11 Vlaardingse horeca wordt doorgelicht Keuze extra tv-zenders is nog niet duidelijk WINTER SCHLUSS VERKAUFÜ! mm'0 D66: hoijes terug en meer condoomautomaten Blikje leeg? Boom geplant! Wethouder noemt SP-argumenten over groenproblematiek 'onzin' Rotterdams Dagblad Van der Windt draait in Rotterdam politie dienst 240 horeca-etablisse- rOiltie neemt Dll eerst allemaal geinven- VV eStnaVeilKade al SEIZOE^URSmEEM Vertraging bij bouw zwembad De Kulk Bekeuringen bij de vleet Glas in de tuin Jongens vermaand Wieldopdief' opgepakt Windmolen draait weer Donderdag 3 februari 1994 Schiedam - Eeneollectepuntvan het Aidsfonds in de hal van het stadskantoor en meer condoom automaten in de stad. Met onder meer deze maatregelen wil D66 in Schiedam de komende vier jaar een gerichte 'gezondheids politiek' gaan voeren. In dezelfde lijn ligt het voorstel sportclubs een bonus te geven die in de kan tine minder alcohol verkopen en meer 'fris'. Verslavingen bezorgen de sa menleving veel overlast, heeft de party geconstateerd. Daarom moet het aantal gokkasten in de Waterweg horeca verder worden terugge drongen en horen illegale gokae- tiviteiten streng te worden aan gepakt. In het deze week gepubliceerde verkiezingsprogramma 'Dit is het moment' kondigt D66 ook harde maatregelen aan tegen 'af wijkend woongedrag'; huurders die hun buren overlast bezorgen moeten door hun huisbaas op de vingers worden getikt, de slacht offers van burengerucht hebben recht op hulp. Op het gebied van milieu en ver keer pleit de partij voor het stich ten van een distributiecentrum aan de rand van de stad, waar le veranciers hun goederen voor de plaatselijke middenstand over slaan. De spullen moeten vervol gens door auto's 'met schone mo toren' naar hun bestemming wor den gebracht. Dit idee is overi gens ook al door Groenlinks naar voren geschoven. Tram De gemeente, vindt D66. kan ver der het goede voorbeeld geven door afgeschreven bedrijfswa gens te vervangen door auto's met een zuinigeen schone motor. Ook wordt het oude idee om de trams van Schiedam en Delft aan elkaar te koppelen over het talud van rijksweg 19 weer naar voren gehaald. Alle Schiedamse ambte naren zouden, om het autoge bruik in te dammen, een dienst- fiets moeten krijgen. Intiem D66 ziet graag dat Schiedam iets van zijn oude intieme karakter terugkrijgt en wil daarom dat er weer hofjes worden gebouwd. Dat zou dan niet alleen in de ou de wijken moeten gebeuren, maar ook in de stadsuitleg. Ook op sociaal terrein moet de intimi teit terugkeren, en dat kan vol gens de Democraten doorwijkco- mités te benoemen die verant woordelijk worden voor hun ei gen omgeving. Op het gebied van huisvesting wordt gepleit voor een aparte gemeentelijke dienst die verantwoordelijk wordt voor het wijk- en buurtbeheer en de stadsvernieuwing. Met wijkrefe- renda wil D66 peilen hoe de be volking in de afzonderlijke stads delen over bepaalde problemen denkt. Andere voorstellen uit het D66- programma: het grondig door lichten van de Dienst Gemeente werken en bekijken in hoeverre deze Dienst kan worden vervan gen door een particulier bedrijf, het verbieden van gesloten rol luiken en het bevorderen van het uitgaansleven in Schiedam- Noord, want daar is nu vrijwel niets te doen. Vlaardingen - De politie van Vlaardingen gaat vanaf rraart in samenwerking met de afdelingMilieu van de gemeente alle ho recazaken in de stad onder de loep nemen. Onderzocht wordt of de bedrijven voldoen aan de eisen van de nieuwe Wet Milieube heer die sinds 1 december van het vorig jaar van kracht is. Vlaardingen telt ruim mentent. Die worden t i i tanseerd voordat ze -, worden gecontroleerd voorschot op actie op de benodigde ver gunningen. Zo'n 95 procent van de cafés, restaurants, koffieshops en snackbars valt onder het Be sluit Horecabedrijven; een ver takking van de Wet Milieubeheer. Daarin zijn onder meer eisen be treffende de inrichting, de ge- luidsnormen en afvalregeling op genomen. Vooral de inrichtings eisen zijn veelomvattend. De poli