13 Elf Atochem moet miljoenen investeren Rotterdams Dagblad 'Olie-industrie ongeschikt voor kerstkaart' Hele regio steunt actie Bosnië Nieuwe subsidie Spectrumfestival Van Carrie tot Koos, van nuchter tot héél hoos. Kreunend naar de top van Madeliefje Geen verdere vertraging bij bouw Nieuwe Passage Chemisch bedrijf tekent bezwaar aan tegen eisen van provincie Zuid-Holland - Auto schept vrouw (86) Politie vindt wapens in auto Vrouw niet dood door misdrijf Duo verdacht van inbraak Controle op huisvuil Twee jongens naar HALT Donderdag 16 december 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - De verlichte schoorstenen van Pernis zijn on geschikt als motief voor de kerst en nieuwjaarskaart van de ge meente Vlaardingen. Burgemeester en wethouders zijn niet akkoord gegaan met de foto van dit Vlaardingse panora ma vanaf het Oosterhoofd, ge maakt door Eric van Straaten en goedgekeurd door de commissie Beeldende Kunst. In Vlaardingen is het traditie dat een plaatselijk kunstenaar de ge meentelijke nieuwjaarskaart ontwerpt Dit jaar was Van Straaten aan de beurt. Omdat zijn werk volgens B en W niet door de beugel kon, wordt nu een wenskaart rondge stuurd met een afbeelding van de zuil die kunstenaar Joop Beljon oprichtte bij de spoorbrug over de haven. De vervangende plaat werd geleverd door de Vlaar dingse fotograaf Arie Wapenaar, In een brief aan Van Straaten, een kunstzinnig fotograaf die na tionale bekendheid geniet, schrijven B en W niet te twijfelen aan de artistieke waarde van de geleverde foto. Van Straaten heeft de industriële objecten op een kunstzinnige manier vastgelegd, maar het werk moet zich wel lenen voor een kerstkaart en dat is hier niet het geval, aldus het college. Daarbij wordt aangetekend dat dit een sterk persoonlijk gekleur de opvatting is. Hoofdzaak voor het Vlaardingse stadsbestuur is dat de ontvanger geen verkeerde indruk van de gemeente mag krijgen. Dat risico zou bestaan, ais er een foto van de schoorstenen, tanks en fabrie ken in Pernis werd rondge stuurd. Een dergelijk beeld is, meent het college, niet bevorder lijk voor het imago van de stad. Op de vraag of de zuil van Beljon, in de ogen van veel Vlaardingers een oerlelijk objecten door teke naar Len Murrnik in deze krant onlangs nog schamper afgedaan als een 'fallus met oogjes', wél be vorderlijk is voor het imago van Vlaardingen, geeft een ambte naar als antwoord dat dit „een kwestie van smaak is." Eric van Straaten was niet be reikbaar voor commentaar. Vlaardingen - Na Schiedam, heb ben ook de gemeentebesturen van Vlaardingen en Maassluis be sloten mee te doen aan de lande lijke actie 'Dekens en bescher ming voor Bosme'. Het Vlaardingse stadhuis is zater dag 18 december van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags geopend voor burgers die de hulp aan slachtoffers van de burger oorlog in voormalig Joegoslavië financieel willen steunen. Tege lijkertijd kan een solidariteitsver klaring met de bevolking in het Balkanland worden getekend In het stadhuis is een expositie in gericht met foto's uit voormalig Joegoslavië en tekeningen van cartoonist Len Munnik. De actie wordt tussen twee uur en half drie opgeluisterd met een optreden van de Amazing Stroopwafels. In Maassluis wordt zaterdag actie gevoerd in winkelcentrum Ko ningshoek. Leden van het ge meentebestuur, de plaatselijke afdeling van het Interkerkelijk Vredesberaad en de Raad van kerken zamelen geld cn handte keningen in. Het Schiedamse stadhuis is spe ciaal