13 Afvalemmer voor alle huishoudens Hans Bakker verlaat Schiedamse politiek Rotterdams Dagblad ONS haalt elk kwartaal het chemisch afval op Kleuters Notenkraker hebben dak boven hun hoofd Vlaardingen-Oost al 10.000jaar bewoond Overgang Boslaan gaat niet dicht «117. Een op vijf auto's te snel liÉRiR 'Raadszaal kan in Korenbeurs' Vrachtauto tegen tram Chocoladedief komt niet ver Politie pakt vijf autodieven Dief heeft pech Prenten voor slecht licht Dinsdag 9 november 1993 Waterweg I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 t 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Schiedam hoeft per 1 januari 1994 nog niet te vol doen aan de wettelijke verplichting om groente-, fruit- en tuin afval gescheiden in te zamelen. Het aantal deelnemende huis houdens wordt begin volgend jaar wel uitgebreid. Toch wordt elk huishouden komend jaar voorzien van een speciaal af valemmertje; de zogenoemde KCA-box. In het voorjaar worden de boxjes verspreid onder de bevolking. Daarin kan door huisgezinnen klein chemisch afval als batterij en, printlinten, kleine verfresten en oude nagellak worden verza meld. Vier maal per jaar worden de KCA-boxen aan huis geleegd door het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS). Het verzamelde afval wordt verder door de Roteb verwerkt. Het gescheiden inzamelen van GFT-afval in heel Schiedam laat voorlopig nog even op zich wach ten. Omdat de provincie Zuid- Holland worstelt met een tekort aan compostmakerijen die het na tuurlijke afval verwerken, wordt de vertraging van de invoering van de aparte vuilinzameling ge accepteerd. Die vertraging is te wijten aan het feit dat de gemeen te er nog met uit is hoe het groen te-, fruit- en tuinafval in de gesta pelde woningen moet worden ver zameld. „Bekeken moet worden," zegt mi lieuwethouder Bart de Leede, „welke kosten het met zich mee brengt, welk milieu-rendement het oplevert en in hoeverre er overlast optreedt voor de deelne mer. In flatwoningen heeft men weliswaar geen tuinafaval maar moet op het balkon wel ruimte ge maakt worden voor de afvalem mer. Momenteel wordt onder zocht wat een handige systema tiek is. We willen ons zeker niet onttrekken aan de verplichting om GFT-afval in te zamelen." Het streven van De Leede is in 1994 tot besluitvorming te komen zodat de gescheiden afvalinzame ling begin 1995 in heel Schiedam gerealiseerd kan worden. „Er ligt een rapport over de GFT-inzame- lmg in de hoogbouw op tafel, maar daarover is nog geen besluit genomen," aldus De Leede. Er zijn inmiddels zo'n 3200 wo ningen waar het GFT-afval wel apart wordt aangeboden. Met 4000 nieuwe aansluitingen moe ten begin volgend jaar alle laag- bouwwoningen beschikken over VIaardingen - Bij een snelheids controle op Rijksweg A20 heeft de Vlaardingse politie gistermiddag geconstateerd dat één op de vijf auto's te hard rijdt. Van de vijf honderd gecontroleerde voertui gen gingen er 102 te snel. De hoogst gemeten snelheid was 124 kilometer per uur. De toegestane snelheid is, vanwege werkzaam heden, zeventig kilometer per uur. GFT-voor2ieningen. Deze maand wordt de gescheiden afvalinza meling ingevoerd by negenhon derd woningen in Woudhoek en aan de Smetana- en Borodinlaan in Groenoord. Daarna volgen de gebieden rond de Sehiedamse- weg, Laan van Spieringshoek en deNassaulaan. Het Schiedamse groenafval wordt verwerkt bij een compostmakerij in Bergschenhoek. Het bedrijf kan samen met de enige andere composteerderij in Zuid-Holland per jaar 90.000 ton GFT aan. Dat is ontoereikend voor de provincie en daarom wordt het grootste ge deelte van het GFT-afval afge voerd nar" Flevoland en de VAM in Wijster. Volgens milieugedepu teerde J. van der Vüst moet het te kort aan compostmakerijen in Zuid-Holland in de loop van vol gend jaar zijn ingelopen. Door Ben van Haren Vlaardingen - De allereerste Vlaardingers hebben waar schijnlijk zo'n 10.000 jaar geleden ter hoogte van de Oostwijk gewoond. Resten zouden zijn te vinden in de bodem onder de De Ruyterstraat. Helemaal zeker is het niet, want er is nimmer naar gezocht. Archeologen menen dat de oudste, nog bereikbare ar cheologische vindplaats van Vlaardingen daar ligt. Zij hopen, dat als de