m 9 Vlaardingen wiï overlaadstation huisvuil l Vlaardingen en Schiedam in actie tegen drukwerk Rotterdams Dagblad Maassluis doet mee aan project om kilometers uit te sparen Bereden politie maakt indruk m Maassluis en Maasland rond tafel voor meer woningbouw Eerst Singelkerk restaureren, dan Haverschmidt-kerkje Vechtenden gescheiden Benzinedief biecht op Zwartrijder is ook winkeldief Met alcohol op achter stuur Autokraken Twee stallingen maandag open Toch borstonderzoek vrouwen Waterweggebied Celstraf en boete gevraagd voor zwendel bij meubelzaak Vraagtekens bij kosten beveiligen parkeerterrein Donderdag 27 januari 1994 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: Q 10-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Op de Oosthaven- kade heeft de Vlaardingse politie afgelopen nacht een groepje vechtenden gescheiden. Enkele personen waren om nog onopge helderde redenen slaags met elkaar geraakt. Ze staakten de knokpartij op last van de politie, maar een 33-jarige vrouw uit Schiedam zag nog kans tegen de surveillance-auto te schoppen. Zij moet de schade die zij daarmee veroorzaakte vergoe- den. Hoek van Holland - Een 44-jarige man uit 's-Gravenzande heeft te genover de Hoekse politie be kend dat hij driemaal benzine heeft getankt zonder te betalen. Hij haalde dit kunstje uit in Am sterdam, Groningen en Hoek van Holland. Ook biechtte de man op dat hij begin deze maand heeft in gebroken bij twee horecagelegen heden in Hoek van Holland. Te gen de verdachte is proces-ver- baal opgemaakt Schiedam - Een zwartrijder die gisterochtend bij een controle m de tram van lijn 1 bij winkelcen trum Hof van Spaland door de mand viel, bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. Op het poli tiebureau werd vastgesteld dat de man ook een winkeldiefstal had gepleegd. De verdachte, een 26-jarige Rot terdammer, had drie nieuwe koe- kepannen bij zich, die afkomstig waren uit een zaak in de Hof van Spaland. Een kassabonnetje kon de arrestant niet overleggen. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Vlaardingen/Maassluis - Gister avond is op de Holysingel een 32- jarige Maassluizer aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. Een politie-agent zag de man door een rood Hcht rijden. Bij een ademanalyse op het bu reau werd drankgebruik vastge steld. Er werd een proces-verbaal opgemaakt. Op de Schiedamseweg werd afge lopen nacht een 44-jarige Rotter dammer aangehouden voor het zelfde feit. De man reed over de busbaan, die gesloten is voor au toverkeer. Hij onderging dezelfde procedu re: een adem-analyse en een pro ces-verbaal. In Maassluis haalde de politie rond één uur 's nachts een 46-jari- ge vrouw uit haar auto nadat was gezien dat zij met hoge snelheid over de Rembrandtlaan reed. Met blaasapparatuur werd alco holgebruik vastgesteld. Een pro ces-verbaal was haar deel. Schiedam - Zeven eigenaren van auto's hebben gisteren bij de Schiedamse politie aangifte ge daan van inbraak in hun wagen. De auto's stonden geparkeerd aan de Willemskade, de Westerkade, de Hagastraat, de Huijsmanstraat en de Mozartlaan. De buit: vier ra- diocassettespelers, twee zonne brillen, een pakje sigaretten, een koffer met gereedschap en een cd-wisselaar. In één geval wordt niets vermist. Voor de deur van het Rijnmondhote! aan het Nieuwlandplein werd een blauwe Opel Ascona gestolen. In Schiedam werd ook een inbraak in een kelderbox aan het Newton- plem gemeld. Uit de kelder ver dwenen een mountainbike, boor machine en een deeoupeerzaag Vlaardingen - Om te voorkomen dat de vuilnisauto's onnodig veel kilometers rijden naar de AVE in Rozenburg, onderzoekt de gemeente Vlaardingen of het huisvuil efficiënter kan wor den afgevoerd. Overwogen wordt op Vlaardings grondgebied een overlaadstation te bouwen. Daar zou het afval verder moe ten worden samengeperst waarna het per schip of in containers op vrachtauto's naar Rozenburg kan worden gebracht. Het idee voor een dergelijk over- voor het overlaadstation. Gedacht wordt aan ondermeer industrie