K 13 K 13 J enevermuseum in uur ton rijker Itotterdams Pagtilaë PvdA-leden laten kandidatenlijst in tact Theaterdirecteur eist jaar salaris Koneraami pagoiaa Ontuchtzaak tegen moeder aangehouden Haring geeft windrichting weer aan 'Amsterdamse massage' vergeefs AbvaKabo boos op wethouder Kool 'fM' 'f-r-lr/ 'fM' ■%r\:r j Opbrengst sponsoracties door veiling 1,9 miljoen gulden Storm blaast deuk in zelf vertrouwen OBR Slecht licht: 388 bonnen Winkeldieven opgepakt Gewond door betonijzer Drie auto's beschadigd Vechtpartij in Maassluis Inbraken in huis en winkel |^^4%d«remli.er,1993' -;vA Waterweg |^^4%d«remli.er,1993' -;vA Waterweg Rotterdam/Schiedam - De dader yan het zedendelict is inmiddels veroordeeld tot negen maanden cel. De moeder van het driejarige - meisje, van wie de officier van '-"justitie aanneemt dat ze willens én, wetens haar kind seksueel door de man heeft laten mishan- dëlen, moet op 3 februari op nieuw voor de rechtbank ver schijnen. ..'Tegen de vrouw,'de 23-jarige Schiedamse C. S., werd twee we- ken geleden een voorwaardelijke ^•gevangenisstraf van twaalf maanden geëist, met een proef- v-tijd van twee jaar. De onzedelijke handelingen werden door de offi- - cier van justitie omschreven als i 'bijzonder' en 'bruut'. Deson- danks werd, de omstandigheden en achtergronden van de ver dachte in ogenschouw nemend, afgezien van een onvoorwaarde lijke celstraf. Haar advocaat, mr. C. J. Noppen, bepleitte vrijspraak, Volgens de raadsman kon niet worden bewe zen dat zijn cliënte zich schuldig had gemaakt aan, zoals de dag vaarding vermeldde, 'het mede- plegen van ontucht'. Tot een uit spraak kwam het gisteren niet. De rechtbank liet het onderzoek heropenen om meer over de ach tergronden van de vrouw te we ten te komen, Het bizarre verhaal speelde zich afin maart van het vorig jaar, De vrouw werkte bij een 06-lijn en nam regelmatig haar dochtertje mee naar haar werk. Toen ze na werktijd in een kantoortje de liefde bedreef met de exploitant werd het meisje erbij gehaald omdat ze huilde. Daarna had de man ontuchtige handelingen met haar gepleegd. Schiedam - Kapitaalkrachtige ondernemers en particulieren hebben gistermiddag in een uurtje tijd het aan de Lange Haven te vestigen Nederlands Gedistilleerd Museum 113.600 gulden rijker gemaakt. Veilingmeester R. van Boven van Christie's bracht in het stadhuis op de Grote Markt eenenvijftig kavels onder de hamer. Het was geen veiling als andere, want de kopers mochten de gekochte spullen niet meenemen. „U gaat alleen naar huis met een warm gevoel," waarschuwde burgemeester Reinier Scheeres vooraf. SULJS Na anderhalve maand staat hijeï «veer op, de koperen haring bekleed met bladgoud. Vanaf vandaagdraait hij weer als vanouds in de wind op hettorentje van de Visbank in Vlaardingen. De halve metere lange windwijzer was totaal verroest en op aandringen van Mo numentenzorg eerder dit jaar verwijderd. Loodgieter Ron van Uffelen knapte het werk op en schakelde voor het fijnere werk een siersmid in. Daarna kon het pronkstukmet een hoogwerker op zijn oude plek wordengezet.Daargafhetglimmende ornament vrijwel meteen wind uit zuidoostelijke richting aan. Foto Roei Dijkstra Liefdadigheid voerde de boven toon in de zaal, die normaliter vooral een functie heeft voor het afsluiten van huwelijken. Er was wel een groot verschil met eerde re veilingen voor het goede doel in Schiedam. Voor Amnesty International bij voorbeeld schonken kunstenaars en ambachtslieden verleden jaar een werkstuk. De opbrengst was bestemd voor het goede doel. De hoogste bieders konden door gaans voor een leuke prijs met hun aanwinst onder de arm ver trekken. Het