Waterweg 15 'Jammer dat huizen aan Zuidvliet weg zijn' Tulp komt uit Turks, hangmat uit Haïtisch Popoverleg vraagt steun voor nieuwe Labyrint Lespakket bevordert wederzijds begrip tussen nationaliteiten jgenda Blaadje, boompje, beestje Voormalig terrorist te gast in Havenkerk Driehonderd darters bij Vijfsluizen Weer 'wie is wie?' in Gemeentemuseum Havenbrug afgesloten vanwege baggeren Grote beurs voor filatelisten Start bouw van Woelige Halte Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Beroemd aan de Waterweg Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 november 1993 Het einde van de herfst is in zicht. Dat maakt de natuur ons deze week duidelijk door massale kaalslag van de bomen. Vanuit ons re dactiekantoor aan dé Westhavenplaats in Vla ar dingen kan ik nu, tussen de kale takken door, eindely k weer eens de voorgevels van de panden aan de Oude Haven zien. Overal liggen de straten, paden en gazons bezaaid met gevallen bladeren. Het jaargetijde tussen de miserabele zomer van 1993 en de volgens sommige weersvoorspellers te verwachten harde winter 1994 heeft behalve veel regen in deze omgeving ook een leuke verrassing opge leverd. Ecologisch tuinman Ben van As kwam in het nieuws met zijn ontdekking van de Zuidelijke boomsprinkhaan in de Vlaardingse Holywijk. Op de valreep kan zijn, vleugeiioze dus waarschijnlijk per vakantie auto hierheen gevoerde, insect nog genoteerd worden in de volgend jaar te verschijnen sprinkhanenatlas van Nederland als de43ste hier levende soort. In zijn met grafüti bewerkte werkkeet m het Holypark toonde Van As aan de verzamelde pers beretrots enkele exemplaren. Hij verstrekte allerlei informatie over de lichtgroene, van nog klei nere beestjes levende insecten. Enthousiast sprak hij verder over de activiteiten van de insectenwerkgroep van de KNNV en het dankzij zorgvuldig ecologisch groenbeheern Vlaardingen ontstane, gifvrije, natuurlijke gebied, waarin plantjes, boompjes en beestjes kunnen gedijen. Terwijl hij ons vertelde over de wijze van communiceren van de Zui delijke boomsprinkhaan („Zij tsjirpen niet zoals hun soortgenoten hier maar trommelen met hun achterpoten op een blaadje.") infor meerde een collega van de in de Dienst Milieu opgegane plantsoe nendienst'hem over het machinale maaiwerk, dat langs de singel van het park aan de gang was. Duidelijk bleek uit de korte conversatie, dat er meer neergemaaid zou worden dan onze ecologische tuinman lief is. In het bijzijn van de verslaggevers wilde Van As er niet verder over praten. Wel reken- de.hij snel v'oor wat hét betekenen zal. Minder rietkragen betekent minder paren karekieten. Minder blaadjes en minder boompjes leidt .automatisch tot daling van het aantal nuttige beestjes. .De .vogeltjes, waarover Van As sprak, zijn bijvoorbeeld goed voor de consumptie van een flinke hoeveelheid muggen per dag. Als ze Str&ks in Holy last hebben van een muggenplaag dan weten we ten- •minste waar het aan ligt VAN HAREN -dub Eens was David Hamilton een berucht terrorist in Ierland, maar nu is hij bekeerd. In Noord-Ierland en Engeland bezoekt hij gevangenissen en spreekt met beide partijen dat het alleen door Gods liefde moge lijk is elkaar te accepteren. Zondag 14 november doet hij dat ook in de Havenkerk aan de Lange Ha ven 70. Hij vertelt onder meer over de ervaringen die hij op deed tijdens zijn gevangenschap en zal ook zijn boodschap trachten over te brengen