ii Politie-actie: bezoek voor alle Schiedammers mU Rotterdams Dagblad Geuzenpenning voor Artsen zonder Grenzen Positie wethouder Wustrow wankelt na affaire woningtoewijzingen Graveeractie moet inbraken terugdringen; bedrijven sponsoren politiebus Vergeefs protest tegen tankstation Afgewezen nieuwjaarskaart alsnog te bezichtigen Solidair '93 meldt zich voor Vlaardingse raadsverkiezingen Scholier beroofd Actie tegen zwartrijders Bonnen op Polderweg Hardrijders bekeurd Autokrakers aangehouden Auto in de sloot Meisje (6) aangereden rydag 1'4 januari 1934 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Poor Sander Sonnemans Schiedam - „Uniek in Nederland". Zo omschrijft districtschef Erik van der Horst van de Schiedamse politie het nieuwe anti- diefstalproject dat deze week van start is gegaan. „Niet alleen omdat we als eerste in Nederland reclameboodschappen mee voeren op een politiebusje, maarzeker ook gezien het karakter van het project:" 'Schiedam merkt het' luidt het treffende motto van het nieuwe groots opgezette preventiepro ject. De komende twee jaar krij gen alle Schiedamse huishou dens de gelegenheid hun waarde volle eigendommen te laten gra veren. Dat preventie tegenwoor dig als een rode draad door het Districtsjarenplan van de Schiedamse politie loopt, is een gevolg van het aantal woningin braken dat de afgelopen jaren aanzienlek is gestegen. Den Haag/Maasland - De Raad van State is niet ingegaan opjsen protest van een omwonende te- gea-de bouw^atréeiï Shell-tank- station aan de Oude Veiling in Maasland. J. Boekenstijn, die aan het Wipperspark op 250 meter van het tankstation woont, stelde dat hij zijn uitzicht grotendeels kwijtraakt en dat wegrijdende au to's voor meer lawaai en meer luchWervuiling zullen zorgen. De gemeente was echter niet op zijn bezwaren ingegaan onder meer omdat het verkeer op de na bijgelegen rijksweg volgens de gemeente al voor veel lawaai zorgt. De Raad van State heeft in hoger beroep Boekenstijn nu eveneens nul op het rekest gege ven. De tankstation is trouwens al bijna klaar en gaat eind deze maand open. „In 1992 werden in de maanden oktober en november 67 woning inbraken gepleegd. Vorig jaar wa ren dat er in dezelfde periode 98," geeft Van der Horst een indicatie. „Daarby komt dat met een in braak een grote inbreuk wordt ge pleegd op de integriteit en het veiligheidsgevoel van de slachtof fers. De reacties zijn verschillend. Sommigen slapen er niet van en anderen beginnen het huis van boven tot onder schoon te ma ken." Gemerkte video- en geluidsappa ratuur, huishoudelijke artikelen en andere waardevolle gebruiks voorwerpen zijn nauwelijks aan trekkelijk voor helers en dus waarschijnlijk ook niet voor in brekers die hun buit zo snel mo gelijk willen verkopen, redeneert de politie. Bovendien zijn ge merkte goederen die na een dief stal boven water komen, sneller terug te bezorgen bij de eigenaar. „Verder is het door het opduiken van voorwerpen met een postcode makkelijker de daders op te spo ren en helingcircuits op te rol len," aldus Van der Horst. Brein Politiefunctionaris Max Schep is het brein achter de preventie-ac tie en benaderde de sponsors die het project financieel ondersteu nen. De nieuwe actie kost veel geld. De financiële middelen zijn bijeengebracht door een aantal Schiedamse ondernemers. Het speciale preventiebusje is voor de duur van het project beschikbaar gesteld door een automobielbe drijf. Op het voertuig wordt recla me gemaakt voor de sponsors. Voor het project zjjn 35 zoge- Gerrit Schaai (aan het stuur) en Lesly Pinas zijn de man nen van Maat werk die twee jaar langinde gesponsorde