Woonruimteverdeling klopt niet II Zwaanshals vlagt dag lang tegen racisme ff? Rotterdams Dagbiad Corporaties krijgen schuld van mislukken toegankelijker systeem Geen geld meer voor nieuwe provinciewegen 'Amnesty's werk heeft wel degelijk zin' Geen bijval voor Goeree-Rotterdam Proef met haventaxi voor binnenschippers Brabantse Biesbosch: Maaswater weer in orde us Man bedreigt vrouwen via autotelefoon Stem-oproep op poststempels 'Reserve- politieman moet wapen afstaan' RED: 250.000 aansluitingen Overval inv^ Schiedam Lage Erfbrug in revisie Zaterdag 11 december 1993 Door John Bunte Rotterdam - De huidige verdeling van huurwoningen in Rot terdam deugt van geen kant. Het twee jaar geleden ingevoerde open-marktsysteem functioneert in het geheel niet en zal op korte termijn moeten worden herzien. Een belangrijke oorzaak daarvan ligt in falen van de woningcorporaties. Deze Vernietigende conclusies van de gemeentelijke dienst Ste delijke Ontwikkeling en Beheer (SOB) worden in belangrijke ma te onderschreven door verant woordelijk wethouder Vermeulen (Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting) en de Rotterdamse poli tiek. Volgende maand wordt een conference belegd waarbij de mo gelijkheden worden onderzocht om tot een andere en in ieder ge val betere woonruimteverdeling te komen. De stad telt circa 65.000 woningzoekenden. Voor hen ko men jaarlijks ongeveer 10.000 huizen beschikbaar. Rotterdam introduceerde twee jaar geleden het open-marktsys- teem. Uitgangspunt was om de burgers een actievere rol te laten spelen bij het toewijzen van wo ningen. Zij zouden inzicht moe ten krijgen in alle beschikbare woningen in de stad en aan de hand daarvan hun voorkeur ken baar maken. In principe zouden zo alle woningen, die na toewij zing aan urgent woningzoeken den nog resteerden moeten kun nen worden aangeboden, In het ideaalbeeld kon iemand bij een alleen in Rotterdam-West actieve corporatie binnenstappen om ge schikte huisvesting 'op Zuid' te vinden. Daarvoor was het nodig dat alle corporaties nauw samen werken en de goed toegankelijke bestanden aan elkaar zijn gekop peld. Zo zou een open woning markt ontstaan, maar volgens de SOB is dat in het geheel niet het geval. „Bij de burgers en de over heid bestaat geen inzicht in het toewijzings- en plaatsingsbeleid van de corporaties. Daarmee is de geloofwaardigheid van het hele woonruimteverdelingssysteem in het geding. Het is duidelijk dat de Rotterdamse corporaties er niet in zyn geslaagd hun verantwoor delijkheid voor een inzichtelijke open woningmarkt waar te ma ken. Daardoor kan opnieuw te grote druk op het urgentiesys- teem ontstaan." De corporaties erkennen dat het nieuwe systeem nog niet hele maal uit de verf is gekomen. Dat zou te wijten zijn aan problemen met de 'on line-verbindingen' tus sen de diverse bestanden. Die moeilijkheden zijn op korte ter mijn verholpen. Volgens de SOB Iaat dat onverlet dat toch vraagte kens bij het open markt-idee moeten worden geplaatst. Het zou-serieus te overwegen zijn om voor een nog veel nadrukkelijker op de markt gericht systeem te kiezen. De gemeente Delft intro duceerde dat model enkele jaren geleden. Volgens wethouder Ver meulen heeft Rotterdam daar voor echter te veel woningzoe kenden. Den Haag - De provincie Zuid- Holland moet flink gaan bezuini gen op wegen en vaarroutes. Van af 1998 is er in feite geen eigen geld meer voor projecten als de aanleg van de omleidingsweg Gouda-West en nieuwe wegen rond Pijnacker. Dat heeft gedeputeerde T.F.J. Jansen (WD, verkeer) gisteren gemeld in de verkeerscommissie van Provinciale Staten. De zorgen worden mede veroorzaakt door de schulden van eerdere grote inves teringen. Van de 143 miljoen gul den die Zuid-Holland jaarlijks be