waren vooral de kunstenaars die aan liefdadig heid deden. Nu ging het anders. Veel van de op de veiling gebrachte voorwer pen bestaan nog niet eens. Ze moeten eerst worden gemaakt om in 1995 een plekje krijgen in het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven. De hoogste bieder adopteerde gisteren met zijn che que slechts het geveilde voor werp. Dat varieerde van een oude jeneverfles tot een complete dis tilleerketel. Klapstuk van de veiling vormde een koperen kuip. Dit voor het ambachtelijk distilleren noodza kelijke werktuig werd voor 50.000 gulden geadopteerd door de firma Heineken. By Heineken denkt ie dereen direct aan bier, een be langrijke concurrent van gedistil leerd op de drankmarkt. Maar het bedrijf heeft ook grote belangen in de wereld van de sterke drank. Hans Coebergh, Schiedammer, lid van de raad van bestuur van Heineken en in het bezit van een naam met een oude jeneverklank, -was in zyn eentje verantwoorde lijk voor ruim de helft van de om zet van de veiling. Met de kleine Schiedamse distillateur Wanders streed hij zelfs nog om de eer om een 'houten kastje van de meesterknecht' te mogen adopte ren. Het op 2500 gulden ingezette voorwerp ging uiteindelijk voor 10.000 gulden naar Coebergh. Kriebelen „Ik durf niet meer aan mijn neus te kriebelen," fluisterde een be ginnende onderneemster toen de veilingmeester de goegemeente aanspoorde het bod van 90.000 gulden op de distilleerketel te overtreffen. Dat gebeurde niet, met als gevolg dat het topstuk uit de veiling werd gebracht. Het stuk had minimaal 120.000 gul den op moeten brengen. Deze klapper bleef dus uit. Maar toch was penningmeester Bob de Kuyper van het museum zeer te vreden over de veiling. „De bie der op dat stuk heeft zijn geld nu op een andere wijze besteed," was zijn vaste overtuiging. „Ik vind het een geanimeerde bijeen komst. En nog met een goede op brengst ook." De veiling gaf gisteren een be langrijke slinger aan het laatste deel van de sponsoractie onder het bedrijfsleven. De bouw en in richting van het Nationaal Gedis tilleerd Museum kost vijf miljoen gulden. De opbrengst van sponso racties is begroot op 1,9 miljoen gulden. Van dat bedrag is nu ruim 1,3 miljoen gulden binnen. Een grote publieksactie in de maan den voor de opening van het mu seum in 1995 moet het leeuwedeel van het nu nog ontbrekende geld inbrengen. Schiedam - Een poging van drie PvdA-raadsleden om nog wijzi gingen aan te brengen in de kan didatenlijst voor de verkiezingen in maart is gisteravond op niets uitgelopen. De ledenvergadering liet in wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam de voorgestel de lijst met veertien namen volle dig in tact. Voor het eerst sinds vele jaren draaide de bijeenkomst niet uit op het traditionele 'bloed bad', maar vertoonde de PvdA een ongewone eensgezindheid. Anders dan voorheen werd het ook geen nachtwerk. In krap an derhalf uur stond de kandidaten lijst vast. Noor Samkalden, Peter Stadhou ders en Betty Hoogeveen kregen nauwelijks steun voor hun plei dooi voor een betere doorstro ming. Zij wilden uit de eerste acht kandidaten ten minste één naam schrappen en die vervangen door een jonger, lager op de lijst ge plaatst kandidaat-gemeente raadslid. Hiervoor werden ge noemd Edwin Westenberg, Peter Groeneweg en Maarten Reude- rink. Daarvoor zouden één of meer zittende raadsleden hun plaats moeten opgeven. In de partij circuleerden geruch ten dat dit Cor Huijken en Mahir Engin zouden zijn, maar Stadhouders ontkende aan be paalde personen te denken: ,,Ik zou het .desnoods zelf kunnen zijn." Huijken daarentegen had wel degelijk begrepen dat er een aanslag