13 Raad gunt Zijdeveld geen extra wachtgeld Vlaardingen 'kansrijk' voor snelle tramplus f W Rotterdams Dagblad Pas na een maand besefte geredde Diane hoeveel geluk ze had gehad Nasleep storm houdt brandweer en politie bezig Kidnappers joegen Roland de stuipen op het lijf Ook studie naar verbetering van buslijnen 56,57 en 82 over literatuur. Delta Hotel is te koop j&ss Taxichauffeur mishandeld Voor 40.000 kleding gestolen Verdacht van inbraken WW»®» T-' t ."7^ - - - -fev -O ÓV V" i - És£M£ r/ Tweede overval op taxichauffeur Vol vuur Waterweg Regio Waterweg West havenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 01 ö-2340055/fax.4349754 Door Carel van der Velden Schiedam - De vertrekkende wethouder Chris Zijdeveld (49) kan nog niet met pensioen. Ach ter gesloten deuren heeft burge meester Seheeres de fractievoor zitters gevraagd de wethouder tot zijn 65ste een forse uitkering te garanderen, maar een grote stro ming in de raad blijkt daar niets voor te voelen. Mocht Zijdeveld geen baan vinden, dan geniet hij in de geldende wachtgeldregeling tot zijn 55ste een gemeentelijk in komen. PvdA-fractievoorzitter Gé Brou wer meldt dat Zijdeveld reeds voor de aankondiging van zijn vertrek heeft gevraagd om ge bruik te mogen maken van de uit zonderingsclausule, die de lande lijk vastgestelde wachtgeldrege ling biedt. In bijzondere gevallen kan de gemeenteraad een ver trekkende wethouder extra wachtgeld gunnen. Volgens Brou wer is Zijdeveld zo'n bijzonder ge val. „Persoonlijk denk ik dat hij snel een baan vindt, maar toch zou ik het jammer vinden als de raad niks wil doen voor iemand die ze kerheid zoekt. Deze wethouder heeft grote verdiensten voor Schiedam gehad." Het bijzondere van het geval Zij develd zit hem in het feit dat de scheidende wethouder op het nip pertje niet in aanmerking komt voor een goede uitkering tot zijn 65ste. Voordat daar sprake van kan zijn, dient een wethouder aan twee criteria te voldoen. Zijdeveld voldoet ruimschoots aan de eis dat een wethouder mi nimaal tien jaar onafgebroken zijn werk heeft gedaan. Het twee de criterium stelt echter dat een wethouder bij zijn vertrek 50 jaar of ouder moet zijn. Als Zijdeveld in maart '94 het veld ruimt, is de op 2 oktober 1944 geboren Pv- dA'er pas 49.5 jaar. GroenLinks en het CDA zouden zich binnenskamers tegen het creeren van een uitzonderingspo sitie hebben gekant. Ook D66 was volgens Brouwer tegen, al zegt fractievoorzitter Marcel Hout kamp van die partij best begrip te hebben voor de situatie. „Vroeger werden wethouders in september benoemd. Later is dat door de wetgever verschoven naar mei. Daar kan Zijdeveld niets aan doen. Had de oude situ atie nog bestaan, dan was de wei houder zelfs maar drie weken te kort gekomen voor een regeling tot zijn pensioen. Het zou mij niet verbazen als er een voorstel komt om dit voor Zijdeveld te regelen. En ik zou het redelijk vinden ook." De wachtgeldregeling is in het le ven geroepen om wethouders na hun vertrek de tijd te gunnen een nieuwe baan te zoeken. In de loop der tijd wordt de uitkering lang zaam afgebouwd. Vindt Zijdeveld geen baan, dan krijgt hij in het zesde jaar na zijn terugtreden al tijd nog zo'n 75.000 gulden bruto (zestig procent van het vroegere bruto inkomen) van de gemeente Schiedam. Volgens de geldende regeling zou de uitkering van de wethouder bij blijvende werk loosheid in het zevende jaar wor den stopgezet. In dat geval zou hy daarom moeten terugvallen op het inkomen van zijn echtgenote of moeten aankloppen bij de so ciale dienst. Treft de gemeente raad alsnog een uitzondenngsre geling, dan zou Zijdeveld de uit kering van zestig procent van zijn oude mkomen ook in de