13 GGD denkt april 1995 te verhuizen Rotterdams Dagblad Reorganisatie in Schiedam moet nu vorm gaan krijgen Ook bloembollen tegen vuilstort Chocola smeermiddel bij lobby voor visbank Arie van Loenen stapt boos uit PvdA-fractie Buurman houdt muren nat van brandende keuken Ontucht- pleger op vrije voeten oir/ Onderhandelingen met Devco in afrondende fase gekomen Hennepplanten kwijtgeraakt Fietser geschept Man doet dutje, inbreker werkt CD-spelers uit auto's gestolen Wat er draait... n of 11 wat is. Politie pakt winkeldieven Man (24) al maand vermist Man schiet op ratten Woensdag 10 november 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - In Vlaardingen kost te het proces vele miljoenen gul dens met veel kritiek op de resul taten en in de gemeente Maas sluis leidde een gemeentelijke re organisatie tot grote beroering in het stadhuis. Deze onheilstijdin gen hebben het gemeentebestuur echter niet af kunnen brengen van het idee dat ook in Schiedam de ambtenaren anders moeten gaan werken. „De omgeving ver andert voortdurend. Als gemeen tebestuur moet je daar op inspe len," zegt burgemeester Reinier Scheeres. Tijdens een grote werkconferen tie moet volgende week de basis gelegd worden voor een ver nieuwde werkwijze van het ge meentelijk apparaat Van de on geveer duizend gemeente-ambte- naren maken er 125 medewerkers hun opwachting. Er wordt gespro ken aan de hand van vier rappor ten, die door verschillende gele dingen van het gemeentelijk ap paraat zijn opgesteld. Wethouder Wiegman (Perso neelszaken) maakt op voorhand duidelijk dat hij een aantal din gen per se niet wil. Het reorgani satieproces mag niet ontaarden in een miljoenen guldens kostende operatie. Kostbare externe advi seurs worden slechts in beperkte mate ingezet voor het proces. Er staat de komende tijd jaarlijks vier ton voor de reorganisatie op de begroting. Gezien in het licht van de totale gemeentelijke per soneelslasten van zeventig mil joen gulden per jaar is er volgens Wiegman sprake van een beperkt bedrag. Waarmaken De tweede valkuil die hij wil ont lopen is het gevaar dat er een prachtig organisatiemodel wordt ontwikkeld dat vervolgens niet wordt gedragen door het perso neel, de mensen die de pretenties in de praktijk zullen moeten waarmaken. Naast het college van B en W en een clubje topamb tenaren krijgen ook ambtenaren uit alle geledingen de kans hun zegje te doen. De visie van de werkvloer is tot uitdrukking ge komen in een enquête, waarvan de uitkomst een rol gaat spelen in de gemeentelijke reorganisatie. „Het doel is om de klantvriende lijkheid van de gemeente Schiedam te verbeteren," zegt Aad Wiegman. „Over het aanpassen van het ambtelijk apparaat wordt al twin tig jaar gesproken. Het is belang rijk dat alle geledingen gelijk op roeien. Het gaat er om de aanwe zige ambtelijke kwaliteit zo goed mogelijk m te zetten. We gaan meer investeren in opleidingen. Er moeten nieuwe uitdagingen komen voor het personeel." In organisatorisch opzicht zijn er in Schiedam geen spectaculaire veranderingen te verwachten. Van oudsher werkt Schiedam met een zogenoemd sectorenmodel, waarbij de verschillende specia- lismes m verschillende diensten zijn ondergebracht. De basis van dat model is nog steeds goed, meent Aad Wiegman. Eilandjes Het grote gevaar van deze organi satiestructuur is echter dat de af zonderlijke afdelingen zich als ei landjes gaan gedragen. Ook in Schiedam denken veel ambtena ren eerder aan de eigen dienst dan aan het belang van de totale gemeente. Dit probleem zou kun nen worden ondervangen als la gere ambtenaren meer bevoegd heden krijgen. Willen ambtena ren van verschillende diensten nu gezamenlijk snel een pro bleem oplossen, dan wordt dit vaak gefrustreerd door de hiërar chische structuur in de eigen dienst. Voordat er wat kan gebeuren, zijn er handtekeningen