Opstandingskerk vraagt opheldering over sloop 15 Politie pakt weer meer vuurwerkovertreders tmgma WS&ÊÊgm Boek maakt van restauratie Grote Kerk iets blijvends Rotterdams Dagblad itttafft- Kerkbestuur ziet eerst nieuwbouw en nu metrotracé dreigend opdoemen Wethouder teleurgesteld in ondernemers Voetbalplaats houdt gemoederen buurtbewoners bezig T, Bagger op weg: opstoppingen Inbreker in huis betrapt Wl Cl 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente in Schiedam heeft burgemeester en wethouders de ze week in een brief om opheldering gevraagd over de toekomst van de Opstandingskerk. Zowel in het Beheerplan Nieuw- land als in de plannen voor de aanleg van een metrotracé is sprake van sloop van de kerk aan de Burgemeester Honneriage Gretelaan, maar de gemeente Schiedam heeft over deze voorne mens nooit contact opgenomen met het kerkbestuur. College-secretaris D. de Wit vindt dat merkwaardig. „Wij willen toch graag weten waar wij aan toe zijn. Moeten we nog onderhoud plegen aan de kerk, of het gebouw maar verwaarlozen omdat het toch wordt afgebroken? Op dat soort vragen willen wij graag snel antwoord." Het college van kerkvoogden heeft afgelopen maandag uitvoe rig gediscussieerd over de toe komst van het gebouw. Vastge steld werd dat de Hervormde Ge meente er genoeg van heeft om te moeten afgaan op geruchten en tegenstrijdigheden. De Wit: „Het Beheerplan Nieuwland en de me troplannen zijn met elkaar in te genspraak. Volgens het Beheer plan moet de kerk verdwijnen om plaats te maken voor nieuwbouw woningen, volgens de metroplan nen komt op de plaats van de kerk een station. Wij hebben de informatie-avonden over de aan leg van de metro bezocht, maar daar zijn we ook niet veel wijzer geworden." De voorlichter van Gemeentewer ken beweert aanvankelijk dat de eigenaren van alle panden die het - nog niet officieel vastgestelde - metrotracé mogelijk in de weg Schiedam - Het verkeer op Rijks weg 20 heeft gistermiddag ter hoogte van Schiedam veel vertra ging gekend. Een vrachtwagen had er een deel van de lading, die uit bagger bestond, verloren, het geen gladheid tot gevolg had. Rijkswaterstaat werd ingescha keld om de boel op te ruimen. De problemen begonnen rond drie uur en duurden enkele uren. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermorgen een in breker op heterdaad betrapt in een woning aan de Sweelinck- straat. De politie had een telefoni sche melding gekregen dat er werd ingebroken. De arrestant is een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats. Hij was binnengekomen door aan de achterkant van de wo ning een ruit te vernielen. staan, zijn aangeschreven, en dat daarna ook gesprekken met hen zijn gevoerd. College-secretaris De Wit ontk t dit echter. Daarna verklaart gemeentelijke woordvoeren. dat er in elk geval wel eens is gesproken met de do minee van de Opstandingskerk. „Die is hier wel eens komen bin nenlopen. En vast staat ook dat er een brief naar de Hervomde Ge meente is verstuurd." De Wit zegt evenwel nooit een brief te hebben ontvangen. Gemeentewerken kan voorlopig geen duidelijkheid verschaffen of de Opstandingskerk nu wel of niet moet verdwijnen. „Dat weten we pas als de gemeenteraad het tracé officieel heeft vastgesteld," aldus de voorlichter. Het college van kerkvoogden houdt desondanks rekening met de mogelijkheid dat de kerk zal worden afgebroken. In dat geval zijn er volgens De Wit verschillen de mogelijkheden: „Of we vragen de gemeente om een plaats om een vervangende ruimte te bouwen, maar dat hangt af van het geld dat we krijgen, of we pro beren de Samen op weg-gedachte te versterken. Wellicht kunnen we dan gebruik gaan maken van de Gereformeerde Magnalia Deï- kerk hier in Nieuwland." Maassluis - Wethouder Timmer mans (Economische Zaken) vindt het teleurstellend dat de Ondernemers Federatie Maas- sluis (OFM) kritiek heeft op het economische beleid van het ge meentebestuur zonder daar ech te argumenten voor aan te dra gen. Die kritiek- van' de OFM werd deze week verwoord in de Maassluise Ondernemerskrant. De wethouder:. „De kritiek ver engt zich tot de