Waterweg 15 m A 'Er wordt teveel geroddeld in Schiedam' Recreatie-expositie in Hoek van Holland Nieuwkomer-Pas uitgereikt op vrijwilligersmarkt JIJ WILT TOCH OOK WEL EENS EEN 'ANDERE' KERST?! 98. 89.90 298, 'Kutmannetjes' Stedelijk toont deel leven HaverSchmidt Politie mikt op een rustig Oud en Nieuw Scouts delen bloemen «It Met kerstman op foto GIG-festival bol van rock Beroet j^m.198.-!!! Kostuums zuiver*01' m Sweaters en Polo's ju»r Herenjas geauW® 198.- fashion te Middellandst/aatTa, Rotterdam, telefoon 010-4134669 Lagere snelheid op polderwegen boven Schiedam Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 december 1993 Ze hebben er lang over gedaan maar eindelijk heeft de Schiedamse politiek toch besloten om het binnenkort te slopen Passagetheater te vervangen door een nieuw theater. Op het Stadserf zal, in combina tie met allerlei andere nieuwbouw, een in Italiaanse stijl gevormd theater met 600 zitplaatsen verrijzen. De Schiedammers moeten nog wel twee jaar zonder zitten en dus naar Rotterdam of Vlaardingen uitwijken. Lang niet iedereen ziet de noodzaak van een Schiedams theater in. Adri Reijnhout bijvoorbeeld, toch niet de eerste de beste, vindt dat met de knusse Teerstoof voor kleine produkties in Schiedam kan worden volstaan. De wethouder, en plaatselijk lijsttrekker van D66, redeneert dat voor grotere produkties Rotterdam met voldoende aanbod dichtbij genoeg ligt. Zijn partijgenoot "Vincent Broeke deelt die mening niet. Hij is wel voorstander van een behoorlijk eigen Schiedams theater maar dat moet wel iets aparts worden. Ik lees hoe hij by voorbaat op de stoel gaat zitten van een straks nog aan te trekken theatervakman en stelt dat in het nieuwe Schiedamse theater de programmering wel anders moet worden dan in vergelijkbare steden als Spijkenisse en Vlaar dingen. Daarmee kan een derde D66'er alleen maar gelukkig zijn als hij het niet uitlegt als waarde-oordeel over zijn eigenwerk. Marien Putman, directeur van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen en campagneleider voor de Democraten in deze stad, pleit al jaren voor programma- overleg tussen de theaters van beide steden. Zijn droom over een ge zamenlijk nieuw theater herinnert hij zich nauwelijks meer. Over het programma, dat hij dit seizoen in Stadsgehoorzaal/Harmo nie heeft neergezet, heb ik geen klagen. De afgelopen dagen bijvoor- beeld heb ik met volle teugen genoten. Eerst bij het weerzien met Hair. Uetik me zo'n twintig jaar geleden in diezelfde Stadsgehoorzaal met genoegen meeslepen in de sfeer van peace en flower-power door het brutalere Nederlandse gezel schap. Nu gaf de Broadway Musical Company uit New York me een zoete herinnering aan die periode en zag ik in de zaal hoe vele jonge ren, opgegroeid in een veel tammere tijd, het verhaal over het vreed zame protest inhaleerden. Enkele dagen later genoot ik van de bijna drie uur durende spraakwaterval waarmee Youp van 't Hek zijn leeftijd- en soortgeno- ten een spiegel voorhoudt. Als gebruikelijk koos hij weer zorgvuldig énkele slachtoffers uit om duidelijk te maken waaraan hij „een ver schrikkelijke bloedhekel" heeft. Deze heerwaren daaronder 'dieren- liefhebbers' en mannen die zich alleen niet rond hun mond scheren, v Youp spreekt heel beeldend over 'kutbaardjes' en noemt betrokke- - nen, naar voorbeeld van de ook zo selectief scherende Stadsgehoor zaaldirecteur, 'kutmannetjes'. Marten Putman, wekt de indruk die vermelding in Youp's tekst hoge- lijk te waarderen. Als dit nu tot. een speciale band tussen die twee leidt, kan Van 't Hek de komende jaren misschien wat meer avonden in Vlaardingen optreden om de theaterloze Schiedammers tegemoet té komen. BEN VAN HAREN In het jaar van zijn honderdste sterfdag blijkt Fran cois HaverSchmidt nog altijd populair. Rondom de vrijzinnig predikant annex dichter zijn inmiddels tal van activiteiten ontplooid. En er komt voorlopig nog geen