ïi1 Vlaardinger tevreden over dienstverlening gemeente 'De Liduinakerk wordt de parel van het Stasdserf Babylonië in de koffiekamer Rotterdams Dagblad Budget openbare basisscholen Maassluis fors overschreden Centrum Groënodra v Voor Volgens Omnibusenquête bezoeken 180.000 mensen jaarlijks de Broekpolder Lokalen en WD mogen meedoen in coalitie Gestolen telefoon gaat Veertien zaken opgehelderd Hond vergiftigd Negentien keer te hard Greep uit de kassa Zenders uit de lucht Arrestatie voor schieten Doorgereden na aanrijding Uitstel kunst manifestatie in voormalige timmerloods Slachthuisbuurt krijgt parkje -Dinsdag 8 maart 1994 Schiedam - Bij de Schiedamse Albert Heijn-vestiging in winkel centrum Hof van Spaland heeft de politie gisteren een junk aan gehouden die scheermesjes had gestolen. Bovendien bleek dat de arrestant een autotelefoon en een elektronische zakagenda bij zich had. Tijdens het verhoor ging de telefoon. Het bleek de eigenaar, een Rotterdammer, te zijn, die op zoek was naar zijn autotelefoon. De junk zei de telefoon te hebben geruild op Perron NuL Vlaardingen - De politie heeft de afgelopen week met de aanhou ding van drie Vlaardingers (21,22 en 27 jaar) veertien zaken opge lost. Het drietal heeft onder meer de beroving van een man in het Lickebaertbos bekend en een tas jesroof in de Billitonlaan. Daarbij werd grof geweld gebruikt. Het 64-jarige slachtoffer van de tasjes roof moest worden geopereerd en verblijft al enige tijd m het zie kenhuis. Verder werden nog twaalf inbraken bekend. Het drie tal is voorgeleid aan de officier van justitie. Schiedam - Bij de politie van - Schiedam is gisteren aangifte ge daan van vergiftiging van een hond. Het beest, dat door zijn baas werd uitgelaten bij de Delf- landseweg. werd 's middags ziek. De dierenarts heeft de maag van de hond leeggepompt en daar kwam een plastic zakje met een zwarte substantie uit. De politie vermoedt dat iemand moedwillig honden probeert te vergiftigen. De dierenartsen in de omgeving zijn gewaarschuwd en bij meer meldingen zal de politie het ge bied gaan doorzoeken. Vlaardingen - Bij snelheidscon troles op de Parallelweg. Zwa- nensingel en Van Hogendorplaan in Vlaardingen zijn gisteren ne gentien automobilisten op de bon geslingerd. In totaal passeerden vierhonderd wagens de radarap- paratuur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 kilometer per uur. Schiedam - Twee onbekende mannen hebben gisteren een greep in de kassa van de Albert Heijn aan de Oranjestraat in Schiedam gedaan. Daarbij is en kele honderden guldens buit ge maakt. Het tweetal vluchtte in een gereedstaande auto, die werd bestuurd door een vrouw. Schiedam - De politie heeft gis teravond in samenwerking met de Radio Controledienst in Schiedam twee illegale radiozen ders uit de lucht gehaald. De ap paratuur, die was opgesteld in wo ningen aan de Bouwmeesterweg en Hogenbanweg. is in beslag ge nomen. Tegen de eigenaars is proces-verbaal opgemaakt. Maassluis - In Maassluis is giste ren een 22-jarige inwoner gearres teerd voor het schieten met een luchtbuks. Vanaf een flat aan het Burgemeester Dommisseplein zou hij dat hebben gedaan. Het wapen lag in zijn woning en is door de politie in beslag geno men. Ook namen de agenten nog een sabel mee, die in de auto van de verdachte lag. Hoek van Holland - Bij een aanrij ding op de Prins Hendrikweg in Hoek van Holland zijn gisteren twee auto's beschadigd. In de bocht van een T-kruising botsten ze tegen eikaar. Eén automobilist is doorgereden zonder zijn identi teit bekend te maken. Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - De Vlaardinger is over het algemeen tevreden over de gemeentelijke dienstverlening in zijn stad. Slechts ne gentien procent noemt het contact 'matig' of'slecht', terwijl 74 procent van de inwonerszegt 'goed' of'tevreden'te zijn over het contact met de gemeente bij het verkrijgen van paspoort of rij bewijs, politiehulp, vergunningen, informatie over wonen of sport en recreatie, over vuilophaal of over een uitkering. Een-en-ander blijkt uit de eerste Omnibusenquête, waarvan wet houder Ton van der Steen giste ren de resultaten bekend maakte. Het Centrum voor Onderzoek en Statistiek (COS) in Rotterdam heeft eind vorig jaar een schrifte lijke steekproef gehouden onder 670 Vlaardingers van 15 tot 75 jaar. Doormiddel van deze enquê te wil het bestuur inzicht krijgen hoe de burgers denken over de dienstverlening binnen hun ge meente. Over het algemeen blijkt de Vlaardinger dus tevreden; meer tevreden dan gemiddeld in ande re gemeenten het geval is. Opval lend is wel dat, gewaagd naar re denen voor ontevredenheid over het contact met de gemeente, er vooral wordt geklaagd over de te beperkte openingstijden: 24 pro cent, tegen gemiddeld in Neder land tien. Voor Van der Steen een reden om te bekijken of de ge meente ook in de middaguren de loketten open kan stellen. Nu kunnen mensen bij de meeste diensten tot één uur 's middags terecht. Een ander punt uit de enquête wat volgens de wethouder m de coalitie-onderhandelingen zou moeten worden meegenomen is het onderhoud van wegen, fiets en voetpaden. Daarover zijn de Maar weinig mensen vinden hun woonbuurt echt schoon. Het Cen trum, de Oostwijk en Vettenoord- sepolder scoren het slechtst: slechts 49 procent zegt dat de wijk schoon is. Degenen die hun buurt met zo schoon vinden ergeren zich vooral aan afval, papier of kauwgum op straat. Overlast door niet opgehaald afval of grof vuil is een tweede punt. Hondepoep scoort duidelijk minder m verge lijking met bijvoorbeeld Rotter dam (15 tegen 35 procent). inwoners niet zo positief. Met na me de voetpaden: drie op de vijf vinden deze 'matig' (43 procent) of'slecht' (13) onderhouden. Over de onderhoudstoestand van de wegen zegt een krappe meerder heid 'matig' (44) of'slecht' (10). En over de fietspaden zyn de menin gen: 50 procent 'goed', 37 'matig' en 13 'slecht'. „Het nieuwe college en de ge meenteraad," zegt Van der Steen, „zullen zich erover uit moeten spreken of hiervoor extra geld wordt uitgetrokken. Het is in ie der geval een duidelijk signaal dat wordt afgegeven." Er wordt in Vlaardingen veel ge sport. Het percentage inwoners dat minstens één keer per week sport (al dan niet georganiseerd en inclusief ballet, snookeren en fiets- of wandeltochten) bedraagt 53. Dat zijn meer mannen (57 pro cent) dan vrouwen (49) en vooral hoger opgeleiden (66 procent, te gen 42 lager opgeleiden). Men is over het algemeen tevreden over het aanbod van sportmogelijkhe den. Aardig in de discussie over het al dan niet bebouwen van de Broek polder zijn de volgende resulta ten: 73 procent van de Vlaardin gers heeft de afgelopen twaalf maanden één of meerdere keren de Broekpolder bezocht. Omgere kend naar het aantal bezoeken (gemiddeld 3,1 keer) zou dat bete kenen dat de Broekpolder onge veer 180.000 bezoekers uit Vlaar dingen ontvangt, tegen de Licke- baert 130.000 en het Oranjepark 70.000. De bezoekers van de Broekpolder komen vooral uit de Westwijk, van wie negentig pro cent antwoordt daar één of meer dere keren per jaar te komen. Op de tweede plaats komt Holy met 79 procent. Parkeergarage Tot slot blijkt dat ruim tweederde van de inwoners minstens één a twee keer per week het Stadshart bezoekt en 34 procent minstens drie keer per week. De helft (51 procent) deed dat lopend of op de (brom)fiets, 38 procent met de au to en slechts negen procent met het openbaar vervoer. Van al die automobilisten zegt een derde hun wagen weieens in parkeerga rage Afrol te hebben gestald. Voor de overigen geldt vooral dat deze parkeergarage ongunstig gelegen ofte duur is. Wethouder Van der Steen denkt vooral dat de Vlaardinger moet wennen aan de parkeergarage, „die op zestig meter van het cen trum afligt en met een tarief van twee gulden per