Economie- Loodsgeld in Rotterdam gaat eindelijk omlaag 'Eurobumper vermindert afvalberg" •- Petrochemie praat over Europees saneringsfonds Banen weg hij Batenburg X Kerstinkopen in NewYorkis 'echt voor iedereen' 'Biimenvaartondernemers' bieden moderne service SAS stoot routes af CMG breidt uit in Rotterdam Renault snel in de verkoop Unie BLHP: ja tegen akkoord Scott Page wil 150 banen kwijt Beleggen in vrindenergie CSM boekt 14 pet. meer winst Mercer samen met Rietmulder Omzetgroei bij Samsung Rederijen en Gemeentelijk Haven bedrijf vragen er al jaren om Nediloyd is voor '93 nu optimistischer Heliveid Maas vlakte komt er nu toch CPB-topman wil ingreep in sociale zekerheid Standaard met verbazing. Vrijdag 26 november 1983 Rotterdam - De Computer Mana gement Group heeft alle activitei ten op het gebied van handeL transport en industrie gebundeld in de vestiging aan de Westbiaak in Rotterdam. Ongeveer vijftig werknemers die voorheen in het kantoor Amstelveen werkten, hebben nu Rotterdam als Maas stad. CMG Rotterdam richt zich nu met ruim honderd medewer kers op de vele handels- en trans portbedrijven en de industrie in het Rijnmondgebied. Het bedrijf biedt onder meer management ondersteuning en ontwerpt en le vert computersoftware. Parijs - Na de oliemaatschappij Elf-Aquitaine is de autofabriek Renault de volgende Franse staatsindustrie die in de verkoop gaat. Dit heeft minister Longuet (Industrie) gisteren bekendge maakt. De mededeling is kenne lijk bedoeld ter geruststelling van de aandeelhouders van het Zweedse Volvo, die hebben ge dreigd een voorgenomen fusie tussen de twee bedrijven te torpe deren. Zij eisen dat de Franse re gering duidelijk maakt wanneer Renault wordt geprivatiseerd. Houten - De Unie BLHP stemt in met de CAO-afspraken in het cen traal akkoord tussen de centrale werknemers- en werkgeversorga nisaties. In dit akkoord worden de grote, lijnen voor het CAO- overleg in 1994 en de volgende ja ren aangegeven. De sociale part ners spraken af om de Ionen zo veel mogelijk te matigen in ruil voor maatregelen die de werkge legenheid bevorderen. De Unie BLHP wil voor de komende CAO- onderhandelingen een loonsver hoging van 2,25 procent. Gennep - Seott Page (Fabrikant van hygiënische papieren) wil 150 van de 400 banen kwijt, teneinde beter, op de overvoerde, markt te kunnen concurreren. Het bedrijf streeft haai" verhoging van de ar- beidsproduktiviteit. Zo zullen in de produktie en de verwerking van papier investeringen worden gedaan die moeten leiden tot ver groting van de doelmatigheid. Verder is het de bedoeling werk zaamheden uit te besteden en functies te combineren. Zeist De op antroposofische grondslag werkende Triodosbank lanceert een aandelenfonds: het Windfonds. Dit fonds zal investe ren in windenergie. De instellin gen en bedrijven die als eerste in het fonds investeren zijn: The Body Shop, BSO/Origin. Esprit, Van Meüe, Noorder Dierenpark en Vereniging Milieudefensie. Diemsn - De nettowinst van CSM (voedingsmiddelen, biochemie) is in het op 30 september geëindig de boekjaar gestegen met 14,1 procent: van ƒ129 miljoen naar ƒ147,3 miljoen. De omzet steeg in 1992/1993 van ƒ2.105 miljoen tot ƒ2.522 miljoen. Rotterdam - De pensioen- en ac tuariële adviesbureaus William M. Mercer in Rotterdam en Riet mulder Partners in Arnhem gaan een fusie aan. Mercer maakt deel uit van de Mercer Group, die meer dan 6.000 werknemers telt en vestigingen heeft in 23 landen. De nieuwe combinatie gaat per 1 januari werken onder de naam Mercer/Rietmulöer. Seoel - Het Koreaanse concern "amsung Electronics blijkt een van de snelstgroeiende elektroni* ca-ondememingeit ter wereld te zijn. In het eerste halfjaar nam de totale omzet met 32 procent toe, naar 8,6 miljard gulden (vooral dankzij een sterke stijging van de export). Vooral de halfgeleiders (chips) droegen