15 'Liberiaans meisje gaat goed vooruit in Sophia' ffcriï'' Kijkdag bij energiezuinige woningen in Spaland genda 'De aardigste klanten kunnen winkeldieven zijn' Willem Dijkshoorn wil weer kievitsei overhandigen Mondje open, mondje dicht Teruggave belasting Ex-dwangarbeiders komen bijeen Het zout verzouten Monument verhuist naar Hofsingel Posita zoekt nieuwe leden Arrogantie V'. AMP BEL: 0104271571 Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 maart 1994 Schiedam Mondje open, mondje dicht is de naam van een schoolproject van de GGD NWN. Deze maand beste den peuterspeelzaal Ukkenput in de Dwarsstraat en basisschool de Gorzen uitgebreid aandacht aan tand- verzorging. De kinderen leren op speelse wijze hoe ze hun gebit moeten verzorgen, Vanaf woensdag gaan ze hun tanden, poetsen op de peuterspeelzaal en op school en krijgen daarvoor een tandenborstel en een tube tandpasta. Op de basisschool gaan de kinderen met plakverklikkers werken om te zien of ze wel goed poetsen. Woensdag 23 maart vertelt schoollogopediste Eve lien Schelling in iedere klas iets over logopedie, voe ding, fluoride en tandartsbezoek. De ouders van jonge kinderen in Schiedam-Zuid komen ook aan bod, tijdens een ouderavond op 28 maart op basis school de Gorzen. Tijdens deze avond'(aanvang 19.30 uur) krijgen de ouders poetsinstructies en wordt hen verteld over de invloed van verkeerd mondgedrag als duimen, vingerzuigen en speengebruik. Voor aanmelden en informatie: Rob van der Mark (OBS de Gorzen), 4267815 of Lidy Okkerman van de GGD NWN, tel 43456555. Schoolverlaters of jongeren die vakantiewerk heb ben gedaan, kunnen bij de FNV-Sehiedam terecht voor hulp bij het invullen van hun belastingbiljet. Een afspraak maken is dan wel gewenst, via 4730171. Op dit telefoonnummer kunnen ook inlichting wor den ingewonnen over het belastingbiljet en de voor waarden om belastinggeld terug te krijgen. Vlaardingen Alle leden van de Vereniging Dwangarbeiders Ne derland Tweede Wereldoorlog, regio Zuid-Holland Zuid rijn welkom op een contactochtend in de zaal van ouderencentrum Vaartland te Vlaardingen. De bijeenkomst vindt donderdag plaats tussen 10.00 en 12.00 uur. Niet alleen de leden en hun echtgenotes en partners zijn welkom, ook ex-dwangarbeiders uit de Tweede Wereldoorlog die wat meer van de vereni ging willen weten, zijn uitgenodigd. Landelijk voorzitter, oud-Vlaardïnger Aart Pontier vertelt tijdens de contactochtend over zijn boek dat op stapel staat over de Vlaardingse dwangarbeiders uit de Tweede "Wereldoorlog. Eerder stelde hij al met andere Lager Kinrig samen, een boek met histori sche feiten, persoonlijke belevenissen en die van en kele andere d Directeur Frits Loomeijcr van het Visserijmuseum geeft donderdagavond vanaf acht uur uitleg over het museumkadeproject. Na de pauze licht auteur en be stuurslid Peter Zuydgecst een tipje van de sluier op over zijn nieuwe boek 'Het zout verzouten', over de na-ooriogse Vlaardingse Visserij. Het boek wordt of ficieel 14 juni gepresenteerd tijdens de opening van de gelijknamige tentoonstelling in het museum. Het herdenkingsmonument aan de Huis te Velde- iaan verhuist naar de heemtuin aan de Hofsingel. Voor 1 mei moet het op de nieuwe plek staan. De drie houten palen waar het monument op komt te rusten, zijn inmiddels de grond in gegaan. Het is de bedoeling dat het plein in een schelpvorm