schikbaar heeft voor (vaar)wegen en fietspaden gaat 95 miljoen .meteen op aan aflossingen en renten. Concreet is daardoor Capelle aan de Ussel -'-Een-43-;. jarige man uit Capelle aan de Ussel is door de Eindhovens politie in de kraag gegrepen omdat hjj vrouwen bedreigde via zijn autotelefoon. De Ca- pellenaar heeft bekend. Onlangs kwamen bij de Eind- hovense politie, onafhankelijk van elkaar, twee meldingen binnen van mensen die luis terden naar de radiofrekwen- tie die wordt gebruikt door au totelefoons. Beiden hadden een gesprek opgevangen tus sen een onbekende man en twee babysittende meisjes van 18 jaar. De man zei onder meer dat het huis waarin de meisjes verbleven, zou worden, over- vallen. Hij gelastte de meisjes zich uit te kleden omdat hy er zeker van wilde zijn dat ze niet zouden vluchten. Een van de twee luisteraars nam het ge sprek op een bandje op. De politie kon de verdachte opsporen omdat precies be kend was wanneer hij de meis jes had gebeld. In overleg met justitie kreeg de politie van de PTT inzage in alle op dal mo ment gevoerde gesprekken. De man heeft bekend dat hij nog zeven van dit soort contac ten heeft gehad. Drie slachtof fers hebben aangifte gedaan. De mail béluè willekeurigO nummers. Tijdens het uiten van bedreigingen bevredigde de Capellenaar zichzelf. slechts 26 miljoen gulden per jaar te besteden. Dit heeft tot gevolg dat de provincie vanaf 1998 zal moeten volstaan met het onder houd voor wegen, fietspaden, vaarwegen en bruggen, Voor nieuwe omleidingen en parallel wegen heeft Zuid-Holland zelf geen geld meer, en evenmin voor uitvoering van de pas opgestelde grote veiligheidsplannen binnen de Randstad, aldus Jansen. De financiering van de grote we genplannen rond Den Haag is nog wel veilig gesteld. Dit betreft de zuidwestelijke randweg voor Den Haag, de veilingroute (van Wateringen naar de nieuwe A4 bij Rijswijk/Den Hoorn) en een ge deelte van de weg Zoetermeer- Pijnacker. De meeste van deze werken beginnen volgend jaar. PvdA, D66 en GroenLinks toon den zich niet rouwig om het geld gebrek voor andere nieuwe we gen, Ze zeiden te kunnen leven met de toespitsing op onderhoud en verbeteringen voor openbaar- vervoersituaties en fietsers. De WD daarentegen noemde het ko mend gebrek aan investerings mogelijkheden 'catastrofaal'. Jan sen Het daarop weten dat hij nu pogingen onderneemt om geld los te krijgen uit het nieuwe Infra structuurfonds van het rijk. Hij mikt dan met name op betaling voor rond Pijnacker geplande we gen (naar Delft en Rotterdam). Jansen zei dat hij daarvoor al een brief naar het rijk heeft geschre ven, samen met Haaglanden en de regio Rotterdam. Rotterdam - De gemeente Rotter dam start volgende week een campagne om de volgend jaar te houden (deel)gemeenteraadsver- kiezingen nog nadrukkelijker on der de aandacht van de bevolking te brengen en de burgers ertoe te bewegen in ieder geval te gaan stemmen. Het is de bedoeling dat alle post die de komende maanden het stadhuis verlaat wordt voorzien van een stempel met de tekst 'Kies voor stemmen op 2 maart'. Ook een aantal deelgemeenten doet aan de actie mee. Wethouder Hoogendoom (onder meer belast met Burgerzaken) stempelt woensdagochtend de eerste enveloppe. Rotterdam - „In tegendeel tot wat sceptici denken, heeft het werk van Amnesty Interna tional wel degelijk zin. We moeten de moedeloosheid die veel mensen langzamerhand bevangt, doorbreken." Met deze woorden begon M. Kam- minga, lid van het internatio naal bestuur van Amnesty en docent internationaal recht aan de Erasmus Universiteit Rotterdam gisteren - de dag van de rechten van de mens - zijn lezing die voorafging aan de jaarlijkse fakkeltocht. Hi) gaf een voorbeeld van Amnesty's invloed: de Ver enigde Naties besteden