bebouwing aan de Spoorsingel, De Ruyterstraat en 2e Van Leyden Gaelstraat gesloopt wordt, zij de kans krijgen grondonderzoek te doen. Het gaat hier om de top van een 'donk' (rivierduin) uit de tijd, dat de Noordzee ontstond. Opgravingen in hoger ge legen delen van ons land hebben aangetoond, dat op en rond dergelijke duintoppen nederzettingen zijn ont staan. Het laagste loopvlak uit deze, Mesolithicum ge noemde, tijd ligt zestien meter onder het huidige straat niveau in de Oostwij k. De donktop reikt waarschijnlijk tot drie meter onder het maaiveld van de De Ruyterstraat. Het is een heel bijzon dere, namelijk de meest westelijk gelegen, donk van Ne derland uit het eind van de Weichsel-ijstijd toen het wa ter van smeltende gletsjers het Noordzeebekken begon te vullen en voedselrijke moerassen ontstonden achter de later tot onze duinen uitgegroeide strandwallen. De tot nog toe gevonden oudste sporen van bewoners in Vlaardingen. zijn zestig eeuwen jonger, toen de kustlijn zich al had gevormd. Zij zijn opgegraven bij de voorbe reiding van de bouw van de Westwijk in 1958 en recenter op het free-golfterrein in de Zuidbuurt van de oeverwal len van een oude kreek. De gereconstrueerde leefwijze uit die tyd (2900 voor Chnstus) heeft internationaal in de archeologie de naam Vlaardingen-cultuur gekregen. In alle delen van Vlaardingen zyn in de loop der jaren in teressante archeologische vondsten gedaan. Belangrijke 'bodemschatten' zyn boerderijen uit ijzertijd. Romeinse tijd en Middeleeuwen in de polders, motte-kasteeltjes in Holy en ontginningsboerderijen nabij het oude centrum, met de grafelijke Hogewerff als belangrijkste. Ook ligt onder en nabij de Markt, Hoogstraat en Maassluissedijk nog veel historisch materiaal goed geconserveerd in de Vlaardingse bodem. Zie ook pagina 15 De opening van het kleutergebouw werd verricht door twee echte clowns. Die hielpen de juffen Wilma (links) en Angela niet alleen met het uitpakken van degeschen- ken maar zorgden er tevens voor dat er ook enkele vrolijke noten werden gekraakt. Foto Dennes van der Wel Schiedam - Nog nooit zijn de Schiedamse kleu terleidsters Wilma Offerman en Angela Vita zó opgetogen aan een nieuwe werkweek begonnen als gisterochtend. Ze vormden het stralende middelpunt van de meute kinderen die zich op de speelplaats van de Notenkrakerschool aan het Bachplein had verzameld. En eenmaal in de klas genoten ze zichtbaar van het gejuich dat uit de kinderkeeltjes opsteeg. De juffen en hun kleu ters hadden eindelijk weer een dak boven hun hoofd. En dat moest natuurlijk worden gevierd. Sinds de zomervakantie waren de ruim vijftig kleuters genoodzaakt hun intrek te nemen in het hoofdgebouw omdat hun onderkomen tot verbo den terrein was verklaard. De dependance lekte als een zeef. de vloer was verrot en het stonk. Het gebouwtje werd dan ook afgekeurd. Maar waar moesten de scholiertjes naar toe? Er zouden porto-cabines komen. Die lieten echter te lang op zich wachten zodat in de Notenkraker ruimte vrij moest worden gemaakt om de kleuters onderdak te verschaffen. „En eigenlijk hadden we helemaal geen geschik te ruimte voor hen." blikt Jan van de Water, di recteur van De Notenkraker, terug. „De Dienst Educatie vond dat de Stichting Interstedelijk Katholiek Onderwijs er voor op moest draaien maar die meende dat de gemeente verantwoor delijk was. Door die touwtrekkerij hebben we veel te lang op de nieuwe lokalen moeten wach ten. Ouders pikten dat niet en hielden hun kin deren thuis. Terecht als je het mij vraagt." Met de opening van het nieuwe kleutercnöerko- men zijn de juffen Wilma en Angela, 'hun' kinde ren en de schoolleiding bijzonder in hun ele ment. maar helemaal tevreden is men op het Bachplein nog niet. Er staat al een dichtgespij kerde dependance van de voormalige school De Ouverture en ook het «fgekcuide gebouw van de Notenkraker is een bouwval. „Slopen," luidt het devies van Van de Water. ..Maar," zegt hij, „het is nog volledig onbekend wat er mee gaat gebeu ren. De bouw van het pand heeft één ton gekost. Renovatie zou het viervoudige kosten. Ik hoop dat de gemeente het zo snel mogelijk weghaalt. In 1995 wordt in navolging van de opknapbeurt