nodig van de directeuren van de eigen dienst. Vaak leidt dit tot nodeloze vertra ging of het afblazen van initiatie ven. „Op dit vlak moet er een cul tuuromslag komen," zegt Wieg man. „Dat kan, want ook de direc teuren hebben de overtuiging dat bestuurlijke processen niet te lang moeten gaan duren." Op hun beurt verwachten ambte naren de komende jaren de nodi ge aanpassingen van de politiek. Koos van Batenburg, namens het ambtelijk apparaat vertegen woordigd in de medezeggen schapscommissie: „De politieke besluitvorming verloopt nu vaak traag en warrig. Ambtenaren we ten daardoor vaak niet waar ze aan toe zijn. Veel ambtenaren zouden beter met de politiek wil len communiceren. De onderlin ge betrokkenheid verdient verbe tering. Tussen de politiek en de ambtenarij gaapt nog een kloof en er is geen bruggetje." Vlaardingen - De verhuizing van de GGD naar een nieuwonder- I komen nabij het NS-station Vlaardingen-Oost staat nu gepland voor 1 april 1995. De besprekingen over het huurcontract met het Haagse bureau Devco zijn in de afrondende fase, verzekert i adjunct-directeur Mul van de GGD. Hij verwacht dat het nieuwe GGD-kantoor op tijd wordt afgeleverd. Tot die tijd blijft de GGD gehuis vest in het Cincinnati-gebouw aan de Mr.LA, Kesperweg. Met verhuur der Van der Waal was een huurovereen komst voor twee jaar gesloten. Dat contract is verlengd met een aantal maan den. Volgens Mul is dat probleem- de kantorenmarkt inzakte, was het plan niet uitvoerbaar. Een Devco had zich, volgens wethou der Van der Steen, verplicht een kantoortoren te realiseren bij het NS-station. Maar toen bleek dat verzoek van Devco om apparte menten te bouwen werd afgewe zen. Die wilde Van der Steen niet bij het station hebben. Tegen de toren aangebouwd moesten de nieuwe kantoren van de GGD komen. In afwachting van de bouw werd de GGD ge huisvest in het Cincinnati-ge bouw. De GGD had de uitdrukke lijke wens niet langer dan twee jaar in het Cincinnati-gebouw te hoeven zitten, maar„dat is bijge steld", aldus Mul. De GGD had ook wensen ten aan zien van de omgeving van het nieuwe onderkomen. Gevreesd werd dat dit ontoonbaar zou zijn vanwege bouwrijp gemaakte grond waarop verder niets gebeurde. Dat uiterlijk as pect speelt nog steeds, „maar ik denk dat we daar uitkomen", is de verwach ting van de adjunct-directeur, „De rest is afhankelijk van de be sprekingen die nu worden ge voerd tussen gemeente en Devco. Het is voor ons heel vervelend dat het zo lang duurt, maar zo gaat dat. Het is even slikken, maar het is niet anders." Een 24-jarige bewo ner' van een woning aan de Goud- sesingel in Vlaardingen is giste ren zijn hennepplanten kwijtge raakt. Dat waren er 28. De politie nam ze in beslag en gaf de man een proces-verbaal. Het kweken van hennepplanten, die kunnen worden gebruikt voor het maken van drugs, is verboden. Vlaardingen - Een 14-jarige fiet ser is gistermorgen rond acht uur geschept door een auto op de Mr. LA. Kesperweg. Hij liep daarbij een lichte hersenschudding en wat snij- en schaafwonden op, zo bleek in het Schieland Zieken huis, De jongen was tussen stil staande auto's door de weg opge gaan om over te steken. Schiedam - Een 43-jarige man kreeg gisteravond de schrik van zijn leven toen hij wakker werd van een dutje in zijn woonkamer aan de Geert Reindersstraat te Schiedam. Hij zag een inbreker bezig, die direct door een keuken raam vluchtte toen hij doorhad dat hij was betrapt. De inbreker ging er vandoor met het loon van drie krantenbezorgers. Ingebroken is er ook in een be drijf aan de Nieuwe Maasstraat. Daar werden twee draadloze tele foons, twee spijkerapparaten en klein gereedschap meegenomen. Er was behoorlijk wat schade omdat geprobeerd was diverse deuren te forceren. Vannacht zijn in een café aan het Boerhaaveplein nog gokautoma ten opengebroken. Schiedam - CD-spelers zijn te genwoordig ook favoriet bij auto krakers. Zowel uit een openge broken auto aan de Singel als aan de Nieuw Mathenesserstraat in Schiedam is zo'n apparaat gesto len. Gisteren werd er aangifte van gedaan. In beide gevallen werd ook de versterker meegenomen. Uit de auto die aan de Singel stond geparkeerd werden boven dien de boxen gehaald. Vlaardingen - Na duizenden bomen gaan binnenkort grote hoeveelheden bloembollen de grond in bij het'protestbos in het Lickebaertgebied tussen Vlaar dingen en Maassluis. Daarmee willen de organisatoren van het verzet tegen de geplande afval- berging in het recreatiegebied de entree van het 'volksbos' ko mend voorjaar een feestelijk aanzicht geven. Dat poten van bloembollen ge beurt zaterdag 11 december, een jaar na de grote plantactie waar bij zo'n vijftienduizend bomen de grond ingingen op de plaats waar de vuilstort door de provin cie Zuid-Holland was gepland. De bollen zijn bij voorinteke ning te koop bij standjes die za terdag 27 november worden in gericht m de winkelcentra De Loper, het Liesveld en Dr. Wiar- di Beckmansingt' te Vlaardin gen. Met de actie op 11 december herdenken de organisatoren ook de aanleg van het protest- bos. Geïnteresseerden kunnen nog bomen bijbestellen. Die zijn nodig om het bos op peil te hou den. Ze kunnen worden besteld bij de genoemde kraampjes. De Stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert toont zich er ver heugd over dat de aanleg van de afvalberg verder achter de hori zon is verdwenen met het rap port 'Houtkoolschetsen' dat kort geleden is gepresenteerd door een aantal provincies. Uit dat stuk blijkt dat de afvalstro men afnemen als gevolg waar van de lokatie lickebaert pas na 2003 nodig zou zijn voor een vuilstort. De Stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert heeft gedeputeer de Van der Vlist schriftelijk ge vraagd helemaal van het stort- plan af te zien, „omdat het de duidelijkheid voor de burgers niet ten goede zou komen wan neer ze moeten inspreken over een stort die niet nodig is". Nanda Gelderblom, beoogd lijsttrekker van het CDA in Schiedam, toont burgemeesterReinler Scheeres de chocolade maquette van de Visbank. Daan Baart, CDA-fractieleider, kijkt toe. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Of de lekkere choco lade ertoe heeft bijgedragen is on bekend, maar het initiatief van het CDA om dc in een grijs verle den van de Vismarkt verdwenen visbank te herbouwen is in de ge meenteraad in ieder geval in goe de aarde gevallen. Burgemeester Scheeres en wethouder Reijn- hout loofden het plan, al vinden zij dat het alleen moet worden doorgezet als er een passende be stemming voor het gebouwtje te vinden is. Hoe de visbank er uit zou kunnen zien. toonde het CDA gisteren aan de hand van een uit chocolade ge maakte maquette chocolade kunstenaar Kees Klem van am bachtelijk chocolade-atelier De Bonte Koe aan de Lange Haven. Als smeermiddel voor haar lobby had het CDA er honderd choco laatjes bij besteld, die gretig af trek vonden bij de aanwezigen bij de begrotingsbehandeling. Het plan om de visbank te her bouwen is voor het eerst geop perd door de Stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS). Deze club heeft de aanzet gegeven voor de herbouw van een kuis verrot pand op de hoek van de Vismarkt en de Walvisstraat. In de ogen van de SBSS zou de wederopstanding van de Vis markt kunnen worden bekroond door het terugplaatsen van de vis bank. De gemeenteraad bepaalt donder dag tijdens de tweede ronde van de begrotingsbehandeling of het initiatief ondersteuning verdient. Chocolatier Kees Klein heeft in het verleden in ieder geval reeds bewezen dat zijn creaties van cho colade navolging kunnen krijgen in steen. Bij de opening van zijn winkel overhandigde hij burge meester Scheeres verleden