Vatei 13 'Ik zou wei in de Grote Kerk willen wonen' Doordachte kunst op stofjes van de markt tau. Beroemd aan de Waterweg Weinig belangstelling voor begrotingsbehandel ing Hoé vérder na strenge winter? Kledinginzameling voor reumapatiënten Plek vrij aan Open Tafel Piet Paaltjesavond Thema-avond discriminatie Activiteitenkrant Nieuwe openingstijden vreemdelingendienst Van Vlaardingse haringkoppen. Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Vlaardingse Wilma Kuil vindt haar plaats tussen grote namen cezorgd? Rotterdams Dagblad Vrijdag 7 januari 1994 Voor ik het vergeet. Iedereen hartelijk dank. voor de vriendelijke wensen, die ons zijn toegezonden. Met name voor de persoonlijke boodschappen. En natuurlijk wensen wij u allemaal een liefderijk en gezond' 1994. Dat het gelukkige en zalige nieuwjaar met veel heil en zegen u allen raag brengen wat u er van verwacht. Aan een bespreking van de kaarten, die we ontvangen hebben, zal ik me niet wagen. Het assortiment is hiervoor te uitgebreid en gevari eerd. Behalve dan het standaard drukwerk van de gemeente Vlaar- dingen, waarop niet de eerst verkozen foto prijkte van Eric van Straaten, maar een kleurenplaat, die Arie Wapenaar maakte van het kunstwerk bij het nieuwe sluizencomplex in de Buitenhaven. -Al' eerder heeft tekenaar Len Munnik dit kunstwerk getypeerd als .het lelijkste van Vlaardingen, als een fallus, een p.. met oogjes. Een ander omschreef de Delflandse zuil van Beljon als een lullig ding. Ui tingen van niet-bewondering, waarmee ik het van harte eens ben. Pat uitgerekend het 'Vlaardingen vernieuwend' gemeentebestuur reen afbeelding hiervan uitkiest aan het eind van zijn zittingstermijn is betekenisvol. Het geeft aan, dat het kennelijk niet 'verder'wil. Êên aanwijzing voor wat er te saneren valt in het verkiezingsjaar .1994. -Hoopvoller is het signaal, dat vogelaars in het bedreigde groen van deparken, de Broek- en andere polders om ons heen hebben waar genomen. De massale trek en vroege komst naar onze regio van vo gels als kruisbek, pestvogel, kolgans en het nonnetje duidt er vol gens de kenners op, dat we na het natte begin nog een echte, strenge winter krijgen. Collega Carel, de schaatsspecialist op onze redactie, zal er geen ple zier aan beleven. Hij is net met zijn Margot vertrokken voor een reis van een jaar door het warmere en drogere gebied van Zuid-Amerika. Voor alle zekerheid hebben we het avontuurlijke paar maar een slan- •gebeetset meegegeven. Wel in de hoop, dat ze hem volgend jaar onaangeroerd mee terug brengen. BEN VAN HAREN De vereniging Samen Strijden Tegen Reuma (SSTR) houdt 19, 26 januari en 2 februari een kledinginza meling in Schiedam. Een week eerder worden zak ken, voorzien van de naam van de vereniging en de datum van de inzameling, huis-aan-huis verspreid. De SSTR is een vereniging van en voor reuma-pati- enten. De vrijwillige medewerkers proberen met de opbrengst van de kledinginzameling zoveel moge lijk reuma-lijders te helpen. Zo organiseren zij rei zen naar kuuroorden en subsidiëren zij een deel van de kosten van een dergelijke kuurreis. De Open Tafel is een eetgelegenheid voor ouderen die zelf niet willen of kunnen koken en die graag in gezelschap van leeftijdgenoten eten. De Wijkpost' Zuid, ahn de Oude Maasstraat 22, heeft nog plaats op dinsdag, woensdagen donderdag om ongeveer 12.30 uur. De prijs bedraagt 7,50 voor een driegangenme nu. Voor informatie: Stichting Welzijn Ouderen, tele