die het Bachplein momenteel ondergaat, ook het schoolplein onder handen genomen. Het zou mooi zijn als die puinhoop dan is gesloopt. Een eigen gymlokaal op die plek 2ou ook welkom zyn." \Y g-f bi Motte- lilkasteeltje -t Calais IV Deltaweg Nt&MsMAAS Vlaardingen - De spoorwegover gang Boslaan in Vlaardingen wordt niet weggehaald. Het col lege van B en W vindt niet dat er voor kinderen sprake is van een dusdanig gevaarlijke situatie dat dit nodig is. Dat wordt geantwoord op vra gen van het GroenLinks-raads- lid Ben van der Velde. Hem wa ren de klachten van de bewo ners van de Boslaan en omge ving ter ore gekomen waarna hij het college schriftelijke vragen stelde. De spoorwegovergang is een paar maanden geleden geopend en vervangt de eerder verwij derde overman** Binnensingel. De overgang is belangrijk voor het verkeer tussen de KW-ha- ven en de Oostwijk/Ambacht. B en W wijzen erop dat er eerder dus ook al een overgang was en meldt: „Ons is echter niet be kend dat er toen sprake was van een onaanvaardbare verkeerssi tuatie waarbij kinderen uit de wijk betrokken waren." Toch is er overleg geweest met een delegatie van de bewoners. Beloofd is daarbij dat er beke ken zal worden of een aantal kleine verbeteringen mogelijk is, zoals extra hekwerk langs de hellingbaan en luidere overweg bellen. Door Carel van der Velden Schiedam - De in september te ruggetreden PvdA-fractievoorzit- ter Hans Bakker keert volgend jaar na de raadsverkiezingen niet terug in de gemeenteraad. Hij heeft het plaatselijke partijbe stuur laten weten dat hij zich bij nader inzien terugtrekt uit de stoelendans om de verkiesbare plaatsen op de PvdA-lijst. In eer ste instantie had Bakker zich bij de party wel voor een nieuwe raadsperiode aangemeld. Hans Bakker zegt zich bij zijn be slissing met te hebben laten lei den door de vrees, dat hij op de m december te houden ledenverga dering van de PvdA wel eens bui ten de boot voor een verKiesoare plaats had kunnen vallen. Er wordt op gespeculeerd dat de bo venste plaatsen op de lijst door de gevestigde 'inner circle' worden vergeven. Tot die categorie wordt Hans Bakker met langer gere kend. ..Voor een gevecht ben ik niet bang. Maar in het gunstigste ge val gaat het na de verkiezingen voort zoals het nu gaat. Als je zo veel moet investeren zoals tk ge daan heb, dan moet het ook iets opleveren. Maar er groeit mets In de PvdA is weinig voedingsbo dem voor leuke en vernieuwende dingen. Er zit nauwelijks muziek in Hans Bakker volgde in 1990 Gé Brouwer op als fractievoorzitter. Hij was een van de architecten van het rood/groene college van PvdA, D66 en GroenLinks Van meet af aan bestookte hij het col lege met kritische vragen, waarbij ny de eigen wethouders Cnris Zijdeveld en Aad Wiegman niet spaarde. Ter vernieuwing deed Bakker on der meer een pleidooi voor moer dualisme in de gemeentel aad. In plaats van het vormen van een collegiaal bestuur 20U de raad zich volgens hem zelfbewuster en kritischer in de richting van hei college van B en W moeten opstel len. Dit zou in zyn ogen tot leven diger debatten en een meer afge wogen besluitvorming kunnen leiden. De meerderheid van de PvdA- fractie koos enkele maanden ge leden echter voor het oude ver trouwde 'monisme', het systeem waarbij in ieder geval de PvdA- wethouders en raadsleden de on derlinge eenheid zoveel mogelijk bewaren De teiugkeer naar oude gewoonten werd gepcrsomficeerd door de verkiezing van Gé Brou wer tot opvolger van Bakker In plaats van de confrontatie is Brouwer veeleer de man die het compromis zoekt. Hans Bakker „Ik hf n al een tijdje bezig met de vraag oi ik nog lan ger tijd in de politiek wil investe ren. Het meedoen alleen is voor mij met leuk genoeg. Ik ben ai twintig jaar in de partij en acht jaar in de raad actief' Een lange adem heb ik dus wel Maar de taaiheid van het bestuur is enorm Net als vier jaar geleden heeft de PvdA een mooi program ma. Maar komt er ooit iets van te recht?" Bakker is duidelijk teleurgesteld over dc resultaten van zyn in spanningen. Als voorbeeld noemt hi] de speeltuinverenigingen Een paar jaar geleden presenteer de hy met Noor Samkalden het plan om de sociale structuur en de leefbaarheid van