13 'Geluidsnorm is bepalend voor ontwikkeling Hoek van Holland' 'Milieuvriendelijk huishouden is duur Vettenoordsepolder wil inspraak bij wijkbeheer -v wJPtjlr genda Inspraakprogramma nog even ter inzage Francois Haverschmidt nu ook in bibliotheek Ruilbeurs voor ouderen in De 4Molens Adriaan Morriën leest in Filmhuis Zomerzegels voor ouderencentra Torenvlied exposeert Jazzhelden in olieverf Dol-fijn even spookbad Aquarellen Van der Pluijm in stadhuis Schiedams bedrijf naar Iran Rotterdams Dagblad Dinsdag 4 januari 1994 Het ontwerp van het Inspraakprogramma 1994 lig* tot en met 12 januari ter inzage op het Gemeentelijk Informatiepunt in het Stadskantoor. Belanghebben den kunnen tot die datum hun mening geven over de inspraak-onderwerpen die dit jaar ter discussie worden gesteld. In het programma worden onder werpen aangekondigd als het bestemmingsplan voor de metro en de aanwijzing van het kermister rein. Het programma valt ook in te zien in de vesti gingen van de Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven en op het Wibautplein. Reacties kan men richten aan de heer Reyman van het bureau Voorlichting, telefoon 0104275391. De publiciteit rond de honderdste sterfdag van Fran cois Haverschmidt, beter bekend als Piet Paaitjens, krijgt nu ook zijn weerslag in de Openbare Biblio theek. De hele maand januari staat de hoofdbiblio theek aan de Lange Haven in het teken van deze Sehiedamse dominee en dichter. Op een tentoonstelling in de bibliotheek wordt een beknopt overzicht gegeven van zijn leven en werk waarbij originele documenten en bijzonder uitgaven worden getoond. Uiteraard worden ook boeken van en over Piet Paaitjens uitgeleend. Zoals elke week wordt ook zondag 9 januari weer een ruilbeurs gehouden in dienstencentrum De 4Mo- lens. Er kan van alles worden geruild. Munten, post zegels, prentbriefkaarten, sigarenbandjes en strip boeken. Ook verzamelaars van telefoonkaarten kun nen er terecht. De toegang is evenals de taxatie van bepaalde verza melobjecten gratis. De ruilbeurs begint om 13.30 Liefde, de natuur, de vergankelijkheid en de angst voor de dood zijn enkele van de belangrijkste the ma's in het werk van schrijver en dichter Adriaan Morriën. Op zaterdag 15 januari is hij te gast in Het Filmhuis in Schiedam. De 81-jarige Morriën leeft vanaf de Tweede Wereld oorlog van en voor de literatuur. Hij won diverse lite raire prijzen, waaronder de Nijhoff-prijs voor zijn vertaalwerk en de Herman Gorterprijs voor de dicht bundel Oogappel. Andere bekende werken van zijn hand zijn Plantage Muidergracht en Moeders en zo nen. Het Filmhuis vindt men aan de Nieuwstraat en is open vanaf 19.30 uur. De toegangsprijs is ƒ7.50. Vlaardingen Dertigduizend gulden voor twee ouderencentra. Dat bedrag overhandigde de plaatselijke afdeling van het Fonds Zomerzegels onlangs aan de Stichting Raad voor het Ouderenwerk. Het geld is bestemd voor de inrichting van de dienstencentra Bab- berspolderen Soenda. Zomerpostzegels zijn postzegels met een toeslag van vijftig procent boven de gangbare frankeerwaarde. Ook worden er wenskaarten verkocht. Jaarlijks le vert de verkoop van zomerpostzegels en wenskaar ten meer dan drie miljoen gulden op. Dat bedrag wordt geheel aan projecten voor ouderen besteed. Wie zijn helden uit de jazzmuziek in olieverf vereeu wigd wil zien, moet naar het Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk gaan. Daar expo seert de kunstenaar Henk Torenvlied van zaterdag 8 tot en met zondag 30 januari portretten van bekende musici onder de noemer 