volgende negen jaren tot zijn pensioen be houden. Aan de door de wethou der voorgestelde regeling hangt dus voor de gemeente een extra prijskaartje van circa zeven ton. Gé Brouwer verwacht met dat er op korte termijn alsnog pogingen worden ondernomen om Zijde veld van een in financieel opzicht onbekommerde toekomst te ver zekeren. „De zaak ligt nu wellicht wat te gevoelig. Maar als D66 van mening is veranderd, dan stel ik dat op prijs. Wellicht komt deze zaak voor het einde van de raads periode toch nog aan de orde." Aan deze twee mannen heb ik mijn Ie ven te dan ken, lacht Dj ane van den Berg na de huldiging van haar redders Rutger Jan sen (links) en Frans Giesen. Foto Dennes van oer Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen - Vlaardingen maakt op de middellange termijn kans te worden aangesloten op het tramnet van de RET. Vol gens voorlopige plannen zullen er dan snelle trams rijden naar ondermeer Holy, de binnenstad en de NS-stations Vlaardingen- Oost en -West. Voor de korte termij n staan concrete verbeterin gen van de busdiensten in Vlaardingen op stapel. De RET en de Vervoersregio Rijn mond. waarvan Vlaardingen deel uitmaakt, studeren al geruime tijd op verdere ontwikkeling van het openbaar vervoer. 'Tramplus- lijnen' voor Vlaardingen worden in deze studies als 'wenselijk en kansrijk' bestempeld. Met 'tram plus' bedoelt de RET trams met een hoge snelheid die stoppen bij perrons waar vlot kan worden in gestapt. De 'Vlaardmgse' tracés die de meeste kans maken zijn: een ver binding van Holy met NS-station Schiedam-Nieuwland, de Koe markt en Rotterdam-Kralingen en een route die loopt vanaf NS- station SchiedamyRotterdam- West via de Koemarkt en de Bur gemeester Knappertlaan naar het toekomstige metrostation bij Vijf sluizen, vanwaar de tram kan worden doorgetrokken naar Vtaardingen-Oost, de binnenstad en station Vlaardingen-West. In andere opties rijdt de tramplus vanuit Holy over de Burgemees ter Heusden slaan naar het cen trum. Maassluis - Gisterochtend in alle vroegte is in Maassluis een 63-ja- rigc man gearresteerd op verden king van mishandeling van een taxichauffeur. De arrestant, die in Maassluis woont, bedreigde zon dagavond kort voor middernacht een taxichauffeur in de Reinest- raat. Hij zou een mes in handen hebben gehad en de chauffeur een klap in het gezicht hebben ge geven. De arrestant was geen taxiklant. De aanleiding is ver moedelijk dat de man zich al eni ge tijd ergerde aan het parkcerge- drag in de Reinestraat. Schiedam - Uit een winkel aan de Hoogstraat in Schiedam is het af gelopen weekeinde voor onge veer 40.000 gulden aan kleding gestolen. De dieven kwamen bin nen door aan de achterzijde van het pand op het dak een deur te forceren. Daarna werd de zaak goeddeels leeggehaald. De buit bestond uit leren kleding, zijden blouses en overhemden, sokken, ondergoed en mantels. Een po ging om de kluis in de kelder open te breken mislukte. Maassluis - Twee Rotterdam mers van 29 jaar zijn gisteravond in Maassluis aangehouden op ver denking van pogingen tot in braak. Zij zouden getracht heb ben hun slag te slaan in vier wo ningen in de Oranjebuurt. De ar restatie gebeurde aan de hand van een signalement. De mannen zijn voor verhoor ingesloten. Ket is de bedoeling de Vlaar- dingse tram in Holy ter hoogte van de Europaboulevard aan te la ten sluiten op lijn I in Schiedam- Woudhoek. Deze lijn wordt in de nabije toekomst doorgetrokken naar het nog te bouwen NS-sta tion Kethel, zodat het mogelijk wordt dat inwoners van Holy in de toekomst in Kethel op de trein stappen, Volgens de RET zijn de Vlaar- dingse projecten voorlopig nog niet aan uitvoering toe. Een woordvoerder