voor de actie zaterdag ge opend tussen twaalf en vier uur. Coordinator Jan Brouwer bena drukt nog eens dat het alleen gaat om geld en handtekeningen. „We krijgen signalen dat veel mensen denken dat ze ook goederen en voedsel kunnen afgeven, maar dat is niet zo. Het zou jammer rijn als we hier spullen moeten op slaan die we straks niet direct kwijt kunnen." Vlaardingen - Het chemische bedrijf Elf Atochem moet vijf mil joen gulden investeren in betere verbrandingstechnieken, maar wil dat niet. De onderneming heeft dan ook bezwaar aan getekend tegen deze nieuwe voorschriften van de provincie Zuid-Holland. Volgens de Vlaardingse milieu wethouder Van der Windt zyn de strengere eisen voor Elf Atochem ook een gevolg van de protesten die de gemeente heeft laten horen na de herhaaldelijke stankgolven waarmee Schiedam en Vlaardin gen werden geconfronteerd. Hij is er content mee dat de stankver oorzaker harder wordt aangepakt. Volgens Van der Windt is er spra ke van een aanzienlijke investe ring voor het bedrijf. Elf Atochem is er tegen in beroep gegaan met als argument dat het verwachte milieu-rendement niet zal wor den gehaald. De vijf miljoen gul den voor betere verbran dingstechnieken hebben met het verwachte effect omdat er niet met chloor wordt gewerkt, zo heeft het bedrijf de gemeente Vlaardingen laten weten. Elf Atochem had, los van deze verplichte verbeteringen, een uit breiding van de bestaande mi lieuvergunningen nodig omdat het zelf bepaalde grondstoffen voor de zwavelfabriek gaat produ ceren. Die werden totnutoe be trokken van Shell, dat het als restprodukt over had. De ge meente Vlaardingen had beroep aangetekend tegen deze uitbrei ding van de vergunning, maar heeft dat verzet laten varen omdat de provincie heeft toege zegd dat ervoor het gehele bedrijf een nieuwe (revisievergunning moet komen. Elf Atochem is de afgelopen jaren regelmatig uitgebreid en heeft daar ook de nodige aanpassmgen van de vergunningen voor gekre gen. De provincie Zuid-Holland vindt dat het tijd wordt om het ge hele bedrijf weer eens door te lichten en een nieuwe vergun ning aan te laten vragen. SP-raadslid Poppe heeft daar zijn bedenkingen bij. Volgens hem blijft het een bedrijf uit 1979 en aanpassingen zullen volgens hem met tot de laatste „hoogontwik kelde technieken" leiden. De DCMR Milieudienst Rijn mond zegt, volgens beleidsmede werkster Spmdler van de ge meente Vlaardingen. dat het niet kan garanderen dat er geen spra ke meer za! zijn van stankover last, veroorzaakt door Elf Atochem. Van der Windt tekent in dit verband aan dat „waar ge werkt wordt, er weieens wat ge beurt." Maar herhaaldelijke stankgolven kunnen volgens hem niet worden getolereerd. Schiedam - Het Spectrumfesti- val kan ook in 1994 worden ge houden in het Beatrixpark in Schiedam. De gemeenteraad heeft gisteren 75.000 gulden be schikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten van het multicultu rele festijn. Daarmee is de begro ting zo goed als rond. Op het festi val wordt theater, dans, muziek en informatie uit verschillende culturen gepresenteerd. Op een zonnige zondag bezochten dit jaar naar schatting30.000 mensen het evenement De eerste twee edities van het fes tival werden gehouden onder de vlag van de campagne Schiedam mers van Overal en Nergens. Dit project werd opgezet om het we derzijds begrip tussen Schiedam mers van diverse komaf te verbe teren. Deze campagne onder lei ding van coordinator Eric Dijk huizen loopt binnenkort af. Het