'Bebop en Blues'. Op de tentoonstelling zijn onder anderen portretten van Charlie Parker. Chet Baker en Jimi Hendrix te zien. Voor tien gulden kunnen bezoekers van de ex positie een voor de gelegenheid vervaardigde repro- duktie van Charlie Parker en Dizzy Gillespie mee naar huis nemen. Het Muziekinformatie- en documentatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur open. In het weekend zijn de deuren van 14.00 tot en met 17.00 uur geopend. Deze week spookt het in sport- en recreatiebad Dol fijn. Van 3 tot en met 5 januari kunnen kinderen ver kleed en geschminkt als spook rondzwemmen in het Maassluise bad. Voor deze gelegenheid zal het bad donker en mistig worden gemaakt en klinkt er griezelige muziek uit de boxen. Het spookzwemmen is niet de enige activi teit die het bad in de kerstvakantie organiseert. De jeugd kan tijdens de resterende vakantiedagen deelnemen aan aquarobic, waterpolo, dubbeltjes duiken en wedstrijdzwemmen. De binding van kunstenaar Frank van der Pluijm met de gemeente Maassluis heeft geresulteerd in een expositie in het stadhuis. De tentoonstelling van aquarellen is al een tijdje te zien en duurt tot en met 7 januari. De schilder heeft jarenlang in de 'Eerste stad van de Waterweg' gewerkt, heeft daar zijn atelier, maar is sinds enige tijd in Rotterdam actief. De aquarellen tonen buiten stillevens ook het interieur van zijn ate lier aan de Govert Wijnkade en de omgeving daar van. Van der Pluijm heeft dit jaar ook de Nieuwjaars kaart van de gemeente Maassluis gemaakt. Hoek van Holland - „Hetversoepelenvandegeluidslijn is bepa lend voor de toekomstige ontwikkeling van Hoek van Holland. Wanneer de huidige maatregel van 50 decibel gehandhaafd blijft, zai het vrijwel onmogelijk zijn de Hoek verder uit te bouwen. Als er wel een verandering komt dan behoort een fraai Waterwegcentrum zeker tot de mogelijkheden." Dit verklaarde Jan Willem Vader, leider van het projectteam Water wegcentrum. onlangs voor de Hoekse deelgemeenteraad. Be doeling van het project is van Hoek van Holland een bruisende badplaats maken. Het plan gaat onder meer uit van woningbouw en herinrichting van het duinen gebied. Deskundigen Vader had zich in het deelge meentehuis omringd met tal van deskundigen. Zij stelden aller eerst dat de wet geluidshinder voor Hoek van Holland zal moe ten worden verruimd, willen de plannen kunnen worden uitge voerd. „Pas als de industrie kans ziet om de geluidsbelasting permanent terug te dringen naar waarden on der de 55 decibel, kunnen de be lemmeringen worden opgehe ven," aldus een van de sprekers. Deze zag overigens nog wel een ontsnappingsmogelijkheid door voor Hoek van Holland deZeeha- vennorm' van toepassing te ma ken. De geluidsbelasting zou daardoor mogen oplopen tot 60 decibel. Maar het projectteam wil eerst proberen de geluidsbelasting bij de bron terug te dringen, want de Hoek voldoet niet echt aan de voorwaarden voor de zeehaven norm. Daarin staat namelijk dat er geen stedelijke verdichting mag plaatsvinden cn dat dc wo ningbouw niet in de richting van de industrie mag gaan. Dat laat ste is bij het Waterwegcentrum duidelijk wel het geval. Ook de ecologische aspecten spe len bij de planvorming een be langrijke rol. Milieudeskundige J. Overbeek herinnerde er aan dat er een internationaal verdrag be staat over het behoud van eco systemen. „De duinen in het alge meen vormen een belangrijk eco systeem," vertelde Overbeek. „De duinen bij Hoek van Holland zijn relatief klein, maar wel ver rassend rijk door een goede com binatie