wordt be straat met gelige stenen. Als sierbestrating worden stroken met Énderhoofdjes betegeld. Het plein wordt omsloten door zogenoemde schakelpalen die enkele decimeters boven, de bestrating uitsteken. De straatwerkzaaamheden moeten half april zijn afge rond. Daarna worden de groenstroken aangepakt. De Maaslandse postzegelvereniging Posita is een ac tie gestart om nieuwe leden te werven. Aan de leden wordt verzocht nieuwe postzegelverzamelaars te in troduceren: zodra die zich hebben aangemeld, ligt er voor de aanbrenger een aardigheidje in de vorm van een waardebon klaar. Voor woensdag 16 maart heeft Posita weer een vei ling belegd in het verenigingsgebouw aan het Doel- pad met niet minder dan zestig kavels. De aanvang is 20.00 uur. Vooraf wordt een bijeenkomst van de jeugdafdeling gehouden, met zestien te veilen ka vels. Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De stemmen van de verkiezingen voor de gemeenteraad van Schiedam rijn nauwelijks geteld of er wordt al gesproken over een nieuw college van B en W. Dit is natuurlijk heel normaal, vooral nu het zittende colle ge door verliezen amper een meerderheid heeft in de nieuwe raad, die nu 35 leden telt, namelijk 18 zetels onderverdeeld in 9 zetels voor de '•'PvdA, 6 zetels voor D66 en 3 zetels voor Groenlinks. Welke geluiden worden er nu gehoord: „Het college moet een zo breed mogelijke samenstelling hebben" en: „Het college moet uit de vijf grote .partijen bestaan." Dit zijn vooral geluiden uit de hoek van D66 en het CDA, terwijl Groenlinks suggereerde dat Solidair '93 en Gemeente Be langen Schiedam (GBS) niet voor een wethouderszetel in aanmerking komen. De heer De Leede gaat er kennelijk aan voorbij, dat Solidair '93 er, GBS tezamen meer stemmen hebben gekregen dan zijn partij Groenlinks. Nu zijn dit volgens hun zeggen goede democratische partijen, maar ge zien hun huidige opstelling is dit nauwelijks democratisch te noemen maar meer een opstelling naar machtshonger en vooral het binnenha len van een wethouderszetel. Dus ook angst voor het verlies van een baan, of het graag hebben van een baan. Kort samengevat komt dit neer op het hebben van een baan met een riant inkomen. Wat vergeten wordt is dat er ook nog inwoners zijn, die niet op de vijf 'grote' partijen hebben gestemd en deze kiezers worden op deze wijze helemaal buiten spel gezet. Dat zal kwaad bloed zetten en over vier jaar een weer andere samenstelling van de gemeenteraad geven. Alsof de le den van de vijf 'grote' partijen in de achter ons liggende tijd niets ge leerd hebben. Wat een arrogantie. Gemeente Belangen Schiedam Door Danielle Krommenhoek Rotterdam/Vlaardingen - Het door de Vlaardingse Rosemarie Donkersloot onder de hoede genomen Liberiaanse meisje Lo- vette Sando maakt het naar omstandigheden goed. En dat mag, in vergelijking met nog geen halfjaar geleden, opzienbarend worden genoemd. Aj; Begin november verscheen er een artikel in deze krant over het meisje. Lovettes stofwisseling ging niet zoals het hoorde: ze had geen anus en de ontlasting kwam door twee uitstulpingen in haar buik naar buiten. Toen de Vlaar dingse Rosemarie Donkersloot als voorzitter van de Stichting Li fe for Liberia een bezoek bracht aan dat land, zag ze Lovette voor het eerst in een hospitaal in Monrovia. Ze schrok van de om standigheden waarin het meisje verkeerde. Terug in Nederland