13 Touwtrekken duurt nu ai een kwart eeuw Op Zestienhoyen zijn passagiers nog mensen Rotterdams Dagblad Koffiejuffrouw Moe van Son: 'Ons kent ons, da's leuk. Maar ik zou wel graag iets harder willen werken' li Zaterdag 12 februari 1994 i Rotterdam En weer kan er een spraakma kend hoofdstuk worden toege voegd aan 'the continuing story bf Zestienhoyen'. Het kabinets besluit van vorige week maakte geen eind aan al meer dan een kwart eeuw politiek touwtrek ken; de daaropvolgende uit spraak van een kamermeerder heid om de wenselijkheid van een luchthaven te heroverwe gen doet dat evenmin. Vrij snel na de opening van het vliegveld Zestienhoven in 1956 bleek al dat de luchthaven op .een onmogelijke plek lag. In de jaren zestig kwamen de eerste georganiseerde protesten van bewoners van de omliggende wijken Schiebroek, Hillegers- berg. en Overschie. Het naoor logse Rotterdam breidde zich snel uit en de bewoners pikten de herrie van de laag overko mende vliegmachines niet In 1969 richtte Ernst Swarte het Anti-Bulderbaan Comité op. De sluiting van Zestienhoven be werkstelligen, dat werd zijn le venswerk. Andere bewonersor ganisaties sloten zich bij hem aan. Tot op de dag van vandaag strijden de inmiddels bejaarde Swarte en zyn medestanders voor sluiting van de luchthaven en proberen zij de plannen voor een Nieuw Rotterdam Airport te torpederen. Even leek het te lukken. De pro testen tegen Zestienhoven wa ren in de jaren zeventig ook tot 'de Coolsingel' doorgedrongen. Het door de PvdA overheerste gemeentebestuur besloot dat de luchthaven dicht moest. Maar de regering in Den Haag rea geerde niet. Ommezwaai Dan - vindt binnen de Rotter damse PvdA een politieke om mezwaai plaats, die de partij tot op heden verscheurt. Rotterdam heeft dringend behoefte aan plaatsen voor woningbouw en Zestienhoven is daarvoor een uitgelezen plek. Werd in 1977 nogbesloten de; luchthaven te sluiten, zeven jaar later, staat in het IPvdA-programma voor de •gemeenteraadsverkiezingen dat Zestienhoven tot 1988 open mag blijven. Intussen moet wor den onderzocht of een nieuwe luchthaven in de polder Schieveen haalbaar is, zo ja dan kan de sluiting van Zestienho yen tot 1996 worden uitgesteld. - •De ^Rotterdamse gemeenteraad •neemt dit standpunt later over. Inmiddels is ook in Den Haag reen andere wind gaan waaien, peelie Smit-Kroes komt als mi nister van Verkeer en Water staat aan het bewind. Zij toont zich' een fervent voorstander 'varteen Rotterdamse luchtha ven. De Rijksluchtvaartdienst noemt: in 1984 handhaving van Zestienhoven 'onzinnig'. In 198.7 komt een commissie onder voorzitterschap van prof. Van der Zwan tot de conclusie dat er bij Rotterdam slechts plaats is voor een regionale luchthaven. De plannen tot verplaatsing worden toch uitgewerkt. In 1988 presenteert PvdA-wet- houder Jan Laan de ruwe eerste versie van wat later het Inte graal Plan Noordrand Rotter dam (IPNR) wordt: verplaatsing van de luchthaven naar de pol der Schieveen ten noorden van het bestaande Zestienhoven. Het plan voorziet verder in de bouw van een nieuwe wijk met zevenduizend woningen, die door een metrolijn met het cen- tnim wordt verbonden, een ver binding tussen de rijkswegen A13 en A16, bedrijfs- en kan toorgebouwen en mogelijk een aansluiting op de geplande ho gesnelheidstrein. Blunder Rotterdam gaat door met plan nen maken. Er worden ongeveer zeventig omvangrijke rapporten geproduceerd, die de-economi sche- noodzaak van het IPNR voor het Rijnmondgebied moe ten aantonen. Milieu-organisa ties beweren het tegendeel en bestempelen het IPNR met nieuwe luchthaven als 'planolo gische blunder van de eeuw'. Ook omliggende gemeenten verzetten zich tegen de plannen van 'grote broer Rotterdam'. Op 1 januari 1990 draagt Rotterdam de exploitatie van de luchtha ven over aan Schiphol. Rotter dam wil geen cent meer kwijt aan de tekorten van Zestienho ven, dat dicht