13 Echte politieman komt voor de klas pi Drugsidee van Simons 'een heel gezond uitgangspunt' Vliegende storm bedreigt strandtenten Oude herinneringen bij 'Op de koop toe? Rotterdams Dagblad Hoogvlietse diender waarschuwt de schoolkinderen voor drugs en geweld Eis vijfjaar tegen briefj e s overvaller SP wil verkiezingsgeld terug in gemeentekas W' Vrijspraak disco-moord Jaar cel voor bedreiging NS-conducteur Agentschap beroofd PvdA: hoge Betuwelijn Drukte op Zestienhoven Zaterdag 2fi januari 1994 Rotterdam Door Marcel Potters Rotterdam Het adopteren van schoolklassen door politiemensen is gejat in Amerika, vat com missaris J. Karei kort en bondig samen, en nu 'gemodelleerd' naar de Hoogvlietse situatie. „Het is een perfecte manier," zegt hij later, „om bij de aanpak van de overlast en de criminaliteit aan de vóórkantte beginnen." Ofwel bij schoolkinderen van 10 tot 12 jaar oud, die vanaf begin volgende week rechtstreeks van een politieman krijgen te horen wat wél en niet mag. Drie basisscholen in Hoogvliet - De Canteclaer, De Vlam en De Rijnmond- dienen als "proefter- rein'. Politieman Jan Laufvan bu reau Hoogvliet is door zijn baas Karei vrijgemaakt van al zijn an dere politietaken om één keer in de week de scholen te bezoeken, en met name waarschuwend werk te verrichten. En. daarnaast, te zorgen dat de kinderen na school tijd niet over straat zwerven, maar ergens vertier kunnen vin den. Hij maakt een duidelijke schei ding tussen Hoogvliet-noord en - zuid. 'Koord' is het meest be rucht. Hier heeft de criminaliteit de laatste jaren de meeste sporen nagelaten. En is het dus zaak de jeugd te behoeden voor - zoals de doelstelling van het programma *Van 't Verkeerde Pad Afhouden' meldt- „de vernietigende gevol gen van drugs, alcohol, vandalis me, verslaving en geweid." Lauf: „We mikken op de groepen 7 en 8 van de basisschool. Die jeugd is nog te vormen, daar kun je nog wat mee. Maar. de opzet is om later ook naar de middelbare school over te stappen. Alleen maar om wéér met dezelfde jon geren te worden geconfronteerd. Hé, zeggen ze dan, jou kennen we nog." Ingeroosterd Het wordt wat hem betreft dit lo pende schooljaar nog een echt ex periment. Als het een beetje loopt, legt hij uit, komen ook an dere scholen voor 'adoptie' in aan merking. „En vólgend schooljaar word ik gewoon ingeroosterd, net zoals de leraren," stelt Lauf. De bedoeling is dat dan ook politie mensen en scholen in IJsselmon- de, Ridderkerk en in het district Marconiplein gaan meedoen. De Hoogvlietse diender staat voor de klas in uniform: „Ik laat de jeugd zien dat ik een échte poli tieman ben. die les komt geven. Ze confronteren met de werke lijkheid. Ieder onderwerp kan daarbij aan bod komen. Na een paar weken laat ik 2e een opstel schrijven, even kijken hoe ze het oppikken." De voormalige baas van het Roof Coördinatieteam (RCT), Gijs Baan, ontdekte het adopteren van scholen tijdens een stage bij de FBI in de Verenigde Staten. Lan ceerde het in Rotterdam om, met steun van zijn opvolger bij het RCT René Verzijl, uiteindelijk ge hoor te vinden bij de verzamelde commissarissen. Mét de zegen van korpschef Hessing ging com missaris Karei, niet bepaald vies van een overlast-bestrijdend ex perimentje in zijn district, aan de slag. Karei zelf: „We moeten zorgen voor 'n aanvulling op het lespak ket, aanvulling waar dat nodig is. Hoe het afloopt, weet ik nog niet. Maar die spanning -gaat het goed, gaat het niet goed? - daar hou ik wel van." Takenpakket Lauf: „Of voor de klas staan nog wel een taak is van