gebied Het Scheur en het meuwe bedrijvenpark aan de Deltaweg, waar vroeger de Shell was geves tigd Over de kosten van het pro ject zijn nog geen gedetailleerde berekeningen gemaakt De Vlaardingse reinigingsdienst streeft overigens op meer terrei nen naar regionale samenwer king. Met Schiedam wordt ge sproken over het gemeenschap pelijk ophalen van klein gevaar lijk afval, de nieuwe naam voor klein chemisch afval. Schiedam en Vlaardingen overwegen samen een speciale ophaalwagen voor dit type afval aan te schaffen. Ook is er overleg gaande met Schiedam en Vlaardingen over bet gemeenschappelijk inzame len van bedrijfsafval. Door de krachten te bundelen willen de gemeenten verhinderen dat on dernemers voor het ophalen van hun afval particuliere bedrijven inschakelen. laadstation is niet umek. De ge meente Delft, die het huisvuil ook bij de AVR laat verwerken, past al een dergelijk afvoersysteem toe. In Vlaardingen neemt de roep om een dergelijke methode toe omdat de benzineprijzen blijven stijgen en de vuilnisauto's niet doelmatig worden gebruikt. De gemeente voert al enige tijd overleg met Maassluis over de ge zamenlijke bouw van een over laadstation. Ook de Maassluise vuilnisauto's pendelen frequent naar Rozenburg, wat veel tijd en geld kost. Theoretisch is het mo gelijk nog meer gemeenten bij het project te betrekken, wat de kosten voor de deelnemers zou veriagen, maar daar voelt Vlaar dingen niet veel voor. Dat zou be tekenen dat er een groot aantal vrachtauto's door Vlaardingen zou komen te rijden, en op die overlast zit niemand te wachten. Volgens een woordvoerder van de reinigingsdienst zyn er verschil lende gunstig gelegen plaatsen Schiedam - Bij winkelcentrum Hof van Spaland en zwembad Groe- noord worden maandag twee bewaakte fietsenstallingen in gebruik genomen. Het beheer van de stallingen is in handen gegeven van de BGS, de bedrijfsgemeenschap voor sociale werkvoorziening in Schiedam. De beheerders zijn banenpoolers. De kosten voor het pu bliek bedragen één gulden per keer dat een fiets wordt gestald. Een brommer stallen is een kwartje duurder, Er zijn ook strippenkaarten en abonnementen verkrijgbaar. Met de nieuwe voorzieningen wil de gemeente Schiedam het gebruik van de fiets bevorderen en dat van de auto terugdringen. Tegelijkertijd worden op deze manier twee werklozen aan een baan geholpen. AI op de eerste dag van haar verschijning heeft de bereden politie indruk gemaakt op het publiek en de collega's van het korps in Vlaardingen. De twee agenten te paard die gisteren in het centrum patrouilleerden, arresteerden rond het mid daguur een winkeldief. De man, een 58-jarige Vlaardinger, had in een winkel op het Liesveld getracht een puzzel te ste len, maar werd door het personeel betrapt. Buiten de winkel ontstond een vechtpartij. De verdachte werd meegenomen naar het bureau, waar bleek dat hij vermoedelijk ook toilet gerei had gestolen in een andere winkel. De onverwachte verschijning van de bereden politietrok veel bekijks. Het was, verklaarde een woordvoerder van het plaatselijke korps, geen eenmalige vertoning: paarden zul len in het vervolg regelmatig de surveillance-auto gaan ver vangen. Dit als gevolg van de reorganisatie bij de politie. De Bereden Brigade, vroeger alleen in Rotterdam actief, heeft voortaan een regionale taak. Gisteren kwamen de paarden en hun berijders het terrein in Vlaardingen verkennenBinnenkort zuilen ze ook te zien zijn in Schiedam en Maassluis. Voor Hoek van Holland verandert erniets. Daar behoren politiemensentepaard al jaren tot het gewon e straatbeeld. De brigade wordt'szomers ingezet voor de surveillance langs het strand. Foto Roet Dijkstra Maassluis/Maasland - Maassluis en Maasland gaan rond de tafel zitten om te praten over wat er mei de weilanden in de Dijkpolder (tussen Maasland en Maassluis) moet gebeuren. Daarbij zullen andere be trokken instanties aanschuiven. De grond ten zuiden van rijksweg 20 behoort nu tot de gemeente Maasland. Maar Maassluis wil hier graag een woonwijk