Hoevenbuurt vindt cv-ketels te duur 13 Musicalgezelschap legt laatste accenten WD verwijt Maassluis lakse houding bij huisvesting van asielzoekers Rotterdams Dagblad 'Schiedamse kermis kan in toekomst groter' Gedogen lozingen Hydro Agri gehekeld Maassluis wapent zich tegen criminaliteit Massaal protest tegen kostenberekening Patrimoniums Woningstichting Adri Bras niet terug in deelraad Collegevorming Schiedam: verwijten over en weer Centrum GroenoordVoor'n warme(opfri^eirfl Overval op tabakszaak Inbraak in bouwkeet Zes maal door rood Gestolen auto's teruggevonden Dievegge pikt beddegoed Autoped met hulpniotor mèÊ Dinsdag 15 maart 1984 -è Waterweg Vlaardingen - DeVlaardingse wijkvereniging Hoevenbuurt heeft met onbegrip gerea geerd op de kosten die ge paard gaan met de vervan ging van cv-ketels in diverse woningcomplexen. Het ver enigingsbestuur noemt het onverteerbaar dat zeventien gulden extra aan huur moet worden betaald voor het plaatsen van nieuwe, zuinige ketels doorde huisbaas. Patri moniums Woningstichting (PW), Bekeken wordt op wel ke manier daartegen kan wor den geprotesteerd. De meeste woningen zijn vijftien jaar of ouder. De huidige cv-voor- ziemngen zijn aan vervanging toe. De vervanging van de verwar mingsketels wordt de komende jaren per complex uitgevoerd. Naast het plaatsen van de combi ketels wordt in elke woning een warm-watervoorziening inge bouwd zodat de boilers en geisers kunnen verdwijnen. De bewoners van de Hoevenbuurt worden in de wijkkrant gewaarschuwd voor het rooskleurige verhaal dat de wo ningen in waarde stijgen en het wooncomfort toeneemt. In de cir culaire wordt opgemerkt dat niet PW de kosten voor haar rekening neemt, maar dat de bewoners er voor moeten opdraaien.,Alle kos ten worden aan de bewoners doorberekend Zelfs de tien pro cent toezichtskosten zijn niet ver geten." Volgens het rekenmodel dat PW de wijkvereniging heeft voorge schoteld, moet 17,23 gulden per maand extra aan huur worden be taald. De jaarlijkse huurverho ging van vyf procent in ogen schouw nemend, bedragen de kosten na tien jaar 28,06 gulden en na twintig jaar 45,72 gulden. Hoewel de servicekosten (acht gulden) voor de geisers of boilers komen te vervallen, worden de verhogingen door de wijkvereni ging 'schandalig duur' genoemd. Voorzitter Sloot van de wijkver eniging: „Het is onbegrijpelijk. Vooral omdat woningbouwveren- ging Samenwerking '77 voor de zelfde operatie een tientje in re kening brengt. Ik moet straks 17.23 gulden neerleggen terwijl mijn buurman aan de overkant, die m een zelfde woningtype woont, maar tien gulden hoeft te betalen." Bij de wijkvereniging heeft de aangekondigde maatregel voor tientallen klachten gezorgd. Er is inmiddels een handtekeningen actie gestart. In de eerstvolgende vergadering komt de huurverho ging aan de orde. Een protest, zo valt te verwachten, zal niet uitblij ven. „Voorlopig zijn we alleen voornemens Patrimoniums Wo ningstichting te confronteren met de bedragen die door Samen werking '77 worden gehanteerd," aldus Sloot. Opzichter H. Elmendorp van PW vindt de klachten onterecht. „Men gaat kennelijk voorbij aan het feit dat de kosten voor het hu ren van de geiser komen te ver vallen," reageert hij. „Omdat in alle woningen nieuwe ketels wor den geplaatst, worden de huur contracten voor de geisers ont bonden. De mensen die hun geiser willen houden, hoeven daar niet meer voor te betalen. In dat geval klopt het bedrag van 17,23 gulden niet. Daar moet de 6,50 die altijd werd betaald voor de huur van de geiser, van wor den afgetrokken. Bovendien wordt niemand verplicht de nieu