ïi Kerkweg moet open van rechter Schiedam verliest weer een zaak bij Raad van State Scholiertjes trommelen voor speeltoestel Klachten over 'Arnhems eten' in verzorgingshuis D66 stelt regels op voor referendum Rotterdams Dagblad WD Maassluis verder met college 'Wonen boven winkels van de Hoogstraat is niet interessant' ütb.™ Man met mes overvalt winkel Us op vaart nog gevaarlijk Stroomdieven aangehouden Gestolen auto's teruggevonden Gokkasten opengebroken Man gewond bij botsing Kleding van waslijn gehaald Inbraak in vrachtauto Ruiten vernield in wooncomplex Verkeersmaatregelen in centrum Schiedam vertraagd 1 Donderdag 25 november 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax: 4349754 Schiedam - Omstreeks kwart over vijf gistermiddag is een ge wapende overval gepleegd op een winkel aan de Koemarkt in Schiedam. Een man met een mes bedreigde twee personeelsleden die achterin de zaak met de dag opbrengst stonden. Hij dwong hen de geldcassette af te geven en verdween met een buit van 5300 gulden. Vlsardingen - Schaatsen op de Vlaaidingse Vaart is nog gevaar lijk, zo heeft de ijsmeester van de Dienst Stadswerk vastgesteld. Het ijs is er zeven centimeter dik en moet minimaal tien centime ter zijn. Morgen wordt weer ge keurd. Het ijs op de sloten en singels is goedgekeurd. Daar is het ys acht centimeter dik, maar minder breed, dus steviger. Maassluis - De Maassluise politie heeft vanmorgen rond half zes op de Bilderdjjklaan twee 18-jarjge mannen en een 19-jarige man, al len uit Maassluis, aangehouden voor de diefstal van stroom. Ze hadden dat afgetapt en er hun ap paratuur op aangesloten. Schiedam - Samenwerking tus sen de politie in Schiedam en Rot terdam-West heeft er de afgelo pen week toe geleid dat negen tien auto's zijn teruggevonden. De meeste waren gestolen. Vier van de teruggevonden voertuigen waren afkomstig uit Frankrijk. Drie mensen die verdacht worden van autodiefstal werden aange houden. In Rotterdam-West wer den in dezelfde periode ook ne gentien auto's gestolen. In Schiedam verdween één wagen Schiedam - De eigenaar van een café aan de Gerrit Verboonstraat heeft gisteren by de Schiedamse politie aangifte gedaan van een inbraak in zijn zaak, gepleegd in de nacht van maandag op dins dag. Bij deze inbraak werd een stuk uit de ruit gesneden. De da der brak twee gokkasten en de kassa open. De buit bedroeg on geveer vierduizend gulden. Maassluis - Een 26-jarige brom fietser uit Maassluis is gistermor gen rond half elf gevvmd geraakt bij een botsing met eei. bestelbus op de kruising Mereliaan/Van Reesstraat. Een afslaande auto mobilist gaf geen voorrang aan de rechtdoor rijdende bromfietser, waarna laatstgenoemde zijn lin kerbeen verwondde. Hoek van Holland - In de tuin van een woning aan de Cordesstraat te Hoek van Holland is gisteren heren- en sportkleding van de waslijn gestolen. Vlaardingen/Maassluis - In een vrachtauto die stond geparkeerd aan de Marathonweg in Vlaardin gen is vannacht ingebroken. Het is niet bekend wat er weg is. Ingebroken is er in Vlaardingen ook in een winkel aan het Lies veld. Daar is gisteravond een trot toirtegel door een ruit gegooid en vervolgens ƒ500,- gestolen. In Maassluis is gisternacht ingebro ken in een winkel aan het West einde. Er is een telefoon gestolen. Hoek van Holland - In de hal van een wooncomplex aan de Zekken- straat in Hoek van Holland zijn gisternacht vijf ruiten vernield. Den Haag/Schiedam - Vier winkeliers uit Kethel en een bewo ner van het buitengebied hebben de spoedprocedure gewon nen over de aanwijzing van een gedeelte van de Kerkweg in Schiedam als verplicht fietspad. De Raad van State heeft dit verkeersbesluit op hun verzoek geschorst. De gemeente Schiedam wil op het weggedeelte, dat is opgenomen in het stedelijk fietspadennet, geen gemotoriseerd verkeer omdat de verkeersveiligheid daardoor in het geding zou zijn. Een eerdere verkeersmaatregel, waarbij het weggedeelte gesloten verklaard werd voor motorvoertuigen, werd door de Kroon al naar de prullen bak verwezen. De gemeente nam daarop het besluit om