op zijn zevende plaats in voorbereiding was. „Maar waar om. geen idee. Ik ben kennelijk een asperge die met zijn kop bo ven het maaiveld is uitgekomen.'' verklaarde het raadslid in de wan delgangen. De hamvraag tijdens de zitting was in hoeverre de vrouw had ge tracht de man tegen te houden. De verdachte verklaarde niets uit te kunnen richten omdat ze onderop lag. „Feitelijk," klonk de conclusie van rechtbankpresi dent mr. R. C, P. Haentjes daar op, „heeft u niets gedaan." De rechtbank liet gisteren weten een aantal uren dienstverlening in de straf en verplicht kontakt met de reclassering op te willen nemen, Om tot de definitieve be paling van de strafmaat over te gaan, moet echter eerst een re- classeringsrapport worden opge steld, De verdachte is inmiddels de ouderlijke macht over haar dochtertje ontzegd. Samkalden. Stadhouders en Hoo geveen hadden hun wens ken baar gemaakt in een vertrouwelij ke brief aan het partijbestuur, maar hun boodschap was uitge lekt. Een groot aantal leden had een kopie van de brief onder ogen gekregen en dat had tot verwar ring en ongenoegen geleid. Stadhouders' verweer dat hij, Samkalden en Hoogeveen nie mand in het bijzonder hadden willen beschadigen werd niet door iedereen voetstoots voor waarheid aangenomen. Om dc krachtsverhouding in de zaal te peilen werd eenmaal een tegenkandidatuur gesteld in de persoon van Betty Hoogeveen. die voor een vijfde in plaats van zesde plek werd voorgedragen. De vergadering steunde evenwel massaal de oorspronkelijke num mer vijf Menno Siljee, waarna verdere pogingen om de lijst om te gooien achterwege bleven. Voorzitter Vleggeert keurde aan het begin van de vergadering het ordevoorstel af van de oudere PvdA-garde, onder wie Tini Krik- ke, Jaap Krabbendam en Jan Eij- kenboom, om de complete lijst zonder gebekvecht goed te keu ren. Toch koos de ledenvergade ring in grote meerderheid de zij de van de vergrijsde achterban. Vrij algemeen heerste de overtui ging dat de PvdA eensgezind dc verkiezingen in moet gaan, wil de party nog eeri aanvaaidbaar aan tal zetels in de gemeenteraad ver overen. Hoek van Holland - Het zelf vertrouwen van het Ontwikke- lings Bedrijf Rotterdam {OBR) moet gisteren in Hoek van Holland een fikse deuk heb ben opgelopen. Het reclame bord met kleurrijke reklame voor het bedrijvenpark, dat aan de Kulkweg was geplaatst, werd door de storm omver ge blazen. Op zichzelf niet zo opzienba rend, want met windkracht tien kan zoiets gebeuren. Niet echter volgens het OBR, dat begin dit jaar de bezwaren van tuinder Rien Aalbregt luchtig wegwuifde. Aalbregt heeft aan de Kulkweg een warenhuis, waar in het verleden al eens een bouwkeet naar binnen waaide. Daarom bekeek hij het plaatsen van het bord met ar gusogen en tekende hij be zwaar aan. Aalbregt vroeg zich bovendien af waarom het OBR wel zo'n enorm bord mocht plaatsen zonder vergunning, terwijl een tuinder zelfs geen vergunning kan krijgen om op zijn eigen terrein zoiets te doen. Met die vergunning bleek het in orde te zijn, omdat gemeentelijke diensten daar kennelijk een ontheffing voor bezitten. Via de deeigemeenteraad ga randeerde het OBR op 29 ja nuari schriftelijk dat er geen ongelukken met het bord kon den gebeuren. De constructie zou stevig genoog zyn. Schiedam - De directeur van de Schiedamse Theaters Carel Beke heeft gisteren voor het kantonge recht in Schiedam één jaar salaris (88.000 gulden) geëist in ruil voor zyn ontslag. Het bestuur van de stichting Schiedamse Theaters, dat Bekes ontslag heeft aange vraagd, vindt de eis onredelijk. „We verwijten Beke misfunctio- neren. Dan ligt het niet voor de hand dat we bereid zijn