dag toch ook niet duur kan worden genoemd." Maassluis - Het subsidiebedrag dat jaarlijks door het Rjjk voor het onderhoud aan de openbare basisscholen in Maassluis wordt uitgetrokken, is in de periode 1985 tot en met 1990 flink over schreden. In die vijfjaar is ruim 500.000 gul den te veel uitgegeven. Volgens het in 1985 ingevoerde systeem ontvangt Maassluis een basisbe drag van 80.000 gulden per school per jaar. Daarvan moet een be paald percentage worden gereser veerd voor onvoorziene uitgaven. Gezien het feit dat enkele van de negentien gebouwen die de vijf scholen tellen aanzienlijk zijn verouderd, is niet aan sparen toe gekomen. Tussen 1985 en 1990 moest een aantal ingrijpende on derhoudswerkzaamheden wor den uitgevoerd. Bij één van de scholen moest de riolering wor den vernieuwd. Een andere school kon niet om de plaatsing van een nieuwe verwarmingske tel heen. Voorts moesten hier een daar kleine onderhoudswerk zaamheden worden verricht. Bij de vijfjaarlijkse vaststelling van de inkomsten en uitgaven voor het openbaar onderwijs is vast ko men te staan dat 1989 het duurste jaar is geweest. De beschikbare subsidie werd met 189.000 gulden overschreden. Het overzicht leert dat men het jaar daarvoor voor 'slechts' 15.000 gulden buiten het boekje ging. Op basis van het overzicht be draagt het oversehrydingsper- centage ruim dertien procent. Dat cijfer wordt gebruikt bij het vast stellen van de subsidie voor de protestants-christelijke en rooms katholieke basisscholen. Volgens de Wet op het basisonderwijs en de daarin gehanteerde ver deelsleutel hebben die recht op een deel van het bedrag. Dat wordt, verminderd met de reeds ontvangen voorschotten, uitge keerd aan de schoolbesturen. Hoek van Holland - Hoeks Welzijn en WD mogen van de huidige coalitiepartners CDA en PvdA meedoen in het college van de deelge- meentpraad Hoek van Holland. De vier partijen hebben gisteravond voorlopig overeenstemming bereikt over het aantal portefeuilles in de nieuwe raad. Op voorstel van het CDA zal Willie Doorn-van der Houwen het voorzitterschap continueren. Er bleek een uitgesproken voorkeur te bestaan voor een brede coalitie van vier partijen omdat er in de komende periode door de portefeuillehouders veel voorbe reidend werk gedaan moet worden voor de zelfstandigheid die in 1997 voor Hoek van Holland in aantocht is. De eerste ronde van de besprekingen onder leiding van Peter Blok, de voorzitter van Hoeks Welzijn, maakte duidelijk dat D66 als grote verliezer hoogst waar schijnlijk is gedwongen als enige oppositie te voeren. Maar helemaal zeker is dat nog niet, omdat het beleidsprogramma pas op een vol gende bespreking aan de orde komt Met name ruimtelijke orde ning, met daarin de woningbouw en het strandcentrum, zullen dan zeker nog een enorm struikelblok gaan vormen tussen Hoeks Wel zijn en de andere partijen. Door Sander Sonnemans Schiedam - De gebeden zijn verhoord. Pastoor Vismans haalt opgelucht adem. Na lang getwijfeld te hebben over het voortbestaan van de Liduina- of Singel kerk is hij er eindelijk van verzekerd dat het monumentale pand volledig wordt gerestaureerd. Het bevrijdende nieuws heeft bij hem, maar ook bij de parochi anen de nodige emoties losgemaakt. „Het as inderdaad als een bevrijding," zegt pastoor Paulus Martinus Vismans met een gelukzalige blik. „Jarenlang droeg ik het probleem met me mee. Sla peloze nachten had ik er nog net niet van, maar de hele kwestie lag wel als een steen op mijn maag. Afgelopen zaterdag, tijdens de geloofsbelijdenis van de eu charistieviering, werd ik overmand door emoties. Ik kon niet meer bidden." Het nieuws sijpelde afgelopen donderdag door tot de pastorie aan de Singel. De vol gende morgen meldde de pastoor 2ieh om negen uur op het stadskantoor om de be richten te verifiëren. Pas later die dag kreeg het parochiebestuur zwart op wit bevestigd dat ruim acht miljoen gulden