15 'Van boek naar musical is vechten' Labyrint wordt muzikale bunker SP houdt woord en blijft tegen - AMP - Batman Ten Have iOpen dag Schiespoor Ivoor rolstoelers Solistenconcours HarpeDayids Drie maal de Fakkel Sluis en P. J.-brug op gevoelige plaat Lentekriebels in ^taelduinse Bos Chris Bezooijen en Dick Borst werkten anderhalfjaar aan 'Brood uit het water' Rotterdams Dagblad Woensdag 9 maart 1994 zijn de Ylaardingse büdjes uit hun winterslaap ontwaakt? Metatleti- sehetred lijken ze zich sinds donderdag over straat te spoeden. Ze ontwijken elke scheefliggende stoeptegel en lavereii moeiteloos tus sen alle hopen hondepoep door. Hun gezicht staat óp EO-blijheidéB hun zwarte garderobe blijft m de kast Wat heeft die omslag bewerksteffigd?;Leo:ten Have, de nummer ran de Partij van de Arbeid, is herkozen tot volksvertegenwoordiger. Wekenlang heeft hij in Groot Gaardingen met zijn trouwhartige" hondeblik de ouderen aangekeken en gesmeekt om hun voorkeur stem. Kies mij en ge zult een goeie ouwe dag hebben, beloofde de- Batman van de Vlaardingse ouderen. Die heilsboodschap was niet ;.an dovemansórëii geneht De PvdA verloor slechts een zeteltje, en TenHavé haalde voldoende voorkeur- stemmen om zijn derrière niet van het gemeentelijk pluche té hoe ven losscheuren. Ruim zeshonderd stadsgenoten staken hem een riem onder het hart. Bij zijn beschermheer Ranshui jsen en hemzelf rolde dan ook menig traantje over de wangen, toen woensdagavond de uitslag in de kantine van het stadhuis werd bekendgemaakt.') Ik gun het die Ten Have van harte. Hij behoort ten slotte tot de gene ratie van de krasse knarren. Wanneer hij met pensioen gaat, barsten dc verpleeg- en verzorgingstehuizen uit hun voegen van de naoor logse geboortegolf. Tenzij hij op de rand van de groeve balanceert is er vast geen plaatsje meer voor hem om van een onbezorgde ouwe dag te genieten. Je "kunt daar maar beter op anticiperen. Met Ten Have aan het roer moet dat zeker lukken. Laat ik hem enkele suggesties aan de hand doen. Bouw de kinderdagverblijven en peuterspeelzalen om tot dag opvang voor ouderen, maak de groentijd van voetgangerslichten tien keer zo lang, vervang de legosteentjes in de speelhoeken bij banken door patience-kaarten en vervroeg de sluitingstijden van ca fés naar half elf, zodat de ouderen op tfjd naar bed gaan. Maak van jongerencentrum Labyrint een danssalon voor ouderen met het Delta Dansorkest als huisband. Dan zal je het nog beleven dat Ten Have met zijn lijsttrekker Anny Attema de Valeta danst, Re- mi Poppe met SP-dissident Joke Pial de polka en Ron Molenaar zijn gedegradeerde collega-raadslid Ciska Verhart over de schouder slin gert. Gaardingen: de Sun Valley van Nederland. Dick van der Lugt Schiedam En het clubhuis van modelspoorvereniging r Schiespoor aan de Westerkade wordt zaterdag 12 f maartin samenwerking met verpleeghuis DrieMaas- J Stede en de vereniging De Zonnebloem een open j dag gehouden voor rolstoelers. In het clubhuis wor- den voorzieningen getroffen om mensen in een roi- jj stoel over de vloer te kunnen krijgen. Er wordt onder meer een vlonder aangelegd zodat de gasten zittend 1 in hun stoel prima zicht hebben op de spoorbaan. De bezoekers worden tussen 10.00 en 16.00 uur rond de baan geleid en krijgen uitleg van verschillende le- i den van de club. l De christelijke •muziêkveremging Harpe Davids j houdt zaterdag 12 maart voor alle leden van de ver- ij eniging een onderling solistenconcours. Zowel leden van het B-orkest, harmonie-orkest, drumfanfare en J majorettenpelotons/twirlteams laten zich zien en ho- j ren. Het B-orkest