13 Zware kritiek op toewijzing huizen Steendijkpolder A IMU I Modelagency Dazzle houdt niet van punaises genda Honger, hutjes en hulp Bomen krijgen winterbeurt SVS' heeft weer een coördinator Afwisselend repertoire Hoge Noot in Harmonie Streekmuseum Tweede Kerstdag geopend Kerst '93 Rotterdams Dagblad Woensdag 22 december 1993 Als ik zeg Afrika, waar denkt u dan aan? Aan honger, hutjes enhulp, of aan wolkenkrabbers, Mercedessen en haute couture? Waarsehijn- /lijk aan het eerste, want dat is het beeld dat de media ons voorschote- Jen. Het Afrika van de westerse pers bestaat uit sterotypen met als .sleutelwoorden barbarij, corruptie en reddeloosheid, Hoe eenzijdig. Afrika is ook een continent met een interessante ge schiedenis, in de hoofdsteden zie je de meest geavanceerde architec tuur en aan de Afrikaanse bejaardenzorg kunnen wij een voorbeeld 'nemen,.om maar eens wat te noemen. Baby's worden er niet in crè ches gedumpt, maar door moeder op haar rug gekoesterd; kinderen ,-,'jyqrden er niet verwend maar ze helpen in de huishouding en oude- Isflaa worden niet beroofd, maar gerespecteerd. ,Éf juich het dan ook toe dat twaalfVlaardingse Derde-wereldorgani- .-.saties een actie zijn begonnen op vijf scholen voor voortgezet onder wijs met als doel het Andere Afrika te belichten. Op de televisie heeft a de.yer van mijn bed show dat jarenlang gedaan en dat leverde tal van .^Trassende en boeiende programma's op. '£fe. bedoelingen van de Vlaardingse wereldverbeteraars zijn dus hgopd. maar o wat een clichématige uitwerking. Want de actie behelst •onder meer een sponsorloop en een geldinzamelingsactie (liefdadig- jieid), kaarten schrijven voor Amnesty (solidariteit) en een bezoek "pan het Afrika Museum talie clichébeelden op een paar vierkante ki- .lomèters). TJoel van dit alles is, aldus woordvoerster Nelleke van de Luit, om de „kennis van scholieren te verbreden. Want kennis kweekt begrip en jbegrip kweekt tolerantie. En dat is nu precies mijn tweede bezwaar "-:;.tégéÉJ deze actie. Vin de 19e eeuw zeiden ze: naarmate ge scholen bouwt, kunt ge gevan- genissen sluiten. Men dacht toen dat kennis betere mensen oplevert. „Inmiddels weten we wel beter, dacht ik zo. Behalve in Vlaardingen. DICK VAN DER LUGT JMedewerkers van de Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur van de gemeente Schiedam zijn be- gftpnen met de winterwerkzaamheden aan de bomen. Bomen worden gesnoeid, gerooid, opnieuw aangeplant of verplant met als doel het bomenbe- stand te verbeteren en verder uit te breiden. In totaal worden 174 bomen gekapt. Daarvan worden er 57 vervangen door één of meerdere exemplaren. De overige 117 bomen worden verwijderd om meer groeiruimte aan ander groen te geven. Verder wor den 345 bomen gepiant ter uitbreiding van het- homenbestand of ter vervanging van dode bomen en óndergaan 200 bomen een snoeibeurt. Naast de reguliere werkzaamheden wordt, deze win ter ook een aantal bijzondere karweien verricht. Een viertal, verzakte platanen langs de 's Gravelandse- weg wordt rechtop gezet en langs de platanen aan de Broersvest wordt een leiconstructie aangebracht. De bomen zijn vorige winter langs de trambaan geplant en de leidraden moeten zorgen dat de takken niet boven de rails komen te hangen. De-Vlaardinger René van Hulst is de nieuwe coördi- nator .van-het ooSteunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam .