16 Economie ft Samenleving' Pincoffs krijgt tóch een standbeeld Niet te zoet Niet te zuur. Hooguit te lekker. Koopman/fraudeur in brons terug naar het Entrepot-gebied Lamsoren voortaan ook als conserven De Britse 'communicatie revolutie': bellen via tv-kabel Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen. 11 november 19! Rotterdams Dagblad Door Bram Oosterwijk Rotterdam - Lodewijk Pin coffs - koopman, reder, politi cus en aan het eind van zijn Rotterdamse carrière ook fraudeur- krijgt tóch een standbeeld. Honderdzestien jaar na zijn smadelijke vlucht naar New York (op 14 mei 1879) moet het levensgrote bronzen beeld bij het Entre pot-gebouw op de Kop van Zuid staan. Op een pleintje aan de Pincoffsweg, want ook dié is er dan. Hel positieve denken over de man die de aanzet gaf voor de uit breiding van het Rotterdamse ha vengebied, heeft het bij een aan tal Rotterdammers tenslotte tóch gewonnen van het minder fraaie waarmee Pincoffs zich heeft bezig gehouden. Vóór of tegen een monument: dat hoeft nu niet meer, want de stap is gezet. De Rotterdamse beeld houwer Willem Verbon gaat bode wijk Pincoffs in brons vereeuwi gen, uitgebeeld op de manier waarop hij zich in het laat 19e- eeuwse Rotterdam doorgaans vertoonde: met ringbaard, pand jesjas en geldkoffertje in de hand. Pincoffs komt niet op een sokkel, maar zal gewoon op de straatste nen staan. „Als één van ons,'" zegt initiatiefnemer A.W.A. Lamens, directeur van Ooms Makelaars. „Mensen moeten om hem heen kunnen lopen, hem kunnen aan raken." Entrepot-gebied Lamens werd met de in Rotter dam nog altijd onvergetelijke Pincoffs geconfronteerd toen zijn bedrijf de verhuur en de verkoop van onroerend goed in het Entre pot-gebied, de eerste fase van de Kop van Zuid rond Binnenhaven en Spoorweghaven, ging doen. Daaronder vallen ook de festival- markt in en de jachthaven ('City Marina') bij het door Pincoffs ont wikkelde reusachtige Entrepot gebouw ('De Vijf Werelddeelen"). „Ik moest, toen ik daar was, aan de man denken," bekent Lamens. „Pincoffs heeft zich immers ge weldig ingezet voor dit gebied. De Kop van Zuid is vergelijkbaar met de havenontwikkeling van toen, vind ik. Over vijftien jaar is alies klaar en dan móét er toch een herinnering aan hem zijn." Het idee voor een standbeeld ont stond toen Lamens eind vorig jaar hoorde dat er in dezelfde om geving ook een Lodewijk Pin coffsweg zou komen en dat de over de Binnenhaven te leggen Stokkenbrug (die kortgeleden bij de Zalmhaven werd weggehaald) Pincoffsbrug zou gaan heten. La mens nam namens Ooms Make laars enkele jaren geleden even eens het initiatief voor een beeld van de Hollandse graaf Willem IV, Er werd geld ingezameld bij het bedrijfsleven en inmiddels staat dit beeld voer het Historisch Museum aan de Korte Hoog straat. Ook dat is gemaakt door Verbon. Lamens: „Willem is nu bezig aan een ontwerp voor Pin coffs. Het wordt een beeld waar veel spanning in zal zitten," De afgelopen weken is er een Co mité 'Pincoffs terug in het Entre pot-gebied' opgericht -met be kende Rotterdammers die achter het project siaan - en bovendien een uitvoerend comité, dat voor de 90.000 gulden moet zorgen die het standbeeld gaat kosten. Het Centrum Beeldende Kunst heeft De met zeilschepen gevulde Binnenhaven, omstreeks 1880. Archieffoto Rotterdams Dagblad inmiddels 5.000 gulden subsidie gegeven. „Het geld moet van on dernemers komen d>e in dit ge bied gaan bouwen," vertelt La mens. „Er zijn al wat toezeggin gen. Het bedrag komt er wel En ais er nog iets zou ontbreken, dan staan wij garant." En zo komt de man die ontegen zeggelijk de