we warm-watervoorziening m ge bruik te nemen. Men mag dat zelf bepalen." Hoek van Holland - Adri Bras keert niet terug in de deelraad van Hoek van Holland. De nummer twee van de kan didatenlijst van de PvdA heeft laten weten niet beschikbaar te zijn voor de nieuwe periode. Hij moet voor zijn werkgever Rijkswaterstaat een aantal rei zen over de wereld maken. De eerste opdracht in Indone sië zal enkele maanden in be slag nemen. Bras kan daardoor al niet aan wezig zijn bij de beëdiging en hij vreest het raadswerk ook daarna niet meer naar behoren kunnen uitvoeren. De vrijkomende plaats naast Toos Brabander en "Wini Ver hagen zal worden bezet door HildeNoortzij. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Als eind september blijkt dat de nieuwe plaats van de kermis in Schiedam op de Broers- vest is aangeslagen, gaan de orga nisatoren proberen het feestter rein volgend jaar uit te breiden. Gedacht wordt aan het plein ach ter de Hema en de parkeerplaats die op het Stadserf wordt aange legd. „Schiedam," zegt B. Donks, voor zitter van de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders, „heeft vroeger altijd een top-kermis ge had. Als de proef met de nieuwe plek slaagt, kan de kermis groter worden." Kermis-organisator I. Janvier is van mening dat het succes niet kan uitblijven als de nieuwe loca tie in de toekomst gehandhaafd wordt. „De gemeente is de laatste jaren in verband met de plannen voor het Emmaplein steeds wat laat geweest met het verlenen van toestemming voor het van de kermis. Daardoor was het vaak moeilijk nog exploitanten naar Schiedam te krijgen. Die hadden allemaal al voor een ande re stad gekozen. Schiedam is ove rigens nog steeds populair bij de exploitanten. Regelmatig wordt gevraagd of al bekend is of de ker mis er weer komt." Omdat de kermis dit jaar op een deel van de Broersvest komt te staan, moet het auto- en vracht verkeer worden omgeleid. Het busverkeer rydt via de trambaan, dwars door de kermis heen. De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) is sterk tegen de nieuwe piek en heeft daartegen schriftelijk geprotesteerd bij de gemeenteraad. De BVSC vindt dat de kermis met thuishoort in een gebied waar om vangrijke stadsvernieuwing plaatsvindt. Vlaardingen - Een tabakszaak aan de Billitonlaan in Vlaardin gen is gistermiddag overvallen door een man. Hij bedreigde een vrouwelijk per soneelslid met een mes en som meerde haar de inhoud van de kassa te geven. De overvaller vluchtte in de richting van de Westwijk. Hoeveel geld er is buitgemaakt is niet bekend. Schiedam - Bij de Sehiedamse politie is gisteren aangifte gedaan van een inbraak in een bouwkeet aan de Singel. De dieven moeten afgelopen weekeinde hun slag hebben ge slagen. Uit de aluminium keet die werd opengeknipt, zijn twee boorma chines en een hoeveelheid hand gereedschap ontvreemd. Maassluis - In Maassluis is gis terochtend tussen acht en negen uur aan de Rozenlaan, Westbnd seweg, Uiverlaan, Laan 40/45 en de Dr. Jan Schoutenlaan een ver keerscontrole gehouden. Tijdens de controle schreef de politie zes bekeuringen uit voor het rijden door rood licht. Schiedam/Vlaardingen - In Schiedam zijn gisteren twee ge stolen auto's boven water geko men. De voertuigen -waren elders in het land gestolen. Een van de twee auto's werd aangetroffen m de Prins Mauntsstraat. Een eerder dit jaar in Schiedam gepikte auto werd in Vlaardingen teruggevonden. De eigenaren zijn van de vondst op de hoogte gesteld. Schiedam - Een 34-jarige vrouw- uit Leiden is gisteren door win kelpersoneel van de Hema in Schiedam betrapt op het stelen