probeerde Donkersloot geld bij elkaar te krijgen om het meisje te laten helpen. Volgens het hoofd van de afdeling Kinderheelkunde van het Sophia Kinderziekenhuis, J.C. Molenaar, moest Lovette in Nederland wor den geholpen. Hij betwijfelde of de artsen daar over de deskundig heid beschikken om de ernstige lichamelijke afwijking te verhel pen. En zo kwam op 1 februari Lo vette in het Rotterdamse zieken huis aan. De eerste week was ge vuld met onderzoeken. Er werden foto's en een nierscan gemaakt die uitwezen "dat het bacterie-ge- vaar was geweken. Op 14 februari werd ze voor de eerste keer geope reerd. Na de eerste operatie heeft Lovette een anus, die nu nog niet werkt. De eerste operatie blijkt goed te zijn gelukt. „Bij een tweede operatie, over een week of vijf. krijgen de darmen vermoedelijk weer een plaatsje in de buik; Hopelijk verloopt Lovet tes ontlasting dan op een gewone manier. Waarschijnlijk zal ze voorlopig nog wel problemen houden, maar wie weet, mis schien komt het helemaal goed," zegt Rosemarie Donkersloot ver wachtingsvol. Lovette noemt de Vlaardingse 'Ma-Rose'. Haar man, die volgens Lovette 'Pappie-Aad' heet, steekt ook regelmatig 'zijn hoofd om de deur van Lovettes kamer. 'Ma-Ro- se' brengt naast haar baan als on derwijzeres ongeveer drie uur per dag met het meisje door „Het houdt niet op als het meisje een maal hier is. Volgens de berichten schatten we haar leeftijd zes jaar, maar met bet oog op haar kennis en haar doen en laten lijkt ze meer een jaar of vier. Ze kan bij voorbeeld kleuren niet benoe men. Lovette heeft een behoorlij ke achterstand opgelopen. Er gaat een hoop tijd in zitten om dat in te halen," aldus Donkersloot. Lovette lijkt het prima naar haar zin te hebben in het ziekenhuis, 's Ochtends gaat ze naar school en 's middags is ze te vinden in de hob bykamer, waar ze inmiddels een onderzetter voor glazen van kraaltjes heeft gemaakt. Vorige week deed ze mee aan een college voor studenten medicijnen. Vol gens Donkersloot vond ze dat fan tastisch: „Zo'n college wordt met behulp van een groot scherm ge geven, zodat iedereen het kan vol gen. Ze dacht dat ze op de televi sie was," lacht 'Ma-Rose'. Het meisje As-dol op softdrinks en I A A '.i 'koekies'. Boven haar bed staan een heleboel kaarten beren en een foto van de emir van Koeweit. Toen Donkersloot geld wilde in zamelen voor de overtocht en ver blijf van Lovette, schreef ze diver se instellingen aan. Eén daarvan was de Liberian Association Hol land (LAH). Op haar beurt stuur de de LAH een brief naar emir Ja- ber AI-Sabali van Koeweit. De emir reageerde met een bedrag van 25.000 dollar (48.000 gulden). De donatie van de emir was vol- gens de Koeweitse ambassadeur Ali Al-Sammak in Nederland een 'persoonlijke geste'. De emir schenkt veel geld aan kinderen. „Zeker sinds^ de: Iraaksè" invasie zamelen de emir, de "ering en het volk vaak geld ii or huma nitaire doeleinden. We hebben gezien hoe onze kinderen tijdens de oorlog hebben geleden. De emir heeft uit eigen naam geld ter beschikking gesteld voor Lovette. Ze heeft geluk dat de emir haar geval kops uit de yelè'mdividuele problemen. We wisten dat het geld in Nederland goed terecht zou komen, vanwege de geavan ceerde Nederlandse technologie en geneeskunde,zegt de ambas- sadeur, die het meisje inmiddels twee keer heeft bezocht. Molenaar van het Sophia Kinder