foonnummer 4271992. Wie Piet Paaltjes zegt, denkt meteen 'Snikken en Grimlachjes', de bundel hoog-romantisehe gedicht jes waarmee Piet Paaltjens, pseudoniem van Fran cois HaverSchmidt, grote bekendheid kreeg. Haver Schmidt schreef onder zijn pseudoniem een groot aantal gedichtjes voor de Leidse Studentenalma- nakkken, tijdens zijn studentijd. Pas toen hij predi kant in Schiedam was, zo'n 130 jaar geleden, werden deze gedichtjes uitgegeven door de plaatselijke uit gever en drukker H. A. M. Roelants. Daarmee begon d^roem van Piet Paaltjens. Woensdag 12 januari wordt in het Stedelijk Museum teruggeblikt naar die periode tijdens de Piet Paal- tjénsavond. Drs. P. leest gedichten voor, die zijn ge ïnspireerd op het werk van Paaltjens. Ook is deze avond de tentoonstelling HaverSchmidt en Schiedam te bezichtigen. De expositie geeft een beeld van de persoon HaverSchmidt en van de Schiedamse samenleving in de vorige eeuw. Zo is onder meer de werkkamer van de predikant en dich ter te zien, gereconstrueerd aan de hand van een te kening uit 1984. Vooraf reserveren is gewenst, via te lefoonnummer 4722000 (VW Schiedam). 'Discriminatie, vooroordelen en racisme' is het on derwerp van een thema-avond van de Vrouwenbond FNV, afdeling Schiedam. Woensdag 12 januari wordt deze problematiek op een speelse manier onder de aandacht gebracht.door het spelen van het spel Bij DéT Buren, dat is uitgegeven door de Anne Frank Stichting. De thema-avond vindt plaats in Het Ge bouw aan de Broersveld 142 en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De activiteitenkrant van Kluphuis Oost is weer uit. In de krant staan alle activiteiten beschreven die de komende maanden in het buurthuis plaatsvinden. Van activiteiten voor peutergroepen en de hobby club en huiswerkklas tot een cursus WordPerfect voor beginners en een cursus afvallen. De krant wordt huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost. In het clubhuis liggen eveneens exemplaren klaar voor belangstellenden. Maassluis De openingstijden van de vreemdelingendienst in Maassluis zijn met ingang van 10 januari gewijzigd. Vreemdelingen uit Maassluis kunnen voortaan de afdeling bezoeken op maandag, dinsdag en donder dag tussen 09.00 en 12.30 uur. Voor dringende aange legenheden kan men terecht bij de afdeling Vreem delingenzaken in het districtsbureau, Delftscveer- weg 40 te Vlaardingen. Te bereiken via telefoonnum mer 4342355, toestel 411 of 412. De openingstijden in Vlaardingen zijn: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Jelie Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 NaamNiko Koffeman WoonplaatsMaassluis BeroepTekstschrijver Andere functiesCommissaris reclamebureau Mol Partners HobbyM'n werk, fotograferen, reizen Leeftijd35 Politieke partij: Geen Niko Koffeman nam deze week een Silver Award van het European Sales Promotion Institute in ontvangst voor de geslaagde actie Groeiend Verzet in de Licke- baert. 1). In welk huis in uw stad zou u het liefst willen wo nen? „In de Grote Kerk. Da's toch een schitterend pand? Lijkt me heerlijk om in een van de torens een stijlvol appartement te be wonen." 