verzorgt ook een kort optreden. Belangstellenden zijn welkom in het verenigingsge- bouw van Harpe Davids. De Tamboerijn is gelegen j aan het Nijhoffplein/Faassenpiein. Aanvang 15.30 i uur, prijsuitreiking 22.30 uur. Vlaardingen De Vlaardingse toneelgroep de Fakkel speelt maar liefst drie toneelstukken met als thema de liefde op een avond in zaal de Harmonie. Gespeeld worden de eenakters Serenade, Episode en Manilla, vrijdag 18 maart om 20.30 uur en zaterdag 19 maart om 14.30 en 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en voor aanvang van de voorstellingen. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Ruim zeventig jaar geleden, op 16 september 1921, passeerde het eerste schip de nieuwe zeesluis van Vlaardingen. Ruim anderhalf jaar later, op 17 maart 1923, werd de P. J.-brug (in de volksmond nieuwe brug genaamd) in gebruik genomen. Naar aanleiding van het vernieuwen van deze brug, het afgelopen jaar, en de totale ombouw van het slui- zencomplex in de jaren daarvoor, stelde verzamelaar _en kenner van de Vlaardingse stadsgeschiedenis, -Jan Borsboom een fototentoonstelling samen voor het Visscrijmuseum. Zowel de situatie van voor 1900 fs de bouwwerkzaamheden begin jaren twintig en begin jaren negentig komen aan bod. Maassluis Het Zuidhollands Landschap heeft voor zaterdag 12 •maart een excursie langs de Nieuwe Poel in het Sta- éïduinse Bos op het programma staan. De poel is het •eldorado van kikkers, salamanders, padden en vele forten waterplanten, waterinsecten en watervogels, vyaaraan uitgebreid aandacht zal worden besteed. De £Scur"sie begint om 10.30 uur bij het bezoekerscen trum d'Oude Koestal in het Staelduinse Bos. Cursussen maart SCHIEDAM Kjmoklei. Klubhuis Zuid, 19.30-22.30u. (vier lessen, 40,-). Badminton. 'Be Blauwe Brug, 19.00-22.30u. (vier maanden, 50,-). Maandag 14 maart KLAARDINGEN Assertiviteit. Wijkcentrum Holy, 13.45-15,45u. (acht bijeenkomsten, f35,-). -Dinsdag 15 maart "SCHIEDAM .Kijken naar kunst. Artoteek Schiedam, 19.30-21.30u. (zes bijeenkom en, 75,-). d&AARDINGEN •Vrouwenbestaan. Stichting Coerke, P.K. Drossaartstraat 65, 13.30- -15.30U. (vier lessen, 25,-). Omgaan met elkaar. Wijkcentrum Holy, jkifj-ll.lOu. (acht bijeenkomsten, 35,-). ïïonderdag 17 maart VLAARDINGEN Iedere tijd is 'leef-tijd. Wijkcentrum Holy, 9.30-11.30U. (acht bijeen komsten, 35,-). SI 1 Door Ben van Haren Vlaardingen - De mond van Chris Bezooijen valt open. Dick Borst heeft zojuist gezegd, welk liedje hij het meest geslaagd vindt in de musical, die ze gezamenlijk schreven. „Qua tekst en melodie vind ik 'Eens geeft de zee haar do den weer' het mooiste," bekent de componist en muzikaal leider van 'Brood uit het water' na enig ge peins. De verbazing is groot bij tekst schrijver Bezooijen. „Jij wilde dat eigenlijk niet? Je zag het in het begin zelfs helemaal niet zitten," reageert hij. „Ik weet nog hoe hij, toen we voor het eerst hier bij elkaar zaten om de musical te schrijven, het papier wegschoof waarop ik dat zinnetje had ge schreven. Ik vergeet het niet, want ik vond het juist zo mooi klinken en hij zei afkeurend: Wat moet ik daar nou mee?" In de hoek van de ontspannings ruimte van ouderenflat De Bol der, waar de 64-jarige Borst woont, ontmoet ik het duo. We zit ten aan het tafeltje waar ze ander halfjaar lang elke vrijdagmiddag bezig zijn geweest aan het 'verta len' van het boek van Fenand van den Oever tot musical. „De tafel is heel gebleven, maar het is wel een gevecht geweest," constateren ze achteraf. „Er is heel wat geknokt en gebekvecht, maar we zijn er al tijd uitgekomen." Ruim twee jaar geleden