jaar een uit chocolade gebeeldhouwd model van de toen slechts op te kening bestaande gevel van het nieuwe jenevermuseum. Deze drie klokgevels zijn inmiddels daadwerkelijk op het gebouw ge metseld. Een buurman spuit meteen tuinslang tegen de muur van een keuken waarin brand woedt. Brandweermannen komen eraan om het werk over te ne men. Het tafereel deed zich gister avond rond elf uur voor in de Emma- straat te Vlaardin gen waar brand was uitgebroken in de keuken en bijkeu ken van een pand waarin een moskee gerealiseerd moet worden. Volgens de politie wijst voorlo pig niets op brand- stichtingof inbraak. Er wordt wel een technisch onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. In de keuken waren geen werkzaamheden ver richt en waren ook geen elek trische apparaten. Het gehele pand liep rook-en roetschade op. De brandweer schat de schade op ruwweg 15.OOO gul den. De brandweer rukte gis termorgen bovendien uit voor een mini-brandje buiten bij de supermarkt Hoogvliet aan de Parallelweg. Daar was een motor op een aanhangwagen in brand geraakt tr. brandstof werd afg j i „De bestuurdervan debijbehoren- de tractor liep brandwonden op, maar kon op eigen gele genheid naar het ziekenhuis voor behandeling. Foto Roei Schiedam - Gemeenteraadslid Arie van Loenen heeft zijn lid maatschap van de PvdA opge zegd. De ouderenspecialist van de sociaal-democraten is woedend op de commissie, die belast is met het samenstellen van de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Loenen kreeg maandag te horen dat de eerste acht verkies bare plaatsen aan zijn neus voor bij gaan. In de gemeenteraad vormt hij tot de verkiezingen in maart '94 een zelfstandige fractie. Van Loenen voelde zich maandag op zijn hart getrapt door de kies commissie, waarin een belangrij ke rol is weggelegd voor oud-se nator Jan Simons. Als erkenning vonr zijn grote populariteit bij de kiezer had het raadslid gerekend op een toppositie op de PvdA-lijst. Verkiesbare plaats Tijdens het gesprek werd echter meegedeeld dat Van Loenen slechts op een negende of tiende plek op de lijst zou kunnen reke nen. Intern beschouwt de kies commissie dit als een verkiesbare plaats, maar gezien de aanhou dend slechte peilingen verwach ten anderen dat de PvdA hooguit acht van de huidige twaalf zetels zal kunnen behouden. Het ver trek van Van Loenen komt een dag na de mededeling dat Pv- dA'er Hans Bakker de Schiedam- se politiek gaat verlaten. Bakker, tot voor kort fractievoorzitter, ontkent in tegenstelling tot Van Loenen dat zijn opstappen te ma ken heeft met vrees voor een door zijn politieke tegenstander Jan Simons geregisseerde afreke ning. De kandidatenlijst voor de PvdA wordt in de loop van deze maand gepresenteerd. Arie van Loenen kwam aan de vooravond van de raadsverkiezingen in 1990 eveneens op een onverkiesbare plaats op de PvdA-Ujsi terecht Na een intensieve verkiezingscam pagne kwam hij vervolgens toch m de raad. Hij kreeg zoveel voor keursstemmen. dat hij in zijn eentje twee raadszetels had kun nen bezetten. Het raadslid meent dat hij destijds door zijn persoon lijke verkiezingscampagne veel stemmen voor de PvdA heeft bin nengesleept die anders naar an dere partijen zouden zijn gegaan. Bij het samenstellen van de nieu we lijst voor de raadsverkiezin gen in 1994 rekende Van Loenen op een passende beloning voor deze inspanning. Toen die uit bleef, besloot hij de PvdA vaarwel te zeggen. Ouderenbonden Van Loenen, die met name popu lariteit geniet in kringen van de ouderenbonden, ziet in het opzeg gen van zijn lidmaatschap van de PvdA geen aanleiding om zijn raadszetel op te geven. Volgens Van Loenen heeft hij bij de ver kiezingen in 1990 een persoonlijk mandaat van de kiezer gekregen. De fractievoorzitter heeft te hi>- ren gekregen dat Van Loenen zijn carrière in de Schiedamse poli