0m ii Van der Steen zwalkt onder druk architect 'Waarom milieubewust bezig zijn als gemeente het slechte voorbeeld geeft?' Heroïnebaas gebruikt vriendin als koerier Ook Schiedamse kinderen mogen stemmen op 2 maart Rotterdams Dagblad 'éÊÈÈm PvdA zét Wustrow niet meer in als wethouder 'Wethouder probeert alles om initiatief Nieuwe Tuinen van tafel te vegen' School wint Milieuprijs Politie ontdekt hennepkwekerij Ruiten in door sneeuwballen Politie stuit op wapens Fietser onderuit Dronken rijder tegen lichtmast Vrouw beroofd msoÊÊHBÊBssm j.I>ira» 1 tM én - 1S94 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.4349754 30uj 1 L5- V Maassluis - Anton Wustrow is niet langer wethouderskandi- daat van de PvdA in Maassluis. .Dat heeft PvdA-lij sttrekker Pi- - eter Kromdijk: gisteravond naar buiten gebracht tijdens een door scholieren georgani seerde forumavond in het Maascollege. Aangezien ook Kromdijk zelf niet voor het wethouderschap beschikbaar is vanwege zijn praktijk als huisarts, heeft; de pvdA-lijst nu diverse kandida ten voor een wethoudersfunc tie, afhankelijk van of er een portefeuille beschikbaar is en welke. Beschikbaar zijn Pieter Hoogenraad, Mieke Landsber gen en li .:!s de Bruin. Gedrang Toen de PvdA-lijst voor de raadsverkiezingen van 2 maart - werd opgesteld, met Kromdijk .als lijsttrekker, gold nummer ■twee Wustrow als de eerste .wethouderskandidaat. Wus- ,'trow is reeds acht jaar wethou- vder in Maassluis en de bedoe ling was dat hij dat voor een nieuwe periode zou blijven. Maar nadat hij moest aftreden -vanwege dubieuze woningtoe- wijzing in de Steendijkpolder- Noord, kwam zijn positie in het geding. Er werd nog even veronder- steld :dat .hyna de. verkiezin- jgen met een schone lei kon be ginnen. Maar in de PvdA-frae- tie meent men nu dat het aftre den van Wustrow en de raads verkiezingen te dicht op elkaar volgen, om het voor de bevol king aannemelijkte maken dat hij dit voorjaar alweer te- rugkeertarhet nieuwe college. Lijsttrekker Kromdijk liet gis teravond iri hét' Maascollege w$en(dat het besluit om Wus- Trow niet' meer' té kandideren 'vöor een wethouderszetel, de uitkomst is van „een moeilijk proces." In de PvdA-fraetie spreekt men van een persoon- lijk drama.-. Het mag namelijk niet uitge- sloten worden geacht dat Wus- Itrow in het: geheel niet terug keert in de gemeenteraad. Een PvdA-kandidaat noemt het geen gunstige omstandigheid voor een ex-wethouder om na zoveel jaren in de gewone :raadsbankjes plaats te nemen. Maar de PvdA laat deze beslis sing geheel aan Wustrow zelf Lover. 'Een der PvdA-kandi daten vraagt zich af of de affaire- Wustrow ook had gespeeld als 'het nog twee jaar voor de ver- -kiezingen was geweest. „Nu 'het vlak voor zo'n belangrijk moment gebeurt, reageren de 'andere partijen tamelijk aan gebrand. Dan wordt het al gauw overtrokken." lijsttrek ker Kromdijk zei gisteren tij dens de forumdiscussie dat de pers in de loop der gebeurte nissen niet altijd een zuivere tol heeft gespeeld. Binnen de 4vdA sluit men niet uit dat de affaire nadelige gevolgen heeft voor de PvdA-deelname aan het college van burge meester en wethouders. Door Ben van Haren Vlaardingen - Na de Broekpolder ly kt de invulling van het laat ste stuk kaalslag in de Vlaardingse binnenstad, tussen Maas- sluissedijk en Westnieuwland, ook een rol te gaan spelen in de verkiezingsstrijd. WethouderTon van der Steen(D66)heeft, op nieuw met steun van zijn CDA-collega's Agnes van Aidenne- van der Hoeven en Aart Kool, een besluit door het college van burgemeester en wethouders gesleept, waar de meerderheid van de gemeenteraad geen heil in ziet. In een besloten vergadering heeft Van der Steen deze week van de raadscommissie stadsontwikke ling te horen gekregen, dat hij zijn huiswerk over moet maken. De meerderheid'steunt namelijk de