eind aan. Van zaterdag 11 december tot en met zondag 23 januari is in het Stedelijk Museum een tentoonstelling over hem te zien. Bijna de helft van zijn leven woonde en werkte HaverSchmidt in Schiedam. De expositie geeft een beeld van zijn leven in die periode. Er is een wande ling in opgenomen langs de voor HaverSchmidt be langrijke plekken in de stad. Op 12 januari wordt in het 'Stedelijk' een bijeen komst gehouden waarbij het werk Snikken en grim lachjes centraal staat. De Schiedamse politie wil de jaarwisseling even rus tig laten verlopen als die van afgelopen jaar. Daarom worden nu al, samen met de brandweer en het ONS, de nodige maatregelen getroffen. Zo dringt de politie er de komende weken bij garage en bouwbedrijven op aan alle panden zoveel moge lijk af te sluiten en brandbare materialen te verwij deren. Caravanbezitters wordt aangeraden hun ei gendommen vroegtijdig in veiligheid te brengen. Zij kunnen daartoe gebruik maken van het stallingster rein van de gemeente aan de Jan van Kiebeekweg. Voor overtreders van vuurwerkregels hanteert de politie in samenwerking met bureau HALT een al ternatief strafbeleid. Jongeren die worden opgepakt- krijgen een vuurwerkvoorlichtingsfilm te zien en moeten afhankelijk van de leeftijd een halve of hele dag klusjes in de stad verrichten. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De bewoners van de verzorgingstehuizen De Harg en Spaland krijgen morgen een bloemetje overhan digd door de leden van Schiedamse Scouting Taizé- groep. De scouts hebben in mei stroopwafels ver kocht om met de opbrengst een goed doel te dienen. Omdat het Jaar van de Ouderen er bijna op zit, werd besloten de ouderen in Groenoord met een ruiker te plezieren. Vlaardingen De kerstman ontbreekt niet op de traditionele kerst show van entertainster Rita Young op zondagmid dag 19 december in zaal Buytelant aan de 3e Indus triestraat 12 te Vlaardingen. Iedereen kan met hem poseren voor de lens van fotograaf Jan van Staveren. Aan de show werken naast de gastvrouw/zangeres mee Martin Eden, Angelina van Dijk, het Benelux- kampioen showdanspaar Caren Jeanette en het dans- en showorkest The Fellow and Daniëlla. De presentatie is in handen van Rein Wolters. Aanvang 13.30 uur. Toegangskaarten van tien gulden per stuk zijn te bestellen via telefoonnummer 010-4342377 of bij de bekende voorverkoopadressen. Rockliefhebbers moeten zaterdag in Maassluis zijn. Daar opent de Notre Dame op 11 december haar poorten voor het elfde GIG-festival. Anders dan in voorgaande jaren heeft organisator Pop Overleg Maassluis er dit keer niet voor gekozen een hoofdact te contracteren, waardoor de toegangsprijs verlaagd is tot vijf gulden per persoon. Voor dat geld kunnen bezoekers het werk beluisteren van drie rockbands. Covers zullen de rockers niet te horen krijgen. De bands Demolitian 4, Chap Perello the Elastic Band en The Tribe brengen alleen eigen werk ten gehore. Aanvang: 19.00 uur. Van Vïaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassiui- se slakken in het nieuws NaamEric Dijkhuizen WoonplaatsSchiedam BeroepHistoricus; coördinator campag ne Schiedammers van overal en nergens Andere functiesVoorzitter GroenLinks Schiedam Hobby(Zaal)voetbal Leeftijd39 Politieke partij: GroenLinks Eric Dijkhuizen leidt de campagne Schiedammers van overal en nergens. Hij is de organisator van de Dag voor Nieuwkomers, morgen in de Grote Kerk. Ij. In welk huis in Schiedam zou u het liefst willen wonen? „In het huis van Piet Paaltjens aan de Lange Haven. Een ongelooflijk mooi punt, met uitzicht op de grachten. Maar dan wel op voorwaarde dat de Lange Haven autovrij wordt gemaakt," 2), Wie is vooru de bekendstelpopulairste stadgenoot „De bekendste is natuurlijk John de Wolf, maar die is voor mij als verstokte Ajax-fan niet populair. Daarom kies ik voor een duo: Hasan Assati en Adem Karamanoglo, respec tievelijk van de Marokkaanse en Turkse vereniging. Die zetten zich in voor een betere samenleving van culturen in Schiedam." 