ïi Kritiek ondernemers op gemeentebestuur m. Herman van Hoeven ook in opspraak Rotterdams Dagblad Prijs voor bijdragen aan schoner milieu Eco-woningen gaan grif van de hand Schiedammer componeert kinderopera .«117, Wijnands in Maassluis moet benzinestation sluiten CDA wil brug niet opknappen Bouw stilgelegd in Hoek van Holland Valse lootjes Autokrakers opgepakt Naar ziekenhuis na keukenbrand Winkeldief gapt make-up Auto botst op fietster Sleutels weg uit verzorgingshuis Woensdag 22 december 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Viaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Herman van Hoeven Archieffoto Rotterdams Dagblad/Harry Verkuylen Door Carei van der Velden Maassluis - In navolging van 'het geval-Wierda' roept ook de toewij zing van een koopwoning aan ge meenteraadslid Herman van Hoeven in de Steendijkpolder- Noord in Maassluis vragen op. Net als topambtenaar Wierda be hoort Van Hoeven tot de kopers van één van de 132 eengezinswo ningen in de omgeving van de Poldermolen. Van Hoeven roept volgens betrokken bewoners de schijn van partijdigheid op omdat hij als lid van een vijf personen tellende commissie zelf belast was met het vaststellen van de volgorde van toewijzing van wo ningen in dit project. Voor adjunet-hoofd H. J. Wierda van de afdeling Stads- en Milieu beheer eind vorig jaar een uit zondering gemaakt op de ge meentelijke toewijzingsregels om hem aan een koopwoning met goedkope grond te helpen. Verder zou hij door aannemer Marcel Muyres West een flink voordeel op de bouwkosten hebben gekre gen. Dit laatste wordt door de bouwer en de betrokken ambte naar echter ontkend. De zaak is in onderzoek. Vreemd Volgens betrokkenen zijn er meer rare dingen gebeurd bij het toe wijzen van de woningen in dit project. Zo wordt de rol van RPF/ SGP-raadslid Herman van Hoe ven uiterst vreemd gevonden. „Van Hoeven wilde zelf een wo ning in dit project kopen." zegt een gemeenteraadslid. „Dan is het natuurlijk ontzettend stom om in de commissie te gaan zitten die de woningen verdeelt. Dat is vragen om moeilijkheden." Van Hoeven zelf is zich van geen kwaad bewust. „Ik mag toch wel een huis kopen?" zegt hij..Ik heb me laten inschrijven en ik voldoe aan alle criteria. Ik laat een goed kope huurwoning achter. De toe wijzing is inderdaad gedaan door een commissie waar ik zitting in heb. Anderen hadden er nu een maal geen zin in om die taak op zich te nemen. Wij hebben ge woon het ambtelijk advies over genomen. Er is niets vreemds aan de hand." De lijst met kopers van de 132 wo ningen in het noordelijk deel van de Steendijkpolder wordt door de gemeente niet openbaar ge maakt. Los van elkaar beweren twee in gewijden echter dat naast Her man van Hoeven ook enkele van zijn kinderen een woning in het gewilde woningbouwproject heb ben bemachtigd. Fijntjes wordt er gewezen op de rol, die Van Hoe ven in de verdelingscommissie heeft gespeeld. „Het gaat mij echt te ver op zo'n verhaal te reageren." zegt Van Hoeven. „Ik weet er niks van. Mijn kinde ren zijn het huis uit. Je moet zelf maar bij hen informeren." Zie ook pagina 13 Viaardingen - Bedrijven en par ticulieren die denken een bij drage te leveren aan de verbete ring van het milieu in Viaardin gen kunnen vanaf volgend jaar in aanmerking komen voor-de jaarlijkse Milieuprijs.In februa ri overhandigt de gemeente voor de eerste keer deze belo ning voor milieuvriendelijk op- tredea De prijs, die uit een kunstwerk bestaat, wordt uitgereikt om de aandacht te vestigen op bijdra gen die bedrijven en instellin- gén leveren voor een beter mi- üeu. Veel bedrijven ontwikke len de laatste jaren initiatieven om milieuverontreiniging te voorkomen. Het belonen van deze activiteiten zou volgens de gemeente Viaardingen een sti mulans geven aan anderen om het milieu te ontzien. De