college van B en W vindt het echter een goed idee om enkele evenementen uit deze campagne een blijvend karakter te geven. Het festival wordt door het colle ge gekarakteriseerd als een 'pracht voorbeeld van een inter culturele en vooral intermenselij ke uitwisseling' „Tienduizenden lieten op die dagen m de praktijk zien op welke wijze de multi-cul- turele samenleving ook beleefd kan worden." Columnisten ron sterk uiteenlopende signatuur. Elke maandag- t/m vrij-1 dagochtend om 5 voor 8 in 'de vroege editie' van Hons Verbeek. W e I d RADIO! RIJNMOND o e p V-.*i Bert Kivit hangt aan de hoogste klimwand in het Rijnmondgebied. Verslaggeefster Loes Elshof werkt zich iets langzamer omhoog Foto Roei Dijkstra Door Loes Elshof Schiedam - In een hoek van de sporthal Margriet in Schiedam bevindt zich van plafond tot vloer een wit gazen afscheiding. Erach ter is een handvol figuren te on derscheiden, die aan touwen langzaam recht omhoog gaan en snel dalen. Het 'decor' wordt ge vormd door een grijze muur met reliefs van verschillend uiterlijk en grootte, katrollen, soepele tou wen en stevige heupgordels Het zijn de ingrediënten voor een avondje klimmen. Sinds kort heeft de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Bergsport Vereniging m de sporthal een ei gen 'indoor' klimwand m ge bruik, De kosten van de klimwand, die door vrijwilligers is neergezet, be droegen twintigduizend gulden. Voordat ik de wand op mag, wurm ik me in rubberen schoentjes, die zo strak mogelijk zitten om meer grip op de klimmuur te hebben. Fanatici, vertelt Rotterdammer Bert Kivit (48), instructeur bij de bergsportvereniging, hebben schoenen die zo strak zijn dat ze hoogstens vijf minuten aan mo gen, omdat anders gevaar voor af sterving van de tenen optreedt. 'Gezekerd' Er zijn verschillende klimroutes gemonteerd, die ieder een eigen kleur en naam hebben. Ze wor den van week tot week gewijzigd. Ik probeer 'Madeliefje'. Vanaf de grond word ik 'gezekerd'. Het touw, dat via de katrol bovenaan naar beneden loopt, blijft conti nue strak. Als ik val, blijf ik han gen, wordt gezegd. De steunen zijn grillig. De forsere exemplaren aan het begin bieden veel houvast, maar al vrij snel worden ze kleiner en schaarser. Het is zoeken, afwegen. Ik pro beer zo dicht mogelijk tegen de wand te blijven, dat geeft meer balans. Herhaaldelijk schraap ik tevergeefs langs de muur. Op vier meter hoogte besluit ik dat verder klimmen onmogelijk is, ondanks aanmoedigingen om door te gaan. Voor mijn gevoel heb ik de nok bereikt, maar in werkelijkheid zit ik pas halverwege. Mijn handen zijn geklemd om steunen ter grootte van een fïes- sedop, mijn voeten hebben nau welijks meer plaats. Het spannen de moment breekt aan. de han den mogen los en de voeten kun nen van de steunen. Het werkt. Ik blijf hangen in een hoek van 45 graden. De terugweg blijkt een makkie. Met de voeten zijwaarts uiteen tegen de wand zoef ik be heerst terug naar het aardopper vlak. „Indoor-klimmen heeft veel weg van acrobatiek," vertelt Bert Ki vit. „Het komt aan op het vinden van een goede balans. Bij het klimmen in bijvoorbeeld de Al pen staat het maken van een tocht in de natuur centraal, daar komt dan een stuk klimtechmek bij." Angstfantasie Avontuurlijke sporten zoals berg beklimmen en wildwaterkanoen zijn op dit moment populair. In- door klimmen, waarmee bergs porters aanvankelijk de winter maanden overbrugden, krijgt steeds meer een eigen plaats bin nen de klimsport. De risico's zijn aanmerkelyk