Bouw van streekziekenhuis start pas in 1999 Politie blijft schrijven in de Korte Hoogstraat Nieuw bestuur moet Blauwe Brug vlottrekken Van Ardenne blij met eerste paal Hoogstad Rotterdams Dagblad 'Uitstel levert volgens directie maar één jaar vertraging op' Provincie handhaaft claim op stortplaats BBB il -jPS Technici kiezen voor afbuigen Kesperwegen tram langs sportpark 88dBBf»8fe Meer parkeren voor belang hebbenden ÉH Man valt door raam Auto ingenomen Vrouwen breken in Auto gestolen Autokraker betrapt Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Peter de Lange Schiedam/Vlaardingen - Gis teren kregen de directies van de ziekenhuizen Holy en Schieland officieel te horen wat ze officieus al wisten: de bouw van een nieuw streek ziekenhuis is uitgesteld. Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) vindt het onverantwoord de twee be staande ziekenhuizen nu al af te schrijven. Dat is kapitaal vernietiging, meent de be windsman. Toch zijn directeur M. J. Rutgers (Holy) en zijn collega L.A. van Eijk (Schieland) dik tevreden. Want Simons is wél overtuigd van de noodzaak van nieuwbouw. Sterker nog, hij eist in zijn brief dat het streekziekenhuis "voor Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland in het jaar 2002 de eerste patiënten kan ontvangen. „De verklaring dat we mogen gaan bouwen, ligt er op 1 januari 1996. Absoluut," zegt Van Eijk. De directeur van het Schieland noemt Simons' beslissing dan ook een 'second best' oplossing. En Rutgers is van mening dat bij de eerste bouwaanvraag in 1991 eigenlijk toch is uitgegaan van een overdreven tempo. „We wa ren gewoon te ambitieus. We heb ben toen al gezegd: als we het goed willen doen, moeten we het plan toch wat oprekken. Hadden we vandaag goedkeuring van de staatssecretaris gekregen, dan hadden we met veel geluk pas in '98 met de bouw kunnen begin nen. Nu mag dat in 1999. Dus feitelijk verliezen we maar één jaar." Beide directeuren vinden dat Si mons een legitiem argument voor uitstel heeft aangevoerd. De boekwaarde van de bestaande ge bouwen is te hoog, geven zij toe. Van Eyk: „Natuurlijk gold dat ook al in 1991, maar toen was er nog geen sprake van een recessie. Door de malaise in de economie worden we nu gedwongen wat langer met onze gebouwen te doen" In de gezondheidszorg is het hoe dan ook gebruikelijk dat gebou wen tenminste vijftig jaar mee moeten, zegt Van Eijk. „Dat maakt ons overigens wel immo biel. Je gebouw blijft hetzelfde, maar de eisen nemen wel toe. Kijk naar het Holy. Dat is ge bouwd volgens de logistiek van dertig jaar geleden. Aan zo'n ge bouw worden nu andere eisen ge steld. Ik denk overigens dat we het die laatste acht jaar nog wel kunnen uitzingen. Al zullen we geen grote investeringen meer plegen. Simons gaat in zijn brief ook uit van beperkte investerin gen, tot het nieuwe ziekenhuis er staat. Iedere verbouwing zal be staan uit noodoplossingen." Behalve dat Simons de noodzaak van een nieuw ziekenhuis onder schrijft, steunt de staatssecretaris in zijn brief ook het pian om de koppeling tussen het aantal bed den en de omvang van de polikli niek los te laten. Het toekomstige streekziekenhuis krijgt 537 bed den. De poli wordt veel groter dan volgens de huidige rekenmodel len gebruikelijk is. In de gezond heidszorg is dat een unicum. Maar Rutgers en Van Eijk voor spellen dat die ontwikkeling zich ook in andere ziekenhuizen gaat voordoen. Het accent komt, meer nog dan nu al het geval is, te lig gen op poliklinische behandelin gen. Welke consequenties die ver schuiving heeft voor het perso neelsbestand valt volgens Van Eijk nog niet te zeggen. Volgens de huidige berekeningen gaat de nieuwbouw ongeveer 240 miljoen gulden kosten. De plaats waar het streekziekenhuis komt, is al enige