(SVS) die hei rcUer. eh zeilen moet gaan sturen bij deze organisatie. Bij het steunpunt heeft men de afgelopen maanden niet stil gezeten. De vacaturebank voor vrijwilligers is op orde gebracht en er wordt actief gewerkt aan het verzamelen van zoveel mogelijk vacatures in het vrijwilligerswerk. Op die manier kunnen belangstel lenden kiezen uit een redelijk aanbod van vrijwilli gerswerk. De vacaturebank is gevestigd aan de Nieuwe Haven 147 waar men elke werkdag van 9.00 tot 12.00 terecht kan. Daarnaast zijn mappen met onbetaalde baantjes te vinden in de infotheek van het GSD, bij het Arbeids bureau, en in de bibliotheekfilialen aan de Lange Haven, in Zuid en Nieuwiand. Vlaardingen Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De Vlaardingse zanggroep Hoge Noot geeft donder dag. 23 december een inloopconcert in de Harmonie. De meidengroep treedt op vanaf 22.30 uur en de toe gang is gratis. Hoge Noot bestaat uit 21 wouwen, variërend in leef tijd van 27 tot 45 jaar. Ze brengen een afwisselend re pertoire van liedjes uit de jaren zestig en hedendaag se muziek. Het is de eerste maal dat de zanggroep in de Harmonie op de planken staat. Enkele da mesvan Hoge Noot tijdens één van de re petities. Het resultaat valt morgenavond te beluiste ren. Foio Hoge Noot jan Anderson opent Tweede Kerstdag de deuren van zijn Streekmuseum en laat kaarsen en verlichting centraal staan. Te zien zijn onder meer kleurenli tho's daterend van 1905 van de kunstenaar Jan Toor- op over de fabricage van kaarsen. 9°k worden Ro meinse lampjes uit het begin van de jaartelling, oude kaarsenstandaards, en olielampen- en kruiken ten toongesteld. Verder toont Anderson verlichting uit de bezettingstijd, prenten met oude Vlaardingse straatverlichting en gaspenningen. Het museum aan de Ketheiweg is zondag 26 decem ber van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Door Carel van der Velden Maassluis - In Maassluis staat een eengezinswoning met af stand op kop op de lijst van schaarse goederen. Duizenden Maassluizers kijken al jaren met verlangen uit naar een huis met een tuintje. In de stad worden ze echter nog maar mondjes maat gebouwd. Onder die omstandigheden is het begrijpelijk dat de woningtoewijzing in de Steendijkpolder-Noord over de tong gaat. De toewijzing van een mooie hoekwoning aan top ambtenaar Wierda van de afdeling Stadsontwikkeling aan de Poldermolen is voor velen eens te meer het bewijs dat de hoge heren op het stadhuis aan handjeklap en vriendjespolitiek doen. Volgens WD-raadslid Leen de Zeeuw vormt de verdeling van koopwoningen in Maassluis op dit moment het gesprek van de dag. Het Rotterdams Dagblad onthulde gisteren dat er in Maas sluis een uitzondering is gemaakt op de toewijzingsregels van koop woningen om adjunct-hoofd van de sector Stads- en Milieubeheer aan een nieuw huis te helpen. De echtgenote van Wierda heeft tegen opvallend gunstige voor waarden een lap grond kunnen kopen. Onderzocht wordt nu of bouwer Marcel Muyres West de ambtenaar bovendien met hoge korting een uitbouw aan zijn wo ning heeft gegund. Bewoners me nen dat de ambtenaar door de aannemer een korting van 46.000 gulden op de bouwkosten is ge gund. De vergunning voor deze uitbouw verleende Wierda zelf. WD-raadslid Leen de Zeeuw is absoluut niet tevreden over de wijze waarop deze zaak tot dusver door de gemeente wordt behan deld. Volgens