van bodem, water en kli maat." Overbeek toonde aan dat de Hoekse duinen een verbinding vormen in de Noord-Zuid rich ting. maar dat ze ook een belang rijke schakel zijn in de Oost-West verbinding, met name naar het Staelduinsebos. Als meest kost bare delen noemde hij de natte duinvallei in de Van Dixhoom- driehoek: dat is het nieuwe duin gebied; en het Vinetaduin ten zui den van de Boulevard. Die boule vard zou Overbeek overigens het liefst zijn verdwijnen om op die manier het duingebied tot één geheel te maken. Overbeek veronderstelde dat be bouwing van het zuidelijke duin achter de verkeerspost en langs de noorderpïer wellicht mogelijk zou zijn in ruil voor een belang rijk minder gebruik van d- Dix- hoorn-driehoek die dan een hoge re natuurwaarde zou krijgen. Hy is van mening dat de Nieuwland- sedijk. het Nieuwlandseduin, het Hïllduin en het Zonnewendeduin in elk geval veilig gesteld moeten worden om natuurlijke verbin dingen te handhaven. Na dc presentatie voor de deelge meenteraad is het plan voor een Watenvegcentrum een nieuwe fa se ingegaan. Pas in een later sta dium zal duidelijk worden of in vesteerders belangstelling heb ben om van Hoek van Holland een badplaats van enige allure te gaan maken. Door Peter de Lange Schiedam - Luikse industrie ver vuilt Maas, Drinkwater bedreigd, Biesbosch sluit reservoirs. Echt motiverend zijn de krantekoppen niet voor de kleine man die gewe tensvol met het milieu wil om gaan. Toch zijn dergelijke on heilstijdingen voor het Sehiedamse Eco-team geen reden het bijltje er maar bij neer te gooi en. Zij blijven dapper een emmer onder de boiler zetten om met het opgevangen lekwater de plantjes te begieten. Natuurlijk is Kees van den Hoek zich bewust van de futiliteit van zulk milieubewust gedrag. Zo lang de industrie de regels aan z'n laars lapt, blijft het voor de parti culier dweilen met de kraan open. Maar aan de andere kant, zegt de secreatris van het Eco-team, moet je natuurlijk niet vervallen in de fouten van de grote vervuilers. Bovendien: iemand moet toch iets doen? Het is gewoon een kwestie van klein beginnen en ondertussen maar hopen dat de overheid meer greep krijgt op het probleem.. Het Sehiedamse Eco-team be staat nu iets meer dan een jaar en de geest is niet zodanig dat er stemmen opgaan er maar mee te kappen. Integendeel. De leden vinden dat ze nuttig bezig zijn. Ze leren zuinig om te gaan met ener gie, ontdekken hoe je de hoeveel heid huishoudelijk afval kunt be perken en dat het zonde is ge bruikt water zomaar door de goot steen te spoelen. Je kunt er allicht nog het toilet mee reinigen. Ter loops besparen ze geringe bedrag jes op hun rekening van het Nuts bedrijf. Dat is mooi meegenomen, want het gros van de teamleden is AOW-gerechttgd en dan moet je op de kleintjes letten. Jeugd Elke maand komt het team ten huize van Kees en Annie van den Hoek bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. De twaalf personen die dan rond de tafel zitten ken nen elkaar al jaren. Ondanks hun grijze haren zijn het stuk voor stuk idealisten, die zelfs op hoge leeftijd nog willen bijdragen aan een betere wereld. Het team is op gezet door het Nivon, de organisa tie van natuurvrienden en over tuigde socialisten waarvan de le den met elkaar omgaan als waren zij familie. Kees is 77. zijn echtgenote 72, en ook de andere teamleden, zoals Lou van der Stel en Tini Krikke, zijn al geruime tijd de zestig ge passeerd. Kees van den Hoek vindt het jammer dat de jeugd zo weinig belangstelling toont. „Jon geren staan niet voldoende