moet als Nieuw Rotterdam Airport (NBA) er on verhoopt niet kan komen. Naarmate de besluitvorming de finitievere vormen aanneemt laaien de emoties hoog op. Voor al binnen de afkalvende Rotter damse PvdA raken de gemoede ren verhit. De achterban pikt het niet dat de door haar ge kozen bestuur ders vóór de nieuwe lucht haven zyn en dan ook nog akkoord gaan met nacht vluchten. De bestuurders op de Coolsin gel zetten ech ter door. On der druk van projectwet houder Joop Linthorst* die er keer op keer blijk van geeft geen kritiek op 'zijn' IPNR te dulden, gaat een meerder heid van de PvdA-fractie door de knie- en. In de nacht van 3 op 4 april 1992 stemt een meerderheid van de raad voor het IPNR mét Nieuw Rotterdam Airport. Tegen stemmen de volledige D66-fractïër"enkele CDA'ers, dissidente PvdA'ers, Groenlinks en de eenmansfrac tie van SGP/GPV/RPF, Inmiddels heeft Rotterdam in CDA-minister Maij (Verkeer en Waterstaat) weer een mede- standster gevonden in het kabi net. Zij vindt zelfs dat het huidi ge vliegveld gewoon open moet blijven als de nieuwbouwpian- nen niet doorgaan. Keer op keer stelt het kabinet, dat al miljoe nen guldens voor de (haven-)in- frastructuur van Rijnmond heeft uitgetrokken, een besluit uit. PvdA-minister Alders (Mi lieubeheer) heeft ernstige be zwaren tegen een nieuwe lucht haven vanwege de belasting van het milieu. Vooral omdat Rotter dam met de hogesnelheidstrein straks prima verbindingen heeft met Parijs, Londen en niet te vergeten Schiphol dat dan in ruim twintig minuten te berei ken is. Impasse Ook de.provincie Zuid-Holland, afgelopen september om advies gevraagd door het kabinet, ziet om die reden een luchthaven in het dichtbevolkte gebied niet zitten. In een laatste poging van' het kabinet om uit de impasse te raken, moet Maij nog maar eens onderzoeken of er een verbod op nachtvluchten kan komen. Met Linthorst en de Schiphol-direc- tie vindt zij een oplossing voor de financiering van de exploita-; tietekorten, die daar het gevolg van zuilen zijn. Maar nu komt de precieze plaats weer ter dis-; cussie. Een bescheiden nieuwe lucht haven (wellicht zelfs een een voudige zakenstrip) of handha ving van Zestienhoven; daar mogen Rotterdam en provincie het over zien eens te worden, zo besluit het kabinet, terwijl de ministers Alders en d'Ancona een voorbehoud maken. Dan is er Groenlinks-Kamerlid Peter Lankhorst die in de Tweede Ka mer onverwacht een meerder heid wint voor zijn motie om het positieve kabinetsbesluit te her overwegen. Het kabinet kan weer in de slag over Rotterdam Airport. Het 'verkleinde speelveld', zoals Lubbers de keuze voor een luchthaven noemde, heeft de oude afmetingen weer terug,' maar de tegenstellingen worden 1 groter en groter: binnen het ka-j billet, binnen de PvdA, tussen! kabinet, provincie en gemeentel Rotterdam. "Wat niemand ooit] voor mogelijk had gehouden isj inmiddels gebeurd: Rotterdam; Airport als splijtzwam in de lan-j delijke politiek. i Wat er ook allemaal wordt afgediscussleerd over het al of niet voort bestaan van Rotterdam Airport, de werknemers van het huidige Zestien hoven gaan door het vuur voor 'hun' luchtha ven. De passagiers ook, hoewel die ai lang niet meer zo massaal aan wezig zijn als vroeger. Hun aantal is van jaar lijks zo'n 600.000ten tij de van de hoogtijdagen van het vliegveld, begin jaren zeventig, inmid dels teruggelopen tot 320.000 passagiers per jaar tegenwoordig. Toch blijft de sfeer goed: „Zestienhoven Is een gezellig dorp. We zijn één familie." Een kijkje achter de schermen van een be scheiden luchthaven, die in staat blijkt keer op keer de gemoederen te verhitten, bestuur ders in vertwijfeling naar het hoofd doet grij pen en in staat Is politie ke partijen te splijten, tot op landelijk niveau. r Moe van Son serveert voor een keer op het platform. 