geringer dan bij bergklimmen in de vrye natuur. Sinds enige jaren worden er ook wedstrijden indoor-klimmen ge houden. Toch vormt de sport nauwelijks concurrentie voor het bergbe klimmen in de natuur. Een uit stapje naar de Belgische, Duitse of Franse rotswanden blijft voor de meeste ïndoor-khmmers m Nederland een must, volgens Bert Kivit. De leden van de Rotterdamse bergsportvereniging klimmen elke avond. Voor buitenstaanders is er iedere eerste maandag van de maand een beginnersavond, waarbij instructeurs en materieel aanwezig zijn. De kosten bedra gen 7,50. Het beste en hoogste ldimrek (ne gen meter) van de regio staat in Schiedam. Voor wie uit is op spanning is het echter wel jam mer dat na enige tijd de angstfan tasie 'het touw breekt' wegebt. Om dat gevoel terug te krijgen, zal ik waarschijnlijk over de grens moeten. Door Sander Sonnemans Schiedam - Zowel projectontwik kelaar MAB als wethouder Chris Zijdeveld rekent erop dat in ja nuari kan worden begonnen met de bouw van het nieuwe winkel centrum op het voormalige Imeldaterrein. Inmiddels is be gonnen met het bouwrijp maken van de grond. De eerste paal van het 17.000 vierkante meter tellen de winkelcomplex gaat over en kele weken achter kledingzaak Hij aan de Hoogstraat de grond in. Bij de presentatie van de plannen werd ervan uitgegaan dat in juni 1992 de eerste paal de grond in zou gaan. Later werd dat april van dit jaar. Ook die datum werd niet gehaald. Nu het vrywel zeker is dat in januari daadwerkelijk ge bouwd gaat worden, wordt de ope ning van winkelcentrum De Nieuwe Passage gepland op sep tember 1995. „Dat moet lukken," zegt J. de Voor van de Haagse projectont wikkelaar MAB.Al valt de lange wachttijd ons wel tegen. We had den graag eerder willen begin nen. MAB is er al geruime tijd klaar voor. De bouwdirectie is in middels begonnen met de voorbe reidingen. Een en ander heeft na tuurlijk te maken met de ge meente die de te slopen panden moest zien te verwerven." Wethouder Zijdeveld geeft dat toe maar wil er verder niet op ingaan om te voorkomen dat de onder handelingen met de betrokken winkeliers 'in andere sferen wor den voortgezet'. Het grootste deel van de bebouwing op het Broers- veld is enige tijd geleden al plat gegooid. Maar met de eigenaren van de twee resterende panden, zeilmakerij Mak en café Star, ei gendom van Bavaria, is nog altijd geen overeenstemming bereikt. J. W. Mak, eigenaar van het fami- liebedryf dat sedert 1822 aan het Broersveld is gevestigd, wil slechts vertrekken als hij een goe de plek krijgt aangeboden om zijn zaak voort te zetten. Bavaria gaat pas akkoord als het café, voor het weer terugkeert op de oude plek, tijdelijk ondergebracht mag wor den in een voorziening elders in de omgeving. Natuurlijk spelen ook de financien een rol, maar die vormen geen onoverkomelijke drempel. „Moe van de onderhandeling ben ik niet meer," reageert J. W. Mak Laconiek. ..Mijn zaakwaarnemer onderhandelt met de gemeente. Ik hou me alleen maar bezig met mijn winkel. In februari begint het seizoen weer en daar stel ik me helemaal op in. De handel moet doorgaan. Maar als je het mij vraagt ben ik ervan overtuigd dat ik hier in januari nog niet weg ben „Wij," zegt Mehmet Eskikilic, be drijfsleider van café Star. „kun nen elk moment vertrekken en doen dat ook zo gauw overeen stemming is bereikt met de ge meente." „Die opmerkingenwil Zijde veld wel kwijt, „zyn vooi reke ning van de heren Het bevestigt in elk geval wel dat er construc tief