De Zeeuw duurt de behandeling van de zaak al te lang en te veel in het geniep. „Het college heeft reeds op 4 november kennis genomen van deze zaak. Ondertussen heb ik nog steeds geen snipper papier over deze zaak gezien. Burgers gaan straks- zeggen dat wj de zaak willen ver zwijgen. Die beschuldiging trek ik me aan, al kan ik er niks aan doen. Ik vind dit een zaak die in de gemeenteraad moet worden behandeld." Verdelen Hoewel hij als gemeenteraadslid nog geen stukken heeft ontvan gen, heeft De Zeeuw wel een dui delijke mening over de zaak. „Ik vind het stom dat de verdeling van de wroningen op deze wijze is gegaan. Het zou veel eerlijker zijn om woningen te verloten. Ik heb gevraagd hoe het komt dat Wier da een hoekwoning is toegewe zen. Ik hoor dan alleen dat de wo ningen nu eenmaal op deze wijze zijn uitgedeeld." Het college van B en W heeft ver klaard dat bij de toewijzing van 172 woningen in het bouwproject van Marcel Muyres West in acht procent van de gevallen is afge weken van de door de gemeente raad vastgestelde toewijzings volgorde. Er wordt niet verteld of het geval-Wierda tot die acht pro cent behoort. Het lijkt er echter wel op. Bij de verdeling heeft de gemeente Maassluis zich ten doel gesteld in de eerste plaats de doorstroming op de woningmarkt te bevorde ren. In het gekozen systeem kre gen bewoners voor het project Poldermolen en omgeving met een goedkope woning voorrang Het omstre den huis met uitbreiding; er hadden twee huizen gebouwd kun nen worden. Foto Roel Dijkstra boven andere Maassluizers die al over een koopwoning beschik ken. Een uit een goedkope huurwo ning afkomstige Maassluizer er voer verleden jaar dat de gewilde hoekwoning aan de Poldermolen was vergeven aan de echtgenote van Wierda. Volgens de door de gemeenteraad opgestelde criteria had deze man eerder voor de wo ning in aanmerking moeten ko men. „Uit het eerste onderzoek is in elk geval duidelijk geworden dat de ambtenaar op dit punt geen blaam treft," zegt D66-fractie- voorzitter Leny van Duijn. „Hij heeft geen zitting gehad in de commissie die de woningen heeft verdeeld." RPF-raadslid Herman van Hoeven, wel lid van die wo- ningverdelingscommissie, meldt dat de gekozen verdeling ambte lijk is voorbereid en door de com missie is overgenomen. De amb tenaar die met deze taak werd be last is een ondergeschikte van ambtenaar Wierda. Omkoping De Zeeuw vindt het 'absoluut fout' dat de topambtenaar de be schikking heeft gekregen over een goedkope lap grond. Wierda betaalt 122 gulden per vierkante meter, de buren 280 a 290 gulden. „Ik ging ervan uit dat elke kavel even groot zou zijn. Dit is niet te verklaren. Vijfendertig jaar gele den kocht ik een huis op het Ge rard Douplein. Toen had jë-yoor elke kavel een andere prijs. Ik ging ervan uit dat dat nog steeds zo was. Dat zou ook logisch zijn, want voor extra's moet je beta len." Ook CDA'er Harm Woudstra plaatst grote vraagtekens bij de wijze van verkaveling. „Ik vraag mij af of het echt puur toeval is dat deze ambtenaar zo'n grote lap grond heeft kunnen kopen voor zo'n prijs. Op dat punt ben ik zeer benieuwd naar de uitkomst van het onderzoek. Verder wil ik ant woord op de vraag in hoeverre de ze ambtenaar persoonlijk invloed heeft gehad op de tekening van de verschillende percelen." Een studie van de situatie op de Poldermolen heeft Woudstra ge leerd, dat er op de aan