Waterwit 15 'Soms zouden ze de wind moeten draaien' Met Reus waken over donker industrieterrein RODE ZEE, HURGHADA (25°C) 599,- -Toch niet verkiesbaar UNIEKE PROMOTIE REIS VOOR SCHIEDAMMERS EN VLAARDINGERS SEAC reizen (sgr> Scouts vieren Baden Powelldag Israëlische scholieren naar Geuzenmonument Cursisten tonen werk Supperkotter in Visserijmuseum Els van Delden leest voor Geometrische doeken Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Beroemd langs de Waterweg 8-dgn, 7 nachten, vertrek vanaf Brussel, inel. vlucht, transfer, hotel logies-ontbijt. Bij vertrek 27 febr. gratis Half-Pension. (Ideaal voor duikers). Burg. v. Haarenlaan 782 Schiedam. Tel. 010-4716777 Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 februari 1994 - Ik doe niet mee aan de raadsverkiezingen. Vergeefs zal u zoeken naar mijn naam op het vel, dat de burgemeester dezer dagen in uw bus laat stoppen. Maanden van voorbereiding blijken voor niks ge weest te zijn. Met een simpele pennestreek is te elfder ure een streep gehaald door mijn politieke aspiraties, In café 't Pulleke aan de Markt heb ik ongeveer een jaar lang elke donderdag samen gezeten met mijn politieke vrienden om een door timmerd programma te maken. Uitgangspunt was alle kiezers, die niet van plan zijn om te gaan stemmen, van gedachte te laten, veran- deren. Het zou een vette meerderheid inde raad opleveren. Uw stem is onze stem, werd de verkiezingsleuze. Het onderzoeksbureau van Lola de Poes zorgde wekelijks voor nieu we uitslagen van enquêtes waarin ze de wensen van onze stadgeno- ten peilde. Partystrateeg Cor de Gelder formuleerde de uitgangs- t «punten op de achterkant van het sigarenkistje, dat hij heeft geërfd van zijn vader, die in 1921 bij de raadsverkiezingen te Amsterdam in u^neentje 14,246 stemmen heeft verzameld. Jasper Beukers, de han delsman in ons gezelschap, had alle sponsoring al rond. Bierbrouwe- j rijen en jongens van de vrije drankenhandel waren bereid affiches te „ij drukken of advertenties te plaatsen. -" -Op de tweede donderdag van november 1993 was alles rond, het hele ^.„programma, de lijst en de campagne. Er moesten nog slechts wat for~ —s realiteiten op het stadhuis afgehandeld worden. We hadden het allemaal zo mooi voor elkaar. Hoeveel zetels we ook - zouden krijgen. Ieder van onze elf zou een keer aan de beurt komen in de raad. Niet met moeilijk gewauwel, maar met duidelijke eisen van jagere prijzen, geen belasting, gratis voor niks, meer van alles behalve regels. De naam van onze partij werd afgekort in drie letters, de eerste was een L en de laatste ook. Daarmee ging het al mis. „Zoiets kan je niet maken," zei een ambtenaar. '„Politiek is daar veel te serieus voor." Nou, daar moest hij net mee aankomen hij onze Cor. „Hap," zei déze in navolging van zijn illustere vader. „Dat is nou juist de bestuurlijke vernieuwing die wij nastreven. Geen grijze vesten maar goudblonde kragen willen de kiezers van deze tijd. Hadjememaar eerder moeten waarschuwen over de naamvoorschrlften. Nu gaan we gewoon door met Lang Leve de Leut" - Uiteindelijk ging het toch mis bij de burgemeester. Met de ketting om de nek ging deze uiteraard pal achter de ambtenaar. staan,'maar vond een nieuw argument om de zittende raad tegen onze overname - te beschermen. „Ze willen per se lyst nummer elf? Dat kan mooi niet Zo ver telt de -■ -computer niet voor de raad," zei de burgemeester. Met een ander nummer in het rijtje van alle lijsten vinden wij ons ongeloofwaardig. - Dus