wordt onderhandeld. Wat voor de verwerving van de pan den beschikbaar is, kan worden gebruikt De mensen krijgen echt geen slechte prijs voor hun pand. Niemand krijgt het vel over zyn neus gehaald, maar het is natuur lijk ook met zo dat je de zilver vloot voorbij 7iet varen Dn onder handelingen zyn in de laatste fa se. En als die nog iets uitlopen is dat met bezwaarlijk. Het gaat hier om een flink project dat gefaseerd wordt gerealiseerd. Er kan dus gewoon volgens de laatste plan ning worden begonnen met de bouw." Voor De Nieuwe Passage bestaat volgens J. de Voor van MAB een enorme belangstelling. Vooral van landelyke winkelketens. Ruim vijfenzeventig procent van de beschikbare ruimte is al ver huurd. De HEMA wordt met een vloeroppervlakte van tweedui zend vierkante meter de trekker van het overdekte complex. Ook Bristol, de Kijkshop, Roobol (ta pijt), speelgoedgigant Bart Smit, parfumerie Douglas en modehuis Hennes Mauntz vestigen zich er met grote filialen. Schiedam - Een 86-jarige vrouw uit Schiedam is gistermiddag zwaar gewond geraakt by een ver keersongeval. De vrouw werd door een personenauto aangere den op het Nieuwlandplein, toen zij wilde oversteken. Volgens ge tuigen negeerde zij het rode voet gangerslicht. Het slachtoffer werd met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Zij had een schouder- en bekkenfractuur, een scheur in de schedel en twee gebroken onder benen. Vlaardingen - Op de Burgemees ter Pruissingel is afgelopen nacht rond half één een 24-jarige man uit Wieringerwerf gearresteerd. Bij een politiecontrole werd in de auto van de man tien kilo sier- en knalvuurwerk aangetroffen. Ook werden een pistool, munitie en enkele messen gevonden. De spullen werden in beslag geno men en de man werd in een cel gestopt. Hij wordt vandaag ver hoord. Vlaardingen - De vrouw die maandag dood werd aangetroffen in een tuin aan de Coornhert- straat is niet door een misdrijf om het leven gekomen. Dat heeft de politie vastgesteld na een onder zoek. De vrouw was 72 jaar en be woonster van het pand dat bij de tuin hoorde. Vlaardingen - Omstreeks twee uur afgelopen nacht zijn op de Dr. Wiardi Beckmansingeï twee man nen aangehouden op verdenking van inbraak. Het tweetal, 23 en 26 jaar oud en afkomstig uit Vlaar dingen, trok de aandacht van de politie door verdachte geluiden. Zij wilden op de vlucht slaan maar werden ingerekend. In de directe omgeving werd een aggregaat aangetroffen dat moge lijk uit een container was gesto len. Dc twee Vlaardingers werden ingesloten voor nader verhoor. Maassluis - In Maassluis zijn ver schillende inwoners bekeurd voor het verkeerd aanbieden van huisvuil. Eén Maassluizer kreeg een bon voor het achterlaten van klein chemisch afval op de stoep in het Sparrendal, een ander voor het neerzetten van afval aan de Industrieweg. Op de Haven werden twee vuil niszakken aangetroffen die daar niet thuishoorden. De zakken werden opengemaakt, waarna de 'eigenaar' kon worden achter haald. Een boete volgt per post. De controle op het huisvuil werd gisterochtend gehouden door po litie en personeel van de reini gingsdienst. Schiedam - Voor het afsteken van vuurwerk zijn gistermiddag in Schiedam twee jongens van 13 en 14 jaar opgepakt. Zij gooiden met rotjes op de Voorhavenkade. Het vuurwerk werd in beslagge nomen. Het zal worden vernie tigd. De jongens werden overge dragen aan buro HALT voor een alternatieve straf. nés. illtójüSüaSC.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2