hem bij zijn vertrek een jaar salaris mee te geven," aldus voorzitter Ton de Vos. Beke werd enkele maanden gele den naar huis gestuurd omdat het bestuur vond dat hij zijn werk niet goed deed. Volgens De Vos is Beke daar al in begin 1992 op ge wezen. „Hij heeft van ons kansen gekregen zyn functioneren te verbeteren, maar daar is niets van Vlaardingen - De ambtenaren bond AbvaKabo ligt overhoop met de Vlaardingse wethouder Aart Kool (Personeelszaken). De bond is gisteren boos weggelo pen uit het overleg over de ver goeding die ambtenaren (moe ten) krijgen als zij thuis standby staan voor noodgevallen. De Ab vaKabo verwijt Kool inconse quent handelen. Zo'n veertig ambtenaren, voor namelijk van de Dienst Stads werk, moeten regelmatig oproep baar zijn voor onverwachte klus sen, Zij kregen hiervoor later vrije dagen terug. Maar omdat zij die vaak niet sne! konden opma ken, on stonden 'stuwmeren' van verlofdagen. Wethouder Kool wilde daar vanaf en stelde de ambtenarenbond voor ook in geld uit ie betalen. De wethouder had berekend dat hem dit op jaarbasis zo'n 35.000 terechtgekomen. Door de nade rende sluiting van het Passage theater kreeg hij juist steeds min der greep op de zaak." Nieuwe schouwburg Beke heeft altijd beweerd dat juist het bestuur niet goed func tioneert en onderling verdeeld is. Hij verdacht, zei hij eerder, het bestuur van pogingen het Passa getheater, dat in februari wordt gesloopt, voorgoed de nek om te draaien. De gemeenteraad heeft deze week echter besloten dat op het Stadserf een nieuwe schouw burg met 600 stoelen wordt ge bouwd. Ton de Vos vindt dat het verweer van de theaterdirecteur „soms de grens van laster nadert". De kantonrechter doet over drie weken uitspraak. gulden zou kosten. Op ambtelijk niveau werden de zaken, met zijn instemming, geregeld en gisteren zouden in het zogeheten Georganiseerd Overleg spijkers met koppen worden geslagen. AbvaKabo-bestuurder Tim de Jong: „Maar tot onze verrassing vertelde Kool dat hij nog geen dekking had voor die 35.000 gul den en dat er dus niet over onder handeld zou worden. Toen zijn we boos opgestapt. Het ambtelijk overleg over deze en over andere zaken hebben we voorlopig opge zegd." De AbvaKabo zal met de leden overleggen welke stappen moe ten worden ondernomen. Wethouder Kool was vanmorgen niet voor commentaar bereik baar. Hij had de zaak, zo is op het stadhuis te vernemen, ook nog niet m het college van B en W ge regeld. I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam/Hoek van Holland - De Schiedamse politie heeft tussen 1 oktober en 22 november in het ka der van de verlichtingsactie 388 bekeuringen uitgeschreven. De bekeurden zijn voornamelijk jon geren. Van hen hebben 80 de kans gekregen hun boete af te kopen door alsnog te zorgen voor goede verlichting op hun fiets of brom mer; 55 jongeren maakten daar gebruik van. In dezelfde periode werden 21 brieven geschreven aan ouders van kinderen onder de 12 jaar bij wijze van waarschuwing. Een kind bleek een valse naam te heb ben opgegeven. In Hoek van Holland trachtte de politie gisteren weer een controle uit te voeren op slechte verlich ting. Door de harde wind waren er echter weinig fietsers op straat. Twee van hen kregen een waar schuwing omdat hun lampjes niet in orde waren. Vlaardingen - Vier vrouwen zijn gisteren in het centrum van Vlaardingen gearresteerd op ver denking van winkeldiefstal. Drie vrouwen uit Dordrecht van 23,25 en 36 jaar bekenden dat zij bij di verse winkels toiletartikelen, kle ding en schoenen hadden gesto len. De vierde verdachte, een 37- jarige vrouw uit Rotterdam, ont kende dat zij spullen had wegge nomen, maar