9 Wethouder hels over kappen Stópfeo ■ÉS A 'Tientallen bomen zijn onnodig omver gehaald' Zuurkool met worst gaat erin ais koek Architect Vermeer ontkent aanklacht tegen ontwerper plan Nieuwe Tninen feel schade na achtervolging (Beet als dank |ia reddingsactie {Burgers pakken jbandenprikker jongen loopt over auto Brand op scheepswerf Janenpoolers »oos op minister Schiedam veel op televisie mÊBÊm Brandweer wil rookmelders in woningen Met slok op achter stuur I Rotterdams Dagblad Maandag 28 februari 1994 Icbledam - Twee automobilisten lebben zaterdag rond het mid- iaguur tijdens een wilde achter- lolging hun auto's aan de Park- lieg in Schiedam in de prak gere- Ilen. De bestuurders reden enkele jfiÉlep tegen elkaar totdat ze op |e hoek. van de Parkweg en de Burgemeester Honnerlage Grete- ian .ae hiaeht over het stuur ver- aoren.- lichtgewond ffte-ene wegpiraat knalde tegen ^'geparkeerde auto. De ander amde.een verkeersbord voordat lij tegen een boom tot stilstand warh/ie man raakte door de •lap licht gewond en moest in het iekenliuis aan zijn verwondin- en worden geholpen. De auto's aakten zo beschadigd dat ze westen worden weggetakeld. De olitie onderzoekt wat de aanlei- ing is gewee st voor het agressie- e rijgedrag van de bestuurders. Schiedam - Een duiker van de Icbiedamse brandweer is zater dagmiddag als dank voor het red- Hen van een hond door de vier poter gebeten. Het beest was in |ei\Schiedamse Beatrixpark in len vyver gesprongen en kon laar;niet meer uitkomen omdat letergens in verstrikt was ge pakt.' De bazin raakte daarvan zó fverstiiur dat ze het water in wil le springen om haar huisdier te redden. ffwee duikers van de brandweer laaiden de hond, die zo'n drie Kwartier in de plas lag, uit het wa- j|r. Tijdens de reddingsactie frerd één van hen gebeten. De man moest zich door de GGD aan |jn wond laten behandelen. flaardingen - Twee Vlaardingers lebben zaterdagochtend vroeg len 19-jarige Schiedammer in de Iraag gegrépen eh' afgeleverdÖp let politiebureau. De jongeman |ad aan de Oosthavenkade een |oorband van een geparkeerde auto lek gestoken. Twee mannen jagen dat, 'zetten de achtervol ging in en wisten de bandenprik- fer aan te houden. Ze brachten jem naar het bureau waar hij ^erd ingesloten. laardingen - Een 18-jarige Vlaar- inger heeft zaterdagnacht op de joudsesingel een auto bescha- iigd door er overheen te lopen. Jankzij een tip van een bewoner jon de jongman worden aange houden, Tegen hem werd proces- ierbaai opgemaakt. Jok elders in Vlaardingen werd iet' afgelopen weekeinde schade óegebracht aan auto's. Aan de leth'elwegwerd met een betonte- .eén ruit van een auto inge gooid om enkele goederen weg te airmen nemen. Aan de Haven- Iraat werd een personenauto ipengebroken om de autoradio te leien. Schiedam - Op de scheepswerf (an. Wilton-Fijenoord heeft zater- bgavond brand gewoed in een Jide bedrijfshal. De brandweer groot alarm, Na anderhalf uur Sussen was het vuur onder con- role. aardingen - Vlaardingse banen- Jolers, aangesloten bij de stich- og Maatwerk, hebben minister e Vries (Sociale Zaken) een boze 'iëf geschreven. Zij protesteren gen het besluit van de minister n hun koffievergoeding van één dden per dag te schrappen. De "dat -ttèn en uitkeringen rond de estdagen aan banden worden ■legd. Ook daarover zijn de ba- inpoolers kwaad. esolutie peen protestvergadering is een solutie opgesteld die naar de inister, alle partijen in de Twee- - Kamer, de Vlaardingse ge- ieenteraad en alle betrokken in- antles is gestuurd. De stichting 'aatwerk heeft onlangs al blijk sgeven van zijn ongenoegen in brief aan de minister. Door schrappen van de extraatjes lalt de arbeidsmotivatie onder banenpoolers, is de mening m Maatwerk. Schiedam - De Nederlandse tele visie besteedt deze week veel aan dacht aan Schiedam met de ver kiezingen. Avro's Televizier is morgen te gast in Schiedam en is geheel gewijd aan de gemeente