niet meer dan één procent van hét v budget aan dit doel, Amnesty vindt dat de' VN veel meer aandacht aan dit onderwerp zouden moeten besteden. Vorig jaar werd in Nederland een conferentie gehouden om de sinds oktoberlopende 'In ternationale actie tegen Poli tieke Moorden en Verdwij ningen' voor te bereiden. Tij dens die conferentie kwam. het idee naar voren om te pro beren een Hoge Commissaris aangesteld te krijgen bij de VN, die zich speciaal met: mensenrechten zou bezig houden, Na veel gelobby heeft Amnesty het voor elkaar gekregen, dat de Alge mene Vergadering van de VN kortgeleden zo'n post in het leven riep. In verband met deze campag ne gingengisteren, verschil lende activiteiten-aan de fak keltocht vooraf. Kamminga's lezing maakte daar deel van uit en Kamerkoor Goriant 2ong gedeeltes uit de 'Fune ral March Queen Mary' van H.Purcell De Peruaanse student Pepe getuigde van de slechte toe- stand in zijn land. Net als in Brazilië zijn er in Peru veel zwerfkinderen. Vaak is hun familie vermoord door de ter reurbeweging;'Lichtend Pad' of door vertegenwoordigers van het regime. Tussen 1988 en 1989 werden er 4000 kinde ren vermoord. Elke dag ver dwijnen er 6 kinderen, van wie niet duidelijk is of ze nog leven of doodgeschoten-of gemarteld zijn. Na de lezingen gingen de In Rotterdam protesteerde Amnesty International tegen de schending van de mensenrechten met onder meer een fakkeltocht, foto Jaap Roiema/Rotterdam» Dagblad ongeveer honderd mensen die zich verzameld hadden in de Paradij skerk aan de Nieuw Binnenweg naar buiten. Met hernieuwd vuur om Amnesty te blijven steunen, namen ze een fakkel in ontvangst en begon nen aan de stille, tocht naar het Beursplein. Den Haag - Een meerderheid De Staten-commissie ging in van de politieke partijen in grote meerderheid wel akkoord Zuid-Holland vindt het eigen lijk geen goed voorstelom Goe- ree-Overflakkee in te delen bij de nieuwe stadsprovincie Rot terdam, Dat bleek gistermiddag uit een discussie binnen de com missie bestuurszaken van Pro vinciale Staten. Het samenvoegingsplan, vorige week ingediend door Gedepu teerde Staten, kreeg geen bijval van CDA, D66, SGP en CD. öp GroenLinks na, dat Goeree wel bij Rotterdam wil indelen, aar zelden ook de andere fracties. Zij wilden eerst de meningen vanuit Goeree zelf horen en het werk van een onderzoekscom missie afwachten. met verdere discussie over de afsplitsing van de Rotterdamse regio tot zelfstandige provincie. Diverse fracties toonden zich daarbij bezorgd over de positie van het huidige -provincie-per soneel, - Veel werknemers zijn herig verontrust, omdat nog niet met Rotterdam te praten valt over overplaatsingen eh dergelijke. De WD verlangde dat Gedepu teerde Staten daarover met de vuist op tafel slaat. Maak er ge bruik van dat Rotterdam de pro vincie Zuid-Holland nu nog no dig heeft voor medewerking aan de afsplitsing, aldus de liberale woordvoerder. Rotterdam - Politie-reservisten die overgaan naar de vrijwillige politie, zullen hun wapen moeten inleveren. Volgens een woord voerder van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond zal ervoor deze groep 'afroep-poiitiemensen' - achter de hand gehouden om bij grote rampen politietaken over te nemen - geen uitzondering wor den gemaakt. Datzelfde zegt een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken: .Al leen handboeien en een wapen stok, géén wapen, 20 hebben de ministers besloten." Dc Landelijke Organisatie van Politie Vrijwilligers (LOFV) vindt echter dat het inleveren van het wapen en de bestaande bevoegd heden in strijd is met „het door de Tweede Kamer gesanctioneerde overgangsrechf.De organisatie zal op korte termijn overleg ple gen met een afvaardiging van het Regionaal College in de