10 .itterdam Havenpool krijgt nog jaar steun Anna Nicole sneller uit dan in abri's Politie nog toeschouwer bij blokkade Akzo-schip De Vries: vanaf 1995 geen geld meer uit werkloosheidsfonds Faculteit eist excuses na 'onsmakelijke actie' Bijna anderhalf miljoen boeken beschikbaar Veiligheidspas Minister Alders (Milieu) overleeft 'afrekening' Milieuprijs bestrijdings middel in de kassenteelt Prijs voor Notenboom met Feyenoord-Iegioen Binnenstebuiten Donderdag 2 december 1993 ™v Pi Rotterdams Dagblad Rotterdam - De veiligheidspas voor onderaannemers wordt op 1 april volgend jaar ingevoerd. In de veiligheidspas worden met na me de opleidingen genoteerd die het personeel van de onderaanne mers bezitten. De belangrijkste opleiding is een speciale cursus voor het werken in de chemie. De pas moet de garantie geven dat onbekwame werknemers buiten de bedrijfspoort blijven, zodat de kans op ongevallen en incidenten afneemt. Het idee voor een veiligheidspas ontstond na een explosie, twee jaar terug, bij DSM Chemicals in de Botlek. Daarbij vielen zeven doden. De stichting Europoort- Botlek Belangen heeft sindsdien het voortouw genomen om de vei ligheidsinstructies voor de bedrij ven in het Rotterdamse industrie gebied te verbeteren. Anna Nicole Smith, in één van de abri's in Rotterdam: emom gewild. Foto Niets van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Haar naam: Anna Nicole Smith, geboren in Texas, woonachtig in California. Beroep: fotomodel. Bijzcn- derheden: model in de nieuwe lingerie- campagne van kledingbedrijf Hennes Mauritz. Te zien in bijna elk bushok je, maar dan moet u er wel snel bij zijn; Sneller dan ze worden opgehangen, worden ze in Rotterdam - maar vooral in Eindhoven en Groningen - gestolen. Het bedrijf Mediamax, in Rotterdam verantwoordelijk voor de reclame in de abrio, rijdt bijna permanent door de stad om de gestolen exemplaren te ver vangen. Bij H&M en bij Mediamax staan de telefoons roodgloeiend. Anna Nicole - in vijf verschillende poses - is meer dan bijzonder gewild. „Bij wie?" herhaalt H&1VTS Hanneke Snijders de vraag. „Tsja, vooral studen ten, denk ik." In heel Nederland heeft H M op ruim drieduizend plaatsen posters laten op hangen. Dat is gebeujd vanaf afgelopen maandag, voor een weekje maar. En sinds maandagmorgen staan de tele-, foons al roodgloeiend met 'nabestellin- gen' en meldingen van verdwenen affi ches. Dinsdagmiddag nog heeft een agent in de Rotterdam s binnenstad een aantal jongens in de kraag gevat met vier affiches onder de jas. Woordvoerster Hanneke Snijders van H M in Den Haag meldt dat het geen opzet is om met 'gewilde' affiches met schaarse geklede dames reclame te ma ken. „Voorop staat dat wij gewoon lin gerie willen verkopen," zegt zij, „Maar, ik wilde dat we de posters mochten ver kopen. Dat doen we dus niet, we geven ze weg." H&M heeft geleerd van eerdere kerst campagnes (met eerst Cindy Crawford en, vorig jaar, 'met Naomi Campbell). De campagne duurt slechts een week, daarna worden de affiches aan belang stellenden uitgedeeld. Dat gebeurt in Rotterdam volgende week woensdag bij de vestiging van het buitenreclame bedrijf Mediamax in de Spaanse Polder (Strickledeweg), tussen tien en vier uur. Het is de derde keer dat H M met een kerstcampagne in de roos schiet. Het begon allemaal twee jaar geleden met de posters van Cindy Crawford. Vooral in Scandinavië was toen de ophef groot. Tegenstanders die de foto's te gewaagd vonden maakten zo veel stampei, dat de reclameplaten in sommige steden werden verwijderd. Utt aHItMIggf. Minister Alders, gisteravond in het hol van de feeuw. De bewindsman pareerde alle kritiek. Foto Ronald Goudberg/Cor Vos Rotterdam - 'Reken af met Alders'luidde de uitnodi ging voor de bijeenkomst met de milieuminister en de PvdA-bewindsman leek zich gisteravond met zijn komst naar de Erasmus Universiteit dan ook naar het hol van de leeuw té hebben begeven. Maar zaal 'LÈpïO,? '.op''complex.Woudestein viel eigenlijk niet" eefts zoh'arct'o^er de minister en diens beleid van dé afgëlppèÏÏ Vïerja'ar heen. 