stil bij het milieu," meent hij. „Ze zijn opgevoed met welvaart, en daar zullen ze niet snel kritisch over nadenken. Milieudefensie in Schiedam heeft al eens gepro beerd een Eco-team met jonge mensen, op te zetten, maar dat kregen ze toch niet voor elkaar." Groene zeep Het team heeft inmiddels ontdekt dat een milieuvriendelijke ma nier van huishouden soms een dure aangelegenheid is. „Je moet niet honderd procent consequent willen zijn, want dat is financieel niet vol te houden," is Kees van den Hoeks ervaring. „Zeker niet voor mensen met een klein inko men." Hij legt uit: „Neem de schoon maakmiddelen. In het Nivonhuis De Hoogkamer in Vlaardingeni zijn ze minder schadelijke spul len gaan gebruiken. Dat kost op jaarbasis 1400 gulden meer dan wanneer je net als vroeger groene zeep gebruikt: Ze zeggen wel eens: de vervuiler betaalt, maar in de praktijk zie je vaak het omge keerde. De milieuvriend betaalt, terwijl degene die er met de pet naar gooit stukken goedkoper uit is. Dat klopt niet, dat is niet rede lijk. In de Hoogkamer wordt nu overwogen voortaan toch maar weer groene zeep te kopen." Naast financiële dilemma's, doen zich soms ook praktische proble men voor. „De meeste koekjes in de supermarkt zijn in plastic ver pakt," constateert Van den Hoek. „Enerzijds is dat prettig, omdat ze dan langer vers blijven. Ander zijds zegje: dat plastic is onnodig afval, ik koop mijn koekjes liever bij de bakker, die doet ze in een papieren zak en die zak kan bij het oud papier. Maar ja, koekjes van de bakker 2ij r. duurder, cn als je haast hebt neem je toch die plasticverpakking maar mee." Spaarlamp Bij bepaalde artikelen ligt het simpeler. Zoals bij bloemen. Te gen de koopman kun je zeggen: doe maar geer. cellofaan ver pak king, want dat spul gaat toch di rect in de vuilnisemmer. Rol er maar een papiertje omheen. „Dus daar zijn we dan weer wel alert op," aldus Van den Hoek. „Dat cellofaan is nergens voor nodig. Het ziet er leuk uit, maar voor de rest is het flauwekul." Zulke kleinigheden zijn er meer. Dingen die op zich geen zoden aan de dijk zetten, maar die bij elkaar opgeteld toch bijdragen aan een wat bewuster consump tiegedrag. Zo heeft het Eco-team inmiddels de spaarlamp ontdekt en brandt thuis het licht alleen als het nodig is. Lege potjes en fles sen worden naar de glasbak ge bracht en oud papier gaat naar de papierbak of wordt apart gehou den voor een vereniging die het inzamelt. Gas-, licht- en waterme ter worden met argusogen in de gaten gehouden en de teamleden noteren zorgvuldig de meterstan den om die onderling te kunnen vergelijken. Van den Hoek: „We vertellen elkaar waar we op moe- Kees en Annie van den Hoek van het Sehiedamse Eco-team sorteren in de keuken hun afval. Kranten gaan apart, sinaasappelschillen ook. 'Alle kleine beetjes helpen', meent het echtpaar, foio Roei Oijustrs ten letten. Hoe je energie kunt be sparen. Heel leerzaam, we steken elkaar aan." Gemeente Het Sehiedamse Eco-team mag zich verheugen in de warme be langstelling van de gemeente. Die kan lering trekken uit de tot nu toe opgedane ervaringen, want in 1994 moeten er, ook met behulp van de gemeente opgerichte, Eco- team s gaan draaien. Of daarvoor veel belangstelling bestaat onder de bevolking moet overigens nog blijken. Eerder dit jaar bleek het onmogelijk een aantal huishou dens te vinden die aan het experi ment wilden meedoen. De bewo nersverenigingen die hiervoor werden benaderd, konden geen kandidaten leveren. De gemeente wil nu proberen via voorlichtings bijeenkomsten en advertenties voldoende gegagdigden op te trommelen. Op voorhand is deze maand een coördinator aange steld die de toekomstige teams gaat begeleiden. Binnen het Nivon heeft het Sehiedamse voorbeeld al navol ging gevonden. In Vlaardingen is ook een Eco-team opgericht en dc afdelingen in Rijswijk en Spijke- nisse zijn ook bezig milieu-pio niers te zoeken. Dinsdag 4 januari SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland. Nieuwjaars receptie voor jongeren. 