de familie Wierda toegewezen kavel eenvou dig twee woningen in plaats van één hadden kunnen worden ge bouwd. „Wij hebben gezien dat zelfs in dat geval de hoekwoning op een grotere kavel zou zijn ge bouwd dan de andere huizen. Waarom is die extra woning niet gebouwd? Wij willen graag de re den horen." Leen de Zeeuw is zeer benieuwd naar de uitkomsten van het nader onderzoek, waarin de beschuldi ging wordt onderzocht dat Wierda misbruik zou hebben gemaakt van zijn positie door een hoge korting te bedingen op de uitbrei ding aan zijn woning. „Ik weet na tuurlijk niet wat er is afgespro ken, Maar er zal een verklaring moeten komen. Het is vreemd. Ik begrijp het niet." In procedurele zin is.'De'Zeeuw niet Helemaal gerust 'op dé uit komst. „De zaak wordt slechts be keken door één man. En die kan natuurlijk partijdig zijn. Ik ben daar een beetje huiverig voor." Logisch Fractievoorzitter Ro bert Punt van de PvdA heeft min der moeite met de toewijzing van de gewilde hoekwoning aan Wier da. „Het komt wel vaker voor dat een gemeente een ambtenaar aan zich bindt door hem een woning aan te bieden. Dat gebeurt ook in Maassluis weieens. Een ander zou dan pech kunnen hebben, maar die geniet bij zijn eigen werkge ver misschien weer andere voor delen." Punt meent dat de gemeente het zichzelf ook erg moeilijk heeft ge maakt bij de toewijzing. „Er is ge werkt met vijftien criteria. Dat is bijna niet te doen. Als socialist zal het mij bovendien een zorg zijn wie een bepaalde woning van twee ton koopt. De wetgever vindt dat ook. In de nieuwe huisves- tingswet is de verdeling van wo ningen boven 154.000 gulden vol ledig vrij. Een dergelijk liberaal systeem zou ook voor Maassluis goed zijn." De PvdA'cr beseft wel dat de zaak Wierda een 'merkwaardige in druk' op de Maassluise bevolking zal maken. ..Maar dat komt dan vooral door de optelsom. Ik til niet aan de wijze van woonruim teverdeling. Bij de afgesproken prijs voor dc uitbouw van de wo ning is er sprake van een ernstige aantijging. Maar die zal eerst on derzocht en onderbouwd moeten worden." Philo Horten- sius (op ach tergrond) met een aantal van haar mo dellen; Davy, Merel, Niels, Esther (staand) en Melanie. Foto Roel Dijkstra Door Nathalie Lans Vlaardingen - Welk meisje van ze ventien wil niet op de cover van een glossy magazine staan? Veel geld verdienen en in je bikini rondhuppelen op een exotisch strand? Modellenbureaus ondervinden dat een leven als fotomodel voor velen een droom is. Dagelijks melden zich tientallen zo niet honderden modellen aan om zich in te schrijven. Begin oktober startte Philo Hor- tensius modelagency Dazzle in Vlaardingen. Bij het bureau heb benvijftig modellen een plekje in het presentatieboek gekregen en er zitten nog honderd mudeiien in het bestand. Volgens eigenaresse Philo is er een markt voor een mo dellenbureau in de regio. ..Er zijn hier wel een paar grote modellen bureaus, maar lang niet zoveel als in de regio Amsterdam. En klein tjes zijn er bijna helemaal niet. Ik organiseerde al een tijd mode shows en merkte dat er steeds meer waag kwam naar fotografie. Vorig jaar ben ik zelf een markt- onderzoekje gaan doen en merkte bij de reclamebureaus dat zij alle maal regelmatig nieuwe gezich ten nodig hebben." Philo Hortensius begon ooit met een schoonheidssalon in Lim burg. Zij specialiseerde zich in make-up en verzorgde vaak de make-up tijdens