raadsverkiezingen. Aan het woord komen de drie lijsttrekkers A. Wiegman (PvdA), A. Reijnhout (D66) en W. Golderblom (CDA). Zij gaan in discussie met Schiedamse kiezers over de the ma's ouderenbeleid, werkgele genheid en racisme. Uitzending is op Nederland 1 om 21.20 uur. In Schiedam gaan niet woensdag alleen volwassen naar de stem bus, maar ook alle kinderen tus sen 10 en 12 jaar mogen hun stem uitbrengen voor dé kinderge meenteraad. Zij kunnen kiezen uit zes partijen, groeperingen die opkomen voor hun eigen wijk. Het Jeugdjournaal besteedt in de uitzendingen van vanavond en woensdag 2 maart vanaf 18.30 uur daaraan uitgebreid aandacht. Door Sander Sonnemans Maasland - DeMaaslandsewethouderP. Houtenbos heeftop niet mis te verstane wijze het functioneren van de dienst Ge meentewerken ter discussie gesteldIn tegenstelling tot het be leidsplan op het gebied van groenonderhoud, zijn door de dienst in het parkje achter de Meresteijn onnodig veel bomen gekapt. De wethouder en omwonenden hebben woedend gereageerd op het rigoureuze zaagwerk dat on langs is uitgevoerd. Veel bewo ners van de Dijkpolder, waarin het parkje ligt, hebben Houten- bos persoonlijk om opheldering gevraagd. De wethouder schuift de schuld in de schoenen van de dienst Gemeentewerken. Hij is van mening dat de dienst be stuurlijke afspraken heeft ge schonden en op eigen houtje aan het rooien is geslagen. „Ambtelijke ongehoorzaamheid," noemt hij het. „Voor zover te overzien zijn tientallen bomen ge kapt waarvan het de bedoeling was dat die zouden blijven staan. Gemeentewerken heeft het ple gen van groenonderhoud onte recht naar eigen idee uitgevoerd. Dat valt gewoon niet te tolere ren." In Maasland is hei gebruikelijk dat betrokken bewoners vooraf schriftelijk worden geïnformeerd over het groenonderhoud bij hen in de buurt. Voor wat betreft de Meresteijn zijn geen brieven de deur uitgegaan. Toen wethouder Houtenbos na enkele woedende telefoontjes op de hoogte was ge steld van het feit dat een aantal bomen een stille dood was gestor ven, werden de werkzaamheden stopgezet. Afgesproken werd de bewoners op de hoogte te stellen zodra de werkzaamheden zouden worden hervat. Ook dat gebeurde niet. Weer ging een aantal bomen tegen de vlakte. De wethouder raakte des duivels en kondigde personele conse quenties aan. Hij lichtte gemeen tesecretaris P. Schouten, de chef van het Maaslandse gemeente- personeel. in en liet een excuus brief bij de ontstemde bewoners bezorgen. Binnenkort komt de fel bekritiseerde werkwijze van de dienst gemeentewerken in een extra collegevergadering aan de orde. „Met die personele consequenties bedoel ik niet dat er ontslagen moeten vallen," verduidelijkt Houtenbos zijn harde uitspraken. „Of de posities van de verant woordelijke mensen in gevaar ko men laat ik over aan de gemeen tesecretaris. Het is in elk geval wel duidelijk dat degenen die fou ten hebben gemaakt, er over aan gesproken moeten worden. Ik heb de gemeentesecretaris ver zocht uit te zoeken hoe het heeft kunnen gebeuren dat de bomen zijn gekapt. Het moet snel duide lijk worden waar het fout is ge gaan. Zodoende kunnen maatre gelen worden getroffen om derge lijke missers in de toekomst te voorkomen." Chef buitendienst van Gemeente werken O. Simons, momenteel genietend van een korte vakan tie, wilde vrijdag niet regearen op de gebeurtenissen in het parkje. „De kwestie is op gemeentelijk niveau afgehandeld. Meer wit ik er niet over kwijt." tfSs H© 'V51|@5 f ggfe Ook deze man, in de buurt beter bekend als ome Henk. schoof tijdens het doen van zijn boodschappen even aan. Hij liet zich de zuurkoolstamppot goed smaken. Foto Dennes van der Wel/Roet Dijkstra Vlaardingen - Supermarkten doen tegenwoordig van alles om het de klanten tijdens het winkelen naar de zin te ma ken. Aanbiedingen en zegeltjes kan je overal krijgen. Een vers gezet kopje koffie tegenwoordig ook. De Volume- markt aan de