11 Solidair '93 richt zich op Binnenhof Rotterdams Dagblad Tippelzone Keileweg: rondjes rijden binnen de hekken Herman Meijer niet gerust ais achtste Boortoren van eiland naar werf Ringmussen vernietigd Protest karavaan "door de provincie Vierde brand in korte tijd m Clubje is creatief met hennep Weer Witte Bedjesfeest Nieuw plan heroïneprostitutie omzeilt bezwaarschriften Dode man blijkt vermiste Drent Centrale Discotheek wil steun Zaterdag 20 november 1993 Rotterdanipv^ Rotterdam - De acht verwer kers van de hennep zeiden dat ze hadden gereageerd op een advertentie over bloemschik ken, zich moesten verzamelen op de hoek van een straat, waar ze werden opgehaald door een. geblindeerd busje. Vervolgens ging het naar een 'pand aan de Schonebergerweg in het Nieuwe Westen, waar ze gisterochtend plotseling oog in oog kwamen te staan met dubje politiemensen, dat de woning was binnengevallen. Daar troffen ze naast het hen nep-verwerkende achttal een verborgen kelder aan, vijftig vierkante meter groot, met daarin een complete hennep kwekerij, met 530 planten, lichtbakken en irrigatie. Ach ter een kastenwand was nóg een ruimte, met daarin alleen maar apparatuur. Twee verdachten, 36 en 31 jaar .oud, werden aangehouden. De acht'werknemers' mochten na verhoor weer naar huis. Rotterdam Met een protestkara vaan tegen de verandering van de Bijstandswet trekt de afdeling Zuid-Holland van de FNV volgen de week langs de gemeentehui zen van Rotterdam en een aantal grote gemeenten in de omgeving. Tijdens gesprekken met de wet houders van Sociale Zaken en de directeuren van de sociale dien sten wil de FNV duidelijk maken dat de nieuwe Algemene Bij standswet (ABVvj voor veel men sen een forse financiële aderla ting meebrengt. Vooral voor jongeren, .alleen staanden, woningdelers en al leenstaande ouders 'vreest de FNV een forse inkomensachter uitgang. De vakbondskritiek richt zich op het principe-ak koord dat is gesloten tussen staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Hierin is opgenomen dat een groot deel van de bijstandstrekkers straks een uitkering krijgt van vijftig procent van het minimumloon, -..terwijl zij nu nog zeventig procent daarvan krijgen. Gemeenten kunnen zelf beoordelen of ie mand recht heeft op een toeslag tot aan het oude bijstandsniveau. Wallage hoopt met deze wijziging de grootste bron. van fraude in de bijstand aan te pakken. Uit onder zoeken blijkt dat veel bijstands trekkers ten onrechte zeggen dat zij alleen wonen en daardoor een te hoge uitkering opstrijken. De FNV vindt het onaanvaardbaar dat de ontvanger van een uitke ring straks zelf moet aantonen dat hij of zij alleen woont. „De huidige bijstand is al een abso luut minimumniveau van be staan," zegt districtsbestuurder Leon Peeters. De protestkaravaan zal van maan dag tot en met woensdag langs dertien gemeenten m Zuid-Hol land trekken. Voor de gemeente huizen worden pamfletten uitge deeld om het publiek te informe ren. De karavaan komt maandag morgen als eerste bij de Rotter damse dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Vervolgens worden die dag Schiedam, Spij- kenisse, Oud-Beijerland, Rozen burg en Vlaardingen aangedaan. Dinsdag reizen de actievoerders naar het noorden van de provin cie, om woensdag onder meer nog even op te duiken in Dordrecht. Rotterdam - Bekende artiesten als Marco Borsato, Conny Vink en Hans Somers hebben dit jaar hun belangeloze medewerking toege legd aan het traditionele Witte "Bedjesfeest. In de Doelen worden vrijdag van af tien uur 's ochtends ongeveer tweeduizend geestelijk en of li- i chameiijk gehandicapte kindeien ""verwacht Hoogtepunt van het -feest moet om even voor twaalven Jiet bezoek van Sinterklaas wor den, die voor iedereen een ca- "deautje bij zich heeft. Rotterdam - Het Rotterdamse gemeenteraadslid Herman Meijer blijft tot begin mei in onzekerheid oyer een mogelijk kamerlidmaatschap voor Groen- Links. Hij is op de kandidatenlijst op de achtste plaats gezet. „Er is bij gezegd dat het zeer verkiesbaar is. Ze heb ben me dus alle eür bewezen, maar ik ben er toch niet helemaal gerust op. We hebben er in de peilingen al vaker heel goed voorgestaan en dan viel het op het beslissende moment weer tegen," aldus Meijer, die eerder dit jaar een vergeefse gooi naar het landelijke lijsttrekkerschap deed. GroenLinks is thans met zes personen in de Tweede Kamer vertegenwoordigd. De verwachting is dat dit zal groeien tot tussen de negen en veertien. Bij de eerste vijf op de kandidatenlijst staan twee mi granten, Behalve Mohammed Rabbae, die zoals be kend samen met Ina Brouwer als lijsttrekker fun geert en op de tweede plaats staat, is ook het Amster damse gemeenteraadslid Tara Oedayraj Singh Var- ma door een kandidatencommissie onder leiding van oud-kamerlid Andree van Es op een hoge plaats terechtgekomen. Zij staat op plaats vijf. Mede door de klassering van Herman Meijer heeft de CPN van de partijen waaruit GroenLinks vier jaar geleden is ontstaan de meeste oud-leden in de top van de kandidatenlijst. Naast Meijer zijn dat Brou wer en Varma. De kandidatenlijst, die in februari nog dooreen con gres van Groenlinks moet worden goedgekeurd, be vat verder weinig verrassingen. Achter Brouwer en Rabbae staat het door deze twee tijdens het afgelo pen lijsttrekkersreferendum ve~ ^ugen duo Rosen- möIler/Sipkes op drie en vier. Beiden zitten ook nu al voor GroenLinks in de Tweede Kamer. De huidige fractievoorzitter van GroenLinks in de Tweede Ka mer, Peter Lankborst, had al eerder aangekondigd zich uit de Kamer terug te trekken. Rotterdam - De politieke groepering van de oniangs uit de PvdA gestapte oud-voorzitter van de ambtenarenbond Abva Kabo, Jaap van de Scheur wil zich vooral op de landelijke poli tiek gaan richten. Het is in principe niet te bedoe ling dat Solidair '93, zoals de par tij heet, ook nogeens op allerlei plaatsen in het land aan gemeen teraadsverkiezingen meedoet. Dat zal in nog veel mindere mate voor provinciale verkiezingen gelden. „De meeste mensen bin nen onze partij voelen daar niet veel voor. Het kost heel veel ener gie en geld. Als je zaken veran derd wilt hebben moet je op het Binnenhof zijn,11 aldus Van de Scheur, die tot voor enkele maan den nog namens de PvdA in de Rotterdamse gemeenteraad zat. De inwoner van Hoek van Hol land sluit overigens niet uit dat er in een aantal gemeenten in maart toch aan de gemeenteraadsver kiezingen zal worden deelgeno men. Bepalend daarvoor is de aanwezigheid van geschikte kan didaten. Deze week werd een ad vertentie geplaatst in deze krant waarin geïnteresseerden werden opgeroepen zich aan te melden. „Maar dat is niets bijzonders," stelt Van de Scheur. „Dat doen ze bij andere partijen net zo goed." In Schiedam heeft het vooral bij ouderen zeer populaire raadslid Arie van Loenen onlangs de PvdA verlaten en aangekondigd met een plaatselijke afdeling van Soli dair '93 aan de verkiezingen te Rotterdam Een felle uitslaan de brand heeft gisteravond'een zolderetage aan de.