3). Wat moet er op milieugebied in Schiedam anders? „Persoonlijk zou ik het 't prettigste vinden als niet alleen de Lange Haven, maar een zo groot mogelijk deel van de binnenstad autovrij werd gemaakt." 4). Waf vindt u Schiedam voor een plaats „Ik ben er zeer, zeer aan gehecht. Ik zou nergens anders willen wonen en werken. Het nadeel van Schiedam is wel dat er maar een heel beperkte groep mensen actiefis in de politieken op maatschappelijk terrein. In feite is het een dorp. Er wordt dan ook heel veel geroddeld in Schiedam. Te veel." 5). Blijft u altijd hier wonen? „Ja, ik denk het wel. Ondanks het geroddel." 6J. Wie •üindt u de mooiste man/vrouw in uw stad? „Schiedammers zien er over het algemeen nogal armoedig uit. Dus wie is nou de mooiste? Mag ik weer een duo noe men? Pim Zaal en Richard - zijn achternaam ken ik niet -, de barkeepers van café 't Paard. Die zijn niet alleen als man aantrekkelijk het zijn ook sympathieke jongens." 7). Aan wat of wie ergert u zich in Schiedam? „Da's nogal duidelijk. Ik erger me dood aan alle gevallen van racisme en discriminatie. Door gebrek aan kennis wor den andere culturen heel makkelijk veroordeeld. Vooral aan de Centrumdemocraten kan ik me mateloos ergeren. Die kloppen allerlei negatieve sentimenten op, maar zijn absoluut niet bezig met het belang van de stad." 8). Wat is het dier baarste plekje in Schiedam? „De bibliotheek aan de Lange Haven. Daar ben ik ooit m'n carrière begonnen; ik ben zelf ook een tijdje bibliothecaris geweest. Maar ook als lezer vind ik het een fijne plek." 9). Wat is het lelijkste plekje in Schiedam? „Met grote voor sprong: de Koe markt. Hoe men die plek ooit zo gruwe lijk heeft kunnen verzieken, met al die lelijke kiosken... Vroeger was de Koe markt veel mooier, Eric Dijkhuizen. Foto Roei Dijkstra met dat bloemenperk, de klok in het midden en de tram die er een rondje ree'd." 10). U moet een miljoen gulden in Schiedam besteden. Waaraan gaat dat op? „Ik zou er ontzettend veel geld, tijd en energie in willen ste ken om van Schiedam een prettige, multi-culturele samen leving te maken. Doe je dat niet, dan krijg je ontzettend grote poblemen in de toekomst. Dat staat voor mij vast." Het eerste stalen ge raamte voor de expositie ruimte is ai geïnstal leerd. Foto Richard Hogeveen Hoek van Holland - Het stalen geraamte dat momenteel langs de Nieuwe Waterweg wordt opgebouwd, zal binnen enkele maanden het omhulsel vormen voor een semi-per- manente tentoonstelling. Het ontwikkelingsbedrijf Rotter dam (OBR} gaat daar laten zien wat de mogelijkheden zijn van het Recreatieplan Hoek van Holland. Dat plan voorziet in de toeristische ontwikkeling van De Hoek in de omge ving van de semafoor, de verkeerspost voor de scheep vaart, die naast het voorlichtingscentrum staat. Het gebouw is een cadeautje van het OBR voor de Hoekse deelgemeente. Niet iedereen is echter even enthousiast over het bouwwerk waaraan enkele tientallen parkeer plaatsen langs de Nieuwe Waterweg worden opgeofferd en dat ook een flink stuk uitzicht op de scheepvaart weg neemt. Volgens het deelraadsbestuur zal de tentoonstelling, die er in wordt gevestigd en die van tijd tot tijd kan worden aan gepast aan de ontwikkelingen, alles weer goedmaken. Schiedam - De Grote- of Sint Janskerk in Schiedam zou morgen wel eens recordaantal bezoekers over de vloer kunnen krijgen. Nor maliter opent het monumentale gebouw op de hoek van de Lange Kerk- en Nieuwstraat op zaterdag de deuren voor inloopconcerten en exposities maar morgen is het niet alleen mu ziek dat er klinkt. Tal van instellingen, organi saties en verenigingen nemen er hun intrek om zich tussen 11.00 en 15.00 uur aan de be zoekers te presenteren. Ze nemen deel aan de vrywilligersmarkt die door het Steuntpunt Vrijwilligerwerk Schiedam (SVS) en de cam pagne 'Schiedammers