Snelliussingel in Schiedam-Oost ging zater dag nog een stapje verder. De klanten konden er gratis lun chen. Zware kost was het wel. Want het enige dat de menukaart vermeldde was zuurkoolstamppot met rookworst. Het win kelend publiek mocht er naar hartelust van smullen. In de buurtwinkel was tussen twaalf en twee uur een wedstrijd zuurkool eten georganiseerd. Wie het meest op kon. mocht tot een bedrag van honderd gulden gratis boodschappen mee naar huis nemen. Sommige klanten keek wel even vreemd op bij het zien van de dampende pannen. Maar aangespoord door de cheffin van de groente-afdeling, die terstond de slogan 'Met meer lol de winkel vol' verzon, waagden zo'n twintig mensen een poging de cheque in de wacht te slepen. Velen haakten na één bord al af. De 7-jarige Stefan Gouweleeuw, die met zijn moeder en twee zussen boodschappen kwam doen, gaf zijn 18-jarige zus Cindy kennelijk het goede voorbeeld door twee volle borden te verorberen. Cindy lustte er wel pap van en liet zelfs na haar derde bord nog een keertje opscheppen. Na enkele happen hield ze het tenslotte voor gezien. Cindy's enorme eetlust leverde haar honderd piek aan boodschappen op. „Omdat ik vrijdagavond niet zo'n honger had en vanoch tend niet heb ontbeten, lustte ik wel wat," verklaarde ze haar schranspartij, terwijl broertje Stefan al weer aan een zak chips was begonnen. „Het liefst eet ik bami of nasi. maar dit ging er ook wel in. Nee, nu hoef ik voorlopig geen zuurkool meer. Ik heb mijn buik er wel vol van." Vlaardingen - Met het activeren van een rookmelder in buurthuis De Pijpeiaar en het bellen van het alarmnummer heeft burgemees ter Bert Stam zaterdag het start sein gegeven voor de campagne brandveiligheid van de Vlaar dingse brandweer. De actie sluit aan op de landelijke campagne die in oktober van het afgelopen jaar is gestart. Het was geen toeval dat de Vet- tenoordsepolder de eer ten deel viel als eerste wijk de brandweer op bezoek te krijgen. Veel van de woningen zijn verouderd en brandgevoeliger dan de huizen in moderne en nieuwbouwwijken. Omdat rookmelders niet als over bodige luxe worden beschouwd, wil de brandweer de aanschaf van dergelijke apparaten stimuleren. In een eerste aanzet Vlaardingse burgers te overtuigen van het nut van rookmelders in de woning, werd in De Pijpeiaar een speciale ruimte ingericht voor de brand weer. Daar werd gedemonstreerd wat de gevolgen en gevaren zijn van een kamer vol rook en hoe in een dergelijke situatie moet wor den gehandeld. Ook werd ge toond hoe kleine branches op ge makkelijke en veilige wijze kun nen worden geblust. Met een informatie-avond op 28 maart krijgen de bewoners van de meest brandgevoelige woonblok ken in de Vettenoordsepolder de gelegenheid zich in te laten lich ten over te nemen maatregelen teneinde brandgevaar te voorko men. De brandweer wil de straat namen van de betreffende blok ken niet noemen om overbodige paniekreacties te voorkomen. „Tijdens die informatie-avond," legt woordvoerder Wim Span jaard uit, „wordt tevens uitgelegd hoe men in huis vluchtwegen kan creëren, welke bouwmaterialen brandgevaarlijk zijn en hoe brandmelders werken." De campagne wordt in de loop van het jaar verplaatst naar de overige Vlaardingse wijken. Tij dens de presentatiedagen wordt ook getracht rookmelders aan de man te brengen. „Tegen fa brieksprijzen," zegt Spanjaard. „Want de ervaring leert dat men niet zo snel naar de winkel loopt om zo'n ding aan te schaffen." Maandag 28 februari MAASSLUIS Theater de Schuurkerk. Politieke avond met Waterweg FM. 20.00u. ROTTERDAM Conservatorium. Gaudeamus Con cours, n.n.b. De Doelen Gr.z. Am sterdamse Bachsolistm Amster- dan Baroque Choir, 20.15u. Ro- town. Mark Ritsema Solo, 22.00u. Zaal De Unie. Film from Stock, 20.30u. Dinsdag 1 maart SCHIEDAM Wijkcentrum Nieuwland. Jeugd land: kindervoorstelling, 14.00u, Edisonplein. Jeugdland: creativi teit, 14.0Gu. Boekweitakker. Jeugdland: spelcircuit, 14.15u, ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Wind molens, 15.00u, De Evenaar. Va kantie-activiteiten voor de jeugd, 11.00 en 13.Q0u. Castagnet. De Bonte Bakfiets. 