van beddegoed. De vrouw had drie dekbedover trekken ter waarde van een klei ne driehonderd gulden gepikt en werd aangehouden toen ze de zaak wilde verlaten Schiedam - Een 15-jarige jongen uit Schiedam heeft gisteren zijn autoped moeten inleveren bij de politie. De step was voorzien van een hulpmotor. By de politie waren klachten bin nengekomen over enkele jonge ren die m de omgeving van de Va- lenusstraat aan het vervelen wa ren. Toen de politie daar arriveerde, stuitte men of de gemotoriseerde autoped. Na anderhalfjaar werken is nu de spannïnggeslopen binnen het Vlaardings Mu sical Gezelschap bij het naderen van de première van 'Brood uit het water'. Woensdagavond moet bij het opgaan van het doek alles in orde zijn. Pas zondag kon hetgezelschapterechtin de Stadsgehoorzaal om alle uitgedachte opzetjes te testen. Hangen en staan de decorstukken goed, kleuren de eveneens zelf vervaardigde tweehonderd kostuums en kan je je er voldoende in bewegen? Hoe gaathetmet de danspassen opde overgebleven ruimte van het toneel, han gen de microfoons goed en hebben we de juiste belichting? Het zijn ogenschijn lijk kleine onderdelen, maar rij bepalen hoe de zang en het spel van de musical spelers overkomen bij de toeschouwers. Natuurlijk moest hier en daar een aan passing plaatsvinden. Er wordt hard gewerkt deze dagen door tientallen leden van het musicalgezelschap, die niet op het toneel te zien zullen rijn. Zoals bij voorbeeld de visagisten, die een speciale grimeercursus volgden om de juiste accenten te kunnen leggen. Foto Roei Dijkstra Den Haag/Vlaardingen - De Raad van State maakt binnen twee maanden bekend of Hydro Agri in Vlaardingen mag doorgaan met het lozen van radio-actief af valwater op de Nieuwe Waterweg. De Amsterdamse stichting Mil joenen Zijn Tegen heeft om stop zetting van de lozingen gevraagd. Volgens de raadsman van het be drijf, mr. N. de Mmmik, zijn de belangen van de stchting ondui delijk. „Het gaat hier om natuur lijke straling uit fosforerts, niet om kernenergie," aldus De Mun- nik bij de Raad van State. Niette min heeft Hydro Agri een vergun ning volgens de Kernenergiewet nodig, want de radio-activiteit van de gips-slurry die vrijkomt bij de produktie van fosfuurzuur is hoog. E<m woordvoerster van het minis terie van VROM zei uat cr nooit sprake is geweest van reëei ge vaar in de vele jaren dat Hydro Agri op de Waterweg loost, gens een rapport zou de hoeveel heid straling alleen minimale risi co's opleveren voor mensen die pal naast het bedrijf zouden wo nen en die bovendien "extreme Waterwegvis-eters' zijn. Namens Miljoenen Zijn Tegen hekelde raadsman mr. N. Steij- nen het gedoogbeleid. „Er wordt wat af gedoogd in Nederland, zelfs kerncentrales. Dat de over heid dat doet is al erg genoeg, maar ook de Raad van State isak rechtscollege mede verantwoor delijk voor deze wantoestanden." Steijnen doelde op het feit dat de Raad van State vorig jaar via een voorlopige uitspraak groen licht, heeft gegeven aan de gedoogver- gunning voor Hydro Agri. Overi gens zal het bedrijf voor het jaar 2000 moeten voldoen aan strenge re normen bij de lozingen. Schiedam - CDA, D66 en Groen links hebben een zeer dringend beroep gedaan op de PvdA nog deze week serieuze gesprekken te beginnen over de samenstelling van een vijfpartijen-college. De PvdA heeft, door met alle fracties in de raad afzonderlijk te praten, tot nu toe de verkeerde koers ge volgd, schrijven CDA, D66 en Groenlinks in een brandbrief aan de sociaal-democraten. Eer der werd dit standpunt al monde ling aan de PvdA medegedeeld. De drie partijen zijn van mening