regio Rot terdam-Rijnmond en korpsbe heerder Peper. SGP-Kamerlid J T. van den Berg heeft in schriftelijke vragen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie eveneens op heldering gevraagd over het 'Rot terdamse' standpunt dat reservis ten hun wapen moeten afstaan. Hij vraagt de bewindslieden te zorgen dat de regio Rotterdam- Rijnmond 'binnen de landelijk geldende kaders' blijft. De leiding van de regiopolitie heeft al kenbaar gemaakt deze vrijwilligers volgend jaar vaker in te zetten bij de strijd tegen de on veiligheid op straat. Het reservis ten-korps telt op dit moment zo'n 140 man. De korpsleiding streeft naar een uitbreiding tot 350 man. Door Canis Zijlmans Rotterdam - Op initiatief van de winkeliersvereniging Koopcen trum Zwaanshals wapperen van daag in deze straat de Tkirkse, Ma rokkaanse, Portugese en Suri naamse nationale vlaggen broe derlijk naast de Rotterdamse en Nederlandse driekleur. De consu laire vertegenwoordigers van die landen en deelraadsvoorzitter van Noord Eikenbroek hebben zich belast met het hijsen van de vlaggen ter hoogte van de Woel wijkstraat en aan 'de kop' en 'staart' van het Koopcentrum. De winkels en woningen in de smalle straat in het Oude Noor den zijn gerenoveerd, rioleringen en bestrating vervangen. Naast de oude Vishandel De Oester zit de Turkse supermarkt Ata. Ver derop naast het Schoencentrum Noord, dat ai drie generaties schoeisel verkoopt, de Turkse ta- pijthandel Derya Hali, Babyland Hisar en de Marokkaanse Bazaar Marrakech. „Hartstikke gezellig met al die verschillende nationaliteiten." vertelt eigenaar van dameskle- dingzaak Mistral Alice van Loopik, die zelf van Indische komaf is en die het idee op tafel legde. „Het is hier de smeltkroes van de wereld. Van alle leefstijlen leer je wat. Op de hoek haal je een Surinaams broodje, even verder een pizza of Hollandse kaas. Je kan hier zelfs een Chinees patatje krijgen." Een Kaapverdische klant van dc dameskledingzaak sprak haar aan over racisme en vroeg: „Jij hebt zeker geen last van discrimi natie? Je bent wel donker, maar als je je mond open doet, horen ze zuiver Nederlands er. reageren verder gewoon." Van Loopik was er zo van onder de indruk, dat ze vond dat ze iets moest doen en or ganiseerde de dag tegen discrimi natie en racisme. „Als ik zoiets hoor, dan ga ik niet zitten, maar kom in actie. Als je om je heen kijkt is er veel ellende haat en nijd tussen de mensen. Ze worden ongedurig en beginnen te mopperen. Nu gebeuren de meest extreme dingen nog in het bui tenland, maar als we niet oppas sen is het straks ook bij jou of mij in de buurt. Onder het motto: 'Wat goed is voor de straat, dat is goed voor de bewoners' zijn we aan de slag gegaan en het is onge looflijk hoeveel medewerking we hebben gekregen." „We wonen en werken met veel verschillende nationaliteiten hier in de buurt," vult schoenverkoper Kees Doorenbos aan, „en eigen lijk gaat het heel goed. In de win keliersvereniging hebben we veel Alice van Loopik en Kees Dooren bos: „We wo nen en wel ken met veer verschillende nationalitei ten hierin de buurt en ei genlijk gaat het heel goed. Foto Gerhard van Roon/ Rotterdams Dagblad allochtonen. Als er een misver stand is, of als iemand eens iets niet begrijpt, halen we er een win kelier uit hetzelfde land bij, die de boel uitlegt. Zo kan je ook me ningsverschillen uit de weg ruimen." Van het permanent la ten hangen van de vlaggen, die beschikbaar zijn gesteld door de consulaten, is afgezien. Alice van Loopik: „Die dingen moeten met veel eerbetoon worden behan deld. Zo mogen ze alleen tussen zonsopkomst en -ondergang han gen. En als ze de grond raken moeten ze worden verbrand. Dat is allemaal iets te ingewikkeld voor ons om te organiseren." Rotterdam - Er komt, voorlopig voor de duur van een jaar, een haventaxi-project. De Socia le Dienst Scheepvaart (SDS) van de gemeen te Rotterdam begint daar. binnenkort, mee omdatde bereikbaarheid van binnenvaartlig- plaatsen in het havengebied (onder meer in de Geul- en Dommelhavenj slecht is. Er is in dit gebied geen openbaar vervoer, zo- dat binnenschippers en hun families aange wezen zij n op eigen vervoer of op taxi's. Voor- al in de weekeinden doen zich problemen voor, wanneer schippers al op vrijdag op hun ligplaatsen arriveren en pas op maandag kunnen' lossen of laden. Na een initiatief van de Vereniging van Schippersvrouwen is er nu een taxipfojéct ontwikkeld. Het'gaat óm een oproep-gestuurd bussys- teenvwaarbij da Rotterdamse Taxi Centrale gedurende een jaar op vrijdagen, zaterdagen en zondagen op afroep met taxibusjes rijdt tijdens van tevoren bepaalde uren. Er is een inventarisatiegemaakt van mogelijke pp- staphalten in het havengebied. Als opstap- of eindhalte wordt aan het metrostation .Spijke- nisse gedacht. Ongeacht de opstapplaats kost een kaartje 15 gulden. De gebruikers krijgen daar via dé SDS een tientje van tërüg. Hét Gemeentelijk Havenbedrijf betaalt de kosten (op jaarbasis worden die op 80.000 gulden geschat). Werkendam - Het Waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch laat sinds gisteren weer Maaswater in zijn spaarbekkens in de Bies bosch. De twee golven van veront reinigingen in de Maas met ach tereenvolgens pyridines en di-iso propylether hebben het inname- punt inmiddels gepasseerd. Het bedrijf moest het innemen van het Maaswater in de loop van vorige week tijdelijk staken, na dat bij Eijsden te hoge gehalten van deze stoffen waren vastge steld.-Omdat de veroorzaker van de vervuiling in België wordt ver moed heeft de gemeente Rotter dam bij justitie in Luik een klacht ingediend. Rotterdam is voor zijn drinkwater mede afhankelijk van het waterwinningbedrij f. Dordrecht - Het Regionaal Ener giebedrijf Dordrecht (RED) bedi ent sinds gisteren een kwart mil joen klanten met elektriciteit en gas. De woning van mevrouw Ma- relis aan de Loet in Nederlek werd als 250.000ste aangesloten op het gasnet. President-commis saris Ten Veen van het RED, ook wethouder in Dordrecht, en bur gemeester Van 't Laar van Neder lek brachten mevrouw Marelis gistermorgen een bezoekje van wege de mijlpaal. Haar huis maakt deel uit van een project met zogenoemde onrendabele aansluitingen van het RED. Dankzij bijdragen van de ge meente. betrokkenen en het RED kunnen deze aansluitingen toch tot stand komen. Schiedam - Een filiaal van de ABN Amro-bank aan het Rubens plein in Schiedam is gisteren overvallen door een gewapende man. Hij maakte een hoeveelheid geld buit en ging er lopend van door. De overvaller kwam om streeks half elf de bank binnen en bedreigde een van de klanten met een vuistvuurwapen. Direct na de overval werd een buurtonderzoek ingesteld. Aan. de hand van het signalement werden gedurende een korte periode ook de trams van Schiedam naar het Marco- niplein gecontroleerd. De man bleek spoorloos verdwenen. Rotterdam - Dit weekeinde wordt het aandrijfwerk van de Lage Erf brug in Rotterdam voor het eerst sinds dc bouw ervan in 1925 ver nieuwd. Met de nieuwe, compu tergestuurde, hydraulische appa ratuur zal de brug geleidelijker en beter geeontrolerd geopend en gesloten kunnen worden. Zowel het scheepvaartverkeer als de weggebruikers zullen na de revi sie minder last hebben van de soms lange wachttijden bij de brug. Volgende week zaterdag tussen 12.00 en 20.00 uur zal ech ter geen gebruik gemaakt kun nen worden van de oeververbin ding, omdat dan het nieuwe aan drijfwerk wordt ingeregeld. -'fTv?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1