13 Lickebaert genoemd voor Floriade Rotterdams Dagblad Bewoners popelen om monument te betrekken College grijpt in bij Stadswerk 1 Harreweg gevaarlijk voor amfibieën én beschermers M HQ'fMÏ IBIDS Heel Schiedam betaalt mee agn de hondepoepzuiger Ook Maassluise junks trekken naar Schiedam Inbreker krijgt nog één kans Zonne trekt WD-lijst Vrouw met hand in machine Chocoladedief weer actief Te hard rijden bij zebra Vermiste man heet anders Geidbakjes weg Watierw< 3 g Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel010-2340055; tax.: 4349754 kosten van de poepziüger zou verhalen op honde-bezitters die weigeren de poep die hun huis dier op straat achterlaat, op te ruimen. Maar dat is volgens B en W niet te controleren, omdat er ook hondebezitters zyn die de rommel wél opruimen. B en W zien meer heil in 'stimulering van gedragsverandering'. Schiedam - Br komt geen ver hoging van de hondenbelasting in Schiedam om de aanschaf van een hondepoepzuiger te be- kostigen. De hondenbelasting in Schiedam bedraagt al 108 gul den, en daar nog eens ongeveer 37 gulden bovenop leggen om hetpoepzuigapparaai te betalen vinden burgemeester en wet houders niet gewenst. Dat zou een 'ongenuanceerde tariefsver- hoging' inhouden. De kósten, worden nu betaald uit de-ge meentekas, wat betekent dat ie dere Schiedammer een. steende bijdraagt Redelijkheid Het CDA had om verhoging van de hondenbelasting gevraagd omdat de partij het niet redelijk vindt dat ook niet-hondebezit- ters moeten meebetalen aan de poepzuiger.Tigt <liefst hadden de christen-déntocraien gezien dat de gemeeh%. deaanschaf- Kosten De aanschafkosten van de poep- zulger zijn nog niet helemaal duidelijk. De kosten om met dit apparaat de stoepen te reinigen v worden geschat op43G.ÖO0 gul den per jaar, maar mogelijk komt er een ander bedrag uit de bus als het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam het apparaat niet koopt, maar huurt bij de Botéb in Rotterdam. B en W hebben aangekondigd de overlast van hondepoep in de hele stad met behulp van hét ap paraat te zullen aanpakken. Vlaardingen/Maassluïs - De steden Vlaardingen en Maassluis worden genoemd als mogelijke plaats voor de Floriade 2002. De reconstructie-commissie Midden-Delfland heeft die plaatsna men laten vallen. Deze commissie is van plan het gebied Midden-Delfland voor te dragen voor de Floriade 2002. Het dagelijks bestuur ervan, dat vol gende week over het plan verga dert, zou de tuinbouwtentoonstel ling het liefst op Delfts grondge bied zien. De gemeente Delft zet echter vanwege de financiële risi co's vooralsnog vraagtekens bij het idee. Voor Delft wordt ge dacht aan het gebied ten oosten van de spoorlijn tot rijksweg A13: Abtswoudsepolder en Zuidpol- der/Akkerdyksepolder. Mocht dat niet doorgaan dan zijn er andere mogelijkheden. Bij voorbeeld de gemeente Vlaardin gen (het gebied tussen rijksweg A 20 en de spoorlijn Hoek van Holland: Alkcetbuitenpolder of Alkeetbmnenpolder) en Maas sluis (gebied tussen de Zuidbuurt en spoorlijn Maassluis-oost). Deze gebieden (elk vijfdg a ze ventig hectare) lenen zich in de optiek van de reconstruc tiecommissie voor de inrich ting van tentoonstellingsruimte, expositieruimte voor tuin bouw en sierteeltgewassen in de open lucht en veel groen. Woordvoer der V. Pieters: .,Het is van belang dat het dicht bij een spoorlijn en snelwegen ligt." Volgens Pieters heeft de komst van de nationale tuinbouwten toonstelling m dit gebied een aan tal voordelen Zo komt het Flo- nadeterrein, inclusief de opstal len, na de manifestatie in gebruik bij het recreatieschap Het schap heeft op dat moment de mogelijk heid om bijvoorbeeld een perma nente tuinbouwexpositie neer te zetten Tevens kan worden ge dacht aan themaparken of een dagrecreatief centrum. Verder wijst de recontructie- com missie er op dat er finan ciële risico's aan een Flo