13 'Mensen bewust maken van eigen situatie' Filipino's beelden problemen uit in kerken en scholen m genda Schiedamse 'aquarel-gek' exposeert in bibliotheek AMP VPRO maakt programma over Songfestival COMPUTERS ROLEC 3.095,- Met pennevruchten meedingen naar prijzen Milieu-vriendelijk tuinieren voor ouderen Burenhulp in Noord Nieuwe activiteiten Buurthuis De Haven Vier maal keramiek fë zien in Tavenu Rioolpolitiek 'DE COMPUTERZAAK' MAART DATA MAX 486DX-40 'DE COMPUTERZAAK' li Rotterdams Dagblad Dinsdag 8 maart 1994 Tot uiterlijk 15 maart kunnen nog verbalen en ge dichten worden ingeleverd voor de Schiedamse ver halen- en gedichtenwedstrijd, die dit jaar als thema reizen heeft. Deelnemers mogen één nog niet eerder gepubliceerd verhaal van maximaal 2500 woorden inleveren óf drie gedichten. Het werk moet in drievoud worden opgestuurd naar Het Filmhuis/verhalenwedstrijd, Postbus 4117,3102 GC Schiedam. Met vermelding van naam, adres, te lefoonnummer en leeftijd. Voor jongeren tot en met zestien jaar is er een aparte juiy en een extra prijs. De uitreiking vindt plaats op 17 april in het Filmhuis. Ouderen die het leuk vinden om in een groep en op een milieu-vriendelijke wijze te tuinieren, komen te gen een geringe vergoeding in aanmerking voor een tuintje in de complexen Vjjfsluizen en Landjeugd. In de wintermaanden worden er cursussen georgani seerd. Voor aanvang van het tuinseizoen wordt door de gemeente het zware werk gedaan. De grond wordt gefreesd en voorzien van organische mest. Meer informatie over milieu-vriendelijk tuinieren wordt gegeven op een bijeenkomst van de stichting Welzijn Ouderen in samenwerking met de Dienst Gemeentewerken. Deze vindt donderdag 10 maart plaats in Dienstencentrum de 4 Molens, van 10.00 tot 12.00 uur. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Wijkcentrum De Blauwe Brug is op zoek naar vrij willigers die mee willen doen aan het burenhulppro ject in Schiedam-Noord. Wie in de eigen wijk voor een ander een boodschap wil doen, bereid is medicij nen op te halen of mee wil gaan naar de dokter of specialist, kan zich aanmelden bij de receptie van De Biauwe Brug. 4701049. Vlaardingen Buurthuis De Haven aan de Fransenstraat 14 breidt uit. Zo start het buurthuis een kinderknutselclub op woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Er kan een kapstok worden gemaakt, maar ook een trein van hout. Ook gaan de kinderen vanaf 9 jaar met andere materialen aan de slag, waaronder metaal. Kosten 2.50 per keer. De kinderinstuif verhuist naar woensdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur. Hier ligt het accent op han denarbeid als knippen, plakken, verven en papier bewerken. Dit is voor kinderen van de basisschool en kost een gulden per keer. Na de paasvakantie begint op maandagmiddag een cursus Engels voor opreis. Deze activiteit duurt twee uur en kost zeventig gulden voor tien lessen. Ook start na Pasen bij voldoende deelname een compu tercursus WordPerfect van tien lessen voor 150.--. Andere activiteiten zijn yoga (vrijdag tussen 10.00 en 11.30 uur), pergamano (dinsdag vanaf 9.15 uur), naai lessen voor kinderen (dinsdag tussen 18.30 en 20.00 uur) en handenarbeid voor 50-plussers (elke laatste dinsdag van de maand vanaf 14.00 uur). Verder staat aerobic op het programma, voor volwassenen op woensdag van 19.00 tot 20.00 uur, voor kinderen op donderdag van 18.00 tot 18.45 uur. Viér kunstenaars tonen keramiek in expositieruimte Tavenu, tegenover de ingang van het gemeentehuis. Lia Peters exposeert met Raku gestookte kerami sche objecten. Raku is een stooktechniek uit de veer tiende eeuw. Helen Jocker stelt sieraardewerk en ge- bruiksaardewerk tentoon. Ook van Peter van Vliet is gebruiksaardewerktezien en Prisca Boonekamp be oefent de keramische techniek met gedraaid steen goed. De expositie duurt van 11 tot en met 20 maart. Openingstijden zijn van dinsdag tot en met donder dag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag- en zondag middag van 15.00 tot 17.00 uur. Avro Televizier heeft de CD in Schiedam aan winst geholpen. Dat be weert mevrouw Nanda