag gerde Romeinse munt uit de vier de eeuw is de enige herinnering aan die tijd. Grafveldjes uit de Ro meinse tijd zijn wel m de omge ving maar in Vlaardingen zelf nooit gevonden. Willibrordus Uit de hierop aansluitende vroege middeleeuwen dateert de naam Vlaardingen voor de nederzet ting, die bij de monding van het riviertje Vlaarding op de hoge oe ver van de toen nog zeearm Maas ligt. Dat is op de plek waar al eeu wenlang de Markt, Hoogstraat en Maassluissedijk samenkomen. In die buurt zijn reeds sporen van bewoning vanaf de elfde eeuw ge vonden. De verwachting is dat ook nog veel oudere bodemschat ten liggen onder het ophoogmate riaal, dat er in de loop der tijd is aangebracht. Documenten in onder meer de ab dij van Eehternach geven aan, dat voor de achtste eeuw een kerk (van de Anglikaanse missionaris Willibrordus) in Vlaardingen staat, ter hoogte van de Bre- desteeg. Van hieruit is de stedelij ke ontwikkeling begonnen in ccn vorm, waaraan de hoogteverschil len rond de Markt nog steeds her- In vijf eeuwen groeit de stad uit tot een belangrijk centrum in het uiteindelijke Graafschap Holland en vindt systematisch ophoging plaats ter bescherming tegen het telkens dreigende water. Over stromingen knagen in de dertien de eeuw meedogenloos aan de stad. Als in 1273 Vlaardingen offi cieel stadsrechten krijgt, zijn de belangrijkste handelsactiviteiten overgenomen door meer landin waarts en hoger gelegen neder zettingen als Dordrecht en Rot terdam. Grafelijke Hof Een kleine kilometer ten noord westenvan de nederzetting Vlaar dingen bevindt zich dan een om- gracht agrarisch centrum, de eer dergenoemde Hogewerff die dus al in de Ijzertijd bewoond was, van waaruit tot in verre omgeving het omringende gebied is inge polderd. De opstallen van de daar gevestigde Grafelijke Hof van Vlaardingen bevinden zich bijna zeker onder de bebouwing van het blok Van Schravendijkplein, Van Riebeeckstraat. Schepen straat en Markgraaflaan. Delen van de oude gracht en vondstma teriaal uit de verschillende bewo- ningsperioden zijn blootgelegd voordat onlang ue woningbouw aan de Markgraallaan, langs het Liesveld, van start ging. De ontginning van het omringen de gebied heeft waarschijnlijk sinds de tijd van Karei de Grote plaats gevonden vanuit de bij dc Hogewerff samenkomende twee wegen, de Broekweg en de Groe* neweg. Dijken, kades en afwate- ringssloten zijn gegraven. Nieu we boerderijen - mansi - worden gerund door horigen, die zich ver plichten zo nu en dan te heipen bij de bewerking van het land van de centrale boerderij. Andere ont ginningen doen mensen, die een jaarlijks geldbedrag aan de heer sende graaf geven. Rond het jaar 1000 melden zich hier voor Friese kolonisten in Vlaardingen. Voorbeelden van bekende ontginningsboerderijen zijn de Engel Engels- zoonwoning (onder de Brederostraat), de En gelse Boomgaard (on der het Kolpabad en Van Heutszpark), de Meewoning (m de bocht van de Broekweg, bij het marktterrein), Hoogstad (voorheen van dokter Moerman), Nieuwland (on der scholengemeenschap Groen van Prinsterer). Qat* tenburg (Landje van Char- don), Holy (tussen zieken huis en De Meerpaal), Dri eenhuizen en Joffer Aegten- woning (verderop langs de Holy singel). Ook in de Broekpolder en Aalkeet Buitenpolder zijn ze te vin den. Overstromingen Veel van hel werk, dat ter ont wikkeling van het klei- en veengebied is verricht, wordt bij de hevige overstromingen in de twaalfde eeuw vernietigd. Na her stel van dc dijken worden nieuwe boerderijen gebouwd op de met blubber overdekte plaatsen van de oude mansi. Het grafelijke hof valt in de dertiende eeuw uiteen en veel mansi komen dan in han den van rijke families, die veelal een omgracht namaakkasteeltje bij dc boerderij laten bouwen. De bekendste, teruggevonden hofsteden in Vlaardingen zijn die van Holy, dc Joffer Aegtcnwo- ning cn Steenhuizen. Dc laatste, aan de vroegere Kethelweg nabij het Kethelplcin, sneuvelt tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twis ten in 1351. De andere twee wor den. als vrijwel alle Vlaardingse (houten) bebouwing, vernietigd in 1574 om te voorkomen, dat de in Maassluis gelegerde Spanjaar den hier een bruggehoofd vesti gen. 