riade zijn verbonden -de Flo riade m Zoetermeer werd met acht miljoen gulden verlies afge sloten - maar dat er ook financië le voordelen op de lange termijn zijn te halen In dit verband wordt gewezen op de financiële proble men waarmee de constructie op dit moment kampt: bezuinigin gen bij openlucht-recreatie en de kans dat de Liekebaert-stort niet doorgaat (derving van inkomsten van vijftig miljoen gulden). Het definitieve besluit over aan melding van het gebied Midden- Delfland door de reconstructie commissie valt op 24 november. De uiterlijke inschnjfdatum is I december. De Tuinbouwraad se lecteert na de vooraanmelding drie a vier gemeenten. Vlaardingen - Het college van B en W heeft ingegrepen m de top van de ambtelijke Dienst Stads werk. Daar werd de laatste tijd het werk van directeur Schreiner be kritiseerd, waarna het college gis teren tot maatregelen besloot Die zijn Schreiner meteen meege deeld. Er is een plan van aanpak, ge- maakt, maar wat dit inhoudt wil men niet kwijt. In een persverkla ring wordt de verwachting uitge sproken dat de dienst na de uit voering van de voorgestelde aan passingen beter zal functioneren. Het leek er aanvankelijk op dat de Stadswerk-directeur enige tijd zou worden begeleid door een aantal mensen, maar dit plan is niet doorgegaan. In de verklaring spreekt het colle ge het „volle" vertrouwen uit in het management van de ambtelij ke organisatie. Vlaardingen werkt sinds dit jaar met een nieu we ambtelijke opzet. Daarbij zijn drie grote diensten gevormd, Stadswerk, Milieu en Welzijn. Volgens B en W wordt het functio neren van de diensten regelmatig bekeken en worden zonodig za ken aangepast. Op basis daarvan is tot de aanpak bij Stadswerk be sloten. aldus de persverklaring Daarin siaat ook dat verder ge werkt zal worden aan een veran dering van de „werkcultuur". Door Sander Sonnemans Schiedam - Rotterdamse drugs verslaafden lopen in Schiedam steeds vaker tegen de lamp. Op straat maar ook in de tram. Dat is het resultaat van het speciale pro ject dat begin september door de politie is gestart en zeker tot maart van het komend jaar wordt voortgezet. ïn de afgelopen maanden zijn een kleine dertig junks opgepakt we gens het plegen van winkeldief stallen en autokraken. In het pro ject is een samenwerkingsver band opgenomen met de RET. Dat heeft in verschillende geval len geleid tot aanhoudingen. Soms werd al in de tram richting Rotterdam getracht de gestolen goederen te verkopen aan mede- passageiers. Aanleiding voor de verscherpte controle op de golf junks die het Schiedamse stadshart nog altijd overspoelt, was de toenemende kleine criminaliteit gedurende de periode waarin in Rotterdamse wijken door de politie veegacties werden gehouden. Junks werden uit kraakpanden gejaagd maar zochten, zo is gebleken, al gauw hun toevlucht tot Schiedam. „Ze hebben een snelle verbinding en ook de afwijkende koopavond is aantrekkelijk voor hen," con cludeert Hans Meijer van de Schiedamse politie die het onder zoek leidt. „De laatste tijd is het echter ook opvallend te noemen dat veel verslaafden afkomstig zijn uit Maassluis. Daarom wordt bin1 m zeer korte tijd ook een sa menwerkingsverband opgestart met de Nederlansde Spoorwe gen." De acties m de tram naar Rotter dam hebben volgens Meijer al de nodige successen opgeleverd. Er zijn constant drie agenten in bur ger die zich in het openbaar ver voer en het Schiedamse centrum ophouden. Dat heeft geleid tot een aantal aanhoudingen van winkeldieven die hun buit in de tram voor een prikkie van de hand wilden doen. In een enkel geval kreeg zelfs een agente ge stolen kleding aangeboden. Tij dens de acties op vooral tramlijn i worden ook direct alle zwartrij ders verwijderd. In het centrum werden ai meermalen junks op heterdaad betrapt. Als blijkt dat een winkeldief in korte tijd regel matig actief is