bij aan de omzet stijging. De winst steeg met 80,9 pet. naar 129 miljoen gulden. Rotterdam - Het loodsgeld in de Rotterdamse haven gaat ein delijk omlaag. De Loodsencorporatie Rotterdam-Rijnmond werkt aan een nieuwe tariefstructuur. De loodsen willen met de verla ging tegemoet komen aan de wensen van de rederijen en het Gemeentelijk Havenbedrijf. Zij klagen al jaren over de te hoge ta rieven, die landelijk worden vast gesteld. Volgens de critici is het onzin dat voor beloodsing in de zeer toegankelijke Rotterdamse haven even veel wordt gerekend als voor bijvoorbeeld begeleiding naar Temeuzen. Met de huidige loodsgelden worden volgens hen de beloodsingen in andere Neder landse zeehavens gesubsidieerd. Voorzitter S. N. Zuurbier van de Loodsencorporatie Rotterdam- Rijnmond zei gisteren bij de vie ring van het eerste lustrum van het verzelfstandigde loodswezen dat de nieuwe structuur zal leiden tot verschillende tarieven per ha ven. Bovendien komt er een bete re verhouding tussen opbrengst en kosten, wat leidt tot meer be grip bij de gebruiker. Zuurbier zei dat het loodsgeld in Rotterdam in verhouding tot andere kosten in de haven zó laag is dat het eigen lijk niet zo zinvol is de concurren tiepositie van de haven te verster ken door verlaging daarvan. „Bo vendien dient men. te bedenken dat een hoogwaardige, efficiënt werkende loodsdienst die het Loodswezen voor alle Nederland se havens in stand houdt, nu een maal zijn prijs heeft. Maar de sig; nalen hebben wij begrepen en wij zullen ze niet negeren," zei hij. De Rotterdamse havenwethouder drs. R. Smit wees de loodsen er tijdens de lustrumviering fijntjes op, dat zij 'in hun bijzondere posi tie zorgvuldiger dienen om te gaan met hun streven naar winst maximalisatie'. „U bent mede verantwoordelijk voor de finan ciële aantrekkelijkheid van de ha ven. Onze klanten moeten kun nen meeprofiteren," zei Smit, die verheugd is met de opzet van een nieuwe tariefstructuur. Smit is er op tegen dat het tarief voor het gebruik van het Verkeers Begeleidend Systeem in de Rot terdamse haven landelijk wordt vastgesteld, omdat dan dezelfde situatie ontstaat als bij de huidige loodsgelden. Hij voelt er weinig voor alleen de zeescheepvaart te laten betalen, zoals ministerMaij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) wil. Volgens hem is het voor bijna de helft de binnenvaart die van het systeem gebruik maakt. Heerlen - De petrochemièbe'drij-- ven in de. twaalf EG-iandeh'cn--:' derhandelen met elkaar over de oprichting van een eigen sane ringsfonds. Daaruit moeten de kosten worden betaald die ge moeid zijn met het sluiten van verouderde installaties die nu met staatssubsidie overeind wor den gehouden. „Het wegwerken van de overca- J paciteit in de Europese petrochè-"- mische industrie heeft een hoge prioriteit," zegt ir, S. D. de Bree, bestuursvoorzitter van DSM, gis teren tijdens een bijeenkomst in Heerlen. De branche-organisatie APPE probeert van de Europese Commissie toestemming te krij gen voor het fonds. De situatie in de chemie is verge lijkbaar met die in de staalsector. Er is echter één groot verschil: de chemie probeert de problemen ei genhandig op te lossen, terwijl de sanering van de staalindustrie on derwerp is van moeizame politie ke onderhandelingen, in de EU. De poging politiek trammelant te omzeilen is overigens nog geen gnrant'C voor succes. Gebruik maken van het fonds zal gebeu- Rotterdam - Bij twee werkmaat schappijen van de elektrotechni sche en elektronische installatie- en handelsgroep Batenburg Be heer moeten vanwege marktom standigheden in totaal 65 banen verdwijnen. Het werkvolume is afgenomen en de prijzen zijn gedaald. Daardoor moeten Elektrotechnisch Instal latiebedrijf Batenburg in Rotter dam en Batenburg Schakelpane len en Plaatverwerking in Slie- drecht reorganiseren. In totaal werken bij