-GF. Tiele- straat in het Nieuwe Westen ver woest- Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. De bewoner van de verdieping on der de zolder wist een goed heenkomen te zoeken. In de nacht van donderdag op vrijdag moest de brandweer drie keer uitrukken voor brand, on der meer in het Flevogebouw. Dat pand wordt nog dit jaar ge sloopt „Het was gezien de over last voor de omwonenden niet meer verantwoord," zegt ad junct-directeur Knol van eige naar IBC, Het pand aan de Hoogstraat wordt door junks en zwervers gebruikt" als ojyierdakfEtebrand is gisteren' vërmoedelijk ont staan omdat een van de 'bewo ners1 een vuurtje heeft gestookt tegen de kou. „Je kunt die men sen eruit halen, maar het heeft geen zin want vijf minuten later zitten ze er weer in," zegt Knol. De sloop zal ongeveer vier maanden in beslag nemen. Daarna begint IBC op die plek met de bouw van het complex De Hoge Marinier. De Rotterdamse brandweer sluit niet uit dat de hausse te maken heeft met de kou, waar door mensen eerder geneigd zijn hun toevlucht te nemen tot ondeugdelijke kachels. willen meedoen. Dat aanbod is reeds volgaarne door Van de Scheur geaccepteerd. Of dat ook in Rotterdam en andere omlig gende gemeenten gebeurt is de vraag. Tijdens het partycongres dat vandaag in Utrecht wordt ge houden zal een commissie wor den geformeerd die de mogelijk heden daartoe verder onderzoekt. „In de loop van december moet daar meer over bekend zijn," zegt Van de Scheur. Tijdens het congres zijn vandaag eerst de beginselpunten van de partij vastgesteld. In de loop van de middag gebeurt dat met het verkiezingsprogramma. Solidair '93 wil met name opkomen voor ouderen, uitkeringsgerechtigden en alleenstaanden. Groepen die volgens Van de Scheur door de PvdA in de steek zijn gelaten. Die party is de afgelopen jaren door het CDA gedwongen mee te doen aan een asociaal beleid. En als de PvdA deel wil uitmaken van het volgende kabinet, dan zullen de sociaal-democraten opnieuw door de bocht gaan, voorziet hij De aanstaand lijsttrekker consta teert dat er de afgelopen jaren een onderklasse is ontstaan die leeft op de rand van de armoede. Hij schat deze onderklasse op onge veer 300.000 personen. Hun huis vesting is beroerd, de schulden nemen toe en de kans op werk is nihil. Volgens Van de Scheur heeft deze groep zich afgewend van de politiek. Als men nog gaat stemmen dan is het vaak op de Centrumdemocraten. CDA, PvdA en WD zien deze onderklasse ontstaan, aldus Van de Scheur, maar ze doen er verder niks aan. Daarom moet Solidair'93 volgens hem proberen invloed te ver werven aan het Binnenhof. „We moeten ons lot in eigen handen nemen." De boortoren 'Cantilever' var. het boor eiland 'West Omikron' is tijdelijk in op slag gezet bij dewerfVerol- me Botlek in Rotterdam. Om de kraan van het eiland op de kade neer te zetten kwam giste ren de firma Van Seume- ren Holland uit de Meern er met zwaar materieel aan te pas. Het bedrijf is met de zelfaange- dreven en zelfgestuur- de wielassen gespeciali seerd ïn zwa re transpor ten. De 1200 ton zware en 60 meter ho ge boortoren gleed eerst op de eigen rails tot bo ven het water, waar de ge deeltelijk bui ten de kade hangende wielen hem opvingen. Vervolgens werd de kraan de kade op gereden. Foto Niels van der Hoever»/ Rotterdams Dagblad Rotterdam - De partij van 1,9 miljoen ingevroren ringmussen, die donderdagmiddag in de Rot terdamse haven in beslag is ge nomen, zal worden vernietigd. De officier van justitie heeft de rechtbank gevraagd de partij uit de handel te nemen, Begin ko mende week zal de Rotterdamse rechtbank over het verzoek be slissen. De twee containers met diepgevroren mussen werden donderdag bij toeval door de douane ontdekt. De lading - 32 ton, waarde vierhonderddui zend gulden - was bestemd voor een handelaar in Italië. De party is afkomstig uit