Waterwei 11 DCMR grijpt in bij Hydro Agri A COMPUTERS ROLEC 2.565,- I Toch geen boerenbedrijf in polder Partij-discipline in CDA blijft overeind in affaire-Kwakelweg Justitie om strafrechtelijk onderzoek gevraagd na 161 stankklachten 'Moeder waar is mijn accordeon?' Verlanglijstje De Erker brengt muziek uit niet-westerse culturen Gehoorapparaten Rotary helpt doven Expo met aquarellen Kwartet van Tijdgenoten Verzamelaars SÊMmsk 'DE COMPUTERZAAK' JANUARI DATA MAX 486SX-25 'DE COMPUTERZAAK' genda Koffïedief zit vast 8 Rotterdams Dagblad Donderdag 20 januari 1994 De trein komt voortaan tweemaal zo vaak naar station Maassluis- West. Niet meer één keer in het half uur, maar elk kwartier. Dat was al zo bij station Maassluis-Centrum. Maar omdat West eigenlijk het echte station Centrum is geworden, gaat de NS het aanbod gelijk schakelen. Een hele verbetering, echter, alleen voor fietsers en voetgangers. Want wie voor het stukje tussen huis en station West ook op open baar vervoer aangewezen is, heeft er niets aan. Bus 125 mag z'n fre quentie dan wel even aanpassen. Eén bus op twee treinen, dat komt nergens in Nederland voor. Nog beter zou het zijn als de NS gewoon eens zou opschieten met een derde station voor Maassluis, bij de Steendijkpolder. Voor mijn part maken ze er een metro van en komt ook het railvervoer van Maas sluis in exploitatie bij de RET. Al het openbaar vervoer in één hand, dat werkt het beste. O. en een station bü het Staelduinse Bos zou ik willen, en een snelle tramverbinding met Den Haag. En kabelbaantjes langs de Oranje- plassen en de Boonervliet en het oeverbos Lickebaert, en nog veel meer bob ik op mijn verlanglijstje staan, en zo lang politieke partijen dat niet overnemen geloof ik dat autorijden het snelst is. KOR KEGEL Schiedam Wijkcentrum de Erker start in 1994 met een nieuwe activiteit. Eens per maand vinden op zaterdagavond met-alledaagse muziokoptredens plaats. De Erker uil zo het publiek in ongedwongen sfeer kennis la ten maken met muziek van niet-westerse culturen. Als eerste speelt zaterdag 22 januari de Ghanese per cussiegroep van Kofi Ayivor. voormalig muzikant bij de band Osibissa In een avondvullende muziek- show passeren verschillende genres van de Afri kaanse muziek. Aanvang 20.30 uur. Met ingang van 1994heeft dienstencentrum de4 Mo lens er een spreekuur bij. Op elke tweede dinsdag van de maand van 14.00 tot 15.00 uur zit audicien Fa. van Gent in kamer 7 voor mensen die vragen hebben over hun gehoorapparaat. Vlaardingen De Rotaryclub Vlaardingen 80 heeft onlangs televi sie- en video-apparatuur en speelmateriaal geschon ken aan de St. John's School voor Doven in Kanifing in het West-Afrikaanse land Gambia. De gift ter waarde van ƒ8000 bevatte ook geld voor de aanschaf van gereedschappen voor de werkplaatsen. Het contact met de school ontstond via de Vlaar- dingse logopediste Thea Noordijk. die gedurende twee jaar als vrijwilliger op deze school werkt. Redactie Waterweg: Jan Booister Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Westha ven- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In filiaal De Loper zijn nog tot en met eind jauari aquarellen te zien van J. Busch. Na zijn pensioen volgde dc exposant een cursus in de Vrije Academie en ging daarna alleen aan de slag. In De Loper exposeert J. Eusch zestien aquarellen uit een reeks van