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot „Professor Van Duijn. Hij is columnist van het Algemeen Dagblad en directeur van Robeco en ik vind dat hij het in allebei de functies leuk doet." x. 3). Wat moet er op mtlieupebied in uw stad anders? „Ze moeten eens minder bouwen en meer aandacht krijgen voor groen. En eens ophouden met praten over de bouw van een energiecentrale langs de Wa terweg omdat die zogenaamd zoveel werkgelegen heid oplevert. Dat is altijd weer dezelfde drogre den." 4). Wat vindt u Maassluis vooreen plaats „Een heel plezierige plaats, die het midden houdt tussen een stad en een dorp. Je zit hier ver van het rumoer, en toch overal dichtbij." 5). Blijft u altijd hier wonen? „Voorlopig nog wel, denk ik." 6). Wie vindt u de mooiste manfvrouw in uio Stad? „Meneer Van Katwijk. Dat is een Maassluizcr die zich fantastisch heeft uitgedost. Hij gaat gekleed in dierenvellen. sieraden en een Ieren jurk over straat. Heerlijk, zo'n veelkleurig iemand." 7). Aan wat of wie ergert u zich in uw woonplaats? „Aan de mensen die maar willen bouwen en daar elk stukje groen aan opofferen. Zoals wethouder Wustrow." 8). Wat is het dierbaarste plek je in mui stad? „Het Hoofd. Daar ben ik gebo ren. Ik ga regelmatig kijken of m'n geboortehuis er nog staat." 9). Wat is het lelijkste plekje in aw stad? „Dat nieuwbouwblok aan de Zuidvüet. dat in de plaats is gekomen van de Groen van Prinstererschool. Die school had wel wat maar die huizen zijn foeilelijk." 10), U moeteen miljoen gulden in uw stad besteden. Waaraan gaat dat op? .Aan nieuwe groenvoorzie ningen. Hoe meer bomen, lr< beter. Ik snap niet dat ze het Vondelpark willen platgooien om er huizen neer te zetten.'' Door Mariëtte Olsthoorn Vlaardingen - Stampvoetend stond ze als zeventienjarige op de drempel van de kunst academie in Rotterdam. Met tranen in haar ogen en koffers vol met tekeningen en olie verfschilderijen. Want toen Wilma Kuil op dertienjarige leeftijd ging tekenen bij Cen- tauer wist zij al heel zeker wat zij wilde worden: kunstenaar. Toenmalig academie-directeur Pierre Jansen liet het supergemo- tiveerde talent toe. Overdag werkte ze als etaleuse in de Bijen korf en 's avonds volgde ze lessen op de academie. Hei warèrf zware tijden, herinnert de Vlaardingse zich. Maar haar inspanningen werden beloond. Zes jaar later studeerde ze cum laude af in de richting beeldhouwen. Onlangs verkocht ze haar tweede werk aan het Stedelijk Museum in Amster dam. Een kroon op haar werk; noemt ze het. „Sta je ineens in een catalogus tussen al die grote namen." Van huis uit voorbestemd om na de huishoudschool de rol van huisvrouw en moeder op zich te nemen, koos Wilma Kuil voor een heel andere richting. Na haar kunstopleiding volgde ze nog tal van post-academische opleidin gen, onder andere om zelf les te kunnen geven. Dat doet zij nu'op de Vrije Academie in Vlaardin gen. Daarnaast is zij consulente kunsteducatie op enkele basis scholen. Rust Thuis in haar zolderatelier heeft Wilma Kuil sinds driejaar de rust gevonden die zij nodig heeft voor haar werk. Twintig jaar lang is zij in de weer geweest een beetje be hoorlijke atelierruimte te krijgen. „Ik heb er zo'n hekel aan als kun stenaars in zo'n agenebbis atelier- tje zitten," zegt ze. Jarenlang huisde ze in een houten gebouw tje aan de Cur^aolaan. Ze leefde voortdurend in angst voor brand of een steen door de ruit. Waar ze zo bang voor was gebeurde ook, haar atelier brandde af en het vuur vernietigde al haar materi alen en een stuk of acht werken. Na een tijdelijk onderkomen in het Weeshuis, verhuisde ze met partner Peter Dumas en hun dochter naar een huis op het Moermanterrein. En het gekke is: sinds ze hier woont krijgt 2e de er kenning en waardering waar ze al die tijd voor heeft