de politie? Ik denk het wet. Er gaat preventie vanuit, dat scheelt op termijn weer werk. En ik ontlast op deze manier collega's van de Jeugd- en Zedenzaken, die dit eigenlijk in hun takenpakket hebben, maar er niet meer aan toekomen. Dat zelfde geldt voor de rayonagen ten." Deel van de 'les' is de rit nalopen, die een bij een misdrijf gesnapte junk maakt, als er géén cellente kort zou zijn. Dus eerst met de he le klas naar het politiebureau, dan naar de rechtbank, en vervolgens naar de gevangenis. Alcoholisme, geweld, vandalisme, drugs. „Ech te gebruikers zul je in de doel groep niet aantreffen," legt de po litieman uit, „maar ze weten wél precies wanneer drugs zijn ver sneden, en wanneer niet." De Hoogvlietse scholen zijn en thousiast. Mede-directeur D.A. de Jong van De Canteclaer, die maandagmiddag Lauf over de vloer krijgt: „Dit is zeker toe te juichen. De kinderen op de basis scholen worden nu reeds gecon fronteerd met misdadige Figuren in de wijk. De drugshandel, inbre kers. de angst van mensen. En ze komen met die verhalen op school." En Hans Elemans, voorzitter van de deelgemeente Hoogvliet: „Ik ben er trots op, dat we veel van dit soort "problemen, samen met de politie, kunnen aanpakken. Wat men ook van Hoogvliet zegt, ze kunnen niet beweren dat we hier bij de pakken neerzitten." Rotterdam - „Een heel gezond uitgangspunt," noemt directeur Ton Quadt van de hulpverle ningsinstelling Odyssee het plei dooi van staatssecretaris Simons voor een gedeeltelijke legalise ring van softdrugs. In het Rotter dams Dagblad van gisteren pleitte Simons voor een vergun ningstelsel voor bonafide hasjtenten. Dit onder het motto „Bescheiden toelaten is de beste garantie voor beheersing van het drugsprobleem". Ook vraagt de staatssecretaris zich af of de re- gei dat coffeeshops maximaal dertig gram hasj in voorraad heb ben nog wel werkbaar is. Quadt verwacht dat de branche zich zelf zal saneren als Simons' vergunningenstelsel wordt inge voerd. „De bonafide 2aken zuilen er wel voor waken hun vergun ning te verliezen." Ook Simons' opmerkingen ever de dertig gram-grens bij zijn Quadt uit het hart gegrepen. „De meeste cof feeshops hebben vele soorten hasj en marihuana in hun assor timent," voert Quadt aan. „Dan kun je niet vergen dat ze slechts dertig gram in voorraad hebben." Het legaliseren van de coffee shops heeft als bijkomend voor deel dat de Staat zal kunnen pro fiteren van de belastingopbreng- sten, venvacht Quadt. Nu is dat niet mogelijk omdat drugsver koop illegaal is en zich dus in het zwarte circuit afspeelt. „En in een vergunningstelsel kun je ook kwaliteitscontrole uitvoeren," ai- dus Quadt. Hij wü zelfs nog verder gaan dan de staatssecretaris: „Geef ook de teelt voor binnenlands gebruik vrij," betoogt Quadt. „Als het ver bouwen van hasj en marihuana strafbaar blyft, blijft de handel in handen van grote criminelen. Dat los je met een vergunning stelsel niet op." Quadt gelooft niet in het argument dat interna tionale verdragen een beletsel zouden zijn voor legalisering. „In Zwitserland wordt al jarenlang heroïne verstrekt, en zij hebben met dezelfde vragen als wij te maken.; .Nederland is. zo, langza merhand zijri rol van gidsland op dit gebied te verliezen." Verkoper Michel van coffeeshop Sky High aan de Nieuwe Binnen weg vindt de huidige gang van zaken dan ook zeer onbevredi gend, maar dat wil nog niet zeg gen dat hij een warm voorstander is van Simons' ideeën. „De over heid kan nu ook malafide hasjtenten sluiten door de hore- ca-vergunning in te trekken," meent