14.30u. St.Droom- theater. Droomverhalen en Doe- programma, 14.30u. Woudestein. Studium Generale Cultureel: Voet bal is kunst, 16.30u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Loaded Weapon V (12) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'The Firm' (16) dag. 8. Calypso 1: 'The remains of the day' (al) dag. 1.15-5- 8.30. Calypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'The age of Innocen ce* (al) dag. 8,45. Caiypso-3: 'The Joy Luck Club' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 1: 'Mrs- .Ooubtfire' (ai) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Demolition Man' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: Tombstone' (16) dag. 4-6,45-9.30. Cinerama 4: 'Sleep less in Seattle' (al) dag. 4-6.45- 9,30, Cinerama5: 'The Addams Fa mily 2' (12) dag. 1.15-4-6.45. 'Manhattan Murder Mystery'(al) dag. 9.30. Corso: 'The Three Mus keteers' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) za.t/m wo. 2.4.8.30. 'Mountain Go rilla' (al) za.t/m wo. 1.3.7.30. 'Het grote Barriere Rif (al) za.t/m wo. 11. 'Speed Picture Holland' (al) za.t/m wo. 12. Lantaren/Venster 1: 'Na ked'dag. 7.30-10. zo.t/m wo. ook 2. Lantaren/Venster 2: 'Life accor ding to Agfa' dag. 7.30. 'Le Jeune Werther' dag. 10. Lantaren/Ven- ster3: The Snapper'dag. 8-10. ma. alleen 8. Sneak Preview, ma.10. Lantaren/Venster 4: 'El Mariachi' dag. 8-10. Lumière 1: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 2: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'The house of the spirits' (16) dag. 8.15. Rex: 'Smoker' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Carlito's Way" (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Vlaardingen - Eon 30-jarige Schiedammer is vannacht rond half twee op de Vuleaanweg in Vlaardingen door de politie aan gehouden omdat hij met alcohol houdende drank op achter het stuur zat. Bij invordering van zijn rijbewijs bleek het in 1991 ongel dig te zijn verklaard. De politie verbaliseerde dc man wegens het rijden onder invloed en met een ongeldig rijbewijs. Door Ben van Haren Vlaardingen - De twee Vlaar dingse architecten, die elk een ontwerp hebben gemaakt voor het gebied tussen Dijksteeg, Maassluissedijk, Sclaavenburg en Westnieuwland, staan niet als kemphanen tegenover elkaar. Sterker nog, Ger Vermeer en Wijnand Houdijk werken samen aan de voorbereiding van een ten toonstelling op de Architectuur dag 1994, waarop alle in de loop der jaren voor het Vlaardingse centrum ontwikkelde bouwplan nen te zien zullen zijn. Het be staan van twee concurrerende plannen voor het Sdaavenburg- gebied is louter een. gevolg van onduidelijk beleid van wethouder Van der Steen, zeggen de insi ders. In een besloten vergadering kre gen raadsleden afgelopen week te horen, dat één van de bezwaren tegen het plan Nieuwe Tuinen van de Historische Vereniging Vlaardingen (HW) een aanklacht zou zyn van architect Vermeer bij de Bond van Nederlandse Archi tecten (BNA) tegen zijn collega Houdijk, die samenwerkt met de HW. Vermeer ontkent daarmee gedreigd te hebben. „Ik heb niets tegen Houdijk. Na tuurlijk heb ik wel met hem de discussie over onze beide plan nen besproken. We zijn het er sa men over eens, dat volgens een landelijke overeenkomst met de BNA een overheid pas opdracht mag geven aan een nieuwe archi tect als met de eerste waaraan een opdracht is gegeven alles is afge rekend. Daarover gaat deze dis cussie. Ik heb een jaar of drie ge leden van de gemeente opdracht gekregen om voor het bewuste gebied langs de Maassluissedijk een plan te ontwerpen. Dus kan de gemeente tussendoor niet een ander inschakelen," zegt BNA-lid Ger Vermeer. Netjes afhandelen Wijnand Houdijk, adspirant-lid BNA, bevestigt