'Mens, mens, er zijn wat huwelijken gesloten in dit dorp. Piloten met stewardessen, havenmeesters met meisjes van de reisbu reaus. Alleen die douanejongens waren nooit echt in trek, ïk weet niet waarom.' Foto Niels var» der Hoeven/Rotterdams Dagblad Door Agaath Garschagen Moe van Son rouwt om Zes tienhoven. De platinablonde koffiejuffrouw die sinds 23 jaar de scepter over de bar in de vertrekhal zwaait, neemt aan het einde van de maand afscheid van de Rotterdamse luchthaven. „Ik heb de laatste jaren te weinig te doen gehad: daar gaat een mens aan ka pot." Het is half acht 's avonds op een doordeweekse dag en de vertrek hal is zo goed als leeg. Drie mare chaussees leunen verveeld tegen de metaaldetector, in de tax freeshop drinkt men koffie. Bui ten liggen de lampen van de lan dingsbaan te wachten, Moe helpt een Engelse zakenman aan een pint, terwijl haar echtge noot achter aan een tafeltje de krant leest. Ondertussen wordt er in onvervalst Rotterdams met lui de stem gekankerd op de actie voerders en politici uit Den Haag en Rotterdam-die in haar ogen verantwoordelijk zijn voor de te loorgang van de luchthaven. Want de discussie over Zestien hoven, nu meer dan twintig jaar aan ,de gang, heeft de Rotterdam se luchthaven geen goed gedaan, zegt ze. „Ja toch? Kyk maar, het is stil, stil, stil. En daarom ga ik. Met tranen in het hart, maar ik ga." Tranen De Engelse zakenlieden kijken bescheiden de andere kant op als Moe van Son in tranen uitbarst en hartstochtelijk praat over de mooie tijden van weleer, toen ze nog een koffietent leidde met zes tien mensen. Ze praat over oliebollenfeesten, ene Jan van de brandweer die het toch maar gebracht heeft tot ha venmeester, Ruudje van de mare chaussee die nu een leidingge vende functie heeft, haar oude werkgever die het zo goed kon vinden met de oude directeur, een gratis reisje van Transavia voor haar en haar man naar Ma laga, haar angst om zelf te vlie gen, de dood van een zoon van een passagier en een gouden aan steker die ze eens heeft gevon den. Zestienhoven is een deel van haar leven. „Have a nice flight, sirs," zwaait Moe van Son de laatste passagiers de hal uit om half acht. „Tiü next week." Het werk zit er op voor haar. Er 2al nog één toestel met zakenlieden binnenkomen om half elf en dan wordt he' in de aankomst- en vertrekhal hele maal stil. 's Nachts maken alleen de Schreiner-helikopters lawaai om loodsen weg te brengen of mensen van de olieplatforms te halen. Vanaf juli stoppen alle loodsvluchten, zodat het nóg stil ler zal zijn. Een heer tilt als groet met ge strekte arm zijn aktetas omhoog voordat hij een Fokker instapt. Zijn stropdas en jas wapperen in de wind. „Ik ken ze bijna allemaal die op Rotterdam vliegen," zegt Moe. „Ik weet niet wat voor zaken ze doen hoor. Daar praat ik niet over. Het gaat over de dingen thuis, over koetjes en kalfjes. Ik bemoei me niet met hun zaken cn zij niet met die van mij." Haar man maakt de tafeltjes schoon, ter- wijl zij de kassa telt: slechts een paar hon derd gulden. 'De jon gens van de haven dienst' en de douane komen even langs voor een kletsje. Buiten maakt de Cityhopper zich klaar voor Londen. .Aardige jongens hier," zegt de koffiedame als de jongens van de havendienst weer weg zijn. „We kennen hier geen rangen en stan den. Zij zijn toch adjudanten en ik ben alleen maar koffiejuf. Ons kent ons, da's leuk. Maar ik zou wel graag iets harder willen wer ken." Bolienvluchten Het is niet altijd zo ontzettend stil geweest, zucht de Schiedamse. De jaren zeventig waren leuk met de 'bollenvluchten' tussen Lon den en Rotterdam: Engelse toe risten kwamen voor een paar da gen naar ons land om de Keuken hof en Madurodam te bezoeken. En eigenlijk was het begin jaren tachtig ook nog niet zo slecht, toen er veel meer zakenverkeer was dan nu. Haar koffieshop, toen nog aan de andere kant van de vertrekhal, waar nu a la Schiphol een nieuwe taxfreeshop gümt, was hét ontmoetingspunt. Ze kende veel