Historische Vereniging Vlaar- dingen (HW) in haar streven om het bouwplan Nieuwe Tuinen van architect Wijnand Houdijk, waar in alle bestaande bebouwing is in gepast, van de grond te krijgen. De wethouder had gekozen voor een compromisoplossing van ar chitect Ger Vermeed waarbij een complex van twaalf na-oorlogse flatwoningen aan de Maassluisse- dyk onder de slopershamer valt. Sloop Het verschil tussen de twee plan nen beperkt zich overigens niet tot de sloop van het complex, waarin de meeste eigenaar/bewo ners graag blijven zitten. Enkele bewoners hebben kort geleden nog stevige investeringen ge pleegd. Het door Houdijk uitge werkte plan van de HW bevat, naast het behoud van alle be staande bebouwing langs de Maassluissedijk, bovendien bijna vijftig woningen en honderd par keerplaatsen meer dan het plan van Vermeer. Het gaat ook van de bouw van goedkopere (huurwo ningen uit. Woordvoerder Bert van Bommel heeft in het spreekuur van de openbare commissievergadering gezegd, dat de historische vereni ging zich genomen voelt: „Wij zijn het vertrouwen in de ge meente kwijt geraakt nu blijkt, dat ons plan (Houdijk, red) niet eerlijk wordt doorgerekend. De wethouder probeert alles om een goed initiatief van tafel te vegen. In het nieuwe bestemmingsplan wordt al uitgegaan van het oude plan (Vermeer, red) en verder worden allerlei vreemde kosten aan ons plan toegerekend." Van Bommel, die zijn inspraak had willen besluiten met de over handiging van de maquette van het plan Nieuwe Tuinen, kreeg tot zijn Verrassing de uitnodiging om in de besloten vergadering van de commissie een nadere toe lichting te geven. Hij heeft daarin herhaald, wat de HVV al in okto ber van het vorige jaar aan Van der Steen meldde: Het oude plan Slokker/Ver meer (A), waarin wordt uitgegaan van sloop van alle bestaande be bouwing en nieuwbouw met 86 woningen en een parkeergarage met 200 plaatsen, is helemaal fout omdat het Vlaardingen onder meer beroofd van zijn laatste his torische dijkbebouwing, waaron der Nunquam Perfectum. HW-plan Nieuwe Tuinen (Houdijk, B) spaart die bebou wing en maakt ze zonodig ge schikt voor eigentijds gebruik. Daarnaast past het beter bij de ka rakters van het oude centrum en de Vettenoordsepolder aan de overzijde van de historische zee dijk en bovendien voorkomt het onteigeningsprocedures, terwijl het ook aanzienlijk meer wonin gen er. parkeerplaatsen oplevert. Wethouder Van der Steen, die toen hij vorig jaar zei zich gebon den te achten aan project-ontwik kelaar Slokker van de commissie de opdracht kreeg met de HW en Slokker naar een oplossing te zoe ken, heeft in die vergadering ge zegd ook vast te zitten aan archi tect Ger Vermeer. „Behalve met een claim van 185.000 gulden op de gemeente, heeft Vermeer ook gedreigd Hou dijk aan te klagen bij de Bond van Nederlandse Architecten als het plan Nieuwe Tuinen wordt geko zen," zegt CDA-er Henk van den Berg. „Daarom is hij met een plan 'A-accent' gekomen, wat wij - net als de PvdA - een onzinnig voor stel vinden omdat je de grootste voordelen uit het plan van de HW kwijtraakt. Door de voorge nomen sloop van die twaalf flat woningen riskeer je vertraging met onteigening en je bouwt min der huizen en parkeerplaatsen." Voordelen Henk Royers van de WD zegt: „Wij houden ook vast aan het plan Nieuwe Tuinen. De wethouder heeft ons niet overtuigd van de noodzaak tot een andere keuze." Ook GroenLinks staat op dat standpunt. PvdA-wethouder John Rans- huijsen, als beheerder van de por tefeuilles financiën en grondza ken ook bij de zaak betrokken, steunt zijn collega Van der Steen evenmin. „Het HW-plan is mij zeer symphatiek. Het past in mijn eigen oude gedachte om de ka rakteristieke bebouwing te be houden en biedt nog meer voor delen. Het voorstel van Van der Steen om voor vele tonnen Nun quam Perfectum