'Afrekenen' kon in de ogen van een enkeling zelfs 'het belonen voor prestaties' betekenen. In de door Jonge Socialisten in de PvdA, Nationale Jongerenraad voor Milieu en Ontwikkeling en Cedo- Nulli.(faculteitsvereniging Sociale Wetenschappen).- georganiseerde discussie-avond stonden drie met.. Aiders'''beleid-samenhangende onderwerpen een- 'traaH'dë 'Rotterdamse haven en het desbetreffende 'Havenplan en het ROM-project, de milieuheffingen en de mobiliteit. Het 'afrekenen' op die gebieden ge beurde door genodigde vertegenwoordigers van mi- lieu-organisatiesen bedrijfsleven, vervoersorganisa ties en fiets- en openbaar-vervoerlobby. Voor de on geveer honderd aanwezigen waren er interruptie-mi crofoons. Veel kritiek op zijn beleid pareerde Alders met de stelling dat er in ieder geval iets gebeurde en dat dat nog altijd meer is dan niets. Het woord 'milieu' kwam tenminste in het ïïavenplan voor en het met milieuheffingen gemoeide bedrag was in de bijna vier jaar dat hij nu het bewind voert verveelvoudigd. Waarbij de minister constateerde dat hij het bij dat alles ook nog vaak moest opnemen tegen het be drijfsleven, tegen collega's in Den Haag en in Euro pees verband tegen andere landen. Zijn verlies op veel punten toegevend, voerde hij toch ook een 'suc ces' aan: bij zijn pleidooi in EG-verband voor een be paalde heffing had hij alle lidstaten op één lijn ge kregen. „Behalve wijzelf waren alle landen tegen," zei Alders. Schiedam - Koppert BV, een bedrijf uit Berkel en Rodenrijs dat biologische bestrijdingsmiddelen ont wikkelt voor de teelt van tomaten, komkommers en paprika's, heeft de Maltha Milieuprijs 1993 gewon nen. De prijs, bestaande uit een bedrag van 45.000 gulden, werd gisteren uitgereikt door minister Al ders in het Stedelijk Museum van Schiedam. De tweede prijs (30.000 gulden) ging naar het Consu lentschap Natuur- en Milieu-educatie uit Rotterdam, dat voorlichting geeft aan de detailhandel over mi lieuvriendelijke bedrijfsvoering. Ecosor Milieu Recycling uit Voorthuizen kreeg de derde prijs groot 15.000 gulden voor het ontwerpen van een binnen hoes voor verf- en lijmemmers. waardoor deze em mers vaker dan één keer gebruikt kunnen worden. De firma Koppert werd tot winnaar gekozen omdat dit bedrijf al jaren werkt met biologische bestrijding van plagen in de kastuinbouw. Koppert geniet we reldfaam voor het kweken van hommels en insekten ter bestrijding van plagen als trips, mineervlieg, spint en witte vlieg. Deze biologische middelen zijn een goed alternatief voor chemische bestrijdings middelen. die de bodem en het drinkwater vervuil en. Het bedrijf, dat 200 werknemers in dienst heeft, wil de prijs gebruiken voor de ontwikkeling van een schimmei voor bestrijclingsdocleinden. De Maltha Milieuprijs is een initiatief van de ge meente Schiedam en*C. Maltha, de 'uitvinder' van de glasbakken. Voor de prijs, die dit jaar voor het eerst werd uitgereikt, kwamen 33 inzendingen binnen. Rotterdam - Werkgevers en werknemers in de Rotterdamse ha ven krijgen nog een jaar de tijd om een andere financiering te vinden voorde leegloopkosten van de arbeidspool van de SHB. Tot nu toe komt er vanuit het algemene werkloosheidsfonds (AWF) jaarlijks zo'n tien miljoen gulden voor de uren dat ervoor werknemers niets te doen is. Daarmee wordt veertig procent van de leegloopkosten betaald; de overige 60 procent brengen de havenbedrijven op. Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heeft al eer der angekondigd dat de bedrijfs tak (ook de andere havens) deze kosten zelf voor haar rekening moet nemen en dat het AWF daar niet voor is. In een gesprek met de vakbonden en de in de SVZ verenigde havenwerkgevers heeft de minister gisteren partij en nog een jaar de tijd gegeven om een oplossing te vinden voor dit financieringsprobleem. Bestuurder J, Verroen van de Ver- voersbond FNV: „Wij waren het met elkaar volstrekt oneens. De werknemersorganisaties, en in mindere mate ook de werkgevers, vinden dat die leegloopkosten volstrekt onder het AWF behoren te vallen. Anderszijds houdt de minister staande dat het geld niet voor de havenpool is bestemd. Zonder dat hij nu het mes op tafel legt en dat we niks meer uit het AWF krijgen, geeft hij ons nu een jaar de gelegenheid om te kijken of we als partijen zelf een oplos sing kunnen vinden." Volgens directeur L. F. J. Janssen van de Havenwerkgevers vereni ging SVZ heeft de minister het stopzetten van de havenbijdrage regeling vooral op verzoek van de vakbonden met een jaar opge schort. „Voor ons in Rotterdam is het simpel. Voor de SHB is een ondernemingsplan opgesteld, waarin rekening is gehouden met het wegvallen van deze bijdrage." Verheugd is Janssen over het feit dat de minister zich bereid heeft getoond een herstructurerings bij drage te leveren (er is 24 mil joen gulden nodig) aan de reorga nisatie van de SHB naar een flexi beler en commerciëler gerichte organisatie. Daarbij wordt het aantal SHB'ers teruggebracht van 1411 tot 1063. In het kader van het sociaal akkord in de ha ven gebeurt dit ook zonder ge dwongen ontslag. Over deze reor ganisatie ligt de SHB overigens in de slag met haar ondernemings raad, die zich in zijn advisering gepasseeerd voelde. De OR van de arbeidspool heeft de SHB-di- rectie daarover op 9 december in een kort geding gedaagd. ioov^nï!iAi«.'grtfc»öd use.'-; -jjqoo -hövssaltfiotnsS Actievoer ders van Greenpeace hingen gister middag in een kraan bij de Akzo-vesti- ging m de Botlek. Akzo wil dat de actie on middellijk Stopt. Foto Robert Vos/John de Rotterdam - Een gesprek tussen de direc tie van Akzo Rotterdam-Bollek en Green peace heeft gisteravond niets opgeleverd. Volgens Akzo bleven de actievoerders ha meren op snelle afbouw van de cbloorpro- duktie, om pas daarna een dialoog aan te gaan. een gang van zaken die door het be drijf 'onaanvaardbaar wordt genoemd. Volgens Akzo voldoen de fabrieken in Rot terdam-Botlek aan de milieu-eisen van de overheid. De Rotterdamse politie blijft voorlopig nog toeschouwer bij de actie van Greenpeace. Volgens politie-woordvoerder Wim de Rooij wordt pas ingegrepen, als de openba re orde of de veiligheid in het gedrang ko men. „Akzo heeft wel vaker met dat bijltje gehakt, dus kent ons standpunt," zegt De Rooij. „Wij houden wel een oogje in het zeil." Greenpeace verhindert met het actieschip 'Beluge' het lossen van een zoutschip van Akzo. Zout is de belangrijkste grondstof voor de produktie van chloor. Akzo is met ongeveer een half miljoen ton de grootste producent van chloor in Nederland. Jaar lijks komen duizenden kilo's chloor in het milieu terecht door lozingen van het bedrijf zelf en gebruikers, stelt Greenpeace. Chloor en ehloorstoffen zijn volgens de mi lieu-organisatie 'de belangrijkste vervuil ers van rivieren, de Noordzee en uiteinde lijk de mens'. De organisatie voert sinds een maand actie tegen de produktie van chloor. Eerder heeft zij al een chloortrein geblokkeerd. Volgende week demonstreert Greenpeace in Kopenhagen. In de Deense hoofdstad wordt 7 en 8 december de conferentie van Noordzee-ministers gehouden. Voor Ne derland nemen de ministers May (Verkeer en Waterstaat) en Bukman (Landbouw) deel. Zij praten over de stand van zaken bij bestrijding van de vervuiling van de Noord zee. Wijnhaven Overigens hebben de schepen van Green peace, tijdelijk afgemeerd in de Rotter damse Wijnhaven, gezelschap gekregen van de PVC Informatiebus. Het gaat om een tegen-actie van de chemische indus trie, die een heel ander verhaal te vertellen heeft over pvc en chloor; zaken waar Greenpeace tegen is. De stuurgroep PVC Milieu, een initiatief van alle grote chemische bedrijven in Ne derland, meent dat Greenpeace verkeerde argumenten en onjuiste gegevens