preventiebus met degra- veerkoffer- tjes iangs de huizen gaan. Foto Roel Dijkstra noemde graveerkoffertjes aange schaft Gerrit Schaai en Lesly Pi nas van de Stichting Maatwerk gaan met de rijdende reclamezuil alle huizen, ruim 23.000 stuks, langs. Schiedammers kunnen zo'n koffertje lenen of beide he ren zelf het kraswerk laten ver richten. De gemerkte goederen Vlaardingen - De Geuzenpen ning van de Stichting Geuzen- jverzet 1940-1945 is dit jaar toe gekend aan de Nederlandse af deling van Artsen zonder Gren zen.. De organisatie krijgt de prijs omdat ze 'vanuit een diep respect voor de mensenrechten bydraagt aan het recht van een ieder op een menswaardig be staan'. De artsenorganisatie krijgt de përinihg op 24 maart in de Grote Kerk in Vlaardingen uit handen van premier Lub bers. w De Stichting Geuzenverzet werd opgericht om de idealen van en de nagedachtenis aan de verzetsgroep De Geuzen uit de Tweede Wereldoorlog levend te houden. Ze plaatst de Geuzen penning dit jaar in het licht van de sociale grondrechten, met name het grondwettelijke recht van iedereen op medische hulp. In veel landen is het met dit grondrecht droevig gesteld; vooral in die landen zet Artsen zonder Grenzen zich in voor me dische hulp en gezondheidszorg voor de bevolking, aldus de. stichting. Het is achtste maal dat de onderscheiding is toege kend. De prijs ging eerder naar Amnesty International Neder land, koningin Wilhelmina (pos tuum). de Stichting Februari 1941, de Duitse president Von Weizsacker, De Roemeense her vormde bisschop Tökes, de Ne derlandse verzetsstrijder Ber nard IJzerdraat (postuum), de Anne Frank Stichting en Max van der Stoel in zijn hoedanig heid van Hoge Commissaris voor de Minderheden in Europa. De gewraakte foto. „Ikwil er niets meer over zeggen," zegt foto graaf Eric van Straaten Fotoreproduktie Roel Dijkstra worden registreerd op een kaart die in het bezit blijft van de eige naar. Door middel van een folder meldt het tweetal zijn komst in de buurt. De bewoners kunnen aan geven wanneer ze thuis zijn en de heren willen ontvangen. Als ze zelf hun spullen willen graveren, mogen ze drie dagen het koffertje in huis houden. Het busje waarin Schaai en Pinas rijden is her kenbaar voor de burgers want vanzelfsprekend is het politielogo er ook op aangebracht. De bus en het graveermateriaal worden ook ingezet bij verschillende evene menten in de stad. Mensen die ondanks de extra pre ventie het slachtoffer worden van een inbraak, krijgen in het ver volg een speciale behandeling. Na de aangifte wordt een sporenon derzoek gedaan en wordt het hang- en sluitwerk van de woning op deugdelijkheid gecontroleerd. De bewoners krijgen een preven tiepakket en worden in contact gebracht met het Bureau Slacht offerhulp. Vlaardingen - Wie is niet nieuws gierig geworden naar de door het Vlaardingse stadsbestuur afgewe zen foto van Eric van Straaten als nieuwjaarskaart? De nieuwsgie righeid kan nu worden bedwon gen: de foto 'Oosterhoofd Vlaar dingen' maakt tot en met 29 ja nuari deel uit van de groepsten toonstelling met werk van Vlaar dingse beeldend kunstenaars in de Galerie/Artoteek in het Hollan- diagebouw. Eric van Straaten fo tografeerde voor de nieuwjaars kaart het ingepakte Groene Ha venlicht aan het eind van de Oost- havenkade. Op de voorgrond staat prominent de ingepakte to ren, op de achtergrond is een deel van de Waterweg te zien. De com missie Beeldende Kunsten sprak aanvankelijk haar goedkeuring uit voor deze foto maar werd te ruggefloten door het Vlaardingse college. De afbeelding met het in dustriegebied op de achtergrond zou een :egatief beeld schetsen