van overal en nergens' wordt gehouden. De mensen interesseren in het vrijwilligers werk en in contact brengen met organisaties en verenigingen die zich er mee bezighouden, is het doel van de markt. Daarom wordt de markt gecombineerd met de eerste Schiedam se Nieuwkomersdag. Per jaar komen ongeveer drieduizend nieuwelingen vanuit tal van lan den naar Schiedam om te werken of omdat ze met iemand uit de Brandersstad in het huwe lijk zijn getreden. De vrijwilligersmarkt moet voor hen de eerste stap zijn zich zo snel moge lijk ingeburgerd te voelen. De nieuwkomers in Schiedam krijgen morgen de mogelijkheid kennis te maken met juist die organisatie of vereniging waartoe zij zich voelen aangetrok ken. Om de kennismaking met het sociale en cultu rele leven extra te stimuleren, biedt de cam pagne Schiedammers van overal en nergens de nieuwkomers een Schiedam-Pas aan. Aan de pas zijn legio aanbiedingen van bedrijven, clubs en organisaties verbonden. De aanbie dingen variëren van aantrekkelijke kortingen op eursussen van buurt- en clubhuizen tot een gratis gerecht bij gerenommeerde restau rants. De eerste import-Schiedammer die zich morgen voor een pas meldt, krijgt die in het stadhuis aan de Grote Markt door burgemees ter Scheeres overhandigd. Voor kerkbanken is zaterdag in de Grote Kerk nauwelijks plaats. De zich presenterende vrij willigers verzorgen demonstraties en optre dens. Muziek is er in en rond de kerk te over. Er zijn onder meer optredens te verwachten van Harpe Davids, drumband Gusto en het koor Di Franki Singers van het verzorginshuis Frankeland. Tussen de bedrijven door zorgt een clown voor wat vrolijke noten. Succes verzekerd!! met onze exclusieve 'London' collectie kolberts. Te gekke modellen, a/s enige in Rotterdam! hevy jsar- Kolberts Cni o,a. Parana 4 lil Peter van Bijpassende pantalons tüv. kleuren J49T-. nu o.a. Pasfiion ,'t. b.a, Cfrëvy Pashion Jeans wóïratt bii New Bassy's 2 voor 98.' jas:-nu New Schiedam - De maximumsnel heid op enkele polderwegen ten noorden van Schiedam wordt ver laagd. Op de Harreweg en de Woudweg mogen automobilisten in het vervolg niet harder rijden dan zestig kilometer per uur. De maximumsnelheid is nu tachtig kilometer. Schiedam sluit haar verkeersbeleid hiermee aan op dat van de buurgemeenten Vlaar dingen en Schipluiden. Ook op de meeste polderwegen op het grondgebied van deze steden is zestig kilometer het maximum. Binnen de bebouwde kom wordt de snelheid op de polderroute nog verder ingeperkt, aldus het deze week gepubliceerde verkeersbe- sluit. Tussen de Scheepvaartweg, die dienst doet als rondweg voor de wijken Spaland en Woudhoek, en de grens van de bebouwde kom mogen automobilisten en bromfietsers niet harder rijden dan dertig kilometer per uur. Met de maatregel komt de ge meente Schiedam tegemoet aan een verzoek van onder meer de fietsersbond ENFB, die regelma tig heeft geklaagd over de onveili ge situatie voor fietsers op de pol derwegen, die in de spits veelvul dig gebruikt worden door foren zende automobilisten. D66-fractievoorzitter Marcel Houtkamp is blij met de maatre gel. Enige tijd geleden ging zijn partij in op een uitnodiging van de ENFB om de gevaren van het fietsen in de polder eens aan den lijve te ervaren. „Ik denk dat dit een prima compromis is," zegt Houtkamp. „Wij zouden tegen het volledig afsluiten van de pol derwegen zijn. Maar wij zien wel het belang in van een betere be scherming van de fietsers." Vrijdag 10 december SCHIEDAM Stedelijk Museum. Kunstbeurs, 20.00 uur. Filmhuis. Howard's end, 21.30 uur. Grote Kerk. Jaap van Zweden, 20.00 uur. Teerstoof. Trio de Janeiro, 20.