tijd bekend: bij NS-sta- tion Nieuwland. Beter kan niet, volgens Van Eijk: „Vlakbij de bus, de tram, de trein en de toekomstige metro. En di rect bij de snelweg. Een gouden plek." Vlaardingen - Milieu-gedeputeer de Van der Vlist twijfelt weliswaar aan de noodzaak van een stort plaats voor bedrijfsafval in de Lickebaertbij Vlaardingen, maar dar wil nog niet zeggen dat de pro vincie Zuid-Holland zijn claim op de stortlocatie opgeeft. Integendeel, de provincie heeft de gemeente Vlaardingen nog maals dringend verzocht het be stemmingsplan voor het gebied aan te passen. Vlaardingen heeft nog steeds niet voldaan aan die bij Koninklijk Besluit opgelegde verplichting. De provincie dreigt nu zelf een aangepast bestem mingsplan te maken. De Vlaar- Gaardingen - Het aantal par keerplaatsen. voor belangheb benden moet rondom het cen trum van Vlaardingen worden uitgebreid. 'Burgemeester es wethouders steden voor om ihethuidige nantai van duizend .vergunninghouders' - mensen die daar" wonen 'of wérken- - :met 460 adressen uit te brei den/- D - De regeling moet ender tneer straat, -Toliensstraat, NIcolaas dériMtstraat 2-28 en de wo ningen in het gebied tussen :Van Schravendijkplein, Van der Driftstraat, Potgieters traat "én Groen van Brinstererstraat iKef gaat hier om dezelfde re- igeling'mei dezelfde tijden als dn hét stadshart: van maandag - uurc |'tot21 uur, ï-Ih het gebied Vettenoördsepol- |der zou 4e.regeling moeten' j geiden op werkdagen van 8 tot vlö unrf op vrijdag van lS tot 21 füur (koopavond) en op de za- rterdagvan 8 tot 18 uur, Met.de >regéling\op werkdagen wordt Ivoor komen:'dat ^werknemers luit hét centrum In deze wijk, l'gaan' parkeren. Naby de win- ^kelpandén'm. deze gebieden ^worden-.parkeermeters ge% plaatst Bk 'wordt uitgegaan 'ivan één a anderhalve parkeer plaats per winkel tHet voorstel van b en wwordt jVüot advies voorgelegd aan de ^raadscommissie. Daarna is er, fde mogelVkheïd voor'betrok- ikenen - om tijdens een b- fspraakavond het voorstel van icdmmentaar .te voorzien.' Ten- )eeri definitie? besluit nemen.- ^Hetia'de.bedpebng.obi dé re- {.moment "dat, de nieuwe par- ïkèeigarage in het centrum in fgebmikwbrdt genömea T)at is fnaar, vervrachting in "oktober dingse Wethouder Van der Windt zei gisteren al daarjuist op aan te sturen. In een verklaring stelt de provin cie dat de stortplaats in de Licke- baert alleen niet doorgaat als el ders in de Randstad voldoende stortcapaciteit kan worden ge vonden. Van der Vlist heeft daar voor de Merwedehaven bij Dor drecht op het oog. De capaciteit daar kan tegen betrekkelijk ge ringe kosten worden uitgebreid. Maar de gemeente Dordrecht moet daar dan wel mee akkoord gaan. Een andere voorwaarde is vol gens de provincie dat er een 'be vredigende oplossing' gevonden wordt voor de vraag waar nu het geld vandaan moet komen voor de herinrichting van de recreatie gebieden in Midden-Delfland, De bedoeling was dat geld binnen te halen met de stortplaats in de Lickebaert. Zie ook pagina 15 De Vlaardingse politie heeft gisteren weereen fiks aantal bekeuringen uitge- te Hoogstraat. En die komenmhetgedrangalserauto'sworden geparkeerd. Gïs- schreven voor automobilisten die het tijdelijk stopverbod in de Korte Hoogstraat teren zijn er daarom weer acht bekeuringen opgemaakt. In twee gevallen moes- hadden genegeerd. In verband met de drie weken durende afsluiting van het Lies- ten de fout parkeerders zelfs honderd gulden betalen, omdat de politie de weg- veldviaduct, die maandagis ingegaan, moeten de bussen van de RET door de Kor- sleepauto al had ingeseind. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Een 32-jarige Schiedammer is gisteravond in zijn woonplaats door een ruit van een café aan de Prof. Kamerüngh Onneslaan gevallen. Dat gebeurde toen hij zijn fiets wilde pakken die voor het raam stond. De fiets viel en in een poging om die tegen te houden tuimelde de man dwars door de ruit. Met flinke snijwonden aan het hoofd en de arm is hy naar het Schielandziekenhuis gebracht Vlaardingen - De politie heeft gis termiddag in de Amalia van Solmslaan in Vlaardingen een au to in beslag genomen. Uit een controle bleek dat de wagen niet APK-gekeurd was en bovendien onverzekerd. Tegen de eigenaar is proces-ver baal opgemaakt. Schiedam - Twee vrouwen uit Rotterdam (28 en 33 jaar) zijn gis teren in Schiedam op heterdaad betrapt bij een inbraak in een wo ning aan de Stadhouderslaan. Om binnen te komen hadden ze de achterdeur van de woning ge forceerd. De politie trof het tweetal aan in de schuur die bij de woning hoort. Ze hadden daar de gestolen spul len verzameld. Vlaardingen - Onbekenden heb ben gisteren een auto gestolen die op de Schiedamseweg was gepar keerd. Het gaat om een zwarte Opel Kadett. De auto moet tussen 11.30 en 19.00 uur zijn ontvreemd. Schiedam - Een 36-jarige Schiedammer heeft gisteren een man betrapt die bezig was om in zijn auto in te breken. De eigenaar was naar buiten gelo pen omdat hij een klap hoorde. Nadat de Schiedammer de auto kraker een pak rammel had gege ven, begon deze te dreigen en sloeg op de vlucht. Schiedam - Met de voordracht van drie nieuwe bestuursleden hoopt wethouder Bart de Leede de problemen rond de stichting Accu en het beheer van wijkge- bouw De Blauwe Brug in Schiedam-Noord te hebben opge lost. De bestuursleden, van wie de naam voorlopig niet bekend wordt gemaakt, gaan aan de slag zodra de raadscommissie welzijn, sport, volksgezondheid en milieu hun benoeming heeft goedge keurd. De gemeente heeft inmiddels de subsidieverstrekking aan de stichting officieel hervat. In het afgelopen jaar moest Accu voor geld aankloppen bij het accoun tantsbureau dat in opdracht van de gemeente toezicht hield op het reilen en zeilen in De Blauwe Brug. Dit bureau was ingescha keld nadat eind 1992 een juri disch lastige situatie was ont staan, omdat het voltallige be stuur was opgestapt. Daardoor zat het wijkgebouw feitelijk zonder beheerder. Het sociaal-cultureel werk in de wijk en het gebouw en de zalenverhuur moesten onder tussen gewoon doorgaan. In het 'bestuurloze tijdperk' heb ben twee organisatiebureaus ge tracht de problemen te analyse ren en daar oplossingen voor te bedenken. De eerste door de ge meente ingeschakelde deskundi ge werd al snel weer afgedankt, volgens wethouder De Leede omdat zijn werk niet tot bruikba re resultaten leidde. De tweede adviseur leverde wel een bruikba re blauwdruk voor het toekomstig functioneren van de stichting Ac cu. Het advies om een bestuur te benoemen dat zich op afstand be zighoudt met het beheer van het wijkgebouw en de bezigheden van de welzijnswerkers is door de gemeente overgenomen. De na druk wordt gelegd op 'op afstand', omdat het vorige bestuur onder voorzitterschap van de voormali ge directeur van de Sociale Dienst Gérard Smits zich te veel met de tails bemoeide. Daardoor ontston den problemen met de beroeps krachten. Het nieuwe bestuur krijgt een duidelijk afgebakende taak. Het moet een begroting op stellen, een beleidsplan en een huishoudelijk reglement. Voor de dagelijkse gang van zaken wordt de coördinatrice van Accu, Mari anne Heijnemans. verantwoorde lijk. Onduidelijke werkverhou dingen tussen bestuur en coördi natrice waren volgens de ge meentelijk adviseur in het verle den de belangrijkste oorzaak van veel moeilijkheden. De nieuwe beheersconstructie is gebouwd op de fundamenten die enkele jaren geleden werden ge legd door het adviesbureau Re search voor Beleid uit Leiden, dat door de gemeente was ingescha keld om te