doen we niet mee. BEN VAN HAHEN Viaardingen Denkdag is de dag, dat alle scouts uit de hele wereld aan elkaar denken. Ook waren de oprichter Lord Ro bert Baden Powell of Giiwell en zijn vrouw op deze dag jarig. Morgen vieren de leden van scouting de memorabele gebeurtenis. In Viaardingen zijn zo doende enkele honderden scouts actief. De bevers (5 tot 7 jaar) spelen van 10.00 tot 12.00 uur een sportief postenspel in de Lijnbaanhallen. De es- ta's, welpen en kabouters (7 tot 11 jaar) spelen tussen 13.30 en 16.30 uur op de A'arthoeve in Vlaardingen- Holy een landenspel dat in het teken staat van de Wereldjamboree che volgend jaar plaats vindt in Ne derland. Tegelijkertijd komen de scouts (12 tot 15 jaar) bijeen op scoutcentrum Viaardingen voor een landenmanifestatie met als thema de Europese Jam boree in 1994. De scouts zamelen deze dag ook geld in voor collega's in landen die geen geld hebben voor een clubhuis of spelmateriaal. Yonit Levy en Yair Re'em, twee middelbare scholie ren uit Israël, brengen maandag 21 februari een be zoek aan Viaardingen. Ze worden 's middags ontvan gen op het stadhuis door loco-burgemeester John Ranshuijsen en Piet Nieuwstraten van het voormali ge Geuzenverzet. Na de ontvangst nemen de scholie- 'ren' een kijkje bij het Geuzenmonument op de ;;Markt. Yonit (16) en Yair (17) maken deel uit van een 1 'groep Israëlische scholieren die tussen 13 februari en 7 maart een rondreis maakt door Nederland Werk van cursisten van de beginnerscursus tekenen en schilderen bij de Vrije Aeadamieis te zien in wijk centrum Holy. De tussentijdse expositie toont hoe gewerkt wordt naar verschillende onderwerpen en met verschillende materialen. De tentoonstelling duurt van 21 februari tot en met 11 maart en is op werkdagen te zien van 09.00 tot 17.00 uur en dinsdag en op donderdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. Terwijl het echte schip onlangs voor de tweede maal in de vaart werd gebracht, is een schaalmodel (1:50) 'van de superkotter HD 29 Morgenster momenteel tentoongesteld in het Vissenjmuseum. Het model - toont het volledige schip, inclusief de veelbesproken brugomloop en gevleugelde schoorsteen waar het de bijnaam superkotter aan te danken heeft. De HD 29 "'ging vorig jaar juli, nauwelijks drie maanden oud, boven Ameland ten onder na een aanvaring met een Zweedse zeeboot In januari ging het schip, na repa ratie en revisie, opnieuw in de vaart. Kinderboekenschrijfster en -vertaalster Els van Del den leest maandag 21 februari voor uit eigen werk in Boekhuis Den Draak. Van Deiden is in "Viaardingen geboren als Els Giphart en heeft op de toenmalige Prins Hendrikschool gezeten. Ze vertaalde heel veel kinderboeken, zoals 'Baber en het olifantje' en 'Moenh en de moeder van de wolven'. Zelf schrijft ze ook dichtbundels en boeken, bijvoorbeeld de boek jes van Elles. Boekhuis Den Draak heeft de leerlin gen van groep drie van zes scholen tussen 10.00 en 15.00 uur in het centrum uitgenodigd. Geometrische en tekstschilderijen van Frits A. Brei- mer en acryl- en oliedoeken Astrid van Rijn zijn tot en met 12 maart tentoongesteld in de wandelgangen van de Stadsgehoorzaal. Beiden studeerden aan de Academie van Beeldende Kunsten m Rotterdam. Naam: André Kersbergen Woonplaats: Schiedam Beroep: Marktkraamverhuurder Andere functies: Prins Carnaval Hobby: Sleutelen aan en rijden met jeeps Leeftijd: 29 jaar. Politieke partij: CDA André Kersbergen was de afgelo pen twee weken Prins Carnaval van de Schiedamse