grote stoot tot Rotter dams groei heeft gegeven, terug op de plaats waar het in de jaren '70 van de vorige eeuw begon. Bij het Poortgebouw, het Entrepotge bouwen de havens op Feijenoord. En dichtbij de brugverbindingen over de rivier en de Koningsha ven, die vooral dankzij zijn daad kracht zijn gelegd. Grote zaken Lodewijk Pincoffs (1827-1911) groeide vanuit zijn, met z'n zwa ger Henry Kerdijk opgerichte en in de verfgrondstof meekrap han delende firma snel naar de top. Kleine zaken werden heel groot: vooral in de Afrikaansche Han dels Vereeniging (AHV). Leider Pincoffs glorieerde, verdiende goed geld en ging zich in Rotter dam met van alles bemoeien. Op sociaal vlak deed hij belangrijk werk en ook in de politiek liet hij z'n stem horen: zowel in de ge meenteraad, m Provinciale Sta ten als. op latere leeftijd, in de Eerste Kamer. In 1872, het jaar waarin de Nieu we Waterweg werd geopend, richtte h»j dc Rotterdamsehe Handels Vereeniging (RHV) op: een combinatie van bankiers die met een kapitaal van 15 miljoen gulden havenactiviteiten op Feijenoord zou gaan ontwikke len, Pmcoffs, die president-direc teur werd. heeft ook deze zaak doorgedrukt. In het voorjaar van 1879 stortte het imperium van Pmcoffs meen. Overal waren financiële gaten ge vallen; geld van de RHV had hij overgeheveld naar dc AHV. Ja renlang waren er forse dividen den uitgekeerd, terwijl er verhe- Lodewijk Pincoffs staat in 1995 in brons bij het Entrepot-ge bouw. Archieffoto Rotterdams Dagblad zen waien geleuen. Fincüffs frau deerde; had zijn commissarissen niets verteld. Het ging echt mis toen RHV-commissaris Marten Mees ontdekte dat er, als laatste redmiddel van Pincoffs, bij ban ken in Londen en Parijs kortlo pende kredieten waren opgeno men. Mees dook in de onsmake lijke affaire en vertelde Pincoffs dat hij erg bezorgd was. Het bleek het begin van het einde te zyn. Op 10 mei 1879 bekende Pincoffs aan Mees dat hij ook hem jaren lang had bedrogen. Pincoffs be loofde met hulp van familie en vnenuen mimen een paar aagen 1,6 miljoen gulden bijeen te ha len, maar dit lukte hem niet. Vier dagen later schreef Pincoffs een briefje waarin hij verklaarde ont slag te nemen als president-direc teur van de RHV. Vlucht Kort na het middaguur van die zelfde dag vluchtte hij met vrouw en drie zoons uit Rotterdam. Zelf stapte hij met één van zijn zoons op het Beursstation in de trein naar Bcigie; de anderen waren eerder van het station Delftse Poort vertrokken. Pincoffs liet de stad met een enorme schulden last achter, talloze firma's die met hem in zee waren gegaan, gingen failliet. Via Brussel, Calais en Dover reis de de Pincoffs-famüie naar Liver pool, waar ze aan boord ging van het op vertrek naar New York lig gende stoomschip Germanic. Ze arriveerden berooid in de Ver enigde Staten, maar Pincoffs ver diende in latere jaren (ondermeer met een sigarenfabriekje) toch weer geld. De man die zo veel in vloed had gehad, werd langdurig in Rotterdam bespot en gehoond. In feite was dit meteen al na zijn verdwijning begonnen, toen justi tie een van antipathie en subjecti viteit druipend signalement van de van joodse afkomst zijnde Pin coffs verspreidde: 'Lang 1,7 me ter, aangezigt rond en bol, kleur bleek, haar donker grijzend, wenkbrauwen donker, baard grijs, oogen sluw uitziende, voor hoofd hoog, neus krom, mond klein, kin rond, spraak langzaam iijmig; bijzondere kenteekenen: «enigszins waggelende gang, een gevolg van vetheid, ook zigtbaar aan hals, nek en handen; kleeding: meestal donker'. Pmcoffs kon niet en kwam ook. nooit meer terug naar zijn geboor testad. Hij ontliep