kwamen ze op het idee om een musical te schrijven over de haringvisserij, die zo veel heeft betekend voor Vlaardingen. Ter voorbereiding kreeg Schiedammer Bezooijen van ras-haringkop Borst de meest gelezen Vlaardingse streekroman mee naar huis. Na vlotte lezing concludeerde de tekstschrijver dat 'Brood uit het water' hét ver haal was voor de beoogde musi cal. Nieuwe uitgave Vlak na de oorlog vond dit, onder pseudoniem door de-yisserij-jour- ïnalist Jaap Kolkmangébehreveri-- boëk in de Nobelreeks vlot zijn weg naar de huiskamers. Het werd later onderdeel van een tri logie. In totaal werden.er 200.000 exemplaren" verkocht" em^iblipjl theken in de omgeving vari Vlaar-1;* dingen en Velsen, waar Kolkman heen verhuisde en jarenlang wet houder was, zijn wel gelukkig met de beslissing van uitgeverij G. F. Callenbacl in Nijkerk om bij ge legenheid van de musical met een nieuwe uitgave te komen. Hun oude exemplaren zijn veel ge vraagd en aan vervanging toe. Toen Borst en Bezooijen en ver volgens het Vlaardings Musical Gezelschap het over die keuze eens waren geworden en boven dien uitgever Callenbach en de weduwe Kolkman toestemming gaven, pas toen begon het weke lijkse gevecht van het duo. Chris Bezooijen: „We konden zo teksten overnemen uit het boek. De woordkeus en de zinsopbouw is prachtig en we hebben er veel van gebruikt." Dick Borst: „Jazeker, enerzijds is er het verhaal wat helemaal over eind, moet blijven maar ander zijds is het wel een musical." En daarin zat dë"tweestrijd. Het gevecht om de oorspronkelijk heid te handhaven maar er ook een show van te maken. worden overbrugd. Dan moet je keuzes maken. Daar komt nog bij, dat Chris het boek als een evange lie opvatte, waarin dus niet ge schrapt zou kunnen worden. Hij vond dat er anders teveel verloren zou gaan." Aanpassingen Bezooijen: „Klopt, ik had er moei te mee. Toch begreep ik ook wel, dat aanpassingen nodig waren. Het boek speelt zich bijvoorbeeld bijna helemaal op zee af. Tech nisch was dat allemaal wel op te lossen, maar om het verhaal dui delijk te maken moet ook het le ven in Vlaardingen, aan de wal, voor het voetlicht komen." Borst: „Zo kwam er ook ruimte voor de vrouwen in ons gezel schap, die nu onder meer op de boetzolder en het land te zien zijn. Ook de 'natte' en de 'droge' kui pers hebben we in de musical ge bracht. Verder een ontmpetin tussen twee stadszwfe^etÉ^ het echt nooit hebben gesprolferi.'Nu tre den Aai Pap en Oranje Gerrit sa men op." Chris bekent: „Zulke dingen zijn nodig voor de sfeer. In die kui persshow komen bijvoorbeeld de vrouwen op de zogenaamde kui- Dick Borst (links) en Chris Bezooij en zetten de laatste punt jes op de iaan het toch heel gebleven ta feltje in de ontspan ningszaal van De Bolder. Foto Den nes van der Wel/Roel Dijkstra 'enigste' en 'nooit geen' is hem een gruwel, maar komt wel voor in de musical want het is typisch Vlaardings." Het artistieke duo is, zij het strij dend, tot soms zeer creatieve op lossingen gekomen. Zo stond Dick Borst erop. dat alle gebruikte namen en bijnamen ('tweede van's', noemt Fenand van den Oever ze in zijn voor woord) in het stuk zouden voorko men omdat het zo herkenbaar is voor het Vlaardingen van begin deze eeuw. Chris Bezooijen kreeg dus aan het begin van de lange rit een kleine veertig namen op een briefje, maar vroeg zich af hoe de praktische invulling in hemels naam moest plaatsvinden. Al ru ziënd en pratend werd een prach tige oplossing gevonden. Op de stoel bij de barbier tegenover de 'den van regisseur .Eri'c .QliVjsbapk praateen stel oude ri der Ende in de Iqoprvaiider o *Yhacdingers elkaar bij over de tijd bovendien no'g mooier^ ge--v ontwikkelingen in'de plaatselijke groeid." erkennen ze gaarne. gemeenschap. Over elkaar zeggen ze: „Dick is wat vrijbuiterig. Als het maar lek-De musical 'Brood uit het water' ker overkomt bij i het publiek. van: Chris Bezooijen en Dick Chris is een perfeqüomsbiöp hêtnincBorstKL.