Rietzeilers. Zaterdag tijdens de optocht nam hij de stadssleutel over van Bur gemeester Seheeres, Afgelopen dinsdag leverde hij 'm tijdens de slotfestiviteiten in De Blauwe Brag weer in. 1). In welk huis in uw stad zou u het liefst willen wonen? „In mijn eigen huis aan de Lange Kerkstraat woon ik pri ma naar mijn zin. Maar een mooi huis aan de Tuinlaan lijkt me wel wat. Daar kunnen de kinderen tenminste nog spe len, Ik zou absoluut niet in een nieuwbouwwijk willen wo nen waar al de tuintjes zijn afgebakend met Gamma-hek jes." 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? „Ik heb eens Victor Deconinek ontmoet. Die man heeft veel indruk op mij gemaakt. Hij woont met meer in Schiedam, maar is hier wel geboren en doet hier regelma tig boodschappen. Ook de burgemeester is een toffe peer." 3). Wat moet er op milieugebied anders? „Ze zouden de wind soms moeten draaien zo dat we de stanklucht van de Botlek niet ruiken. Ik trap wei eens in de hondepoep, maar houd me niet zo met het milieu bezig. Misschien komt dat wel omdat ik het idee heb dat Schiedam goed schoon wordt gehouden door het ONS." 4). Wat vindt u Schiedam voor een plaats? „Een gezellige stad die nog net niet zo chao tisch is als Rotterdam of Den Haag," 5). Blijft u altijd her wonen? „■Waarschijnlijk wel. Ik zit met myn werk vast aan Schiedam en zal daarom niet naar een plaats als Viaardingen of Hoek van Holland verhuizen. Ik moet makkelijk bereikbaar zijn." 6). Wie vindt u de mooiste man/vrouw in uw stad? „Mijn oudste dochter Elise van tweeëneenhalf jaar. Ze is al tijd vrolijk en kan met iedereen meedoen. Ze is tegen ie dereen vriendelijk." 7). Aan wat of wie ergert u zich m uw woonplaats? „Aan het feit dat De Rietzeilers zich niet kunnen verdedi gen tegen negatieve berichtgeving in de krant. Ik was niet echt bhj met de wijze waarop de optocht van afgelopen za terdag in jullie krant werd beschreven. Zelfs de burge meester werd beledigd. Als wij nou verkondigen dat we de mooiste en grootste optocht hebben, is het wat anders. De schrijver van het stukje is kennelijk niet op de hoogte van alle andere dingen die we doen. Als ik zie dat de gehandi capten en bejaarden bij wie we op bezoek zijn geweest veel ple zier aan ons beleven, voel ik me geluk kig." 8). Wat is het dier baarste plekje in uw stad? „In verband met de opknapbeurt van het centrum moest ik met mijn loods voor de kraamverhuur verhuizen naar elders in de stad. Ik heb nu een nieuwe loods aan de Buitenhavenweg. Daar mag ik graag vertoe ven. Soms tot ergernis van mijn vrouw, die mij liever iets vaker thuis heeft." 9). Wat is het lelijkste plekje m uw stad? „Daar heb ik geen antwoord op." 10). 1} moet een miljoen gulden m uw stad besteden. Waar aan gaat dat op? „Een groot deel gaat naar de Singelkerk, omdat de mensen heel veel moeite moeten doen om geld bijeen te sprokkelen voor de restauratie. Voor de rest zou ik wat overmaken naar sociale instellingen." Klokslag middernacht. De avondploeg van de GOM Security Service keert terug op haar post. Hoofd mobiele surveillance Jerry Ros en zijn nachtcollega vangen hun twee maten op met koffie in het door TL-lampen verlichte kamertje in het kantoor van de beveiligingsdienst. Grote sleutelbossen worden uitgewisseld, de communicatie verloopt in een voor buitenstaanders vreemde taal. „De 201 cn 187 staan nog open. Doe jij die zo meteen?" Door Jelle Gunneweg Schiedam - „De Bravo 301 meldt zich." Jerry Ros begint even na twaalven aan zijn nachtdienst met een