jury bestaat uit drie perso nen die de inzendingen zullen beoordelen op hergebruik, ver nieuwing, toepasbaarheid en voorbeeldwerking. Particulie ren en bedrijven die in aanmer king voor de prijs willen komen, kunnen zich tot en met 31 janua ri 1994 schriftelijk opgeven bij de gemeente Viaardingen. Maassluis - De Ondernemers Federatie Maassluis verwijt het gemeentebestuur een negatief economisch beleid te voeren. „De gemeente Maassluis gaat vaker de strijd aan met actieve ondernemers dan ze te steunen," schrijft de OFM in het jongste nummer van de 'Maassluise Ondememerskrant'. Aanleiding voor deze kritiek is de bouw van een Shell-benzinesta- tion langs de Laan 1940-1945. Het pompstation wordt gebouwd op Maaslands grondgebied, direct op de gemeentegrens met Maassluis. Dit project roept grote bevreem ding op bij de OFM, want elders in Maassluis worden juist benzi nestations gesloten. De federatie doelt voornamelijk op het benzinestation van garage Wijnands aan de Mozartlaan, dat op 1 januari dicht gaat. Door de sluiting van deze pomp verliezen drie mensen hun baan. Wijnands sluit de pomp na een jarenlange strijd met de gemeente Maassluis over een vergunning om LPG te mogen verkopen. De gemeente is tegen verkoop van deze brandstof aan de Mozartlaan. OFM-voorzitter Rol vindt dit 'be lachelijk'. „Nergens in Maassluis kun je LPG tanken. Voor LPG kun je straks wél terecht bij het nieuwe benzinestation aan de Laan 1940-1945. Bij de concurrent dus: Maasland." Maasland, zo staat in de 'Maas sluise Ondememerskrant' krijgt voor elke verkochte liter brand stof een bepaald bedrag. Maas-, sluis had beter kunnen proberen. dat geld in eigen zak te steken, suggereert het blad. „Maasland is de lachende derde. In Maassluis moeten meerdere pompstations sluiten en wordt personeel ontsla gen. Kortom, falend economisch Viaardingen - De enorme belang stelling voor een complex van 21 milieuvriendelijke nieuwbouw huizen, waarvoor gisteren in Holy de eerste paal werd geslagen, toont eens te meer aan dat in Viaardingen grote behoefte be staat aan eengezinswoningen. Voor de eco-woningen tussen Jean Monnetring, Robert Schu- mannring, Aristide Briandringen Churchillsingel hadden zich gis teren al 201 gegadigden gemeld. De meesten zijn afkomstig uit Viaardingen. Volgens directeur Prins van makelaardij Vlietlan- den is het milieuvriendelijke ka rakter van de huizen voor veel ad- spirant-kopers maar bijzaak. „Ecologische snuijes als zonne collectoren en het warmteterug- winsysteem zijn hooguit leuke bijkomstigheden. Als deze huizen zouden worden gebouwd zonder die aspecten, was er net zoveel be langstelling voor geweest. Er is gewoon een geweldig grote vraag naar eengezinswoningen." De aantrekkelijkheid van de wonin gen wordt volgens Prins wel ver groot door het 'extraatje' in de vorm van een serre van bijna twaalf vierkante meter. De prijs van de eco-woningen in Holy, gemiddeld 270.000 gulden (het goedkoopste type kost 257.500 gulden, het duurste 315.000 gulden), is voor veel men sen kennelijk geen beletsel, aldus makelaar Prins. Hij voegt er aan toe dat huizenkopers in Viaardin gen weinig keus hebben. „De grootste vraag is die naar eenge zinswoningen tussen de één en twee ton, maar die huizen zijn verschrikkelijk schaars." Dat tekort wordt volgens Prins mede veroorzaakt door het feit dat in Viaardingen - en overigens ook in andere gemeenten in de Rijnmond- geen premie-A een gezinswoningen meer worden ge bouwd. „Dat is voor de prijs van 148.000 gulden niet meer te doen. Omdat de vraag veel groter is dan het aanbod, zullen de nieuwe huizen in Holy worden verloot on der de serieuze adspirant-kopers. Maasland - De CDA-fractie in Maasland maakte tijdens de gis teravond gehouden raadsverga dering weer eens gebruik van haar raadsmeerderheid. Hetgeen de