'Opstandige Hollanders' uit Schiedam zouden met volle over gave hebben meegewerkt aan het kaal plukken, slaan en branden van Vlaardingen. Met dc herbouw, na de verwoes ting tijdens die Spaanse Trou- belen, komt Vlaardingen weer tot ontwikkeling. In de voorafgaande drie eeuwen is de situatie ter plekke zo miserabel, dat tot twee maal toe zelfs een kloosterorde Vlaardingen verlaat vanwege de plaatselijke armoede. De stad begint na die 'stads brand'. waarin veel historisch ma teriaal verloren gaat. en het aan sluitende vertrek van de Span jaarden opnieuw en groeit dan pas uit tot de belangrijkste visse- rystad van Holland. Uitbreiding vindt dan ook plaats op droogval lend buitendijks terrein (eerst de Vettenoordsepolder, later de Oostwijk). Over die laatste vier eeuwen is veel materiaal beschik baar in de vorm van kaarten, do cumenten en beschrijvingen. De oudste geschiedenis van Vlaar dingen en West Nederland valt af te lezen aan dc bodemschatten, voorzover die nog bereikbaar zijn. Geraadpleegde lectuur: Onder zoek naar Bodemarchief, J.P. ter Brugge en J. M. Moree, Ge meente Vlaardingen, 1993; Van Steurvisser tot Stedeling, diver se auteurs, uitgave Stichting Fïcnio bij Boekhuis Den Draak, 1973 en Binnen deeser Stede Vlaerdinghe, Theo Poelstra, uit- gave Streekmuseum Jan Ander- son/Rabobank, 1987. Dinsdag 9 november SCHIEDAM St. Jacobus Gasthuis. Concert har monie Ambrosius, 19.30 uur. Po dium. Jamsessie, 21.00 uur. VLAARDINGEN Scholengemeenschap Groen van Prinsterer. fnfo-avond blokcontai- ners omgeving Pnmulastraat, 19.30 uur. Emmauskerk. Informatie avond voor aanstaande ouders, 20.00 uur. Triangel. Viering85-jarig jubileum CNV, 20.00 uur. Stadsge hoorzaal. Koningin Moeder (toneel met Maiy Dresselhuys), 20.15 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bingo, 20.00 uur. ROTTERDAM Ahoy'. Lenny Kravitz, 20.00 uur. De Tudor, Huisband 1,21.00 uur. Diz zy. Karl Heinz Mtklin Quartet. 22.00 uur, LuxorTheater. Bubbling Brown Sugar, 20.15 uur. lantaren/Ven ster. Zondvloed, 21.00 uur. Rotter damse Schouwburg. Artifact, 20.15 uur. Erasmus Universiteit. Inheemse volken, stemmen der aar de, lezing, 16.30 uur. As time goes by. Filmprogramma en lezing in het kader van het 16e lustrum, 19.30 uur. Lantaren/Venster. Wintergas- ten, 19.30 uur. Woensdag 10 november SCHIEDAM Dienstencentrum De 4Molens. Bingo, 13.30 uur. VLAARDINGEN Harmonie. Het Saxofoonkwartet (muziek en humor voor kinderen). 14.00 uur. Lezing CDA-fractievoor- zitter Elco Brinkman, 20.00 uur. ROTTERDAM De Doelen, Lunchconcert, 12.45 uur. Rotterdam Educatief Project, 19.30 uur. Reizend Muziekgezel schap, 20.15uur, Ahoy"'. Lenny Kra vitz, 20.00 uur. De Evenaar. Chris Hmze, 20.15 uur. Theater Zuid" plein. Deep River Quartet, 20.115" uur, Theo Maassen, 20.30 uur. BÏ-" bliotheektheater. La Java des as sassins, chansons, 20.30uur. Doe lencafé. Sophisticated Ladies, 22.15 uur. LuxorTheater. Bubbling Brown Sugar. 20.15 uur. Rotter damse Schouwburg. Meningen van een clown, 20.30 uur. Artifact, 20.15 uur. Jeugdtheater Hofplein. As, 14.00 uur. Wijkgebouw De Fo cus. Kindertheater, 15.00 uur. Zaal De Unie. Het land van Huizmga, 20.30 uur. Bioscopen ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Bodygu ard' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Inde cent proposal' (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30- Calypso-2: The pia no' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: 'Fiorile' (16) dag. 1.15,4.6.45-9.30 Cinerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: "Born Yes terday' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Sliver" (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Cliff-. hanger' (16) dag. 1.15-4-6.45-„ 9.30. Cinerama 5: 'The Vanishing' (16) dag. 6.45-9.30. Corso: 'The- House of the Spmts' (16) dag. 1.15-' 4.30-8.15. Imax Theater: Imax Filmfestival dag. elf verschillende maxi formaat films. 11-11.45- 12.30-1.15-2-2.45-3.30-4.15- 7.15-8-8.45. LantarenAfenster 1: 'The woman from the Lake of the Scented Souls' dag.8-10. Venster 2: 'Mamma Roma' dag. 9.30. 'Uc- cellacci e Uccelmi' wo 7 30 Ven ster 3: 'Trois couleurs: bleu' dag. 8- 10. Venster 4: 'Het schaduwnjk' dag. 8, 'Bad Lieutenant' dag.10. Lu- mière 1; 'Jurassic Park' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière2: The fugitive" (12) dag. 1.15-4- 6,45,9.30.Lumière3:'lnthelineof fire* (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Last Action Hero' (al) dag, 6.45-9.30. Rex: 'Matinee Idol' (18) dag. 12. doort.voorst. Thalia: Tina' (12) dag.1.15-4-6.45-9.30. Schiedam - Minster Alders van Vrom komt woensdag 1 december naar Schiedam om de Maltha Mi- lïeuprijs uit te reiken. Hij doet dat in het Stedelijk Museum. De Maltha Milieuprijs, een initia tief van het gelijknamige glas- recyclingbedrijf, wordt toege kend ter stimulering van een nog te realiseren concept of ter belo ning van een reeds verwezenlijkt idee. Criterium voor het toeken nen van de prijs is dat dc inzender met iets nieuws voor de dag komt. Voorts mag het bedachte en even tueel al gerealiseerde idee niet eerder zijn gesubsidieerd. Ruim dertig bedrijven, instellin gen en personen hebben gerea geerd op de oproep die eind 1992 in diverse vakbladen werd gepu bliceerd Vijf deskundige jurvlc den, onder wie wethouder Bart de Leede en de Schiedamse gemeen tesecretaris A. Gorissen, hebben zich de afgelopen maanden over de kwaliteit van de inzendingen gebogen. Zowel de genomineer den als de winnaar worden op 1 december bekendgemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1