w Kolpabad wordt zwembad De Kulk Rotterdams Dagblad Nieuw theater kan veel groter worden Voorzichtige eerste rondjes op ijsbaan Winkeliers Kethel: Kerkweg niet afsluiten Leidingen breken onder gewicht heipalen Moeder van messentrekker hoopt op hulp justitie Bij bouw wordt geen tropisch hardhout gebruikt Eurobumper wint Sehiedamse Milieuprijs Maasland even zonder stroom Gouma opnieuw PvdA-leider Dukers weer lijsttrekker WD Dronken man en vrouw gepakt Olie in singel geloosd Containers opengebroken Slagboom uit grond gereden Kerstartikelen uit kelder weg Storing aan Schiedamseweg j 23 november 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 SWn Door Sander Sonnemans Rotterdam/Maassluis - Tegen de negentienjarige Maassluizer R. de V is gisteren twee jaar gevan genisstraf geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De jon geman werd een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en een aantal bedreigingen ten laste gelegd. Als bijzondere voorwaarde stelde de officier van justitie in de strafeis dat hij zich moet houden aan de richtlijnen die de reclassering voor hem uit stippelt. Een verkeerde vriend is de oor zaak van alle ellende die de ver dachte in de maanden mei, juli en augustus van dit jaar op zijn hals haalde. De V, raakte door hem aan de heroïne en hield zijn schoolopleiding voor gezien, Het duurde geruime tijd eer zijn ou ders in de gaten kregen dat hun 2oon verslaafd was. De jongeman belandde tenslotte bij het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD) maar Uet zich daar op den duur steeds min der vaak zien. Thuis was daar niets van bekend want de vader bracht zijn zoon altijd naar het station in de veronderstelling dat hij naar het CAD ging. Later bleek dat hij naar Rotterdam reis de om verdovende middelen te halen. Het geld wist hij telkens los te peuteren bij zijn ouders. ,.Ik gaf hem steeds wat mee om een treinkaartje en wat te eten kunnen kopen," legde de moeder na de zitting uit. „Pas toen hij steeds meer ging vragen, kregen we door waar hij het geld aan be steedde. Hij is een gifkikker maar niet iemand die zomaar even ie mand overhoop steekt. Natuur lijk valt het allemaal niet goed te praten maar alleen een gevange nisstraf zou niets oplossen. Hij moet na zijn detentie geholpen worden in zijn voornemen terug te komen op het rechte pad. Wij alleen kunnen dat niet" Zijn agressie vierde de Maasslui zer bij herhaling bot op personeel van de Nederlandse Spoorwegen als hij weer eens werd betrapt op zwartrijden. Ook twee medepas sagiers werden na een woorden wisseling door hem met een mes bedreigd. „Als je dadelijk uit stapt steek ik je klem," kreeg het tweetal te horen terwijl met het mes werd gezwaaid. Volgens de officier scheelde het op 21 mei niet veel of een controleur zou zwaar lichamelijk letsel op heb ben gelopen. De man wilde De V. een boete opleggen maar werd op het perron van station Vlaardin- gen-Oost uit de trein gegooid. „Dit mes is voor jou. Ik krijg jou nog wel," werd hem door de zwartrijder toegeroepen terwijl hij dreigend met zijn mes tegen over hem stond. Totaal werden vier NS-mensen met een steekwapen bedreigd. Uit het psycholgisch rapport dat over de Maassluizer is uitge bracht viel door de rechtbank op te maken dal hij m zekere zin als verminderd toerekeningsvatbaar kan worden beschouwd. Voorts wordt daarin vastgesteld dat er valt te vrezen voor zijn ontwikke ling als hij niet wordt geholpen. Uitspraak over twee weken. Vlaardingen - Het nieuwe zwembad dat tussen Vlaardingse Vaart en Burgemeester Heusden- slaan moet verrijzen gaat zwembad De Kulk heten. Die naam wordt door het college van B en W voorgesteld aan de gemeenteraad. Het zwembad komt te liggen daar waar nu het watertje De Kulk is, Het college spreekt van een heel toepasselijke naam. Bij de planontwikkeling