christen-democraten door de fracties van Open Groepering en PvdA niet in dank werd afgeno men. Het CDA heeft kennelijk iets met bruggen in het dorp. De nieuwe Kerkwegbrug kwam er vorig jaar, met de zeven CDA- stemmen vóór. De overige zes raadsleden opteerden voor een andere aanleg. Gisteravond ging het om de Kluisheulbrug, die de gemeente voor een bedrag van 85.000 gulden wil renoveren. Tot verrassing van het college en de fracties van Open Groepering, WD en PvdA stelde de CDA-frac tie dit keer voor om het punt van de agenda te .schrappen en voor de invulling van nadere vragen naar de raadscommissie terug te brengen. „Dat lijkt me niet sterk voor een raad naar buiten toe," sprak wethouder P. Houtenbos zijn bevreemding over de gang van zaken uit. Met enige moeite had Open Groepering-fractie voorzitter D. Hanemaaijer bij CDA-woordvoerder P. de Jong de reden van dit terugtrekken weten te ontfutselen. Volgens De Jong was er meer onderzoek nodig voor een alternatieve ontsluiting naar de Hofsingel. De CDA-fractie kreeg echter geen gehoor om het punt van de agen da af te voeren. Volgens het colle ge en de overige fracties was er in de commissievergaderingen vol doende over gediscussieerd. Maar de raadsmeerderheid van het CDA bleek voldoende om het punt toch af te voeren. Ook wet houder F. de Vos, die zich aanvan kelijk achter het collegevoorstel had gesteld, stemde zonder stem verklaring met liet afvoeren mee. „Dit is een treurige zaak," had ook W. Gouma (PvdA) zijn be vreemding. beleid van de gemeente," aldus de Maassluise Ondernemers krant. Shell ontkent dat Maasland een premie krijgt voor elke verkochte liter benzine. Een woordvoerder van de oliemaatschappij noemt een dergelijke regeling 'onbe staanbaar'. Met de 'meerdere stations' die volgens de OFM eerder werden opgedoekt worden geen zelfstan dige benzinepompen, maar pom pen by Maassluise garages be doeld. De ondememerskrant noemt overigens geen voorbeel den. Een ander nadeel van de bouw van het nieuwe benzinesta tion is de versmalling van de Laan 1940-1945 van twee rijbanen 'naar één,sDe OFM noemt dit een merkwaardige situatie, omdat het gaat om een belangrijke toe gangsweg tot de stad. „De weg wordt versmald tot een paadje van één rijbaan breed, terwijl de kolommen van het'toekomstige dak yan het pompstation zowat op de weg staan," sneert het biad. De ondernemers vragen zich af waarom de Maassluise gemeente bestuurders 'struikelen over hun eigen voeten' om Maasland ter- wille te zijn, terwijl by de bouw van het Westlands transportcen trum toch is gebleken dat de buurgemeente totaal geen reke ning houdt met de belangen van de Maassluizers. Dit transport centrum op de grens met Maas sluis is de gemeente vanwege de geluidsoverlast een doorn in het oog, terwijl de Maaslandse bevol king er geen enkele hinder van ondervindt. Hoek van Holland - De bouwwerk zaamheden op de voormalige korfbalve'den in Hoek van Hol land zijn met onmiddellijke in gang stilgelegd. Vorige week was de dienst Gemeentewerken in op dracht van het Ontwikkelingsbe drijf Rotterdam begonnen met werkzaamheden aan de ontslui- tingsweg en de singel langs de korfbalvelden in het kader van het bouwrijp maken van het ter rein. Tegen deze werkzaamheden zijn door een aantal omwonenden bezwaren ingediend. Het vergra ven van de singel en het omleg gen van de ontsluitingsweg acht en zij pas mogelijk als voor de bouw een verklaring van geen be zwaar is afgegeven door het colle ge van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Nu deze verklaring nog ontbreekt zijn de werkzaamheden in strijd met het nog geldende bestem mingsplan. In overleg met het da gelijks bestuur van de deelge- meenteraad en andere betrokke nen heeft het Ontwikkelingsbe drijf Rotterdam de werkzaamhe den tijdelijk stilgelegd. Inmid dels is