onderzoeken of priva tisering van De Blauwe Brug mo gelijk was. Het onverwacht snelle aftreden van het bestuur dat op voordracht van Research voor Be leid was benoemd, was volgens wethouder De Leede niets anders dan een 'kinderziekte'. Aan de aanbeveling van de Leidse onderzoeker om De Blauwe Brug grondig te verbouwen, zodat het gebouw gesplitst zou worden in een deel voor de vaste huurders (onder meer de bibliotheek en de Streekmuziekschool) en een deel voor incidentele verhuringen en sociaal-cultureel werk, zal de ge meente by nader inzien geen ge hoor geven. Voor deze verbou wing stond aanvankelijk circa een half miljoen gulden op de be groting. Dat geld is intussen aan andere dingen op De Leedes be groting opgegaan. De Leede: „Er zal nog wel wat worden verbouwd, maar zeker niet meer op de sehaai die ons eerst voor ogen stond." Door Ben van Haren Vlaardingen - Het heeft er om ge hangen, maar vlak voor haar af scheid als wethouder heeft Agnes van Ardenne-van der Hoeven toch nog een eerste paal kunnen slaan. Samen met burgemeester Bert Stam joeg ze gistermiddag het betonnen gevaarte de grond in, langs de Westlandseweg, voor een kantoor van Van de Graaf Ac countancy. Op het eerste en tot nog toe enige stukje verkochte grond in het bedrijvenpark Hoogstad. „Ik heb tenslotte toch voor Vlaar dingen gekozen," zegt Jan van de Graaf, die in Reeuvyijk woont. Hij was op meer plaatsen in onder handeling, onder meer in Rotter dam. De accountant begon 24 jaar gele den in de slaapkamer van zijn huurflat aan de Lissabonweg de boekhouding bij te houden voor zijn eerste klant. Zeven jaar later draaide zijn administratiekantoor op volle toeren en ging hij een compagnonschap aan met Frans van Leeuwen om schildersbedrijf Prevoo in Gouda te kopen. Na dien hebben zij hun onder- houdstak en het aceountantswerk sterk uitgebreid. De MPR-groep telt nu ruim twee honderd werknemers en bestaat uit schildersbedrijven in Gouda, Rotterdam en Amsterdam, een betonreparatie/kunstofvloeren- bedrijf in Leiden en verder nog bedrijven voor gevelreiniging en voegvulling en voor bedrijfsin richting in Gouda. In de kaarsen- stad zetelt het hoofdkantoor van deze onderhoudsgroep in het drie eeuwen oude Tolhuis, dat MPR pas heeft gerestaureerd. Het ont ving daar afgelopen vrijdag de Goudse Restauratieprijs 1994 voor. Een aantal jaren geleden kreeg Van de Graaf Accountancy, mo menteel met zyn vijftien werkne mers gevestigd aan de Korte Hoogstraat in Vlaardingen, van de Historische Vereniging Vlaar dingen ook al een restauratiepen- ning voor het herstel van het pandje Westhavenplaats 2 (nu uit zendbureau Vedior), een voorma lige bakkerij waarin de oven ge handhaafd is. Jan van de Graaf sprak gisteren de hoop uit, dat zijn door de Maas- sluise architect Jos de Bruin ont worpen nieuwe kantoor, naast de oprijlaan naar de vroegere boer derij van dokter Moerman, straks in aanmerking komt voor een nog in het leven te roepen Vlaar dingse architectuurprijs. Hij kwam hierop omdat vrijdag in Gouda naast de restauratieprijs ook een onderscheiding voor nieuwbouwprojecten zou worden uitgereikt. Dat ging niet door omdat de jury, met onder andere prof. Apon en Kees Dam uit Am sterdam, geen van de tien geno mineerde ontwerpen voldoende kwaliteit vond hebben. Als pikant detail verklapte Van de Graaf dat ook de ontwerper van het nieuwe Liesveld, AGS Heerlen, tot de ge nomineerden behoorde. Acquisitie Het bedrijvenpark Hoogstad zal bestaan uit een strook van 15.000 vierkante meter kantoren langs de Westlandseweg en 55.000 m2 showroom en hoogwaardige be drijven tussen het Ibishotel en de Moermanboerderij. Kees Schrieks, die namens de gemeen te de acquisitie doet, verwacht dat op de helft van de voor ruim 250 gulden per meter