is De Kulk ook al als werknaam gebruikt. Een bezoek aan het zwembad zal 4,25 voor de jeugd en 5,25 voor volwassenen kosten. Daarvoor kan een paar uur -gesproken wordt van anderhalf tot drie uur - worden gezwommen. Een twaalf- badenkaart kost respectievelijk ƒ42,50 en ƒ52,50. Verenigingen betalen 255 gulden per uur om het bad te huren. De bouw van het zwembad kost 11,2 miljoen gulden, exclusief BTW. Het zwembad zal worden geëxploiteerd door Drijver en Partners. De gemeente draagt iets meer dan een miljoen gulden in de exploitatielasten bij. Het zwembadpersoneel van het Kolpabad. dat een vast dienstver band heeft, gaat mee naar De Kulk, zo is de bedoeling. De ex ploitant is bereid dit personeel over te nemen. Er komt een so ciaal plan om de nadelige gevol gen van de overstap op te vangen. Geen chloor Het zwemwater van De Kulk zal worden schoongemaakt zonder gebruikmaking van chloor. Dank zij een motie die werd ingediend door het PvdA-raadslid Leo ten Have stelde de gemeenteraad vier ton beschikbaar voor een installa tie die milieuvriendelijker schoonmaken van dat water mo gelijk maakt. Ten Have kreeg dat voor elkaar tijdens de recente be grotingsbehandeling. In het zwembad wordt op meer manie ren aan het milieu gedacht. Het gebouw zal optimaal worden ge ïsoleerd, er komen zonne-collec- toren voor de luchtbehandeling, warmte zal worden teruggewon nen voor hergebruik, er worden energiezuinige armaturen ge plaatst en er komt geen uitzwem- bassin van binnen naar buiten, evenmin als een verwarmd peu- terbad buiten, noemt de gemeen te als voorbeelden. Bij de bouw en de afwerking wordt geen gebruik gemaakt van tropisch hardhout. In plaats daar van wordt onder meer Noordame rikaans grenen gebruikt. Bewoners uit de omgeving van de Nieuwe Maasstraat in Schiedam-Zuid hebben gisteren en. kele uren zonder drinkwatergereten doordat een leidinghet begaf. Ook eon gasleiding ging ka pot, maar omdat er desondanks druk op bieef staan konden de buurtbewoners toch koken en stoken. Het ongemak werd veroorzaakt door een zware last van 120 ton heipalen die op een kwetsbare plaats waren gedeponeeid. De palen waren bedoeld voor een sta cisvernieuwingsproject. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam had de aannemer vooraf gewaarschuwd dat de leidingen ge- vaar ilepen als op die plek bouwmaterialen zouden worden opgeslagen, maar die waarschuwing werd vergeten of genegeerd. Het ONS is van plan de aannemer aansprakelijk te stellen voorde schade. Waarschijnlijk zai de gasleiding geheel moeten worden vernieuwd. a>» Roei Dijkstra Nog niet eerder Konden er zo vroeg rondjes worden gereden op de Maaslandse ijsbaan Foto Dennes van der wet/Roei Dijkstra Maasland - „Is de baan al geopend?" vroeg Rina Vlielander aan de op het ijs werkzame baancommissaris Jan van Vliet. Met haar noren in een boodschappentas gepakt, meldde de struise Maassluise zich gister morgen om kwart voor elf aan de Koningin Juhanaweg in Maasland. ,.Ja hoor," antwoordde Van Vliet. „Het kraakt nog wel een beetje, maar je kunt gaan schaatsen. Als je tenminste lid bent." Dat was ze en aldus beleefde Rina Vlielan der het primeurtje als allereerste op de baan te schaatsen Onder goedkeurend oog van Van Vliet trok ze haar rondjes. Later op de dag. toen de schaatsen eenmaal uit wa ren, werd ze gevolgd door heel veel jeugd. Als eerste in de wijde regio opende Maas- lands Ijsvermaak de ijsbaan. „Is de ge meentelijke subsidie tenminste weer veilig gesteld," grapte Van Vliet. Die bijdrage van rond tweeduizend gulden keert de gemeen te slechts aan de jjsclub uit als er daadwer kelijk is geschaatst, 's Middags werd het al aardig druk op de ijsbaan en om de schaat spret te verhogen werd ook de geluidsin stallatie aangelegd, „Nog niet eerder kon den we zo vroeg in het seizoen schaatsen." wist