China. De Alge mene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Natuurbeheer onder zoekt de transactie. De vogeltjes waren bestemd voor consump tie. Door Jan RozendaH Rotterdam - De nieuwe tippelzo ne voor heroineprostituées aan de Keileweg in Rotterdam-West be gint als een kaal terrein. Een deel van de bestaande bebouwing, waaronder het gebouw waarin nu een aantal kunstenaars zit, wordt op korte termijn gesloopt. Op de vrijkomende grond wordt een lus van asfalt aangelegd, waarover de klanten rond kunnen rijden. Langs het circuit staan de prosti tuees, beschut achter abri's. Daar achter komen - door schuttingen afgebakende - parkeerplaatsen, die gaan dienen als afwerkplek. De enige bebouwing die er komt is de keet van de drugshulpverle ning. Keetje Tippel van De Bull dog verhuist mee naar de Keile weg. Daar kunnen de prostituées, net als op de G.J. de Jonghweg, uitrusten, een kopje koffie drin ken, spuiten omruilen, condooms krijgen en een arts bezoeken. Dat is alles. De eerdere plannen om ook een eroscentrum te bouwen zijn van de baan. In ieder geval voorlopig, want verantwoor delijk wethouder Pim Vermeulen sluit niet uit dat er in de toekomst bijvoorbeeld wel een uurhotel of andere voorzieningen komen. „Maar zo gaan we niet starten," aldus Vermeulen. v Procedures Dat heeft onder meer tc maken met de langdurige (bezwaar schriften) procedures die daaraan zijn verbonden. Nu kan dat juridi sche gehakketak achterwege blij ven en kan over enkele weken, Marconi plein Stadstimmerhufs SCHIEDAM MERWE- HAVEN een paar maanden hooguit, de tip pelzone Keileweg in gebruik wor den genomen. „Ik kan me voorstellen," zegt Ver meulen, „dat we in een volgende fase de omstandigheden voor de prostituées willen verbeteren. En op dat moment kamertjes of een uurhotel op het terrein realiseren. Maar dan heb je te maken met be stemmingsplan-procedures. En moetje bedenken hoe je dat orga nisatorisch op kan lossen. Die ontwikkeling moet dan gefaseerd gebeuren." Geen tijd Daarvoor is nu geen tijd. De tip pelzone moet snel weg van de G.J. de Jonghweg, die daar in 1984 voor tijdelijk was gecreeerd. „De overlast rond de G.J. de Jong hweg loopt de spuigaten uit. Daarover is iedereen het eens. En daar moet dus zo snel mogelijk een einde aan worden gemaakt. Natuurlijk," zegt Vermeulen, „is die overlast niet helemaal ver dwenen als je de tippelzone ver plaatst. Wij zullen daarnaast ook de illegale horeca en de drugs panden hard aan gaan pakken." De plek aan de Keileweg waar de tippelzone moet komen. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad worden begonnen met de bouw den, illegale horeca of andere daarvan. De haast met de verhui zing van de tippelzone betekent volgens Vermeulen niet dat het een halfbakken plan is. „De loka- tie is zorgvuldig gekozen. Boven dien zullen we vanaf het allereer-. En daarmee worden dan meteen de voorwaarden geschapen om eindelijk de meuwbouwplannen voor dat gebied in gang te zetten, die al enkele jai en in de kast lig gen. Woningen op de plaats van de leeggevallen plekken en sloop- panden aan de Claes de Vriesel- aan, langs de Coolhaven en op de GEB-driehoek. Volgend jaar zal ste begin de plek duidelijk afba kenen. De tippelzone is alleen op het terrein zelf. Uitwaaiering van de overlast zullen we op alle mo gelijke manieren voorkomen. Niet alleen door de prostituées en klanten achter de hekken te hou den. maar ook door scherp in de gaten te houden dat er in de om liggende wijken geen drugspan- B3S33E3 overlast komt." Kunstenaars De komende weken gaat de ge meente praten met bedrijven in de buurt en vertegenwoordigers