brand- en sluitronde door het hoofdkantoor van de GOM aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam. De beveiligingsbe ambte stalt zijn witte stationwa gen vlak voor het hek van het ge bouw, toetst in een soort autotele foon annex mobilifoon voor hij uitstapt een ingewikkelde cijfer code in. Daarna geeft hij op een elektronisch plaatje aan het hek met de Deister (een technisch ap paraatje) een seintje op welk tijd stip hij naar binnengaat. De ron de is begonnen. Het drie verdiepingen tellende gebouw wordt systematisch on derzocht op openstaande ramen en deuren. Trouwe viervoeter Rens loopt snuffelend en met ge spitste oren voorop. Met een grote zaklamp schijnt zijn baas alle ka mers in en doet lampen en com puters uit. Kleine details kent hij uit zijn hoofd: op deze kamer staat altijd het raam een klein stukje open en hier staat altijd een rekenmachine aan. Weer be neden aangekomen vult Ros het klantenbrieije in, stelt het alarm in en verlaat het pand. Op naar de volgende. Jerry Ros is één van de deelne mers aan het deze week begon nen samenwerkingsverband tus sen de politie Schiedam en Rot terdam en vier beveiligingsbe drijven die actief zijn in de mdus- triepolders ten noorden van Rijksweg A 20. Het gebied bevat zo'n elfhonderd bedrijven, goed voor vele inbraken en diefstallen en zo'n zestienhonderd nodeloze alarmmeldingen per jaar. Dat aantal werd de politie te gor tig. Na overleg met GOM, Fino, Perfect en de Nederlandse Veilig heidsdienst kregen de particulie re beveiligingsdiensten een soort zeeffunctie toegewezen. Zij zul len voortaan als eerste reageren op een alarm. Pas als er daadwer kelijk iets aan de hand is, schake len ze de politie in. Ook wisselen beide partijen onderling hun be vindingen uit, waardoor de politie een duidelijker zicht krijgt op de criminaliteit in de Spaanse Pol der, 's-Gravelandsepolder en Be drijvenpark Noord-West. Hazepad Tegen half twee is het bingo! Op weg naar het volgende object rijdt de surveillant in de Van Heek straat in de armen van de politie. Autolampen schijnen op een groot gapend gat in een kantoor- raam. Glasscherven liggen op de grond. Een computer en beeld scherm staan voor het weggrij- pen. Enkele tientallen meters verder staat een Mechelse herder luidkeels te blaffen. Door het koord om zijn nek kan hij de straat niet oversteken, maar zover ging blijkbaar de kennis van de Een poging om in te breken in de Van Heeckstraat is mislukt. Jerry Ros en zijn herder Rens nemen de schade op. Foto Roel Dijkstra. inbrekers niet. Opgeschrikt door de blaffende onruststoker kozen ze het hazepad, nog voor de buit binnen was. Net te laat, mopperen de jonge agenten. „We hadden al eerder een verdachte auto gezien, maar er kwam een overval tussendoor. En dan slaan ze toe hè?" Eén van de agenten wisselt gegevens van de verdachte auto uit met Jerry Ros. Het pand behoort weliswaar niet toe aan één van zijn klanten, maar mocht hij tijdens het verde re verloop van zijn ronde de auto tegenkomen, dan houdt de politie zich aanbevolen. Het concurren- de beveiligingsbedrijf heeft voor alsnog een slechte beurt ge maakt. Tien minuten na de in braak zijn ze nog niet bij hun klant verschenen. „Dit is de kick van het werk," ver telt de beambte. „Alarmmeldin gen zijn het spannendst. Maar ze zijn evenzo goed vreselijk frustre rend. Negen van de tien keer ver schijn je te Iaat, niets aan te doen." Hij droomt weg bij het idee dat hij wellicht straks de da ders tegenkomt. „Dat zou een stunt