het wegge deelte als verplicht fietspad aan te wijzen. Het effect daarvan is hetzelfde als afsluiting voor mo torvoertuigen. De winkeliers zyn tegen de afslui ting omdat zij daardoor aanzien lijk slechter bereikbaar zouden zijn. De gemeente moet de maat regel nu terugdraaien, in afwach ting van de bodemprocedure. Rijwielhandelaar C. L. Ham, een van de procederende winkeliers, noemt de uitspraak 'hartstikke leuk'. Hij kijkt dan ook al een jaar of drie, vier tegen een omzetver lies van twintig procent aan, is zijn schatting. „Het is heel prettig dat het zo afloopt." Ook slager C. van Selm is dat. „Fantastisch," zegt hij. „Het scheelde mij zeker tien procent omzet. Kyk, in het begin rijdende mensen wel om voor je, maar dat is later toch minder geworden." Van Selm kent ook mensen die het hem en zijn collega's kwalijk nemen dat ze de Kerkweg open. willen hebben. „Maar er bestaat toch ook zoiets als recht? Dadelijk kun je het hele dorp niet meer in." Van Selm vindt het raar dat de gemeente de uitspraak van de Kroon al ontdook. De gemeente Schiedam wil de uitspraak van de Raad van State bestuderen voordat een uitspraak over de toekomst van de Kerkweg wordt gedaan. „Duidelijk is dat we gehouden zijn aan het be sluit," aldus woordvoerder J. Langstraat. „Dus er moet een nieuw verkeersbesluit komen. Maar de vraag is of we weer auto's moeten toestaan, zonder restric ties. De vraag is in welke vorm het open moet." Langstraat wyst er in dit verband op dat er bij omwonenden in de nieuwbouwwijken die in de buurt worden gerealiseerd 'een toene mende zorg' is over de verkeerssi tuatie die in dat gebied kan ont staan als auto's worden toegela ten. De gemeente Schiedam heeft de laatste jaren regelmatig zaken verloren bij de Raad van State. Niet alleen over verkeersmaatre gelen; ook over bestemmings plannen werd geprocedeerd. Lege em mers, zelfge maakte trom mels, bont gekleurde olievaten. conserven blikken en zelfs bongo s kwamen er aan te pas bij het straat concert van de schone ren. Foto Roe! Dijkstra Waardingen - Koude voeten, rode toetjes en bijna bevroren vingers. Het kon de leerlingen van de Vlaardingse Jenaplanschool gis terochtend niet deren. Ze trom melden op het speelplein aan de Groen van Prinstererstraat naar hartelust, daarmee de verkleum de toehoorders amuserend. Lege emmers, zelfgemaakte trommels, bont gekleurde olieva ten, conservenblikken en zelfs bongo's kwamen er aan te pas. De scholiertjes beleefden veel plezier aan het trommelspektakel én het bracht geld in laatje. Dat was dan ook de bedoeling. De ouders en belangstellende be zoekers van de weekmarkt een stukje verderop, die nieuwsgierig een kijkje wilden nemen, moes ten één gulden toegang betalen om de ludieke voorstelling te mo gen aanschouwen. De opbrengst wordt gebruikt voor de aanschaf van een speeltoestel op de speel plaats aan de Van Maanenstraat. Want daar staat de Jenaplan school en die wordt momenteel ingrijpend verbouwd. Ook de marktkooplieden lieten zich niet onbetuigd. Ze sponsorden koffie, thee en broodjes en schonken en kele aardige geldbedragen. Maassluis - Zittend fractievoor zitter John Scheerstra staat num mer één op de kandidatenlijst van de WD bij de raadsverkiezingen in maart '94. Hij wordt direct ge volgd door de eveneens zittende raadsleden Leen de Zeeuw en wethouder Leny Wesenhagen. De laatste is opnieuw kandidaat voor een plaatsje in het college van B en W. De WD streeft naar een voortzet ting van het afspiegelingscollege, waarin, alle grote partijen een wet houder hebben afgevaardigd. In het verkiezingsprogramma staat dat alle grote partijen recht heb ben op een plaatsje in het dage lijks bestuur van de gemeente. Naar verwachting zullen dat na de verkiezingen opnieuw PvdA, CDA D66 en WD zijn. De WD rekent op flinke winst bij de verkiezingen. Heeft de partij nu vier zetels, op basis van lande lijke prognoses denken de libera len minimaal vijf zetels in de wacht te slepen. Voorzichtig wordt zelfs gehoopt op een terug keer van de gloriedagen tussen 1982 en 1986. Toen bezette de WD zes