gaf wel toe dat zij de gestolen goederen in een auto had verstopt. Tegen het viertal werd proces-verbaal opgemaakt. In een winkel aan de Lange Boonestraat in Maassluis werd gisterochtend een 28-jarige man aangehouden. De Maassluizer werd door het personeel op heter daad betrapt bij het stelen van scheermesjes met een waarde van 170 gulden. Ook deze winkeldief kreeg een proces-verbaal. Maassluis - Een betonijzeren mat die op de Zuidvliet door een bouwer was achtergelaten, heeft gisteren verschillende voorbij gangers verwond. Voetgangers struikelden over het vlechtwerk en vielen op straat. Eén Maasslui zer beklaagde zich bij de politie over schaafwonden aan knie, han den en gezicht. Vlaardingen - Ook in de loop van gisterochtend zag de storm nog kans hier en daar schade aan te richten. Nadat eerder twee auto's ernstig beschadigd raakten door dat er omgewaaide bomen op te recht kwamen, veroorzaakten glasscherven en rondvliegende bouwmaterialen gisterochtend schade aan nog eens drie auto's. In de Professor Rutgersstraat in Vlaardingen-West waaide op de vierde verdieping een deur open. Het gias sprong uit de sponning en viel up auto's in ue straat. In de Aletta Jacobskade in Holy wer den door de wind bouwmateri alen weggeblazen. Een gepar keerde auto kreeg de voile laag. Maassluis - In dienstencentrum De Vloot in Maassluis is gister avond een grote groep jongeren slaags geraakt. De politie, die om streeks negen uur werd gewaar schuwd, trof bij aankomst echter geen vechtenden meer aan. Wel was er nog één slachtoffer aanwe zig. Hij had een hoofdwond opge lopen en werd per ambulance naar het Holy Ziekenhuis ge bracht, waar de blessure werd ge hecht. De toedracht van de vecht partij is nog niet duidelijk. Schiedam - Bij een inbraak in een huis aan de Olmenlaan wer den gisterochtend een videore corder met bijbehorende af standsbediening, wat geld en een horloge gestolen. De dader door zocht de hele woning. Hij kwam binnen door een ruit van de keu kendeur te vernielen. By CC li inbiulm Ui i_i.ii Wiünel atiu het Frans Rietveidpad werd de kassa geplunderd. Schiedam - Het landelijk partij bureau van de PvdA in Amster dam heeft gisteren een afge vaardigde naar Schiedam ge stuurd om te voorkomen dat er een stammenstrijd zou ontstaan rond de vaststelling van de kan didatenlijst voor de raadsverkie zingen, Vertegenwoordigers van de twee kampen binnen de afdeling schoven 's middags aan tafel bij Annelies Pork, landelijk verantwoordelijk voor onder meer organisatie en opleidin gen. Pork stuurde zichzelf op missie omdat het PvdA-bestuur zich zorgen maakte over de ontwik kelingen in de afdeling Schiedam. Bij de partijtop heeft deze afdeling het imago dat nieuwelingen nauwelijks kans maken op een politieke carrière omdat de oude garde van geen wijken weet. Siljee Slechts één nieuwkomer (Men no Siljee) kwam gisteravond bij de eerste acht terecht. De overi ge jongeren namen de - niet ver kiesbaar geachte- plaatsen elf tot en met dertien in. Tot diege nen die meer vers bloed wilden zien behoren de zittende raads leden Peter Stadhouders, Noor Samkalden en Belty Hooge veen. 's Middags spraken zij on der leiding van Annelies Pork met Jan Simons, Gé Brouwer en Aad Wiegman, die optraden als verdedigers van de voorgestelde lijst Gezien de landelijke partijlijn hadden de 'vernieuwers' op mo rele steun kunnen rekenen van de vertegenwoordiger uit Am sterdam, maar Stadhouders wil de daar geen beroep op doen. „Elke afdeling moet zijn eigen boontjes kunnen doppen. Dat geldt ook voor Schiedam. De le den beslissen en die hebben ge sproken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2