honderd, die hij m bijna twee jaar heeft gemaakt. De expositie is tijdens de openingsu ren van het filiaal te bezichtigen. Maasluis Kwartet van Tijdgenoten is de titel van een expositie in het Maassluisc gemeentemuseum. De tentoon stelling belicht de relatie tussen het werk van vier kunstenaars die een geheel eigen plaats innemen in de beeldende kunst van de twintigste eeuw in Neder land. Werk is te zien van de beeldhouwers Mari Andries- sen (1897-1979) en Charlotte van Pallandt (1898) en van de schilders Otto B. Kat (1907) en Kees Verwey (1900) De expositie gaat in op het gegeven hoe deze getalen teerde persoonlijkheden bijna een eeuw overbrugd hebben met hun inbreng in het kunstleven. Niet al leen is hun artistieke ontwikkeling te zien, maar ook wordt een beeld geschetst van de onderlinge vriend schappen. Cursussen Donderdag 20 januari VLAARDINGEN Stamboomonderzoek voor ouderen. Wijkpost Zuid. Elke donderdag van 1).00-11.30 uur, MAASSLUIS Politieke vorming voor vrouwen. Wijkgebouw de Groene Stip. Elke donderdag van 13.30-15.30 uur, (zes bijeenkomsten). Vrijdag2I januari SCHIEDAM Effectief cnderhandeien/Handelen vanuil zelfvertrouwen. Edukatief Centrum. Eike vrijdag van 9.30-11.30 uur. (tien lessen, 20.-). Stijldan sen voor 55-plussers. Dienstencentrum de Woudheek. Elke vrijdag van 19 00-20 00 uur 1/6.-per maand). Dinsdag 25 januari SCHIEDAM Hoe zeg je wat je denkt. SVO. Broersveld 112. Acht bijeenkomsten, elke dinsdag van 9.30-11.30 uur. -10.-). Kleding maken en informatie voor Marokkaanse vrouwen. SVO. Broersveld 142. Elke dinsdag en donderdag van 8 30-11.30 uur. 30.-. heel seizoen). Anders ouder wor den. SVO. Broersveld 142. Elke dinsdag van 20.00-22.00 uur. 30.-). VLAARDINGEN Geheugentraining. Stichting Coerke. P-K. Drossaartstraat 65. Elke dinsdag van 08 30-10 45 uur. (tien lessen, 60,-1. Woensdag 26 januari SCHIEDAM Anders ouder worden. SVO. Broersveld 142, Elke woensdag van 9.30- 11.30 uur. 30.-). Chronische pijnklachten. St. Maatschappelijk Werk en Thuiszorg NWN. (zestien bijeenkomsten, 35.--), Donderdag 27 januari Gesprekgroep migratie. SVO, Broersveld 142. Elke donderdag van S.30 tot llüóuur. Woensdags februari SCHIEDAM Word Perfect 5.1. Klubhuis Zuid. 18.30-20.00 uur. (tien. lessen, 115,-:). Huphuis Oost, 20.30-22.00 uur. Kraienboompjes maken. Kluphuis Oost, 9.30-11.00 uur. (zes lessen, 25,-). Vlaardingen - De officier van justitie is gevraagd een rechts zaak te starten tegen het Vlaardingse bedrijf Hydro Agri. Pre cies 161 stankklachten in de maand veroorzaakt door het be drijf liggen hieraan ten grondslag. De DCMR Milieudienst Rijn mond, die om de strafvervolging heeft gevraagd, maakt momen teel proces-verbaal op. Dat wordt naar het Openbaar Ministerie ge stuurd, waarna de rechter kan worden ingeschakeld. De DCMR heeft Hydro Agri verder gedreigd onverwijld de produktie in Vlaar dingen te zullen stopzetten, zodra het bedrijf weer stankklachten veroorzaakt. De stank is veroorzaakt tijdens de produktie van fosforzuur. Het be drijf heeft daarbij fosfaaterts uit Jordanië gebruikt. De aan het be drijf verleende vergunning inge volge de Wet verontreinging op pervlaktewateren schrift het ge bruik van dit erts voor omdat er weinig cadmium in zit. De in december gebruikte partij bevatte echter wel stoffen die de stank verspreidden. De DCMR heeft Hydro Agri schriftelijk la ten weten