de Schiedam se wijken te verbeteren door het opzetten van speelluinveremgin gen Het plan werd enthousiast ont haald op het stadskantoor, maar vervolgens gebeurde er mets. ..Als ie na een tijd voor de vierde keer vraagt hoe het er mee staat, word je vervelend gevonden." Het verschuiven van macht naar de wijken Het vernieuwen van de bestuurscultuur. Volgens Bakkei zou het allemaal sneller en beter kunnen Minder kritische gees ten zouden kunnen tegenwerpen dat Schiedam het zo slecht toch nog niet doet. Het inwonertal groeit, de financiën zijn op orde en er staan grootscheepse ver nieuwingen op stapel in het cen trum van de stad en Nieuwland. Bakker. ..Maar veel voornemens ontstijgen hier nooit aan het pa pier. Mij verbaast het vaak hoe snel politiek Schiedam tevreden is of zich tevreden laat stellen. En als er tevredenheid ontstaat dan valt er met veel meer te verhap stukken. De politiek zou funda menteel bereid moeten zyn druk uit te oefenen op het college en do ambtenarij. Daar is helaas weinig van gebleken." Schiedam - Om geld te bespa ren op de bouw van het be stuurlijk-culturele complex op het Stadserf, heeft de fractie van Groenlinks voorgesteld de vergaderzaal van de ge meenteraad over te brengen naar de Korenbeurs. De raad vergadert nu in de recreatie zaal van het stadskantoor, vol gens velen een weinig repre sentatieve ruimte. Op het Stadserf is een nieuwe verga derzaal gepland, maar Groen Links vindt dat geld weggooi en. De Korenbeurs met zyn statige voorkomen vindt de fractie een goed alternatief. Wethouder Zijdeveld (Stads ontwikkeling) vindt Groen links zelf maar moet uitma ken of het idee haalbaar is. De fractie zal dat moeten bepalen aan de hand van twee 'kosten plaatjes'. Het eerste heeft be trekking op de bouwkosten aan het Stadserf, het tweede op het geld dat gemoeid is met een funderingsonderzoek in de Korenbeurs, gekoppeld aan de kosten om het verzakte mo nument op te vijzelen. Schiedam - Op de Rotterdamse- dijk in Schiedam is gistermiddag tegen twee uur een vrachtwagen tegen een tram gebotst, waardoor enige tijd een file van tramvoer tuigen ontstond. De chauffeur van de vrachtwa gen, een 27-jarige man uit Maas tricht, raakte gewond aan zijn knie en moest worden behandeld. De vrachtwagen moest worden weggesleept. De bestuurder kwam net als de tram uit Rotterdam en dacht on gehinderd linksaf te kunnen slaan. Dat ging niet omdat de tram al naast hem reed. Schiedam - Een 22-jarige man uit Hellevoetsluis is gistermiddag in een winkel aan de Oranjestraat in Schiedam aangehouden wegens diefstal. De man had twintig do zen chocolade gestolen. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft vorige week vijf mannen gearresteerd in verband met auto diefstallen. Zij hebben bekend, De arrestaties zijn een uitvloeisel van de samenwerking met de po litie van Rotterdam-West met als doel het aantal autodiefstallen in dat gebied terug te dringen. Er zijn vorige week in Schiedam vijf auto's gestolen en er zyn drie pogingen daartoe gedaan. Twee auto's werden teruggevonden. In Rotterdam-West werden 27 au to's gestolen. Veertien werden er teruggevonden, waarvan twee in Frankrijk. De Rotterdamse colle ga's pakten drie autodieven op. Schiedam - Fietsen zonder licht is een dief vannacht noodlottig geworden. De man werd rond drie uur in de Algerastraat in Schiedam staande gehouden door twee agenten. Hij gaf een valse naam op en werd meegenomen naar het bureau. Bij een fouille ring werden op de man een porte feuille, een rijbewijs en een giro maatpas gevonden die niet van hem waren. Hij bekende die te hebben gestolen uit een bouw keet aan de 's Gravelandseweg. De politie weet inmiddels ook wie de man is. Het is een 27-jarige Rotterdammer. Ingebroken is er in een kelderbox aan het Lisztplem, zo werd giste ren gemeld. De deur was gefor ceerd en er waren gereedschap, grasmaaiers, een voortent, een hengel en een stretchbed meege nomen. Vlaardingen - De Vlaardingse pc htie heeft gisteravond tussen ze ven en negen uur op de Schiedamseweg veertien bekeu ringen uitgeschreven voor het rij den met een slechte verlichting. De actie was aangekondigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2