geknokt. Het is haar grootste uitdaging, zegt ze, om altijd in ontwikkeling te blijven. „Alsjewiit kun je best iets bereiken, ook al is je start ma ger geweest." De dwang tot schilderen heeft ze altijd al gehad. „Stel dat het mij nu verboden werd, dan zou ik gek worden of niet meer willen leven. Het is een soort exhibitionisme. Mezelf laten gelden, laten zien dat ik besta." Grote liefde Al sinds haar academietijd werkt Wilma Kuil met textiel. Haar gro te liefde. Textiel is vergankelijk en kwetsbaar, zegt ze. Dat vindt ze spannend. Misschien stamt die voorkeur ook wel uit haar jeugd. „Zo van: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Neem maar gewoon een stoffie van de markt." Ze gaat uit van een bestaande lap stof, die zij verandert door middel Wilma Kuil: sinds drie jaar de rust gevonden in nieuw atelier. Foto Roei Dijkstra van een schildering. „Wat ik op de stof doe, moet hetzelfde zijn als wat de stof te -bieden heeft. Die twee dingen moeten in evenwicht zijn." Soms laat ze een lap jarenlang lig gen. Totdat ze wat kan met de beelden die zich in haar hoofd hebben gevormd. Ze vergelijkt het met kijken in het behang. Zoeken tot ze dingen in de stof gaat herkennen. Zo zijn bij voor beeld haar Mondriaan-en Male- vich-serie tot stand gekomen, die variaties inhouden op klassieke schilderijen. Zo'n vier jaar geleden stond ze voor een klas Egyptische studen ten in Cairo. Die gaf zij een intro ductie in de westerse kunst met als thema local tradition. Het bracht haar op een idee. Wat is on ze lokale traditie eigenlijk, vroeg ze zich af. Natuurlijk, tulpen, was haar conclusie. Het was de aanlei ding tot een tulpen-serie. Folkloristisch Bloemen, Wilma Kuil heeft er iets mee. „Bloemen zeggen iets over leven en dood. Aan een bloem zie je het leven nog het snelst voorbij gaan. Na een week kun je hem weer in de prullebak gooien." Voor gebloemde stoffen moest ze in Staphorst zijn, wist ze nog van haar fietsvakanties door Neder land. Daar belandde ze in winkel tjes met alleen maar bloemetjes- stoffen. Tegenwoordig stuurt 'de meneer van het zaakje' monsters op met het prijskaartje eraan. Dan bestelt ze ze per post. In Marken en Spakenburg, overal kennen ze Wilma Kuil van de stof jes. De inwoners nodigen haar uit op de koffie en komen na een duik in de linnenkast met weer een oud folkloristisch lapje aan zetten. De Vlaardingse kunstena res vindt het prachtig. Haar nieuwste creaties zijn op oude kraplappcn geschilderde vissen. Wilma Kuils werk is vrolijk, dan weer serieuzer, introvert. Het is een andere kant van haar persoon waarin zij iets meer van zichzelf laat zien. Het bezorgt haar bij ex posities altijd een bepaaid soort gêne, zegt ze. „Je pelt toch iets van jezelf af." Vaak toont haar werk een link met haar ouderlijk huis. Het tafel kleed bijvoorbeeld waarop bor den met boerenbont zijn afge beeld. Die hadden ze vroeger thuis ook. Simpel Of ze iets wil overbrengen? ..Ge niet van simpele dingen. Mijn werk vertelt het verhaal van de eenvoud. Ik kan er mijn verhaat in kwijt. Een kunstwerk is pas goed als de kijker zelf ook nog iets in kan vullen. Als de kunste naar iets heeft opengelaten, een vraag stelt in zijn werk. Anders is het gewoon behang." Echt moeite om een werk los te la ten heeft ze niet. „Ik ben wel blij als het op een goeie plek terecht komt. Zoals bij de liefhebber of in een goede collectie." Dat is belangrijk voor een kunste naar, meent ze. Zelf heeft ze niet te