ziekenhuis meent dat Lovette l'hètgoèd maakt'. „Ik heb gpede verwachtingen van de volgende operatie. Het is wel een serieuze zaak, maar het is prima te recon strueren," aldus de arts. Volgens Donkersloot heeft het meisje voorlopig een verblijfsver gunning tot mei. Dan moet rij weer een bezoekje brengen aan de vreemdelingenpolitie. „De vergunning kan worden ver lengd. Iedereen werkt gelukkig goed mee." Omdat Lovette de ko mende tijd. ook na de tweede ope ratie, nog voor controles in het ziekenhuis zal moeten verschij nen, is de eerstvolgende stap een adoptiegezin. Op die manier wordt geprobeerd enige stabiliteit in haar leven te krijgen. Spaland wordt uitgebreid met 33 woningen energiezuinige woningen met Hchtstraten, waar van drie kanten daglicht naar binnen kan schijnen. Foto Era Bouw Schiedam De Schiedamse nieuwbouwwijk Spaland krijgt er weer enkele energiezuinige wo ningen bij. De bouw van zeven premiekoop- en 26 vrije-sectorwo- ningen aan het Lavendelpad. de zogenoemde SOLI-woningen. is inmiddels gestart. De bouw van de 44 energiezuinige woningen aan de Velden is al zover dat de verschillende woningtypes kun nen worden bekeken. Donderdag kunnen de veertien premiekoopwoningen en de twin tig vrije-sectorwoningen aan de Velden worden bekeken. Deze zijn allemaal voorzien van zonne boilers en zonnecollectoren. Dit geldt ook voor de tien sociale koopwoningen. Over het SOLI-woningenproject wordt gesproken van een 'uniek project', omdat de woningen hoe wei in een rij, toch op zichzelf ('so litair') staan. Elke woning lijkt vrij te staan door de 'Hchtstraten'. dwars door de woning vanaf de voordeur over het dak naar de tuindeur. Licht en zon krijgen hierdoor van drie kanten de gele genheid de woning in te stromen. Nog meer profijt van de zon wordt getrokken door de grote zuidpui in de woonkamer cn de zonnecol lector op hot dak ten behoeve van de warmwatervoorziening. De premiekoopwoningen hebben twee bouwlagen; de vrije sector- woningen hebben nog een halve bouwlaag extra. Enkele kopwo- ningen aan de westkant zijn voor zien van een erker over twee bouwlagen. Standaard hebben de zeven premiekoopwoningen twee slaapkamers en een vide, met een mogelijkheid voor een derde slaapkamer. De 26 vrije sectorwoningen heb ben standaard drie slaapkamers en een vide. met een mogelijk heid voor vijf slaapkamers. Een vrijstaande, grotendeels houten berging staat in de achtertuin. In de tuinen is een basis gelegd voor ecologisch verantwoord tuinie ren, tussen de tuinen worden beu kenhaagjes aangelegd. Dc pre miekoopwoningen hebben een verkoopsom van 190.000. via 265.000 voor de vrije sectorwo ningen tot ƒ326.100 voor de er kerwoningen. Dinsdag 15 maart SCHIEDAM Podium. Jamsessie olv Donald, 21.00u. ROTTERDAM Luxor Theater. Purper, 20.15u. RSG. Ernesto en Marcellino, 20.00u. RSG. Crème Fralche. 21,OOu. Rotterdamse Schouw burg. Koningin moeder. 20.15u. Theater Zuid plein. De 8erini's, 20.15u. Dizzy. Free Kick. 22.00u. De Doelen. Nederlands blazersen semble en slagwerkgroep Den Haag, 20.15u. Vermeer Quartet (Chicago), 20.15u. Holland Casino. Crossro ads. 19.00u. Zaal de Unie, Kwes tie. 20.30u. Woensdag 16 maart SCHIEDAM Dienstencentrum de 4 Bloemschikken. 13.30u. DeS hut. CNV-spreekuur. 14.00u. VLAARDINGEN Harmonie. Maartje Negentig pentheater). 14.00u. hoorzaal. Brood uit het wal Vlaardings Musical Ge; 20.00u. ROTTERDAM De Doelen. Ensemble Ha; servatorium, 12.45u. Opt Marktconcert, ll.OOu. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'De klei ne blonde dood' (al) dag. 11.45- 2.15-4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: The Firm' (16) dag. 8. Calypso 1: 'In the name of the father" (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45. The remains of the day' (al) dag. 8.45. Calypso-3: 'The Joy Luck Club' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Demoli tion Man' (16) dag. 4-6.45-9.30. Cinerama 3: "Carlito's Way' (16) dag. 1.15-4,30-8.15. Cinerama 4: 'Kaiifomia' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Schindler'sList' (12)dag. 2-8.1max Theater: 'Sharks'- (al) dag. 2.4.8.30. 'Mountain.. Gorilla' (al) dag. 1-3-7.30. 'Het grote Barriere Rif (al) dag. 11. 'Speed Picture Holland' (al) dag. 12. Lantaren/ Venster 1: Trois couleurs: Blanc' (16) dag.8-10 wo.2. lantaren/ Venster 2: 'Cités Cites* en "Difficile de prevoir' wo.8. 'What about Ida en Circumnavi Gation'wo.9.30. 'El Ma- riachi' (16) dag.beh.di. 10.30. 'Win- tergasten' dï.8 "Salo. of de 120 da gen van Sodom' di.10. Lantaren/ Venster 3: 'Naked* dag.7.30-10. Lantaren/Venster 4: The Snapper' dag (beh.ma)lO) 8-10 Lumière 1: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: Wayne's world 2' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 3: 'Mrs.Doubtfire"(al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 4: The hou se of the spirits" (16) dag. 8.15. Hex: 'Lecher' (18) dag.vanaf 12 doorl- .voorstelling. Thalia: The three musketeers' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. computerserviceburo NETWERK BEHEER? TOT 22.00 UUR Wij bieden een totaal oplossing voor het Midden- en Kleinbedrijf Maassluis - Het initiatief van de Ondernemers Federatie Maas sluis (OFM) om de winkeliers door middel van nieuwsbrieven en bijeenkomsten bij te scholen over het omgaan met winkeldie ven, is dcor veel middenstanders positief ontvangen. Vooral in de binnenstad en winkelcentrum Koningshoek worden veel mid denstanders geplaagd door win keldiefstallen. „Ook als verdachte personen niet stelen," zegt een personeelslid van de kruidenwinkel in de Ko ningshoek, „kosten ze je geld. Want als je ze in de gaten moet houden, kun je geen Wanten hel pen. Het komt wel eens voor dat een klant dan weggaat. Het zelfde probleem heb je als je een winkel dief betrapt en aanhoudt. In de tijd totdat de politie er is, kun je geen mensen heipen. Vast staat wel dat er meer werdt gesto len. Hoofdzakelijk door de jeugd en vrouwen. Afslankmiddelen zijn het meest geliefd." Het personeel moet altijd bijzon- der alert zijn. Op het moment dat ze haar verhaal doet, steekt een peuter een stukje zeep in zijn. zak. Dat blijkt als de moeder bij de kassa haar kind het zeepje afpakt en vermanend toespreekt. „Dat bedoel ik nou," zegt ze. „Je mag eigenlijk niemand uit het oog ver liezen." Ook de Kado-Boetiek een stukje verderop in het overdekte winkel centrum heeft veelvuldig te kam pen met winkeldiefstallen. Pak ken doen de twee personeelsle den bijna nooit iemand. „Dat is ook het frustrerende." zegt één van hen. „Er wordt hoofdzakelijk op de drukke tijden gepikt. Daar komt je pas achter als de winkel dicht is." De eigenares van een kleding zaak zegt gek te worden van de winkeldiefstallen. „De aardigste mensen kunnen winkeldieven zijn. Ze zijn heel