dat de stankoverlast niet acceptabel is. Het bedrijf is gesommeerd maatregelen te ne men. Hydro Agri legt het probleem bij de Jordaanse leverancier van de erts, een mijnbouwmaatschappij. Het bedrijf heeft wel maatregelen getroffen. Zo zijn de geurstoffen afgebroken en is de produktie tij delijk stilgelegd. Er is vorige maand verzekerd dat de nieuwe lading geen problemen zal opleveren. Inmiddels is die ia- ding erts gearriveerd en uit een analyse van een aantal monsters blijkt dat er ditmaal geen stank- verwekkende stoffen inzitten. Door Nathalie Lans Vlaardingen - Wanneer je iets doet, moetje het goed doen, vindt Bert ter Maat. Als meubelmaker betekent dat een stukje vakwerk afleveren, als verzamelaar zoveel mogelijk vergaren. Wanneer veel een graadmeter is voor verzame len verdient Bert inderdaad een hoog cijfer. Hij heeft een zolder vol mondharmonika's en accor deons. In vier jaar tijd verzamelde hij een kleine 700 mondharmoni ka's en 163 accordeons. Om nog maar niet te spreken over de beeldjes, affiches en muziek die bij de instrumenten horen. De verzamelaar bespeelt de in strumenten niet zelf. „Ik kan nog wel 'Daar bij die molenspelen, maar daar houdt het mee op." De mond- en trekharmonika's heb ben echter altijd grote aantrek kingskracht op hem gehad. „Als kind was ik al gek op accordeons. Ik kreeg eerst een kleine trekhar- monika en als ik goed mijn best zou doen, zou ik een grote krij gen. Dat is er echter nooit van ge komen. Ik heb twintig jaar in Ca nada gewoond en toen ik weer te rugkwam in mijn geboorteland ging ik m'n moeder opzoeken en vroeg haar of zij mijn accordeon nog op zolder bad liggen. Dat had ze. Ik nam 'm blij mee naar huis. En zo is het verzamelen begon nen. Ik kocht er een paar bij. Op een gegeven moment heb je er een stuk of vijf en dan is het hek Bert ter Maat verzamelde in vier jaar tijd ongeveer 700 mondharmonika's en 163 accordeons. Hij" bespeelt zenietzeif: „Ik kan nog wel 'Daarbij die molen spelen, maar daar houdt het mee op." Foto Roet Dijkstra van de dam." Ter Maat heeft veel voor zijn lief hebberij over. Iedere week be zoekt hij wel een accordeonfesti val om met muzikanten te praten over zijn verzameling en uiter aard om te luisteren naar hun mu ziek, want mooiere muziek dan accordeonmuziek bestaat er vol gens hem niet. Ook slaat hij geen rommelmarkt over. Iedere zater dag staat hij vroeg op om op jacht te gaan naar nieuwe verzamef- stukken. De jaarlijkse verzamel- beurs in Utrecht is voor hem een paradijs. Twee dagen lang, vanaf de opening tot aan het sluitings uur, slentert hij langs kraampjes op zoek naar 'nieuwe' exempla ren. Het resultaat van de laatste verzameibeurs was toch maar liefst 22 mondharmonika's. Het overkomt de verzamelaar maar zelden dat hij met een har- monika thuiskomt die hij al heeft. Zijn instrumenten staan in zijn geheugen gegrift. Als leek begrijp je niet hoe iemand zoveel exem plaren nog uit elkaar kan houden. In vitrines liggen soms 20 harmo- nika's die veel op elkaar lijken, maar toch niet exact hetzelfde zijn. Het verschil zit 'm in de vorm, jaartal of bijvoorbeeld een opschrift, legt Bert uit. Rolmanica Er zitten echter ook exemplaren tussen die vanwege hun vorm heel erg opvallen. Zo heeft hij een zesling mondharmonika, eem harmonika van 58 1/2 centimer lang, een mondharmonika van nog geen vijf centimeter en een