Gelderblom-Hupse, lijsttrekker van het CDA. Dig heeft lef! Ik kan me goed voorstellen dat zij teleurgesteld is over het verlies van twee zetels voor haar partij, maar doe effe normaal, Maandag hebben wij in Het Proveniershuys opnamen gemaakt. Daar was mevrouw Gelderblom ook bij aanwezig. Er moest beter hang- en sluitwerk in woningen komen en hier en daar andere straatverlichting, riep zij op. Tsjonge, ik zag de kiezers al hun huizen uitstromen: 'CDA, CDA, Allemaal Op Die Club Stemmen. Dan Krijgen We Beter Hang- En Sluitwerk.' Nee, volgens mij haal je daar geen enkele kiezer mee over de streep. Kiezers wenden zich van haar partij af wegens Elco 'AOW Brinkman. Niet door Avro Televizier. Ik citeer uit het Rotterdams Dagblad van don .rdag: „Schiedam is niet zoals Karei van de Graaf met zijn riooljournalistiek heeft laten zien." Welja! Voor degenen die onze uitzending afgelopen dinsdag niet heb ben gezien: beelden van het hopeloos treurig makende centrum, maar ook van die prachtige molens. We lieten een mevrouw aan het woord die Janmaat zou gaan stemmen, maar ook iemand van het Anti-Discrimina tie-Bureau. Er was een helder en gloedvol betoog van PvdA-lij sttrekker Aad Wiegman over werkgelegenheid. En zelfs bezong Fred Piek, de bes te zanger van Nederland - en mijn vroegere buurjongen - zijn liefde voor ons beider geboortestad. Het was een afgewogen geheel, een journalistiek verantwoord produkt. Als Avro Televizier wordt ingedeeld onder de riooljournalistiek, dan zullen voor haar daar ongetwijfeld ook NRC, Trouw en - ach waarom niet - de New York Times onder vallen. Aan het einde van on2e opname gaven wij drie lijsttrekkers de gelegenheid één minuut de tijd om kie zers op te roepen op hun club te gaan stemmen. Dat heb ik er persoon lijk bij de eindmontage uitgelaten. Had ik het wel laten zien, dan zou mevrouw Gelderblom wellicht nog een zetel zijn kwijtgeraakt: geen woord over de AOW, wel over dat gewichtige hang- en sluitwerk. Zeker, het was geen reclame voor de stad. Dat klopt. Daar is de STER voor. De media hebben het weer gedaan. Alle voorspellingen in Schiedam duidden vooraf op een verdubbeling van die engerds van de CD. Dat is helaas uitgekomen. Maar laat mevrouw Gelderblom bij zich zelf te rade gaan waar haar partij de afgelopen jaren in gebreke is geble ven, want wat zij beweert is rioolpolitiek. Cees van der Wel, eindredacteur a.i. Avro Televizier Door Nathalie Lans Vlaardingen - De Filipijnen Solidariteitsgroep Vlaardin gen en de regionale Vastenac tie hebben al sinds 1985 een goede band met de Vlaar- dingse zusterstad Bacolod. In het kader van de vastenactie hebben zij deze maand drie Filipino's van het suikerriet eiland te gast. Beeldend kun stenaar Rodel Rojo, toneel speelster Carmela de Roque en Alejandro Deoma, verte genwoordiger van de christe lijke basisgemeenschap, zijn de komende vier weken in veel kerken en scholen te zien met optredens. Op een artis tieke wijze laten zij met een toneelspel zien wat het thema van de Vastenactie 1994, na melijk'ruimte om te leven', betekent op heteiland Negros en specifiek in Bacolod. Dat net in de Vlaardingse zuster stad geen rozegeur en mane schijn is, werd bij de aankomst van de Filipijnse gasten ïn Neder land al duidelijk. De reis nam door allerlei papieren-rompslomp een week tijd in beslag. Bij hun aankomst, afgelopen vrijdag, le ken zij niet onder de indruk te zijn van de lange reistijd. Wel moesten zij even wennen aan het koude kikkerlandje. Met hun op tredens in de regio proberen zij de problemen van het eiland duide lijk te maken. Een toneelspel waar zij een marathon van zou den kunnen maken, want er is veel ellende op Negros. Ontbos sing van het eiland, het uitbuiten van de suikerwerkers door groot grondbezitters en ecologische de structie door grote vissers uit Taiwan en Japan vormen proble men van omvang. Het gevolg van deze problemen is armoede en schendingen van de mensenrech ten. Er is;ëchter ook een groot aantal initiatieven van de gewone bevolking om met kleinschalige projecten de situatie te verbete- De drie gasten uit Bacolod treden de