zijn: nog voor de concurrent ze heeft ontdekt." Liever staat hij niet al te lang stil bij de mogelijkheid dat opgepak te daders vaak binnen de kortste keren weer op straat staan.Als je daarover gaat nadenken raak je gedesinteresseerd in je werk, dan heeft het geen zin meer." Even la ter wordt hij door de fotograaf, die een autoscanner in zijn auto heeft, uit de droom geholpen. „Ze hebben de auto al gevonden hoor. Hij was gestolen. De drie daders zijn weggerend." Ros: „Het is nou eenmaal een nadeel dat de politie Schiedam geen honden meer heeft, anders bedenk je je wel een tweede keer voordatje wegrent." Administrateur De man in het blauwe uniform komt na enkele brand- en sluit- rondes eindelijk toe aan zijn ech te nachtwerk: de alarm- en con troleronde. Tientallen kantoorge bouwen en bednjfscomplexen doet hij deze nacht aan. Een haas je snelt vooruit m de lichtbundel van de auto. Vreemde geluiden verbreken de stilte. Piepende deuren, klapperende ramen. Echo's van dichtslaande autodeu ren weerklinken tegen kantoor muren en sterven langzaam weg in de nacht. De waakhond schuifelt in zijn bak achterin de auto bij elk hem onbekend geluid onrustig heen-en-weer. Overal tikt de GOM-medewerker in zijn auto de zoveelste cijferco de in voor hij ook maar één stap buiten zet, geeft met de Deister op muren en hekken zijn aan komsttijd aan en vult keer op- keer een formulier in met gege vens over tijden en verdachte za ken De beveilingsbeambte als administrateur. „Het is allemaal voor je eigen vei ligheid, dus ik ervaar het niet als een groot probleem. Dit systeem beperkt je weliswaar in je vrij heid, maar voorheen moesten we toch ook al een klantenbriefje in vullen. Terecht, want de klant be taalt er tenslotte voor dat jij dage lijks één of meerdere keren komt controleren." Bang? Nee, dat is hij tegenwoor dig nog maar zelden tijdens zijn nachtelijke ronde. Met Rens aan de lijn voelt de hoofdsurveillant zich net zo veilig als tijdens een gewone wandeling overdag door het centrum van de stad. Pas als hij een alarmmelding binnen krijgt, stijgt het adrenatinegehal- te in zijn bloed tot ongekende hoogte. Vraag hem niet naar het begin van zijn carrière, zo'n tien jaar ge leden, Toen konden spiegels en paspoppen hem nog wel degelijk de schrik op het lijf jagen en stond hij doodsangsten uit bij vreemde geluiden in verlaten fa briekspanden. Ook durfde hij haast niet door stille steegjes m desolate bedrijfsterreinen. Maar ja, dat was vroeger. Halverwege de nacht keert de surveillant terug naar zijn post. „Het is erg rustig," merkt hij op, terwijl hij zichzelf met zwarte kof fie wakker probeert te houden. „Je kunt er geen peil op trekken. De ene nacht ren je je de benen uit het lijf en de volgende nacht komt er geen alarmmelding bin nen. Ik denk altijd maar positief: een rustige nacht betekent dat wij ons werk goed doen." Vrijdag 18 februari SCHIEDAM Teerstoof. Diedertek van Vleuten/ Ane van der Wulp (cabaret), 20.30u, Filmhuis. Les Nuits Fauves (film)' 20.3Qu. VIAARDINGEN Stadsgehoorzaal. De onthoofde hand, door: Alex d'Electnque, 2Q.15u. Accidente! Hero {film)| 20.30u. Harmonie. De diva en dé draak, door. Carolina Mout, 20.3Qu, Sionkerk. Avond voor de beman ningvan Russisch schip Anatoli Ka lm, 19.45u. MAASSLUIS Koningshof. Bingo, 20.00u. ROTTERDAM 't Kapelletje. Omzien in wrok, 20.15u. Lantaren/Venster. Coup deThéatre,2Q.30u. LuxorTheater. Herman Finkers, 20.15u. De Scheg. Marcel Boon, 20.15u. Rot- terdamse Schouwburg Richard Hi, 