zogenaamde rolmanica. Dat laat ste instrument bracht een vriend mee uit Amerika. „Hel is iets bij zonders. In de jaren twintig wa ren deze rolmanica's erg in trek in Amerika. Je moet eraan draaien, net als bij een draaiorgel en tege lijk op blazen. Ik ben hier heel blij mee. want je ziet ze niet zoveel meer." Bijzonder of met, aan elk instru ment zit wel een verhaal vast. Zo bezit Bert ter Maat een harmoni ka met belletjes eraan. Dit exem plaar was ooit van Wim Sonne- veld, die er het nummer Nikkelen Nelis op speelde. Bij de accor deons is een van de meest in het oog springende exemplaren een blauw-lda-rose met veel glitters bewerkte harmonika. „Die heb ik van een klant van mij gekregen. Ik zag aan zijn type dat hij een accordeonspeler moest zijn. Toen ik vroeg 'speel je nog weieens accordeon?' keek hij me raar aan en zei: hoe weetje dat? Ik zei dat hij er een type voor was en liet mijn verzameling zien. Een paar dagen later bracht hij me dit exemplaar. Hij had er in zijn jeugd veel op gespeeld. Na schooltijd moest hij met wat deuntjes geld verdienen om thuis van zijn moeder brood te krijgen. Dat zijn toch mooie verhalen?" S9486SX-25 Mhz Processor 4 Mb intern geheugen Miditowerkast met led display 2 seriële poorten 1 parallel poort 1 game poort 250 Mb harddisk 12 Ms Diskdrive 3.1/2" 1.44 Mb Super VGA kaart 16 bit 512 Kb VGA Kleuren Scherm 1024x768 0,28 101 keys toetsenbord MS-DOS <UO NL of UK Nederlandse handleiding 15 MAANDEN GARANTIE Zelfde Cont 486DX-40 3.070,- SOUNDBLASTER PRO295,- CD-ROM DRIVE 300 KB/S 525,- Bleeksiraai 41 3134 EA Vlaardingen Tel 010-1342742 Openingstijden Dinsdag t/m Vrijdag 10.00- 18.00 uur Zaterdag10.00 - 16.00 uur MaandagGesloten Vlaardingen - De Holierhoek- sepolder ten noorden van Vlaar dingen krijgt toch een recreatieve bestemming, zij het dat het er eentje is waarbij ook agragisch gebruik belangrijk is. De Recon structiecommissie Midden-Delf land is daarmee voorbijgegaan aan de drieduizend handtekenin gen die zijn verzameld om de hui dige agrarische bestemming te handhaven en het plan van de al daar gevestigde boeren Van Vliet en Engel die hun bedrijf wilden handhaven. Wel is tegemoet gekomen aan de bezwaren van het college van B en W in Vlaardingen. Die wilden intensieve recreatie voorkomen. Er zal nu minder bos worden aan gelegd, met name in de buurt van de Breeweg. Ook zullen stukken grond als wei degebied blijven gehandhaafd. Niet met een volwaardig agra risch bedrijf erbij, maar wel met de mogelijkheid er koeien en schapen te laten grazen. De reconstructiecommissie heeft toegezegd serieus tc zullen kijken naar ontsluitingswegcn. Die moe ten minder afbreuk doen aan de bestaande s/uaüe. Verder is be paald dat de aanleg van eventuele ruiterpaden met ten koste mag gaan van de fiets- en voetpaden. Het ontwerp-deelplan gaat nu naar de provincie Zuid-Holland. Daar kunnen opnieuw bezwaren worden ingediend. Daarna stellen Gedeputeerde Staten het plan vast. Maasland - Even hadden de Open Groepering, PvdA en WD tijdens de deze week gehouden raadsvergadering in Maasland de hoop dat de fractie van het CDA niet compleet op één lijn zat. Toen het echter op stemverkla ringen en stemmen aan kwam, bleek de partij-discipline van de CDA-fractie, die de meerderheid vormt, opnieuw te zegevieren. Was het tijdens de vorige raads vergadering de reconstructie van de