komst van een; benzinestation op Maaslands grondgebied, waarbij het lijkt of wij daar akkoord mee zijn ge gaan. Natuurlijk hebben wij ver zet aangetekend. Maar onze be zwaren zijn: niet ontvankelijk verklaard en daar moet je je dan bij neerleggen." Timmermans noemt het kwalijk dat gesuggereerd wordt dat de' bouw van het benzinestation mo- gelijk werd door een grondruil van Maassluis en Maasland. „Maar dat is impliciet en expli ciet niet waar. Ik verwonder me om deze suggestie, om het eufe mistisch te zeggen. Ik ben teleur gesteld dat wordt gesuggereerd dat er een soort handjeklap is ge speeld," aldus de wethouder. Timmermans vindt dat zijn eco- nomisch beleid de toets der kri tiek kan doorstaan. Daarbij wijst hij erop dat het economisch tij in Nederland niet goed is.. „Je mag veronderstellen dat de onderne- mors in Maassluis daar ook weet van hebben." De wethouder voert ook aan dat er recent nog een groot bedrijf naar Maassluis is gehaald. Timmermans wil niet ingaan op wat er mogelijk achter de actie van de OFM zit. „Dat wil ik ook niet weten. Ik ben wel teleurge- steid dat ze niet even contact met ons hebben opgenomen om te controleren of bepaalde informa tie wel juist is. Ik dacht dat er de laatste tijd goed overleg was met ondernemend Maassluis." Wethouder Timmermans Archieffoto Harry VerkuylerV Rotterèams Dagblad Vlaardingen - In Schiedam en Maassluis is het aantal jongelui dat is opgepakt wegens het afste ken van vuurwerk, in vergelij king met vorig jaar nu al overtrof fen. Vlaardingen heeft nog een schone lei. Bureau Halt dat zich bezighoudt met het voorkomen en bestrijden van kleine crimina liteit, verwacht dat het aantal vuurwerkovertredingen komen de week nog verder zal toenemen. In totaal kregen vorig jaar acht tien Schiedamse jongeren, onder wie twee meisjes, een alternatieve straf opgelegd omdat ze te vroeg met hun knallers de straat opgin gen. In 1991 waren dat er ruim veertig. Momenteel zijn door Bureau Halt in Schiedam al zeventien overtre ders aan het werk gezet Het zijn jongeren van twaalf tot achttien jaar. Eén van hen had bij zijn aan houding een busje traangas op zak. Voor de politie was dat aan leiding bij hem thuis een kijkje te nemen en daar werden negen honderd strijkers aangetroffen. In Vlaardingen, waar vorig jaar zeven overtreders werden be trapt, is nog niemand opgepakt wegens het te vroeg afsteken van vuurwerk. Maar vergeleken met vorig jaar is het aantal overtre ders in Maassluis nu al verdub beld. Daar hebben de twaalf jon gens die zijn betrapt, hun karwei inmiddels al achter de rug. De jongsten onder hen hebben brandweerwagens schoonge maakt. Rustig Zowel bij Bureau Halt Waterweg- Noord-West in. Vlaardingen als de vestiging in Schiedam wordt in de laatste week van het jaar een stijging verwacht. „Nu is het nog betrekkelijk rustig," zegt Bea Tuitert van Halt in Vlaardingen. „Dat heeft vermoedelijk te ma ken met het natte weer en het feit dat de schoolvakantie dit jaar na de Kerstdagen begint. De komen de week gaat de jeugd de straat op en daarom verwacht ik dat het af steken van vuurwerk zal toene men. En dat mag, nu een landelij ke regeling van kracht is, alleen op vrijdag 31 december van 's avonds tien uur tot 's nachts twee Atje van der Kolk en Gerda A Snelders zijn de dames van Bureau Halt m Schiedam die jonge vuur werkovertre ders aan het werk zetten Hun ouders zien in zo n straf meer heil dan in een boete- Foto Roel Dijkstra uur. De kinderen weten het, want op de basisscholen en in de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs is ruimschoots voor lichting over vuurwerk gegeven." Gerda Snelders van Bureau Halt in Schiedam zegt dat vooral de ouders van jeugdige vuur werkovertreders te spreken zijn over de werkwijze van Halt en daarom ook voor een alternatieve straf kiezen. „Tot nu toe is daar in alle gevallen voor gekozen. Veelal weten de ouders niet eens dat nun kinderen vuurwerk hebben." Vuurwerk valt tegenwoordig on der de Milieuwet. In de wet is be paald dat strijkers, knalvuurwerk zonder lont, verboden zijn en het bezit ervan als een misdrijf wordt