gebruikt tegen chloor en pvc. Volgens de vertegen woordigers van de stuurgroep, die zich ver schanst hebben in een Engelse dubbel deks-bus vol drukwerk met informatie, ko men bij de verbranding van bijvoorbeeld huisvuil en hout aanzienlijk meer schade lijke stoffen in het milieu dan bij de ver branding van pvc. Capeile aan den IJssel - De Rotterdamse fotograaf Eppo Notenboom heeft de tweede Fuji Fersfotoprijs in de categorie nieuws gewonnen met zijn opname- vanuit het torentje bovenop het stadhuis - van het Feyenoord-Iegioen dat het elftal toejuicht na het be halen van het kampioenschap afgelopen seizoen. De foto werd de dag na het behalen van de landstitel pa ginagroot in kleur afgedrukt voorop het Rotterdams Dagblad. Rotterdam - De juridische faculteit van de Erasmus Universiteit in Rotterdam eist dat de avondstudent Job van Broekhuijze zijn excuses aanbiedt aan prof. dr. Foqué en de faculteit. Doet hij dat niet, dan volgen gerechtelijke stap pen. Van Broekhuijze liet enkele weken ge leden weten dat hij van de hoogleraar een schadevergoeding zal eisen van ten minste twaalfduizend gulden, omdat hij door enkele ondeugdelijke vragen voor een tentamen was gezakt. Het Col lege van Beroep voor de Examens heeft de bezwaren van de student echter on gegrond verklaard. De rechtenstudent heeft het faculteits bestuur inmiddels geschreven dat hij eerst wil wachten op de motivatie van het College van Beroep. In principe laat het college zich namelijk alleen uit over de gang van zaken rond het tentamen, niet over de inhoud, stelt Van Broek huijze. Als het college geen oordeel geeft over de omstreden tentamenvra- gensluit hij een gerechtelijke procedu re om een schadevergoeding te krijgen niet uit. Vertraging De claim van ten minste twaalfduizend gulden baseert Van Broekhuijze op de extra tijd die hij kwijt is door de studie vertraging. Hij gaat daarbij uit van het uurtarief van honderdtwintig gulden dat hij in zijn beroep van assurantiebe middelaar rekent. Het faculteitsbestuur vindt het optre den van Van. Broekhuijze een 'onsma kelijke publicitaire actie', die de hoog leraar en de faculteit veel schade heb ben bezorgd. Van Broekhuijze is zich echter van geen kwaad bewust. Hij vindt dat een rechtenfaculteit het zou moeten toejuichen als studenten zich verdiepen in alle mogelijke procedures: „Ik vind het erg leerzaam." Bovendien gaat het volgens hem niet om een privé-aetie, maar is de rechtsze kerheid van alle studenten in het ge ding. „Waarom krijg je altijd weinig of geen uitleg over een tentamen?" zegt hij. „De meeste studenten durven rich niet te verzetten tegen een oneerlijke behandeling. Ik wel, en daarom steunt de Rotterdamse studentenbond mij ook." Rotterdam - Wie van lezen houdt, zit goed in Rotterdam. De Ge meentebibliotheek en de Biblio theek Erasmus Universiteit heb ben nun krachten gebundeld. Voortaan lenen de beide biblio theken ook boeken uit aan eikaars klanten, die daardoor de beschikking krijgen over 1,4 mil joen exemplaren. Via een compu terverbinding kan vanuit de Ge meentebibliotheek de catalogus van de Erasmus-bibliotheek ge raadpleegd worden. Lenen kan eveneens per computer: na drie dagen kan het boek bij de Ge meentebibliotheek worden afge haald. Medewerkers en studenten van Erasmus kunnen op de zelfde ma nier vanuit de universiteit ge bruik maken van de faciliteiten van de Gemeentebibliotheek. Voor beide bibliotheken heeft de samenwerking als voordeel dat zij niet alle twee een exemplaar van een boek hoeven aan te schaffen. Dat levert directe bezuinigingen op. De Erasmus Universiteit beschikt over een collectie van 750.000 ti tels. De Gemeentebibliotheek be schikt over 650.000 titels, inclu sief de collectie van van het Ge meentearchief en de bibliotheek van het Maritiem Museum. Een klein gezelschap van Rotter damse ambtenaren en gemeente raadsleden werd gisteren in Brus sel rondgeleid door een gids van Brukselbinnenstebuiten