-gaat "vólgende week gebied van de Nederrriridèe'Laai."0woensdag in dè Stadsgehoorzaal Het gebruik van woorden ais in première. pertjesmaandag bij hun mannen op het werk. Dat gebeurde nooit, maar het maakt het verhaal wel beter." Dick: „In een musical moetje het publiek ook eens even adem laten halen." Een dan een beetje fel: „Er zijn mensen in Vlaardingen, die het maken van een musical van dit boek afkeuren. Tegen standers dus, die redeneren dat het een serieus verhaal is van kommer en kwel wat je niet kan vatten in een musical, wat zij uit leggen als iets feestelijks. Dat klopt natuurlijk niet, maar boven dien doen zij alsof er toen geen humor bestond." Mooier gegroeid Chris Bezooijen en Dick Borst zijn allebei gelukkig met het pro- dukt zoals het nu staat, „Het is Woensdag 9 maart SCHIEDAM Dienstencentrum de 4 Molens. Vrij dansen, 19.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Die Herren Da- men Lassen Bitten, door: Chez Neus Berlin. 20.15u. Harmonie. Voor ronde Groot Vlaardings Songfestival. 19.30u. Dienstencentrum West. Dansavond. 19.30u. ROTTERDAM i Lantaren/Venster. De mensenha ter, 21.00u. Harbour Connection: Drifting. 20.30u. Rotterdamse Schouwburg Kimonosisters, 20.30u. Scapino Rotterdam, 20.15u. Theater Zuidplein De Beri ni's, 20.15u. Bart Stultiens. 20.30u. The Act. Jam session, 22.00u. De Doelen Schubertiade. 20.15u. Doelencafé. Sophistica ted Ladies. 22.00u. Groove Gar den. Bringdown the house, 21.30U. Luxor Theater. Benny Neyman, 20.15u. Popular. Tussen vleugel hand. 20.15u. Sorbonne. Simone Pormes, 22.00u. Nederlands Ar chitectuur Instituut. The Swedish Model in Housing and Architecture, 20.00u. Zaal De Unie. On Top of the World, 20.30u. Donderdag 10 maart VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Tussentijds-; (film), 14.00 en 20.30u. De minister- van ruimtelijke ordening. doom- Raymond van het Groenewoud.1 20.15u. Grote Kerk. Lunchconcert, door: Aad Zoutendijk, 12.45u. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Middagpauze-:, concert. 12.45u. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - Met een grote zak lantaarn schijnt oefenruimte-ex ploitant Paul Post in de donkere vochtige ruimten van het voorma lige jongerencentrum Labyrint aan de Vlaardingse Zomerstraat. Hoewel het dichtgetimmerde pand aan de buitenkant anders doet vermoeden, is het binnen re delijk opgeruimd. Het complete interieur is vlak voor de sluiting, ruim twee jaar geleden, al wegge haald. Maar dat wat is achterge bleven, is grondig gesloopt. Geen lampje is meer heel, de nog aanwezige elektriciteitsdraden zijn losgetrokken, een deur is met geen mogelijkheid open te krij gen. Een lichte brandlucht herin nert aan een eerder brandje in de hal. De vloer voor de brievenbus is bezaaid met brieven en folder materiaal, waaronder ook dc be ruchte blauwe envelop van de be lastingdienst. Gericht aan P. Post, nog voor hij zich rechtmatig eige naar van Labyrint mag noemen. Post weidt uit 'over zijn plannen voor een nieuw muziekcentrum aan de Zomerstraat, al schuife lend over de door mosgroei spek gladde vloer. Het voormalige jon gerencentrum doet met recht haar naam eer aan, het is, een doolhof-achtig, duister geheel. Niet mooi, erkent de nieuwe be heerder, maar zeer functioneel. En