gezien. Boete Voor volwassenen staat daarop een boete van 250 gulden. Kinde ren tot achttien jaar die betrapt worden, of beter gezegd hun ou ders, mogen kiezen: óf een boete van minimaal zeventig gulden óf vervangende arbeid. In het laat ste geval moeten ze zich melden bij Bureau Halt dat voor hen ver vangende werkzaamheden zoekt. Veelal worden ze ingezet bij de veegploeg van de Gemeentereini- ging of moeten ze schoonmaak- werkzaamheden verrichten in be jaardenhuizen en andere instel lingen. Een nieuwe werkplaats in Schiedam is zwembad Zuid. Daar moeten kleedhokjes worden schoongemaakt. Ongelukken met rotjes zijn in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis nog niet gebeurd. Elders in het land zijn volgens Gerda Snel ders wel slachtoffers gevallen. ..Een jongetje van elf jaar is een paar vingers kwijtgeraakt, een11 jarige man mist een hand en een jongen van vijftien jaar is een hand en een oog kwijt. We blijven het zeggen: je bent een rund als je met vuurwerk stunt." Vlaardingen - Jongeren in. de Vettenoordsepolder in Vlaardin- gen krijgen een nieuwe ontmoe tingsplaats. De oude Van Kam- penschool aan de Westnieuwland is woensdag door het college van b en w als nieuw jeugdcentrum aangewezen. Na meerdere klachten van buurt- bewoners over het baldadige ge- drag van een groep jongeren in de wijk zijn gemeente, welzijns- werkers en bewoners twee we ken geleden met de jongeren om de tafel gaan zitten. Het pro- i bleem lag volgens de jeugd en welzijnswerkers aan de slechte voorzieningen voor jongeren: de jeugd heeft behoefte aan een ei gen plek in de wijk. Centraal in de problemen met de jongeren staat het betegelde voetbalterreintje aan de Willem Pijperstraat waar veel jeugd zich ophoudt. Al. ruim twee jaar ver stoort een groep van ongeveer dertig jongeren met herrie, ver nielingen en het ingooien van luiten ue dagelijkse rast, aldus omwonenden. Zij zijn het lawaai meer dan zat. Het voetbalveldje moet weg uit de Vettenoordse polder, menen enkele boze buurtbewoners zelfs. Eén van hen is mevrouw P. van Soest-Klapwijk. Al dertig jaar woont ze aan de P. K. Drossaert- straat. Sinds de komst van de voetbalkooi drie jaar geleden heeft ze naar eigen zeggen niet veel rust meer gehad, „Van 's ochtends zeven uur tot 's nachts twee uur lopen ze te schreeuwen en te vernielen. Er valt niet met ze te praten. Mensen worden be dreigd met messen en bij mij zijn vorige Week twee ruiten inge gooid. Het is een onhoudbare si tuatie." Wijkagent B. Heinen van de Vlaardingse politie kent de be treffende jeugd goed. Het gaat om een dertigtal jongeren tussen de twaalf en twintig jaar van ver schillende afkomst. Dagelijks ontmoeten ze elkaar op het voet balveldje. Door de jaren heen zijn er meerdere klachten van buurt bewoners bij hem binnengeko men, maar Heinen heeft dat nooit met eigen waarnemingen kunnen staven. „Ik kan me best voorstellen dat ze af en toe lastig zijn, maar ik kan dat niet bewijzen." Over de bewering dat mensen met mes sen bedreigd worden kan hij slechts speculeren: „Het zal mis schien voorkomen, maar in die leeftijdscategorie lopen bok veel andere Nederlandse jongeren met een mes op zak." Burgemeester In oktober heeft mevrouw Van Soest-Klapwijk de burgemeester de problemen voorgelegd. Het gaas boven het voetbalveldje was kapot en zij vond dat het niet ver vangen moest worden. Sterker nog, het veldje moest verplaatst worden naar een andere plaats. Begin december liet de gemeen-, te weten dat het veldje gewoon gerepareerd wordt. Voor mevrouw Van Soest-Klapwijk was de maat vol en in een wan hoopspoging schreef ze een.brief naar de gemeenteraad. Twee we ken geleden kwamen bewoners, welzijnswerkers, politie en jon geren bijeen om een oplossing te zoeken. De jongeren gaven tijdens het overleg aan in de wijk een eigen plek te missen. Het oude buurt huis Labyrint is al enkele jaren dicht en de jeugd weet niet op welke plaats ze elkaar, anders moet ontmoeten. De enige activi teit die voor de jeugd georgani seerd wordt in de wijk is de sport avond in het buurthuis De Pijpe- laar. Een jeugdcentrum in de wijk