modeshows. In teresse in mode en drang naar or ganiseren maakten dat Philo eerst zelf shows ging lopen en la ter modeshows organiseerde. Zij verhuisde naar Vlaardingen en zetle haar modeshows voort. Zonde Begin van dit jaar plaatste zij ad vertenties waarin om modellen werd gevraagd. De reacties waren overweldigend. Vanuit het hele land liet Philo Hortensius geïnte resseerden naar Vlaardingen ko men om foto's te laten zien en een gesprek te voeren. Tijdens de se lecties moest zij hard zijn. Er vie len er veel af. Philo legde de jon gens, meisjes, dames en heren eerlijk uit waarom zij geen be langstelling had in hun persoon tje. „Ten eerste moeten de lengte en de maat al goed zijn. Er komen hier mensen van een meter zes tig, met een diploma van een mannequinopleiding. Ik zeg dan dat het zonde van het geld is ge weest omdat je met zo'n lengte nooit modeshows kunt gaan lo pen. Je kunt het vergeten wantje komt niet aan de bak." Een mannequinopleiding is vol gens de eigenaresse van Dazzle sowieso overbodig. „Zo'n oplei ding van een paar lessen kost tus sen de vijfhonderd en duizend gulden. Je krijgt dan een diplo ma, maar zo'n diploma heeft geen enkele waarde. Je bereikt er niets mee. Modellen die .geschikt zijn, leren de kneepjes van het vak toch wel. Het is geldkloppc-rij. Ie dereen wordt aangenomen bij zulke opleidingen, of je nu een ge schikt figuur hebt of niet. Als je zoiets doet om je houding te ver beteren dan kan ik me dat voor stellen, maar om meer kans als model te hebben vind ik het over bodig." Dom Tijdens een eerste gesprek bij Dazzle wordt de toekomstige mo dellen direct duidelijk gemaakt dat het werk anders is dan een droom. „Mode is eigeniijk het lop- je van de ijsberg. Natuurlijk wil ieder model graag in modebladen staan, maar die kans is klein. Het meeste werk is toch het poseren voor folders en bijvoorbeeld be- drijfskranten. En een model moet hard werken. Dom werk vind ik het absoluut niet. Je bent met je uiterlijk bezig, maar dat hoeft niet per sc dom te zijn. Je moet aan een klein woord voldoende hebben en zeker gemanierd zijn." Ook waarschuwt Philo voor de haat en nijd die er in het mod el lenwereldje bestaat. Het is een keer voorgekomen dat een top model 's nachts steeds uit haar slaap werd gebeld zodat zij de vol gende dag bij een hele belangrij ke opdracht met wallen onder haar ogen voor de camera's ver scheen. Philo heeft zelf eveneens ervaring met vervelende pesterij en. „Het is mij ook overkomen dat ik bij een modeshow punaises in m'n schoenen aantrof. Ik ben daarom heel streng als ik dit ge drag tegenkom. Ik let op de meis jes en moet zeggen dat ik de haat en nijd tot nu toe heb weten te vermijden. Het is heel gezellig met elkaar." Woensdag 22 december VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. 'Kees de Jon gen' door Stichting Kunstwerk (mu ziektheater), 20.15 uur. Pniëlkerk. Kerstconcert door koren Andantino. Viva Metodia en Vlaardings Visser vrouwenkoor, 20.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Rott.Philh.Orkest. 20,15u. DeTwijfelaar. Carlos Salsa Descarga, 22.00u. Doelencafé. Sophisticated Ladies. 22.15u. Stu dio's Onafh.Toneel. Happy En dings, 15.00 en 20.00u. Theater Zuidplein. Gr.z. Hans Kazan. 