en de oude dijk- woninkjes op te knappen maar de daartussen staande flats van goe de kwaliteit, waarin de eigenaren graag blijven wonen, wel te slo pen, vind ik onzin. Er staat al bij na niets oorspronkelijks meer in de stad, waarom zou je dan het enige wat nog goed bewoonbaar is opgeven? Het zou tevens beteke nen dat je nog langer moet wach ten omdat onteigening alleen mo gelijk is bij een goedgekeurd be stemmingsplan." Ranshuijsen is van mening, dat financieel het HW-plan niet slechter uitvalt en evenmin acht hij de gemeente aan Slokker en Vermeer gebonden. „Ik vind nog steeds, dat we ons nergens toe verplicht hebben." Schiedam - In Schiedam mogen op 2 maart niet alleen volwasse nen hun stem uitbrengen. Ook al le kinderen tussen de 10 en 12 jaar kunnen die dag een eigen po litieke vertegenwoordiger kiezen. Want Schiedam krijgt vanaf dit jaar een eigen permanente kin dergemeenteraad. Met deze raad is al enkele jaren geëxperimenteerd. De proef is zo goed bevallen, dat de 'volwassen politiek' de knoop heeft door gehakt en geld heeft vrijgemaakt voor de installatie van een scha- duwgemeenteraad die geheel uit leerlingen van het basisonderwijs bestaat. Deze raad blijft, net als de echte gemeenteraad, vier jaar zit ten. Aan de verkiezingen doen zes partijen mee. Dat zijn geen jonge renafdelingen van bestaande po litieke partijen, maar groeperin gen die opkomen voor hun eigen wijk. De lijsttrekkers en overige kandidaten zitten allemaal op Schiedamse scholen. De jonge kiezers kunnen op 2 maart stemmen in stemlokalen die ook voor de gewone raadsver kiezingen. worden gebruikt. Hun stamkaart kunnen de kinderen op school krijgen. Het systeem werkt verder precies zo als bij echte verkiezingen: hoe meer stemmen een partij of kandidaat weet te verzamelen, hoe groter de kans op een plaats in de gemeen teraad. Vanmorgen werden door het NOS Jeugdjournaal opnamen gemaakt over de komende verkiezingen voor de kindergemeenteraad. Dat gebeurde op de Koningin Juliana- school aan de Vlaardingseweg, het bolwerk van de partij Kethel/ Groenoord waarvoor Joris Bruins en Stefan Zwaneveld als lijstrek kers optreden. De Schiedamse kindergemeente raad is uniek in Nederland. Maar het is geen specifiek Schiedams idee. Het instituut is afgekeken van Turkije, waar de jeugd het elk jaar één dag (23 april) voor het zeggen heeft. De raad ontstond enkele jaren geleden in Schiedam als onderdeel van de campagne Ook deze kin deren van de Koningin Juli armschool aan de Vlaar dingseweg mogen op 2 maart hun stem uitbren gen. Foto Roet Dijkstra Schiedammers van overal en ner gens, die bedoeld was om ver schillende bevolkingsgroepen na der tot elkaar te brengen. Zie ook pagina 13 n_, Het bezoek van de w$aassluise burgemeester vorige Jtóèek aan het Maascollege is niet *w6or. niets geweest. Haar oproep "■aan de stemgerechtigde jongeren i om 2 maart een stem uit te bren- Een tijdens de gemeenteraadsver kiezingen, resulteerde in een aar- I dig initiatief van twee 5 Havo- leerlingen. Waarom niet vooraf een politiek forum organiseren voor (oudere) mede-leerlingen, [.die nog niet weten of en zo ja op Me ze gaan stemmen, moeten de 16-jarige Yarka Zweers en Jesse Duijendijk gedacht hebben. In een week tijd zette het tweetal, bijgestaan door Ismail El'Hadioui €!i Sandy Kuijper, het debat op poten. Gisteravond was het zover. Achter de forumtafel de lijsttrek kers van Groenlinks, PvdA, CDA en WD evenals de fractievoorzit ter van D66 en de secretaris van de combinatie-partij RPF/SGP/ GPV. In de zaal een zestigtal leer lingen die, onder voorzitterschap van de heren Buurman en De Kok (respectievelijk leraar Neder lands en geschiedenis), in discus sie traden met de politici na een korte inleiding over doelstellin gen en verkiezingprogramma's. WD-lijsttrekker J. Seheerstra werd als