tiek ook na de raadsverkiezingen voort wil zetten. De kans bestaat dat hij als zelfstandig kandidaat de verkiezingen ingaat. Ook be staat de mogelijkheid dat Van Loenen in Schiedam een afdeling van Solidariteit '93 gaat oprich ten. In deze beweging heeft onder andere de ex-PvdA'er Jaap van der Scheur onderdak gevonden. De fllmkijk van Anneloek Sollart. Elke donder dag van 12 tot 12,30 uur ir Kef van neko Moerman. Vérs ld omroep? Schiedam - De Schiedamse politie heeft sinds half septem ber 27 winkeldieven opgepakt tijdens een speciaal project waarbij er nauwlettender op wordt toegezien welke ver slaafden uit Rotterdam-West naar Schiedam komen. De po litie is tot die actie overgegaan omdat het aantal winkeldief stallen, autokraken en fiets diefstallen is toegenomen sinds de politie in Rotterdam- West en -centrum invallen doet in panden waarvan ver moed wordt dat er drugs ge bruikt of gedeald worden. Daarom wordt al bijna twee maanden door politiemensen in burger in en vanuit het openbaar vervoer, met name tramlijn 1, gesurveilleerd, Dat leidde ertoe dat op een gege ven moment zelfs gestolen kleding aan een politievrouw werd aangeboden. De politie sprak potentiële verdachten aan of volgde hen. De politie werkt by dit project nauw samen met de RET, de winkeliers en de NS. Rotterdam/Schiedam - De 47-jari- ge Schiedammer AS, die ontucht pleegde met de twee dochtertjes van zijn vriendin, heeft niet zoals werd geëist twee jaar celstraf ge kregen maar is weer op vrije voe ten. De man werd door de recht bank veroordeeld tot een gevan genisstraf van 360 dagen, waar van 259 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De 101 dagen die daardoor reste ren, heeft hij al in voorarrest geze ten zodat hij gisterochtend na de uitspraak naar huis kon. Het draaide tijdens de zitting van 21 januari om het feit wie aanlei ding tot de onzedige handelingen had gegeven. De minderbegaafde meisjes of de vriend van hun ge scheiden moeder? Omdat door de raadsman van de verdachte werd getwijfeld aan de verklaringen die de zusjes bij de politie hadden den. Het Ambulant Jeugdbureau Welzijnszorg in Leiden onder wierp de zusjes aan een onder zoek waarna werd geconcludeerd dat de verklaring van het oudste meisje toch betrouwbaar kon wor den geacht. Volgens de tenlastelegging zou de verdachte zelf hebben aange drongen op seksuele handelin gen. Het begon in 1990 toen de meisjes elf en vijf jaar waren. Ze moesten de penis van hun stiefva der in de mond nemen en A.S. lik te en betastte hen regelmatig. Vo rig jaar ging hij nog een stap ver der door met de zusjes gemeen schap te hebben. Desondanks handhaafde de raadsman zijn standpunt dat niet zijn cliënt maar de meisjes aanlei ding hadden gegeven. AS. noem de de meisjes seksueel geobse deerd. „Ze konden hun handen niet thuishouden," verklaarde de Schiedammer twee weken gele den. Voor de officier van justitie was het echter klip en klaar dat de verdachte zijn boekje te buiten was gegaan. Er werd twee jaar ge vangenisstraf geëist. De recht bank, zo blijkt uit de uitspraak, dacht daar kennelijk anders over. Vlaardingen - De 24-jarige Marco Gi-Yun uit Vlaardingen wordt sinds 13 oktober vermist. Hij is die dag van huis vertrokken en heeft niets meer van zich laten horen. De familie schakelde daar na de politie in die nu zoekt naar getuigen. De Vlaardinger heeft een Aziatisch uiterlijk, is 1.80 me ter lang, slank, heeft zwart steil haar en droeg een blauw-groen jack, spijkerbroek en grijze schoenen. Vlaardingen - Een 26-jarige Vlaar dinger heeft vannacht rond een uur zijn luchtdrukpistool aan de politie moeten afgeven. Hij was ermee aan het schieten op ratten tijdens het vissen op de Maasbou levard. De man gaf zijn pistool vrijwillig af. Het wapen zal wor den vernietigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2