een en ander. „Ik ben destijds niet door de gemeen te, maar door de Historische Ver eniging Vlaardingen en aanne mer Werner benaderd met het verzoek om het door hen bedach te alternatief uit te werken. Naar de gemeente toe heb ik, toen ik door Van der Steen werd uitgeno digd om over de mogelijkheden van dat alternatief te praten, ook direct gemeld dat mijn ontwerp pas kan worden gebruikt als met Ger Vermeer de zaak netjes is af gehandeld. Geheel volgens de BNA-gedragscode sta ik nog op dat standpunt. Mijn opdrachtge- Architecten onder elkaar. vrijdag bij de presentatie van de Vlaar dingse Struc tuurschets sn het Deltaho tel. Ger Ver meer (links) sprak onder meer met col lega Wijnand Houdijk (mid- roto Dennes van der Wel< Roel Dijkstra ver is de HW, waar ik voor werk op basis van no cure no pay." Voorkeur Het knelpunt is, dat het in mei 1993 gepresenteerde HW-plan (Houdijk) de voorkeur heeft ge kregen van de raadscommissie stadsontwikkeling. Dit plan was een reactie op het plan dat Ver meer in samenwerking met pro jectontwikkelaar Slokker uit Zoe- termeer en Huizen had gemaakt op verzoek van de Dienst Stads werk van de gemeente. Vermeer. „Ambtenaren hebben mij onge veer driejaar geleden aangezocht om een plan te ontwikkelen op basis van de stedebouwkundige schets 'Hof der Liefde', die Bhalo- tra van Kuiper Compagnons voor dat gebied had gemaakt en waar voor de raadscommissie had ge kozen. Dit zogenaamde plan A ging uit van dure appartementen en een parkeergarage. Ook lag er een raadsbesluit om de aanwezi ge oude bebouwing te slopen. La ter bleken die appartementen commercieel niet meer interes sant en heb ik een nieuwe visie gemaakt aan de hand van een tus senvoorstel van de stedebouw kundige. Dat was mijn plan met 88 woningen en een garage van 200 parkeerplaatsen." Beslotenheid Heel die plannenmakerij vond plaats in beslotenheid. Uit ge meentelijke stukken blijkt, dat op 22 juni 1992 de raadscommissie stadsontwikkeling in een beslo ten vergadering zijn voorkeur uit sprak voor het zogenaamde plan A. Het HW-plan, dat hierop een reactie was en de letter B kreeg, gaat uit van het opknappen van alle overgebleven bebouwing in het gebied onderaan de Maas sluissedijk wat het behoud van 21 woningen betekent. Daarnaast bevat het plan 113 nieuwe wonin gen. waarvan 29 met eigen gara ge, en een parkeergarage voor ruim 200 auto's plus nog een par- keerplein met tientallen plaatsen. Om haar idee meer kracht bij te zetten, liet de HW haar plan be oordelen door aannemer Werner, die architect Houdijk erbij be trok. Toen b en w en vervolgens de raadscommissie van wethou der Van der Steen het' verzoek kreeg te kiezen tussen het oude plan Vermeer (met sloop) of het HW-plan (zonder sloop en ontei gening) was de keuze snel ge maakt. Onder druk van gemeentezijde trok aannemer Werner zich ver volgens onverwacht terug, maar de HW bleef knokken voor haar plan omdat het de enige moge lijkheid is voor het behoud van de bestaande bebouwing. Wethou der Van der Steen, die zei vast te zitten aan Slokker, kreeg op dracht van b en w en de raads commissie om te proberen de HW en Slokker tot elkaar te brengen, zodat de Zoetermeerse bouwgroep het HW-plan tot stand zou brengen. Die beslissing viel vorig jaar oktober. Claim In (opnieuw) een besloten verga dering wees Van der Steen vorige week de commissieleden op een claim van 183.000 gulden van ar chitect Vermeer en diens drei ging om zijn collega Houdijk aan te klagen bij de BNA. „De zaak ligt iets anders," zeggen nu beide architecten. Volgens de gedrags code BNA zal Houdijk pas zijn plan beschikbaar stellen als de gemeente met Vermeer heeft af gerekend. Insiders menen dat dit de tot standkoming van het HW-plan niet hoeft te belemmeren. Zij wij zen op de winst die wordt geboekt door de bouw van meer woningen en het voorkomen van sloop en onteigening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1