vast komen te staan dat het OBR inderdaad voorbarig heeft gehandeld. De bouwwerkzaam heden zullen pas kunnen worden hervat als de verklaring van geen bezwaar is ontvangen. Verwacht wordt dat de bouw van ruim zeventig woningen op dit terrein met ongeveer een maand zal worden vertraagd. In totaal bleken er bij de loting 1700 gega digden te zijn voor de ruim zeven tig huizen in dit gebied. Marco Kalk- mani'Eriswel degelijk een markt voor'. Foto Roel Dijkstra te Schiedam - „Moet je een stukje horen?" Hij zet zich aan de piano, laat virtuoos zijn vingers over de toetsen vliegen en schalt uit volle borst een lied door de huiskamer. „Dames en heren, hooggeëerd pu bliek. Luister met z'n allen. Het volgende nummer is komen te vervallen." De wijze waarop Marco Kalkman zijn rol vertolkt móet kinderen wel aanspreken. En dat is waar het bij hem allemaal om draait. Een opera componeren voor de jeugd van vijf tot acht jaar. Hij boekt er succes mee. De 27-jarige Schiedammer is niet de enige die het idee heeft dat op het gebied van de kinderopera weinig voorhanden is. Kalkman richtte in 1991 het Intorno En semble op; een groepje enthousi aste studenten aan het conserva torium dat met vernieuwend Ne derlands repertoire theater-erva ring op wilde doen. Hij ontpopte zich tot de drijfveer van liet gezel schap, schreef muziek op drie verhaaltjes van Hans Christian Andersen en componeerde al- doende zijn eerste opera vuur kin deren. Wordt het een succes? Dat was wat de tien musici van het ensem ble zich afvroegen. Het stuk werd onder meer opgevoerd in de Schuurkerk in Maassluis en 't Ka pelletje in Rotterdam. Geen grote zalen maar toch waren ze goed ge vuld. En nu de tweede produktie, de Circusspin, gebaseerd op een verhaal van de Rotterdamse kin derboekenschrijfster Hanna Kraan, op stapel staat, is er een overweldigende belangstelling voor toegangskaartjes. Lekker uit eten ..Bij onze eerste opera," kan Kalk man er nog om lachen," rekenden we niet op een uitverkocht huis. Als de theatertjes voor de helft vol zouden zitten, waren we uit de kosten. Het leuke was dat we zelfs geld over hielden om met z'n al len lekker uit eten te gaan. In principe doen we het voor de lol maar we willen toch professione ler werken. Daarom is nu subsidie aangevraagd om een regisseur aan te kunnen trekken. Want er is vraag naar ons produkt. Over vier maanden wordt De Circusspin op gevoerd en nu al zijn verschillen de zalen voor de helft volgeboekt. Er is dus wel degelijk een markt voor." Het Intorno Ensemble ('Letterlijk vertaalt rondom ensemble het geen inhoudt dat de samenstel ling van de cast per produktie wisselt') is er volgens de jonge componist niet alleen voor kinde ren die van klassieke muziek houden. De muziek, hoe vreemd het ook mag klinken, is niet het belangrijkste. De zangpartijen zijn levendig en hullen het kin derverhaal in een olijk doch boei end jasje. Circuspubliek „Het doel van de voorstelling is jonge kinderen op een speelse manier in aanraking te brengen met klassieke muziek," vertelt Kalkman, die vorig jaar aan het Rotterdamse conservatorium af studeerde in zang en koordireklie en zijn brood verdient als dirigent van en zanger in verschillende koren. „De muziek ligt makkelijk in het gehoor maar gaat in het ge val van De Circusspin samen met vocale en acrobatische toeren. De kinderen worden betrokken bij de voorstelling door als circuspu bliek te fungeren." In uè huiskamer van Marco Kalk man duidt alles erop dat muziek centraal staat in het leven van de Schiedammer. De witte vleugel neemt de meeste ruimte in en de vioer ligt bezaait met bladmuziek. Op de plek van de schemerlamp staat een muziekstandaard en er gens in de hoek ligt een harmoni um. Zestien was hy toen hij begon met viool spelen. Als scholier was hij actief met een eigen poppen