schat dat, mocht Vlaardingen inderdaad worden aangesloten op het tramnet, dat niet eerder zal gebeuren dan na het jaar 2000. Het 'tramplus'-idee is evenwel geen toekomstdroom; in Rotterdam worden bestaande tramlijnen nu ai gemoderniseerd om ze sneller te laten rijden. In de 'Paraplunota Openbaar ver voer', waarin het tramplusproject ter sprake komt, kondigt de ge meente Vlaardingen ook wijzigin gen aan in de bestaande busdien sten. Geld voor uitbreidingen is er echter niet, omdat het rijk de budgetten voor het openbaar ver voer inkrimpt. Wel kunnen lijnen en dienstregelingen worden aan gepast, als die veranderingen ten minste niet tot hogere kosten lei den. Van buslijn 57, een woon-werklijn die vanuit Holy naar het Marco- niplein en vice versa rijdt, wil de RET de frequentie met ingang van september 1994 opvoeren. Te gelijkertijd wordt een iets gewij zigde route voorgesteld. Deze lijn zou voortaan via de Lepelaarsin gel in plaats van over de Holysin- gel en over de Burgemeester van Haarenlaan in plaats van over de Burgemeester Honoerlage Grete- laan moeten rijden, vindt de RET. In het vervolg zou lijn 57 ook NS- station Schiedam/Rotterdam- West moeten aandoen en niet meer door de 's Gravenlandsepol- der en de Spaansepolder moeten rijden. Lijn 82 van de ZWN, die de ver binding onderhoudt tussen Vlaar dingen, Spijkenisse en Hoogvliet, heeft nu zijn eindpunt onder het Liesveld. De gemeente wil dat eindpunt verleggen naar het in ontwikkeling zijnde bedrijven park Hoogstad aan de Westland- seweg. Dit zou al eind 1994, begin 1995 kunnen. Een probleem apart is lijn 56, een van de drukste lijnen van het RET-net. Veel bewoners van de nieuwe wijk langs de Vaart willen een aansluiting op deze buslijn, omdat zij de loopafstanden naar de dichtstbijzijnde haltes te groot vinden. Uitbreiding van de dienstregeling zit er echter niet in, ook al zijn de bussen in de spitsuren vaak overvol. RET en gemeente bestuderen nog hoe dit probleem het beste kan worden opgelost. Er zijn verschillende mogelijkheden: bussen verschui ven van de minder drukke uren naar de drukke uren. vaker rijden op de route Holy naar station Vlaardingen-Oost en de frequen tie op de rest van het traject in krimpen. of een ringlijn in Holy instellen, waarin dan ook de Al- bert Schweitzersingel wordt op genomen. Meerdere malen zijn gisteren politie en- in het Waterweggebied uit gerukt om losgeraakte takken of gehee. ~J!en bomen te-verwijderen. Zo moest erin verband met de nasleep van de storm ook opgetreden worden aan de Parkweg in Vlaardingen waar een boom een muur had vernield- Elders moesten takken worden verwijderd omdat die op auto's dreigden te vallen. In Hoek van Holland zijn de tuinhekken van twee woningen aan do Groene leeuwstraat weggehaald omdat ze het voetpad blokkeerden. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Voor de tweede keer in twee dagen is m Schiedam- Noord een taxichauffeur doelwit geweest van een overvaller. Ver moedelijk gaat het om één en de zelfde dader. Dat leidt de politie af uit het signalement en de werk wijze van de overvaller. De 49-jarige chauffeur die gister avond het slachtoffer was, werd op dezelfde wijze overvallen als zijn collega een dag eerder. Er werd een taxi besteld op een adres in Schiedam-Noord en op het moment dat de chauffeur uit zijn wagen stapte werd hij aange sproken door een man dte uit de duisternis tevoorschijn kwam. Hij richtte een pistool op de chauffeur en eiste geld. Anders dan zondag maakte de overvaller dit keer geen cent buit. De bedreigde chauffeur begon op een houten schot te bonken om zo de aandacht van omwonenden te trekken. Daarop nam de man met het vuurwapen de