de Batenburg-groep 750 mensen- De kosten van de herstructure ring zullen ten laste van de resul taten over 1893 worden gebracht, waardoor de winst naar verwach ting aanzienlijk lager zal uit vallen dan in 1992. Verleden jaar steeg de nettowinst zeven procent tot 6,8 miljoen. In Sliedrecht, waar grote panelen voor de chemische industrie wor den gemaakt, vallen dertien ge dwongen ontslagen: daar is over eenstemming bereikt over een so ciaal plan. In Rotterdam moeten 47 van de 238 banen weg. De di rectie wil 80 mensen ontslaan en in hun plaats voor een deel nieuw personeel aannemen. De vakbon den zijn falikant tegen dit plan, omdat hoogwaardige arbeid in goedkope wordt omgezet. De on dernemingsraad heeft een ad viesbureau in de arm genomen om te onderzoeken o? er geen an dere oplossing is. De bonden wil len pas weer met het bedrijf pra ten als er een goed sociaal plan op tafel komt. -ren-op-basisvatjü 'Hét'is dé'^aag of paryéll.bi^ö.-' voor zal bestaan en er zal iri 'elk geval een flinke zak geld beschik baar moeten zijn. De installaties waar het om gaat, zijn zogeheten naftakrakers die het basisprodukt. etheen maken. Dertig bedrijven in de EG, waar- onder Dow.' Terneuzen. Shell MoéFdijM tsfDSMg ze^g^ö^p-; "rëhlaarïïjlTs~negentien^ iï^óeri ton etheen. Dat zou mét een paar miljoen ton moeten verminderen. Net ais met staal het geval is, zijn het ook op dit gebied met name de zuidelijke EG-landen die ver ouderde installaties kunstmatig in stand houden. „De in zekere zin failliete concurrenten in Italië worden op grofstoffelijke wijze gesubsidieerd," zei De Bree. Niet temin zorgen ze voor werkgele genheid. Met geld uit het fonds kunnen de gevolgen van sluiting deels worden opgevangen. Maar sluiten alleen is niet vol doende, aldus de DSM-topman. „De Europese petrochemische produktie is te veel versnipperd en verspreid over kleine lokaties. Als er maar tien grote producen ten waren, zou de bedrijfstak in ternationaal veel sterker staan. Daarom zijn er ook veel contacten tussen chemiebedrijven om te ko men tot samenwerking en allian ties," zegt De Bree, die toegeeft dat ook DSM 'zeer actief bezig is met allianties". Rob van Ko n linen burg: het geheim van een uniek procédé. Foto Roel Dijkstra Door Peter de Lange Schiedam - Het is nog niet zover dat de grote verzekeraars zich verdringen op de stoep van Euro bumper BV. Maar dat komt nog wel, verwacht directeur Rob van Konijnenburg. Want zijn bedrijf kent het geheim van een uniek procédé om beschadigde kunst- stofoumpers te herstellen. Gebro ken en gescheurde autobumpers komen bij het Schiedamse bedrijf weer als nieuw uit de werkplaats. En dat tegen een prijs die een fractie bedraagt van een nieuw exemplaar. Daar moet toch muziek inzitten voor de verzekeringsmaatschap- pijen. Tot dusverre moesten zij ie- 'ideresge^yend&;bumper, ook al $atdaaz rik een' aanrijding slechts een minimaal scheurtje in, laten vernieuwen. Repareren was uit gesloten, omdat geen enkel be drijf daar de know-how voor had. - „Het is vaak geprobeerd, maar nooit gelukt," beweert Van Konij nenburg. „Het moeilijke is dat de kunststoffen waarvan bumpers worden gemaakt, niet gelast kun- v nen worden. Dat wil zeggen, dat kón tot voor kort niet. Wij hebben in Austral, bij Zaps Plastics in Perth, de Europese rechten ge kocht van een procédé dat die mo gelijkheid wel geeft." Van Konij nenburg voegt er met nadruk aan toe dat bij Eurobumper niet wordt geplakt, maar gelast, suggere rend dat plakken ondeugdelijk fröbelwerk oplevert. „Een las van ons breekt nooit meer." Gat in de markt De Schiedamse ondernemer en zijn partner Patrick Zijderveld zijn er van overtuigd dat ze een gat in de markt hebben, ontdekt. Een nieuwe bumper kost 600 totw- 800 gulden - op duurdere auto's port; vakkundig zijn weggewerkt een paar honderd piek. Los van dat financiële voordeel