Kluisheulbrug die door het CDA van de agenda verdween, ditmaal bepaalde de raadsmeer- derheid het aantal parkeerplaat sen aan het eind van de Kwakei- weg. Onder druk van het recrea tieschap en de reconstructiecom missie werd dat aantal plaatsen op vijftien bepaald. Vorig jaar dachten de christen-de mocraten daar nog anders over. Toen werd het aantal parkeer plaatsen door de raad unaniem op zes bepaald. De Open Groepering, WD en PvdA hielden vast aan dit raadsbesluit, omdat de toen gel dende argumenten niet waren ge wijzigd. Volgens CDA-woordvoer- der J. van der Kooij voelde zijn partij zich door de opstelling van de reconstructiecommissie en het recreatieschap dusdanig voor het blok gezet, dat die eerdere uit spraak werd herzien. „De aanleg van vijftien parkeer plaatsen is ongeveer hetzelfde als de bestaande situatie." stelde Van der Kooij. „Dat is voor ons een aanvaardbaar compromis." Dat aantal is volgens het CDA ook vastgelegd in het deelplan Gaag. „Daar zullen we ons op beroe pen," benadrukte Van der Kooij, die zich er over had verwonderd, net als de overige fracties, dat het recreatieschap uiteindelijk toe wil naar vijftig parkeerplaatsen. De aanleg van vijftien parkeer plaatsen, voor 66.000 gulden, zou door Rijk en recreatieschap wor den betaald. Hield Maasland aan zes parkeerplaatsen vast, dan moest de gemeente zelf de ge- raamde 54.000 gulden ophoesten. .Als de geldbuidel rammelt gaan de principes bij het CDA over boord," hekelde W. Gouma (PvdA) de instemming met vijf tien parkeerplaatsen. „Ik begrip niets van die opstelling. Laat de combinatie SGP/RPF/GPV maar twee zetels krijgen. Die partij heeft tenminste principes." De Open Groepering zei zich ge chanteerd te voelen door de re constructiecommissie, terwijl de WD meende voor diezelfde com missie niet serieus te worden ge nomen. „Er komt niets van alle beloftes terecht," aldus de zelf aan de Kwakelweg wonende D. Oosterlee. Hij vond 54.000 gulden voor slechts zes parkeerplaatsen een extreem hoog bedrag. CDA-raadslid C. Pool, gezakt van de zesde naar de zevende plaats op de kandidatenlijst, leek ge schiedenis te gaan schrijven. „Ik sta op de grens om tegen te stem men," zei hij in een stemverkla ring, nadat zijn fractie eerder om een schorsing had verzocht, „Me neer Pool kan de Kwakelweg nog redden," viel Gouma hem onmid dellijk bij. De hoop van de Open Groepering, PvdA en WD bleek echter ijdel. Pool schaarde zich toch nog achter zijn fractiegeno ten en stemde voor vijftien par keerplaatsen. Donderdag 20 januari SCHIEDAM Podiumjamsessie, 21.00u. Wijk post Zuid. Cursus stamboomonder zoek, lO.OOu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Ju Dou (film), 14.00 en 20.30u. 'De vrouw van de zanger' (komedie met Brigitte Kaan dorp). 20.15u. Harmonie. Orkater (muziektheater), 23.00u. Grote Kerk. Lunchconcert. 12.45u. MAASSLUIS Notre Dame. Timbuktoe (crazyjazz- dance), 21.00u. Koningshof. Bingo, 20.00u. HOEK VAN HOLLAND Deelgemeentehuis. deelgemeenteraad, 20.00u. ROTTERDAM Popular. Het lijden van Piotr Ohey, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg De Bedeiaarsopera. 20.15u. De Commissie Affectieve Reiaties. 20.30u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Arlecchmo: Duet Siglette. 