hij. En verder, meent Mi chel, blijft de positie van de cof feeshop-houder precair omdat hij zaken moet blijven doen met de criminele verkopers. „Daarom moeten ze de hennepteelt voor binnenlands gebruik toestaan," meent hij. ,.Het gaat toch zo slecht in het Westland? Laten ze de tomaten eruit gooien en hen nep gaan kweken". Zolang het niet zover is. besluit de hasj-ver- koper, hoeft de Staat zich ook niet rijk te rekenen met accijn zen op soft-drugs. „Want die mensen bij wie je je handel koopt, geven er in het algemeen geen bonnetje bij." De vijf grootste fracties in de Rot terdamse gemeenteraad staan welwillendtegenover het plan y van Simons om „hopeloze, soms terminale" verslaafden bij wijze van experiment heroïne te ver strekken. Zij zien ook wel iets in Simons' plan voor een vergun ningstelsel voor bonafide koffie shophouders. De fractie-woord- voerders van PvdA, CDA VVD. Groenlinks en D66 hebben .dat vrijdagmiddag gezegd. De Rot- - terdamse korpschef Hessing deed in 1992 al een pleidooi voor legalisering van softdrugs. Rotterdam - Officier van justitie mr. R. de Rijck heeft gisteren vijf jaar celstraf geëist tegen de be faamde briefjes-overvaller. Deze Rotterdammer, de 31-jarige J de V., hanteerde een vaste werkwij ze. Hij legde een briefje neer met de tekst 'Dit is een overval' en eis te geld. In totaal probeerde de ongewa pende overvaller op deze wijze elf keer zijn slag te slaan. Het mis lukte drie keer. De totale buit be droeg 32.000 gulden. Zo kreeg hij bij het postkantoor aan de Pe- gasusweg in Het Lage Land 8500 gulden mee op 13 februari 1993. Aan de Dordtselaan in Rotter dam-Zuid incasseerde hij op 16 januari van het vorig jaar 5890 gulden en aan de Duikerlaan in Capelle aan den ÏJssel bedroeg de buit op 6 maart 2450 gulden. Ook bij de Verenigde Spaarbank sloeg hij zijn slag. De verdachte, een voormalige off setdrukker, kwam tijdens de zit ting naar voren als een tragische figuur. Hij is getrouwd geweest met een vrouw die leed aan smet vrees. Dat werkte zo op zijn zenu wen dat hij vaak zijn toevlucht zocht in het caféleven. Zo raakte hij verslaafd aan 'de fruitautomaat en bouwde enorme gokschulden op bij mensen die de er niet al te vriendelijke incasso-methodes op i hielden. Na elf overvallen gaf hij zich zelf aan bij de politie. De V. handelde volgens zijn advo caat mr. J. Spigt uit wanhoop, Hij vond de strafeis van de officier van justitie te hoog en noemde de ontsporingen van zijn cliënt „een incident". De raadsman pleitte daarom voor werkstraf. Uitspraak over dertien dagen. De broekspijpen moesten omhoog op het Noordereiland, waar de kade door de zware noordwester onderwater kwam te staan. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam - De vliegende noordwester die langs de kust gistermiddag uitschie- y tèrs van windkracht tien bereikte, dreig de in Hoek van Holland diverse strand tenten weg te spoelen; Een uur lang was sprake van een kritische situatie. Door met een shovel steeds weer. zandheuvels op te werpen werd onheil öp het nippértje voorkomen. Richting 's-Gravenzande yt reikte het hoogopgezweepté water tot het terras van twee hoger op een duin gele gen strandpaviljoens,/ Om eventuele paniek te voorkomen wer den automobilisten gistermiddag bij het/ Hoekse strand geweerd. Daartoe was de 'slagboom van de enige toegangsweg neergelaten/Zowel de duinenrij langs de Nieuwe Waterweg als. het strandplateau stonden, op het hoogtepunt van de storm, omstreeks.half vier in de middag, blank. Ondergang Kees Dekker, verantwoordelijke man