dat de PvdA, die als grootste frac tie het voortouw heeft genomen bij de vorming van een dagelijks DoorJelle Gunneweg Maassluis - Dc WD m Maassluis beticht het plaatselijke college van een. te lakse houding bij het treffen van maatregelen om voor 1 mei van dit jaar 174 statushou ders te huisvesten. Volgens raads lid Deen de Zeeuw is het stadsbe stuur te iaat begonnen met deze ministeriele taakstelling. „Het college dacht dat het allemaal met zo'n vaart zou lopen met als gevolg dat nu geforceerde maat regelen moeten worden getrof fen." Volgens de WD'er had in juni reeds begonnen kunnen worden met een gemiddelde reservering van vijf flatwoningen voor gemid deld drie personen per woning Dat zou na acht maanden uitein delijk 120 plaatsen hebben opge leverd. In werkelijkheid zijn er m die periode slechts 37 asielzoe kers geplaatst. De stad huisvest in totaal 66 statushouders. Wethouder Timmermans (CDA) erkent dat het stadsbestuur te weinig tijd rest om voor l mei aan dc taakstelling te kunnen vol doen. Bij het ministerie van VROM heeft het college reeds om uitstel gevraagd van de opgeleg de taak. Het stadsbestuur denkt tot 1 september nodig te hebben om alle asielzoekers te kunnen huisvesten, zonder dat er een al te grote druk op de woningmarkt wordt gelegd. „De keuze is be perkt want er zijn niet zoveel ge- schik'e panden beschikbaar." Momenteel wordt in samenwer king met de Woning Stichting Maassluis (WSM) onderzocht wel ke mogelijkheden er zijn voor de huisvesting var. de statushou ders Aanvankelijk zou het pand Sursum Corda aan de Fenacoh- uslaan worden aangekocht, maar dat viel af omdat het pand bouw technisch en pnjstechnisch met exploitabel te maken is voor dit doel De panden Zandpad 2 en Veerstraat 19 (het vroegere huis van dokter Van Loon) zijn wel aangekocht door de WSM. Hierin zullen respectievelijk tien en ne gentien personen worden gehuis vest. De WD wijst de huisvesting van de asielzoekers tn de Zandstraat en Veerstraat van de hand omdat dit 'zeer risicovol is, mede gezien de ligging van deze panden.' De Zeeuw: „De problemen die de verschillende achtergronden van de toekomstige bewoners met zich meebrengen, de uitzichtloos heid op werk etcetera geeft ons aanleiding om de asielzoekers ge spreid in Maassluis te huisves ten." De partij zegt zich hierin gesterkt te voelen door de publieke opinie. .,De omwonenden van de Zand straat hebben tot twee keer toe een gesprek gevoerd met wethou der Timmermans om hun beklag te doen over de plannen." In een brief aan de wethouder bevesti gen de bewoners hun angst voor concentratie. Ook vragen ze hoe de begeleiding gaat verlopen en of ze voldoende worden ingelicht over de ontwikkelingen. Timmermans weigert bij deze twee panden te spreken van con centratie. „Dat woord heeft een veel te negatieve lading als zou den de toekomstige bewoners zich van niemand of iets in hun omgeving aantrekken. Het gaat hier om een kleine gemeenschap die goed begeleid zal worden door een maatschappelijk werker van de gemeente Maassluis en de stichting Begeleiding Vluchtelin gen Maassluis." Volgens de wet houder hebben de bewoners na enkele gesprekken ingestemd met de plannen. De WD heeft andere plannen met de statushouders. De voor keur van deze fractie gaat uit naar spreiding van de asielzoekers in goedkopere buurflats. Mocht dit met lukken, dan fhoet het college plannen ontwikkelen voor plaat sing in wisselwonmgen. Een schip, zoals m Hellevoetsluis, be hoort volgens de WD eveneens tot de mogelijkheden. Niet wat betreft Timmermans. „In dat ge val is er wel sprake van concen tratie." Door