op de mensen die zondagmorgen /tussen 10.00 en 12.00 uur in. de kerk zitten. Het geheel wordt met een muzikaal sausje overgoten 'door; gospelgroep The Arehres uit Los Angeles. De toegang is gratis maar om de onkosten zo laag mogelijk te houden' wordt een vrijwillig dankoffer opgehaald. r" Vlaardingen Zo'n driehonderd deelnemers(sters) worden er ver wacht op het grote dartstoernooi dat zondag 21 no vember wordt gehouden op het Shell-complex Vijf- sluizen. De organisator, Rijnmond Darts, heeft voor 1500 gulden aan prijzen beschikbaar, In dartskrin gen wordt de wedstrijd door een aantal mensen ge zien als een soort open kampioenschap voor Rotter dam en omgeving. De wedstrijden beginnen elf uur 's morgens. hf'het Gemeentemuseum is zaterdag en zondag weer een honderdtal foto's van oud-Maassluis te zien. Aan de bezoekers zal worden gevraagd wat zij erftygr kunnen vertellen. De foto's zijn bevestigd op panelen in de bovenzaal v&irhet museum en 's middags te zien van twee tot vjfÉuur. Tegen betaling van de kopieerkosten is een afdruk vah zo'n historische opname te verkrijgen. De Havenbrug en de Spoorbrug zijn in verband met baggerwerkzaamheden in de haven gesloten tussen 13 en 17 november en wel van zeven uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Het verkeer wordt omgeleid. De organisatoren verzekeren dat de grote ruildag vóór postzegels, zaterdag in Koningshof,1 grootser en grötér' dan ooit wordt. Bovendien zullen de prijzen flink lager zijn dan de gangbare handelskoersen, meent de Vereniging van Postzegelsverzamelaars Maassluis. De beurs start zaterdag om tien uur 's morgens en is voor zowel de beginnende als de gevorderde verza melaar interessant. Na een vertraging van enkele jaren, is gestart met het bouwplan Woelige Halte in Maasland. Op het ter rein van de voormalige christelijke kleuterschool verrijzen zes huurhuizen en drie koopwoningen voor 55-plussers. De zes huurwoningen worden gebouwd voor rekening van de Algemene Woningstichting Maasland. Dit blokje huizen komt aan de Huis te Veldelaan, Uit onderzoek is gebleken dat er op het bewuste per ceel nog een verplichting rust om er een kleuter school te bouwen. De raad wordt voorgesteld om dat te laten vervallen. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donaid Bax Telefoon 2340055 NaamWim van der Stelt WoonplaatsMaassluis BeroepGepensioneerd in '75 Andere functiesFreelance foto graaf HobbyFotograferen en dichten Leeftijd83 Politieke partij: Geen Wim van der Stelt presenteerde kort geleden zijn boek 'Maassluis, mijn stad. Deel 3'. 1). In welk huis in Maassluis zou u het liefst willen wonen? „In de Kluwerij 17. Waar ik nu woon. Ik heb 46 jaar op 't Stort ge woond. Dat is een prachtige wijk, maar waar ik nu woon, zit ik zo fantastisch! Al acht jaar. Kort bij de binnenstad en ik ben ook zo bij Koningshoek." 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? „Ja, dan denk ik toch aan Leen Stigter. En inderdaad, aan Maarten 't Hart, die is ook bekend. En wie ook een bekende is, dat is Gerrit Wagner, de ex-Shell-directeur. Die is nu nog actief bij diverse zaken. Hij zat bijvoorbeeld ook in de res tauratiecommissie van de Grote Kerk." 3). Wat moet er op milieugebied in Maasstuis anders? „Het onderhoud van plantsoenen. Daar is op bezuinigd, is minder personeel voor en dat is ook te zien. Neem het Lepelaarplantsoen, dat kan er veel beter uitzien." 