staat een enorme winst voor het milieu. Van Konijnenburg schat dat er in Nederland jaarlijks ruim 860.000 kunststofbumpers op de afvalberg belanden. „Dat levert een enorme milieuschade op, want kunststoffen zijn niet of nauwelijks afbreekbaar en ze worden maar in zeer beperkte mate gerecycled." Juist vanwege dat aspect won het bedrijf deze week de Milieuprijs van de ge meente Schiedam. „Door dit pro cédé is het mogelijk de totale af valstroom van kunststofbumpers met meer dan negentig procent te verminderen," concludeerde de cjury.npgetogen, in haar eiodrapr. kun je zelfs exemplaren aantref fen van een paar'duizend gulden stuk. Verzekeraars en particulie ren zijn bij Eurobumper een stuk goedkoper uit." Daar kost een 'nieuwe1 bumper waarvan de krasjes, breukjes en schrapjes Dat was een mooie opsteker voor het nog jonge bedrijf, want de on derneming is pas operationeel sinds mei dit jaar. Overigens is het idee voor Eurobumper al wat ouder. Maar met het ontwikkelen van een bedrijfsplan, het aanvra gen van vergunningen en het overleggen niet de overheid over een eventuele subsidie ging veel tijd heen. Inmiddels zijn al die za ken geregeld, behalve de subsi die. „En daar heb ik moeite mee," zegt Van Konijnenburg, „Eigen lijk is het een enorme giller. Je helpt minister Alders met het op lossen van zijn milieuproblemen, maar de tegenprestatie is nihil." De financiering wordt nu gedra gen door de twee vennoten zelf, aangevuld met kredieten van ABN Amro en de Shell. Van Ko nijnenburg voorziet een grote toe komst voor de onderneming. Hij smeedt al plannen voor neven vestigingen elders in het land en ^r,:^opmL.zelfs,fcy;an filialen in het - buitenland/Want, zegt hij, de ont wikkeling gaat steeds verder. „Straks kunnen ook surfplanken, kunststof-vaartuigen en andere thermohardende en thermoplas tische kunststoffen worden be handeld. Bumpers zijn maar het begin." Rotterdam - Het transportcon- cem Nediloyd is na het derde kwartaal, dat gunstiger is verlo pen dan was verwacht, optimisti scher gestemd voor heel 1993 dan eerder het geval was. Over het ge hele jaar verwacht het concern nog wel een verlies, maar dit zal onder de 100 miljoen uitkomen. In deze prognose zijn niet begre pen de incidentele baten en extra kosten uit herstructurerings maatregelen. Dit zal per saldo 50 miljoen zijn. Bij de publikatie van het teleur: stellende verlies van ƒ116 mil joen in het eerste halfjaar sprak Nediloyd de verwachting uit dat de tweede jaarhelft wel aanmer kelijk beter zou zijn, maar nog wel negatief. Nu gaat men uit van een positieve uitkomst. Het her stel is vooral het gevolg van de verbeterde gang van zaken bij de scheepvaartdivisie Nediloyd Lij nen. Van het kostenreductieprogram ma voor 1993/1995 van 250 mil joen zou dit jaar ƒ100 miljoen moeten worden gerealiseerd. Tot en met het derde kwartaal is daar van al 70 miljoen gehaald. Rotterdam - Het Gemeente lijk Havenbedrijf wil' samen met de Loodsencorporatie Rot- terdam-Rijmnondeen heUeop- terveld op.de Maasvlakte aan leggen., Havenwethouder drs.R. Smit hoopt nog dit jaar een voorstel naar de gemeen teraad, te sturen. Met het veld zullen de loodsvluchtèn vanaf de Luchthaven Rotterdam tot het verleden behoren. De plannen voor het veld-be- staan alenkele jaren, maar/on dervonden steeds vertraging vanwege problemen met ..een noodzakelijke 'luchtweg', die internationaal-moet zijn geac cepteerd. Deze problemen lij ken nu te zijn opgelost. Den Haag - De sociale zekerheid moet sterk worden vereenvou digd. Uitkeringsniveaus moeten omlaag, het verschil tussen uitke ring en loon moet daardoor groter worden. Bovendien moet iemand netto meer overhouden van de bruto beloning. De talloze regels op de arbeidsmarkt moeten ver dwijnen. Het kabinet moet CAO- bepaiingen niet langer ondersteu nen door ze algemeen verbindend te verklaren. Dit heeft directeur Zalm van het Centraal Planbu reau gisteren gezegd Volgens hem zullen zijn voorstellen tot een 'ruwer sociaal klimaat' lei den. Van de andere kant zal de so ciale zekerheid wel op een hoger peil kunnen blijven dan in Japan of in de VS. Zalm zei dat alleen met zijn voorstellen de werkloos heid kan worden bestreden. StuurbekrachtigingStandaard! Schuifdeur aan beide zijden. Standaard! Vlakke laadvloer. Standaard! 