komende weken op in kerken en scholen in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. Foto Dennes van der Wei/Roel Dijkstra ren. Carmela, Alejandro en Rodel behoren tot die initiatiefnemers. Met gevaar voor eigen leven ma ken zij de bevolking door middel van kunstuitingen bewust en dra gen oplossingen aan. Bang Alejandro Deoma vertelt dat hij altijd bang is. „Vrienden die even als ik mensen bewust proberen te maken van de situatie op Negros zijn doodgeschoten. Natuurlijk ben'je danbang.' Daar zijn we mens voor. Maar ik blijf mijn deel bijdragen. Ik stop niet en hoop op een goede afloop. Misschien kan ik mijn kinderen in de toekomst vertellen hoe het was." Alejandro lacht, maar maakt - op kunstzinnige wijze - duidelijk dat de toestand op Negros voor hem een heel serieuze zaak is. „Wan neer je het woord Philippines be kijkt zie je dat het begint met de 'p' van big problem en de 's' van solution (oplossing, red.) staat ver bij de 'p' vandaan. De 'h' is van hopeless, de T van leader. Aan beide kanten van de T een 'i'; van imperealist, de dominantie van de Spanjaarden, Amerikanen en Japanners, en van illustrate, de regels die de rijken toelichten. De dubbele 'p' van pretty problems, daar duiden wij de zogenaamde kleine problemen mee aan. Tot slot 'nes' van national emergency situation (nationale noodsituatie) Bewustwording Toneelspeelster Carmela vertelt dat het stuk dat zij in de regio gaan opvoeren tot een deel van het culturele werk behoort op Ne gros. „Bij ons is cultureel werk anders. Ik zit bij de FCAN, afkor ting van Federatie van Bezorgde Artiesten van Negros, en wij pro beren mensen bewust te maken van hun eigen situatie. Wij vertel len de mensen dat we niet arm zijn omdat we dom zijn. Er zijn andere oorzaken. Het is bewust wordingstoneel waarbij we oplos singen aandragen. Ons toneelspel Iaat zien dat de kleine visserman Felimon een zeer arm en slecht leven leidt. Via de kerk wordt hij bewust gemaakt. Daarmee geven wij aan dat de kerk bij ons een duidelijk sociaal-economische rol speelt. Via de kerk wordt Felimon gestimuleerd om deel te nemen aan een coöperatief project, zodat hij zich kan weren tegen de grote vissers." Rodel Rojo, die in het toneelstuk speelt, heeft ook een zogenoemd hongerdoek voor de regionale Vastenactie Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam ontworpen. Ko pieën van dit doek hangen inmid dels in veel kerken in de regio. Het kunstwerk geeft de geschie denis van de onderdrukking, ver zet, eigen initiatieven en het per spectief van waaruit men leeft, weer. Han Raeijmaekers van de Vasten actie Vlaardingen is blij met het doek en het bezoek van de Filipi no's. „We hebben wederzijds een goede samenwerking. Hoewel de problemen hier niet zo zijn als op Negros, is het voor deze regio goed een voorbeeld aan het to neelspel te nemen. Om met elkaar aan de slag te gaan en op te treden tegen de onrechtvaardig heid in onze samenleving. Ook hier geldt dat mensen anderen bewust moeten maken." Tot begin april zal het drietal in de weekeinden optreden in ker ken in Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. Doordeweeks gebeurt dat voor klassen in het basis- en voortgezet onderwijs. Ook is er gedurende hun bezoek een ten toonstelling te zien van schilderij en die zijn gemaakt door de kun stenaarsgroep waarvan Rodel Ro jo lid is. De expositie is tot 20 maart in wijkcentrum De Erker in Schiedam te zien en in Vlaardin gen vanaf 20 maart in Aanloop huis De Groene Luiken, Oostha- venkade 8. De schilderijen wor den daar op 4 april 's middags bü opbod verkocht. Dinsdag 8 maart SCHIEDAM Podium. Jamsessie oiv Donald, 21.00u. VLAARDINGEN Stadhuis. Gemeenteraad, 19/30u. VOC Coerke. Internationale vrou wendag, 20.00u. MAASSLUIS Het Carillon. Vrouwendag met mu ziek en dans, 20.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. De mensenha ter, 21.00u. Theater Zuidptejn De Berini's, 20.15u. Lantaren/Ven ster. Harbour Connection: Drifting,. 