4). Wat vindt u Maassluis voor een plaats? „Een hartstikke leuke plaats aan de Water weg. Het heeft jammer genoeg geen betekenis meer als havenplaats, maar het is een leuke plaats. Met gemoedelijke mensen." 5). Blijft u altijd in Maassluis wonen „Ja, ik ga niet meer weg, hoor." Wie vindt u de mooiste nanlvrouw tn uw stad? „Joh, dat vind ik een opgave hoor. Daarkom ik niet zo snel uit. Nee, er komt er niet eentje bovendrijven." 7). Aan wat of wie ergert u zich in Maassluis? „Aan de fietsen die 's avonds onverlicht rondrijden. Daar moetje zo voor oppassen. Ik vind het een gevaar. Ja, ik ben al eens ondersteboven gereden zo." 8). Wat is het dierbaarste plekje in Maassluis? „De vlieten bij de binnenstad. Dat is zo karakterLtiek. Ik vind het nog altijd jammer dat aan de Zuidvliet woningen zijn verdwenen voor een dienstencentrum. Een prachtig dienstencentrum, daar niet van, maar het verdwijnen van die woningen heeft afbreuk aan de stad gedaan." 9). Wat is het lelijkste plekje in Maassluis? „Eh... nou vooruit, de hoek van de Lange Bonestraat en de Kerkstraat. Daar staat een pand, een oud kaaspakhuis, dat is heel erg verwaar loosd. Er zijn plan nen om er een res taurant te vestigen, met kantoren erbo ven. Dat zou een op luchting voor de stad zijn." 10). U moet een mil joen gulden in uw stad besteden. Waar aan gaat dat op? „Ik denk aan de laatste invulling van het kerkeiland. Wo ningen, ook al mag dat nu niet vanwege de geluidsnonnen. En elders ook woningen, alhoewel daar haast geen grond meer voor is. En dan nog wat groen hier en daar." Leerlingen van de Gravin Aleidaschool in Schiedam werken met de lesbrie ven; wie weet dat het woord spinazie uit het Arabisch afkomstig is? Foto Roel Dijkstra Door Jelle Gunneweg Schiedam - Dat de Nederlandse taal veel invloeden kent uit het Engels, mag bekend worden ver ondersteld. Maar dat wij het woord bloemkool hebben overge nomen uit het Italiaans, chocola de uit het Mexicaans en hangmat uit het Haïtisch, ligt toch minder voor de hand. En wie weet eigen lijk dat het woord spinazie oor spronkelijk uit het Arabisch af komstig is en tulp uit het Turks? Deze en andere aardige wetens waardigheden over de herkomst van de Nederlandse taal staan te lezen in de lesbrief 'Schiedam, eeh(t) wel een wereldtaal!'. De les brief maakt onderdeel uit van het vierdelige lespakket 'De hele we reld in Schiedam,' dat is ontwik keld in het kader van de campag ne Schiedammers van overal en nergens. Dit schooljaar gaan de twee hoog ste groepen van het basisonder wijs en de brugklassers van het voortgezet onderwijs met het pro ject aan de slag. Naast de lesbrief Taal krijgen ze ook het onder werp 'Op stap in de wereld, op stap in Schiedam' voorgescho teld, een lesbrief waarin dieper wordt ingegaan op de geschiede nis van migranten in Schiedam. Waar komen opa en oma van daan?,' is de vraagstelling in de lesbrief over de herkomst van opa's opa en oma's oma. Het vier de onderdeel besteedt aandacht aan feesten in Schiedam. In de loop van het jaar komt er ook nog een (rondreizende) tentoonstel ling van de openbare bibliotheek en het museum. Doel van het onderwijsproject is leerlingen kritischer te leren kij ken naar de eigen activiteiten, waardoor ze naar verwachting eerder gewoonten en gebruiken uit andere culturen zullen begrij pen en waarderen. De initiatief nemers willen af van het oud Hol lands spreekwoord 'wat de boer niet kent, dat vreet hij niet' en willen juist de