raads2etels. In haar verkiezingsprogramma spreekt de WD zich uit tegen las tenverzwaring voor de burger. Die hangt in Maassluis in de lucht omdat de gemeente met grote fi nanciële problemen kampt. De li beralen vinden echter dat de loka le overheid die problemen niet bij de burger mag deponeren. Het benodigde geld denkt de WD te vinden door de omvang van het ambtelijk apparaat in Maassluis verder af te slanken. Dat is volgens de WD beter dan het extra verhogen van de Onroe rende Zaakbelasting. Gemiddeld drie procent per jaar is voor deze partij het maximum wenselijke. Stijgen de lasten verder, dan prijst Maassluis zichzelf volgens de WD uit de markt. In het verkiezingsprogramma geeft de WD aanzetten om de be trokkenheid van de burger bij het gemeentelijk bestuur te betrek ken. De liberalen pleiten onder meer voor het houden van enquê tes onder de bevolking over be langrijke kwesties. Verder vindt de ploeg van Scheerstra dat meer werk moet worden gemaakt van het uitleggen van het gemeente lijk beleid. De WD is in Maas sluis voorstander van de verkoop van bestaande huurwoningen. De partij toont in haar programma veel aandacht voor ontwikkelin gen in de directe omgeving van Maassluis. De liberalen verzetten zich tegen de aanleg van stort plaatsen ten westen en ten oosten van Maassluis. Ook is de partij gekant tegen de aanleg van de Blankenburgtun nel, dwars door het Lickebaertge- bied. Gepleit wordt voor een uit gebreidere dienstregeling op NS- station Maassluis-West. Verder vindt de VVD dat Maassluis in de Steendykpolder een derde NS- station zou moeten krijgen. Door Peter de Lange Vlaardingen - Sommigen hebben nog nooit zo goed gege ten, anderen schuiven hun bord walgend van zich af: „Dit witlof? Het is net braaksel!" Die laatste categorie kookt sinds kort zijn potje zelf, op de kamer, op een lüein gaspit- je. „Want dat varkensvoer vreet ik met," zegt een bewoon ster, die een zwartgeblakerd plakje ham van de spaghetti heeft bewaard als bewijsmateriaal. Sinds enkele weken geleden de keuken van verzorgings huis Drieënhuijsen dicht ging voor een grondige verbou wing, wordt hier en daar flink gemopperd. Want het eten komt sindsdien per bestelauto uit Arnhem. Tot de verbou wing van de keuken, naar schatting half januari, klaar is zijn de bewo-' i s aangewezen op de maaltijden van cate ringbedrijf L roon uit de Gelderse hoofdstad. En dat kookt niet naa. smaak, valt op te maken uit de com mentaren in het VL^iir.gse verzorgingshuis aan de Wil lem de Zwygerlaan. „Over eten hebben mensen nou eenmaal altyd klachten," zegt een lid van de bewonerscommissie filosofisch. „Er wordt al bijvoorbaat gezegd: het komt helemaal uit Arn hem, dus het zal wel niet deugen. Terwijl ik persoonlijk toch lekker eet. De boerenkool is prima." Dez« bewoner van Drieënhuijsen wijt de klachten aan enkele notoire zeurpieten, al geeft hij toe dat de aardappelen soms niet best zijn. „Maar daarover hebben we al met de mensen uit Arnhem overlegd en ze zullen proberen er iets aan te doen." „Nou, ik kan het niet wegkrygen," reageert een bewoon ster vinnig. „Wat onze eigen keuken maakte was altijd goed, maar dit lijkt nergens naar. Ik begrijp niet dat er mensen in het tehuis zijn die zeggen dat het hier qua eten wel op een hotel lijkt. Ik vind het ronduit smerig." „Blauwe aardappelen, dat kan toch niet?" zegt een andere bewoonster verontwaardigd. Zy is onlangs, samen met een buurvrouw uit Drieënhuijsen, bij de directeur gaan klagen. „En wij zijn heus niet de enigen die het niet lusten. Zelfs de zusters zeggen dat ze het niet lekker vinden." Een tweede vertegenwoordiger van de bewonerscommissie is het er maar ten dele mee eens: „Hei eten is de ene dag goed, de andere minder. Maar echt slecht, nee, dat kan ik niet zeggen. Ik neem de klachten dan ook met een korreltje zout We kijken er allemaal kritisch naar. Ik heb de indruk dat de meesten toch tevreden zyn." Directeur Vastbinder van Drieënhuijsen weet dat er klach ten over het eten zijn en neemt die ook serieus. „We over leggen bijna elke dag met de catering in Arnhem, en