20.30u. Rotterdamse Schouw burg Scapino Rotterdam, 20.15u. One for the millions, 20.30u. Dizzy. Sinister Project, 22.00u. De Doelen Nieuw Sinfonietta Amsterdam, 20.15u. Luxor Theater. Benny Neyman, 20.15u. Ahoy'. Lou Rawls, 20.15u. Nederlands Architectuur Instituut. Stockholm at the Turn of the Centuiy, 20.00u. Nighttown. The First Real Women's Household Party, 20.00u. SKVR-Muzïek- school Centrum-Oost. Lezing Oli vier Messiaen. n.n.b. Zaal De Unie. Dossier Orpheus, 20.30u. Door Sander Sonnemans Schledam/Vlaardingen - De Pol dervaart in Schiedam met een bonte bloemenzee langs het wa ter? De realiteit is anders. Er loopt een zanderig pad voor voet gangers. „Dat vind ik niet mooi. Daarom heb ik er maar bloemen neergezet. Ik heb een rijke fanta sie. Als ik een boom niet mooi vind, laat ik 'm gewoon weg of schilder er iets anders voor in de plaats." Wie de situatie niet kent, komt er nooit achter dat Margret Statham bepaalde landschappen een extra dimensie geeft. Het is haar eigen stijltje. Ze schildert vanuit haar hart. En wat haar hart haar in geeft, brengt ze op het doek of pa pier tot uiting. Hoewel ze als 10- jarige voor het eerst een penseel vasthield en twee jaar later haar eerste echte schilderij maakte, volgde de Schiedamse van Irane se origine nooit een opleiding. „Niet nodig gehad. Ik ben een na tuurtalent," stelt ze lachend om haar eigendunk vast. „Als tiener wilde ik naar de kunstacademie, maar mijn moeder zag dat niet zitten. Achteraf ben ik blij dat ik dat niet heb gedaan. Je wordt daar toch geforceerd. Die mensen willen je in een bepaalde richting sturen. Zodoende heb ik mijn ei gen stijl ontwikkeld en combi neer ik verschillende technieken. Soms gebruik ik bij mijn aquarel len ook acrylverf. Margret Statham (43), geboren in Teheran, daar getrouwd met een Engelsman en negentien jaar ge leden naar Nederland geëmi greerd, exposeert tot eind maart in de bibliotheek aan de Waal straat Vlaardingen. Zo'n kleine dertig aquarellen hangen er. En zes olieverfwerken. Hoofdzake lijk landschappen. Belachelijk „Het werken met olieverf is niet mijn meest favoriete bezigheid. Daar ben je gewoon veel te lang mee bezig. Ik ben impulsief en wil direct resultaat zien. Dat kan wel met aquarellen. Ik maak geen abstracten. Dat kan ieder een, want ieder mens kan het ver talen volgens de eigen belevings wereld. Ik vind het dan ook bela- Margret Statham bij drie van de zes geëxposeerde olieverfwerken: 'Ik ben impulsief en wil direct resultaat zien.' Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra chelijk dat sommige abstracten zelfs een titel hebben." Haar status als hobbyist is Stat ham inmiddels ontgroeid, hoewel ze niet tot het kunstenaarsgilde wordt gerekend. Ze zit er niet mee. Trots meldt ze dat in de Schiedamse en Vlaardingse huis kamers meer werken van haar hangen dan van professionele kunstenaars. Over interesse heeft Statham dus niet klagen. Al bij het inrichten van de expositie werd door een personeelslid van de bibliotheek geïnformeerd naar de prijs van klaprozen in water verf. „Ik ben daar ontzettend blij mee." reageert Statham, die haar zolder heeft omgebouwd tot ate lier. „Het aquarelleren is geen hobby meer. Het is een 'must'. Ik voel me schuldig als ik niet schil der. Een goede huisvrouw ben ik niet. Ik houd niet van koken en ben niet zo poetserig. Schilderen is het enige waar ik goed in ben. Als ik dood ga wil ik iets achterla ten. Maar ik ben er nu al trots op dat mensen een echte Statham hebben hangen." De expositie bekijkend valt op dat de landschappen van Statham niet worden overgoten met zon neschijn. Daardoor dragen som mige werken een wat mysterieus karakter met zich mee. De aqua rellen met fleurige bloemen zorgen vooreen welkome afwisse ling. De werken zijn zorgvuldig gerangschikt door zoon Nick (18), die ook over artistieke gaven blijkt te beschikken. „Hij heeft oog voor kunst." zegt moeder Margret. „Hij bekijkt mijn werk kritisch en heeft bijna altijd gelijk als hij een bepaald aspect niet goed vindt. Nick is zelf pas begon nen met tekenen. Hoofdzakelijk naakten. Hij heeft duidelijk ta lent." En weer lachend: „De appel valt dus niet ver van dc boom." computerserviceburo COMPUTER PROBLEMEN? BEL: 0104260955 TOT 