!MHÜ Vlaardingen moet onderdak verlenen opnreuw Rotterdams Dagblad Half april gaat deur van het Weeshuis open Peiling over openstellen busbaan Fundament Beheerplan Nieuwland is gestort Ombudsman kapittelt politie pnassluis Politie dompelt vuurwerk onder Auto net niet weggesleept Uitzet gepikt Woninginbraak Na 1 mei staat er weer een nieuwe groep voor de deur Ouderen De Meerpaal willen bushalte weer voor de deur een schroei ervandoor recorder, d enkele cam Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 '0S&; ^aagMaassluis -yDeNa- Ombüdsmah noemt "ëdèri van de gëmeérite- pppye.jift- Maassluis; by een ^fflèekirig in april 1991 'on- gSgrluk' Tijdens dehuis- gpngging een in de woning ^getroffen pistool Jaf, waar- "door- schade in de woning ont stond. De't'.huiseigenaar was eerder ifiedag aangehouden op. ver denking van bedreiging met geweld. In de daarop volgende nacht werd de arrestant op grond van de Krankzinnigen wet in bewaring genomen en overgebracht naar het Delftse St. Jorisziekenhuis. Volgens de opgepakte man had hij „slechts woorden gehad met iemand die had gedreigd hem te vermoorden." De betrokken politie-ambtena- ren verklaarden dat de situatie tussen hun arrestant en een groepje mannen dusdanig ge- spannen was, dat de man ook •vfjffilyn eigen bestwil het best :uitr-fïët'zicht van het groepje gebracht kon worden. Tijdens de huiszoeking die later bij de aangehouden man volgde, •ging bij het Veiligstellen' van ëèn wapen een schot af, dat de vloer en het tapijt beschadig- De Nationale Ombudsman jacht de klacht van de inwoner van Maassluis over de recht matigheid van de aanhouding én de huiszoeking ongegrond. Het feit dat het er een wapen afging bij de huiszoeking noemt de Ombudsman echter een 'onbehoorlijke handelwij ze'.-Overigens heeft de ge meentepolitie de ontstane schade terugbetaald. Maassluis - De Maassluise politie heeft gisteravond een partijtje vuurwerk onschadelijk gemaakt. Agenten vonden het spul op het ijs in de Goudsteen, waar bewo ners over knallen hadden ge- klaagd. Het vuurwerk bestond uit een vier meter lange reeks rotjes met aan het einde een grote klos samengebonden knallers. De po litie nam de restanten mee naar het bureau en maakte het vuur werk daar voorgoed onbruikbaar door het onder water te stoppen. Vlaardingen - Een automobilist heeft 'gisteren op het nippertje kunnen voorkomen dat zijn wa gen op de Korte Hoogstraat werd weggesleept. De man moest wel honderd gulden betalen, omdat de takelwagen al was besteld. Öp de Korte Hoogstraat wordt nog steeds intensief gecontro leerd op overtreding van het tijde lijke stopverbod. Dit is ingesteld omdat er enkele weken lang bus sen van de RET door de smalle straat moeten rijden. Hun norma le route, het Liesveldviaduct, is enige tijd afgesloten. Tot nu toe zijn er volgens de politie enkele tientallen bonnen geschreven op de Korte Hoogstraat. Schiedam - Uit een kelderbox aan de Johan de Wittsingel in Sclg'edam is gisternacht een groot gedeelte van een uitzet ge- stolenrtDe spullen stonden daar opgeslagen in afwachting van het huwelijk van de dochter des hui zes,, In dezelfde nacht werd in nog een tweede kelderbox in de straat in gebroken. De buit bestond uit een heggeschaar en diverse gereed schappen. Schiedam - Een bewoner van de Nieuwe Damlaan heeft gisteren aangifte gedaan van inbraak. De inan ontdekte zondagavond bij zijn thuiskomst dat de voordeur was geforceerd, vermoedelijk met een schroevedraaier. De dief was er vandoor gegaan met de video recorder, de geluidsapparatuur, enkele camera's, wat geld en en kelesieraden. Vlaardingen - Vlaardingen moet in twee maanden tijd nog vijf tig vluchtelingen huisvesten. Op dit moment zijn er 160 ex- asielzoekers ondergebracht. Daarmee voldoet de gemeente nog niet aan het aantal dat een jaar geledenis opgelegd door het ministerie van VROM. Vlaardingen moet van het Rijk per 1 mei 1994 210 vluchtelingen onderbrengen van wie de asiel aanvraag is gehonoreerd. Het gaat daarbij om erkende vluchte lingen met een zogenoemde A- status en om vluchtelingen die niet als zodanig zijn erkend, maar om humanitaire redenen niet worden teruggestuurd en dus ook een vergunning tot. verblijf heb ben gekregen. Volgens een woordvoerder van de Woningfederatie