geweest, krijgen ze een dagvaarding mee en dienen ze binnen korte tijd voor de recht bank te verschijnen. Scheermesjes Het is de zwart 'winkelende' junks hoofdzakelijk te doen om zoetigheid, kleding en scheer mesjes. Hele partijen wegwerp- mesjes worden er gestolen. „Die dingen," zegt Meijer, „schijnen goed af te zetten te zijn bij de he lers." Ook sterke drank staat op het verlanglijstje van de verslaaf den, maar blijkt moeilijk te stelen te zijn. Intussen zijn de winkeliers in het centrum op de hoogte gesteld van het project en hebben ze de nodi ge voorlichting gekregen. Twee van hen laten, alhoewel op druk ke dagen veel pohtie in zowel uni form als burger op straat loopt, niets aan het toeval over. Zij, een kaasboer en de eigenaar van een tabakszaak tegenover elkaar op de Hoogstraat, hebben een bei- systeem aangelegd om elkaar te waarschuwen als een junk zijn slag probeert te slaan. „Dat," rea geert Meijer, „zien we liever dan honkbalknuppels achter de toon bank. Die dingen kunnen name lijk ook tegen je worden gebruikt en bieden niet de juiste oplos sing." Ondanks het positieve resultaat van het tramproject zegt de poli tic te verwachten voorlopig nog de handen vol te hebben aan de stroom junks die wekelijks meer dere malen Schiedam aandoen. Daarom staan voor de komende maanden diverse verrassingsac ties op het programma. Rotterdam/Schiedam - De bereid heid zelf een eind te willen maken aan zijn verkeerde levenswandel en de lovende kritieken over de wijze waarop hij zich momenteel gedraagt, hebben bijgedragen aan de milde straf die de Schiedammer M. M. gisteren kreeg opgelegd bij de Rotterdam se rechtbank. De 21-jarige inbre ker hoeft, als hij keurig in het ga reel blijft lopen, niet achter de tra hes. Wel moet hy voor straf aan het werk. Tegen hem werd twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De andere zes maanden mochten van de of ficier van justitie eventueel ook worden omgezet in dienstverle ning. De veroordeling is nage noeg conform de eis. M„ die mo menteel al een eerder opgelegde alternatieve straf 'uitzit', kreeg zes maanden voorwaardelijk en 240 uur dienstverlening opge legd. Dat was precies waar de jon geman tijdens de zitting van twee weken geleden met behulp van zijn raadsman op had aange stuurd. Als ik weer achter de tralies zou moeten," betoogde hij destyds, „zou ik gek worden. Ik wil wer ken. Een baan kan mij op het rechte pad houden. Dat betekent voor mij een regelmatig leven." Financiële problemen hadden de Schiedammer op het verkeerde pad gebracht. Hij genoot, nadat hij wegens gebrek aan werk door zijn ba?" was ontslagen, een tijd lang een ie hoge uitkering. Door dat de rekening met terugwer kende kracht vereffend moest worden kwam M. bij de Postbank in het rood te staan en sloeg hij aan het inbreken. De Albert Heijn-vestigmg in het Hof van Spaland was de eerste zaak die hem begin dit jaar op bezoek kreeg. Daar haalde hij bij een in braak sigaretten en shag ter waar de van 1800 gulden weg. Later werden kraken gezet in verschil lende Schiedamse, Vlaardingse en Rotterdamse bedrijven. Ook pleegde de man enkele auto-in braken. „Ik zou nu eindelijk wel eens de garantie willen hebben dat het écht is afgelopen," sprak officier mevrouw mr. A.M. Zwancveld tij dens de behandeling van de zaak haar hoop uit. Beseffend dat zij hem met de uiterst milde strafeis nog één keer de kans wilde geven zijn leven anders in te richten, schudde de verdachte zijn raads man toen al de hand. tw Ook toen de werklieden nogin het 'monumentenhuls' aan hetwerk waren, kwamen Jan en Ans de Wolf er regelmatig over de vloer. „Kijken of het al opschoot,' zeggen ze. „Want we popelen om er in te gaan." Foto Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - Het is er nog een troep maar toch is de sleutel van de woning aan de Fabristraat 14 in Schiedam vanmiddag met