vrijkomt voor de restauratie van de uit 1881 daterende kerk, die vier jaar gele den door Paus Johannes Paulus II werd verheven tot basiliek. Vismans (59) zichtbaar opgetogen: „Aan vankelijk geloofden we onze oren niet. Toen ik het goede nieuws afgelopen weekeinde tijdens de mis bekend maak te, begonnen sommige mensen te huilen van blijdschap. Zondag kreeg ik zelfs ap plaus. Zelf heb ik soms wel eens gedacht dat het verkeerd zou aflopen met de kerk. Dat de kerk afgebroken zou moeten wor den. Ik heb gehoopt en vooral veel gebe den, en met mij de parochianen, dat het allemaal goed zou komen." Eén van de kerkgangers het pastoor Vismans bij zijn felicitaties weten altijd vertrouwen te hebben gehad in een goede afloop. „Die man vertelde me dat toen het beeld van Liduina een ere-plaats had gekregen in de kerk, hij zeker wist dat het met de sub sidie wel goed zou komen. Nu die ons is toegezegd ben ik benieuwd wat dat beeld nog meer teweeg zal brengen. Het blijft in elk geval staan. Al moet alles worden afgebroken." In het parochiebestuur is men inmiddels druk aan het rekenen geslagen. Voor de totale ingreep om het vervallen monument van de ondergang te redden, is ruim twaalf miljoen gulden nodig. Dat bedrag komt er. Want door het bisdom Botterdam, Monumenten zorg, de provincie en de gemeente is een totaalbe drag van vier miljoen toegezegd. Daarbij komt ook nog eens een miljoen uit het spaarpotje van de paro chie. Omdat het bestuur rekent op nog wat bijko mende kosten ('Je weet nooit wat je tijdens de res tauratie allemaal tegenkomt'), gaat binnenkort de actie 'Liduina basiliek luidt de noodklok' van start om nog meer geld binnen te halen. Daarbij wordt hoofdzakelijk gemikt op bedrijven. „Het belangrijk ste karwei," vertelt Vismans, „het vervangen van de fundamenten, moet dit jaar worden uitgevoerd. Ver der gaan we er van uit dat de overige herstelwerk- Pastoor Vismans, geflankeerd door twee leden van het parochiebestuur, op de achtergrond het beeld van Liduina dat een ere-plaats kreeg. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra zaamheden binnen vier jaar zijn afgerond. Dan is de Liduinakerk de parel van het Stadserf." Schiedam - De provinciale kunst manifestatie 'Zapp, transformatie op locatie', een initiatief van de Schiedamse stichting Kunst- werkt, wordt zeer waarschijnlijk uitgesteld tot mei 1995. Kunst- werkt was eerder van plan de ma nifestatie in september dit jaar te laten plaatsvinden in en rondom de voormalige timmerloods van de Schiedamse scheepswerf Wil- ton-Fijenoord. Alle belanghebbenden (gemeente Schiedam, ONS, Dienst Gemeen tewerken en stichting Kunst- werkt) zijn tot de conclusie geko men dat gezien de korte voorbe reidingsperiode het verstandiger is het evenement naar een later tijdstip te verplaatsen. Dit mede gezien de te verwachten kosten, die volgens de begroting op 227.500 gulden uitkomen. Kunst- werkt verwacht met het uitstel meer sponsors te kunnen werven. Het voorstel voor de verschuiving naar een later tydstip wordt tij dens de eerstvolgende raadsver gadering besproken. Begin vol gende week bekijken de betrok kenen welke andere invulling de gemeente Schiedam kan geven aan de Provinciale Kunstestafet te, waar Zapp deel van zou uitma ken. Schiedam - In de Slachthuis- buurt in Schiedam wordt dit jaar nog een parkje aangelegd. Het groene gebiedje komt op het al ja ren braakliggende terrein waar vroeger het slachthuis stond. De realisatie van het parkje stond al eerder op stapel, maar werd ge dwarsboomd door de plannen met het metro-tracé. De laatste halte van de metrolijn is bij de Vijfsluizenflat geprojecteerd. Nu nagenoeg zeker is waar de opstap plaats komt, is het licht voor het parkje op groen gezet. Het komt te liggen op het oostelijk deel van het terrein waar niet gebouwd hoeft te worden voor de metrohal te. Omdat het plantseizoen nog precies een maand duurt, moet het