tie denkt een jaar nodig te hebben om alle horecazaken te bezoeken. O vertreding Omdat Vlaardingen niet is aange sloten bij de DCMR Milieudienst Rijnmond worden de geluidsme tingen verricht door de afdeling Milieu van de gemeente. Bij over treding van de wet worden hore- cabazen gesommeerd maatrege len te treffen. Gebeurt dat niet, dan kan men strafrechtelijk wor den vervolgd. Bekeuringen voor overschrijding van de geluidsnor- men kunnen tot in de duizenden guldens lopen. Op het zogenoemde Project Hore ca waaronder de nadetende actie valt. is door de politie inmiddels al een voorschot genomen. Als antwoord op de vele klachten over overlast in de omgeving van de Westhavenplaats door horeca zaken wordt daar sinds half de cember strenger gecontroleerd. Geklaagd wordt over geluidsover last. fout parkeren, overtreding van de sluitingstijden, zwerfvuil en urineren in portieken. Dc be trokken ondernemers zyn hier- vanop 'de hoogte gesteld en heb ben inmiddels de politie en de ge meentelijke milieudienst over de vloer gehad. Eén bedrijf bleek niet aan de geluidsnormen te vol doen. De eigenaar is in de gele genheid-gesteld afdoende voor zieningen te treffen. Bonnen Gedurende de acht weken die de politie "ïiirïn het centrum contro leert, is gebleken dat de cafés zich redelijk aan de sluitingstijden houden. Tot bekeuringen kwam het nog niet. Wel is al een aantal bonnen geschreven voor ver keerd parkeren. Regelmatig wordt de taxistandplaats tegen over de Visbank gebruikt als par keerplaats. Afgelopen weekeinde vonden daar zeventien automobi listen een bekeuring onder de ruitenwisser. Om het zwerfvuil rondom cafés en snackbars terug te dringen worden extra vuilnisbakken ge plaatst. Tevens ligt het in de be doeling om bij slecht verlichte ca fés meer lichtpunten aan te bren gen. Schiedam - Het onderwerp na tuur en milieu lijkt favoriet bij de groep scholieren van de Prins Mauritsschool die in de Schiedamse kindergemeente raad zijn vertegenwoordigd. Hun verkiezingsprogramma staat er bol van: het bondepoep-probleem moet worden aangepakt, er moe ten meer bomen worden geplant en het water moet schoner. Maar het mooiste voorstel werd gisteren spontaan bedacht. „Waarom wordt er niet verplicht statiegeld op blikjes geheven?" vroeg een jongetje. „Dan zijn de straten met meer zo vuil." Zijn klasgenootje haakte enthousiast in op het voorstel: „Ja, dan krijg je bij inlevering geen geld, maar zaadjes voor bomen en planten voor meer groen in de stad." De kindergemeenteraad kwam woensdagmiddag voor de tweede werkbijeenkomst bijeen in het Stadskantoor om een partijpro gramma op te stellen, lijsttrek kers te kiezen en de verkiezings lijst samen te stollen. Tijdens de vorige bijeenkomst, twee weken geleden, werden de jonge politici geïnformeerd over het reilen en zeilen tijdens de verkiezingen. Tijdons deze bijeenkomst gingen de vertegenwoordigers van de groepen 7 en 8 van de Schiedam se basisscholen rond de tafel om met een aantal deskundigen en kele thema's te bespreken die mogelijk terugkomen in het ver kiezingsprogramma van de wijk- partijen. Aan de orde kwamen: natuur en milieu, sport en spel, samen wonen/samen leven, in richting van de stad, bestrijding vandalisme en gezond leven. 2 o vertelde Atje van der Kolk van het bureau HALT over het voor komen van vandalisme en tegen gaan van diefstal. Alom veront waardiging binnen de groep Woudboek/Groenoord wanneer ze van de deskundige te horen krijgen dat enkele jongeren ooit eens voor straf de smeerput van de brandweer moesten uitbagge ren omdat ze kattekwaad hadden uitgehaald. „Hadden ze het maar niet moeten doen," wordt vanuit de hoek laconiek gereageerd. L. Boers van de Dienst Gemeen tewerken maakte met de kinde- Medewerker Sport- en Recreatie Van Helden volgt de beraadslagingen van de kindergemeente raad in Schiedam. Lurkend aan flesjes fris stelden groepen scholieren gisteren hun verkiezings programma's op. Foto Roel Dijkstra Gnegplein een houten kiimrek door andere kinderen is gesloopt. Een