20.00 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bingo. 20.00 uur. ROTTERDAM Dizzy. Ed Baatsen Trio, 22.00u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Flossen, 20.30u. Rotterdam se Schouwburg De Groene Vogel, 20.15u. Woensdag 5 januari VLAARDINGEN Lijnbaanhailen. Kindervakantie- spektakel. 10.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Dom Pedgnon, 12.45u. Doelencafé. Latin Jam Session. 22.15u. Luxor Theater. De onwijze kater. 20.15u. Theater Zuidplein Little Voice. 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Sins en Senses, 20.30u. De Evenaar. Vakantie Jeugdprogramma. 11.00 en 13.00u. Jeugdtheater Hofplein. Fulco de Minstreel, 14.00 en 19.00u. St.Droomtheater. Dieren verhalen. 14.30u. Rotterdamse Schouwburg De Groene Vogel, 14.30 en 20.15u. Bioscopen ROTTERDAM Alhambra Riksbtoscoop: 'Death becomes her' (al) dag. 11.45- 14.15-16.45-19.15-21.45. Al hambra 2: 'Aladdin' (al) dag. 1-3-5- 7. 'The fugitive' (12) 9.30. Calypso 1: "Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-2: 'Farewell to my Concubine' (al) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-3: The Firm" (16) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'Beethoven's 2e' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Robin Hood, men in tights' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 5: 'Hard Target' (16) dag, 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. lmax Theater: 'Sharks' (al) za.t/m do. 2-4-8.30. 'Hetgrote Barriere Rif (al) dag.beh- •za.ll. 'Speed Picture Holland' (al) dag.beh.za.12. Lantaren/Ven ster 1: 'Raining Stones' dag.8. The wedding banquet' dag. 10. Venster 3: 'L'odeur de la papaya verte' dag. 8-10. Venster 4; 'Johnny Meijer' dag.beh.vr. 8-9. Lunuère 1: 'Sleep less in Seattle' (ai) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière2: 'Little Budd ha' (al) dag. 1.15-4.30-8. Lumière 3: 'The Muppets Christmas Carol' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'RisingSun' (12) dag. 9.30. Lumière 4: 'The house of the spirits' (16) dag. 1.15- 4.30-8.15. Rex: 'Little Annie does Manhattan' (18) dag. 12. doorl- .voorst. Thalia: 'A perfect world' (12) 1.15-4-6.45-9.30- Schiedam - Het Sehiedamse be drijf Orion International heeft sinds kort een vestiging in Iran. Het bedrijf opereert daar onder de naam ONS-TEB, is gevestigd in Teheran en handeit hoofdzake lijk in tandheelkundige, chirurgi sche en andere medische artike len. Eigenaar \ran Orion is de zestigja rige M. Chini die zevenendertig jaar geleden vanuit Iran naar Ne derland kwam en zich in 1964 aan de Rotterdamsedijk in Schiedam vestigde. Hij heeft vanuit Neder land een exportlijn opgezet naai zij n geboorteland. De Traanse ves tiging heeft de vertegenwoordi ging van een aantal Nederlandse en buitenlandse producenten, on der meer behang en cosmetica. Orion International is een een mansbedrijf. Het filiaal in Tehe ran heeft vijf werknemers in dienst en levert medische appara tuur aan faculteiten, ziekenhui zen en artsen. Ook houdt het zich bezig met vertaalwerk, verhuur van