20.15u. Klem Volkslied, 20.30u.' Theater Zuïdplein Tommie, 20.15u. Vincent Bijlo, 2Q.30u. Bi bliotheektheater. Le chemm qui marche, 20.30u. Conservatorium. Masterclass voor pianisten en Zang- masterclass, n.n.b. De Doelen Jazz meets Latin America, 20.15u. Rot terdams Philharmomsch Orkest, 20.15u. Plan C. Braziliaans Carna val, 22.30u. SKVR-Muziekschoof Centrum-West. Open podium, 20.00u. Zaterdag 19 februari SCHIEDAM Teerstoof. Poppentheater Wim Noordegraaf, 14.00u. LukWijns(ca- baret), 20.30u. Grote Kerk. Con cert Harpe Davids, 15.00u. Po dium. The Boothillundertakers (r&b) 22.30u. Stedelijk Museum Schiedam. Opening expositie Ha- raid Vlugt, 15.00u. Scholenge meenschap de Brandersstad. Ba- nenmarkt, lO.OOu. Wijkcentrum Nieuwland. Jubileum-avond, 2Q.00u. VIAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Vlaardingse stemmen (voorheen de Salon), 20.15u. Accidentel Hero (film), 20.3GU. Trefcentrum de Bijen korf. Ruilbeurs voor 55-plussers, ll.OOu. Grote Kerk. Semele,dooi: het Gemengd Rijnmondkoor, 20.00u. Lijnbaanhal. Vlooien markt, lO.OOu. MAASSLUIS Theater de Schuurkerk. Marcel Boon en Bloedend Hart (cabaret), 20.15U. SCHIPLUIDEN Orgelloods J. van der Ende, Wille- moordseweg Schipluiden. Maas sluis Mannenkoor, 20.00u. Orga nist: Kik Schaart. ROTTERDAM SKVR-Muziekschool Centrum- Oost. Koorworkshop Close Harmo ny, lO.OOu. Bibliotheektheater. Globedorus en de lange latten, 15.00u. Museum Boymans. Kunst- en taxatiedag, 10.00- 16.00u. Conservatorium. Open dag, 10.00-16.00u. Zondag 20 februari SCHIEDAM Podium. Be as you are (popkoor), 21.30u. Wijkcentrum de Erker. Kunstmarkt, 13,00u. VIAARDINGEN Trefcentrum de Bijenkorf. Thé- dansant, 14.00u. Lijnbaanhal. Boeken- en prentbriefkaartenbeurs, lO.OOu. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'The cry ing game' (ai) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'He aven Earth' (12) dag. 8.15, ma. ook 1.15-4.30. Calypso 1: The Joy Luck Club' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. CaIypso-2: 'Aladdin* (ai) dag. 1.15-4-6.45. 'The age of Innocen ce' (al) dag. 8.45. Calypso-3: 'Fare well to my concubine' (al) dag. 1.15- 4.30-8.15. Cinerama 1: 'Demoli tion man' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Extreme Justi ce' (16) dag. 6.45-9.30, ma. ook 1.15-4. Cinerama 3: The Addams Family 2' (a!) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Sleepless in Seattle' (ai) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5*. 'Manhattan Murder Mystery' (a!) dag. 4-6.45- 9.30, ma ook 1.15. Corso: The Three Musketeers' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Imax Theater. 'Sharks' (al) za.zo. 2.4.8.30. 'Moun tain Gorilla' (ai) za,zo. 1.3.7.30. 'Het grote Barnere Rif (al) za.zo. 11. 'Speed Picture Holland' (a!) za.zo. 12. 'Bodyguard' (al) za.9.30. Lanta ren/Venster 1: 'Naked' dag. 7.30- 10, zo. 2. Lantaren/Venster 2: '3 Sol del Membrillo' dag.(beh.di.) 7.30. 'Le Jeune Werther' dag. 10. Lantaren/Venster 3: The Snapper1 dag. 8-10. zo,2, Lantaren/Venster 4: 1 Life accordingto Agfa'dag. 7.30- 10. Lumière 1: Tombstone' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6,45- 9.30. Lumière 3: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4.30. The Firm' dag. 8.( Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 8.15, ma. ookl.15-4.30. Rex: 'Hand full of diamonds' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstellmg. Thalia: 'Carlito's Way' (16) dag 1.15-4.30-8.15.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1