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Ik, de slechtste aller vrouwen (film), 20.30 uur. Har monie. Astrid van Helden (cabaret), 20.30 uur. MAASSLUIS De Schuurkerk. Maarten Peters, 20.30 uur. ROTTERDAM Ahoy'. Lee Towers, 20,00u, Zaal De Unie. Muzen uit Moskou, 2O.30u. Doelencafé. West Coast Big Band, 22.15u. Plan C. Bring down the house, 22.30u, Luxor Theater. Harrie Jekkers, 20.15u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Jan Rot, 20.30u, Rotter damse Schouwburg Oom Wanja, 20.15u, De Rotterdamse Dans groep, 20.30u. Zaterdag 11 december SCHIEDAM Stedelijk Museum. Kunsbeurs. 10.00-17.00 uur. Oud-katholieke kerk (Dam 30). Kerstmarkt, 10.00- 16.00 uur. Grote Kerk. inloopcon cert, 15.00 uur. Kerstconcert Harpe Davids, 20.00 uur. Teerstoof. Trio de Janeiro, 20.30 uur. Passage Theater. Allianct, 14.30 en 19.30 uur. Podium. Solid Soul, 22.30 uur. VLAARDINGEN Lijnbaanhal. Vlooienmarkt, 9.00 uur. Triangel. De ongelofelijke reis (tekenfilm), 13.30 uur. Leger des heilsgebouw. De ongelofelijke reis, 14.30uur.Stadsgehoorzaal.lk.de slechtste a lier vrouwen (film), 20,30 uur. Ballet- en Dansstudio Demi Point, 20.00 uur. MAASSLUIS De Kern. Rotary bridge-dnve. 10,00-16.30 uur. De Schuurkerk. The last of the Mohicans (film), 20.30 uur. Notre Dame. Gig-festi val, 19.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Rotterdamse mandoli ne-orkesten, 15.Q0u. Rott. Philh. Orkest 20.15u, Ahoy'. Lee Towers, 2Q.00u. Harbour Jazzclub. Hany's Jazzand Bluesband, 21.30u. Matrix Wereldmuziekcentrum. Chachito Y-Ladescaraga, 22,Q0u. Luxor Theater. Harrie Jekkers, 20.15u. Theater Zuidplein Uttle Voice, 20.15u. Jan Rot, 20.30u. Rotter damse Schouwburg. Oom Wanja, 20.15u. De Rotterdamse Dans groep, 20.30u. Bibliotheekthea ter. Maarten Spanjer en Bart Cha- bot. 20.30u. Zondag 12 december SCHIEDAM Stedelijk Museum. Kunstbeurs, 10,00-17.00 uur. passage Thea ter. Orgelconcert, 11.00 uur. Dien stencentrum De 4Molens. Ruil beurs, 13.30 uur. Podium, Pat Me- ars, 21.30 uur. De Erker. Dans-en beweegdag, 12.30-16.00 uur. VLAARDINGEN Lijnbaanhallen. Verzamelbeurs, 10.00 uur, Stadsgehoorzaal. Ope ningexpositie Nicole Carvajal (schil derijen), 13.30 uur. Brunchconcert met Berdien Stenberg, brunch: 13.00 uur, concert: 15.00 uur. Brunchfiim Jungle Book, brunch: 13.00 uur, film: 15.00 uur. Bioscopen ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: "The dis tinguished gentleman' (al) dag. 11.45-14.15-16.45-19.15- 21.45. Alhambra 2: 'The Fugitive' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca lypso 1: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. CaIypso-2: 'Farewell to my Concubine' (al) dag. 1.15-5- 8.30. Calypso-3: The Firm' (16) dag. 1,15-5-8.30 Cinerama 1: 'Ju rassic Park' (a!) dag. 1.15-4-6,45- 9.30. Cinerama 2: The Crush' (12) dag, 1.15-4-6.45-9,30. Cinerama 3: Tina' (12) dag, 1.15-4-6,45- 9.30, Cinerama 4: 'Night and the ci ty' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 5: 'The real McCoy' (al)dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Alad din' (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. imax Theater: 'Sharks' (al) dag. 2- 8.30, za.zo. ook 4. 'Hetgrote Barriè re Rif (a!) dag. 3-7.30, za.zo. ook 1. Lantaren/Venster 1: 'The wedding banquet' dag.8-10.15. Venster 2: 'Hellzapoppin dag.7.30. 'Bolwieser' za.9.30. Lumière 1: 'Sleepless in Seattle' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: The Firm' (16) dag. 1.15-4.45.8.15. Lumière3: 'Rising Sun' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Thalia: 'Hard Target' (16) dag.1.15- 4-6.45-9,30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Hard Target' (16) vr.za, 00.15. Lu mière 2: 'Jurassic Park' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Sliver' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: The wed ding banquet' vr.za,00.30. Venster 2: 'A kind of family" vr.24. 'Voices from the front' za.24. Venster 3: 'Antonta&Jane'vr.24 'Where thean- gels fear to threat' ?a. 24. Venster 4: Together alone' vr.24. 'Les nuits fauves' za.24. Kindermatinees: Venster 1: 'Tom en Jerry'zo.2.30. Venster 3: 'Lotta uit de Kabaalstraat' zo.2.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1