20.15u. Luxor. Mini Maxi. 20.15u. Schouwburg. KS.z. De Onverschilligen, 20.30u. Gr.z. De Groene Vogel, 20.15u. Lantaren/ Venster, Barnes, 21.00u. Biblio theektheater. Wonderkinderen, 15.00u. Boymans. Iconografie rondom Kerstmis, lezing, 14.00u. Donderdag 23 december SCHIEDAM Blauwe Brug. Schrijfavond Amnesty International, 18.30 uur. Podium. Jamsessie, 21.00 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. La belle noiseu- se (film), 13.30 en 19,30 uur. Gi- gantjes, 20.15 uur. Harmonie. Mei denzanggroep Hoge Noot (gratis), 22.30 uur. Grote Kerk. Lunchcon cert Aad Zoutendijk. 12.45 uur. MAASSLUIS Koningshof. Kerstbhdgedrive, 19.45 uur. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Josien ledema, blokfluit, 12.45u. De Doelen Gr.z. Deo Cantemus, 20.00u. Musica. Kerstconcert, 20.15u. PJan C. The Boneshakers, 21.30u. De Twijfe laar. Skunk Funk, 22.00u, Studio's Onafh.Toneel. Happy Endings, 20.00u. Luxor. Mini Maxi, 20.15u. Schouwburg. Kl.z. De Onverschilligen. 20.30u. Gr.z. De Groene Vogel. 20.15u, Lantaren/ Venster. Barnes, 21.00u. Theater Zuidplein. Gr.z. Alleen op de wereld, 19.0Qu. Bibliotheektheater. Won derkinderen. 15.00u. Ger.Kerk, Simonstraat: Orgelcon cert. 20.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Snea kers' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Alad din' (al) dag. 1,15-4. The fugitive' (12) 6.45-9.30. Calypso 1: Alad din" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'Farewejlto my Concubi ne' (al) dag. 1.15-5-8.30. Calypso- Si The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30 Cinerama 1: 'Beethoven's 2e' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: 'Hare Tar get' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Firm' (16) dag; 1.15-5-8.30. Cinerama 5: Tina' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cor so: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4. 'Little Buddha' (al) dag.8. Imax Theater: 'Sharks' (al) dag.beh.ma. 2-8.30, za.zo. ook 4. 'Mountain Gorilla' (al) dag.beh.ma. 3-7.30, za.zo. ook 1. 'Speed Picture Holland' (al) za .zo. 12. Lantaren/Venster 1: 'The wedding banquet" dag.8-10.15. Venster 2: dag. 7.30 (beh.di.): do. 'Blackmail' vr.za.zo.: The 39 Steps' ma.: 'Maty' wo.: 'Aventure MaSga- che' 'Number Seventeen'. dag.9.30:(beh.di.) do.: 'Quereüe' vr.za.zo. 'Die Ehe der Maria Braun' ma.: 'Der Handier der Vier Jahreszei- ten' wo.: 'Angst essen Seele auf. di.10: Tokyo Decadence Topaz'. Venster 3: 'Romance de Valentia' dag. 8, 'Trahir' dag. beh.ma.10. Sneak Preview ma.lO, Venster 4: 'Het is een schone daggeweest' dag. (beh.wo.) 8. 'Mean Streets' wo.8. Trois couleurs: bleu' dag. 10. Lu- mière 1: 'Sleepless in Seattle' (al) dag.1.15-4-6.45-9,30. Lumière2: 'Little Buddha' (al) dag. 1.15-4.15. 'Aladdin' (al) dag. 7.30-10. Lumiè- re 3: The Muppets Christmas Carol' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Rising Sun' (12) dag. 9.30. Lumière 4: 'The house of the spirits' (16) dag. 1.15- 4.30-8.15. Rex: 'Beverly Hills Expo sed' (18) dag. 12. doorl.voorst. Tha lia: 'A perfect world' (12) dag.1.15- 4-6.45-9.30. Kindermatinees: Imax: 'Mountain Gorilla' dag.(beh.ma.) 3-7.30, za .zo. ook 1. Venster 1: 'Lotta uit de Kabaalstraat' zo.wo.2.30. Venster 2: laurel en Hardy Festival zo.wo. 2.30. Ook u bent hartelijk welkom in de Haven-Kerk, Lange Haven 70, Schiedam de KERSTDIENSTEN bij te wonen. Vrljd. 24 dec. 21 u- KERSTNACHTDIENST zond. 26 dec. 10 u. KERSTDIENST en om 15 u. GROOT KERSTFEEST Toegang vrij!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1