van Vlaardingen. Een nieuwe op dracht werd toegewezen aan de Vlaardingse fotograaf Arie Wape naar. Hij fotografeerde de zuil van J. J. Beljon, nabij de Delf- landse buitensluis in Vlaardin gen. Deze foto kon wel de goed keuring van het stadsbestuur „Kinderachtig gedoe," blikt Eric van Straaten terug op de afwij zing van zijn foto. Hij voelt zich niet begrepen en wil er liever niets meer over zeggen. Nu de fo to deel uitmaakt van de tentoon stelling in de Vrije Academie is wat hem betreft dit hoofdstuk af gesloten. De Vlaardinger is al weer bezig met een nieuwe op dracht: het fotograferen van be drijfsterreinen in Nederland. Vlaardingen - Solidair '93 gaat ook in Vlaardingen meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in maart. De partij heeft woensdagavond een kandidatenlijst met negen namen samengesteld. Lijsttrek ker is Piet Hameetman, actievoer der bij verschillende bewoners- groepen in de Babberspolder en Ud van het Platform Woonconsu menten in Vlaardingen. Op de lijst staan vervolgens Gün- ay Balaban, een allochtone stu dent politieke wetenschappen, beeldend kunstenaar Liesbeth de Kruyf, buurthuiswerker Joop Schafthuizen, Joop de Swart en Henk Smith van het Kringloop centrum Vlaardingen, Piet van Wilsem. Wim van de Gevel van het Patform Woonconsumenten Vlaardingen en Bas Diepstraten uit het buurthuiswerk. De kandidaten van de nieuwe lijst worden begeleid en geadviseerd door George Herders, de voorma lige coördinator van de Stichting Welzijn '90. Herders staat zelf niet op de lijst omdat hij niet in Vlaar dingen woont. Lijsttrekker Hameetman zegt tot de nieuwe partij te zijn toegetre den uit onvrede met het huidige politieke bestel in Vlaardingen. „In Vlaardingen wordt geen reële politiek bedreven, maar politiek die van kreten aan elkaar hangt," Als voorbeeld noemt de voorman van Solidair '93 het geharrewar over het al dan niet bebouwen van de Broekpolder. Grote partijen als D66, PvdA en CDA zijn in de ogen van Hameetman 'allemaal eenheidsworst'. Solidair '93 is van plan een 'posi tieve politiek' te gaan voeren en zich niet op te stellen als protest partij. „We zullen opbouwende kritiek leveren," verklaart de lijsttrekker. Hameetman ver wacht bij de verkiezingen twee zetels te halen. „Maar we hopen op drie." .Door Ben van Haren Maassluis - „Maak 't kort." Ont spannen gebruikte Anton Wus trow zijn citatenkennis na de dreiging van fractievoorzitster Van Duyn-Camfferman, dat D66 de wethouder weieens zou kun nen laten vallen. Zij was het enige raadslid dat Wustrow harde ver wijten maakte in de door burge meester Sterkenburg-Versluis geleide speciale commissieverga dering over de woningtoewijzing de Steendijkpolder-Noord. Hier bij zyn minstens acht ambtena ren bevoordeeld. Volgens de PvdA heeft hun lijst trekker' niet slim gehandeld, de WD vindt dat het boetekleed dat Wustrow aantrok hem siert en het CDA weifelt in afwachting van na dere informatie. De resterende RPF was gisteren niet vertegen woordigd omdat Herman van Hoeven, zelf beschuldigd van be voordeling van familieleden, zich had afgemeld. Inspreker Niko Koffeman, naar eigen zeggen niet belanghebbend en evenmin aspiraties koesterend voor een politieke loopbaan in zijn woonplaats, sprak aan het be gin van de vergadering de vrees uit, dat de democratie geweld zou worden aangedaan. „Ik voel me als burger van deze stad geschoffeerd om-wat hier ge beurt. Het is een ernstige zaak, die riekt naar corruptie, maar ik wees dat de collegepartijen elkaar vast blijven houden. Van de enige oppositiepartij, die we dan nog hebben, valt ook niets te verwachten want die heeft in dit