zijn straf omdat hij niet kon worden uitge leverd; tussen de Verenigde Sta ten en Nederland bestond daar in 1879 geen verdrag over. KercüjK, die naar Antwerpen was gevlucht en daar tevergeefs een zelfmoord poging had gedaan, moest van de Hoge Raad twee jaar de cel in. Lo dewijk Pincoffs, die in zijn victo rie-tijd vele malen met hoge Ne derlandse onderscheidingen was bedeeld, stierf m 1911 op 84-jange leeftijd. Vergeten Met het verstrijken van de tijd be gon Rotterdam Pmcoffs toch te vergeten. En als er nog eens over hem werd gesproken, dan was dit meestal negatief. Fraude bleef fraude. De eerste die hem wat milder beoordeelde, was de histo ricus dr. C. te Lintum, die in 1920 schreef: 'Deze man krijgt nog wel eens in Rotterdam een monu ment'. En Te Lintum zou gelijk krijgen; zy 't driekwart eeuw na dato. In dezelfde trant sprak ir. Jac. Til- lema, hoofddirecteur van Ge meentewerken, in 1965. Zo'n hal ve eeuw later dus: 'Rotterdam is aan zijn visie en daadkracht zeer veel verschuldigd. Ik vraag mij af of thans de tijd niet is gekomen zyn nagedachtenis met een mo nument te eren'. .Er kwam geen beeld. Wel een boek ('Vlucht na victorie'): in mei 1979, toen het honderd jaar gele den was dat Pincoffs vluchtte. En er kwam opnieuw een discussie op gang over wel of geen beeld. Havenwethouder Jan Riezen- kamp vond van wel, omdat Pin coffs het startsein voor de naven- ontwikkeling in Zuid had gege ven. Havenwerkgevers-voorzitter mr. L. Pieters: 'Een monument? Een straatnaam? Geen sprake van. Geen denken aan!' Mr.W.F. Lichtenauer viel hem als groot kenner van Rotterdams historie bij: 'De man heeft zijn goede zij den gehad, maar heeft ook op de meest geraffineerde wijze zijn vrienden gruwelijk bedrogen.' Fonds Ongeveer tien jaar later, in fe bruari 1989, stierf in Baltimore Pincoffs' achterkleinzoon Mauri ce, die advocaat was geweest. Maurice Pincoffs had pas in 1970, toen hij 50 jaar oud was, voor het eerst gehoord wat er met zijn overgrootvader Lodewijk was ge beurd. Maurice' vader en diens naar New York meegekomen va der Maunts (Lodewijks tweede zoon) hadden er nooit iets over verteld. Maurice kwam in 1969 naar Rotterdam en kreeg van de Gemeentelijke Archiefdienst vele gegevens over de Pincoffs-affaire mee. Kort daarna besloot Maurice Pin coffs, ais een goede daad, in zijn testament te zetten dat hij Rotter dam geld zou nalaten voor óf een beeld van zijn overgrootvader óf voor een fonds voor Rotterdamse jongeren die niet konden gaan studeren omdat er thuis geen geld was. Toen hij overleed, bleek het het laatste te zijn. Dik hon derdduizend dollar, voor een fonds dat de 'Stichting De Lode wijk Pincoffs Studiebeurs' zou heten. De gemeente Rotterdam besloot in juni 1991 de gift te ac cepteren. In het voorstel waar over de gemeenteraad moest be slissen, stond: 'Onderzoek door de jundisehe adviseur heeft ge leerd dat door de erflater beoogde genoegdoening met een gerust hart kan worden aanvaard'. Het stichtingsbestuur onderzoekt overigens nog steeds op welke manier het geld - mede op basis van wat er in het testament staat - het beste kan worden besleed. Beeld En nu alsnog dus een standbeeld. Makelaardij-directeur Lamens venvacht dat het in mei '94 klaar zal zijn en dan gedurende een jaar - tijdens de periode waarin er di verse manifestaties rondom de beeldende kunst in Rotterdam worden gehouden- in het Kop van Zuid-informatiecentrum aan de Stieltjesstraat (in de schaduw van het Poortgebouw) te kijk zal worden gezet. In de loop van 1995 zou Pincoffs dan zijn definitieve plaats dichtbij het Entrepot-ge bouw moeten krijgen. In 1984 