bij klachten proberen ze de kwaliteit te verbeteren. Het gaat vooral om de aardappelen. Ik vino die kwaliteit zelf soms wisselend, maar nogmaals, ze proberen daar iets aan te doen. Ik wijt het maar aan opstartmoeily-iheden. Ik ga er vanuit dat het steeds beter 2al worden. Uit een enquête on der de bewoners blijkt overigens dat men overwegend te vreden is." Het verwijt van enkele bewoners dat maaltijden die hele maal uit Arnhem moeten komen bij aankomst nooit meer fris en smakelijk kunnen zijn, vindt Vastbinder niet te recht. „Dit bedrijf is gespecialiseerd in de maaltijdverzor ging voor onder meer verzorgingstehuizen. Het werkt door heel Nederland, het is een gerenommeerd bedrijf met goe de referenties. We hebben deze catering ook niet zomaar uitgekozen, maar omdat die ons van verschillende zijden was aanbevolen. We zijn ook eerst zelf een kijkje gaan ne men in Arnhem en het maakte op ons een goede indruk." Een bewoonster beweert dat de Vlaardingse delegatie na het bezoek aan het cateringbedrijf in Arnhem een restau rant in dook om eens lekker te eten, maar van dat verhaal is in Drieënhuijsen geen bevestiging te krijgen. Schiedam - De fractie van D66 heeft by de Schiedamse ge meenteraad een initiatiefvoor stel ingediend om een referen dum mogelijk te maken. D66 wil daarmee de invloed van de be volking op de politieke besluit vorming vergroten. Volgens het voorstel gaat het om raadgevende referenda. Dat wil zeggen dat de uitslag niet op voorhand bepalend is voor het politieke besluit dat er op moet volgen. Maar om te voorkomen dat de gemeenteraad de uitslag naast zich neer legt, wil D66 dat de raad tevoren duidelijk maakt in hoeverre de uitslag bindend is. Anders laat de bevolking het al na één referendum afweten, vrezen de Democraten. D66 stelt een procedure voor waarbij eerst de gemeenteraad over een bepaalde zaak een con cept-besluit neemt. Daarna wordt onder de bevolking een referendum gehouden, om kos ten uit te sparen liefst tegelijk met de verkiezingen voor bij voorbeeld Tweede Kamer of Provinciale Staten. Pas als de uitslag bekend is hakt de ge meenteraad de knoop door en wordt het concept-raadsbesluit bekrachtigd of ingetrokken. Om de zaak voor de kiezers zo simpel mogelijk te houden en optimale duidelijkheid te berei ken, wil D66 eenvoudige stem- kaarten voor het referendum ge bruiken. Daarop zou de kiesge rechtigde slechts twee mogelij ke antwoorden moeten aantref- ",n: ik ben voor of ik ben tegen. De uitslag van het referendum wordt geldig verklaard, stelt D66 voor, als het aantal uitge brachte stemmen meer dan de helft bedraagt van het aantal stemmen dat bij de voorgaande raadsverkiezingen werd uitge bracht. Het initiatiefvoorstel komt ter sprake tijdens de ver gadering van de commissie voor algemene en economische za ken op 29 november. zwaar is van financiële aard. Krij gen middenstanders geen subsi die voor het opknappen van de bovenwoning, dart zal vrijwel nie mand willen meewerken. De kos ten worden door de bank geno men geschat op 111.000 gulden. De huur die daar tegenover staat is niet bijster hoog: die varieert van 400 gulden tot maximaal 650 gulden. En dan zal ~*t nog niet eens gemakkelijk ziji huurders te vinden, omdat er hooguit wo ningen met twee tot drie kamers te realiseren zijn. De belangstel ling voor zulke huizen is niet groot, waarschuwt de Bouwfonds Adviesgroep. Er zullen voorna melijk jon geren op af komen. Daarnaast staan veel winkeliers, ook als zij subsidie krijgen, niet te popelen om de verdieping boven hun winkel weer bewoonbaar te maken. Zij wezen dat zy etalage ruimte kwijt raken, omdat de bo venwoningen een eigen opgang moeten krijgen. Het onderzoeks bureau concludeert dat de winke liers alleen maar te interesseren zyn als het hun financieel voor deel oplevert. Daarom wordt ge adviseerd voorlopig alleen enkele bovenwoningen bij wijze van proef op te knappen. Het Plan van aanpak adviseert verder om, met het oog op de face lift van het Liesveld en de directe omgeving, ook de Hoogstraat hier en daar op te knappen. Voorge steld