geval boter op het hoofd. De arro gante wijze waarop Wustrow zegt, dat in acht procent van de toewij zingen is afgeweken van de afge sproken regels en zijn toevoe ging, dat de gemeente als elke werkgever ongeschreven regels hanteert om iets voor haar perso neel te doen, zijn in strijd met de beginselen van zijn partij en van de democratie. Hij moest zich doodschamen en zich terugtrek ken, Omdat geen van de partijen het durft, kom ik nu met een mo tie van wantrouwen. Als deze niet wordi overgenomen, verdient 2ijn partij echt een afstraffing bij de aanstaande verkiezingen.," zei de van de Lickebaertactie 'Groeiend Verzet' bekende Maassluizen Buiten boeltje Gerard de Waal, van de kopers vereniging van het project in de Steendijkpolder die de bevoorde ling van ambtenaren aanhangig heeft gemaakt bij het gemeente bestuur, wees op de toedeling van de grootste percelen (voor de vas te standaardprijs) aan twee amb tenaren. Naar deze financiële bevoorde ling en de vraag of ambtenaren buiten hun boekje zijn gegaan, vindt momenteel nog onderzoek plaats door een extern bureau. Daarover mocht gisteren niet ge sproken worden in de openbare vergadering omdat het over per sonen gaat. Iedereen, ook de insprekers, hield zich aan die regel. WD'er Scheerstra stelde echter dat het resultaat van het onderzoek ook meer duidelijkheid zal geven over de betrokkenheid van politici. Wei constateerde hij nadrukke lijk dat er in die hoek geen sprake is van persoonlijke bevoordeling. Een opmerking die burgemeester Sterkenburg beaamde. Opvallend was overigens haar op merking aan het slot dat niet het college van burgemeester en wet houders maar de uit drie ambte naren, Wustrow en Van Hoeven bestaande stuurgroep de beslui ten nam over de toewijzing van de woningen. Daarmee de verant woording bij dc PvdA-wethouder leggend. CDA'er Woudstra eist nog uitleg over 23 toewijzingen van wonin gen, waarvoor volgens de door de raad vastgestelde criteria 48 ho ger op de lijst staande kandidaten in aanmerking komen. Wustrow bestrijdt deze cijfers. Volgens hem zijn in totaal 15 van de 137 koopwoningen buiten de regels om toegewezen en betrof dat in acht gevallen een ambtenaar. Hij wil niet in het openbaar over an dere gevallen met sociale indica ties praten. Wustrow verdedigde zijn, nu door hem betreurde, aanpak met een verwijzing naar zijn ervaring op het gebied van de woningverde- ling sinds 1970 en de verbetering van de toewijzingsregels sinds hij (nu acht jaar) wethouder van Volkshuisvesting is. „In het ver leden was er willekeur en sprake van bijvoorbeeld een ambtena- renstraat." Tijdens en ook na de vergadering gaf hij geen antwoord op de vraag of, zoals Van Hoeven heeft ge zegd, de door Wustrow voorgeze ten stuurgroep steeds blindelings de voorstellen tot woningtoewij zing volgde, die de ambtelijke medewerkers inbrachten. Wel verwees hij terloops naar de kri tiek, die eerder op het personeels beleid van de gemeente {ook Wus- trows portefeuille) is geleverd. Woudstra (CDA) vindt dat de wet houder ondanks zijn vele ver diensten voor de verbetering van de woningtoewijzing in het alge meen, niet te handhaven is als hij onvoldoende argumenten van so ciale aard aandraagt voor het af wijken van de inmiddels aange scherpte toewijzingsregels. Van Duyn zegt dat ze al bij het op stellen van de vorige regels heeft gewaarschuwd en dat Wustrows mooie doorstromingsverhaal he lemaal onderuit is gehaald. Punt (PvdA) wil er geen halszaak van maken omdat het om koopwonin gen gaat. „Alle afgesproken toe wijzingsregels hebben een korte levensduur, want het staat ieder een vrij om een dag erna zijn