een redelijk alternatief voor het huidige oefeneomplex aan de Koningin Wilhelminahaven. Dit Repetitiehuis moet verdwijnen omdat de onderburen (Podium/ Gallery X) de tussenliggende ver dieping willen aanwenden als snookercentrum. Post: „We ver oorzaken nu teveel geluidsover last. De houten vloer werkt als een trommel: het is een kakafonie van geluid met al die repeterende bands. Isoleren is mogelijk, maar kost veel teveel geld." Na ruim een jaar zoeken en on derhandelen wordt Labyrint de nieuwe locatie. Straks zullen hier acht oefenruimtes herrijzen, goed voor gemiddeld tachtig bands per week. Eén oefenruimte doet tege lijkertijd dienst als low-budget opnamestudio. Een raam ver bindt deze ruimte met de regieka mer in de voormalige kleedka mer. Vlaardinger Stan Stolk, ex- bassist van de formatie Flairck, treedt als geluidstechnicus op en stelt hiervoor zijn opname-appa- ratuur ter beschikking. Programmering Mede-initiatiefnemer Frank To- meï van de Stichting Popoverleg Vlaardingen neemt in de grote zaal de programmering op zich. Wekelijks zullen hier bands op treden die in het commerciële cir cuit moeilijk aan de bak komen. Ook wil hij op doordeweekse avonden jamsessies programme ren. „Maar alle culturele uitingen zijn denkbaar." benadrukt To- meï. „We willen ons niet alleen richten op muziek, ook theaterop tredens, dansvoorstellingen of modeshows zijn mogelijk. Men sen met goede ideëen zijn van harte welkom. Als we maar niets voorschotelen waar niemand op zit te wachten." Met de verkoop van het pand aan Post voor 350.000 gulden heeft de gemeente Vlaardingen bedongen dat één ruimte in Labyrint wordt Oefenruimte exploitant Paul Post schijnt in de grote zaal, waar straks Frank Tomet (rechts) weke- lijks bands laat optreden. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra gereserveerd voor de jeugd in het centrum. Het voormalige cafeetje zal volledig bestemd zijn veor de ze in het verleden voor veel over last zorgende jongeren. Paul Post is zeer te spreken over deze oplos sing omdat zo zijn kosten aardig worden gedrukt. Vlaardingen huurt minstens tien jaar lang de nieuwe jongerensoos voor 30.550 gulden per jaar. De kersverse beheerder verwacht dat de eerste bands begin juni te recht kunnen in dc nieuwe oefen ruimtes met volledig vernieuwde speelinstallaties. Vlak na de zo mer moet het volledige pand klaar zijn. Voor het zover is. moet er nog veel werk worden verricht, realiseert hij zich. Grootste pro bleem vormt de isolatie van het gebouw. De nieuwe landelijke normen voor jongerencentra heeft tot gevolg dat Labyrint voor 150.000 gulden moet worden ge- isoleerd. Niet alleen worden alle ramen dichtgemetseld, ook krij gen de muren en plafonds een vijftig centimeter dikke isolatie laag. „Het wordt net een moderne bunker," voorspelt Post. eomputerserviceburo COMPUTER PROBLEMEN? BEL: 0104 260955 TOT 22.00 UUR Wij bieden een totaal oplossing voor het Midden- en Kleinbedrijf! ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Made in K America* (al) dag. li.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: The' Firm' (16) dag. 8. Calypso 1: 'The remains of the day' (al) dag. 1.15-5- 8.30. CaIypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'The age of Innocen ce' (al) dag. 8.45. Calypso-3: The Joy Luck Club' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 1: 'Mrs- .Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Demolition', Man' (16) dag.. ^76.