beschikbare grond in de loop van dit jaar bouwactiviteit zal plaatsvinden. De rest zou dan in 1995 moeten volgen. Vooralsnog is Van de Graaf de enige, die grond heeft gekocht. Volgens Schrieks heeft dat ook te maken met het feit, dat verkoop pas plaatsvindt na afgifte van de bouwvergunning. Wei is a! ruim 30.000 vierkante meter a zes gulden per jaar gereserveerd. De Maassluise kunstenaar Joop Vaissier hoopt met de gemeente dat spoed'meer bouwplannen tot ontwikkeling komen. Hij heeft voor het park een land schappelijk kunstplan ontwik keld, dat bestaat uit zes onderde len. Een fontein met aansluitende lichtstraat vormt de as van het plan. Realisering van het geheel kost ongeveer een half miljoen. De gemeente neemt 100.000 gul den voor haar rekening en ver wacht ook provinciale subsidie, maar ook van de zijde van de be drijven zullen bijdragen moeten komen. Jan van de Graaf zegt als eerste: „Natuurlijk doe ik daar aan mee, want het moet hier wel iets moois worden." Vlaardingen - De Mr. L.A. Ke- sperweg en Sehiedamsedijk zui len ter hoogte van hel Sheil-sport- park Vijfsluizen een grondige re constructie moeten ondergaan. De komst, rond 2000, van vol waardige op- en afritten naar de nieuwe Beneluxtunnel, van een tramlijn tussen het in Schiedam over de Vlaardingerdijk heen te bouwen metrostation en NS-sta- tion Vlaardmgen-Oost plus het zoeken naar een fatsoenlijke aan sluiting op het regionale wegen net van de zuidelijke randweg, stellen verkeerstechmci voor gro te problemen. De Grontmij heeft in opdracht van de gemeente Vlaardingen naar oplossingen gezocht en drie varianten op tafel gelegd. De goedkoopste kost 5,7 miljoen gul den. de duurste 13,4 miljoen. Ontsluiting Een van de belangrijkste uit gangspunten was dat in de nieu we verkeerssituatie het gebruik van de zuidelijke randweg wordt bevorderd. Na het aansluiten van de nieuwe Vulcaanweg by Buiten" *>venslui- zen op de Galgkade is deze stede lijke autoweg vrijwel gereed. Een ontsluiting voor het Shell-sport- park en goede fietsverbindmgen naar de nieuwe Beneluxtunnel waren andere eisen. Verder schreef Hoogheemraad schap Delfland voor het zo min mogelijk kruisen van de delta- dijk. In de duurste oplossing gaat de tram, die in alle gevallen aan de kant van het sportpark zal rijden, gedeeltelijk in een tunnelbak om de kruising met autoverkeer te vermijden. Naast die verdiepte trambaan is tevens een fietspad in beide richtingen getekend. De Mr. L. A. Kesperweg zal ter hoog te van de bestaande aansluiting op de Sehiedamsedijk naar het zuiden worden afgebogen. De te verbreden Sehiedamsedijk sluit in dit geval rechtstreeks aan op de verbrede Vlaardingerdijk in Schiedam. Gelijkvloers De goedkoopste oplossing voor ziet niet in ongelijkvloerse kruisingen. Deze optie gaat uit van volledige handhaving van de Kesperweg en aanleg van slechts een halve aansluiting van de op en afrit naar en van de Benelux tunnel op de Sehiedamsedijk/ Vulcaanweg. Verkeer dat uit de Beneluxtunnel komt zal, als het rechtsaf wil, in deze optie alleen via de Kesper weg op de zuidelijke randweg van Vlaardingen kunnen komen. Tussenoplossing De Grontmij adviseert het ge meentebestuur om een tussenop lossing te kiezen, die bijna tien miljoen gulden kost In dat voorstel gaan tram en fiet sers gewoon gelijkvloers kruisen met de uitsluitend voor doelgroe pen (carpoolers, taxi's, vrachtwa gens, autobussen) bestemde op en afritten van de tunnel. En wordt de Kesperweg wel afgebo gen, maar komt de aansluiting van de zuidelijke randweg bij de Vulcaanweg onderaan de Sehiedamsedijk te liggen. De raadscommissie voor verkeer, vervoer en economische zaken zal, volgens de dienst stadswerk, donderdag een voorkeur uitspre ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2