benen. Hij kon niet meer worden achterhaald. De politie heeft een actie aange kondigd om de dader op te spo ren. Ook worden eventuele getui gen gezocht van de twee overval len. De overvaller is een man van circa 1.85 tot 1.90 meter lang. Hij draagt een 'Russische' bontmuts en een donker jack. Door Stéphan Reket Schiedam/Rotterdam - Achttien maanden cel is er gisteren bij de Rotterdamse rechtbank geeist te gen de 31-jarige Schiedammer J. L. Bovendien zou de Mercedes 280 van de Schiedammer ver beurd verklaard zou worden. Offi cier van justitie mr. R. de Groot kwam tot die eisen vanwege de rol van J.L. in een ontvoerings zaak. Daarbij deed de 21-jarige Roland uit Spijkenisse het bijna in zijn broek. Dat was op 9 juli van dit jaar. Hij had net het opvanghuis De Plataan aan de Mathenesser- laan in Rotterdam verlaten toen hij door twee mannen in een Mercedes werd getrokken en meegenomen naar een adres m Spijkenisse. Tégen zijn uil, vol gens hem De kidnappers, die sa menwerkten met drie anderen, joegen hun slachtoffer behoorlijk de stuipen op het lijf. Hij zou een lesje krijgen dat hij nooit zou ver geten. Ontsnappen kon hij maar beter niet proberen, want anders zou één van ontvoerders, een Schiedammer, er wel voorzorgen dat hij in een portiek met een overdosis in zijn lichaam werd ge vonden. Om die woorden wat kracht bij te zetten, kreeg hij een paar klappen in zjjn gezicht en le gen zijn ribbenkast. De reden van dit alles: Roland had het een en ander gestolen van zijn vijf ont- voeiders, onder meer een hanger met een waarde van 25.000 gul- Al bijna 8 jaar veel beluisterd. Maria Heiden praat orer boeken die ie eerst voor u geleien heeft. Op woensdagmiddag von 11 tot 12.30 uur. W r e d den. Bovendien had Roland schulden bij hen In een woonwa gen in Spijkenisse gingen de vijf verder. Het slachtoffer kreeg een slagersmes tegen zijn keet en hij werd bij zijn adamsappel gegre pen De nacht moest hij doorbren gen m de schuur, zijn handen en voeten werden vastgebonden met plastic tape en de deur ging op slot. Na drie dagen moest hij op het politiebureau in Spijkenisse aangifte doen van het verhes van zijn paspoort Hij had namelijk een geldig identiteitsbewijs nodig om een van zijn ontvoerders te machtigen om geld van zijn reke ning te halen Hij werd door zijn 'bewaker' even alleen gelaten en vertelde in paniek vervolgens al les aan de politie Officier van jus titie mr. Groot had de volgende ei sen klaar achttien maanden voor de 43-jarige vrouw H C uit Spij kenisse en de genoemde 31-jarige Schiedammer, twee jaai voor de 51-jange Rotterdammer H G en zes maanden voor twee 18-jange Spijkemssers F R en M van der S Allen met aftrek met voorlopi ge hechtenis De zaak werd twee weken geleden aangehouden, omdat het slachtoffer hot niet aandurfde - uit angst voor repros* sailles - om te getuigen. Gisteren legde hij wel een verklaring af Rechtbankpresident mr F J- ,W M van Dooren liet voor de ze kerheid de publieke tribune ont ruimen. De kroongetuige: „Ik ben psychisch helemaal gesloopt. ïk ben bang en ik denk dat ik leeg- klap Dat doe ik nu al Ik praat lie ver met u hier alleen, dan met alle verdachten erbijDe vijf ver dachten ontkenden allemaal. Pro bleem voor de twee jong sten was echter dat ze al eerder aan de poli tie en rechte r-eommis sa ris had den bekend. FR werd gisteren door de officier van justitie ver volgens beschuldigd van mein eed. Ook de jongste van de 'ben de'. M. van der S overkwam dat Uitspraak op 29 november Vlaardingen - Het Delta Hotel in Vlaardingen is tc- koop De eige naar. de Bi 1det berg groep, wil het hotel kwijt omdat hot met moer bij haar bedrijfsdoelstellingen wast De groen wil alleen