de nog wat oneffenheden wegsteken de Van Vliet. Van de nieuwe lichtinstallatie hebben nog niet veel leden kunnen profite ren, want al vroeg in de avunu moest de baan worden gesloten. Er kwam teveel wa ter op het ijs. Om de kans op schaatsen voor van vandaag en de komende dagen niet te bederven, ging de baan rond zeven uur dicht. Den Haag/Schiedam - De ge meente Schiedam probeert ..via een achterdeur" de kroonuit- spraak over de afsluiting van een deel van de Kerkweg voor gemo toriseerd verkeer te omzeilen. Dit betoogde gisteren de advocaat van vier winkeliers m het Sehiedamse Kethel en een bewo ner tijdens een spoedzitting bij de Raad van State. In januari van dit jaar zette de Kroon een streep door het ge meentelijke besluit om een deel van de Kerkweg voor gemotori seerd verkeer af te sluiten. Dat leidde echter niet tot heropening van de Kerkweg, maar tot een nieuw besluit van de gemeente, met hetzelfde resultaat als het voorgaande: het bewuste deel van de Kerkweg werd aangewezen als verplicht fietspad. De gemeente stelt dat het in het stedelijk fiets- padennet opgenomen traject met oog op de verkeersveiligheid niet geschikt is voor zowel (brom)fiet- sers als doorgaand verkeer. De vier ondernemers en de bewo ner willen dat de afsluiting voor motorvoertuigen wordt terugge draaid. De middenstanders stel len dat de bereikbaarheid van hun winkels is verslechterd, waardoor hun omzetten zijn ge daald. Rijwielhandelaar C. Ham liet gisteren weten dat de omzet van zijn winkel met twintig pro cent is afgenomen. De advocaat van de vijf bezwaar makers stelt dat de argumenten van de gemeente Schiedam het zelfde zyn gebleven. Die argu menten hebben in de ogen van de Kroon geen genade gevonden, al dus de advocaat die van mening is dat de gemeente aan de Kroonuit- spraak gevolg moet geven door de afsluiting ongedaan te maken. De gemeente Schiedam bestrijdt dat de bereikbaarheid is verslech terd. De functie van het wegge deelte is overgenomen door de wijkontsluitingsweg Slimme Wa- tering/Zwaluwlaan. Drie bewoon sters van de wijk Spaland waren gisteren -met tweehonderd ad hesiebetuigingen- naar Den Haag gekomen om hun bezwaar tegen opheffing van de maatregel kracht bij te zetten. De uitspraak is morgen. Schiedam - Het nieuwe theater op het Stadserf krijgt mogelijk honderd stoelen meer dan ge pland. In zijn ontwerp heeft pro fessor Hans Ruijssenaars een zaal ontworpen met zeshonderd in plaats van de gevraagde vijfhon derd plaatsen. Het nieuwe theater krijgt een balkon. De afstand van het toneel tot de achterste rij kan door die ingreep beperkt blijven tot twintig meter. De architect vindt dat de maximaal wenselijke afstand. De bouw van het theater start vol- gens planning in het laatste kwar taal van 1994. Met de rest van de door Ruijssenaars ontworpen ge meentelijke bev mwing (bestaan de uit een bestuurscentrum, ar chief. bibliotheek, raadszaal, theatercafé en een bezoekerscen trum) wordt het nieuwe theater op zijn vroegst eind '96/begin *97 opgeleverd. Dat betekent dat Schiedam driejaar zonder theater zal zitten. De huidige voorziening in de Passage wordt na de kerst gesloopt om plaats te maken voor een parkeergarage. Ruijssenaars wil hout als belang rijk bouwmateriaal voor het nieu we theater gebruiken. Zowel bij het dak als bij de afwerking van de zaal wil de architect gebruik maken van dit natuurlijke mate riaal. De architect zegt dat liij zich bij zijn ontwerp heeft laten inspi reren door Italiaanse theaterbou wers. Sfeer Als voorbeeld toonde hij gister avond een in 1609 gebouwd thea ter in Parma. Het te bouwen rechthoekige theater in Schiedam toont qua vorm geen enkele overeenkomst met het halfronde bouwsel uit Italië, maar Ruijssenaars hoopt door gebruik te maken van oranje/geel grenen hout toch de sfeer van het Itali aanse theater op