Dat is een organisatie die haar wortels vindt in de idealistische en oproerige jaren zestig: sterk maatschappijkritisch vanuit een warme betrokkenheid met de lo kale cultuur, met als belangrijke doelstelling de burgers bewust te maken van de invloed van de poli tiek op hun stad en van de invloed die de burgers zelf kunnen heb- ben oRflé politiek. De Rotterdamse delegatie was- aangenaapi verrast door het hpge intélleétuële niveau van de rond leiding. Het gezelschap was twee dagen iri'Brussel voor een reefe ontmoetingen met Europarle mentariërs en andere autoriteiten binnen de Europese Unie; niet al leen om de belangen van Rotter dam als mainport nog eens te be nadrukken, maar ook om zich op de hoogte te stellen van Europese ontwikkelingen die van belang zyn voor Rotterdam. En die zijn er volop. Wie mocht denken dat Europa .vooral draait om land bouw, vergeet dat tachiig procent van de Europeanen in een stad woont en dat het dus logisch is dat de Europese Unie zich steeds meer met zaken als werkloosheid en vervuiling gaat bezighouden. De excursie was de moeite waard en men werd terdege bijgespij kerd, maar het mooist van al was de rondrit door de 'hoofdstad' van Europa zelf. jv De gids was Arlette Clauwers. Wat een .verschil mét die droge types die je in een rondvaartbootje in 'vier talen,voorlezen over niet ter zake doende ditjes en datjes van pakhuis zus en .grachtenpand zo. Wat een. kwaliteit! Arlette stak een cultuurhistorisch betoog af oyer.deBrusselse samenleving en over dejmpget-die de concentra tie vmBuropese,diensten heeft gehad op liet stedebouwkundig karakter. En ze-deed dat met zo'n hartvenvarmende begaandheid met de stad, dat de hele bus het gevoel kreeg Brussel in drie uur tijd door en door te hebben Ieren kennen. Bevlogen tot en met. Af en toe duidelijk gekleurd, dat hoort bij mensen die een visie la ten horen (hoe neutraler, hoe saaier tenslotte) en haar sociale engagement maakte de toer wel zo prikkelend. Je hebt van die gidsen die je alleen de mooie plekjes van de stad laten zien: kijk naar links, dan zie je de ellen de rechts niet. Nee. zo pakt Bruk selbinnenstebuiten het niet aan. Arlette Clauwers wees op de allu re die de Europese kantoren moe ten uitstralen, maar ook op de verwoestende effecten; hele ne gentiende eeuwse woonwijken die ervoor moesten verdwijnen, zonder dat Brussel de mensen fat soenlijk kon herhuisvesten. Arlette legde fraaie verbanden met de imposante veranderingen in de Brusselse stedebouw van een eeuw geleden. Er zitten hon derd jaar tussen Leopold en de Eurocraten, maar er is sprake van dezelfde groteske schaalverande- ringen, die het leven van gewone burgers ingrijpend veranderen - hetgeen de meesten apathisch ondergaan. Een rondleiding door de gidsen van Brukselbinnenstebuiten is een regelrechte aanrader. Je kunt als toerist door het centrum lo pen, van dé laagstad naar de hoogstad en terug, maar als je be paalde achtergronden niet kent. mis je driekwart van de beteke nis. Brussel heeft een merkwaar dige charme, maar het is wel zo boeiend om te weten waarom het zo merkwaardig is. Je zou het een vorm van links toerisme kunnen noemen, ware hei niet dat Bruk selbinnenstebuiten zich niet als toeristisch bureau wil afficheren. In Antwerpen, nu we het toch over Rotterdam hebben, is ook een bloeiende bedrijvigheid ont staan met gidsen: senioren die hier speciaal voor zijn opgeleid. Eveneens interessant, maar niet met die kritische diepgang die Brukselbinnenstebuiten volgens mij uniek maakt. Aangezien ook de Rotterdamse stadsontwikkeling frappante cul tuurbreuken kent en het herstel van de oude wijken behalve nutti ge kanten ook idiote trekjes kent, moet het toch denkbaar zijn dat architectuurliefhebbers met een sociologische bagage een derge lijke organisatie in de Maasstad van de grond tillen. In Brussel kun je leren hoe dat moet. Klasse!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3