theater en tijdens zyn studie zong hij onder meer in de musical 'Pol' van Herman van Veen en opera's ais Die Zauberflöte, Aïda en Na- bucco. Als componist heeft hij de nodige werken op zijn naam staan. In 1986 schreef hij zijn eer ste grote werk: een kerkmis voor koor, orkest en solisten. Daarna volgde in 1991 de musical Sneeuwwitje alvorens zich op het pad van de kinderopera's te bege ven. „Leuk werk," vindt Kalkman. „De bezoekers zijn nieuwsgierig naar wat er komen gaat en we krijgen er eigenlijk allemaal lo vende reacties op." De Circusspin wordt opgevoerd in Maassluis (De Schuurkerk, 16 ntaart), Vlüurdiiujtn (De Trian gel, 23 en 30 maart), Schiedam (De Teerstoof, 13 april) en Rotterdam ('t Kapelletje. 6 april). Schiedam - In Schiedam is giste ren een 13-jarige jongen uit Viaar dingen aangehouden voor het verkopen van loten onder valse voorwendsels. De jongen ventte de lootjes zogenaamd uit voor de Vlaardingse school Het Visnet. Een van zijn klanten vertrouwde dit niet en belde de school Daar wist men van niets. De jonge Vlaardinger werd vervolgens op gepakt door de politie. Hij zei de lootjes voor twee andere jongens te verkopen. Hun namen en adressen 'wist hij niet meer'. De lotenverkoper is overgedragen aan buro HALT voor een alternatieve straf. Viaardingen - Twee autokrakers zijn gisteravond aangehouden in Viaardingen. Eén dader, een 34- jarige Vlaardinger, werd op heter daad betrapt bij het openbreken van een auto in de Boterstraat. Hij werd naar het bureau ge bracht. Een tweede verdachte rende weg, maar werd even later na een ach tervolging aangehouden op de hoek van de Bleekstraat en de Oosthavenkade. Deze 23-jarige Rotterdammer had een radioeas- settespeler bij zich die vermoede lijk was gestolen uit een auto in de Bleekstraat. Ook deze arrestant ging mee naar het bureau. Vlaardingen/Maassluis - Een be woner van de Zwaluwenlaan is gisteravond na een keukenbrand je naar het ziekenhuis gebracht. Het vermoeden bestond dat hij giftige dampen had ingeademd. De Vlaardinger had een frituur pan op het gasfornuis gezet en be merkte na enige tijd dat de af zuigkap in brand stond. Dat ge beurde nadat de stoppen waren doorgeslagen. De man slaagde er in zelf het vuurtje te blussen, maar waar schuwde daarna voor alle zeker heid toch de brandweer. Die oor deelde dat een medisch onder zoek raadzaam was. Onbekenden bezorgden de Maas sluise brandweer gisteravond wat werk door een brandje te stichten in een opslagloods voor koelkas ten aan de Vlaardingsedyk, Het vuurtje was tamelijk snel geblust. Schiedam - Een 25-jarige inwo ner van Hoogvliet is gistermiddag in Schiedam betrapt op het stelen van cosmetica in een winkel in de Hof van Spaland. De dief nam de benen maar kon worden achterhaald door een win kelbediende, De politie haalde de verdachte op. Tijdens het verhoor bleek dat de man voor ruim 170 gulden aan make-up had gegapt. Maassluis - Op Laan 1940-1945 is gisteravond een 20-jarige vrouw uit Maassluis aangereden. Zij raakte licht gewond aan haar voet. De vrouw wilde met haar fiets de kruising bij de Mesdaglaan overs teken, maar een 46-jarige automo bilist uit Maassluis zag haar niet en botste tegen de achterzijde van de fiets. De aanrijding zou veroorzaakt zijn door de slechte verlichting van de fiets. Schiedam - Een onbekend geble ven insluiper heeft gisteravond in verzorgingshuis Huize Franke- land enkele sleutelbossen gesto- len. De man sloeg zijrfslag tijdens een feestavondje voor het reuma fonds. Hij sloop de garderobe in en onderzocht de daar hangende kledingstukken op bruikbare waar. Voordat hij werd ontdekt slaagde de insluiper erin vier sleutelbos sen to pikken. De politie trachtte de man te ach terhalen, maar een onderzoek in de buurt leverde niets op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2