een officieel tintje door wethouder Adri Reijnhout overhandigd aan de toe komstige bewoners. Hier en daar is de verf nog nat, vloerbedekking ligt er nog niet, de tuin is één modderpoel en de voordeur heeft nog geen naamplaatje. Toch is het huurcontract van het Schiedamse echtpaar Jan en Ans de Wolf vandaag officieel ingegaan. Jan en Ans mogen zich de bewoners noemen van de enige in oude staat overgebleven woning van het eerste volkshuisvestingscomplex in Schiedam. „Vanaf het moment dat ik de woning zag, ben ik er verliefd op," trappelt de 42-jan- ge Ans de Wolf van ongeduld om haar nieuwe onderkomen te betrekken. „Het ademt een knusse sfeer uit. We wonen momenteel nog in zo'n strakke nieuw bouwwoning aan het Boerhaaveplein. Maar eigenlijk spreekt dat moderne ons helemaal niet aan." „Ais ik ons nieuwe huis in ga, heb ik het idee bij mijn oma binnen te komen," vult Jan haar aan, „Die schoorsteenmantels, plafondornamenten en glas-in-lood-deu- ren doen mij wel wat. Heerlijk. Het is als of je de tijd van vroeger op kunt snuiven. Daarbij komt dat ik om de hoek van de Fabristraat ben geboren." Veel had het niet gescheeld of de oude woninkjes hadden er niet meer gestaan. De Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) had het plan het rijtje, daterend uit 1908, te slopen omdat de huisjes in een te slechte staat verkeerden om ze een renovatie te laten ondergaan. Omdat men op het stadskantoor van mening is dat dit eerste volkshuisvestingscomplex een belangrijke fase uit de Schiedamse geschiedenis markeert, werd daar een stokje voor gestoken. De huisjes werden op de gemeentelijke monumentenlijst gezet. Nadien werd alsnog besloten een herstelplan te maken. Zelfde Het resultaat mag er zijn. De geveltjes van de 24 woningen zijn nagenoeg het zelfde gebleven. Binnen zijn ze wel aan gepast aan de hedendaagse woonwensen. Alleen het huisje op nummer 14 is nog net zoals het vroeger was. Misschien wat onpraktisch ingedeeld, maar dat ziet het echtpaar de Wolf juist zitten. Ze zijn im mers met z'n tweetjes en ervan overtuigd dat ze er prima zullen wonen. „Mijn man zag het eerst niet zo zitten," vertelt Ans, die door het nieuwe woon ruimteverdelingssysteem in aanmerking kwam voor de 85-jarige woning. „Maar toen we er zijn gaan kijken, kreeg hij ge lijk al allerlei ideeen. We weten precies hoe we het hier straks g?an inrichten. We popelen echt om er in te gaan. Over twee weken willen we verhuizen." Jan en Ans zijn er nu al aan verknocht. „We gaan proberen zoveel mogelijk over deze woning te weten te komen en ik ga alles bijhouden in een plakboek," zegt Jan. „En we zijn verzekerd van visite want tijdens de Open Monumentenda gen zijn we verplicht belangstellenden binnen te laten." Schiedam - Omdat automobilis ten zich op de Harreweg nauwe lijks aan de daar geldende maxi mum snelheid houden, is de ver bindingsweg tussen Schiedamse polder en Delft 'dodelijk' voor overstekende amfibieën. Dat con cludeert de Paddenwerkgroep Schiedam-Vlaardingen die zich jaarlijks bezighoudt met de hulp aan overstekende padden en kik kers. In het rapport dat onlangs is ver schenen, schrijft de werkgroep dat de Harreweg niet alleen le vensgevaarlijk is voor de trekken de amfibieën maar ook voor de vrywilliggers die zich om de beestjes bekommeren, wande laars en fietsers. Het verkeersge drag van de automobilisten laat danig te wensen over. Het gaat gedurende de perioden waarin de padden 'oversteken', zelfs zó ver dat de tijdelijke verkeersborden met daarop de snelheidsaandui- ding van dertig kilometer in de sloot worden gegooid. De Paddenwerkgroep heeft de laatstejaren de handen vol gehad om de paddentrek in goede banen te leiden. Aan de Slimme Wate ring, dc grens tussen Spaland en de weilanden, wordt nog altyd ge werkt en daarom is het nodig dat de paddentunnels elk jaar uit de weg gehaald moeten