vriendelijk, kopen ook wel iets maar later kom je er achter dat ze een kledingstuk dat ze hebben gepast, in hun tas heb ben gestoken. Dat heb ik al een paar maal meegemaakt. Zodoen de ga je natuurlijk iedereen ver denken." Videofilm Om de middenstanders inzicht te geven in het gedrag van winkel dieven, wordt tijdens dc komende bijeenkomsten van de OFM in sa menwerking met de politie een speciale videofilm vertoond. Daarbij komt ook aan bod hoe moet worden gereageerd bij een winkeldiefstal. Er is zelfs een in structie voor het handeten bij een overval in voorbereiding. Aangiften. wil de politie zo veel mogelijk zien. Ook van de be drijven op de terreinen Kapelpol der en Nieuwe Waterweg. Geble ken is dat de helft van de gepleeg de delicten niet wordt gemeld. Komende week krijgen de bedrij ven een enquête in de bus. Daaruit moet blijken of er vol doende interesse is voor het be veilig ingn plan. Bij voldoende ani mo wordt begin volgend jaar be gonnen met het inzetten van toe zichthouders. Onderzocht wordt of die ingeschakeld moeten wor den via een beveiligingsdienst of uit een werkgelegenheidsproject. „Eigenlijk." reageert een woord voerder van technisch bureau Daal man dat veelvuldig last heeft van de kleine criminaliteit, „is het te gek dat het ru >dig is. Maar als je weet dat we door vandalen al zo'n 40.000 gulden schade hebben op gelopen, wordt het wel hoog tijd dat er iets gebeurt. Het voormali ge Elementum-pand is zo onder hand al helemaal gesloopt door vernielzichtige lieden." Maasland - Ais het aan Maas- lander Willem Dijkshoorn ligt, wordt de traditie van het aanbie den van het eerste kievitsei in ere hersteld. Volgens Dijks hoorn tast het rapen van de eer ste eieren het bestand van de kieviten niet aan. Vrijdagmiddag omstreeks een uur vond Dijkshoorn (51) in de Duifpolder vlakbij zijn woning aan deKwakelweg een kievitsei. Het is aan de vroege kant en Dijkshoorn dacht het eerste ei van 1994 gevonden te hebben. Hem waren toen nog geen ande re meldingen bekend. Hij wilde ermee naar de burgemeester van Maasland. Een telefoontje naar burge meester Mary Kokxhoorn leer de dat zij het aanbieden van het ei afwijst. Helemaal een verrassing was het niet, want in voorgaande ja ren was dit ook al gebeurd. „Jammer, het is toch een tradi tie van vroeger van het platte land. De koningin kreeg altijd het eerste ei, het tweede was voor de burgemeester", aldus Dijkshoorn. „Het rapen van de eerste eieren is beslist geen verarming van het vogelbestand", meent de jaarlijks naar eieren speurende Dijkshoorn. „De eerste legsels sneuvelen over het algemeen toch altijd door het het werk van de boeren op het land." Willem Dijkshoorn beaamt dat het eerste ei dit jaar wel erg vroeg is gevonden, Drie weken terug waren de sloten immers nog dichtgevroren en werd er nog volop geschaatst. Dijks hoorn; ,Jk sta er verbaasd over dat de natuur zich zo snel her stelt. Ik heb jaren geleden wel eens een ei gevonden op 6 maart, maar nu, kort na zo'n vor stperiode is het wel uitzonder lijk". Voor Willem Dijkshoorn is het zoeken van kievitseieren een soort passie. „Ais de kieviten en grutto's beginnen te roepen, is dat een goed teken. Dat luidt het voorjaar in. Dan krijg ik altijd de kriebels en moet ik de polder in. Dan probeer ik zo snel mogelijk een kievitsei te vinden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1