Vlaardingen moeten er op dit moment nog vijf tig mensen worden geplaatst voor 1 mei. Hij verwacht dat als de wo ningen in het huidige tempo be schikbaar bljjven komen, Vlaar dingen de doelstelling kan halen. Ook de gemeente, die voor elke geplaatste statushouder achtdui zend gulden krijgt van het Rijk, denkt er zo over. Volgens de wo ningfederatie voltrekt deze ope ratie zich zonder dat de Vlaar- dingse woningzoekenden al te veel in het gedrang komen. Overigens is Vlaardingen er dan nog niet. De Nederlandse Vereni ging van Gemeenten heeft al ia- ten weten dat na 1 mei een voort gezette inspanning op het terrein van de volkshuisvesting nodig is om ongeveer 37.000 nieuwe sta tushouders voor 1 januari 1995 te kunnen huisvesten. Het is nog niet bekend wat dit voor Vlaardingen betekent. Een woordvoerder van de gemeente gaat er echter wel van uit dat het aantal ex-asielzoekers dat dit jaar nog moet worden geplaatst 'niet veel lager' zal zijn dan de 210 van het afgelopen jaar. Hij baseert dat op het feit dat de instroom alleen maar is toegenomen en daar bo venop de juridische afhandeling is versneld. „Dit betekent dat de gemeente en de woningfederatie daar nog grotere inspanningen voor zullen moeten leveren." Vlaardingen - Er komt een pei ling onder omwonenden over het opensteilen van de busbaan Pa- rijslaan/Korhoenlaan in Vlaardin gen voor het autoverkeer. Dat heeft de raadscommissie voor mi lieu gisteravond besloten. Alleen de PvdA en WD stemden tegen. Overigens wel met heel verschillende achtergronden. De PvdA zou het 'onzin' vinden als de busbaan naar het winkelcen trum Holiërhoek een gewone weg wordt, terwijl de VVD daar wel voor is, maar een aparte inspraak procedure - naast de dan noodza kelijk wordende wijziging in het bestemmingsplan waarbij men sen de mogelijkheid krijgen om hun zegje te doen - wordt overbo dig gevonden. De overige fracties hebben er ech ter geen moeite mee, zonder dat er overigens in grote meerder heid een standpunt werd ingeno men of het wel zo goed is'dat de busbaan opengaat voor het auto verkeer. Ook door wethouder K, van der Windt werd gesteld dat de omwonenden .een belangrijke stem zullen^iebben in dat besluit, waarvan de kosten op negen ton worden geraamd. Bij de direct omwonenden be staat grote weerstand tegen de plannen, omdat zij geluidsover last en een onveilige verkeerssi tuatie vrezen. Voorspellingen wij zen uit dat er per etmaal zo'n vier duizend auto's gebruik van de busbaan zullen gaan vmaken. Maar mensen die wat verderop wonen zullen er voorjzijn, omdat zij dan wat gemakkelijker Éij het winkelcentrum kurmeu-kQmen.^ Patrimoniums Woningstichting heeft drie van de negen huurwoningen in het Weeshuis verhuurd. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - Voor drie van de negen huurwoningen op de bo venverdiepingen van het Wees huis heeft Patrimoniums Wo- ningstietóihg al liefhebbers, zegt directeir|^fenk' Visser. De^ driekamènvoningen^ maandhuimdoenwa.^ei^töt'üer- tienhonderd-J^l^ii^n de ene rierkamerworiiiig zal 152ÜL- gul den kosten. Visser is er van over tuigd dat er vraag is naar dergelij ke vrije sectorwoningen in het hart van Vlaardingen. Half april, als. de, vorst niet voor te veel vertragtóg-zorgtj zal de cen trale voordeur opengaan a3h het pleintje voor het honderd jaar ou de Weeshuis. Via de in oude glorie herstelde hal, met historische ge- Door Sander Sonnemans Maassluis - De Stichting Ver enigde Openbare Bibliotheek Maassluis heeft zich lang koest gehouden, maar slaat nu toch met de vuist op tafel. Er moet op korte termijn iets worden gedaan aan het nijpende huisvestingspro bleem van de bibliotheek in ont moetingscentrum De Koninghof. Het bestuur van de stichting heeft geen zin nog langer op de gemeente te wachten. Ze heeft na de nodige studies zelf al een op lossing aangedragen: verhuizen naar een nieuwbouwcomplex aan de Van Beethovenlaan, Het bestuur heeft in de voorbije maanden een aantal varianten naast elkaar gelegd. Twee daar van zijn beschreven in een uitvoe rig rapport dat inmiddels is neer gelegd bij de gemeente. Om aan de gewenste uitbreiding van acht honderd naar negentienhonderd vierkante meter te komen, moet de bibliotheek verbouwd en uit gebreid worden of worden onder gebracht in