planten van de struiken en bomen in maart gebeuren. Daar na zijn vijf weken nodig om de pa den aan te leggen. Ook in Kethel wordt een verpau perde plek - het pleintje bij het voormalige schoolgebouw aan de Joppelaan- opgeknapt. In sa menwerking met de Bewoners vereniging Tumdorp/Kethei is door de gemeente inmiddels een herinrichtingsplan opgesteld. De locatie wordt opnieuw bestraat, krijgt speeltoestellen, wat grasperkjes en nieuwe bomen. De nu nog troosteloze plek moet de functie van een dorpsplein krij gen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen - Exact één uur heeft de Vlaardingse politiek gis teravond in de koffiekamer van het stadhuis het unieke genoe gen mogen smaken dat de Socia listische Partij (SP) enigszins se rieus op zoek was naar partners om de nieuwe coalitie te vormen. Onder leiding van informateur Remi Poppe draaide de 'ori ënterende bespreking over de mogelijkheden tot de vorming van een nieuw college' al snel uit op een Babylonische spraakver warring, Niemand wilde zeggen wat men echt op het hart had. De SP beantwoordde vragen met precies dezelfde vragen en ook de andere partijen hielden het kruit droog. Want stel je voor dat je de boot mist, als er opeens an deren zijn die wél wat zien in een college met de SP. Totdat, een uur naar aanvang, Rien Lensvelt (SGP/RPF/GPV) opeens helder heid schiep door Poppe de uit spraak te ontlokken dat de SP in een nieuw college twee wethou ders wil leveren. „Want anders," zei Poppe, „wordt de SP een aan hangwagen en kunnen wij de grote veranderingen in de poli- tiek die zo nodig zijn niet door voeren." Als gieren vlogen de anderen op de prooi. Eindelijk - na een uur mistig vragen zonder antwoor den - een handvat om een einde te maken aan wat Anny Attema (PvdA) net daarvoor 'een rituele dans' had genoemd. De SP twee wethouders, dat kan niet, vinden tenminste de andere partijen. Want ook de PvdA (eveneens ze ven zetels) moet twee wethou ders. En dan nogeens minimaal één, maar eigenlijk liever twee partijen met elk een wethouder, dat zou te veel van het goede zijn. Maar toen had Poppe cs al een uur lang de schijn opgehouden wel in te zijn voor een coalitie. Net zoals de overige partijen dat deden, terwijl zij stuk voor stuk woensdagavond, nadat de stem men waren geteld, al dan niet duidelijk te kennen hadden ge ven niet in zee te willen met de grootste partij van Vlaardingen. Het eerste rondje in de koffieka mer van het stadhuis leverde gis teravond daarom ook niet meer op dat niemand principiële be zwaren had tegen samenwerking met de SP. Groenlinks niet, de PvdA niet, maar ook CDA en SGP/RPF/GPV niet. Niemand niet. Daarna ontstond op aan dringen van Attema, Bram Zon- ne (WD) en Aart Kool (CDA) een vraag-vraag-spelletje met Poppe, want antwoorden werden niet ge geven. „Wat wil de SP nu?" Maar daar ging het wat Poppe betreft niet over. Dat zou. later komen. Maar een later komt er niet Ten minste, niet de komende vier jaar. De SP legt natuurlijk de schuld bij de rest van de wereld, „Want," schrijft de partij in hun communiqué waarin zij de rol van formateur doorgeven, „de SP wil zoveel bestuursverantwoor- delijkheid nemen dat zij wel twee wethouders wil leveren. Maar dat is blijkbaar te veel." En zo heb ben de verkiezingen in Vlaardin gen als resultaat dat de SP een grotere oppositiepartij is gewor den, die ook de komende raads periode tégen kan stemmen en over vier jaar nog groter zal kun nen groeien. Totdat, ooit eens, de SP achttien van de vijfendertig Vlaardingse raadszetels haait en haar eigen coalitie kan vormen. Zonder compromissen. Maar nu is de eerbied voor de grootste par tij voorbij en gaat de gevestigde orde over tot de orde van de dag: de PvdA zal deze week nog be sprekingen gaan voeren met de overige partijen. En daarin zullen de PvdA, CDA, WD en/of D66 eikaar weten te vinden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2