eerste aan de tand ge voeld over zijn opmerking tijdens de introductie dat jongeren snel ler op eigen benen moeten kun nen staan,, bijvoorbeeld door meer kamers te verhuren. „Hoe kunt u dit zeggen terwijl Maas sluis al zo vol is? Waar zouden die huizen voor jongeren dan moeten verschijnen? En wie is er bereid de WC te delen met iemand die hy niet kent," vroeg een meisje. De WD-voorman wuifde het be zwaar weg met het argument dat in studentenhuizen toch ook vreemden met elkaar samenwo nen. Ook zou de woningstichting voldoende woningen in haar be stand hebben die geschikt zijn voor kamerverhuur aan jongeren. „Dit vind ik dus vreselijk," inter rumpeerde PvdA-lijsttrekker Kromdijk. „De gemeente heeft absoluut geen zeggenschap over het beleid van de geprivatiseerde wo ningstichting. Het is niet reëel om de jongeren een dergelijk po sitief beeld voor te schotelen, ter- wy 1 dit niet valt waar te maken." Milieu bleek een favoriet debat- onderwerp, blijkens vragen over gescheiden afvalinzameling en de afgravingen bij de Steendijk- polder. Een van de leraren merk te op dat de school zelf milieube wust probeert bezig te zijn met de inzameling van oud papier en het afschaffen van papieren beker tjes. „Maar hoe kan ik dit beleid aan mijn leerlingen verkopen, terwijl het stadhuis zelf het slech te voorbeeld geeft door tijdens een hoorzitting koffie in karton nen bekertjes met houten lepel tjes te schenken?" Bezuinigingswoede Volgens D66-fractievoorzitter L. van Duyn was hier sprake van een incidenteel geval en was dit waar schijnlijk het gevolg van de be zuinigingswoede op het stadhuis. De vragensteller: „De gemeente bezuinigt blijkbaar vanuit de kor te termijngedachte en laat de toe komst voor wat hij is." Applaus vanuit de zaal. Uit de grote opkomst en de vele gestelde vragen mag blijken dat nog niet alle jongeren de interes se voor politiek hebben verloren. Dat belooft wat voor de toekomst. Of de discussie daadwerkelijk iets heeft opgeleverd, zal pas woensdagavond blijken. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Voor het eerst in haar leven hield ze echt van een man. Zelfs toen ze door kreeg dat hij aan het hoofd stond van een Schiedamse heroïne- bende, werkte ze mee om drugs vanuit Turkije naar Nederland te smokkelen. Met de nodige ge volgen vandien. De bende werd opgerold en de twee hoofdver dachten, onder wie de man met wie ze twee jaar samenwoonde, werden veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Zelf hoorde de 49-jarige Schiedamse P. G. giste ren tweeëneenhalf jaar cel eisen. De vrouw werd gisteren door de officier van justitie verweten vo rig jaar drie maal naar Turkije te zijn geweest om daar in totaal 700.000 gulden, verdientKmet drugshandel, af te leveren. Voorts werd haar het op Neder lands grondgebied brengen van dertig kilo heroïne ten laste ge- legd. Nooit was ze met justitie in aanraking geweest. Geld had ze er niet aan over gehouden. Wel veel ellende. En dat terwijl ze na een aantal mislukte relaties, ein delijk dacht de ideale partner te hebben gevonden. Hij gebruikte haar echter als koerier van het geld voor de handel in verdoven de middelen. „Ik heb het alle maal voor hem gedaan. Ik hield van hem. Als ik niet zou meewer ken, zou hij iemand anders zoe ken," verdedigde G zich. De vtouw verscheen vier weken geleden al voor de rechtbank toen ook de vijf mede-verdach ten moesten opdraven. Haar 2aak werd aangehouden omdat raadsman mr. P. E. Troost eerst de beschikking wilde hebben over een psychologisch rapport. Dat was gisteren voorhanden en daarin wordt geconcludeerd dat G. problemen heeft met het aan gaan van relaties. Toen de heroï nebaas in haar leven kwam, werd ze geheel van hem afhan kelijk. De vrees hem te verliezen was overheersend. „Ze moest hem behouden. Dat werd bepa lend voor haar