overeenkomsten en wederzijdse invloeden tussen de culturen benadrukken. Theo van Giezen, onderwijskun dig medewerker van de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam: „We streven naar een discussie in de klas die gebaseerd is op feitelijke informatie in plaats van dat die wordt over heerst door ongenuanceerde uit spraken die vooroordelen bevesti gen." Inhoud Van Giezen is met drie anderen verantwoordelijk voor de inhoud van de lesbrieven. De redactie wordt verder gevormd door Jaap van Berge (adjunct-directeur scholengemeenschap Buiten de Veste), Eric Dijkhuizen (coördina tor campagne Schiedammers van overal en nergens) en Margriet van Slochteren (medewerkster bij de gemeentelijke afdeling MAG). Voor dit project werd samenge werkt met diverse Schiedamse in stellingen, te weten de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam, de Openbare Biblio theek Schiedam, het Stedelijk Museum Schiedam, het Gemeen te Archief en de Scholengemeen schap Buiten de Veste. Het Schiedam-Vlaardingen Fonds zorgde voor financiële steun. De campagneleiding Schiedam mers van overal en nergens nam het initiatief voor de lesbrieven na het succes van het vorig schooljaar gehouden project rond stamboomonderzoek op scholen gemeenschap Buiten de Veste. Zowel leerlingen als docenten wa ren zo goed te spreken over dit onderdeel dat de campagnelei ding gezocht heeft naar een pro ject dat voor heel het Schiedamse onderwijs geschikt zou zijn. Daar mee zou tegelijkertijd worden voldaan aan de vraag vanuit de gemeente om ook jongeren te be trekken bij de campagne. Van Giezen: „Bovendien leveren we met dit pakket lesmateriaal voor het cultureel vormend on derwijs, dat een verplicht onder deel is binnen het basisonderwijs. Vreemd genoeg bestond dit mate riaal nog niet in Nederland. Het cultureel onderwijs werd steeds geïntegreerd in andere lessen, bijvoorbeeld bij geschiedenis en aardrijkskunde. Nu kan het ook als apart onderdeel aan bod ko men." Dat het project uniek is, blijkt uit de aandacht die het krijgt in vak bladen en andere media. Eric Dijkhuizen: „Het tijdschrift Onze Wereld vroeg zelfs of ze ook Oroe- pen buiten Schiedam de stads wandeling uit een van de lesbrie ven mocht laten maken. Hierover moeten we nog in overleg met de VW. Een uitgever overweegt het lespakket op te nemen in een on derwijskundige reeks. De brieven moeten dan wel van de Schiedamse situatie vertaald wor den naar de landelijke situatie." Vlaardingen - De Stichting Pop- overleg Vlaardingen hoopt dat de gemeente Vlaardingen een oplos sing kan bieden voor de impasse, die is ontstaan rond de verkoop van het vroegere jongerencen trum Labyrint aan de Zomer straat. Ondernemer Paul Post wil het vroegere Labyrint verbouwen tot een repetitiecentrum voor popmuzikanten, maar het geld voorde geëiste geluidstechnische aanpassingen is volgens hem niet op te brengen. De gemeenteraad stemde vorige maand al in met de verkoop van het gebouw, dat in 1979 werd ge bouwd als open jongerencen trum. De verkoopprijs werd vast gesteld op 350.000 gulden. Van wege de verwachte geluidshinder voor de omgeving moet het dak van het .gebouw worden geïso leerd. Deze operatie is begroot op 150.000 gulden. Volgens initiatief nemer Post is het nieuwe repeti- tiehonk niet te exploiteren als zijn bedrijf deze kosten voor ei gen rekening moet nemen. De Stichting Popoverleg Vlaar dingen, een belangenorganisatie van