ander vindt het flauw dat de gemeente een speelterreintje in de Wattstraat heeft weggehaald nadat buurtbewoners hadden ge klaagd. „Dat is die oude man die al onze ballen lekprikt," mokt hij. ren een inventarisatie van speel plekken in de stad. Zijn vraag: zijn er voldoende speelplekken en moeten de bestaande plekken worden verbeterd? De groep Ke- thel Noord kreeg tijd te kort om alle grieven kenbaar te maken. Eén jongetje is boos omdat op het Alle ingebrachte voorstellen wor den nu verwerkt in de verschil lende verkiezingsprogramma's van de wijkpartijen. Het volledige programma is eind februari te le zen in de speciale kindergemeen teraad-verkiezingskrant die door de hele stad verspreid wordt. Vlaardingen - De_ "Vlaardingse wethouder Van der Windt is geschrokken van de drugspro blemen in Rotterdam. In het afgelopen weekeinde heeft hij op eigen verzoek meegedraaid op het bureau Eendrachts- plein. Van der Windt wilde zich eens oriënteren op de ernst van de problematiek. „De problemen van Rotterdam zijn natuurlijk niet vergelijk baar met die van Vlaardingen, maar drugsoverlast hebben we hier soms ook wel een beetje. En het is dan weieens interes sant om te zien hoe anderen die 'aken aanpakken," aldus de wethouder, die zaterdag avond van acht uur tot 's nachts twee uur meedraaide. Hij was vooral geïnteresseerd in de aanpak om het aantal overlast gevende drugspanden terug te dringen. „Ja, ik ben geschrokken van de ernst van de zaken, waarmee de politie wordt geconfronteerd," heeft de wethouder geleerd. „De om vang van de problemen is groot. Er is bijna geen begin nen meer aan om dat in de hand te krijgen. Natuurlijk moet de overlast terug en werkt de Rotterdamse politie hard, maar het is een hardnek kig probleem. Je ziet ook veel Belgen, Fransen en Duitsers hier naartoe komen en dat bij de handel ook jongeren be trokken zijn." Van der Windt is ook al eens met een wijkagent in Vlaardin gen op stap geweest om wat meer te weten te komen van de jeugdproblematiek. „Want de politie krijgt toch meestal als eerste met problemen te ma ken." Schiedam - Er ligt nog geen afge wogen advies voor de invulling van de twee extra tv-kanalen die er binnenkort op het Schiedamse kabelnet bijkomen. De raadscom missie voor bedrijven kwam er gisteren niet uit welke van de elf beschikbare programma's de voorkeur verdienen. D66 ziet het aanbod op de kabel graag uitgebreid met TNT, dat voornamelijk tekenfilms uitzendt en Euronews, de Europese tegen hanger van de Amerikaanse nieuw szender CNN. De PvdA wil Ei. ws en FilmNet Movie er- oi„ WD een Arabische zender en ha nee 2. Het CDA mort zich nog beraden Cu ook het oordeel van GroenLinks moet nog wor den afgewacht omdat die partij ontbrak bij de beraadslagingen. PvcLA-wethouder Aad Wiegman vindt met het oog op de 700 Ma rokkanen in Schiedam een Ara bisch programma gewenst. Zijn keuze valt op het Saoedisch-Ara- bische MBC, omdat met de Ma rokkaanse staatstelevisie RTM de auteursrechten niet geregeld zijn. Verder wil Wiegman het Kunstka naal op de Schiedamse kabel heb ben. Aan programma's ais Hour of Power (religie), Rai Uno (Itali aans). TVE (Spaans) en Lifestyle (Engels) had niemand van de raadscommisie behoefte. De comnrssie schortte gisteren zijn oordeel op over het instellen van een basispakket voor de Schiedamse kabelabonnees. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam heeft voorgesteld iedere kijker en luisteraar hetzelfde standaard pakket van circa 20 tv-zenders en 30 radioprogramma's aan te bie den met daarnaast tegen extra be taling een aanvullend program mapakket. 0\*er de samenstelling van deze pakketten wil de commissie pas praten als door technische wijzi gingen het Schiedam kabelnet tot circa dertig tv-zenders is uitge breid. Die uitbreiding zal eind dit jaar. begin 1995 zyn gerealiseerd. Ook al moet half Nederland nog met SKI'S SKISETS Head Ceramic 4 Tyrolia 579.- 399.- Alomic Ceramic Tyrolia sss.- 399.- Kastle kindersets kompi. vanaf 289.- Salomon MLX bind. 699.