bouwen, om uit te breiden. In de Dijkpolder liggen nu alleen weilanden en akkers. De grond wordt gebruikt door landbouwmachmefa- briekVanderLely. „Binnen een paar maanden moet er eens een ge sprek komen tussen Maassluis, Maasland. Overleg orgaan Rijnmond en het Samenwerkingsorgaan Westland." vindt Jan Storm, wethouder Ruimtelijke Ordening in Maassluis. In de 'Eerste stad aan de Wa terweg* is een toenemende waag naar woonruimte. Maassluis heeft zelf geen bouwgrond meer, terwijl er wel behoefte blyft aan nieuwe huizen. Wethouder Storm: „In Maassluis zijn in het verleden altijd veel Westlanders komen wonen. Bovendien, als het toe komstige transportcentrum bij rijksweg 20 er komt, willen die werknemers ook hier komen wonen." De gemeente Maasland heeft de claim van de buurgemeente in het verleden al diverse malen afge wezen. In het komend overleg wil Storm zijn West- landse collega's ervan overtuigen dat ook zij belang hebben bij een woonwijk m de Dijkpolder. Maassluis vindt het 'niet opportuun' om de Dijkpolder binnen haar gemeentegrenzen te voegen. De grond en de eventuele woonwijk erop mogen volgens wethouder Storm best tot de gemeente Maasland blijven beho ren. „We zijn voorlopig geen voorstander van een Vlaardingen - Vrouwen uit Vlaardingen en Maas sluis kunnen toch meedoen aan het bevolkingson derzoek naar borstkanker. Dit is mogelijk gewor den door een onverwachte wijziging in de regionale planning. Het onderzoek voor de Vlaardingse vrou wen - van 50 tot en met 69 jaar - gaat al m februari van start in het Borstonderzoekcentrum in Rotter dam-Hoboken. Directeur E. S. A. van der Meer van de GGD Nieu we Waterweg-Noord is aangenaam verrast. In zijn nieuwjaarstoespraak sprak hij nog zijn zorg uit over de stagnatie in het onderzoek. Door de weige ring van het ministerie van WVC om mee te betalen aan een semi-mobiele eenheid vooronderzoek naar borstkanker zag het er naar uit dat vrouwen uit Vlaardingen en Maassluis buiten de boot zouden vallen. Door verschuivingen in de capacititeit in de Rotterdamse onderzoekscentra is nu voorkomen dat er 'witte plekken' ontstaan in het onderzoeks- gebeid noordelijke Waterweg. Zodra het onderzoek onder Vlaardingse vrouwen is afgerond, komt Maassluis aan de beurt. Directeur Van der Meer vindt het geen al te groot bezwaar dat de vrouwen voor het onderzoek naar Rotterdam moeten. „Het is kiezen of delen. Het gaat om een zaak van dermate groot belang dat de doelgroep een reisje naar Rotterdam maar voor lief moet ne men." Jan Storm; verleden. Archieffoto Harry Verkuylen/ Rotterdams Dagblad grenswijziging. Zoals Den Haag met Wateringen heeft gedaan, dat vinden wij hier niet aan de orde," aldus Storm, die daar veelbetekenend aan toevoegt: ..Maar we zouden het wel logischer vinden als de grens bij de rijksweg komt te liggen." In de afgelopen maanden hebben zowel Rijnmond als het Westland structuurnota's opgesteld over de toekomstige inrichting van hun gebieden. „Die plannen gaan we nu stroomlijnen," verklaart Storm. De belangen van de Dijk polder worden sinds kort niet meer primair door de gemeente Maasland verdedigd, maar door het intergemeentelijke Samen werkingsorgaan Westland (SOW), dat de bevoegdheid heeft gekre gen om te beslissen over groot schalige projecten. Het afwijzende standpunt blijft hetzelfde, maar de betrokken par tijen zijn niet meer helemaal de zelfde. In het ontwerp-structuur- plan is de Dijkpolder overwegend als open-weidegebied aangeduid. De grond van landbouwmachine- fabriek Van der Lely is als be drijfsterrein aangemerkt. Vlaardingen - Met een gezamen lijke actie in maart willen de ge meenten Schiedam en Vlaardin gen de verspreiding van reclame drukwerk tegengaan. De twee ge meenten voeren momenteel over leg over het huis aan huis ver spreiden van een folder met daar in stickers die de geadresseerde op de brievenbus kan plakken. Volgens .berekeningen van de ge meente Vlaardingen betaalt de actie (kosten ongeveer 35.000 gul den per gemeente) zich al binnen één a twee jaar