popmuzikanten, meent in een brief dat het binnen het ver mogen van de gemeente Vlaar dingen moet liggen om een oplos sing voor dit probleem te vinden. Gesteld wordt dat het nieuwe cen trum een belangrijke rol in het plaatselijke culturele leven kan innemen. Naast repetitieruimtes zijn creen geluidsstudio, een mu- ziekpodium en een onderkomen voor de stichting gepland. Het nieuwe muziekcentrum zou de natuurlijke opvolger moeten worden van het Repetitiehuis, het oefencentrum dat is gevestigd in een pakhuis aan de Koningin Wil- helminahaven. Honderdvijftig bands uit Vlaardingen en wijde omtrek oefenen hier met zekere regelmaat. Op de langere termijn zien de exploitanten echter geen mogelijkheid om het centrum op deze plek voort te zetten. De bands van de Stichting Pop overleg Vlaardingen zijn straks op het nieuwe centrum aangewe zen, omdat er geen alternatieven zijn. Vroeger repeteerden veel Vlaardingse bands in het Laby rint, hetzelfde gebouw dat nu op nieuw een functie voor bands zou moeten krijgen. De gemeente deed dit gebouw twee jaar gele den op slot, waardoor veel muzi kanten dakloos werden. De in het vooruitzicht gestelde alternatieve locatie kwam nooit van de grond. Hierop zochten de meeste musici hun heil bij het commercieel ge- exploiteerde Repetitiehuis. Overleg Cultuur-wethouder drs. Kees van der Windt meldt dat de gemeente serieus op zoek is naar een oplos sing voor het probleem. „Binnen kort is dit punt van verder overleg met de ondernemer. Maar 150.000 gulden is natuurlijk niet niks. Vast staat in ieder geval dat er een goede accommodatie voor pop musici moet komen. Gezien de problemen moeten we ons alleen afvragen of dit de meest geschik te piek is." Een gemeentelijke speurtocht naar fondsen heeft nog niets con creets opgeleverd. „De provincie heeft geen geld en andere fond sen hebben vaak problemen om een commerciële activiteit te steunen," zegt Van der Windt. „Maar uit het feit dat we nog in gesprek zijn met de ondernemer, valt op te maken dat we toch nog mogelijkheden zien." Bij het bepalen van haar positie laat de gemeente meewegen wat er met het Labyrint zou moeten gebeuren als de transactie met de popmusici afketst. Sloop is in dat geval de meest voor de hand lig gende optie, want buiten het Re petitiehuis heeft nooit iemand se rieuze belangstelling voor het ge bouw getoond. „Sloop zou zonde 2ijn," reageert Van der Windt. „Misschien zijn we als gemeente in dat geval nog wel duurder uit. We moeten de zaak goed afwegen. Uiteindelijk zal de gemeenteraad het laatste woord hebben." Vrijdag 12 november SCHIEDAM Magnalia Deïkerk. Concert Schiedams Christelijk Mannenkoor, 20.00 uur. Passagetheater. Mrs. Einstein, 20.15 uur. Teerstoof. Lebbis Jansen, 20.30 uur. Film huis. Fried green tomatoes at the whistle stop café, 21.30 uur. Po dium. Threnody, 22.00 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal.. Les nuitsfauves (film), 20.30 uur. MAASSLUIS Grote Kerk. Rozenburgs Mannen koor, 20.00 uur. Koningshof. Bridge, 20.00 uur. Oe Schuurkerk. Trio de Janeiro, 20.30 uur. ROTTERDAM Ahoy'. BB King, 20.00 uur. Rotter damse Schouwburg. Gr.z, Koning Lear, 19.30 uur. Kl.z. Schade/Scha de, 20.30 uur. Luxor Theater. Bub- blingBrown Sugar, 20.15 uur. Thea ter Zuidplein Gr.z. Hair, 20.15 uur, Kl.z. Remco Camperten Jan Mulder, 20.30 uur. Zaterdag 13 november SCHIEDAM Margriethal. Vlooienmarkt, 10.00- 16.30 uur. Grote Kerk. Inloopcon cert, 15.00 