- EianMBX 26 Salomoni4is.- 999.- en nog 27 scherpe setprijzen vakantie, wij runnen een groot d SKISCHOENEN van 35 tot 140 gulden nruilkorting*) op veel topmodellen van oaTecnica, Salomon Nordica,Lowa, Raichle, Dachstein Mits in goede staat, met ouder dan 5 jaar eel van deze wintersportksilektie. SKIMODE Tot 235 gulden korting Op een grncf dee/ van onze w/nferfro/JeJrtr o.a. Descente, Killy, Tenson SKI-VERHUUR Nieuw maler: .al, ook voor de Krokusvakantie, met ons ftftlH USSELDUK 355 [IK I KRIMPEN A.'D IJSSEL 700 m2 SKI EN SPORT IrMA TEL. 01807-12000 ADVIES DOOR ERVAREN SKIËRS Door Jan Booister Vlaardingen - Wethouder Van der Steen is met van plan een duimbreed toe te geven aan druk uit de Vlaar dingse gemeenteraad om de beraadslagingen over het openbaar en gemeenschappelijk groen opnieuw uit te stellen. Voor de wethouder is de problematiek helder: huurders van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen worden niet benadeeld bij de doorberekening van de onderhoudskosten voor gemeenschappelijk groen. De wethouder lijkt bij dit standpunt de coalitiepartijen D6Ö. PvdA en CDA, een meerderheid in dc raad. aan zijn zijde te hebben. De overige partijen vinden dal er nog teveel onduidelijk is aan de problematiek en plei ten voor nader onderzoek. Vanavond vergadert de ge meenteraad verder over deze zaak. De problematiek is twee jaar geleden door de Sodalis* tische Party aangezwengeld. Die verkondigde in de no ta "Groen wordt duur betaald' dat huurders van het wo ningbedrijf meer voor het onderhoud van gemeen schappelijk groen m hun buurt betalen dan die van de woningbouwcorporaties. Na talrijke discussierondes besloot de gemeenteraad in december dat aan die on gelijkheid een eind moest worden gemaakt. Onzin Maar nadere ambtelijke studie heeft geleerd dat die be woners helemaal niet worden benadeeld. Dus roept de wethouder over veel argumenten van de SP dat ze ..on zin" zijn. Ook gisteravond deed hij dat enkele malen. Van der Steen vindt het ook terecht dat dit gemeen schappelijk groen niet als openbaar groen wordt be schouwd, Was dat wel zo dan zou de gemeente voor de onderhoudskosten opdraaien. Die worden nu in de ser vicekosten van de huurders doorberekend. En terecht, vmdt de wethouder, omdat die bewoners ook het meest van het groen in hun buurt profiteren. De SP bestreed dat te vuur en te zwaard, maar kon de wethouder geen moment overtuigen. Sterker, volgens Van der Steen zijn de lasten (erfpacht en OZB) voor be woners van Holy-Noord al veel hoger dan die voor be woners van by voorbeeld de Westwijk, waar de 'proble matiek' erg speelt. De wethouder zei dat die lasten m Hoiy-Noord zelfs veertig maal hoger zijn. „En dat geld gaat naar de algemene middelen van de gemeenten van waaruit onder meer onderhoud van openbaar groen wordt bekostigd." Scheef beeld Het college vindt wel dat er op enkele kleine plekken wat ongelijkheden bestaan en wil die ook verbeteren. Dat was voor PvdA, CDA en D66 ook de reden om met de wethouder mee te gaan in diens opvattingen. In de SP-nota wordt ook gesteld dat het onterecht is dat kosten voor ophoging van grond aan de betrokken huurders worden doorberekend. Daar was Van der Steen minder duidelijk in. Hij zei wel dat de SP ook hier „een scheef beeld schetst met verkeerde cijfers," maar sloot niet uit dat er nog een keer een proefproces over dit punt komt. De raad diende twee amendementen en een motie in om het college te bewegen de zaak eerst eens nauwge zetter te onderzoeken omdat er nog teveel onduidelijk heden zijn. Die halen het waarschijnlijk niet. Een mo tie van de PvdA, D66 en het CDA redt het wel, zoals het er nu uitziet. In die motie wordt onder meer gevraagd te onderzoeken of er huurders(groepen) zyn die zelf ge meenschappelijk groen willen gaan beheren. Vlaardingen - De bouw van het zwembad De Kulk, dat in de plaats van het Kolpabad en het Holybad in Vlaardingen moet komen, is ver traagd. De Welstandscommissie heeft de tekeningen voor het bad afgekeurd. Plat dak Het