13 Zuid-Holland voor stadsprovincie Rotterdam Rotterdams Dagblad a Sloop 'luchtspoor' levert fraaie kunstwerken op 'Rotterdam overdrijft' GS hekelen inmenging van staatssecretaris Nauta bij indeling gemeenten 'Staatssecretaris Heerma handelt in strijd met de Grondwet' Toch elektriciteit voor bemanning Mir Eis opnieuw twaalf jaar voor moord V'E Advies: musea moeten worden samengevoegd Burgemeester beraadt zich over begrafenis - Derde spoorboog dinsdag van zijn plaats Zaterdag 19 februari 1994 Rotterdam??^ Rotterdam - De vier gemeente musea m Rotterdam moeten wor den samengevoegd. Ze moeten een nieuwe organisatie krijgen, die marktgericht gaat opereren. Dat zegt het organisatiebureau Berenschot in een rapport over de toekomst van de musea: museum Boymans-Van Beuningen, het Maritiem Museum Pnns Hen drik, het Museum voor Volken kunde en het historisch museum het Schielandshuis. Wethouder Yvonne de Ryk (kunstzaken) beschouwt het ad vies van Berenschot als een inte ressante visie, maar daar kunnen er volgens haar meer van zijn, al dus de woordvoerster. De wethou der is er wei van overtuigd dat de vier musea organisatorisch beter moeten gaan samenwerken. Dat kan volgens haar onder meer bij tentoonstellingsbeleid, public r^ lations, restauratie en conserve ring voordelen opleveren. Volgens Berenschot zou het bezit van de vier musea samen als een 'collectie Rotterdam' moeten wor den gepresenteerd op alle be schikbare podia in de stad. Markt onderzoeken zouden moeten aan geven welke exposities men het best zou kunnen houden. Op die manier zou het best het hoofd kunnen worden geboden aan fac toren die voor de musea bedrei gend zijn, zoals de steeds uiteen- lopender verwachtingen van ver schillende publieksgroepen. Berenschot heeft het rapport ge maakt op verzoek van de vier mu sea, die het onderling niet eens konden worden over de vraag of, en zo ja hoe beter onderling kan worden samengewerkt. De mu sea, die thans vallen onder de Dienst Gemeentelijke Musea (DGM), vinden de conclusies van Berenschot te ver gaan. Die DGM is volgens De Rijks woordvoerster tot een enigszins los verband geworden. Dat komt onder meer doordat elk museum daarin op basis van volledige ge lijkwaardigheid aan de andere musea kan meepraten. Aanvankelijk was het de bedoe ling eerst een nieuwe directeur van het museum Boymans-Van Beuningen te benoemen en daar na besluiten te nemen over de sa menwerking tussen de musea. Omdat het wethouder De Rijk vooralsnog niet gelukt is een in haar ogen geschikte directeur te vinden, is de procedure omge draaid. Zij hoopt de discussie over samenwerking binnen en kele weken af te ronden. Gezien de naderende gemeenteraadsver kiezingen is het echter de vraag of dat lukt. Pas als er over de orga nisatorische samenhang van de vier musea een besluit is geval len, zal de procedure worden her vat om voor de bij Boymans ver trokken prof. Wim Crouwel een opvolger te vinden. Hardinxveld-Giessendam Burge meester B. van Wouwe van Har dinxveld-Giessendam weet nog niet of hij toestemming zal geven voor de herbegrafenis van het Marokkaanse meisje Mouna Abi- di, dat vorige week vrijdag is over leden. Familie van het meisje heeft gevraagd de begrafenis vol gens islamitische traditie te mo gen overdoen. Het overleden meisje, dat werd verzorgd door een Nederlands pleeggezin, is maandag op christelijke wijze ter aarde besteld. Burgemeester Van der Wouwe is om toestemming voor een herbegrafenis namens de familie gevraagd door advo caat mr. Silvers en de voogdijver eniging van Humamtas. De bur gemeester heeft het verzoek nog in beraad. Den Haag - De Tirandbnef die het Rotterdamse college van B en W aan het kabinet heeft verstuurd over Zestienhoven, bevreemdt het Tweede-Kamerlid A. de Jong (PvdA). Rotterdam laat in de brief weten dat het wegvallen van een vliegveld de internationale posi tie van de Randstad in gevaar zou brengen. „Dit is typisch een geval van overdrijving," zegt De Jong, die het zinvoller acht als burge meester Peper en zijn wethouders hun energie richten op de ontwik keling van de