uur. Teerstoof. Pop pentheater Oera, 14,00 uur. Lebbis Jansen, 20.30 uur, Dienstencen trum Oe 4Molens. Bingo-dansant, 19.00 uur. Passagetheater. Hans Visser vrienden, 20,15 uur. Po dium. Zeeband (funk), 22.30 uur, VLAARDINGEN Grote Kerk. Concert Gloria Toon kunst, 20.00 uur. Stadsgehoor zaal. Blijspel toneelvereniging ON I. 20.15 uur. Les nuits fauves (film), 20.30 uur. Harmonie. Contraband (jazzconcert), 23.00 uur. MAASSLUIS De Kern. Snuffelmarkt, 9.30-16.30 uur. Koningshof. Postzegelruil beurs, 10.00 uur. De Schuurkerk. Trio de Janeiro, 20.30 uur. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Canticum Novum. 20.15 uur. Kl.z, Nederlands Koor festival, 9.30. Hal Gr.z. Rotterdamse accordeonorkesten, 12.45 uur. Ahoy'. BZN, 20.00 uur, Rotown. The Happysad, 22.00 uur. Theater Zuidplein. Gr.z. Hair, 19,00uur. Rot terdamse Schouwburg. Gr.z. Ko ning Lear, 19.30 uur. Kl.z. Schade/ Schade, 20.30 uur. LuxorTheater. Bubbling Brown Sugar, 20.15 uur. Theater Zuidplein Kl.z. Rempo Cam- pert en Jan Mulder, 20.30 uur. Mu seum Boymans-van Beuningen. 1928: Schoonheid en Transparan tie, Logica en Vernuft, rondi., 15.00 uur. Zondag 14 november SCHIEDAM Margriethal. Winterbeurs. 10.00- 16-30 uur. Dienstencentrum De 4Molens. Thee-dansant bingo, 13.30 uur. Passagetheater. Orgel concert, 11.00 uur. Podium. The Huntsman's apology, 21.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Bruncheconcert met Tancredi Trio, 15.00 uur. Brun- che met tekenfilmparade, 15.00 uur. Dienstencentrum Emma. Kaartspelmiddag, 13.00 uur. Maandag 15 november VLAARDINGEN Trefcentrum de Bijenkorf. Dartles 55-plussers, 13.30-15.30 uur. ROTTERDAM Afhambra Riksbioscoop: 'Single White Female' (16) dag. 11.45- 14.15-16.45-19.15-21.45. Al- hambra 2: The Fugitive' (12) dag. 1.15-6.45-9.30, do.vr.ma.di.ook 4. Calypso li 'The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cafypso-2: 'Hartver scheurend' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-3: The piano' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cinerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Three of Hearts' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'Sliver' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Cliffhanger' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30, Cinerama 5: 'Bom Yesterday' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: The House of the Spirits' (16) dag. 1.15-4.30-8,15, Imax Theater: 'Sharks' (al) dag.beh.ma. 2-8.30, za.zo. ook 4. 'Antarctica' (al) za- .zo.12. 'Het grote Barrière Rif (al) dag.beh.ma. 3-7.30. Lantaren/ Venster 1: 'The woman from the La ke of the Scented Souls' dag.8-10. Venster 2: 'Teorema' do- .vr.za.7.30. 'Porcile' zo.wo. 7.30. 'Dekaloog deel 1 en 2' do.9.30. 'Deel 3 en 4' vr.9.30. 'Deel 5 en 6' za.9.30. 'Deel 7 en8'zo.9.30. 'Deel 9 en 10' wo.9.30. 'Carmen' ma.9.30. 'Public Eye' di.10. Ven ster 3: Trois coufeurs: bleu' dag. 8- 10, ma.alleen 8. Sneak Preview ma.10. Venster4: 'RomancedeVa- tentia'dag. 8-10. Lumièrel: 'Juras sic Park' (al) dag.l. 15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Rising Sun' (12) dag. 1.15-4-6.45.9.30. Lumière 3: 'In the line of fire' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30, Lumière 4: The Fugiti ve' (12) dag. 4-6.45-9.30, do .vr.ma.di.ook 1.15. Rex: "Viva Va nessa' (18) dag. 12. doori.voorst. Thalia: Tina' (12) dag.l. 15-4- 6.45-9,30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1