van de bewoners van de wijken Bospolder-Tussendijken, Span gen, Oud-Mathenesse en Delfsha- ven, die vandaag allemaal een brief in de bus hebben gekregen. Ook de kunstenaars die hun ate lier op het terrein aan de Keile weg hebben - sommigen wonen- er ook - warden uitgenodigd voor een gesprek. De Stichting Kunst Complex huurt het pand op ba sis van een zogenoemd schopstoelcontract: de gemeente kan ze op korte termijn eruit zet ten. „Maar wij willen fatsoenlijk met de belangen van deze men sen omspringen," benadrukt Ver meulen. De kunstenaars zal worden aan geboden om hun ateliers in het gebouw op liet terrein dat wél blijft staan, de gele-bakstenen loods vlak aan de Keileweg, onder te brengen. Maar de gemeente is ook bereid om elders in de stad ruimte te zoeken. In tegenstelling tot de G.J. de Jonghweg in 1984, krijgt de tip pelzone aan de Keileweg niet het predikaat tijdelijk opgeplakt. He roïneprostitutie voor altyd dus op de Keileweg? Vermeulen: „Je weet natuurbjk nooit hoe de heroïneprostitutie zich zal ontwikkelen. Rotterdam heeft een lange geschiedenis als het gaat om de strijd tegen over last van prostitutie, te beginnen tien, vijftien jaar geleden in Ka- tendrecht. Maar die problemen zijn niet te vergelijken met de huidige en ik mag hopen dat we over vijftien jaar een stap verder zijn m het oplossen van de drug sproblematiek in z'n algemeen heid. En dus ook met betrekking tot de heroïneprostitutie. Wat ons met deze oplossing voor ogen staat is de problematiek zo goed mogelijk te beheersen. De over last voor de omgeving zo klein mogelijk te houden." „De ideale zone? Ik denk niet dat die bestaat. Problemen zul je hou den. Kijk nu maar weer naar de carpool-prostitutie. Als er iets af gelegen ligt, dan zijn dat wel car poolplaatsen, maar daar praat nu toch ook heel Nederland weer uver. Wie de ideale oplossing heeft mag zich by mij melden, Dan krijgt hij meteen de Wolfert van Borseien-penning." Rotterdam - De afgelopen woens dag in het water van de Schie ge vonden dode man, büjkt de 31-ja- rige G.W. Gurkink uit Dmxperlo te zijn. Hij werd sinds 19 oktober vermist. De man verdween spoorloos voor afgaand aan een popconcert in Ahoy1. Hij ging daar met een vriend naartoe en was bij het in stappen in een metro plotseling verdwenen. De familie heeft de afgelopen tijd op diverse manie ren geprobeerd een spoor van hem te vinden. Dat bleef zonder resultaat. Sectie op het lichaam van de Drent, dat lange tijd in het water heeft gelegen, heeft geen bewij zen voor een misdrijf opgeleverd. Toch sluit de politie dat niet uit. De recherche speurt daarom ver der. Rotterdam - De Centrale Disco theek wil steun van de gemeente Rotterdam. Het uitleencentrum voor CD's en platen, dat zeven jaar zonder subsidie heeft ge werkt, zegt niet meer op eigen kracht verder te kunnen. Voor 1995 wordt een tekort verwacht van driehonderdduizend gulden. Oorzaak van die tegenvallende resultaten is onder meer het te ruggelopen aantal uitleningen van CD's. Dit jaar verwacht de discotheek dat er zo'n zes procent minder CD's wordt uitgeleend, hetgeen neerkomt op een verlies van ongeveer honderdduizend gulden. De Centrale Discotheek verwacht dat deze ontwikkeling nog zal toenemen. Daarbij komt dat de Centrale Dis cotheek ook de functie gaat ver hezen als 'nationale inkoper' van CD's voor de gezamenlijke biblio theken in Nederland. Dat gaan de bib1 te» heken m de toekomst zeit doen, waardoor het Rotterdamse uitleencentrum een hoeveelheid inkomsten gaat missen. Verder kampt de discotheek met geste gen kosten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1