noordrand van de Maasstad zónder vliegveld. Een van de tachtig schilderijen die vanaf vanmiddag is te bezichtigen. Door Rein Wolters Rotterdam - Slopen en kunst gaan samen. De vorige week ge sloten inzendtermijn voor het Maasstad Luchtspoor Schilders festival is het kleurrijke bewijs. Ruim tachtig kunstwerken, waar onder grafisch werk, olieverf- schilderyen, krijt- en potloodte keningen, etsen en collages, zijn ingeleverd. Op alle mogelijke ma nieren is met penseel en stift door zowel beroepskunstenaars als zondagschilders op linnen, papier en andere materialen met gevoel gewerkt aan een waardige nage dachtenis aan. de Willemsspoor- brug en het 'bovenspoor-viaduct.' Dat was de enige opdracht die de bedenkers van de wedstrijd als opdracht meegaven. „Wat begon als een geintje, is uitgegroeid tot een gigantisch succes," formu leert directeur Bert Middelbos van Sehotte Hijswerken namens de organisatie. „De kwaliteit van de kunstwerken is bijzonder hoog," kwalificeert coordinator Ferdinand Sikken van Este. De omvang van de wedstrijd stel de de zeskoppige jury bij het toe kennen van de prijzen voor stevi ge problemen, want bleek geen klus voor een loos halfuurtje om tot een gedegen afweging komen. Bovendien moest ook ruimte be schikbaar zijn voor het etaleren van de werkstukken, waarvan en kele met een afmeting van één meter in het vierkant. Uiteinde lijk kon de jury in De Autostal in Nieuwerkerk aan den IJssel aan de slag. Pas na uren overleg en hernieuwd bestuderen van de se lectie, is vastgesteld wie vanmid dag de hoofdprijs van duizend gulden in ontvangst mag nemen uit handen van jury-voorzitter en gemeente-archivaris drs. Coen Schimmelpenninck van der Oije en welke kunstenaars met mate- riaalprijzen naar huis gaan. De uitreiking is tijdens de opening van een expositie van een selectie van de werkstukken in het Infor matiecentrum Spoortunnel aan de Kolk 50 (onder de kubuswo ningen bjj Station Blaak), die ver volgens tot 11 maart is te bezichti gen tijdens de openingsuren van het centrum. Staatssecretaris Hans Simons opent vandaag de tentoonstelling om 15.00 uur in aanwezigheid van onder meer Lee Towers. De zanger én drijven de kracht achter de actie 'Met Lee tegen Aids' ten behoeve van de geldinzameling voor het Ron Wichmanhuis te Rotterdam (het in aanbouw zijnde eerste infor matie- en opvangcentrum in Ne derland voor Aidspatiënten en mensen die zijn besmet met het HIV-virus), speelt een bijzondere rol in het Maasstad Luchtspoor Schildersfestival. Tijdens het Maasstad Benefietgala op zon dagmiddag 20 maart in het gratis ter beschikking gestelde Zuider- parkhotel, veilt hij een aantal van de door de makers geschonken kunstwerken. De opbrengst is, evenals de recette van het gala, voor het Ron Wichmanhuis. Gerard Cox, Einar Been, Joke Bruijs, Cock van der Palm, Joe Borne en Donna Lynton hebben spontaan en belangeloos hun me dewerking toegezegd. De toe gangsbewijzen voor het matinee kosten 50,- en zijn te koop bij Maasstad Weekbladen, Straatweg 81 en bij het bespreekbureau van het Rotterdams Dagblad, West- blaak 180. De j ury had een uiterst moeil ijke taak bij het aanwijzen van de prijswinnaars. Van links naar rechts Cor Fransen (Gemeentewerken), Coen Schimmelpenninck van der Oije (gemeente-archivaris), Willem de Kok (manager Maasstad Weekbladen), Ferdinand Sikken (Este Kunst en Vormgeving), Willem de Boek (Stads Radio Rotterdam) en Bert Middelbos (directeur Sehotte Hijswerken). Foto's Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam - De derde vande vijf brugbogen van de voormalige Willemsspoorbrug wordt dinsdag weg- gehesen. Het betreft het brugdeel aan de zijde van de Boompjes. Opnieuw zet de sloopcombinatie Ro- mers/Schotte drie drijvende bokken in voor het van de pijlers weghijsen van de tachtig meter lange en 952 ton zware overspanning. Omstreeks 12.30 uur begint het wegtakelen. Wanneer de werkzaamhe den volgens het draaiboek verlopen, ligt het brug deel omstreeks 14,00 uur aangemeerd langs de Boompjes, Woensdagmorgen volgt transport over water naar Hendrik Ido Ambacht, waar