terug. Want als er minder drukwerk wordt bezorgd, neemt de hoeveelheid afval af, en dat scheelt behoorlijk in de ver werkingskosten bij de AVR. Daar naast hoeven de gemeenten min der subsidie uit te betalen op in gezameld oud papier. In Schiedam werd vorig jaar al een begin gemaakt met de ver spreiding van anti-drukwerk- stickers. De gemeente wilde de sticker beschikbaar stellen voor ieder huishouden, maar leveran cier Demin uit Amsterdam kon of wilde geen voorraad leveren die toereikend was voor alle Schiedamse brievenbussen. Bij deze eerste actie werden 15.000 stickers verspreid, ^aar volgens cijfers van de gemeente is op dit moment slechts zo'n zes procent van alle (circa 35.000) brievenbus sen 'gesloten' voor ongewenst drukwerk. De rest van de stickers ligt nog in een la, of is door verbolgen bezor gers van drukwerk eigenmachtig verwijderd. Ondertussen komen nog vrijwel dagelijks aanvragen voor een sticker binnen. Daarom heeft Schiedam er, vooruitlopend op de regionale actie, nog eens 1500 laten drukken. Ze zijn ver krijgbaar in openbare gebouwen als de bibliotheken, de Sociale Dienst en het Openbaar Nutsbe drijf. In Vlaardingen is naar schatting nog niet meer dan twee procent van de brievenbussen bestickerd. Een enquête door scholenge meenschap Beneden-Maas wees vorig jaar echter uit dat 38 pro cent van de Vlaardingse bevol king prijs zou stellen op een stic ker om ongewenst drukwerk te weren. Maar zelfs als het om slechts twintig procent zou gaan, is een actie volgens de gemeente nog rendabel. Ook Maassluis zou aanvankelijk meedoen met de actie. Het stads bestuur heeft uiteindelijk afge haakt omdat men ook de folders en bijbehorende stickers als on gewenst drukwerk beschouwt. „Het zou een vreemde indruk kunnen maken als we actie voe ren tegen reclamedrukwerk door zelf op grote schaal zulk druk werk te verspreiden," aldus een gemeentelijke woordvoerder. Bo vendien hebben al circa 1500 Maassluizers een anti-drukwerk- sticker op het stadskantoor afge haald. „Dat wil zeggen dat al op zo'n twaalf procent van de brie venbussen een sticker zit, en daarmee benaderen we aardig het landelijke gemiddelde van twin tig procent. Daarmee zijn wij voorlopig tevreden." Het indammen van de afval stroom is het belangrijkste motief voor Vlaardingen en Schiedam om in actie te komen tegen de toe nemende hoeveelheid reclame drukwerk. Volgens gegevens uit 1991 ontvangt ieder huishouden jaarlijks 18 kilo 'ongewenst pa pier'. Sommigen verwachten dat deze hoeveelheid in het jaar 2000 zal zijn opgelopen tot 44 kilo. Den Haag/Vlaardingen - De Haag se aanklager mr. P. Wurzer, pro cureur-generaal bij het gerechts hof, heeft gisteren tegen het meu belbedrijf De Winter De Lange uit Vlaardingen een geldboete van vier ton geëist. Het bedrijf zou tussen 1987 en 1992 de belastin gen opgelicht hebben en zwart loon betaald hebben. De 52-jange vrouw die het bedrijf vanaf 1988 leidde, hoorde een celstraf van twee jaar en een geldboete van 25.000 gulden tegen zich eisen. De geeiste straffen komen in gro te lijnen overeen met het eerdere vonnis van de rechtbank. De 52- jarige ex-bedrijfsleidster kwam bij het Haagse gerechthof in ho ger beroep omdat zij de straf te fors vond. Zy bekende gefrau deerd te hebben, maar niet zoveel als Justitie beweert. Haar advo caat, mr, Wladimirof, legde giste ren het hof uit dat de ex-man van de verdachte met de fraude was begonnen. Na het vertrek van de echtgenote ging een bedrijfslei der door met verschillende zwarte praktijken. Toen zij in 1990 het heft in handen nam, was het voor haar te moeilijk om schoon schip te maken, omdat dat bedrijfseco nomisch veel problemen zou op leveren. Het hof doet over twee weken uitspraak. Maassluis - WD-raadslid Leen de Zeeuw heeft deze week kriti sche kanttekeningen geplaatst bij de kosten die de gemeente Maassluis moet maken om een parkeerterrein voor vrachtwa gens aan de Industrieweg te be veiligen. Het terrein wordt om heind met een hek en de gemeen te trekt daar 138.000 gulden voor uit. De