klagen. Onder andere het Ste delijk in Amsterdam, het textiel museum en het stedelijk mu seum in Schiedam hebben een Kuil in hun bezit en blijven de kunstenares volgen. Het is haar droom om bij de top te horen. Om alleen van haar kunst te kunnen bestaan. Zodat mensen haar werk bekijken als niet zomaar een lap aan de muur. Naast dc'inpakkumt' van Christo en de schilder Matisse heeft zij grote bewondering voor Anna Venvey, die baanbrekend werk verrichtte op het gebied van de textielkunst. Zij was de eerste die textiel niet alleen als techniek be schouwde, maar ook als kunst vorm met esthetische kwaliteit. Mensen snappen het of niet, zegt Wilma Kuil over haar werk. Mooi of lelijk, een tussenweg is er niet. Dat vindt ze ook helemaal niet erg. Als bij drie van de honderd mensen de vonk overslaat is dat best. Elitair? Kunst voor het volk hoeft niet zo nodig voor de kun stenares. „Kunst heeft te maken met je eigen laag cn die verandert steeds." Wilma Kuil exposeert op dit mo ment in de YSB-bank aan de Schiedamseweg. De tentoonstel ling duurt nog tot en met 11 maart. Vrijdag 7 januari ROTTERDAM Bibliotheektheater. Overspelen, 2O.30u. Luxor Theater, Georgette Dee, 20.15U. De Scheg. Arno Tanneke van der Heyden, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Do nald, 20.30u. De Groene Vogel. 20.15u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Lantaren/Venster. Naakt. 20.30u. De Doelen Nueva Manteca, 20.15u. Eye. Revival of l. - Greatest. 23.00u. The Little Ca ve. The Mix, 21.30u. Bierlokaal v/h Schoonewil. SuperFiciais 22.30u. Zaterdag 8 januari SCHIEDAM Teerstoof. Vandenbulck (kinder- theater), 14.00 uur. Douwe Heerin- ga.20.30 uur. Grote Kerk. Expositie Wijna Zabdviiet (schilderijen), t/m 29 januari. Podium. Nice'n Nasty, 22.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Chinees circus, 13.30,14.30 en 19.30 uur. Grote Kerk. Wandelconcert, 15,00- 17.00 uur. Harmonie. The Image Band, 22.00 uur. Zaal Mitfde/huy- se. Reinart Sound feest met verkie zing Vlaardinger van het jaar. MAASSLUIS Koningshof. Postzegelruilbeurs, 13.00 uur. De Schuurkerk. Death becomes her (film). 20.30 uur. ROTTERDAM Bibliotheektheater. Overspelen, 20.30u. Luxor Theater. Georgette Dee. 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Donald, 20.30u. De Groene Vogel, 14.30 en 20.15u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Lantaren/Venster. Naakt, 20,30u. The Act. First Steps. 22.00u. De Djoek. Lost Lovers, 22.00u. De Doelen Rott.Philh.Or- kest,20.15u. Doelencafé. Roberto Rico and his fabulous band. 22.15u. I'Esprit. Purple House. 22.00u. Eye. Revival of the Greatest, 23.00u. Harbour Jazzclub. All ge nerations of jazz with The Sound of the Millers, 21.30u. Oude Kerk Delfshaven. Beiaardconcert, 14.30u. Pianorecital, 15.00u. Pa ra dijskerk. Orgelconcert, 16.00u. Rotown, Nemo, 22,00u. St.Droomtheater. Dierenverhalen. 14.30u. Jeugdtheater Hofplein. Fulco de Minstreel. 19.0ÖU. Boymans. Rondleiding. 15.00u. Café Floor. Floorshow. 16.00u. Zondag 9 januari SCHIEDAM Podium. Trio Los Dos. 21.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. De Sneeuwko ningin (tekenfilm), 15.00 uur. Brun- chconcert door Osiris trio, 15.00 uur. visserijmuseum. Rondleiding ServiceTeam WV, 14.00 uur. Maandag 10 januari MAASSLUIS Koningshof. Seniorenbridge, 13.30 uur. Bioscopen ROTTERDAM ATnambra Riksbioscoop: 'Som- mersby' (al) dag. 11.45-14.15- 16.45-19.15-21.45. Alhambra 2: 'Aladdin* (al) do.t/mzo. 1.15-4. 