men het-" stalen gevaarte aan mootjes knipt De resterende - twee brugdelen verdwijnen op zaterdag 5 en zon-,,': dag 6 maart, telkens in de ochtenduren. Deze delen - wegen ongeveer 700 tori en overspannen de oprit naar de Willemsbrug en de Maaskade. Tijdens het weghijsen zal het wegverkeer worden omgeleidt Den Haag - Staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) han delt in strijd met de Grondwet en internationale verdragen. Boven dien ondermijnt hij de rechtsze kerheid en rechtsgelijkheid door het tegen elkaar wegstrepen van nog uit te betalen rijkssubsidies aan woningcorporaties en nog te ontvangen aflossingen van lenin gen die aan deze corporaties zijn verstrekt. Dat concludeert de Am sterdamse rechtsgeleerde prof. Koeman, die in opdracht van twee woningcorporaties in Rotterdam en Amsterdam de zogeheten 'bru- teringsmaatregel' van Heerma heeft onderzocht. Het gaat hierbij om het voorstel van Heerma om alle subsidies en leningen tegen elkaar weg te strepen. Sommige corporaties worden door deze maatregel financieel benadeeld. Dat geldt met name voor sociale verhuurders die woningen heb ben gebouwd met behulp van du re leningen op de kapitaalmarkt in plaats van met rijksleningen. Omdat Heerma met alle geza menlijke woningcorporaties de overeenkomst sluit, wordt met deze specifieke omstandigheid onvoldoende rekening gehouden. Koeman heeft flink wat munitie verzameld tegen het akkoord van de staatssecretaris met de geza menlijke verhuurders, waarover komende maandag in de Tweede Kamer wordt gesproken. Hij be roept zich onder meer op de plicht dat alle corporaties afzonderlijk en vrijwillig met de regeling moe ten instemmen. Dat gebeurt niet en dus is er sprake van 'onteige ning', aldus de hoogleraar. Dat is echter alleen toegestaan in het al gemeen belang en tegen een ade quate schadevergoeding. Daar van is geen sprake, meent Koe- Den Haag - Hetprovinciebestuurvan Zuid-Holland is het volle- dig eens met de plannen van Rotterdam om die stad op te delen in twaalf gemeentedelen, als onderdeel van het plan voor een nieuwe stadsprovincie. Hoek van Holland krijgt één van die deelgemeenteraden. De politieke partijen in Provincia le Staten spraken zich gisteren ondubbelzinnig uit over deze aan pak. De discussie betekende dat het bestuur van Zuid-Holland nu officieel akkoord is met de komst van een stadsprovincie Rotter dam. De Staten hadden dit eigen lijk al op 21 januari willen beslui ten, maar toen werd afgesproken toch nog een maand te wachten met de handtekening, tot er meer zekerheid was voor de rechtsposi tie van de 'Haagse' provincie- ambtenaren die na de afsplitsing zullen moeten overstappen naar Rijnmond. De afgelopen weken is zo'n ak koord inderdaad bereikt. Dat was gisteren voor de politieke partijen - op de CD na - voldoende garan tie om nu zonder veel verdere dis cussie hun zegen te geven aan de Rotterdamse plannen. Er was nog wel felle kritiek op staatssecretaris D. IJ. W. de Graaff-Nauta (binnenlandse za ken). Zij verrastte alle partijen onlangs met een brief waarin ze liet weten de stad Rotterdam in minder stukken te willen opdelen dan de twaalf deelgemeenten, waarin Rotterdam zelf zich wil op splitsen. Dit zou kunnen beteke nen dat Hoek van Holland toch samen met andere Rijnmond-ge meenten (zoals Maassluis, en mo gelijk ook een deel van Rotter dam-centrum) een deelgemeente van de provincie Rotterdam moet vormen. Provinciale Staten wezen dit voorstel gisteren ongezouten af. De PvdA sprak van 'een bijna on behoorlijke inmenging', de WD vond de brief van De Graaff 'vol slagen buiten de orde', D66 vroeg zich af 'hoe dit nu toch mogelijk is' en GroenLinks meende 'dat de staatssecretaris hiermee aangeeft dat ze problemen van Rotterdam totaal niet begrijpt'. Uit de discussie in de Staten viel ook te proeven dat er toch weer ideeën opflakkeren om Goeree Overflakkee bij Zuid-Holland te houden. Op 15 maart gaat gede puteerde I. Günther (WD, be stuurszaken) praten met de ei- landbestuurders. Op 25 maart vergadert een Staten-commissie over de toekomst van Goeree. Rotterdam - Onaangekondigd heeft het GEB he Russische windjammer Mir toch aangeslo ten 'op walelektridteit, „Binnen tien minuten was het geklaard nadat de media hebben bericht over het weigeren van een wa laansluiting," zegt Syb van Vel- linga tevreden. Voor de 23-kop- pige bemanning van de in de Jobshaven aangemeerde drie master dreigde kou en andere ellende, want de stookolie was op en nieuwe sponsors voor brandstof zijn niet gevonden. Dat was ook niet nodig, want het GEB had toegezegd het schip ..van elektriciteit te' voorzien, maar zag hiervan af omdat stookolie twintig gulden per uur goedkoper zou zijn dan elektri citeit kost. Vellinga is voorzitter van de stichting Tall Ships Society en zet zich met andere vrijwilligers'' in voor het wel en wee van de be manning van het zwaar ver waarloosde en gestrande schip. Uitvaren kan het niet meer, want eerst dienen reparaties aan masten, dek, railing en motoren te worden uitgevoerd. Vellinga: „Volgende week komt de Russische eigenaar, Alexan der Koslov, naar Rotterdam. By hem zullen we aandringen op een betere situatie voor schip en bemanning. Anderzijds zit Kosl* - ov vast aan een economisch con tract met Perestrojka Shipping in Hamburg. Het bedrijf strijkt de winst op als het schip in ver huur vaart, maar draagt niets bij aan onderhoud van de boot en evenmin aan het levensonder houd van de bemanning. Wij vinden dat Koslov die zaken op korte termijn moet oplossen. Het is te gek voor woorden dat de kapitein in havens die hij aandoet, steeds op de bietstoer moet." Rotterdam - Wegens moord op de destijds aan de Beukelsdijk in Rotterdam wonende Bulgaar S. Sivacec (48) is gisteren voor het Haagse gerechtshof opnieuw 12 jaar cel geëist tegen twee van zijn landgenoten. Eerder had de Rot terdamse rechtbank de2e levens partners van 21 en 48 jaar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de moord, maar de officier van justitie, mr. E. Koekman, te kende beroep aan tegen dat von nis. Gisteren werd de zaak bij ver stek behandeld want de verdach ten z(jn na hun vrijspraak naar het buitenland vertrokken en jus titie weet niet waar ze zijn. Het slachtoffer werd in de vroege ochtend van 12 januari vorig jaar op straat voor zijn woning aan de Beukelsdijk aangetroffen door taxichauffeurs die samen met nog andere getuigen schoten hadden gehoord. De getuigen hadden twee mensen in een gereedstaan de auto zien vluchten. Later kwam de politie het tweetal op het spoor. Zij bevonden zich in middels in Parijs. Ze werden naar Nederland gebracht om voor de Rotterdamse rechtbank terecht te staan. Daar hielden ze het verhaal dat ze 'sieraden waren gaan ophalen' die de vrouw bij Sivacec zou hebben laten liggen. Daarbij zou het slachtoffer hen met een pistool hebben bedreigd. Er zou volgens de twee een schermutseling zijn gevolgd waarbij het slachtoffer dodelijk gewond raakte door ko gels uit zijn eigen pistool. Maar volgens het openbaar minis terie ging het om een 'rucksicht- loze keiharde afrekening'. Getui gen hadden beweerd dat de vrouw bij haar vriend was wegge vlucht naar het slachtoffer. Het slachtoffer had de vrouw moeten beschermen tegen D. omdat deze zijn vriendin in de Amsterdamse prostitutiewereld zou hebben wil len drukken. Een van de meest ongeloofwaar dige verklaringen, zo stelde aan klager van het hof, mr. E. Meyjer, gisteren, was dat het tweetal (dat met de trein zou zijn aangekomen in Rotterdam) beweerde dat ze onmiddelijk na de fatale kogels 'een lift hadden gekregen van een dronken automobilist die toeval lig net op dat moment langs kwam'. De politie vond de gesig naleerde auto later in de berm m Bleiswijk. De auto bleek gestolen te zijn. Ook gelet op andere in de ogen van aanklager ongeloof waardige verklaringen van de verdachten vond aanklager Mey jer moord bewezen; Hier is geen sprake van enige twijfel en er moet dus een bewezenverklaring volgen ook al zal het ontzettend moeilijk het vonnis uit te voeren gelet op de onvindbaarheid van de verdachten". Het hof doet op 4 maart uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1