voor het Hoekse strandonderhoud die on der gevaarlijke omstandigheden met zijn shovel de bedreigde strandpaviljoens van de ondergang redde, bestempelde de storm van gistermiddag tot één van de zwaarste van de afgelopen vijf jaar. Van de 1,2 miljoen kubieke meter zand die medio vorig jaar .was opgespoten op het Hoekse strand, was gisteren zestig pro cent weer in zee verdwenen. Volgens hem liggen tal van strandtenten er nu na genoeg onbeschermd bij. V Ernstiger „Als er op korte termijn nog zo'n storm komt," waarschuwde Dekker, „zullen de gevolgen veel ernstiger zijn." Pas in maart komt/ter plaatse een nieuwe straridsuppletie, een. hoeveelheid van 600- tot 700,000 kubieke meter zand. Dag jesmensen,' die gisteren naar zee kwa men kijken, zagen dat de Hoekse Noórd- erpier vrijwel geheel door de vele meters hoge golven was verzwolgen. In Rotterdam viel volgens een woord voerder van de brandweer de overlast erg meel „Alleen op- het Noordereiland, de Oranjeboomstraat en de Rosestraat leek het even uit de hand te lopen. Nee, de meeste meldingen verwachten wij van- daag omdat kelders leeggepompt móeten worden." Door het wassende water ontstond op de Vlaardingse Wilhelminahaven kortslui ting in een meterkast pp een daar afge meerd schip. Het binnenbrandje kon door de brandweer snel worden geblust. Aan diezelfde kade drong het water zelfs door tot de achtertuinen van de wonin gen en kantoren. De politie zette het ge bied af en sleepte uit voorzorg daar ge parkeerde auto's weg; Toch kon men niet voorkomen dat een aanzienlijk aantal auto's in mum van tijd onder water kwam te staan. Fietsers die dappere pogingen ondernamen het water toch te trotseren gingén onder toeziend oog van een groot aantal toeschouwers kopje onden Zandzakken In Swyndrecht werden door de gemeente gelijk voorzorgsmaatregelen genomen toen de dreiging van hét opstuwende wa ter naderde. De afdeling Gemeentewer ken zette pallets met zandzakken neer óp het Veerplein en de Nieuwstraat en het Balkengat en De Werf. Daardoor kon er ger worden voorkomen. In Dordrecht lag dat anders. Burgemees ter J, Noorland erkende gisteren dat zijn gemeente te traag heeft ingespeeld op de voorspelde wateroverlast door de noord- westerstorm. De late waarschuwing aan de bevolking leverde verschillende ver ontwaardigde reacties op. Niks Voor. de oudere Zwijndrechtenaren was het opkomende water een stuk minder enerverend. „Dit is niks vergeleken bij de situatie van voor de Deltawerken," re lativeerde een wat oudere bewoonster. „Toen was dit schering en inslag en stond het .water ook veel hoger. Dan werd je midden in de nacht wakker geroepen en voor je goed en wei beneden aan de trap was stonden je kaplaarzen al vol water." Zo ver kwam het tot opluchting van vele Rijnmonders gisteren gelukkig niet- Een 'feest der herkenning' in het Schielands- huis waar de expositie 'Op de koop toe, de weg gevertjes 1920-1970' van start is gegaan. De tentoonstelling laat zien hoe zestig bekende Nederlandse bedrijven een halve eeuw lang klanten hebben proberen te winnen én vast te houden met cadeautjes, spaarzegels en ande re weggevertjes. In de magere jaren rond de Tweede Wereldoor log brachten de spaarsystemen in veel Neder landse woningen nog enige luxe binnen. Die va rieerde van plaatjesboeken met kleurenaf beeldingen tot ijskasten. Een laatste grote op leving deed zich nog voor in de jaren zestig toen het verzamelen van speldjes en sleutelhangers een ware rage werd. Wat er in die halve eeuw is weggeven en hoe en waarbij dat gebeurde is vanaf