3 jaar Totaal Garantie. Standaard! Degelijke, sterke motor. Standaard! Spaarzaam onderhoud. Standaard! 6 jaar garantie tegen corrosie van binnenuit. Standaard! 3 zitplaatsen voorin. Standaard.' Vriendelijke prijs. Standaard! De standaard extra's op de L300 lijken ongeloof Hf k9 maar kloppen als een bus. De LJWis er ronaf f21.990.-excl, BTW. Wijzigingen voorbehouden. hup.; HN<3 Bedrijfswagens Sassenheim, tel.: 02522-66257. Dealeradres.vn i vermeld in Je Gouden Gids. Singapore is met de kerst nog mooier verlicht dan Parijs en New York, En dat bij tropische .temperaturen." De vliegmaat schappij hoopt met de koopreis naar New York enkele honder- den stoelen te slijten. Meer ruim- teis ér overigens niet in de gere serveerde hotels. Door Geert Dekker Rotterdam - Tijdens de donkere dagen voor kerst nog snel even op de fiets de stad in, dat hoeft gelukkig niet meer. Voor dui zend gulden vliegt u naar New York, waar u zich vier dagen te buiten kunt gaan aan kerst-inko pen. Veel bagage op de terug weg? Geen probleem, want de luchtvaartmaatschappij biedt gratis het vervoer van één extra koffer aan. "Wie kan zo'n aanbod weigeren? De prijs mag in ieder geval geen bezwaar zijn, meent de promo tor: „New York is goedkoper dan men denkt. Als je maar genoeg uitgeeft, haal je de reissom er wel uit" Na de busreizen naar Duitse kerstmarkten, treinreisjes naar een vrolijk verlicht Parijs en boottochtjes naar Londen, is het dit jaar tijd de grote oversteek te maken voor de broodnodige boodschapjes, zo bedacht Singa pore Airlines. Een aardige stunt bovendien om het feit onder de aandacht te brengen dat de maatschappij sinds 1 november van Schiphol op New York vliegt. Want er mag over 'even kerstin kopen doen in New York'van al les te zeggen zijn, de nieuwko- Kerstinkopen doen in New York: het is mogelijk. Archieffoto Rotterdams Oagfclad mer op de route is met dit initia tief honderden guldens goedko per dan zjjn concurrenten, die ook met overnachtingen in eer- ste-klas hotels schermen. Voor Singapore Airlines reden te veronderstellen dat er geen spra ke zal zijn van een speciale groep klanten. „Jong en oud, vriendin nen die samen gaan, koppels, ie dereen dus," zegt een woord voerster van de maatschappij, Vorig jaar. was dat wel anders, toen er een zesdaagse kerst-in- koopreis naar Singapore op het programma stond. „Dan kun je aan de mensen wél zien dat een bepaald inkomen vereist is,"; luidt de voorzichtige omschrij ving van het publiek. Promotor Ronald Raadsheer weet te melden dat die reis veer tig belangstellenden trok. „Maar het is-daar echt prachtig hoor! „Dit soort reizen zal dan ook nóóit eén wezenlijk bestanddeel gaan uitmaken van het vakantie- patroon .van de Nederlander," geeft .één woordvoerder van de ■stichdrigCoritinue Vakantie On- derzoek COV iri Leidschendam als oordeel. Waarbij wordt aange tekend dat bij het regelmatige onderzoek van: het COV niet wordt gevraagd naar de activitei- ten die vakantiegangers in den vreemde ontplooien. Aangezien niet elke vakantie ganger die nu afziet van een kort Westeuropees reisje, in het vlieg tuig naar New York stapt, rest de vraag waar het gat in de markt zit. „Daar zoeken we zelf ook naar," aldus hetzelfde Friese reisbureau. „We rijden wel veel naar Praag en andere Oosteuro- pese .stéden! maar dan hooguit niet twee bussen. Misschien blij ven de mensen met de kerst wel thuis Door Onno Buiter Den Haag - Honderd binnen- vaartondernemers in Gelderland hebben samen met een aantal wegvervoerders het 'Logistiek Centrum Scheepvaart' opgericht. Doel is het transport met binnen schepen te koppelen aan het weg vervoer en eventueel ook aan het spoorvervoer. Zo willen zij hun klanten in de regio Arnhem en Nijmegen een betere en snellere service gaan bieden bij hun inter nationale transporten. Het is hun antwoord op de toene mende files op de wegen en de milieuverontreiniging. Zij willen daarmee bovendien aantonen dat de binnenvaart geen antieke in geslapen bedrijfstak is, maar wel degelijk in staat is zich te moder niseren. Zij noemen zich bewust 'binnen- vaartondememers' in plaats van 'schippers'. Zij houden zich ver van het huidige conflict in het Noord-Zuidvervoer en varen niet via de beurs. „Van de zesduizend binnenvaarten dernemers in Ne derland vaart slechts een klein deel via de scbippersbeurs en dat zorgt voor het slechte imago van de bedrijfstak," zeggen de Gel derse initiatiefnemers. „Wij Me zen ervoor winst te maken door efficiënt te werken, Directeur L. Plompen van het lo gistiek centrum overhandigde gisteren het bedrijfsplan aan mi nister H. Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat). Ze kon tijdens de onderhandelingen over een con: venant voor het Noord-Zuidver: voer, waarin de schippers een wettelijke tariefregeling en een beursplicht eisen, wel een ander geluid waarderen en ontving de Gelderse binnenvaartonderne- mers op haar ministerie. Ze kwam daardoor een half uur te laat bij de opening van de Hartei- kering. „Ik vond het zo belangrijk dat ik er extra tijd voor heb uitge trokken," zo gaf ze de wachten den als excuus. De minister noemde het initiatief een 'nieuwe impuls' voor de bin nenvaart „Een trendbreuk van importantie in cie binnenvaart." Een grote groep in de binnen vaart doet het goed," stelde zij vast „Ik hoop dat dit het imago van de binnenvaart verbetert. U leunt op onze steun rekenen." Volgens Plompen schortte het in de binnenvaart tot nog toe aan voor- en natransportmogelijkhe den. Hij ziet vooral mogelijkhe den in het rij-opI rij-af-vervoer (ro/ ro), containers en het vervoer van chemicaliën, levensmiddelen, pa pier en karton. Daarnaast denkt Plompen dat het LCS het vervoer van afval vorm kan geven. Hij heeft al contracten met een aantal verladers afgesloten. „We mikken op de niet-Randstad. Er zitten grote producenten in ons gebied. Er zijn legio voorbeelden, bijvoor beeld een service tussen Arnhem en Antwerpen." Amsterdam - De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS, die tot zondag fusiegesprekken voer de met de KLM, Swissair en Aus trian Airlines, stoot een aantal lijndiensten af. Het gaat om lij nen binnen Scandinavië maar ook om internationale routes zo als Gothenburg-Amsterdam (per 1 januari), Stavanger-Amsterdam (direct), Glasgow-Kopenhagen, Londen (Heathrow)-Bergen en Kopenhagen-Los Angeles. Het aantal vluchten tussen Kopenha gen en New York wordt vermin derd. British Midland Airways (BMA), waarin SAS heeft een deelneming heeft van bijna 35 procent, neemt deze diensten over. Eerder werd ai gemeld dat SAS ook acht Boei ng 737-500-vliegtuigen aan BMA overdoet. Door het schrappen van routes wordt een aantal vliegtuigen overbodig, Er worden in 1994 ze ventien stuks aan de kant gezet: een Boeing 767 (waarmee inter- continetaal wordt gevlogen) en zestien kleinere vliegtuigen, vooral DC-9's. SAS trekt zich ge deeltelijk van de Noordatlanti- sche routes terug om 2ich beter te kunnen concentreren op de rou tes vanuit Kopenhagen naar Azië. Volgens het afgeketste Alcazar- project -de beoogde fusie van SAS met de KLM, Swissair en Au strian- zou Kopenhagen de uit valsbasis naar Azië zijn geworden ten koste van de verbindingen die Schiphol met Azië onderhor Jt. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1