^5-9.30. .Cine- rama 3: 'Carlito's VVay' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Cinerama 4: 'Ka- lifornia' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Sleepless in": Seattle' (al) dag. 4-6.45-9,30. Cor so: 'Schindier'slist' (12) dag. 2-8. Imax Theater: -'"Sharks1' (al)-' dag. 2.4.8.30. 'Mountain''Gorilla' (al)" dag. 1-3-7.30. 'Het grote Barrière Rif' (al) dag. 11. 'Speed Picture Holland' (al) dag. 12. Lantaren/ Venster 1: 'Naked' dag.(beh.zo.) 7.30-10. Lantaren/Venster 2: 'Ufe according to Agfa' dag. 7,30. 'Le Jeune Werther' dag. 10. Lantaren Venster 3:'The Snapper' dag. 8-10. Lantaren/Venster 4: 'El Mariachi';. dag. 8-10. Lumière 1: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 2: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 8.15. Rex: 'Babyion Blue' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstel ling, Thalia: The three musketeers' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Door Jan Rozendaal Vlaardingen - Hoe serieus was de poging van dc Socialistische Par tij om in het nieuwe college van Vlaardingen te gaan zitten? En: wie is er schuldig aan het feit dat de grootste partij (van vijf naar ze ven zetels) niet in dc nieuwe coali tie komt? Dat zijn dc twee vragen die zijn blijven hangen na de bijeenkomst van maandagavond in de koffie kamer van het stadhuis. Onder voorzitterschap van Remi Poppe, de lijstaanvoerder van de SP, za ten de andere zeven fracties met één of twee mensen aan tafel. Om te praten over de nieuwe coalitie. De uitnodiging straalde gezag uit. Ondertekend door het waar nemend hoofd van de afdeling be stuurszaken van de gemeente. Ook aan de pers, want natuurlijk wilde de SP aan de stemmers dui delijk maken dat zij toch alles in het werk hebben gesteld om be- stuursverantwoordelijkheid te nemen. Daar was de hele poppen kast voor opgezet, want na het uit wisselen van de beleefdheden ('Wij willen de SP feliciteren met die zeven zetels') verviel het be raad in een wazig heen-en-weer gepraat. De SP wilde toch eigen lijk met niemand in het college en niemand wilde met de SP in het college. En daarmee is de eerste vraag (Hoe serieus wilde de SP?) snel beantwoord. De SP doet geen con cessies. De SP wil het bestuur he lemaal op z'n kop gooien en moest daarvoor twee wethouders- stoelen in het college hebben. Beide punten zy n voor de overige partijen onbespreekbaar. Met de SP kun je in de oppositie af en toe op een puntje scoren (ook de SGP RPF/GPV en WD), maar samen een beleid uitstippelen, daar komt meer voor kijken. Maar wie is er nu schuldig aan dat de SP, de grote winnaar van de gemeente raadsverkiezingen, niet in de co alitie komt? De overige partijen, want zij willen zich niet schikken in de lijnen van de grootste partij. De SP, omdat de overige partijen zich niet kunnen schikken in dat beleid. Het wijkt te veel af van wat gebruikelijk is. En moeten PvdA, CDA, WD cn D66 dan, omdat negentien procent van de Vlaardingers die woensdag de stem op Poppe heeft uitgebracht het beleid helemaal omgooien? Zo maar, opeens? Het is goed te realiseren dat 81 procent niet op de SP stemde, waarvan achttien op de PvdA. Daar kan bij de vorming van een coalitie ook niet omheen worden gegaan. Schuldigen zijn er niet, hoe zeer de SP daarop ook zal hameren. Of ze zijn allemaal schuldig. In elk geval zit de SP weer gewoon in de rol waarin deze partij groot is ge worden: 'Stem tegen, stem SP'. De SP was tegen, is tegen en zal altijd tegen blijven. Een factor van belang in de Vlaar dingse politiek om rekening mee te houden, dat zeker. De nieuwe coalitie zal daarom zeker moeten luisteren naar deze grote opposi tiepartij, maar dat kan wel aan Poppe cs worden overgelaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1