te roepen. Met loges en een grote orkestbak hoopt Ruijssenaars eveneens aansluiting bij de klassieke thea tertraditie te vinden. De orkest bak snoept ruimte af van de par keergarage die onder het theater wordt gebouwd. Op de kosten van deze garage wordt door het vin den van een efficiëntere indeling flink bespaard, zegt de architect. De winst' gebruikt Ruijssenaars om het theater en de andore func ties van de nieuwbouw meer ruimte te gunnen. Naast het theater profiteren ook het archief en de bibliotheek van de gevonden kostenbesparingen. In het opgestelde Programma van Eisen staat dat de bibliotheek mi nimaal 2300 vierkante meter moet worden. Ruijssenaars denkt dat dit tussen de 100 en 230 vier kante meter meer kan worden. Naast de twee getekende depots kan het archief rekenen op een extra opslagruimte van 200 vier kante meter. In meerderheid gaf de raadscom missie voor Cultuur en Gemeen tewerken gisteravond een posi tief advies over het krediet voor de nieuwbouw op het Stadserf. Tegen het huidige prijspeil is er 46 miljoen gulden beschikbaar. De grootste partijen CDA en PvdA gingen akkoord. Een min derheid van WD, D66 en Groen- Links naakten eer. voorbehoud. Jolie Hakkert (Groenlinks) had gisteravond de meeste bedenkin gen. ,.Ik constateer dat de archi tect een ruimte van vijf miljoen gulden in het programma van ei sen heeft gevonden. Ik kan er niet zomaar mee akkoord gaan om die winst zomaar weer te besteden. De architect blijft weliswaar bin nen het budget, maar de exploita tie van het Stadserf is in plaats van 9 ton inmiddels 2,7 miljoen gulden per jaar geworden." Wethouder Chris Zijdeveld ty peerde de visie van Hakkert als een 'simplificatie'. „Door slimme vondsten heeft Ruijssenaars ruimtewinst geboekt. Het lijkt me niet verstandig om die er als een kruidenier direct weer uit te mie teren." Hakkert vroeg zich opnieuw af of Schiedam wel op een nieuw thea ter zit te wachten. „Willen we dit theater nog als we de ontwikke ling van de regiovorming erbij be trekken?" vroeg Hakkert zich hardop af. „Een fundamentele discussie hebben we nooit ge voerd." Chris Zijdeveld kreeg steun van CDA'er Sicm Hesman. „Twee jaar geleden hebben we daar over ge sproken bij het opstellen van het Program van Eisen. Toen hebben we besloten een nieuw theater te bouwen," herinnerde hij zich. Schiedam - Eurobumper BV, een bedrijf dat beschadigde kunst stofbumpers en spoilers herstelt, is winnaar geworden van de eer ste Sehiedamse Milieuprijs. In de categorie particulieren delen de openbare basisschool De Gorzen de prijs met de fractie Groenoord- Kethel van de Kindergemeente raad. Eervolle vermeldingen wa ren er voor Santas Koffievoorzie- ningen, dat koffie verkoopt in blikken met statiegeld en voor de Schiedammer H. A. J. Peters, die water bespaart door zijn toilet door te trekken met badwater. De bedrijfsprijs bestaat uit een kunstwerk van de Schiedammer Diet Wiegman. De prijs voor parti culieren bedraagt duizend gul den, te delen door de twee win naars. De prijzen werden gister avond uitgereikt door wethouder milieuzaken Bart de Leede. Voor de eerste Sehiedamse Mi lieuprijs kwamen in totaal 35 in zendingen binnen. Dertien deel nemers waren afkomstig uit het bedrijfsleven, de rest bestond uit particulieren, verenigingen en in stellingen. Erg groot was de be langstelling niet, en de kwaliteit liet ook vaak te wensen over, maar de jury wijt dat aan het feit dat de prijs nog onvoldoende be kendheid geniet. De gemeente Schiedam, initiatiefnemer, heeft overigens wel getracht de deelna me te stimuleren. In augustus kregen ruim tweeduizend bedrij ven, waaronder ook horeca en middenstand, ongevraagd een deelnameformulier toegestuurd. Eurobumper BV, gevestigd aan de Calandstraat, steekt naar de smaak van de jury met kop en schouders uit boven de overige