handelen," legde de advocaat uit voordat hij een lichtere straf bepleitte. „Zonder hem zou mijn cliënte nooit met justitie in aanraking zijn geko men." G. wond er tijdens de behande ling van de zaak geen doekjes om. Ze gaf haar betrokkenheid grif toe. Daarbij gaf ze aan eerst gedacht te hebben dat het om hasj ging. Rechtbankpresidente mr. J.I. Buchner moest wel even slikken tijdens de openhartige bekentenis. De verdachte vertel de voor het ophalen van de drugs in Venlo te zijn vervoerd door de 2oon van de tweede hoofdver dachte. Hij was de enige die vori ge week werd vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Vlaardingen - De openbare basis school De Zuidbuurt heeft als eer ste de Vlaardingse Milieuprijs ge wonnen. De prijs, een glaskunst werk van W. E. Tesmacher, werd gisteren overhandigd door wet houder Van der Windt. De school kreeg de prijs voor het inzamelen van oud papier in sa menwerking met de buurtvereni ging, het schoonhouden van de eigen omgeving en allerlei maat regelen op school die verspilling van materialen moeten tegen gaan. Andere kandidaten voor de Mi lieuprijs waren verfgroothandel Molenaar vanwege zijn interne milieu-bedrijfsplan en de actie groep Groeiend Verzet in de Lick- ebaert, die meer dan twaalfdui zend bomen plantte om een vuil- stort tegen te houden. Vlaardingen - De politie heeft in een pand aan de Maasstraat in Vlaardingen een hennepkwekerij ontdekt. Daarbij zijn drie mannen (3142 jaar) uit Stellendam, Helle- voetsluis en Rotterdam gearres teerd. Er werden 75 assimilatie lampen, vijf vuilniszakken met geoogste marihuana en zo'n drie honderd jonge plantjes in beslag genomen. De stroom voor de kwe kerij werd illegaal afgetapt. Schiedam - Jongelui hebben gis- terochtend op de Burgemeester van Haarenlaan met sneeuwbal len de voorruiten ingegooid van twee voorbij rijdende trams. Ook een auto was het doelwit tijdens de 'sneeuwpret'. Een naar het voertuig geworpen sneeuwbal be vatte vermoedelijk een steen en veroorzaakte lakschade. Schiedam - De politie van Schiedam heeft vanochtend be kend gemaakt dat bij een inval die vrijdag in een woning aan de Boterstraat werd gedaan, een aantal wapens is aangetroffen. Ook werd een hoeveelheid muni tie gevonden. De bewoner, een 32- jarige Schiedammer, was op het moment van de inval niet thuis. Hij meldde zich maandag op het bureau en werd aangehouden. Over de aanleiding voor de inval wil de politie niets kwijt. Maassluis - Een 44-jarige fletse" uit Maassluis kwam vannacht op de Schumannstraat in zijn woon plaats door de gladheid ton val en brak een been. Hij is overge bracht naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. In Hoek van Holland gleed rond middernacht een auto tegen een geparkeerde wagen aan. De auto mobilist is na het ongeval doorge reden. Eenzelfde ongeluk ge beurde op de Burgemeester Za- neveldstraat in Maassluis. Ook hierbij deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Vlaardingen - Een automobilist is de afgelopen nacht rond half twee op de Zwanensingel in Vlaardin gen tegen een lantaarnpaal gere den. Hoewel de man daarna door reed, wist de politie hem te ach terhalen. In zijn woning aan de Aalscholverlaan werd de man ge arresteerd. Uit een controle bleek dat de man onder invloed van al cohol was. Het alcoholpercentage was zo hoog, dat de politie meteen het rijbewijs heeft ingenomen. De officier van justitie beslist wan neer de Vlaar dinger dat weer te rug krijgt. Schiedam - Een 35-jarige Schiedamse is gistermiddag het slachtoffer geworden van een be roving. Ze liep op de Mgr. Noleu- slaan en moest onder bedreiging haar portemonnee afgeven. De dader, een ongeveer 25-jarige man, verdween in een groene per sonenauto over de Nieuwe Dam- laan richting Schiedam-Noord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2