vandaag in het Schielandshuis te zien. Foto Gerhard van RoorVRotterdams Dagblad Zie ook pagina 23, Rotterdam - De Socialistische Partij (SP) wil dat de politieke partijen in de deelgemeenten het geld voor de verkiezings campagne terugstorten in de ge meentekas. Door de beslissing van de deelraden krijgen onder meer de ultra-rechtse partijen als Centrumdemocraten in. ÏJs- selmonde en CP'86 in Kralin- gen-Crooswijk vijftienhonderd gulden voor promotie. In een brief aan minister van Binnenlandse Zaken, drs. £d. van Thijn wordt gevraagd het besluit van de deelgemeenten te vernietigen. De SP heeft het geld steeds geweigerd. De partij is van mening dat promotie moet worden gefinancierd uit contributies en donaties. De gemeente Rotterdam en de deelgemeenten geven gezamen lijk volgens de Socialistische Partij een half miljoen gulden uit aan een actie om de opkomst te bevorderen. De deelgemeenten IJsselmon- de, Hillegersberg-Schiebroek, Kraiingen-Crooswijk, Overschie en Noord hebben verkozen in totaal 79.000 gulden recht streeks aan de politieke partijen uit te keren. Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de 33-ja- rige Rotterdammer J. de K vrij gesproken van doodslag in een Belgische discotheek. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden vijfjaar celstraf tegen de man omdat hij in een disco in het Belgische Kapellen een medebe zoeker zou hebben doodgeslagen met een barkruk. De rechtbank achtte dit niet bewezen. Wel werd De K. wegens mishandeling ver oordeeld tot vier maanden cel straf. Rotterdam - Een 2B-jarige man uit Rotterdam is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot een jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf omdat hij een NS-conducteur met een mes heeft bedreigd. Dat gebeurde op 6 oktober vorig jaar, in de trein van Rotterdam naar Dordrecht. Ook heeft de man zich schuldig ge maakt aan een overval. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden negen maanden gevan genisstraf tegen hem. Rotterdam - Een nog onbekende man heeft gistermiddag een postagentschap aan de Fransel aan beroofd. De man zette een vrouwelijke klant een mes op de keel en eiste geld. Met enkele dui zenden guldens verdween de da der spoorloos. Op het moment van de overval waren drie klanten en twee personeelsleden in de zaak aanwezig. Rotterdam - Binnen de PvdA- fractie in de Eerste Kamer gaan stemmen op om de Betuwelijn op palen aan te leggen. Dit idc-e wijkt sterk af van het thans klaarlig gende plan om de goederenspoor lijn op de conventionele wijze op een bovengronds talud te realise ren. PvdA-senator Tummers: „De technische mogelijkheden om de spoorlijn verhoogd aan te leggen zijn naar mijn mening te weinig afgewogen. Ik vind dat dit alsnog moet gebeuren". Tegen het be sluit, zoals dat in december door de Tweede Kamer is goedge keurd, zegt Tummers nog niet hardop 'nee'. Wel heeft hij er kri tiek op: ..Een bovengrondse tracé, waarvoor de Tweede Kamer heeft gekozen, is een oudmodische op- lossing."Tot nog toe heeft minis ter Maij alle afwijkende opties voor de goederenspoorlijn afge wezen. omdat deze onbetaalbaar zouden zijn. Rotterdam - Door het slechte weer is een aantal vliegtuigen ge dwongen gisterochtend van Schiphol uit te wijken naar Rotte- dam Airport. Het ging in totaal om 850 passagiers, die per bus van Rotterdam naar Amsterdam zijn vervoerd. Het vliegverkeer van en naar de Rotterdamse luchthaven heeft geen hinder on dervonden van de storm, aldus een woordvoerder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1