inzenders. Door het procédé dat dit bedrijf aan de Calandstraat heeft ontwikkeld, is het mogelijk de afvalstroom van kunststof au tobumpers met ongeveer negen tig procent te verminderen. Euro bumper heeft nu nog slechts een vestiging in Schiedam, maar ver wacht in de toekomst in meer plaatsen, en mogelijk ook in het buitenland filialen op te zetten. De fractie Groenoord-Kethel ging met de prijs voor particulieren strijken met het idee voor een 'milieuhuisje', een werkplaats waar scholieren gereedschap kunnen lenen voor schoonmaak werk in hun eigen wijk. De basis school De Gorzen kreeg een prijs voor een milieuproject dat bij draagt aan energiebesparing en gescheiden inzameling van afval. Uit de inzendingen van het be drijfsleven blijkt dat veel onder nemingen, zoals Itho BV en ISS Warmtemeters, intern al veel aan milieuzorg doen, maar dat er nog niet op grote schaal sprake is van een 'milieuvriendelijke' produc tiewijze. De voorkeur van de jury ging uit naar maatregelen die een duidelijk milieuvoordeel opleve ren. De juiy besluiiu uit ing. W Gouw van de Kamer van Koop handel. D66-gemeenteraadslid Trudy van den Akker en Wilma Berends van de Zuidhollandse Milieufederatie. Maasland - Het dorp Maasland en het zuidelijk deel van Schip luiden hebben gisteren rond het middaguur veertig minuten zon der stroom gezeten. In een hoofdleiding vanaf Delft was een breuk ontstaan. Mogelijk was de kou oorzaak van de kabel breuk. Maasland - De PvdA-afdeling Maasland gaat de op 2 maart te houden gemeenteraadsverkiezin gen opnieuw met Wiebe Gouma als lijsttrekker in. Het is de derde maal dat Gouma de lijst aanvoert en bij herverkiezing wordt het ook zijn derde raadsperiode. Tweede op de lijst is Willy Pas- schier-Vermeer. De overige kandidaten zijn Fred de Been, Annemarie Doove- Smulders, Frans de Bruijn en Wïm Passehier. Hoek van Holland - Dennie Du- kers zal weer lijsttrekker zijn voor de WD bij de deelraadsverkie- zingen die volgend jaar maart te gelijk met de verkiezingen voor de gemeenteraad worden gehou den. Tijdens een druk bezochte algemene ledenvergadering is de voordracht van Dukers unaniem ondersteund. Tweede op de WD-lijst is Renee Stout en hij wordt gevolgd door Aad van Zeijl, Yvonne Nyding- Huismans men Goffe Halma. Schiedam - Een 48-jarig vrouw uit Hendrik Ido-Ambacht is gis termorgen in Schiedam aange houden omdat zij onder invloed van alcoholhoudende drank een auto bestuurde. Zij kreeg een boete van vierhonderd gulden en een rijverbod van twee uur. Haar 52-jarige man, die dronken was, kreeg het advies het stuur niet over te nemen. Dat deed hij toch en hij werd later dan ook aangehouden. De man moest zijn rijbewijs achterlaten op het bu- Vlaardingen - In een singel aan de Albertine Agneslaan in Vlaar dingen is olie geloosd. De politie heeft een vlek van tien meter lengte onder het ijs gezien. De zaak wordt onderzocht. Vlaardingen - Aan de Joke Smits- kade in Vlaardingen zijn vier con tainers opengebroken. Er is voor twintigduizend gulden aan ge reedschap uit gestolen. Hoek van Holland - Op de Rivier kant in Hoek van Holland is een slagboom met betonnen voet en al uit de grond gereden. Bekeken wordt of er meer is beschadigd. Maassluis - Uit een kelderbox aan het Elzendal in Maassluis zijn kerstartikelen, een computer en een spel gestolen. Gisteren is aan gifte gedaan, Er is ook ingebroken in een wo ning aan de Van Scorelstraat. De voordeur werd geforceerd waarna onder meer sieraden en audiovi suele apparatuur werden gesto len. Vlaardingen - In de omgeving van de Schiedamseweg in Vlaar dingen is gisteravond een laag- spanningsstoring geweest, waar door een gedeelte van een span- ningskast uitviel Liften bleven werken. De storing is door een on derhoudsploeg van de gemeente verholpen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2