22.00 UUR Wij bieden een totaal oplossing voor het Midden- en Kleinbedrijf! Vlaardingen - Zeventien kandi daten uit heel Nederland doen mee aan de voorronde van het vijfde Vlaardings Songfestival in de Stadsgehoorzaal. Uiteindelijk gaan acht van hen door naar de fi nale, waarin ze strijden om geld prijzen van 1000,500 en 250 gul den. De voorronde begint morgen om 20.00 uur in de Harmonie (naast de Stadsgehoorzaal) en de ont knoping is zaterdag 12 maart en valt samen met de finale van het jaarlijkse mini-Playbackfestival. De voorronde voor de mini's is 's middags om 14.00 uur en wordt eveneens gehouden in de Harmo nie. Een team van VPRO-jeugd- televisie komt van zowel de voor ronde als de finale opnamen ma ken voor een speciaal kinderpro gramma. „Daar ben ik best trots op," zegt Rita Young, de organisatrice en presentatrice van beide festival onderdelen. „Het is een erken ning en zeker ook een promotie voor Vlaardingen." Overigens valt de belangstelling voor deelname aan de mini-wed strijd tegen. Tot op heden hebben slechts negen kandidaten uit het Rijnmondgebied zich aangemeld. „Er kunnen best nog een aantal deelnemers bij," zegt ook Marten Putman, die op 1 november al weer 12,5 jaar directeur van de Stadsgehoorzaal is. Putman verder: „Elk jaar kijk ik uit naar het optreden van de mi ni's en het songfestival. Mijn en thousiasme is nog steeds even groot. Het is telke weer een leu ke onderbreking .n de 'gewone' programmering." Tijdens de finale van het songfes tival is er ook een optreden van Saskia en Serge. Na afloop volgt tot in de kleine uurtjes een bal op muziek van het orkest Jet Set. Ri ta Young: „Ook hiernaar is vorige keren gevraagd en dat verzoek honoreren we graag." Voor de mini's zijn leuke prijzen beschikbaar en daarnaast is er voor alle deelnemers een aanden ken. Naar verwachting wordt het festi val geopend door loco-burge meester John Ranshuijsen. De toegangsprijs voor de voorronden is 7,50 gulden en voor de finale vijftien gulden. ROTTERDAM Aihambra Riksbioscoop: 'Made in America' (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Aihambra 2: The. Firm' (16) dag. 8, di.ook 4,30. Ca lypso 1: 'The remains of the day' (ai), dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2:. 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'The. age of Innocence' (al) dag. 8.45. Ca- lypso-3: The Joy Luck Club' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Demoli tion Man' (16) dag. 4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Carlito's Way' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Cinerama 4: 'Kalifornia' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Sleepless in Seattle' (al) dag. 4-6.45-9.30. Cor so: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. Imax Theater: 'Sharks' (al) dag. 2.4.8.30. 'Mountain Gorilla' (ai) dag, 1-3-7.30. 'Het grote Barrière Rif (al) dag. 11. 'Speed Picture Holland' (al) dag. 12. Lantaren/ Venster 1: 'Naked' dag.(beh.zo.) 7.30-10. Lantaren/Venster 2: 'Life according to Agfa' dag.(beh. di.) 7.30. 'Le Jeune Werther' dag.(beh. di.) 10. 'Tampopo'di.lO. Lantaren/ Venster 3: The Snapper' dag. 8-10. Lantaren/Venster 4: 'El Mariachi' dag. 8-10. Lumière 1: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 2: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'The house of the spirits' (16) dag. 8.15, di. ook 4.30. Rex: 'Babyion Blue' (18) dag.vanaf 12 doori.voorstelling. Thalia: 'The three musketeers' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. 80486DX-40 Mhz Processor 4 Mb intern geheugen 256 Kb Cache geheugen Miditowerkast met led display 2 seriële poorten 1 parallel poort 1 game poort 260 Mb harddisk 12 Ms Diskdrive 3.1/2" 1.44 Mb Super VGA kaart 16 bit 512 Kb VGA Kleuren Scherm 1024x768 0,28 101 keys toetsenbord MS-DOS 6.20 NL or UK Nederlandse handleiding 15 MAANDEN GARANTIE 10 DISKETTES 1.44 FORM.14,- CD-ROM DRIVE 300 KB/S 525,- lileekstraat 41 3134 EA Vlaardingen Tel010-4342742 Openingstijden Dinsdag, i/m Vrijdag10.00 18.00 uur Zaterdag10,00 - 1W!0 uur MaandagGesloten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1