Sander Sonnemans Maassluis - De bedrijventerrei nen Kapelpolder en Nieuwe Wa terweg moeten beter worden be veiligd om de golf van inbraken en vernielingen een halt toe te roepen. Initiatiefnemer de Indus triële Kring Maassluis wil in sa menwerking met diverse instan ties komen tot een effectievere criirunaliteitsaanpak. Ook de middenstanders in de vier Maas- sluise winkelcentra gaan zich wa penen tegen de kleine misdaad. Binnenkort wordt een project ge start om winkeldieven de baas te kunnen, De Industriële Kring Maassluis (IKM) heeft het initia tief genomen omdat vele bedrij ven wel aparte preventiemaatre gelen hebben getroffen maar er geen sprake is van samenwer king. Inmiddels hebben de IKM, de Ondernemers Federatie Maas sluis (OFM), de Kamer van Koop handel, politie, brandweer en de gemeente de handen ineen gesla gen om te komen tot een plan van aanpak. Dat plan is momenteel nog in een onderzoeksfase. Het is de bedoeling door permanent toe zicht en het geven van preventie adviezen aan de ondernemers een eind te maken aan de vele brand stichtingen, inbraken en vernie lingen die op de bedrijventerrei nen worden gepleegd. Voor wat betreft de overlast in de winkelcentra veroorzaakt door winkeldieven, gaat in het kader van het anti-criminaliteitproject regelmatig overleg gevoerd wor den tussen de OFM, vertegen woordigers van winkeliersvereni gingen en de politie. Onder de middenstanders wordt periodiek een nieuwsbrief verspreid en te vens krijgen ze de beschikking over universele processen-ver- baal. Die kunnen zij na het con stateren van een winkeldiefstal zelf invullen en worden door de politie opgehaald. Zodoende moe ten de winkeliers worden gesti muleerd tot het doen van aangif ten, Voorts komt in en rond de winkelcentra meer politie op straat. Zie ook pagina 15 bestuur voor Schiedam, de colle gevorming onnodig lang laat du ren. De verkiezingsuitslag van 2 maart kan maar tot één conclusie leiden, en die luidt dat er een col lege moet komen met een zo breed mogelijke steun in de ge meenteraad, aldus de briefschrij vers. Deze conclusie stoelt op het feit dat de CD zijn aanhang in de raad heeft verdubbeld. De winst van. de CD toont aan, menen CDA- L66 en Groenlinks, dat een groot aantal Schiedammers ontevreden is over de verrichtingen van de plaatselijke politici. Daarom mo gen de partijen nu niet nog eens vervallen in discussies en gekis sebis. Dat wekt alleen maar nog meer afkeer. Tot het college dat CDA, D66 en Groenlinks voor ogen staat zou den ook de PvdA en de WD moe ten toetreden. Iedere party zou volgens dit scenario één wethou der mogen leveren. De PvdA liet vanmorgen weten dat er donderdag een gesprek kan plaatsvinden zoals DCDA, D66en Groenlinks wensen. De uitnodi gingen gaan vandaag de deur uit Maar fractievoorzitter Gé Brou wer liet doorschemeren dat zijn partij weinig voelt voor een extra breed college. „Dat lijkt in onze fractie onhaalbaar." Verwijten dat de PvdA de collegevorming ver traagt worden door Brouwer te ruggekaatst naar Groenlinks en D66. „Die willen niet meedoen aan afzonderlijke gesprekken." Brouwer virat de redenering dat de opmars van de CD beant A 'oord moet worden met een zo breed mogelijk samengesteld college niet deugen. Landei^k „Er wordt nu net gedaan alsof alle politieke onvrede een port Schiedams probleem is. Dit speelt in heel het land. Die onvre de heeft niet zozeer betrekking op Schiedam als wel op zaken als de huurverhoging en de AOW. Eu die dingen worden niet door ons gedicteerd, maar door Den Haag." UjMSf- f'I*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2