het geplande nieuw bouwcomplex aan de naburige Van Beethovenlaan. Bij uitbrei ding van de bestaande boekenuit- leen wordt gedacht aan het ver werven van extra ruimte van het ontmoetingscentrum en een uit bouw op de begane grond. Het al ternatief-Van Beethovenlaan is als beste uit de bus gekomen. Het voldoet aan de gestelde eisen, biedt de gewenste kwaliteit, heeft de laagste bouw- en exploitatie kosten en is het snelst te realise ren. Gelijkvloers Er wordt al vanaf 1990 gepleit voor een betere en ruimere huis vesting om de bibliotheek opti maal te laten draaien. De biblio theek wil één grote gelijkvloerse ruimte waar zowel de volwasse nen- als jeugdafdeling kan wor den ondergebracht. Dat biedt ook mogelijkheden om tot een ruime re opstelling van de boeken en an dere materialen te komen. De op slagruimte en administratie moe ten daarvan worden gescheiden. Kwalitatief gezien doen de uit breiding van de bestaande locatie en de nieuwe plek aan de Van Beethovenlaan nauwelijks voor elkaar onder. Het grote verschil zit 'm in het feit dat de nieuw bouw aan de andere kant van de Koningshoek zo'n zeven a acht ton goedkoper uitvalt. Door het Debibliotheekvan Maassluis kamptal jaren met ruimtegebrek. Het isdringen geblazen voor de bezoekers en de boeken passen niet meer in de kasten. Die gaan er tegenwoordig steeds vaker bovenop. Foto Dennes van der Wel/Roet Dijkstra grotere aantal vierkante meters zal de totale post huisvesting, on geacht de locatie, hoe dan ook stijgen met 200.000 gulden per jaar. De overige kosten voor per soneel, bestuur, organisatie en administratie stijgen niet. De nieuwe bibliotheek .kan worden gerund door het huidige perso neel. Volgens de berekeningen komt aan de nieuw te bouwen biblio theek een prijskaartje van ruim 3,4 miljoen gulden te hangen. Daarnaast zal de bouw op de ge plande plaats sneller verlopen omdat dat project al in de ont werpfase is. De Woning Stichting Maassluis heeft het plan voor de nieuwbouw ontwikkeld op de grasstrook naast het stadhuis. Het is de bedoeling dat daar een aantal seniorenwoningen wordt gebouwd met eronder een ruimte voor de bibliotheek. Het plan gaat binnenkort naar de gemeente. De bouw neemt naar verwachting 23 maanden in beslag. Meer subsidie, dat is waar de Stichting Verenigde Openbare Bibliotheek al jaren om vraagt. Met de onlangs ingediende plan nen in het achterhoofd is daar weer eens op aangedrongen. Aan de hand van de verkregen subsi die in 1993 - ruim 820.000 gulden - is berekend dat per jaar 24 gul den per inwoner voor de biblio theek wordt uitgetrokken. In ver gelijkbare gemeenten ligt dat op 36 gulden. Een achterstand dus. zo redeneert het stichtingbe- stuur, van 35 procent. Met een verhoging van twee ton komt de jaarlijkse subsidie op een mil joen; dertig gulden per inwoner. Dan resteert nog wel een achter stand van zevenüen procent. Maar als daarmee de nieuwe bi bliotheek kan worden gereali seerd is de stichting de laatste die zal klagen. Vlaardingen - De bewoners van De Meerpaal, het service- en zorgcentrum voor ouderen aan de Willem de Zwijgerlaan in Vlaardingen, willen dat de bus halte van lijn 56 weer voor hun deur komt. In een boze brief aan wethouder A. M. A. van Arden- ne-van der Hoeven verwijt de bewonerscommissie van De Meerpaal haar dat ze nu een on veilige situatie in stand houdt. Ruim een jaar geleden is de bus halte, die pal voor De Meerpaal stond, in verband met de komst van verkeerslichten verplaatst naar de Üillcnburgsingel. Om nu de bus te r men moeten de bewoners de rt oversteken en dat levert - 'mede door de te krap afgestelde oversteektijd bij de verkeerspaden' - voor bejaar den gevaren op. De RET zou er geen problemen mee hebben als de bushalte te rugkomt, maar de gemeente houdt de boot af. Dat heeft te maken met de detectielussen in het asfalt, die ervoor zorgen dat het verkeerslicht voor de bus op groen springt. Dat systeem zou dan niet meer werken. denkplaat en hersteld stucpla- fond, kunnen huurders dan langs een nieuwe wenteltrap onder een grote glazen kap naar de galerij, waaraan de voordeuren van de negen woningen liggen, Ze passe ren daarbij het gemeenschappe lijke dakterras, dat het gemis aan eigen balkons moet opvangen. Onder de woningen zijn winkel en