20.30u. De Doelen Ro mantiek authentiek, 20.15u. Ro- town. Peter Perrett's The One, 22.00u. Zaal De Unie. De avond van Dick Ra ay ma kers, 2Q.30u. Bi bliotheektheater. Story Internatio nal IV. 20.00u. Vrijdag 21 januari ]n SCHIEDAM Teerstoof. Vincent Bijlo, 20.304^.' Filmhuis. Swoon, 21.30u. De Buurvrouw. Rock of Ages, 22.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Ju Dou (film), 20.30u. 'De vrouw van de zanger' (komedie met Brigitte Kaandorp), 20.15u. Harmonie. Angra (Brazili aanse muziek), 23.00u. ROTTERDAM Luxor. Jules Deelder, 20.15u. Po pular. Het lijden van Piotr Ohey, 20.15u. De Scheg. Frits Lamb- rechts, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. De commissie Affec tieve Relaties. 20.30u. Theater Zuidplein. Little voice. 20.15u en Lenette van Dongen 20.30u, Lanta ren/Venster. Bagnolet. Rotter damse Schouwburg. Nederlands Dans Theater, 20.15u.The Act. The Groupies, 22.00u. Ahoy. Cavalleria Rusticana &Pagliacci, 20.00u. Rot terdams Conservatorium. Berlioz- Boulez project 1994, 12.45u. De Doelen. Mana Joao Pires, 20.15u. Rotterdams Philharmomsch Orkest. 20.15u. Bierlokaal v/h Schoone- wii.BeVnes&van Willigen, 22:30u.- SKVR-Muziekschool Centrum- West. Jamsessie 19.30u. Zaal de Unie. Jemand auf der Treppe, 20.30u. Bibliotheektheater.Story International IV, 16.00u. Baroeg. Gitaardance mghL 21u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Failing down' (12) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15.9.45. Alhambra 2: 'Aiaddin' (al) dag. 1.15-4. 'Passion fish" (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: 'The age of innocence' (al) dag. 1.15-5- 3.30. Calypso-2; 'Aladdm' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: 'Fa rewell to my concubine' (al) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'De molition man' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Robin Hood, men m- tights' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.3CD, Cinerama 4: 'The Firm" (16) dag' 1.15-5-8.30. 'Beethovens's 2e,(at) dag. 1.15.5.8.30. Cinerama 5f 'Hard Target' (16) dag. 9.30. Corso:1 'Heaven Earth' (al) dag.' 1.15.4.30.8.15. tmax Theater: 'Sharks' (a!) dag. 2-7.30. 'Mountain Gorilla' (al) dag. 3-7.30. Lantaren/ Venster 1: 'Le petit prince a dit' (16) dag. 8. 'The wedding banquet' (16) dag. 10. Venster 2: 'Muestra de ci ne chileno' dag. I.week. Ya no basta con rezar' do. 7.30. 'Valparaiso mi amor' do. 9.30. Vooraf: 'A Valparai so' en 'Le petit chapiteau'. Venster 3: 'L'odeur de la papaya verte' (16) dag. 8-10, 'Sneak Preview ma. 10. Venster 4: "Raming stones' (16) dag. 8.10. Lumière 1: 'Sleepless in Seattle' (al) dag.l.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'A prefect world' (12) dag. 6.45.9.30 do.vr. 1.15.4. Lu mière 3: 'Little buddha' (al) dag. 8. do.vr. óók 1.15-4.30. Lumière 4:^ 'The house of the spirits' (16) dag.r" 1.15-4.30-8.15. Rex: 'Sexcapa- des' (18) dag. drl.voorst. Thaliaf' The Addams family 2' (12) dag.1.15-4-6.45-9.30. Vlaardingen - Dc dief van zes pot ten koffie, die dinsdag werd aan gehouden in de trein naar Maas sluis, is door de Vlaardingsc poli tie in verzekerde bewaring ge steld. De 19-jange Maassluizer heeft vermoedelijk nog meer op zijn kerfstok. Hij wordt er van verdacht ook in zijn woonplaats koffie te hebben gestolen. Boven- dien zou hij daar in een winkel een partijtje scheermesjes heb ben ontvreemd. De Vlaardingse politie zoekt de zaak verder uit. Ét

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1