passagiers van naam en wist wat ze wilden drinken. En als het laatste toestel was vertrok ken, dan kwamen de jongens van de marechaussee bij haar om te flirten met de meiden van de tax freeshop. Huwelijken „Mens, mens, er zyn wat huwelij ken gesloten in dit dorp. Piloten met stewardessen, havenmees ters met meisjes van de reisbu reaus. Alleen die douanejongens waren nooit echt in trek, ik weet niet waarom." „Nu zijn er nog steeds veel beken de passagiers hoor, die gebruik maken van deze luchthaven, daar niet van." De top van Unilever, de mensen van Shell, het koninklijk huis: moe van Son kent ze wel. „Ik heb prins Constantijn hier eens aan de bar gehad. Zei hij :'Ik heb zo'n dorst mevrouw, maar ik heb geen geld'. Zeg ik tegen hem: 'Nou, meneer Van Oranje dan krijg jij van mijn een pot bier'. Hij was verbaasd dat ik hem her kende." Patricia Paay en Eedy d'Ancona heeft ze ook wel eens van koffie voorzien. „Ja, dat die beroemdhe den zich zo tussen de gewone man begeven is wel uniek, geloof ik. Ik heb van de topman van Uni lever wel eens een bonbonschaal tje gehad en van iemand anders een bos rozen. Gewoon voor de goede zorgen. Ik heb jonge jon gens zien opklimmen tot geslaag de zakenlieden. D,ie komen met mij nog steeds een praatje maken als ze vliegen." „Zelfs prins Willem Alexander heeft me een drankje aangebo den, omdat ik hem een keer niet herkende, naar hem toe ben ge gaan en heb gezegd: 'Joh, je moet je gezicht eens laten verbouwen, want je lijkt zo op een van de prinsjes'. 'Moe van Son is Zestien hoven', zeggen ze. En dat klopt wel. Zou ik op Schiphol werken dan zou ik ze niet kennen. Daar zijn beroemdheden Vippers. In Rotterdam zeggen we: doe maar Stil 's Ochtends vroeg is Zestienho ven, of beter gezegd Rotterdam Airport zoals de luchthaven sinds een paar jaar modieus heet, op zijn mooist. Het schaarse licht zorgt ervoor dat op enige afstand de barakken en hangars minder roestig lijken, het grasveld heeft nog een nevelkleed waardoor de landingsbaan iets mysterieus krijgt en de naastgelegen snel weg A13 maakt nog nauwelijks lawaai. Van dichtbij valt voor iemand die een tijdje niet op de luchthaven is geweest de gele be- bording op. In de vak ken A tot en met H valt te parkeren, Air- portrestaurant in gro te letters in plaais van restaurant Erasmus en long term en short term-parking places waar je vier gulden per uur moet betalen. Eigenaar Schiphol heeft twee jaar geleden bij de overname meteen zijn stempel willen druk ken. En er kwam een strengere controle bij de douane. .Als een luchthaven airport wordt dan hangt er voor automobilisten altijd een prijskaartje aan," zegt een passagier die al jaren van Rot terdam naar Londen vliegt om daar zaken te doen. „Maar nog steeds geldt: ik hoef maar twintig minuten voor vertrek aanwezig te zijn op het vliegveld, ik zie al ja ren dezelfde gezichten, ik kan zo doorlopen naar het toestel als ik eenmaal in de vertrekhal ben en je hoeft nooit in een rij te staan als je eens een kopje koffie of een broodje wilt. Het is gezellig, niet zo formeel." Veel groter Ook bij de omliggende bedrijven, van de Rotterdamse vliegclub tot gigant Schreiner, valt geen onver togen woord over de luchthaven. Zestienhoven had veel groter kunnen zijn, zegt men, maar ja 'de politiek heeft het altijd tegen gehouden'. Eenmaal binnen in de hal - 'De partures' heeft Schiphol in grote letters op de voorgevel geplakt - zijn de meeste balies bemand, Flexair, KLM, Belair, Schreiner Airways. De ene werknemer is nog positiever over Zestienhoven dan de ander. „Ben je voor of te gen de luchthaven," wordt de be zoeker meermalen gevraagd. „Toch hopelijk wel voor, hè?" De havendienst, het hart van de luchthaven, zit in een kantoortje op de eerste etage van de hal. Ter wijl de ene havenmeester de mo bilofoon en telefoon bemant, gaat de ander naar buiten om een bus met passagiers naar een toestel te