werden door landbouwers in Rilland lamsoren voor liet eerst naar de veiling gebracht als exclusieve groente voor restaurants. Oorspronkelijk was het 'groen' een soort arme- luisvoedsel - net als zeekraal en schorrezoutgras - dat werd gevonden op schorren In de Ooster- en Westerschelde, waar de Zeeuwen ten koste van een paar natte voeten vroeger een maaltje gingen snijden als thuis de lamp weer eens voorover hing. Archieffoto Rotterdams Dagblad Vlissingen - Lamsoor is geen seizoengebonden groente meer. Deze maand komen de eerste in glas geconserveerde lamsoren op de marlrt;. De Zeeuwse zee groente, die wordt geteeld onder auspiciën van de Stichting Ma riene Cultures Oosterschelde, zal voorlopig alleen in restau rants verkrijgbaar zijn. De oogst vanaf de velden langs de Schouwse zuidkust is nog te klein om forse hoeveelheden lamsoor via supermarkten aan de man te brengen. Tot voor kort was in het wild groeiende zeeaster - in Zeeland aangeduid als lamsoor- alleen in mei en in juni vers verkrijg baar. De Stichting Mariene Cul tures slaagde er via een teeltex periment in het seizoen te ver lengen. Dit jaar werd van april tot eind augustus regelmatig verse lamsoor aangevoerd op de veiling in Breda. Over enkele weken komen nu ook de eerste geconserveerde lamsoren in glas op de markt, waardoor de groente het gehele jaar door op tafel kan worden gebracht. Gekoeld Het conservenbedrijf In Den Wijngaard Products in Sieeu- wijk heeft vierduizend potten zeeaster -met een uitlekge wicht van 110 gram- op de plank staan. Het produkt kan een jaar lang gekoeld worden bewaard. Binnenkort worden la boratoriumproeven afgerond waaruit moet blijken of de lam soor in geconserveerde vorm ook zo lang buiten de koelkast kan worden bewaard. Als dit zo is, spreekt men pas echt van conserven. Directeur J. Hak van EDW Pro ducts verwacht dat het aanbod van lamsoor in glas zeer aan zienlijk zal groeien, „Volgend jaar verwachten we een veel gro tere aanvoer uit Zeeland. Ik denk dat we dan tussen de 25.000 en de 50.000 potten kun nen verkopen. Op den duur zal de zeegroente ook in delicates senzaken te koop zijn, verwacht ik. Nu verkopen we de lamsoor - op het etiket aangeduid als As ter Maritiem - via de groothan dels ISPC in Breda en Ven Versmarkt in Leidschendam, die hun klanten in de horeca hebben." Specialiteiten In Den Wijngaard Products con centreert zich op het conserve- ren van specialiteiten. Hak: „Wij richten ons met op geweldige hoeveelheden, maar op speciali teiten die handmatig verwerkt worden. Wij zijn met escargoK wijngaardslakken in glazen pot ten begonnen. Nieuw is de zee aster. We zijn erin geslaagd de smaak en de bladstructuur in geconserveerde vorm te behou den, ook als je de groente uit de pot opwarmt," Het bedrijf in Sleeuwijk gaat het assortiment zeegroenten gaan deweg uitbreiden. Hak: „Vol gend jaar zullen we volop zee kraal van Schiermonnikoog en ook uit Zeeland conserveren. We gaan ons ook richten op groenten als zeebiet en zeesla." Naast Biogarde Drink naturel heeft Mona nu ook Biogarde Drink met kiwi en met limoen. Proef deze zachte, romige zuiveldrank met z n fnsse en fruitige smaak. Zoiets lekkers heeft u zelden gedronken. ABN Amro-topman Lion baarde vorige week opzien met de tijding dat zijn bank bereid is „enkele miljarden guldens" te investeren in een tweede telefoonnet. Inmiddels is de directeur-generaal van Nederlands grootste bank teruggefloten door zijn eigen raad van bestuur, maar dat tweede net lijkt er toch te komen. Daarmee zou Nederland in de voetsporen treden van het Verenigd Koninkrijk, dat anno 1993 al over