woiden Omdat de Slimme Watering in verband met naderende ontslui ting van Je nieuwbouwwijk in Je toekomst meer verkeer krijgt te verwerken, is het van belang dat daar twee nieuwe, lange tunnels en in de Kerkweg een kleinere doorgang voor de beschermde amfibieën worden geplaatst In het rapport over de paddentrek van het afgelopen voorjaar wordt ook geconcludeerd dat het water in park Kethel met van optimale kwaliteit is. Door de toepassing van een bepaald soort zand dat wordt gebruikt voor de bouw, lig gen dc vijvers en sloten vol met draadwierachtige waterplanten Padden cli acuaitidndclb Zulte 11 daarin met of nauwelijks eitjes af. In de wat schonere sloten buiten het bouwgebied was wel kikker dril te vinden. Een voordeel had dc nieuwbouw wel Verschillende Spaland-bewoners hebben in hun tuin een vijvertje aangelegd waar in de springertjes hun heil kon den zoeken. In totaal werden dit jaar 329 pad den overgezet. Dat is beduidend minder dan voorheen. Het record werd bereikt in 1991 toen er 664 naar de 'overkant' werden gehol pen Het aantal overgezette kik- kuib tüi saldiiidiïueis beuiueg 44 stuks. Vorig jaar waren dat er 25. Ondanks de hulp lieten 151 dier tjes het leven. In 1989 maakten 240 de goede afloop van de trek tocht met mee. Daarna werden al leen vorig jaar minder doden ge registreerd. Schiedam - Een 38-jarige vrouw uit Schiedam is gistermiddag met haar hand vast komen te zitten in de meelmachine van molen De Vrijheid in Schiedam. Ze had ge zien dat er iets in de machine viel en probeerde dit te pakken. Daar bij werd haar hand in de machine getrokken. Ze wist de zogeheten dodemansknop te bereiken om het apparaat stil te zetten. De brandweer bevrijdde haar tenslot te. De vrouw is naar het Schieland Ziekenhuis overgebracht. Schiedam - Schiedamse chocola de heeft een onbedwingbare aan trekkingskracht op een 22-jarige man uit Heüevoetsluis Nadat hij eerder deze week in een winkel aan de Oranjestraat was betrapt, ging gisteren een poging chocola de te stelen mis in een winkel aan het Nieuwlandplein. De man had al voor ongeveer 75 gulden weg genomen toen hij werd betrapt. Vlaardingen - Vijftien automobi listen zijn dc pineut geweest by een snelheidscontrole op de ma- rathonweg in Vlaardingen. Daar fotografeerde de politie nabij een oversteekplaats voor voetgangers gistermiddag zo'n 150 auto's. Ge noemde vijftien reden harder dan zeventig kilonmeter per uur, een tje zelfs negentig. Vlaardingen - De 24-jarige Vlaar- dingers die al een maand wordt vermist heet niet Marco Gi-Yun maar Marco Menheer, zo meldt de politie. De man wordt sinds 23 ok tober vermist. Hij vertrok die dag van huis zonder iets van zich te la ten horen. Schiedam - Medewerkers van een pompstation hebben gister ochtend ontdekt dat de geidbak jes van twee stofzuigerautomaten zijn opengebroken. Er is 200 gul den weg. Vlaardingen - De fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad van Vlaardingen. Bram Zonne, wordt lijsttrekker voor de libera len bij de komende gemeente raadsverkiezingen. De plaatsen twee, drie en vier worden ingeno men door de overige fractieleden, Henk Royers, Leny van Halteren- Schilder en Jan Bulva De WD- ledenvergadering heeft die bjst gisteravond vastgesteld. Hoger Bulva was vijfde geplaatst maar is door de leden een plaatsje hoger geduwd, wat ten koste ging van J Barnouw, die hierdoor zakte naai de zevende plaats. De WD bezel vier zetels in de gemeenteraad. Vijfde staat A. de Lange, zesde P. de Beer, achtste J. van Hemert, negene T. J. Thiele-Geuitsen en tiende M. E. A. Madai. Laatste op de iysi is oud-weihouder J. Ma- dern. Bij de vaststelling van de vorige lijst ontstond wat tumult over de plaatsen die sommige kandidaten innamen. Die onrust is nu uitge bleven, verzekert WD-afdehngs- voorzitter J. Abrahamse. -7.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3