discussie over de beveili ging van de parkeerplaats kwam in april van het vorig jaar op gang omdat vrachtwagenchauffeurs die er hun voertuig stallen, wil den dat het toenemend aantal ge vallen van vandalisme en auto-in braken een halt toegeroepen zou worden. Ze drongen bij b en w aan op maatregelen. Gekozen is, na lang heen en weer praten, voor een zogenoemde zelfbeheerover- eenkomst. De chauffeurs, die daartoe een vereniging hebben opgericht, zorgen voor beheer en onderhoud. Maar de gemeente tast dieper dan was voorgenomen in de buidel om het hekwerk te plaatsen, en dat zit Leen de Zee uw niet lekker. „Volgens de ambtelijke nota die op 27 april van het vorig jaar door de commissie werd behandeld, werd aangegeven dat er geen geld beschikbaar was voor de beveili ging. Later besloot het college 50.000 gulden beschikbaar te stel len en nu bedragen de uiteindelij ke kosten 138.500 gulden," aldus de VVD'er. „Dat beleid doet merkwaardig aan. Of is de finan ciële positie van Maassluis de af gelopen maanden verbeterd? Dat is mij overigens niet opgevallen," kreeg De Zeeuw de lachers op zijn hand. ,.Er moet voor minimaal een miljoen worden bezuinigd. Ra-ra, hoe kan dat?" Verantwoordelijk wethouder Jan Storm heeft toegegeven dat er aanvankelijk een ander kosten plaatje was gemaakt, maar dat verschillende mogelijkheden wa ren bekeken en de huidige keus van een hek bestaande uit spijlen het best realiseerbaar is. Storm noemde het een goede oplossing omdat de vrachtwagenchauffeurs bovendien zelf een oogje in het zeil gaan houden. De Zeeuw kon zich tenslotte vinden in het plan. Temeer omdat nu wordt voorko men dat de vrachtwagens elders in de stad worden geparkeerd. Schiedam - Aan de restauratie van het voormalige kerkje van de Nederlandse Protestantenbond aan de Korte Haven wordt door de gemeente Schiedam minder be lang gehecht dan aan het opknap pen van de katholieke Singel kerk. De basiliek aan de Singel heeft absolute voorrang, kregen vertegenwoordigers van de Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) vorige week te horen tijdens een overleg met wethouder Adri Reijnhout. De Singelkerk is een 'hoeksteen' in het ambitieuze stedebouwkun- dige plan dat de gemeente heeft ontwikkeld voor het Emmaplein en het Stadserf. De gemeente is van plan, als Monumentenzorg ook met geld over de brug komt, de restauratie van de Singelkerk financieel te steunen. Dit karwei gaat vele miljoenen kosten. Daar om moet met een forse bijdrage voor gebouw Paulus, waar domi nee Frapois Haversehmidt in de vorige eeuw heeft gepreekt, voor lopig worden gewacht. De stichting is lichtelijk teleurge steld, omdat gehoopt werd dat op de honderdste sterfdag van Haversehmidt (beter bekend als de dichter Piet Paaltjens) met de gemeente een overeenkomst ge sloten kon worden over de restau ratie van het gebouw. Dat is maar ten dele gelukt. Op 19 januari hebben de SBSS en de gemeente enkel afgesproken de restauratie zo 'spoedig mogelijk te maken'. De casco-restauratie van gebouw Paulus kost naar schatting van de stichting vier ton. Ongeveer 2,5 ton daarvan heeft de stichting al binnen, voor het resterende be drag worden nog sponsors ge zocht. Gedacht wordt daarvoor culturele fondsen te benaderen. De SBSS rekent het pand aan de Korte Haven tot het cultureel erf goed van de stad. Het gebouw da teert uit de 19e eeuw en werd in 1888 verbouwd. Nadat het een tijdje dienst had gedaan als verza melplaats voor de vrijzinnig pro testanten werd er een autowerk plaats gevestigd. Later werd het gebouw gebruikt voor opslag door een distillateur en weer wat later kwam er een marmerhandel m. Het pand heeft een rijk bewerkte puntgevel met drie grote rond boogvensters. De gevel heeft zo genaamde 'speklagen' en boven de grote deur en de ramen zijn versierde spaarvelden en sluitste nen. De gevel is in zeer slechte staat en moet nodig worden opge knapt. „Hoe langer we wachten, hoe duurder het wordt," aldus Co- ra Boele van de SBSS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2