drie telefoonnetten beschikt. Een bericht uit het telecommunieatic-laboratorium van Europa. Door Cees van Zweeden Londen - Het is een bordje dat de komende jaren in talloze Britse steden tot het straatbeeld zal be horen: 'Uw kabelexploitant vet- ontschuldigt zich voor het onge mak dat wordt veroorzaakt door de installatie van een nieuw KA BEL COMMUNICATIE NET WERK' Thans is twee procent van de Brit se huizen bekabeld, een percenta ge dat op het Oude Continent al leen in Albanië enig opzien kan baren. Maar Engeland is aan een inhaalmanoevre begonnen, en er is één verschil: de Britse kabels zijn superieur. „Als wij een huis bekabelen, bie den wij veel meer dan een groot aantal televisiezenders," zegt Ri chard Woollam, directeur-gene raal van de Cable Television Asso ciation (het overkoepelende oi- gaan van de kabel-maatschappij en). „Ons systeem maakt commu nicatie in beide richtingen moge lijk. Dat betekent dat de klant de zelfde kabel kan gebruiken voor bijvoorbeeld telefoongesprek ken." In steden die al grotendeels zijn bekabeld. is de kabelmaat schappij een geduchte concur rent gebleken voor British Tele com. In Birmingham bijvoor beeld, 's lands tweede stad. ge bruikt een kwart van alle beka- belde huishoudens de 'televisie- kabel' als telefoonlijn. De voorde len zijn evident. De aansluitings- kosten zijn slechts 90 gulden, eenvierde van wat British Tele com rekent. De gesprekken zijn 15 tot 20 procent goedkoper, de huur van de lijn 10 procent lager. Maar dat, verklaart Wooliam, is nog maar een van de voordelen. „Vanaf 1996 zullen wij naar ver wachting de klant ook 'video-on- demand' kunnen bieden, een sys teem dat de gang naar de video theek overbodig maakt. En nu al kunnen onze klanten 'pay-ehan- nels' (betaaJ-TV, red.) ontvangen zonder eerst decoders te installe ren; ze betalen gewoon maande lijks voor wat ze gezien hebben, precies zoals ze hun telefoonreke ning betalen". De 'communicatie revolutie' is mogelijk geworden doordat de nieuwe kabels geschikt zijn voor communicatie in beide richtin gen. Bij 'video-on-demand' kan de klant zo'n drieduizend titels van films op zijn scherm oproe pen (de informatiestroom komt zijn huis binnen) en met de af standsbediening aangeven welke film hij wil zien (de informatie stroom gaat van zijn huis naar de kabelmaatschappij). Daarop wordt de film uitgezonden, en de klant vindt de prijs daarvoor aan het einde van de maand terug op zyn rekening. Capaciteit De Britse kabelmaatschappijen zijn om twee redenen in staat ge weest tot de enorme sprong voor waarts. De eerste reden is een ui terst liberale wetgeving, die het hun toestaat om zich op de tele- foonmarkt te begeven (een markt die in Nederland nog steeds wordt gemonopoliseerd door de PTT). De tweede reders is dat zij gewoon veel later dan elders in Europa met de bekabeling zijn begonnen, en daardoor geavan ceerder technologieën konden toepassen. De kabelmaatschappijen maken gebruik van glasvezelkabel met een capaciteit (voor het doorge ven van data) die 250.000 keer zo groot is als die van de gewone, ko peren telefoonkabel. De directeur voorziet dat de ko mendejaren het aantal bekabelde huizen in het Verenigd Konink rijk jaarlijks met 46 procent zal groeien. In 1997 zou dan in heel Londen de televisie-antenne ver dwenen zijn, en rond de eeuwwis seling zou eenderde van alle huis houdens m het land over kabelte levisie beschikken. V/oolham zwijgt even, en zegt dan:Als wy tegen de eeuwwisse ling niet 30 procent van de tele- foonmarkt hebben, hebben wij jammerlijk gefaald."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2