nog vier en vijlkteiTcn-hotels exploiteren. Daarom gaan er nog negen hotels er, restaurants m Nederland van de hand De Bilderberg Groep heelt 31 hotels en restaurants m Nederland m bezit Het Delta Ho le! i> vanal januari te koop Schiedam - Zelf blijven de Schiedammers Frans Giesen en Rutger Janssen er nuchter onder, maar op het politiebureau werden ze gisterochtend als ware helden m het zonnetje gezet. Met bloe men, een oorkonde en een fraaie onderscheiding van het Carnegy Hel den fonds. Ze hadden eerder dit jaar immers met gevaar voor eigen leven een stadgenote van een wisse verdrinkingsdood ge red. Dankzij hun kloeke optreden kan de 22-jange Diane van den Berg het hachelijke avontuur dat ze op 31 juli beleefde, nog navertellen. Al weet ze nog altijd niet precies wat er op de bewuste dag ge beurde. Ze raakte met haar auto op de Kerkweg in de slip, kwam ondersteboven in de sloot ernaast terecht en slaagde er niet in de met water vollopende auto te ver laten. „Ze heeft echt dubbel geluk ge had," zegt de 47-jarige Frans Gie sen, die het ongeluk zag gebeuren en zonder nadenken de sloot in sprong om de jonge vrouw te hel pen. „Ze had frontaal op mijn au to of tegen een boom kunnen knallen. Ze schoot nu wei de sloot in maar had geen schrammetje." „Wij helden?" zegt de 16-jarige Rutger, „Ik vind het een gewone zaak datje mensen in nood helpt. Ik heb het dan ook niet aan de grote klok gehangen. Alleen mijn beste vrienden heb ik het ver teld." „Ik ben brugwachter," voegt Giesen er aan toe, „en heb al meerdere mensen uit het water gehaald. Het is je plicht." De jongeman was bezig met zijn krantenwijk toen Giesen hem te hulp riep. De gymnasium-scho lier bedacht zich geen moment en hielp Giesen met het omhoog til len van de auto die met het dak in de modder vastzat. Dankzij de enorme krachtinspanning ont stond in het voertuig een luchtbel waardoor het slachtoffer weer lucht kon krijgen. Met een krik werd een ruit ingeslagen om de vrouw, die tijdens de duikeling op de achterbank terecht was geko men, uit haar benarde positie te bevrijden. Gelukkig kwamen de politie en brandweer op tijd want veel scheelde het niet of de twee redders hadden zelf het loodje ge legd. Ze stonden tot ver boven hun middel in het water en zak ten steeds verder in de modder weg Dat beseften ook de politie-agen- ten Jos van de Bergh en Hugo Wolff. Daarom droegen ze de twee moedige Schiedammers voor bij het Carnegy Heldenfonds dat m 1979 voor het laatst een Schiedammer eerde. Een fraaie kristallen herin nenngsplaquette is het tastbare eerbetoon dat de 'helden' kregen overhandigd door districtsmanager Enk van der Horst. „Ze hebben moedig opge treden in een kritieke situatie. Misschien hebben ze alledrie wel de dood in de ogen gekeken." eer de hij het tweetal m het bijzijn van familieleden, een afvaardi ging van de scholengemeenschap Spieringshoek waar Rutger op school zit én Diane van den Berg. „Op het moment dat ik m die sloot lag, besefte ik niet dat de si tuatie uiterst penibel was," blikt zij terug op het voorval. „Dat kwam eigenlijk pas een maand la ter Toen kreeg ik pas door dat ik veel geluk heb gehad en mijn le ven aan deze twee mannen heb te danken Voor de jonge scholier was het overigens met de eerste keer dat hij m korte tijd op het bureau was. Het afgelopen weekeind kwam Rutger er ook al omdat hij wegens een verkeersovertreding met zim fiets een bekeuring had gekregen en om aangifte te doen van een gestolen horloge Zijn laatste be zoekje was natuurlijk het nicest prettige. ..Iedereen." klonk Van der Horst dan ook humorvol, „krijgt wat hij toekomt." a3BE3aggK33fflE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2