'The fugitive' (12) 6.45-9.30. Calypso 1: The age of innocence' (ai) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-3: 'Farewell to my concubine' (al), dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'Beethoven's 2e' (al) dag. 1,15-4-. 6.45-9.30. Cinerama 2; 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Robin Hood, men in tights' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 5: 'Hard Target' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Aladdin' (al) dag..' 1.15-4, do.Vm zo. ook 6.45. 'Alad din' (o.v.)dag. 9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) do.t/m zo. 2-4-8.30. 'Mountain Gorilla' (al) do.Vm zo. 1- 3-7.30. 'Het grote Bardere Rif' (al) do.t/mzo. 11. Lantaren/Venster 1: 'Raining Stones' dag. 8. The wed ding banquet' dag. 10. Venster 2: 'La Frontera' vr. 9.30, za. 9.30. 'Amor...No' en "A Valparaiso/Le petit chapiteau'zo. 2. 'La Estacion del Re- greso' zo. 9.30. 'Sussi' ma. 9.30. Venster 3: 'L'odeur de la papaya verte'dag. 8-10,ma.alleen8.Sneak Preview ma. 10. Venster 4: 'March comes in like a lion' dag. 8. 'Le petit prince adit' dag. 10. 'Palomita B!an- ca' zo. 2. tumière 1: 'Sleepless in Seattle' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Little Buddha' (al) dag. 1.15-4.30-8. Lumière3: The Mup- pets Christmas Carol' (aI) do.t/m zo.. 1.15-4-6.45, wo. 1.15-4. "The Firm' (16) dag, 8.30, ma.di. 00k 1.15-5. Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Thalia: 'A perfect world' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Addams Family 2' (16) za. 00.15. Lumière 2; 'Sliver' (16) za. 00.15. Lumière 3: 'Rising Sun'(16) za.00.15. Venster 1: 'The Wedding Banquet'vr.za. 24. Venster2: 'San ta Sangre" vr.za. 24. Venster 3: 'Mean Streets'vr.za. 24. Venster 4: Le petit prince a dit" vr.za. 24. Maasland - De inwoners van Maasland lopen niet warm voor de wijze waarop de jaarlijkse ge meentebegroting wordt behan deld. Dat stelt het gemeentebe stuur na een evoluatie over de be handeling van de begroting voor dit jaar. In 1991. 1992 en ook in 1993 is steeds gekozen voor een andere opzet van de begrotingsbehande ling. Met als belangrijkste doel stelling de burgerij meer bij het reilen en zeilen van het gemeen telijk huishoudboekje te betrek ken. Volgens het college zijn daarbij kosten noch moeite ge spaard door het maken van een 'special' in de rubriek gemeente- informatie in een huis-a an-huis- blad en een visuele presentatie met meer dan 200 dia's. Het gemeentebestuur heeft in de behandeling voor 1993 wat de aanwezigheid van de burgers be treft geen merkbare verschillen geconstateerd ten opzichte van 1991 en 1992. „Zolang er geen schokkende zaken in de begro ting worden opgenomen is de pu blieke belangstelling zeer ge ring." In een voorstel aan de commissie voor algemeen bestuurlijke za ken (ABZ) gaat de Maaslandse wijze van begrotingsbehandeling terug naar af. De beknopte behan deling van de eerste en tweede termijn op één avond heeft slechts geleid tot meer werk voor de gemeente zelf. Het college wil terug naar een schriftelijke eerste termijn en een mondelinge twee de termijn. De speciale gemeente informatie zou nog wel kunnen worden gehandhaafd, maar de voorlichtingsavond met de dia-' presentatie dient te worden ge schrapt. Bet OIO - 4004.444 en 't komt in de bus! U kunt bellen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zaterdag van 14.00 -16.00 uur. Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1