rijden, een derde helpt een vlieg tuig te parkeren. De havenmeesters noemen zich de 'manusjes van alles' van de luchthaven. Als de bagagekarre tjes op zijn, dan worden die door hen ook weer aangevuld. En sneeuwruimen doen ze ook als het moet. Dat het nu niet best gaat met de luchthaven, geloven de havenmeesters niet. Er is meer vrachtverkeer dan ooit en is het niet zo dat Zestienhoven de laat ste jaren weer winst maakt? Bovendien gaat touroperator Hol land International op Rotterdam vliegen, vertelt de commercieel directeur Wim Wegter, ook wel 'oom Wim' voor de stagiaires, die een kopje koffie bij de haven dienst drinkt deze morgen. Hij wijst naar buiten, waar op het platform met alle toestellen ook de vliegtuigen van Coca Cola, Unilever en Shell staan. „Kijk, daar let nou niemand op. Maar al die bedrijven maken wel steeds meer gebruik van ons," zegt Weg ter. In de lucht hangt een toestelletje van Tulip Air, een luchttaxibe* drijf, de helikopter van Schreiner Airways met daarin mensen die naar een olieplatform gaan staat klaar voor vertrek. En de ene Cessna na de andere Piper met sportvliegers wil starten. „We zijn een wereldbedrijf," zegt Wegter. Co Eger van Servisair, het bedrijf dat vliegtuigen 'afhandelt', van het verzorgen van de catering tot het wegbrengen van de koffers, wil ook wel eens wat zeggen over de plek waar hij al 37 jaar werkt. „Rotterdam staat voor bijzondere vluchten. Regeringstoestellen, raar vrachtverkeer, de gipsvluch- ten van de ANWB, vluchten voor gehandicapten, Feyenoord-sup- poiters. Je kunt hier groepen een speciale behandeling geven,-, mensen zyn geen nummers." Hij herinnert zich bisschop Ban nog vorig jaar, die meeging met) passagiers naar Lourdes en vlaki voor de start het vliegtuig zegen-J de met wijwater. En de Feye-< noord-supporters die op een dag; het vliegveld bezetten om het eer-i ste team een warm welkom te he-) ten. Us en patat werd er verkocht, - midden tussen de Fokkers en) Boeings. „Dat soort dingen kun nen op Schiphol toch niet. Het is; daar veel te efficiënt en te groot Hier wordt het goed gevonden." 's Ochtends Om tien uur 's ochtends is het zo stil niet meer op de luchthaven. Passagiers gaan en komen. De FXY-1Q2 naar een luchthaventje,. in het centrum van Londen, de* BA 8059, ook naar Londen. Een stem roept over de intercom dat; de KLM Cityhopper 482 uit Parijs) is geland. Maar om elf uur is de rust weergekeerd. De zakenlie-"' den zijn nu allemaal op de plaats van bestemming. Voor de infor matiebalie zitten vier oudere mannen op helblauwe plastic stoeltjes. Ze komen al jaren op Zestienhoven, elke dag. Om elkaar te ontmoeten, om nieuws over alles wat maar naar vliegtui gen ruikt uit te wisselen. Echt leuk vinden ze het op de luchthaven niet, zeggen ze grap pend. „We moeten toch ergens heen. Van ons AOW-tje kunnen we niet de hele dag in het café zit ten. En als je thuis blijft moet je moeders helpen met de piepers," knauwt er een die gekleed is in een knalgele regenjas en regen broek, met zijn net zo felgekleur de brommerhelm nog op schoot. Hij vindt het wel leuk om te zien wat er 'allemaal zoal uit die vlieg tuigen komt'. Beroemde mensen ontmoet? Vaak genoeg. Lubbers enzo, Hedy 'd Ancona, de zanger Joey Fresco en die twee blonde mensen van the Guys and Dolis. „De laatste jaren komp er eens in de zeven weken 's een toestelletje binnen. Da's de lol niet," kanke ren ze. Sluiten dan maar? Gejoel galmt door de hal. „Ho, ho. Ho, ho. Zestienhoven is van ons. Van Rotterdam. En wij moeten toch ook nog ergens een bakkie doen." Als om half twee Moe van Son weer met haar dienst begint, zijn de mannen in de hal, op de haven meesters na, de enige aanwezi gen. Rotterdam Airport houdt siësta. „Zestienhoven houdt voortdurend siësta," zegt één van de mannen. „Maar dat geeft toch ook niets? Da's toch juist de char me."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1