bad, dat moet ko men in de driehoek Westlandseweg/Burge- meester Heusdenslaan en Vlaardingse Vaart, telt onder meer twee wedstrijdbaden met daarop een plat dak. En dat vindt de "Wel standscommissie archi tectonisch niet mooi ge noeg, aldus sportwet houder Van Ardenne- van der Hoeven. Enkele weken Ze denkt dat de afkeu ring een vertraging van „zeker enkele weken" zal betekenen. Er wor den nieuwe tekeningen gemaakt. De wethouder durft nog niet te zeggen of en hoeveel het bad duurder wordt. Ze weet ook niet of ze raar de gemeenteraad moet stappen met de vraag extra geld be schikbaar te stellen. I Regio Waterweg I Westhavenplaats 22 I 3131BT Vlaardingen tel.: OIÖ-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Bij verkeerscontro les in Vlaardingen heeft de poküe gisteren in totaal 179 bekeurin gen uitgeschreven. Het gros (155 stuks) was bedoeld voor automo bilisten die de sneiheidsbepalin- gen aan hun laars lapten. Zij vie len door de mand bij snelheids controles op de Marathonweg, rijksweg 20 en de Fïoris de Vijfde laan. Er werden overtredingen geme ten tot vijftig kilometer boven de toegestane snelheid. Gisterochtend gingen twaalf bromfietsers op de bon voor het voeren van een slechte verlich ting, het veroorzaken van ge luidsoverlast en het opvoeren van hun voertuig. Op de kruising van de Holysingel en de Burgemeester Heusden slaan werden negen bonnen ge schreven voor rijden door rood licht. Drie bestuurders van een snor-of bromfiets gingen op de Trekkade op de bon omdat zij met ingescha kelde motor over het fietspad re den. Maassluis - Bewoners van het Da Costaplein in Maassluis hebben gisteren de politie ingeschakeld omdat zij zich zorgen maakten over de activiteiten van een aan nemer die een lawine aan glas scherven veroorzaakte in de ge meenschappelijke tuin. De aannemer was bezig de ruiten te vervangen en moest daarvoor eerst de oude ruiten stukslaan De politie heeft de aannemer ge vraagd voorzichtig te zijn. Overleg over een andeie oplos sing dan het dumpen van bet glas in de tuin is nog gaande. Hoek van Holland - De politie in Hoek van Holand heeft gister middag vier jonens vermanend toegesproken. Het viertal liep in de buurt van de Delfla^dsr-dijk lange de spoor baan. Ze verklaarden dat ze op zoek waren naar sporen van ton ernstige aanrijding die daar on langs heeft plaatsgevonden. De agenten hielden de jongeren voor dat het levensgevaarlijk is zo dicht langs het spoor te spelen. Schiedam - Dankzij een opletten de burger heeft de Schiedamse politie vanmorgen vroeg een wieldopdief aangehouden. De getuige zag hoe een onbeken de in de Van Deventerstraat de wieldoppen van een geparkeerde Ford haalde. Hij waarschuwde de politie, die de dader, een 27-jarige Vlaardin- ger, op de Koemarkt arresteerde. Hij had de wieldoppen vermoede lijk gestolen om die op zijn eigen Ford te monteren. Vlaardingen - De windmolen op het terrein van bouwbedrijf Van der Waal aan de Schiedamsedijk. die sinds juni 1992 stil lag, is van daag weer in bedrijf gesteld. Het aannemingsbedrijf heeft de mo len, vroeger eigendom van het in middels failliete TCR BV, laten opknappen met de bedoeling het 24 meter hoge gevaarte te gebrui ken als blikvanger. De turbine heeft een vermogen van 30.000 KiloWatt. Het gemid delde redement ligt op ongeveer veertig procent. Van der Waal zal de opgewekte stroom niet voorde eigen bedrijfsvoering gebruiken, maar de elektricteit doorsluizen naar het openbare net. De op brengst wordt verrekend met het nutsbedrijf. Onderdelen Jack Bijl, financieel directeur bij Van der Waal, heeft lang moeten zoeken naar onderdelen om de windmolen weer operationeel te maken. Uiteindelijk had hu suc ces in Vlissingen. De kop van de turbine werd daar eind vorig jaar gerepareerd. Bijl is blij dat de molen weer kan draaien: „Dat ding staat vlak bij de Beneluxtunnel, iedere auto mobilist die de tunnel inrijdt ziet 'm staan. Dan kan je het niet ma ken 'm zo maar werkloos te la ten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2