wo ning te verkopen." En Anton Wustrow? Hij maakt zich niet druk om de motie van wantrouwen 'namens de burge rij'. „Zoiets kan elke belanghebbende zeggen," redeneert hij. Niko Koffeman tenslotte: „Als je dit allemaal hoort, voel je je bijna verplicht om de plaatselijke poli tiek in te gaan." Binnen veertien dagen kunnen volgens burgemeester Ster kenburg de commissies Algeme ne Zaken en Ruimtelijke Orde ning alle informatie hebben, waarna de gemeenteraad beslist over de maatregelen, die geno men moeten worden. Schiedam - Twee onbekende jon gens hebben gistermiddag een 14-jarige Vlaardinger onder be dreiging van een mes zijn jack af genomen. Het slachtoffer werd, nadat hy in Schiedam uit school kwam en op de Broersvest een pa tatje had gekocht, door de twee onbekenden gedwongen met hen mee te lopen naar het Marco- niplein in Rotterdam. Vandaar sleepte het tweetal de Vlaardingse scholier mee naar het Witte Dorp, waarna de ge dwongen wandeling werd voort gezet naar Spangen. In die wijk werd de jongen een donkere steeg ingeduwd, en kreeg hij een mes op de keel gezet. Hij moest zijn Australian-jack uittrekken en zag zijn belagers daarmee vertrek ken. De jongen deed aangifte bij het politiebureau op het Marco- niplein. Schiedam - Bij een controle op zwartrijden in de tram zijn giste ren in Schiedam 21 personen aan gehouden. Tegen alle aangehou den passagiers werd proces-ver- baal opgemaakt. Bij de actie wer den ook vier personen opgepakt in verband met winkeldiefstal. Eén zwartrijder werd gezocht voor een overval. De controle werd uitgevoerd door politie-agenten in burger en in uniform. De actie maakt deel uit van een in september vorig jaar gestart '.project om het stijgend aantal winkeldiefstallen, autokra ken en tasjesroven door Rotter damse drugsverslaafden in Schiedam tegen te gaan. Schiedam - Op de Polderweg heeft de Schiedamse politie gis termiddag 25 bekeuringen uitge deeld aan automobilisten die de weg gebruikten als sluiproute. De Polderweg is al geruime tijd al leen geopend voor bestemmings verkeer. Veel bewoners van Spa- land maken desondanks gebruik van de weg in het woon-werkver- keer. Bij de politie komen regel matig klachten binnen van bewo ners. Op hun verzoek werd de weg indertijd gesloten verklaard. Vlaardingen - Op de Parallelweg en de Floris de Vijfdelaan heeft de Vlaardingse politie gisteren snel heidscontroles uitgevoerd. Acht tien automobilisten kregen een bon omdat zij harder reden dan de toegestane vijftig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was tachtig küometer. Eer der deze week werd ook al op snelheid gecontroleerd op de Pa rallelweg. Vlaardingen - De verscherpte controle die de Vlaardingse poli tie uitoefent op auto-inbraken heeft woesndag geleid tot de ar restatie van twee verdachten. Na autokraken aan de Broekweg en de Holysingel werd het tweetal aangehouden toen zij met een au to richting Schiedam reed. De ge stolen goederen lagen in hun wa gen. Het duo legde een. bekente nis af. Maassluis - Gisterochtend is een 21-jarige automobilist uit Maas sluis in de sloot naast de Albert Schweitzerdreef terecht geko men. De man verklaarde dat hij de macht over het stuur had ver loren. Zijn wagen moest door de brandweer en een takelbedryf uit de sloot worden gehaald. Maassluis - Een zesjarig meisje uit Maassluis is gisteren op een zebra in de Rozenlaan geschept door een auto. Zij stak over toen het licht voor haar op groen sprong. Het meisje liep slechts enkele blauwe plekken op. De au to die haar aanreed werd be stuurd door een 81-jarige man uit Maasland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2