wordt het winkelpand op de kop van de Korte Hoogstraat te slopen en daar een grand café te vestigen. De Kornelis Speelman straat aan de voet van de Hoogs traat zou moeten worden ge sloopt, maar in tegenstelling tot wat de eigenaar - Patrimoniums Woningstichting- wil adviseert het Bouwfonds op die plaats geen woningen meer terug te bouwen. Een speelgelegenheid en wat openbaar groen zouden, aange vuld met laad- en losruimten voor deHoogstraatwinkeliers, een veel betere oplossing zijn. Vlaardingen - Het idee van de ge meente Vlaardingen om het wo nen boven de winkels in de Hoog straat te stimuleren is hooguit ge deeltelijk uitvoerbaar. Het beleid kan beter gericht worden op het behoud van de woonfunctie, dan op het uitbreide» daarvan. De kosten om leegstaande woningen bewoonbaar te maliën zijn te hoog en de animo bij de winke liers is met bijster groot. Dit concludeert de Bouwfonds Adviesgroep BV in het Plan van Aanpak voor de Hoogstraat en omgeving. Het maximaal aantal bovenwoningen dat gerenoveerd kan worden wordt door het onder zoeksbureau geschat op twintig. Overigens valt het volgens het Bouwfonds wel mee met de leeg stand boven de winkels. Een grove telling heeft uitgewezen dat van de 188 bovenhuizen er in elk geval 44 worden bewoond en daarnaast nog eens 16 vermoede lijk als woning in gebruik zijn. De situatie is lang niet zo dramatisch als de gemeente verwachtte. Echt populair zijn de bovenwo ningen niet, heeft het onderzoek van de Bouwfonds Adviesgroep uitgewezen. Daar zyn verschil lende oorzaken voor. ïn de eerste plaats gaat het om betrekkelijk kleine woningen. Veel midden standers met een pand aan de Hoogstraat wonen liever in een groter huis. Is het pand eigendom van een (landelijke) winkelketen, dan heeft de exploitant nauwe lijks binding met de woning. Hij woont er zelf niet en het kan hem ook niet schelen wat er met de leegstaande ruimte gebeurt. Soms gebruikt hij die voor opslag. Verder let hij enkel op zijn omzet in de winkel. Zou de gemeente de bovenhuizen willen opknappen - om de sociale controle te vergroten en het avondlijke beeld van de lege win kelstraat te verlevendigen - dan doen zich verschillende proble men voor. Het belangrijkste be- Schiedam - De verkeersmaatre gelen op de Lange Haven en in de Boterstraat in Schiedam laten langer op zich wachten dan wet houder Chns Zijdeveld heeft aan gekondigd. Hij verwachtte dat die medio oktober van kracht zouden kunnen zijn. De wijzigingen die zijn opgenomen in het concept- bereikbaarheidsplan binnenstad, worden na de nodige inspraak procedures pas in februari van het volgend jaar door de raads commissie in behandeling geno men. Het verkeer op de Lange Haven moet worden teruggedrongen. Daartoe mo> 'en onder meer de Appelmarkt- en Beursbrug ge deeltelijk en de Korte Havenbrug helemaal worden afgesloten voor autoverkeer. De rijrichting aan de oostkant van de Lange Haven wordt omgedraaid. Verder geven de plannen aan dat de Boterstraat tussen de huis nummers 20 en 58 afgesloten wordt voor motorvoertuigen, maar wel toegankelijk is voor be stemmingsverkeer. Zodoende wurtit het doorgaande verkeer na het gereedkomen van het ABC- complex aan de Lange Kerk straat, geweerd. De invoering van de nieuwe verkeerssituatie moet op korte termijn uitvoerbaar zyn. Het conceptplan bevat nog meer belangrijke veranderingen. De grote Markt, Lange Kerkstraat en het BroersveW worden voetgan gersgebied, de Westvest krijgt verkeer in twee richtingen, een gedeelte van de Buitenhavenweg wordt ingericht voor eenrich tingsverkeer cn het parkeerregi- me wordt drastisch gewijzigd. Voorts worden langs het Spin huispad en Vijgen steeg fietspa den aangelegd en kom* over de Noordvestgracht een fiets- en voetgangersbrug. In verband met de nieuwbouw in het stadshart worden momenteel nog mogelijkheden bestudeerd om de bussen op de Broersvcst in beide richtingen gebruik te laten maken van de trambaan. Zodoen de kunnen bij de verbinding StadserfHemaplein een aantal haltes worden geconcentreerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3