bedrijfsruimten gesitueerd en onder het dakterras de hoge berg ruimten van de huurders. Tot het gehèèl behoort verder een afge sloten (gratis) parkeerplaats voor de huurders. Het Weeshuis, waarvoor de ge meenteraad tot twemaal toe een sloopbesluit nam, werd in 1992 gered toen de Historische Vereni ging Vlaardingen (HW) uiteinde lijk gehoor vond voor haar voor stel om door middel van een prijs vraag op zoek te gaan naar een koper, die het historische karak ter van het pand zou willen be houden. Negen kandidaten meld den zich bij wethouder Ton van der Steen, die tenslotte koos voor de Vlaardingse aannemer Wer ner. De bouwer werkte samen met PW een plan uit voor negen huurwoningen en enkele honder den vierkante meters winkel/be drijfsruimte. Over het resultaat is de HW in grote lijn zeer tevreden, bevesti gen de vertegenwoordigers Mar de Baan en Leen .Droppert Ze- hebben afgelopen -weekeinde de kleuren bepaald voor de verschil lende onderdelen. Een me ningsverschil hebben ze nog wel Dat betreft de ophanging van dè galerijen aan de zijkanten van het gebouw. Volgens het oorspronke lijke ontwerp zou daarvoor een gehele ijzeren constructie worden gebruikt, maar uit prijsovenve- gingen is nu gekozen voor houten staanders. „Geen gezicht bij ijze ren hangers en hekwerk," vinden De Baan en Droppert. In de komende dagen worden hierover knopen doorgehakt, net als over het pleisterwerk aan de achterzijde en de straatnaamge- ving. Blijft het Ridderstraat of wordt het Weeshuis of Weeshuis plein? Schiedam - Met het slaan van de eerste paal voor de bouw van een gediffirentieerd nieuwbouwpro ject zijn gistermiddag de funda menten gelegd voor het Beheer plan Nieuwland. De nieuwbouw van woningen, een wijkcentrum en praktijkruimten op de hoek van de Parkweg en de Monseig neur Nolenslaan in de Schiedam- se wijk, is het eerste project dat in het kader van het beheerplan wordt gerealiseerd. Het beheerplan behelst een groot aantal maatregelen om te komen tot een verbetering van het woon- cn leefklimaat in Nieuwland. Maatregelen die in de periode 1992 tot 2003 een investering van maar liefst 246 miljoen gulden vergen. Woningtypen Eén van dc maatregelen uit het beheerplan is het vergroten van de woningkeuzcmogelijkheden, Daarom is bij het nieuwbouwplan gekozen voor uiteenlopende wo ningtypen voor verschillende be- wonersgroepen. Het betreft elf eengezins-koopwoningen in de vrije sector, dertien koopwonin gen in dc sociale sector, acht so ciale huurwoningen en 52 huur- appartementen die ook weer ge splitst zijn in verschillende typen. Daarvan zijn er zesendertig gere serveerd voor 55-plussers. De huurwoningen worden geëxploi teerd door het Gemeentelijk Wo- ningbeheer. De sociale koopwo ningen zijn inmiddels allemaal verkocht. Een ander uitgangspunt van het beheerplan is de bouw van een wijkcentrum, bedoeld voor het westelijk deel van Nieuwland. Zo doende kan het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein zich richten op het oostelijk deel van de wijk. Het nieuwe wijkcentrum biedt plaats aan het club- en buurthuis werk en krijgt cursuslokalen, een peuterspeelzaal en een ontmoe tingsruimte voor jongeren. Een grote zaal wordt voorzien van een podium en kan gebruikt worden voor sportactiviteiten. De realisatie van ruimten voor een groepspraktijk van'huisart sen en een tandartspraktijk wor den als belangrijke toevoeging aan de centrumfunctie gezien. Aanvankelijk zouden in het pro ject ook twee groepswoningen voor verstandelijk gehandicapten van de Stichting Schievaart wor den opgenomen, maar omdat het Rijk daar geen toestemming voor geeft is dat komen te vervallen. Markeren Van het Dr. Willem Dreesplein, dat nu nog de officieuze naam Parkplein draagt, wordt verwacht dat het in de toekomst nog meer functies kan gaan bekleden. Er kunnen allerlei activiteiten wor den georganiseerd, maar bovenal zal het plein de entree van de Monseigneur Nolenslaan, het toe komstige winkelhart van Nieuw land, duidelijker gaan markeren. De bouw van het nieuwbouwpro ject neemt naar verwachting veertien maanden in beslag. De eengezinswoningen zijn vermoe delijk eerder klaar. De totale kos ten van het project bedragen on geveer veertien miljoen gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2