kantoorruimte en marktver kenning. Vlaardingen - De in juni versche nen discussienota 'Participatie in de toekomst' over wijk- en buurt beheer is bij de Vereniging Wijk belangen Vettenoordsepolder niet in goede aarde gevallen. In een speciale editie van de VOP- krant, het contactblad van de wijkvereniging, wordt uiteenge zet dat men zich niet kan vinden in het voorstel de Oostwijk, het centrum en Vettenoordsepolder samen te voegen tot één wijk. Daarbij wordt door de gemeente een vergroting van acceptatie cn vertrouwen ten behoeve van een beter begrip voor de gemeentelij ke inspanningen als de hoofd doelstelling opgevoerd. In de Vet tenoordsepolder is men echter van mening dat het wijkbeheer met een dergelijke doelstelling niet is gediend. Als reactie op de gemeentelijke visie is op initiatief van de wijkvereniging en in sa menwerking met de beheergroe pen van voornoemde wijken en de stichting Welzijn '90 een nieu we nota geschreven. Het meest essentiële verschil punt daarin ligt in het feit dat de gemeentelijke nota haar diensten decentraliseert naar de wijken, maar zelf nog de wijkplanncn op stelt en die dan voorlegt aan de wijk. „Inspraak achteraf dus," wordt in de VOP-krant geconclu deerd. De wijkvereniging wil juist het tegenovergestelde. „Stel sa men met de gemeente een wijk- plan op. Voordeel van die aanpak is dat de betrokkenheid van de bewoners groter is en dat echt sprake is van inspraak." Visie Begin 1993 werd door dc wijkver eniging van de Vettenoordsepol der het beleidsplan 'Verder bouwen aan de VOP' gepresen teerd. Daarmee werd een visie ge geven op de manier van inspelen op bepaalde ontwikkelingen in de wijk. Het plan bepleitte een wijk gerichte aanpak van het wijk- en buurtbeheer. Uit reacties van be woners werd opgemaakt dat buurtbeheer en zeifbeheerexperi menten haalbaar moeten zijn. Ondanks dat de Vettenoordsepol der niet tot de experimentgebie- den behoort, wil de wijkvereni ging toch tot actie overgaan. ..De bewoners hebben het idee dat zij door beheertaken van de gemeente over te nemen of sa menwerking met de gemeente de kwaliteit van de wijk kunnen ver beteren." aldus de VOP-krant. ..De vaak getrokken conclusie clat zei (beheer door bewoners de werkgelegenheid in het gemeen telijk apparaat aantast, berust op een fabel als onderscheid wordt gemaakt tussen zelfbeheer en zelfwerkzaamheid. Het gaat er bij zelfbeheer om dat bewoners mee willen beslissen over de wijze waarop dc beschikbare gelden aan diverse projecten worden be steed." In de nieuwe nota van de Vereni ging Wijkbelangen Vettenoordse polder wordt aangegeven dat de rol van de bewoners belangrijk is omdat zij zelf het klimaat in de wijk bepalen. Als de bewoners in spraak en zeggenschap hebben kan de gemeente hun betrokken heid bij het wijkbeheer bevorde ren. Om die doelen te bereiken kiest de wijkvereniging voor een organisatie waarin een zoge noemd wijkbeheerplatform als besluitvormingsorgaan moet gaan functioneren. In het plat form moeten afgevaardigden van de gemeente, dc wijkbewoners, woningcorperaties, weizijnsin- stellingen en de wijkagent zitting krijgen. Ze hebben onder meer als taak een wijkbeheerplan op te stellen en overkoepelen het wijkbeheer- team. Laatstgenoemde groepe ring moet er voor zorgen dat de besluiten van het platform wor den uitgevoerd. Verder staat in het beleidsplan dat een vakkundig wijkbeheerder moet worden aangesteld. Door een onderhoudsploeg te formeren wil men langdurig werklozen aan een baan helpen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1