zou veel van de problemen wegnemen. De jongeren zien zich in dat standpunt gesteund door welzijnswerkers en een deel van de buurtbewoners. Erik Gerards houdt, zichsamen met een collega namens de Stich ting Welzijn '90 met de jongeren- problematiek- in de wijk bezig. „De overlast is slechts het topje van de ijsberg. Het gaat om een stuetureel probleem en die moet je structureel aanpakken." Twee oorzaken liggen in zijn ogen aan de problematiek ten grondslag. De jongeren hebben weinig toekomstperspectief en krijgen soms van de ouders on voldoende westerse kennis mee. Gerards pleit daarom buiten de komst van een jongerencentrum voor een gezamenlijke aanpak van.de betrokken instanties voor het bestrijden van werkeloos heid, schooluitval en lichte crimi naliteit. De Stichting Welzijn '90 probeert nu met een onderzoek naar de 'leefwereld' van de jongeren een beeld van de problematiek te krijgen. De stichting heeft en quêteformulieren onder de jeugd verspreid én verwacht binnen enkele weken de uitkomsten van het onderzoek. Dan kan men ver der naar oplossingen zoeken, De Dienst Welzijn van de gemeente heeft afgelopen week naarstig naar een plaats voor het nieuwe jeugdcentrum gezocht. Het oude Labyrint viel al af, want dit ge bouw was inmiddels verkocht. Woensdagmaakte de gemeente de plek voor het nieuwe jonge renhonk bekend. Door Carel van der Velden Maassluis - Architect ir. A. van der Zwan slaat in het voorwoord van het fotoboek 'De Restauratie van de Grote Kerk te Maassluis' de spijker op zijn kop. Tijdens de restauratie was de kerk-in-de- steigers heel langdurig en promi nent aanwezig in de stad. Het is de verdienste van de Maassluise "fotograaf Theo van Pelt dat het verrichte kunststukje ook voor het nageslacht behouden blijft. De restauratie van de Grote Kerk werd begin november officieel af gerond. Dat was twee jaar en tien maanden nadat de Delftse restau rateur Pieter de Ruyter een voor zichtig begin had gemaakt met het herstel van het vele kunstzin nige schilderwerk in de kerk. Op één van de foto's maakt De Ruy ter met zijn penseel de gruwelijke grijns van een zeemonster weer zichtbaar. Op de foto ernaast kij ken inwoners van Maassluis be wonderend naar zijn werk. De uitgave van het boek was ge pland rond de feestelijkheden van de oplevering van de restau ratie, maar die datum werd door produktieproblemen niet ge haald. Fotograaf Van Pelt, die het boek in eigen beheer uitgeeft, mist daardoor vrijwel geheel de traditionele verkoophausse van boeken voorafgaande aan sinter klaas en de kerst. Toch wordt het boek een goede toekomst voorspeld. Bij voorteke ning werden al ruim driehonderd exemplaren verkocht. Conserva tor Marjan Groen van het Ge meentemuseum verwacht de vierhonderd resterende boeken snel te kunnen slijten. „Dit wordt een collectors-item," meent Groen die zich net als enkele boekhandels met de verkoop be zig houdt. „Voor Maassluis is dit een heel belangrijk boek. Het krijgt historische waarde, te meer omdat de kunstzinnige foto's zijn gemaakt door een Maassluise fo tograaf."' Theo van Pelt begon min of meer bij toeval aan het foto-project. Toen hij het godshuis in de stei gers zag staan, besloot hij eens een kijkje te gaan nemen. Toen malig koster Jan de Koeijer wist Van Pelt met zijn enthousiasme snel duidelijk te maken da.', er iets bijzonders aan de hand waj. Veel bouwvakkers zijn tegen woordig verworden tot monteurs van gefabriceerde bouwelemen ten. De restauratieklus in de kerk verzamelde daarentegen een club ambachtslieden die nog met veel geduld, liefde en vakmanschap de beitel, het pensee] of de hamer hanteren. ,.Ik beschouw het boek als een ode aan het ambacht," zegt Theo van Pelt. „Het is leuk om dat te hebben vastgelegd, want het eerlijke vakmanschap wordt steeds schaarser." Zelf toont Van Pelt zich met zijn boek ook een ambachtsman, een fotograaf met scherp oog voor de tail. Het portret van de restauratie is van informatieve bijschriften voorzien door Harm van den Berg. De historische tekst werd verzorgd door Adri P. van Vliet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1